SME
Streda, 1. december, 2021 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Vakcín pre učiteľov je priveľa. Dostať ich môžu aj predavači či vodiči (minúta po minúte)

Pandémia si u nás vyžiadala 6 966 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platí COVID automat: Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Online spravodajstvo o pandémii COVID-19 budeme prinášať opäť zajtra.

Skryť Vypnúť reklamu

22:11 SLOVENSKO - Na očkovanie sa spolu s učiteľmi môžu už zaregistrovať aj predavači potravín, vodiči MHD, taxikári, revízori, personál lietadla či sprievodcovia a vlakvedúci.

Denníku N to potvrdilo Ministerstvo zdravotníctva. Dôvodom je, že vakcín vyhradených pre učiteľov je omnoho viac než záujemcov.

Ministerstvo na facebooku doplnilo, že k preukázaniu nároku na očkovanie bude stačiť potvrdenie od zamestnávateľa.

21:29 SVET - Za tri týždne od obnovenia vyučovania na rakúskych školách odhalili antigénové rýchlotesty 1440 prípadov nákazy koronavírusom.

Oznámilo to ministerstvo školstva, uviedla agentúra APA.

Prezenčná výučba sa v školách v Rakúsku opäť začala 8. februára. V pondelok a v stredu urobili na tamojších školách približne 1,4 milióna rýchlotestov, ktoré odhalili 904 prípadov nákazy (0,07 percenta), z toho 619 žiakov a 285 učiteľov či iných zamestnancov. Minulý týždeň bolo pozitívnych prípadov 536. Povinné testovanie antigénovými samovyhodnocovacími rýchlotestami najmenej raz týždenne sa v Rakúsku týka všetkých 1,1 milióna žiakov a študentov základných i stredných škôl.

Skryť Vypnúť reklamu

20:23 SVET - Česká vláda vyhlásila v piatok pre zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu v krajine nový núdzový stav.

Platiť bude od 28. februára do 28. marca, informoval spravodajský portál iDNES.cz. Stalo sa tak bezprostredne po tom, ako dolná komora parlamentu, Poslanecká snemovňa, zamietla žiadosť kabinetu o predĺženie v súčasnosti platného núdzového stavu. Ten sa skončí práve 28. februára a podľa opozičných poslancov nie je v súlade s ústavou. Vláda ČR na mimoriadnom zasadnutí momentálne rozhoduje o nových, prísnejších opatreniach, ktoré by mali zamedziť šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2, uviedol spravodajský portál Novinky.cz. Možný rozsah obmedzení načrtli vládni predstavitelia už v priebehu piatka. Podľa ministra zdravotníctva Jana Blatného bude povinné na verejnosti a v zamestnaní nosiť rúška. V obchodoch, verejnej doprave a zdravotníckych zariadeniach budú povinné respirátory FFP2.

Skryť Vypnúť reklamu

19:53 SVET - Európska agentúra pre lieky dokončila preskúmanie kombinácie monoklonálnych protilátok kasirivimab a imdevimab a odporučila ich na použitie u pacientov s ochorením COVID-19.

TASR o tom v piatok informoval slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Preskúmanie EMA v tomto prípade slúži ako harmonizované vedecké odporučenie pre jednotlivé členské štáty Európskej únie, ktoré môžu povoliť použitie lieku ešte pred registráciou. Na Slovensku takéto povolenie môže udeliť ministerstvo zdravotníctva.

19:27 SVET - Maďarského prezidenta Jánosa Ádera zaočkovali v piatok v Budapešti proti novému druhu koronavírusu vakcínou čínskej spoločnosti Sinopharm.

Informovala o tom verejnoprávna televízna stanica M1. Áder pri tejto príležitosti pripomenul, že pred niekoľkými týždňami sa radil s odborníkmi i so svojím obvodným lekárom, ktorí mu namiesto čakania na vakcíny od firiem Pfizer/BioNTech či Moderna odporučili, aby sa v prípade možnosti radšej zaočkoval čo najskôr, a to aj ruskou, alebo čínskou očkovacou látkou.

Skryť Vypnúť reklamu

19:14 SVET - Zakladatelia nemeckej farmaceutickej spoločnosti BioNTtech, manželia Ugur Sahin a Özlem Türeciová, dostanú štátne vyznamenanie, Rad za zásluhy Spolkovej republiky Nemecko, za boj proti pandémii nového koronavírusu.

Oznámila to v piatok kancelária nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, informoval týždenník Der Spiegel.

18:37 SVET - Poslanecká snemovňa českého parlamentu v piatok rozhodla, že v súčasnosti platný núdzový stav sa skončí v sobotu 27. februára.

Nevyhovela tak žiadosti vlády premiéra Andreja Babiša o predĺženie jeho platnosti do konca marca. Informoval o tom spravodajský server iDNES.cz.

Babiš vyhlásil, že vláda vyhlási nový núdzový stav, pretože v aktuálne epidemickej situácii nemá inú možnosť.

17:42 SLOVENSKO - Očkovať sa môžu už i nepedagogickí a odborní zamestnanci do 55 rokov, avizuje minister Gröhling. "Pri prípadných problémoch s prihlásením sa obráťte na vašich riaditeľov, ktorí majú všetky informácie a v prípade potreby môžu aktualizovať informácie v rezortnom informačnom systéme," uviedol šéf rezortu školstva.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerstvo školstva na sociálnej sieti priblížilo, že registrovať na očkovanie sa od piatka môžu už aj títo zamestnanci škôl a školských zariadení zaradených do siete.

17:16 SVET - Lotyšsko do 6. apríla výrazne obmedzí osobnú dopravu vstupujúcu do krajiny. Vstup bude možný len v nevyhnutých prípadoch, akými sú práca, štúdium, zlúčenie rodín, lekárska starostlivosť, účasť na pohrebe či návrat do krajiny obvyklého pobytu. Hraničné kontroly sa budú zameriavať aj na doklady potvrdzujúce účel cesty do, respektíve cez Lotyšsko.

Zároveň každá osoba, ktorá vstupuje na územie Lotyšska, musí mať negatívny výsledok PCR testu. Osoby prichádzajúce zo Slovenska sú zároveň povinné absolvovať desaťdňovú karanténu. Test nesmie byť starší ako 72 hodín, táto doba začína plynúť odobratím vzorky. Výsledkom negatívneho PCR testu sa musia preukázať aj tranzitujúce osoby. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí na svojej webovej stránke.

Skryť Vypnúť reklamu

17:13 SLOVENSKO - "Vážna situácia na Slovensku je výsledkom šírenia infekčnejšej britskej mutácie, proti ktorej ani tvrdý lockdown nie je dostatočne efektívny. Nádejou je práve vakcinácia. Musíme preto zefektívniť proces autorizácie nových vakcín prostredníctvom EMA, ako aj urýchliť výrobu a distribúciu bezpečných a účinných vakcín," konštatoval Matovič.

Víta tiež iniciatívu Európskej komisie na zvýšenie národných kapacít sekvenovania, čo umožní nové mutácie nielen včas identifikovať, ale pomôže aj pri prispôsobení vakcín týmto mutáciám.

17:00 SLOVENSKO- Košická nemocnica eviduje miernu stagnáciu v počte prijatých pacientov s ochorením Covid-19, úmrtnosť sa však zvýšila. Väčšinu pacientov v kritickom stave, ktorí sú pripojení na umelú pľúcnu ventiláciu, tvoria 50- až 60-roční ľudia.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Úmrtnosť v košickej nemocnici sa zvýšila, pacienti prichádzajú až vo veľmi vážnom stave Čítajte 

16:52 SVET - Kanadské ministerstvo zdravotníctva v piatok schválilo vakcínu proti koronavírusu od firmy AstraZeneca. Dostupná bude ľuďom vo veku od 18 rokov. V Kanade sa už očkuje vakcínami od spoločností Pfizer a Moderna.

Niektoré krajiny vrátane Francúzska vakcínou od AstraZeneca očkujú iba ľudí mladších ako 65 rokov. Argumentujú pritom nedostatkom dôkazov o jej účinnosti v prípade starších ľudí. Belgicko zase vakcínu podáva iba osobám do 55 rokov.

16:50 SVET - Riaditeľ Inštitút Roberta Kocha Lothar Wieler apeloval v piatok v Berlíne na občanov Nemecka, aby sa nechali zaočkovať proti koronavírusu. Naliehavosť svojej výzvy zdôraznil poukázaním na to, že britský variant koronavírusu B1.1.7 sa šíri rýchlejšie, je oveľa nákazlivejší a nebezpečnejší, pričom sa to týka všetkých vekových kategórií. "To boj proti pandémii ešte viac sťažuje," zdôraznil šéf RKI.

Skryť Vypnúť reklamu

"Kedykoľvek nám bude ponúknuté očkovanie, nechajme sa očkovať. Očkovanie chráni, je našou priamou, spoločnou cestou z pandémie. Existujú skutočne vynikajúce nové údaje z iných štátov, ktoré účinok všetkých dosiaľ povolených očkovacích látok jednoznačne potvrdzujú," povedal Wieler.

16:43 SLOVENSKO - Na hraničnom priechode Čunovo - Rajka odhalili policajti pendlera, ktorý chcel prejsť cez hranicu s falošným potvrdením o negatívnom teste na ochorenie COVID-19. Prípad ďalej riešia policajti z obvodného oddelenia Policajného zboru Rusovce.

Súvisiaci článok V Česku schválili upravený pandemický zákon, opozícia chce nový núdzový stav Čítajte 

16:40 SVET - Andrej Babiš navrhuje v Česku predĺžiť núdzový stav. Koalícia však nemá dosatok hlasov na jeho presadenie.

16:35 SLOVENSKO - Ministerstvo vnútra pripravuje zoznam osôb, ktoré majú očkovať v piatej fáze . "Zodpovednosť identifikovať a následne zaslať zoznam osôb v súlade s vyhláškou je individuálne na každom rezorte. Žiadam všetky ministerstvá, aby k tejto úlohe pristúpili s plnou vážnosťou a tak, aby sa na zozname nachádzali len osoby, ktoré sú nezastupiteľné v uskutočňovaní hospodárskej a sociálnej funkcie štátu," uviedol minister vnútra Roman Mikulec.

Skryť Vypnúť reklamu

V žiadnom prípade podľa ministra nemožno vakcináciu v piatej fáze zjednodušene chápať ako očkovanie radových úradníkov.

16:33 SVET - V Belgicku prevláda britská mutácia vírusu. "Odhadujeme, že minulý týždeň tvoril britský variant 53 percent nakazených, zatiaľ čo týždeň predtým to bolo 38 percent," povedal na tlačovej konferencii Steven Van Gucht, hovorca vládneho tímu pre boj s koronavírusom.

Len 2,2 percenta potvrdených prípadov nákazy v Belgicku predstavuje juhoafrický variant a 0,9 percenta zase brazílsky. V susednom Francúzsku tvorí britský variant už zhruba polovicu všetkých infikovaných.

16:30 SLOVENSKO - Dve unimobunky v Prešove poslúžia ako karanténne bývanie pre bezdomovcov. Údržba a prevádzka bude v réžii Gréckokatolíckej charity Prešov.

Skryť Vypnúť reklamu

16:25 SLOVENSKO - Premiér požiadal členské štáty EÚ o pomoc v podobe zapožičania dávok vakcín alebo vyslanie zdravotníckych pracovníkov. Zároveň víta aj iniciatívu Európskej komisie na navýšenie národných kapacít sekvenovania, čo umožní nové mutácie nielen včas identifikovať, ale pomôže aj pri prispôsobení vakcín týmto mutáciám.

16:10 SLOVENSKO - Spúšťa sa piata fáza očkovania. Očkovať sa budú môcť osoby, ktoré sú nezastupiteľné v uskutočňovaní hospodárskej a sociálnej funkcie štátu, v udržiavaní kvality života obyvateľov z hľadiska ochrany ich života, zdravia, bezpečnosti, majetku alebo životného prostredia. V tlačovej správe o tom informovala riaditeľka tlačového odboru kancelárie ministra vnútra Barbara Túrosová.

Ministerstvo vnútra ako gestor zákona o kritickej infraštruktúre prijalo prostredníctvom sekcie krízového riadenia úlohu zosumarizovať zoznam osôb, ktoré jednotlivé rezorty identifikujú v súlade s touto vyhláškou. Oslovená bola aj Kancelária prezidentky SR, Národná rada SR a Úrad vlády.

Skryť Vypnúť reklamu

15:59 SVET - Holandský odvolací súd v piatok rozhodol, že vláda bola oprávnená použiť zákon o núdzových situáciách pri zavedení nočného zákazu vychádzania. Uznesenie zvrátilo rozhodnutie súdu z polovice februára, podľa ktorého vláda pri tomto protipandemickom opatrení prekročila svoje právomoci.

Odvolací súd tiež rozhodol, že zákaz vychádzania od 21:00 do 4:30, ktorý zaviedli 23. januára, je primerané opatrenie na boj s koronakrízou.

15:52 SVET -Európska lieková agentúra odporučila použitie kombinácie monoklonálnych protilátok pri liečbe COVIDu-19. EMA dokončila preskúmanie kombinácie protilátok kasirivimab a imdevimab a odporučila ich na použitie u pacientov s COVID-19. Kombinácia je určená pre pacientov, ktorí nepotrebujú doplnkovú liečbu kyslíkom a hrozí im riziko závažného priebehu ochorenia.

Skryť Vypnúť reklamu

„Podľa predbežných údajov kombinácia protilátok znižuje vírusovú nálož, čím znižuje riziko závažného priebehu ochorenia. Väčšina nežiaducich účinkov lieku je mierna až stredne závažná, avšak vyskytlo sa aj niekoľko alergických reakcií spojených s infúznym podaním lieku,“ uviedla hovorkyňa ŠÚKLu.

15:45 SVET - Rakúski prevádzkovatelia fitnescentier chcú otvoriť v rovnakom čase ako verejné športoviská.

15:30 SLOVENSKO - V piatok bolo obnovené prezenčné vyučovanie na 2 640 školách, z toho išlo o 1160 materských škôl, 1165 základných škôl a 315 stredných škôl. Medzi jednotlivými typmi škôl sú zarátané aj špeciálne školy. Vyplýva to z piatkových údajov k 10.30 h, ktoré poskytol odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Počet žiakov učiacich sa prezenčne dosiahol v piatok hodnotu 195 190. Do materských škôl sa vrátilo 53 190 detí, do základných škôl 116 663 žiakov a do stredných škôl 24 632 žiakov. Celkovo sa obnovilo vyučovanie v 10 856 triedach, pričom v materských školách to bolo v 2 872 triedach, na základných školách v 6 953 a na stredných školách v 1 031 triedach.

Skryť Vypnúť reklamu

Na východnom Slovensku v Prešovskom a Košickom kraji sú počas aktuálneho týždňa jarné prázdniny. Od pondelka 1. marca sa začínajú na západnom Slovensku v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji. Žiaci môžu počas jarných prázdnin navštevovať dobrovoľné jarné školy.

15:15 SLOVENSKO - Niektorých cudzincov zaočkovať odmietli proti koronavírusu. Muža zaregistrovaného cez očkovací formulár NCZI odmietli po príchode na miesto očkovania v Malackách zaočkovať.

15:10 SLOVENSKO - Polícia avizuje prísnejšie kontroly dodržiavania protipandemických opatrení na cestách a v okolí miest s veľkou koncentráciou ľudí na celom území Trenčianskeho samosprávneho kraja.

"Kontroly budú ešte intenzívnejšie od soboty 27. februára. Policajti v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 budú kontrolovať dodržiavanie protipandemických opatrení na hraniciach okresov označených čiernou farbou," uviedol krajský policajný hovorca Pavol Kudlička.

Skryť Vypnúť reklamu

15:09 SVET Nemecké úrady vyšetrujú konzervatívneho poslanca pre podozrenie z rozsiahleho úplatkárstva v súvislosti s dodávkou lekárskych rúšok. Georg Nüsslein obvinenia popiera s tým, že sú nepodložené. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Prokurátori politika podozrievajú, že dostal veľké sumy peňazí, po tom ako v parlamente loboval v mene dodávateľa lekárskych masiek. Peniaze údajne nepriznal daňovým úradom.

Nüsslein je členom Kresťansko-sociálnej únie Bavorska (CSU), ale teraz stratil parlamentnú imunitu. Vyšetrovatelia prehľadali jeho kanceláriu v nemeckom parlamente aj 12 nehnuteľností v Nemecku a Lichtenštajnsku, ktoré sa k nemu viažu.

14:43 SVET - V New Yorku a ďalších oblastiach na severovýchode Spojených štátov objavili nový variant koronavírusu. Podarilo sa to nezávisle dvom samostatným vedeckým tímom, uvádza spravodajský portál CNN.

Skryť Vypnúť reklamu

Vírus má podľa nich mutáciu, ktorá mu pomáha vyhýbať sa prirodzenej imunitnej reakcii tela a tiež efektom liečby monoklonálnymi protilátkami. Výskumníci variant označili ako B.1.526.

14:33 SLOVENSKO - Vakcína AstraZeneca má vysokú účinnosť, môže však vyvolať výraznejšiu reakciu imunitného organizmu. Kým pri vakcíne Moderna bolo len 17 hlásení pri aplikácii 20 947 dávok, pri AstreZeneca to bolo 536 hlásení pri aplikácii 33 446. U vakcíny Pfizer bolo 965 hlásení z 365 182 aplikovaných vakcín. Najčastejšími hlásenými vedľajšími účinkami sú zvýšená teplota, bolesť hlavy, pocit choroby alebo bolesť v mieste vpichu, ktoré po jednom až dvoch dňoch pominú.

„Tieto vedľajšie účinky sú znakom toho, že vakcína funguje a netreba sa ich obávať,“ konštatovala Eliášová. Na zníženie teploty či na zmiernenie bolesti sa odporúča užiť niektorý z voľnopredajných liekov. Po očkovaní sa odporúča oddychový režim, vyhýbanie sa fyzickej aktivite a dostatočný príjem tekutín bez obsahu alkoholu. Prípadná alergická reakcia sa zvyčajne dostaví krátko po podaní vakcíny, preto je potrebné zotrvať po každom očkovaní približne 15 minút v zdravotníckom zariadení.

14:25 SLOVENSKO -Košický samosprávny kraj obnoví od pondelka 1. marca prezenčné vyučovanie na stredných školách, ktorých je zriaďovateľom.

Súvisiaci článok Košická župa povolila návrat končiacich stredoškolákov do škôl Čítajte 

Podľa aktuálneho covid automatu sa môžu otvoriť školy vo všetkých okresoch v kraji s výnimkou okresu Rožňava, ktorý je naďalej v čiernej farbe.

Obnovenie prezenčnej formy štúdia odporučili aj jednotlivé regionálne úrady verejného zdravotníctva.


14:11 SVET -Britskú mutáciu nového druhu koronavírusu potvrdili v Maďarsku doposiaľ 418-tim osobám. Ďalšími variantmi tohto vírusu sa nakazilo 34 ľudí, z nich u deviatich zistili českú mutáciu, informovala v piatok v Budapešti šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby Cecília Müllerová.

Podľa spravodajského servera Napi.hu dodala, že brazílska a juhoafrická mutácia je problematickejšia. "Britský variant spôsobuje dlhšie trvajúce ochorenie COVID-19, avšak dobrou správou je, že súčasné očkovacie látky poskytujú ochranu proti nemu," povedala Müllerová. Proti covidu zaočkovali v Maďarsku doteraz 521.283 osôb, z ktorých 240.622 dostalo už aj druhú dávku.

14:00 SLOVENSKO - Nové LAMP testy spoločnosti MultiplexDX dostali certifikát od Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Testy v sebe kombinujú citlivosť blížiacu sa k PCR-testom a jednoduchosť a rýchlosť vyhodnotenia vzoriek blížiace sa k antigénovým testom.

Pavol Čekan hovorí, že práve pre nižšie nároky na technické vybavenie a odbornosť personálu, ktorý vzorky vyhodnocuje, použili LAMP testy napríklad v anglickom Liverpoole pri vlaňajšom pilotnom plošnom testovaní. Používajú sa tiež ako mobilné testovanie využívajúc minibus vo Viedni. „Dúfam, že čoskoro začneme naše LAMP testy spojené s kloktacím odberom používať aj na Slovensku,“ konštatoval.

13:42 SLOVENSKO - Tlačová beseda k záverom okrúhleho stola odborníkov zriadeného premiérom by sa mohla uskutočniť najskôr v sobotu 27. februára, povedal pre agentúru SITA Richard Pekar, riaditeľa tlačového a informačného odboru Úradu vlády.

13:36 SVET - Dve slovinské nemocnice dostali dva z prvej série robotov na dezinfekciu nemocničných miestností po pacientoch s ochorením COVID-19. Ide o špecializované zdravotnícke roboty, zakúpené eurokomisiou.

13:27 SLOVENSKO - S hospitalizáciou desiatich pacientov s koronavírusom vo vážnom stave pomôžu poľské nemocnice, povedal hovorca poľského ministerstva zdravotníctva Wojciech Andrusiewicz.

"Sme pripravený pomôcť Česku aj Slovensku," povedal pre Reuters.

13:23 SVET - Kráľovná Alžbeta II. vyzýva ľudí, aby mysleli na ostatných a nechali sa zaočkovať. Kráľovná, ktorá zriedka hovorí o svojom vlastnom zdraví, dodala: „Vôbec to nebolelo.“ Alžbeta II. chápe, že očkovanie môže byť pre niektorých ľudí „ťažká skúsenosť“, ale vyzvala všetkých, aby „mysleli skôr na iných ľudí ako na seba“.

Vo Veľkej Británii dosiaľ dostalo prvú dávku vakcíny viac ako 18 miliónov ľudí, čo je približne tretina dospelej populácie.

13:20 SLOVENSKO - Na bezplatný antigénový test vo zvolenskej nemocnici bude od 1. marca možnosť objednať sa na konkrétny čas, informovala Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK. Mobilné odberové miesto zvolenskej nemocnice je na Ferienčíkovej ulici vo Zvolene. Odbery na tomto MOM robia každý deň od pondelka do soboty v čase od 8.00 do 16.00 h. Objednať sa od 1. marca elektronicky bude možné na webe korona.gov.sk.

13:15 SLOVENSKO - Povinnosť zabezpečiť kontrolu dodržiavania karanténnych opatrení osobami pozitívne testovanými na koronavírus v súčinnosti s políciou uložil Regionálny úrad verejného zdravotníctva vo Vranove nad Topľou obciam Poša a Čaklov.

Nový koronavírus sa tam vyskytol u obyvateľov rómskych osád. Kým v Poši dohliadajú na obyvateľov jedného rodinného domu, v Čaklove bolo pozitívne testovaných približne desať percent z 1400 miestnych Rómov.

13:05 SLOVENSKO - Ministerstvo kultúry spustilo webstránku na pomoc ľuďom z kultúrneho a kreatívneho priemyslu. Milanová poukázala, že pandémia najvýraznejšie zasiahla sektor kultúry a kultúrno-kreatívneho priemyslu, keď „zatvorila dvere“ kultúrnych inštitúcií a podujatí. Poznamenala však, že pracujú na ďalších formách pomoci pre jednotlivé segmenty kultúry a kultúrno-kreatívneho priemyslu.

„Náš ‚Korona tím‘ v úzkej spolupráci s predstaviteľkami a predstaviteľmi kultúry a kultúrno-kreatívneho priemyslu tvorí ďalšie formy pomoci, aby boli čo najprístupnejšie a najefektívnejšie pre čo najväčší okruh pracujúcich v tomto sektore,“ priblížila.

12:53 SLOVENSKO - Z celkového počtu prípadov nového koronavírusu počas ôsmeho kalendárneho týždňa bolo najviac prípadov vo vekovej skupine 40 až 49 rokov. Najviac pozitívnych prípadov vyšetrených RT-PCR testami bolo zaznamenaných v Prešovskom, Žilinskom a Trenčianskom kraji.

V aktuálnom kalendárnom týždni bolo hlásených 13.023 pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19 vyšetrených metódou RT-PCR, čo je o šesť percent pozitívnych vzoriek menej ako v predchádzajúcom kalendárnom týždni.

Súvisiaci článok Najviac prípadov covidu sa v uplynulom týždni vyskytlo u štyridsiatnikov Čítajte 

Hlásených tiež bolo 21.948 pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19 vyšetrených antigénovými testami, čo je o 1,9 percenta pozitívnych vzoriek viac ako v predchádzajúcom kalendárnom týždni.

Vo virologických laboratóriách vyšetrili od začiatku pandémie ochorenia COVID-19 spolu 2.009.936 vzoriek nazofaryngeálnych výterov metódou RT-PCR, z toho bolo 300.775 vzoriek pozitívnych. Na Slovensku sa zároveň vykonalo spolu 12.142.216 antigénových testov, z toho bolo 270.116 vzoriek pozitívnych.

12:28 SVET - V šiestich japonských mestách prestane počas víkendu platiť núdzový stav, ktorý krajina zaviedla v úsilí o spomalenie šírenia koronavírusu. V metropole Tokio a troch susediacich prefektúrach bude pokračovať ešte ďalší týždeň. Oznámila to v piatok japonská vláda.

Núdzový stav v krajine naposledy predlžovali začiatkom februára. Pôvodne mal do 7. marca platiť v Tokiu a deviatich prefektúrach. Čiastočný ústup od lockdownu v týždňovom predstihu odráža politiku japonskej vlády, ktorá sa snaží udržať ekonomické obmedzenia na minime.

12:15 SLOVENSKO - Dobrovoľní darcovia, ktorí sa rozhodli prispieť bratislavskému Novému Mestu a pomôcť tým v boji s novým koronavírusom, poskytli už vyše 54.000 eur. Informovala o tom samospráva.

Transparentný účet pod názvom Nové Mesto si pomáha sa rozhodla mestská časť zriadiť ešte počas prvej vlny pandémie, v máji 2020. Prijaté prostriedky sú použité výlučne na boj s novým koronavírusom a znižovanie negatívnych dôsledkov epidémie.

„Vzhľadom na množstvo darcov sme mohli na jar poskytnúť certifikované rúška všetkým seniorom nad 62 rokov, v septembri zas všetkým deťom a pracovníkom škôl. Financie sme využili i na zabezpečenie dezinfekcie v školách, ochranné prostriedky a hygienické potreby,“ priblížil starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.

12:12 SLOVENSKO - V Zariadení pre seniorov a domove sociálnych služieb mesta Liptovský Mikuláš v piatok proti ochoreniu COVID-19 zaočkovali 27 klientov z celkového počtu 41.

"Zabezpečili sme si potrebnú dokumentáciu a všetky anamnestické údaje klientov sme spracovali pod dohľadom ošetrujúceho lekára. Piatim klientom lekár vakcináciu neodporučil. Mobilných klientov sme očkovali vo vyhradených priestoroch, imobilných priamo na lôžku," priblížila riaditeľka zariadenia Zuzana Šlauková.

12:05 SLOVENSKO - Robert Fico hovorí, že "núdzový stav Slovensko nepotrebuje, sám osebe nemá význam." Namieta, že návrh v pléne neobhajovali všetci členovia vlády, a najmä minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Zároveň informoval, že vyzbierali už šesťciferné číslo podpisov za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách.

"Núdzový stav neslúži ničomu inému len a len obmedzovaniu základných ľudských práv. Núdzový stav Slovensko nepotrebuje, potrebuje ho iba vládna koalícia," zdôraznil s tým, že koalícia chce najmä obmedzovať protesty. Pripomenul, že núdzový stav sa predlžuje na základe novely ústavného zákona, i podmienky, za akých bola prijatá. Dodal, že Smer-SD predlžovanie núdzového stavu nielen kritizoval, ale aj predložil uznesenie, ktoré však parlamentom neprešlo

12:05 SLOVENSKO - Veľká Británia darovala Slovensku 67 nových germicídnych žiaričov na pomoc obyvateľom v boji proti pandémii nového koronavírusu. S ich využitím sa počíta v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku alebo aj v odberových miestach, v ktorých pôsobia príslušníci Ozbrojených síl SR.

11:55 SVET - Čína dodá Maďarsku v marci ďalších 500-tisíc dávok vakcíny proti novému druhu koronavírusu. "V Európe bolo Maďarsko druhou a v rámci Európskej únie prvou krajinou, ktorá kúpila vakcínu z Číny," napísal šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

11:50 SVET - Počet ľudí zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19 je celosvetovo dvakrát vyšší ako počet prípadov nákazy, uviedla to v piatok agentúra TASS na základe údajov poskytnutých vládami, odborníkmi a médiami.

V súčasnosti bolo zaočkovaných približne 227 miliónov ľudí, teda asi 2,9 percenta celosvetovej populácie. Ochorenie COVID-19 od začiatku pandémie potvrdili u 113,1 milióna osôb. Okolo 75 percent zaočkovaných tvoria obyvatelia ôsmich krajín - Číny, Brazílie, Indie, Izraela, Spojeného kráľovstva, Spojených arabských emirátov, Turecka a USA.

11:34 SVET - Hongkong v piatok začal s očkovaním svojej 7,5 miliónovej populácie proti ochoreniu COVID-19, informovala agentúra AP. Ako prví budú zaočkovaní ľudia vo veku nad 60 rokov a zdravotnícki pracovníci, čo je približne 2,4 milióna osôb.

Hongkonská vláda v piatok oznámila, že na prvé dva týždne očkovania sú obsadené už všetky termíny. V krajine sa zo začiatku bude očkovať vakcínou od čínskej biofarmaceutickej spoločnosti Sinovac. Milión dávok tejto očkovacej látky prišlo do Hongkongu minulý týždeň.

11:15 SLOVENSKO - Poslanci Národnej rady v piatkovom hlasovaní odsúhlasili predĺženie núdzového stavu. Zo 118 prítomných hlasovalo za 83, proti bolo 35 poslancov. Núdzový stav predĺžila vláda od 8. februára na ďalších 40 dní.

Opakované predĺženie núdzového stavu nepodporil okrem opozičných poslancov ani koaličný poslanec Marián Viskupič (SaS).Poslanci rokovali o núdzovom stave na mimoriadnej schôdzi od stredy (24. 2.). Na základe novelizovanej legislatívy musí predĺženie núdzového stavu odobriť parlament, a to najneskôr do 20 dní.

Opozičným poslancom v návrhu vlády na odsúhlasenie predĺženia chýbala analýza doterajších opatrení a tiež konkrétne návrhy ďalších opatrení. Upozorňovali, že viaceré sa dajú uplatniť bez potreby núdzového stavu. Koaliční poslanci avizovali podporu, no viacerí do budúcna očakávajú opatrenia, ktoré by neboli viazané na núdzový stav.

11:15 SVET - Hlavnou úlohou pre Severoatlantickú alianciu je, aby sa pandémia ochorenia COVID-19 nepremenila na bezpečnostnú krízu. Uviedol to v piatok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v rámci svojho vystúpenia na videosummite EÚ. Druhý deň rokovaní šéfov štátov a vlád EÚ, ktoré prebiehajú formou videokonferencie, je zameraný na otázky obrany a bezpečnosti. Aj preto bol na úvod debát pozvaný aj šéf Aliancie.

Stoltenberg pred stretnutím s lídrami 27-člennej Únie ocenil, že úsilie eurobloku ide "ruka v ruke" s vojenským úsilím naprieč celým kontinentom, uviedla tlačová agentúra DPA. "Počas pandémie bolo pre NATO hlavnou úlohou zabezpečiť, aby sa zdravotná kríza nepremenila na bezpečnostnú krízu," uviedol šéf Aliancie počas tlačovej konferencie s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom.

Stoltenberg v tejto súvislosti pripomenul, že hrozby, ktorým EÚ aj NATO čelili pred pandémiou, stále existujú: agresívne akcie Ruska, brutálnejšie formy terorizmu, sofistikované kybernetické útoky, rozmach Číny a bezpečnostné dôsledky klimatických zmien.

11:00 SLOVENSKO - Mesto Košice už nemusí zabezpečovať dodržiavanie karanténnych opatrení na košickom Luníku IX. Regionálna hygienička takmer po mesiaci zrušila vyhlášku, ktorou nariadila sprísnenie opatrení a posilnenie kontrol na tomto sídlisku.

„Kontroly sa zrušili, nie sú už ani pri vstupe na sídlisko. Výsledky testovania boli oveľa lepšie. Situáciu však nepodceňujeme a naďalej testujeme, aj cez víkend. Stále sa príde otestovať okolo 1000 až 1300 obyvateľov, naposledy ich prišlo približne 900,“ povedal pre TASR starosta tejto mestskej časti (MČ) Marcel Šaňa.

Po zrušení vyhlášky mestská polícia (MsP) zabezpečuje na Luníku IX verejný poriadok denne od 7.00 do 19.00 h, a to spravidla jednou hliadkou, ktorá je v prípade potreby posilnená. „Pri kontrole dodržiavania pandemických opatrení a verejného poriadku v predmetnej MČ MsP úzko spolupracuje aj s obvodným oddelením Policajného Zboru Košice-KVP,“ uviedla MsP.

10:40 SLOVENSKO - Školy a školské zariadenia v okresoch Trenčín, Nové Mesto nad Váhom, Bánovce nad Bebravou a Myjava zostanú od budúceho týždňa zatvorené a žiaci sa budú učiť dištančnou formou. Zriaďovateľom to nariaďuje nová vyhláška hygienikov s účinnosťou od 1. marca.

Zákaz prezenčnej výučby sa vzťahuje na materské, základné, špeciálne základné a stredné školy. Zatvorené zostanú aj zariadenia starostlivosti o deti do troch rokov veku, základné umelecké školy či ďalšie zariadenia, ktoré majú oprávnenie uskutočňovať výchovu a vzdelávanie, spresnila vo vyhláške regionálna hygienička Ľudmila Bučková.

10:33 SLOVENSKO - Vranov zriadi počas najbližšieho víkendu vlastné mobilné odberné miesto na antigénové testovanie. Umiestnené bude v priestoroch Mestskej športovej haly.

Prevádzkový čas mobilného odberného miesta bude počas soboty 27. a nedele 28. februára od 8:00 do 17:30 s dvoma prestávkami medzi 12:00 až 13:00 a 16:00 až 16:30.

10:25 SLOVENSKO - Nitra otvorí od 1. marca materské školy, ktorých je zriaďovateľom. Radnica však rodičov vyzýva, aby dôsledne zvážili zdravotnú situáciu vo svojich domácnostiach. Okres Nitra bude v týždni od 1. marca v rámci COVID automatu v treťom stupni varovania, teda v bordovej farbe. Samospráva tak za určitých podmienok môže materské školy otvoriť. Podľa vyjadrenia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre (RÚVZ) dochádza v okrese k miernemu zlepšeniu situácie.

„Situácia sa v posledných dňoch pomerne stabilizovala. Rodičom preto chceme dať možnosť umiestniť deti do predškolských zariadení. Uvedomujeme si, že tlak, ktorý je na nich v posledných mesiacoch vyvíjaný, je často neúnosný,” povedal primátor mesta Nitra Marek Hattas. Záujem o umiestnenie detí do škôlok je mierne nad hranicou päťdesiat percent.

10:22 SLOVENSKO - Prvou dávkou vakcíny zaočkovali na Slovensku 294 165 ľudí, druhou dávkou 115 269 Slovákov. Celkový počet aplikovaných vakcín bol doteraz 409 434.

10:18 SLOVENSKO - Stále podľa Matoviča platí, že do leta by sme mali v rámci Európskej únie vedieť zaočkovať 70 percent dospelej populácie. Po videosamite lídrov EÚ to vyhlásil s tým, že do pár týždňov by mala byť k dispozícii aj ďalšia vakcína Johnson & Johnson, do ktorej sa vkladajú nádeje.

"Má dobrú účinnosť, stačí jedna dávka a skladovať sa dá v obyčajnej chladničke. Poučení z krízového vývoja sa ale predčasne radovať nikto nechce. Dúfajme, že nás neprekvapí opäť logistika," skonštatoval predseda vlády.

Lídri EÚ označili na videosamite za stále väčší problém mutácie nového koronavírusu. Aj keď sú podľa slovenského premiéra pozitívne signály o dobrej reakcii niektorých vakcín na známe varianty, najmä ten britský, situáciu treba sledovať. Myslieť podľa neho treba aj na vakcíny pre krajiny mimo EÚ, inak nás mutácie budú stále trápiť.

10:00 SLOVENSKO - Pribudlo 2 645 pozitívnych výsledkov PCR testov, pozitivita dosiahla 22 percent. Vyhodnotili 12 065 testov. Počet úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom sa zvýšil o 107. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk.

V nemocnici leží 3 915 pacientov, pribudlo 42 hospitalizácii. Z nich potvrdené ochorenie má 3 733 ľudí. Na JIS je 320 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 357 osôb. Celkový počet úmrtí „na COVID" je 6 966 a celkový počet úmrtí „s COVIDOM" je 1 386.

9:58 SLOVENSKO - Fabriky na Slovensku sa napriek aktuálnej epidemickej situácii zatvárať nebudú. Na sociálnej sieti to potvrdil premiér Igor Matovič. Ako dodal, žiadne návrhy v súvislosti s niekoľkodňovými rokovaniami s vedcami, síce podľa dohody nemali komunikovať predtým, ako sa s nimi stotožnia všetky koaličné strany, v tejto veci ale urobil výnimku.

„Niektoré médiá začali posledné dni ľudí doslova strašiť “zaručenými informáciami”, ako vláda ide zavrieť všetky fabriky. Vzhľadom na to, že tieto chýry môžu mať devastačné účinky na investičné rozhodnutia a zásadne ovplyvniť obraz slovenského podnikateľského prostredia, musím tieto chýry dementovať. Nie je to pravda," uviedol predseda vlády.

Podľa neho ide o úplne krajnú možnosť, ktorá pripadá do úvahy a po ktorej siahli už viaceré štáty. „Ale, pred nami všetkými stojí ešte úplne posledná úloha - nájsť v sebe dostatok síl, chuti a schopnosti zjednotiť sa a tento zápas spolu vyhrať. Platí totiž kľúčová zásada ... vírus je len tak silný, ako my sme slabí," odkázal premiér.

9:30 SLOVENSKO - Prešovský samosprávny kraj otvorí v sobotu veľkokapacitné očkovacie centrum na Baštovej ulici v Prešove. Zaočkovať chce 1 500 učiteľov.

Pripravených bude desať tímov v zložení lekár a sestra. Celkovo je z ministerstva zdravotníctva zmluvne dohodnutých 1 500 vakcín od AstraZeneca. Tie majú poslúžiť na zaočkovanie učiteľov, ktorých zoznam zabezpečí ministerstvo školstva.

9:22 SVET - Ukrajina vo štvrtok zaznamenala 50-percentný nárast v počte nových potvrdených prípadov za jeden deň.

Minister zdravotníctva Maxim Stepanov potvrdil, že za uplynulých 24 hodín zaevidovali 8 147 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo predstavuje výrazný nárast oproti 5 424 z predchádzajúceho dňa. Nepolemizoval pritom o tom, čo mohlo takýto nárast spôsobiť, ale poznamenal, že krajina zatiaľ neregistruje výskyt nákazlivejšieho britského variantu vírusu.

9:15 SLOVENSKO - Dva prístroje umelej pľúcnej ventilácie pomôžu v liečbe ochorenia Covid-19 v považskobystrickej nemocnici s poliklinikou. Ich kúpu za 52-tisíc eur zabezpečila mestská samospráva.

"Situácia v nemocnici sa za posledný týždeň zhoršila. Kým minulú sobotu mali hospitalizovaných 108 pacientov na covid lôžkach, dnes je ich 125. Vzhľadom na to, že ich stav je vážny a mnohí z nich potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu, mesto sa po dohode s riaditeľom nemocnice rozhodlo kúpiť pre nemocnicu dve takéto zariadenia najmodernejšieho typu," uviedla radnica na sociálnej sieti.

9:05 SLOVENSKO - Ministerstvo životného prostredia sa ohradzuje voči klamlivým a prekrúteným informáciám v súvislosti s očkovaním ministerských úradníkov, ktoré vo štvrtok zverejnil redaktor Pavel Knapko vo svojom článku na portáli eReport.sk.

Informácie zverejnené v článku považuje ministerstvo za zavádzajúce a zároveň sa od nich dištancuje. Celé vyjadrenie si prečítajte tu >>>>

8:58 SVET - Južná Kórea začala s celoštátnym očkovaním obyvateľstva. Prvou zaočkovanou bola 61-ročná zdravotná sestra z geriatrie, ktorá dostala vakcínu od britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca.

Prezident republiky Mun Če-in sľúbil, že všetkých jej 52 miliónov obyvateľov bude zaočkovaných zadarmo - s tým, že najskôr sa zaočkuje vyše 5000 opatrovateľov a pacientov v 213 opatrovateľských a rehabilitačných zariadeniach.

8:45 SVET - Česká vláda na tri týždne zakáže pohyb medzi okresmi a úplne uzavrie školy. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz s odvolaním sa na premiéra Andreja Babiša, podľa ktorého je nutné obmedziť mobilitu ľudí a znížiť kontakty.

Konečná podoba opatrení bude známa najskôr v piatok, keď bude Poslanecká snemovňa hlasovať o núdzovom stave, ktorý by chcela vláda predĺžiť do konca marca. Prísnejšie obmedzenia by mali platiť od 1. marca.

8:30 SLOVENSKO - Iba jeden týždeň boli v Trenčíne otvorené základné a materské školy. Ako informovala po rokovaní mestského krízového štábu hovorkyňa mesta Erika Ságová, mesto na základe vyhlášky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Trenčín zatvorí od 1. marca jasle, škôlky a školy vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva neodporúčal otvoriť materské a základné školy ani bezprostredne po jarných prázdninách, vedenie mesta však dalo od 22. februára prezenčnej výučbe pre žiakov I. stupňa zelenú. Do školských lavíc v deviatich základných školách zasadlo viac ako 1 600 žiakov a svoju prevádzku začalo aj všetkých 17 materských škôl.

8:27 SVET - V Česku za včerajšok pribudlo 14 457 nakazených. Už štvrtý deň za sebou testy odhalili viac ako 11-tisíc infikovaných, z toho posledné tri dni ich bolo viac ako 13-tisíc.

Viac ako 10-tisíc prípadov pribúdalo aj od utorka do piatka minulého týždňa, len cez víkend boli čísla tradične nižšie.

Aktívnych prípadov v krajine je aktuálne 137 698, v nemocniciach leží s covidom 7 176 pacientov. Pandémia si v Česku vyžiadala už 19 999 obetí.

7:48 SVET - Americký prezident Joe Biden privítal skutočnosť, že odkedy v januári nastúpil do svojej funkcie, podali ľuďom v USA už 50 miliónov dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19. Biden uviedol, že vakcinačná kampaň "o týždne predstihuje" jeho stanovený plán, Američanov však varoval, aby boli aj naďalej obozretní a nosili rúška.

Biden sa pri nástupe do úradu zaviazal, že počas svojich prvých 100 dní vo funkcii zabezpečí, že bude v USA podaných 100 miliónov dávok vakcín. Niektorí kritici vtedy jeho plán označovali za nedostatočne ambiciózny.

7:30 SVET - Bulharsko pre nízky záujem medzi prioritnými skupinami sprístupnilo očkovanie proti koronavírusu všetkým obyvateľom.

Spomedzi obyvateľov, ktorí sa mohli dať zaočkovať prednostne, tak od konca decembra urobila necelá tretina. Podľa agentúry AFP boli dôvodom ich vysokého nezáujmu do značnej miery obavy z vedľajších účinkov a rastúca nedôvera k vláde a jej inštitúciám.

Bulharsko má zatiaľ najnižšiu zaočkovanosť v Európskej únii, dodáva AFP.

7:17 SVET - Brazília prekročila vo štvrtok hranicu 250-tisíc úmrtí na ochorenie Covid-19, vyplýva z údajov ministerstva zdravotníctva.

Nákaze doteraz podľahlo celkovo 251 498 ľudí, čo je po USA druhý najvyšší počet úmrtí na svete. V Spojených štátoch si pandémia od jej vypuknutia vyžiadala už viac ako 500-tisíc obetí.

7:00 SLOVENSKO - O predĺžení núdzového stavu by mali poslanci hlasovať dnes o 11:00. Diskusia v pléne Národnej rady prebiehala už od stredy a natiahla sa až do neskorého štvrtkového večera.

Poslanci sa zídu od 9:00, na programe schôdze majú ešte návrh uznesenia z dielne Smeru, podľa ktorého by mal parlament vyjadriť vážne znepokojenie nad meškaním prác národného plánu obnovy a odolnosti.

Súvisiaci článok Európska komisia karhá Nemcov za zatváranie hraníc Čítajte 

6:38 SVET - Nemecká kancelárka Angela Merkelová ustúpila požiadavke českého premiéra Andreja Babiša aj ďalších členských krajín Európskej únie. Nemecko prestane od vodičov kamiónov pri prechode hranicami s Českom vyžadovať negatívny test na koronavírus.

Povinné preukazovanie sa negatívnym testom spôsobovalo na hraničných priechodoch dlhé kolóny a vyvolalo vlnu kritiky. Európska komisia členským krajinám pohrozila právnymi krokmi v prípade obmedzovania slobody pohybu.

06:20 SVET - Vakcínu proti koronavírusu od konzorcia Pfizer/BioNTech možno skladovať aj pri vyšších teplotách po dobu maximálne dvoch týždňov. Potvrdil to americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).

Ako píše agentúra AFP, vakcíny sú tak stabilné aj pri teplotách okolo mínus 20 stupňov Celzia, ktoré sú bežnejšie pre lekárenské mraziace boxy.

Ide o krok, ktorý zmierňuje predchádzajúce nariadenie, že vakcína sa má skladovať pri teplotách od mínus 60 do mínus 80 stupňov Celzia po dobu maximálne šesť mesiacov a pri bežnej chladničkovej teplote najviac päť dní.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. U-Multirank: Trnavská univerzita prvá spomedzi slovenských VŠ
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Buďte v najlepšej spoločnosti!?
 4. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 5. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 6. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 7. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 8. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 9. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 10. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 3. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 4. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 5. dm a jej zákazníci podporili vznik 15 vzdelávacích centier
 6. Anketu Elektromobil roka 2021 ovládla ŠKODA
 7. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 8. Zmeny v systéme revíznych postupov
 9. Compliance – kto by mal byť zodpovedný?
 10. Tabaková mládež. Čo s ňou?
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 30 491
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 15 499
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 863
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 650
 5. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 6 818
 6. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 715
 7. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 5 636
 8. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 5 435
 9. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 338
 10. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne 2 181
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marek Para.

Revízna komisia má na rozhodnutie deväť mesiacov.


20 h
Násilie v domácnosti

Dve ženy sedeli za stolom a hovorili o násilí, alebo hrozivé omyly poslankyne Hatrákovej.


a 2 ďalší 30. nov
Minister financií Igor Matovič predstavuje svoju daňovú revolúciu.

Matovič vraj zamestnancov nerieši.


1 h

Ak budú túto hru hrať nezaočkovaní dôchodcovia správne, môžu od ministra financií ešte všeličo vytrieskať.


Neprehliadnite tiež

Predseda Smeru Robert Fico a nezaradený poslanec (člen Hlasu) Erik Tomáš.

Návrh na mimoriadnu schôdzu k zdravotníctvu už poslanci podali.


TASR 15m
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Nové uznesenie bude vláda schvaľovať budúcu stredu.


TASR 21m
Primátor Bratislavy, Matúš Vallo

Zmeny v hlavnom meste by mali byť prínosné.


a 1 ďalší 43m
Skryť Zatvoriť reklamu