SME
Pondelok, 6. február, 2023 | Meniny má Dorota

Koronavírus na Slovensku: Kontrolóri odporúčajú očkovať vakcínou AstraZeneca (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili vyše 337-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 8 605 obetí. Platia sprísnené opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. O vývoji pandemickej situácie vás touto formou budeme informovať aj zajtra.

SkryťVypnúť reklamu

18:41 SVET - WHO vyzbierala vo forme súkromných darov na boj proti pandémii koronavírusu takmer 250 miliónov amerických dolárov (takmer 210 miliónov eur).

S odvolaním sa na vyhlásenie WHO o tom informovala agentúra AFP. Jednotlivé štáty na boj proti nákaze koronavírusom, ktorá si od výskytu prvého potvrdeného prípadu koncom roka 2019 celosvetovo vyžiadala už viac ako 2,6 milióna obetí, prispeli miliardami eur.

18:36 SVET - V USA dostalo už aspoň jednu dávku očkovacej látky proti koronavírusu viac ako 69,7 milióna ľudí, čiže 21 percent populácie krajiny. Informovalo o tom v pondelok americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb. Približne 37,4 milióna Američanov, čiže 11,3 percenta obyvateľstva krajiny, je úž úplne zaočkovaných.

17:45 SVET Prísne opatrenia na území Českej republiky budú platiť aj po 21. marci a ich uvoľnenie nenastane ani počas Veľkej noci, oznámil dnes český minister zdravotníctva Jan Blatný, informoval spravodajský server Novinky.cz.

SkryťVypnúť reklamu

"Opatrenia po 21. marci sa nebudú výrazne líšiť. Na Veľkú noc je potrebné zachovať obmedzenie voľného pohybu," povedal Blatný.

Takisto sa podľa neho nebude odporúčať ani zrušenie obmedzení pohybu medzi okresmi. "Epidémia sa zastavila, ale záťaž v nemocniciach razantne neklesá," povedal.

17:42 SVET V Maďarsku zaočkovali proti novému druhu koronavírusu už 17,7 percenta obyvateľstva, čím je krajina v miere zaočkovanosti v rámci Európskej únie druhou v poradí.

Štátny tajomník úradu vlády István György, ktorý je zodpovedný za program očkovania proti koronavírusu, uviedol, že v nemocničných očkovacích miestach podávajú vakcíny spoločnosti Pfizer/BioNTech, pričom obvodní lekári očkujú vakcínami od firmy AstraZeneca.

SkryťVypnúť reklamu

17:27 SLOVENSKO Za prvé štyri dni fungovania sa do náhradníckeho systému na očkovanie proti novému koronavírusu zriadeného Banskobystrickým samosprávnym krajom prihlásilo viac ako 8 700 ľudí.

V očkovacom centre v Banskej Bystrici dostalo počas víkendu vakcínu 123 z nich, informoval Marek Mačica z oddelenia komunikácie kraja.

17:17 SVET Nemecká vláda dnes vyzvala obyvateľov, aby obmedzili cestovanie počas pandémie koronavírusu.

Vláda tak reagovala na správy, že letecké firmy zaznamenali rast rezervácií letov do tradičných veľkonočných dovolenkových destinácií.

Nízkonákladový letecký prepravca Eurowings cez víkend uviedol, že pripravuje stovky dodatočných letov na ostrov Malorka počas Veľkej noci.

Zároveň cestovná kancelária TUI oznámila, že otvára hotely na tomto ostrove po tom, ako nemecké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb vypustilo Malorku zo zoznamu rizikových oblastí.

SkryťVypnúť reklamu

17:10 SVET S príchodom pandémie sa ukázalo, že aj severokórejský režim vie zaviesť ešte prísnejší lockdown ako ten dovtedajší.

Súvisiaci článok Severokórejský lockdown: Hlad, za porušenie smrť a cez hranice len na drezine Čítajte 

Zastavil väčšinu dodávok pomoci do krajiny, o pláne očkovania populácie sa len hovorí a ľudia v niektorých mestách a regiónoch nemôžu vychádzať na ulicu.

Prenikli informácie o popravách ľudí, ktorí porušili karanténne opatrenia a o tom, že režim začal pracovať na rozširovaní svojich pracovných táborov, v ktorých bežne zadržiava viac ako stotisíc ľudí.

16:58 SVET Po Nemecku preventívne pozastavili používanie vakcíny proti covidu od firmy AstraZeneca aj v Taliansku a Francúzsku. Budeme čakať na stanovisko Európskej agentúry pre lieky, ktorá o vakcíne rozhodne ešte v tomto týždni, uviedli agentúry AFP a Reuters.

16:38 SVET Pandémia koronavírusu výrazne posilnila dominantné postavenie veľkých podnikov, čo by mohlo brzdiť hospodársky rast a obmedziť inovácie a investície. Uviedol to dnes Medzinárodný menový fond.

SkryťVypnúť reklamu

"Kríza obzvlášť tvrdo zasiahla malé a stredné podniky, čo viedlo k masívnemu úbytku pracovných miest a ďalším ekonomickým stratám. Medzi tie menej zreteľné, ale zároveň vážne dopady patrí rastúca trhová sila dominantných firiem, zatiaľ čo ich menší konkurenti sú na ústupe," uviedol Medzinárodný menový fond.

"Nadmerná trhová sila v rukách menšieho počtu firiem môže byť brzdou strednodobého rastu, môže potláčať inovácie a obmedzovať investície. Takýto výsledok by mohol podkopať oživenie po koronakríze," dodal Medzinárodný menový fond.

16:35 SVET V Gruzínsku v pondelok odštartovali celoštátnu vakcinačnú kampaň proti koronavírusu očkovacou látkou od firmy AstraZeneca. Prioritne zaočkovaní budú zdravotníci.

Tamojšia vláda tak odmietla znepokojenia z možného zvýšeného rizika výskytu krvných zrazenín po zaočkovaní touto vakcínou, ktoré viedli viaceré európske krajiny k dočasnému pozastaveniu používania práve očkovacej látky od AstraZenecy.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

16:33 SLOVENSKO Strana Za ľudí sa pri predlžovaní núdzového stavu bude riadiť tvrdeniami odborníkov . Uviedla to predsedníčka strany Veronika Remišová na tlačovej konferencii.

"Ak odborníci povedia, aby núdzový stav pokračoval, tak budeme hlasovať za núdzový stav," povedala Remišová.

Núdzový stav sa má skončiť v piatok 19. marca. Vláda môže opakovane predlžovať núdzový stav najviac o 40 dní. Schváliť to však musí takisto parlament, najneskôr do 20 dní odo dňa účinnosti jeho predĺženia.

16:23 SLOVENSKO Ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo aktualizovanú výzvu na predkladanie žiadostí o príspevok na ochranu verejného zdravia a zníženie dopadov koronavírusovej pandémie na regionálnej a miestnej úrovni.

Touto výzvou chce rezort prispieť k zníženiu dopadov na rozpočty regionálnej a miestnej samosprávy pri ochrane verejného zdravia počas pandémie ochorenia COVID-19.

SkryťVypnúť reklamu

Z Európskeho fondu regionálneho rozvoja na tento účel pôjde 16 miliónov eur.

16:15 SVET V Rusku už 3,5 milióna ľudí dostalo dve dávky vakcíny Sputnik V proti covidu, oznámil dnes štátny Ruský fond priamych investícií, ktorý sa podieľa na vývoji a marketingu Sputnika V.

Rusko má v absolútnych číslach očkovanie náskok pred všetkými európskymi krajinami, zdôraznil šéf fondu Kirill Dmitrijev.

Dmitrijev reagoval na kritiku niektorých západných krajín, podľa ktorých ruský očkovací program na domácej pôde viazne a je proporcionálne menej úspešný v porovnaní so záujmom o očkovanie ruskými vakcínami v zahraničí, uviedla agentúra Reuters.

Z proporcionálneho hľadiska sa Rusku darí menej. Obe dávky podľa ruských údajov obdržalo len 2,4 percenta z približne 144 miliónov obyvateľov Ruska.

SkryťVypnúť reklamu

16:06 SVET Spoločnosť Facebook rozširuje svoje úsilie v boji s dezinformáciami spojenými s ochorením COVID-19 na svojich platformách.

K príspevkom o vakcínach pridá informačné štítky, ktoré budú obsahovať „dôveryhodné informácie“ od Svetovej zdravotníckej organizácie.

Tie budú v angličtine, španielčine, indonézštine, portugalčine, arabčine a francúzštine, pričom v nadchádzajúcich týždňoch by mali pribudnúť aj ďalšie jazyky, uviedol šéf Facebooku Mark Zuckerberg v blogovom príspevku.

16:02 SVET Nemecko pozastavilo očkovanie vakcínou od firmy AstraZeneca. Oznámilo to dnes ministerstvo zdravotníctva s odkazom na odporúčanie Inštitútu Paula Ehrlichom, ktorý v krajine pôsobí ako regulátor v oblasti očkovacích látok.

Inštitút odporučil ďalšie skúmanie účinkov látky.

SkryťVypnúť reklamu

V posledných dňoch touto vakcínou prestalo očkovať niekoľko európskych štátov.

15:55 SLOVENSKO Štátny ústav pre kontrolu liečiv odporúča pokračovať v očkovaní vakcínou od AstraZeneca.

Ústav sleduje podozrenia na nežiaduce účinky vakcín hlásené nielen na Slovensku, ale aj v širšom európskom kontexte. Na základe všetkých doteraz dostupných informácií vydal úrad odporúčanie pokračovať v očkovaní vakcínou od AstraZeneca.

15:46 SVET Koordinátor rakúskej vlády pre očkovanie proti novému koronavírusu Clemens Martin Auer odstúpil zo svojho postu, povedal dnes rakúsky minister zdravotníctva Rudolf Anschober.

Auer včera požiadal šéfa rezortu zdravotníctva, aby ho uvoľnil z funkcie. Dôvodom je, že v určitom momente ministra neinformoval o možnosti zaobstarať dodatočné vakcíny proti koronavírusu od spoločností Pfizer/BioNTech, píše agentúra DPA.

SkryťVypnúť reklamu

Malo ísť o dávky vakcín z rezervného fondu, ktorý tvorili dávky očkovacích látok, ktoré iné členské štáty nepoužívajú, vysvetlil Anschober podľa agentúry AFP.

Minister zdôraznil, že do Rakúska bolo napriek tomu dodaných 31 miliónov dávok vakcín od konzorcia Pfizer/BioNTech, ktoré si krajina objednala. Dosiaľ dostalo prvú dávku vakcíny 8,4 percenta Rakúšanov.

15:45 SLOVENSKO Zástupcovia zamestnávateľských organizácií a vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) navrhli protiepidemické stratégie v podnikoch.

Tie by mali výrobné firmy dodržiavať, aby ochránili zamestnancov pred nákazou a čo najlepšie zabezpečili svoje fungovanie.

Stratégie kladú dôraz na vytvorenie ustálených a uzatvorených kolektívov, obmedzenie kontaktov zamestnancov v spoločných priestoroch, ale napríklad aj na zabezpečenie pravidelného testovania zamestnancov pred nástupom na prevádzku, informovala hovorkyňa SAV Katarína Gáliková.

SkryťVypnúť reklamu

15:22 SLOVENSKO Vo veľkokapacitných očkovacích centrách v Poprade a v Humennom počas víkendu nevyužili približne 20 percent vakcín proti ochoreniu COVID-19.

Prešovský samosprávny kraj ich z Popradu presunul do prešovského centra a vakcíny z Humenného sa využijú pri ďalšom očkovaní.

Celkovo mal kraj zakontrahovaných 6 016 vakcín spoločnosti AstraZeneca od Ministerstva zdravotníctva. V Prešove na sobotu 2 008 kusov, rovnaký počet na nedeľu a po 1000 kusov v Poprade a v Humennom.

15:17 SVET Proti karanténnym opatreniam počas koronavírusovej pandémie protestovali v Budapešti stovky ľudí na dvoch demonštráciách.

Prvé protestné zhromaždenie zorganizovala národná radikálna strana Hnutie Naša vlasť (Mi Hazánk Mozgalom), ktorá zmobilizovala na námestí Vigadó tér niekoľko stoviek demonštrantov.

SkryťVypnúť reklamu

Polícia avizovala, že účastníkom protestu hrozí priestupkové konanie, pretože platí zákaz zhromažďovania. Policajti zisťovali identitu každého účastníka podujatia.

Na Kossuthovom námestí sa napriek zákazu konala aj demonštrácia hnutia farmaceutika Györgya Gődénya, ktoré popiera existenciu koronavírusu.

15:08 SLOVENSKO Polícia varuje pred podvodníkmi. Tí prostredníctvom elektronickej pošty šíria informácie, ktorými sa snažia zneužiť ťažkú finančnú a psychickú situáciu občanov v období pandémie Covid19 tým, že im podsúvajú falošné informácie o možnosti veľkej finančnej výhry.

14:47 SVET Strata čuchu patrí medzi najznámejšie príznaky ochorenia Covid-19, podľa medzinárodnej štúdie je ale tiež predzvesťou priaznivého klinického priebehu ochorenia u hospitalizovaných pacientov. Na závery štúdie dnes poukázala agentúra EFE.

SkryťVypnúť reklamu

Výskum na zhruba 5 900 pacientoch viedla Univerzita Complutense v Madride spoločne s nemocnicami v Španielsku, Taliansku, Ekvádore a na Kube.

"Je možné, že zahltenie čuchového epitelu v nose vyvoláva správnu imunitnú reakciu a zamedzuje spusteniu cytokínových búrok," uviedol jeden z autorov štúdie Jesús Porta Etessam, primár neurologického oddelenia madridskej fakultnej nemocnice San Carlos.

Cytokínová búrka, čiže neprimeraná reakcia imunity na chorobu, je podľa vedcov jednou z príčin, ktorá vedie k zhoršeniu stavu či dokonca až k úmrtiu pacientov.

14:39 SLOVENSKO V okresných mestách regiónu Trnavy zistili počas uplynulého víkendu na mobilných odberových miestach, ktoré zriadili samosprávy, opäť nižšiu mieru pozitivity.

Pri zhruba rovnakej účasti obyvateľov počty pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19 poklesli.

SkryťVypnúť reklamu

V Trnave sa konalo siedme kolo testovania už tradične na 16 mobilných odberových miestach. Otestovali spolu 19 373 ľudí. Pozitívnych bolo 54, miera pozitivity dosiahla 0,28 percenta.

V predchádzajúcom týždni to bolo 20 052 záujemcov, z nich 106 malo pozitívny výsledok, čo je 0,53 percenta.

14:38 SLOVENSKO Aktuálne v rámci režimu pracovného príkazu pracuje 33 pracovníkov zdravotníckeho personálu a šesť lekárov.

"Počas vyhláseného núdzového stavu, za celý čas jeho trvania, dostalo doteraz príkazy na pracovnú činnosť spolu 207 zdravotníkov, z toho 50 lekárov a 157 pracovníkov zdravotníckeho personálu," uviedla Lucia Hurajtová z tlačového odboru Ministerstva vnútra.

14:32 SLOVENSKO Verejnosť už nebude musieť "súťažiť" o voľné očkovacie termíny. Najneskôr do konca tohto týždňa sa spustí nová aplikácia, ktorá má slúžiť ako "čakáreň" na očkovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Nový formulár mal byť dostupný od pondelka. Dôvodom nespustenia sú aktuálne takmer naplnené očkovacie termíny.

Informoval o tom riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácii Róbert Suja.

14:15 SLOVENSKO Situácia vo zvolenskej nemocnici je pre nový koronavírus aj naďalej vážna, personálu aj naďalej pomáhajú vojaci.

„Evidujeme 65 hospitalizovaných pacientov s novým koronavírusom na štandardných lôžkach, sedem pacientov si vyžaduje pripojenie na umelú pľúcnu ventiláciu, piati sa nachádzajú na JIS," uviedla riaditeľka zvolenskej nemocnice Ľudmila Veselá.

U troch pacientov zaznamenali zdravotníci ťažký postcovidový syndróm. „Zároveň je stále práceneschopných 50 našich zamestnancov, u deviatich z nich je potvrdené ochorenie COVID-19,“ dodala.

14:08 SLOVENSKO V popradskej nemocnici leží v súvislosti s ochorením COVID-19 dokopy 50 pacientov.

K pondelku tam mali na oddelení so špeciálnym režimom hospitalizovaných 39 pozitívnych pacientov a jedného s podozrením na COVID-19. Celková kapacita je 46 lôžok.

Na sto percent sú však obsadené lôžka na COVID oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM), kde je 10 pacientov, informovala hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda.

Pred týždňom bolo v nemocnici hospitalizovaných 52 COVID pacientov.

K dnešnému dňu hlási nemocnica aj 15 pozitívnych zamestnancov. Pre podozrenie je v karanténe ďalších 15 ľudí.

14:03 SLOVENSKO Kúpele Nimnica v Púchovskom okrese sú pripravené poskytnúť kúpeľnú liečbu stovkám pacientov, ktorí prekonali ochorenie COVID-19.

„V prvej etape, kým bude schválený nový indikačný zoznam, môžu internisti, pneumológovia (i alergiológovia) a ďalší odborní lekári predpisovať normálny kúpeľný pobyt pre ľudí s dýchacími ochoreniami. Všetky tri zdravotné poisťovne sa dohodli, že budú schvaľovať kúpeľné pobyty do kúpeľných zariadení a štátnych liečební, v ktorých sa liečia ochorenia dýchacích ciest,“ priblížil predseda predstavenstva Kúpeľov Nimnica a predseda dozornej rady Asociácie slovenských kúpeľov František Halmeš.

13:50 SVET V roku 2020 strávili turisti v ubytovacích zariadeniach Európskej únie dovedna 1,4 miliardy nocí. V porovnaní s rokom predtým to predstavuje pokles o 52 percent, informovala dnes Európska komisia.

Súvisiaci článok Cestovný ruch sa v minulom roku poznačenom koronakrízou prepadol Čítajte 

Najciteľnejší pokles, až o viac ako 70 percent, zaznamenali vyhľadávané stredomorské dovolenkové lokality Cyprus, Grécko a Malta. Na opačnom póle rebríčka sa umiestnili Holandsko a Dánsko, kde zaznamenali úbytok turistov 35 percent.

Najväčší úbytok zahraničných návštevníkov zaznamenali na Cypre a v Rumunsku, viac ako 80 percent.

13:47 SLOVENSKO Ochoreniu Covid-19 podľahol vo veku 71 rokov bývalý riaditeľ Magistrátu mesta Košice a kvestor Technickej univerzity v Košiciach Gabriel Fischer.

Súvisiaci článok Covidu podľahol bývalý šéf košického magistrátu Gabriel Fischer Čítajte 

Na košickej radnici pôsobil za éry primátora Rudolfa Schustera. Neskôr bol aj poslancom mestského zastupiteľstva v Košiciach.

13:44 SLOVENSKO Víkendové antigénové testovanie v obci Soľ v okrese Vranov nad Topľou potvrdilo ochorenie COVID-19 u desiatich spomedzi 1 000 otestovaných obyvateľov.

Starosta Jozef Berta uviedol, že obyvateľov karantenizovaného bytového domu v lokalite s rómskou populáciou chcú pretestovať v sobotu 20. marca. "Obyvateľov bytového domu sme netestovali, keďže sú v karanténe," uviedol.

Spomedzi 78 obyvateľov bytového domu bolo pri predchádzajúcom obecnom testovaní pozitívnych 34 osôb.

13:40 SVET V Nemecku za uplynulý deň pribudlo 6604 novo potvrdených prípadov koronavírusU a 47 úmrtí, uviedol dnes berlínsky Inštitút Roberta Kocha.

Od začiatku pandémie sa v krajine s približne 83 miliónmi obyvateľov infikovalo viac ako 2,5 milióna osôb a zomrelo ich 73 418.

Súvisiaci článok Nemeckí lekári žiadajú okamžitý návrat k čiastočnému lockdownu Čítajte 

Najvyššia bilanciu úmrtí s covidom zaznamenali 14. januára, kedy za 24 hodín prišlo o život 1 244 osôb.

Spolková krajina Sasko dnes spúšťa pilotný projekt očkovania u praktických lekárov. Do prvej fázy sa zapojí 39 doktorov.

Niekoľko spolkových krajín dnes aj otvára ďalšie stupne škôl, ktoré boli uzavreté tri mesiace.

13:07 SVET V Čile, kde žije približne 19 miliónov obyvateľov, dosiaľ podali minimálne jednu dávku očkovacej látky proti koronavírusu viac ako štvrtine populácie, čo predstavuje najlepšie číslo spomedzi všetkých latinskoamerických štátov.

Vo svetovom meradle z pohľadu zaočkovanosti populácie sú zatiaľ lepší akurát Izrael, Spojené arabské emiráty a Spojené kráľovstvo.

13:03 SVET Belgické úrady potvrdili, že od pondelka sa celoštátna kampaň očkovania proti covidu zrýchli, keďže na rad sa dostala tzv. fáza 1B, čiže očkovanie osôb starších ako 65 rokov.

Doteraz bolo v Belgicku zaočkovaných viac ako milión ľudí, pričom nová fáza zahrňuje tiež okolo jedného milióna osôb.

Okrem osôb vo veku nad 65 rokov sa týka aj ľudí trpiacich špecifickými chorobami, napríklad pacientov s AIDS, ľudí trpiacich chronickým ochorením pečene alebo pacientov s oslabeným imunitným systémom.

Dnes sa v nemocniciach nachádzalo 2 013 pacientov v súvislosti s covidom, z toho 484 na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Celkový počet úmrtí koronavírusovej pandémie sa zvýšil na 22 441 osôb.

12:58 SLOVENSKO Antigénové testovanie na ochorenie COVID-19 odhalilo včera v osade Podskalka v Humennom ďalších 19 pozitívne testovaných osôb. Sprísnenie už prijatých opatrení sa neplánuje.

"V Komunitnom centre Podskalka sa v nedeľu uskutočnilo antigénové testovanie v spolupráci so Slovenským Červeným krížom, územným spolkom Humenné. Otestovaných bolo 430 osôb," informovala Veronika Lattová z tlačového referátu mestského úradu, samospráva, ktorá testovanie v osade zorganizovala na odporúčanie regionálnych hygienikov.

12:53 SVET Portugalsko má v pláne postupne uvoľniť lockdown, ktorý trval dva mesiace.

Krajina sa postupne otvorí počas najbližších siedmich týždňov. Dnes sa okrem iného opätovne otvorili základné a materské školy, kaderníctva a kníhkupectvá.

Ďalšie fázy zmierňovania ostatných reštrikcií sa majú zrealizovať do 3. mája.

Obmedzenia počtu ľudí, ktorí sa môžu stretnúť, však majú zostať v platnosti. Počas veľkonočných sviatkov budú aj prísne kontroly.

12:50 SVET Polovica talianskych regiónov dnes vstúpila do najprísnejšieho lockdownu.

Vláda k tomuto kroku pristúpila v snahe zastaviť najnovší vzostup nových infekcií koronavírusom v čase, keď nemocnice fungujú na hranici svojich možností.

V „červenej zóne“ sa nachádza deväť regiónov a autonómna provincia Tridentsko.

Od Lombardska na severe, cez región Lazio s metropolou Rím, až po Apúliu na juhovýchode krajiny sú všade zatvorené obchody a všetky stupne škôl. Reštaurácie môžu podávať jedlo iba so sebou.

Načítavam video...

12:45 SLOVENSKO Štatistiky ukazujú, že obyvatelia krajín Európskej únie vlani z dôvodu zatvorených obchodov a z opatrnosti pred stratou zamestnania výrazne obmedzili výdavky.

Súvisiaci článok Sme anomáliou Európskej únie. Prečo Slováci míňali viac, kým inde sa šetrilo Čítajte 

Španielom klesla spotreba domácností medziročne o 12,5 percenta, Talianom o 11 percent, Nemcom o 5,7 percenta, Francúzom o 6,5 percenta.

Obdobná reakcia spotrebiteľov na neisté časy sa očakávala aj na Slovensku. Lenže to sa nastalo. Slováci sú v EÚ anomáliou.

12:28 SVET Ruský fond priamych investícií dosiahol dohody o začatí výroby Sputnika V so spoločnosťami z Talianska, Španielska, Francúzska a Nemecka.

"V súčasnosti prebiehajú s niekoľkými výrobcami rokovania o zvýšení výroby v EÚ," , uviedol výkonný riaditeľ fondu Kirill Dmitrijev.

To umožní spustenie aktívnych dodávok Sputnika V na jednotný európsky trh" po získaní súhlasu Európskej agentúry pre lieky, s ktorou teraz výrobca ruskej vakcíny spolupracuje v rámci procesu rolling review.

Fond a jeho partneri sa tak pripravia na dodávky vakcíny aj do krajín EÚ, ktoré Sputnik V zaregistrujú nezávisle.

12:22 SLOVENSKO Predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík nepovedal, či sa bude predlžovať núdzový stav. Ak návrh príde na stôl, SaS sa pri jeho podpore rozhodne na základe odôvodnenia., oznámil dnes Richard Sulík na tlačovej konferencii.

12:05 SLOVENSKO Univerzitná nemocnica Bratislava dnes pozastavuje prihlasovanie do zoznamu náhradníkov na očkovanie. Aktuálne sú kapacity vyhradené pre náhradníkov na pracoviskách vakcinačného centra naplnené. Nemocnica o tom informovala na sociálnej sieti.

K pondelku je prihlásených 21 995 náhradníkov. "Denne nám zvýši maximálne päť dávok vakcíny, a preto dokážeme zaočkovať maximálne päť náhradníkov zo zoznamu," vysvetlila nemocnica.

Zároveň odporúčajú, aby náhradníci, ktorí spĺňajú vekovú kategóriu pre aktuálne prihlasovanie sa cez on-line formulár na stránke korona.gov.sk, sa na očkovanie prihlásili cez tento formulár.

12:02 SLOVENSKO V Nemocnici Agel Komárno stále častejšie pribúdajú mladší pacienti s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19.

"Aktuálne poskytujeme zdravotnú starostlivosť 42 pacientom s novým koronavírusom. Z nich 35 je umiestnených na bežných lôžkach, piati sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu a dvaja na neinvazívnu ventiláciu," uviedol riaditeľ nemocnice Miroslav Jaška.

12:00 SLOVENSKO Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica eviduje za posledný týždeň nárast pacientov s novým koronavírusom, jej kapacity sú takmer naplnené.

"Vzhľadom na závažný stav aj ostatných pacientov, ktorí už veľmi dlho čakajú na svoje operácie, sme čiastočne rozbehli aj plánovanú operatívu," informovala hovorkyňa skupiny Agel SK Martina Pavliková.

Aktuálne nemocnica poskytuje zdravotnú starostlivosť 43 pacientom s ochorením COVID-19, stav siedmich si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu.

11:57 SLOVENSKO Počet pacientov pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19 v levickom regióne zatiaľ neklesá.

Zdravotníci v Nemocnici Agel v Leviciach sa aktuálne starajú takmer o 50 pacientov s novým koronavírusom.

"Aktuálne poskytujeme zdravotnú starostlivosť 38 pacientom s novým koronavírusom na štandardnom lôžku, ďalších sedem pacientov s ochorením COVID-19 si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. Objavilo sa nám aj viacero prípadov zdravotných postcovidových komplikácií,“, potvrdil riaditeľ nemocnice Ján Belanský.

V karanténe je 14 zamestnancov nemocnice.

11:55 SLOVENSKO Ako upozorňuje odborník na tropickú medicínu a infektológiu Vladimír Krčméry, nový koronavírus nie je jediná pandémia, ktorá deti v súčasnosti ohrozuje.

"Nemôžeme prehliadať ďalšie štyri epidémie spôsobené obmedzeným chodom škôl. Konkrétne epidémiu depresie, epidémiu závislosti od internetu, epidémiu vedomostnej a sociálnej deprivácie a epidémiu detskej obezity," dodal Krčméry.

Zároveň poukázal aj na príklady zo zahraničia, kde väčšina európskych krajín má čiastočne alebo úplne otvorený aspoň prvý stupeň základných škôl.

11:52 SLOVENSKO V Trenčianskom samosprávnom kraji pribudlo v minulom týždni 2 142 osôb s pozitívnym PCR testom na ochorenie COVID-19. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

Najviac pozitívnych testov (536) bolo v Trenčianskom okrese. Nasledovali okresy Prievidza (328), Ilava (290), Považská Bystrica (282), Nové Mesto nad Váhom (251), Púchov (201), Myjava (101), Bánovce nad Bebravou (85) a Partizánske (68).

PCR testy odhalili v minulom týždni na Slovensku 14 174 pozitívnych osôb. Najviac ich bolo v Žilinskom samosprávnom kraji (2 411), najmenej v Nitrianskom samosprávnom kraji (827).

11:46 SLOVENSKO Na odberových miestach zriadených mestskou časťou sa v Karlovej Vsi počas predchádzajúceho víkendu otestovalo 7 518 ľudí, 16 z nich bolo pozitívnych.

O výsledkoch víkendového testovania, ktoré prinieslo pozitivitu 0,21 percenta, informuje samospráva na sociálnej sieti.

Rovnako 16 pozitívnych zachytili antigénové testy na dočasných odberových miestach, ktoré počas víkendu zriadila susedná mestská časť Dúbravka. Pri počte 3907 testovaných to znamená pozitivitu 0,41 percenta.

11:42 SLOVENSKO Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove má obsadené lôžka pre pacientov s ochorením COVID-19 na 86 percent. Celkovo je v nemocnici pre nich vyčlenených 179 lôžok.

Ako uviedol riaditeľ nemocnice Ľubomír Šarník, v nemocnici je k pondelku hospitalizovaných 154 pacientov s ochorením COVID-19.

Na covidovom oddelení je hospitalizovaných 127 pacientov, z nich 119 sú pozitívni a ôsmi suspektní.

11:38 SLOVENSKO Reportážou Rozhlasu a televízie Slovenska s názvom Úmrtie po očkovaní aj na Slovensku, ktorá spája úmrtie učiteľky z Vranova nad Topľou s následkami očkovania vakcínou AstraZeneca, sa bude zaoberať Výbor Národnej rady pre kultúru a médiá a zároveň bude podaný podnet na Radu RTVS.

Informoval o tom predseda spomínaného výboru Kristián Čekovský (OĽaNO).

11:35 SVET V Číne dosiaľ podali takmer 65 miliónov dávok vakcín proti koronavírusu, informovala dnes Národná zdravotnícka komisia.

Súvisiaci článok Čína chce do budúceho leta zaočkovať miliardu obyvateľov Čítajte 

V krajine, kde žije zhruba 1,4 miliardy ľudí, plánuje vláda zaočkovať do 80 percent populácie. V

Vakcinačná kampaň v Číne postupuje v porovnaní s mnohými inými krajinami pomalšie. Čína sa tiež zaviazala dodať zahraničným partnerom zhruba desaťnásobne väčšie množstvo vakcín, než distribuovala doma.

11:23 SVET Nemeckí lekári z jednotiek intenzívnej starostlivosti dnes vyzvali na okamžitý návrat k čiastočnému lockdownu. Upozornili, že jedine takto je možné vyhnúť sa nebezpečnej tretej vlne pandémie ochorenia COVID-19.

"Na základe údajov, ktoré máme momentálne k dispozícii, a z dôvodu šírenia britskej mutácie koronavírusu dôrazne apelujeme na okamžitý návrat k lockdownu, aby sme tak zabránili silnej tretej vlne nákazy," povedal Christian Karagiannidis z Medzidisciplinárneho združenia pre intenzívne a pohotovostné lekárstvo.

Šéf Inštitútu Roberta Kocha Lothar Wieler minulý týždeň konštatoval, že tretia vlna pandémie sa už začala.

Aktuálne je na JIS hospitalizovaných približne 2 800 pacientov.

11:11 SLOVENSKO V Nemocnici Agel Krompachy je v súčasnosti hospitalizovaných 25 pacientov s ochorením COVID-19.

"Siedmi pacienti potrebujú podporu umelej pľúcnej ventilácie. Celkový počet reprofilizovaných lôžok pre pacientov s COVID-19 je 27. Počet pozitívne testovaných zamestnancov mierne klesol, máme ich desať a v karanténe sú traja zamestnanci," uviedol riaditeľ nemocnice Miroslav Kraus.

11:03 SLOVENSKO Na začiatku pandémie museli V spoločnosti Gnotec Čadca na viac než dva mesiace odstaviť výrobu, keďže zákazníci v zahraničí boli pre náročnú epidemiologickú situáciu zatvorení.

Zamestnanci tak boli doma na 60 percentách platu, časom museli aj prepúšťať.

Krízové obdobie však prekonali, ľudí opäť zamestnali a teraz úspešne bojujú s koronakrízou.

10:40 SLOVENSKO Prvou dávkou vakcíny proti covidu je zaočkovaných 417 395 osôb, za predchádzajúci deň pribudlo 6 146 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 216 420 ľudí, informovalo Ministerstvo zdravotníctva.

10:35 SVET Pacientka, ktorá krátko po očkovaní proti ochorení Covid-19 vakcínou od firmy AstraZeneca zomrela na následky krvných zrazenín, mala "veľmi neobvyklé" príznaky, uviedla včera Dánska agentúra pre lieky.

V prípade 63-ročnej ženy zistili znížené množstvo krvných doštičiek, krvné zrazeniny vo veľkých aj malých cievach a krvácanie.

Niekoľko podobných prípadov bolo zaznamenaných aj v ďalších európskych krajinách.

10:12 SVET - Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 7 706 nakazených novým typom koronavírusu a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 131 ľudí.

Bilanciou koronavírusovej pandémie je už 524 196 infikovaných a 17 083 úmrtí. Aktuálne je nakazených 152 296 osôb. Hospitalizovaných je 9 300 chorých s covidom, z nich 1 008 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Na očkovanie sa zaregistrovalo vyše 3,2 milióna ľudí, z ktorých zaočkovali dosiaľ 1 334 595. Obe dávky očkovacej látky dostalo už 398 962 osôb.

10:08 SLOVENSKO - Odbery kloktacími testami sú pripravené a odskúšané. Uviedol to minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).

Ak sa na škole objaví pozitívny prípad, školy si môžu objednať testovanie ostatných žiakov.

"Ministerstvo školstva zaviedlo aj už odborníkmi validované takzvané kloktacie PCR testovanie žiakov, alebo aj iné formy testovania, ktoré odporučili odborníci s cieľom skorej identifikácie prenosu v kolektívoch a včasné nastavenie protiepidemických opatrení na miestnej úrovni. Touto cestou chceme zabezpečiť, aby boli čo najmenej zasiahnuté tie deti, ktoré potrebujú zabezpečiť prezenčnú dochádzku do škôl," priblížil člen konzília odborníkov, lekár a expert WHO Jozef Šuvada.

Podľa jeho slov je to aj z dôvodu potreby rodičov vykonávať svoje zamestnanie prezenčne. Práve kloktacie testy je podľa ministra školstva možné použiť na preverenie situácie aj v nižších ročníkoch.

10:00 SLOVENSKO V nedeľu 14. marca vykázalo pozitivitu na koronavírus ďalších 457 PCR testov z vykonaných 2 780 (pozitivita 16,44 percenta).

Pribudlo aj ďalších 77 úmrtí na pľúcnu formu COVID-19, od začiatku pandémie je zaznamenaných 8 605 obetí v súvislosti s nákazou.

Najviac pozitívnych odhalilo testovanie v Košickom kraji (145), nasleduje Žilinský kraj (87), Bratislavský (75), Prešovský kraj (52), Trenčiansky kraj (42), Banskobystrický kraj (39), Trnavský (14) a Nitriansky kraj (3).

Je medzi nimi 204 mužov a 253 žien. Celkový počet nakazených mužov je 160 839 a žien 177 121.

V nemocniciach sa nachádza 3 812 pacientov, čo je v porovnaní s predchádzajúcim dňoch o 60 viac. Z nich potvrdené ochorenie má 3 580 ľudí. Na JIS je 313 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 355 osôb, informuje Národné centrum zdravotníckych informácií.

Očkovaciu látku proti covidu aplikovali ďalším 6 146 osobám, kompletné zaočkovanie absolvovalo 216 420 ľudí.

Celkový počet vykonaných PCR testov doteraz je 2 200 380, z čoho bolo pozitívne testovaných 337 960 osôb.

V nedeľu vykonali aj 286 076 antigénových testov. Pozitívnych bolo 1 829 z nich (pozitivita 0,64 percenta). Doteraz sa vyhodnotilo 18 078 060 antigénových testov a pozitivitu vykázalo 321 241.

9:55 SLOVENSKO Viacerí odborníci s odstupom času hodnotia čiastočné otvorenie škôl ako správne a v danej situácii ako jediné možné riešenie.

Rezort školstva tvrdí, že čiastočné otvorenie škôl sa nepodpísalo pod zhoršenie sa epidemiologickej situácie, potvrdzujú to aj údaje z Úradu verejného zdravotníctva SR. Z ich dát totiž vyplýva, že zo všetkých pozitívne testovaných tvorili žiaci základných škôl minulý týždeň menej ako pol percenta.

Februárové dáta poukazujú na to, že zo 139 000 pozitívne testovaných počas mesiaca bolo 450 detí do desiatich rokov. Z toho bolo približne len 200 žiakov prvého stupňa základných škôl. Rezort školstva poukazuje, že nie je dokázané, že by sa pozitívne nakazené deti infikovali práve v školách.

9:47 SVET - Vakcína proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca je podľa jej výrobcu bezpečná napriek niekoľkým správam o podozreniach na výrazne negatívne vedľajšie účinky.

„Dôkladné preskúmanie všetkých dostupných údajov o bezpečnosti viac ako 17 miliónov ľudí očkovaných v Európskej únii a Spojenom kráľovstve vakcínou AstraZeneca nepreukázalo žiadne dôkazy o zvýšenom riziku pľúcnej embólie, cievnej trombózy alebo trombocytopénie, a to v akejkoľvek definovanej vekovej skupine, pohlaví, šarži alebo ktorejkoľvek konkrétnej krajine,“ uviedla firma.

9:35 SLOVENSKO - Vývoj epidemickej situácie súvisiacej s Covidom-19 mal nepriaznivý vplyv aj na minuloročnú turistickú sezónu v regióne severného Spiša a Pienin, a to predovšetkým v máji a júni.

"Napríklad v Stredovekom tábore a Dome ľubovnianskeho mešťana prišlo až k 90-percentnému poklesu návštevníkov. Obmedzené boli totiž školské či rôzne skupinové výlety," informovala o tom Oblastná organizácia cestovného ruchu Severný Spiš - Pieniny. Výrazne však počas turistickej sezóny narástol počet slovenských návštevníkov, no prichádzali aj početné skupiny z Česka a Poľska.

9:03 SLOVENSKO - Z ďalších výsledkov víkendového testovania:

 • Trnava: 19 373 otestovaných, 54 pozitívnych, pozitivita 0,28 percenta
 • Čadca: 1 636 otestovaných, 14 pozitívnych, pozitivita 0,86 percenta
 • Tisovec: 911 otestovaných, 2 pozitívni, pozitivta 0,22 percenta

9:00 SLOVENSKO - V troch veľkokapacitných očkovacích centrách, ktoré zriadil Trnavský samosprávny kraj, bolo cez víkend zaočkovaných prvou dávkou vakcíny od spoločnosti AstraZeneca 8 327 ľudí.

Za štyri víkendy kraj zaočkoval spolu už takmer 19-tisíc záujemcov. "Išlo najmä o ľudí vo veku 60 až 70 rokov," uviedol predseda kraja Jozef Viskupič.

8:47 SLOVENSKO - Mesto Myjava po dohode s riaditeľmi škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti zatvorilo na základe vyhlášky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne od pondelka všetky materské školy, prvý stupeň základných škôl a základnú umeleckú školu.

Hovorca mesta Martin Kovanič doplnil, že výchovno-vzdelávací proces bude prebiehať dištančne. "Pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry bude v prevádzke jedna trieda v materskej škole v elokovanom pracovisku Hoštáky," uviedol Kovanič.

8:35 SLOVENSKO - Miera pozitivity podľa výsledkov víkendového testovania v Starej Ľubovni klesla už druhý víkend po sebe.

Kým pred týždňom sa znížila z 0,73 percenta na 0,41 percenta, aktuálne je 0,24-percentná. V sobotu a nedeľu sa v meste prišlo otestovať 3 705 ľudí, z toho bolo deväť pozitívnych.

Súvisiaci článok Nitra bude komunikovať s hygienou o návrate deviatakov do škôl Čítajte 

8:32 SLOVENSKO - Materské školy aj prvý stupeň základných škôl v Nitre zostávajú otvorené. Mesto zároveň bude komunikovať s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva aj o nástupe deviatakov na prezenčné vzdelávanie. Podľa covid automatu je to v bordovom okrese možné.

„Jediná vec, ktorú nevieme ovplyvniť, je druhé kolo očkovania. Začalo sa v piatok a my nevieme odhadnúť, koľko učiteľov bude mať vedľajšie účinky a či a aké silné budú,“ povedal hovorca Tomáš Holúbek.

8:12 SLOVENSKO - V poradí ôsme antigénové testovanie, ktoré v tomto roku zorganizovalo mesto Senica, využilo v sobotu dovedna 3 351 ľudí.

"Testy odhalili osem pozitívnych výsledkov, čo predstavuje mieru pozitivity 0,24 percenta," informovala hovorkyňa mesta Tatiana Moravcová.

8:05 SVET - V Česku včera pribudlo 3 291 nakazených. Je to už tradične menej ako v iné dni, keďže cez víkend sa menej testuje. V porovnaní s predchádzajúcou nedeľou je aktuálne číslo nižšie o 641.

Aktívnych prípadov v Česku je teraz 222 663, v nemocniciach leží 8 362 pacientov. Pandémia ochorenia Covid-19 si vyžiadala už 23 379 obetí.

8:00 SVET - Vo veľkej časti Talianska sa dnes začína tvrdý lockdown. Do najprísnejšieho epidemického stupňa sa posúva polovica z 20 regiónov - vrátane Lombardie alebo Lazia, kde sa nachádza aj hlavné mesto Rím.

Ľudia môžu oddnes opustiť bydlisko iba v odôvodnených prípadoch a otvorené sú len obchody s nevyhnutným tovarom. Prísnejšie opatrenia ako napríklad zatvorenie reštaurácií a barov a obmedzenie pohybu medzi mestami začínajú platiť aj v regiónoch s nízkym nebezpečenstvom prenosu nákazy.

7:45 SVET - V Sasku sa dnes vracajú do tried žiaci vyšších stupňov škôl, ktorí mali tri mesiaci dištančnú výučbu. Už skôr sa v tejto nemeckej spolkovej krajine otvorili nižšie stupne základných škôl. Návrat do lavíc však v Sasku nie je plošný a bez prezenčnej výučby sa minimálne do Veľkej Noci musia zaobísť deti v okrese Vogtland pri hraniciach s Karlovarských krajom.

Školáci sa budú učiť v menších skupinách a od piatej triedy bude pre nich povinné samotestovanie, akonáhle budú mať školy dostatok testov.

7:25 SLOVENSKO - V piatok ráno sa v bratislavskej nemocnici Ružinov ľudia hádali, ako sa majú postaviť do radu na očkovanie proti koronavírusu a chvíľami nebolo ani jasné, kde rad je. Podobná situácia nastala aj v Nitre.

Súvisiaci článok Preteky o život sa majú skončiť, očkovacie centrá nie sú pripravené na davy Čítajte 

Dnes má začať fungovať nový registračný formulár na očkovanie, ktorý bude stačiť vyplniť len raz a záujemca sa dostane do akejsi čakárne.

Zaregistrovaných budú oslovovať cez SMS, aby sa dostavili na očkovanie, podľa toho, ako budú do očkovacích centier prichádzať vakcíny. Nemocnice sa tak musia pripraviť na každodenný nápor ľudí na očkovanie.

Ako by to malo všetko fungovať? Viac si prečítate v texte Romana Cuprika >>>>

7:15 SVET - V Nemecku včera pribudlo 6 604 nakazených a 47 úmrtí.

V nedeľu však býva počet hlásených prípadov nižší, lebo sa cez víkend menej testuje, pripomína Inštitút Roberta Kocha, ktorý pandémiu monitoruje.

6:50 SVET - Rok po začiatku pandémie si New York v nedeľu emotívnym ceremoniálom pripomenul svojich viac ako 30-tisíc obetí.

Starosta Bill de Blasio počas virtuálneho spomienkového podujatia povedal, že novému koronavírusu podľahlo viac obyvateľov New Yorku, ako ich prišlo o život počas druhej svetovej vojny, vojny vo Vietname, vyčíňania hurikánu Sandy a útokoch z 11. septembra 2001. De Blasio tiež vzdal hold zdravotníkom, ktorých označil za "hrdinov".

Ceremoniál vysielaný naživo v televízii, počas ktorého vystúpili aj členovia newyorskej filharmónie, sa začal minútou ticha na počesť obetí. Na piliere Brooklynského mosta sa potom premietali zábery niektorých obetí pandémie.

Načítavam video...

6:25 SLOVENSKO - Povinnosť nosiť respirátor alebo obdobný prostriedok sa od dnešného dňa rozšírila na všetky interiéry okrem vlastnej domácnosti.

"V exteriéroch bude naďalej možné mať prekryté horné dýchacie cesty nielen respirátorom, ale aj rúškom, šálom alebo šatkou," pripomenula hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

Povinnosť nosiť respirátor bez výdychového ventilu s klasifikáciou najmenej FFP2 sa doteraz týkala obchodov a prostriedkov verejnej dopravy.

6:05 SVET - Holandsko z preventívnych dôvodov na dva týždne pozastavilo očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca.

Súvisiaci článok AstraZeneca zhodnotila údaje 17 miliónov zaočkovaných, vakcína je bezpečná Čítajte 

Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že pozastavenie očkovania odporučil Holandský úrad pre lieky po tom, ako bolo v Dánsku a Nórsku hlásených šesť prípadov "možných vedľajších účinkov" po podaní vakcíny od tohto britsko-švédskeho výrobcu.

Už vo štvrtok oznámili preventívne pozastavenie očkovania vakcínou AstraZeneca Dánsko, Nórsko a Island.

V piatok sa pridalo Bulharsko a v nedeľu aj Írsko.

Svetová zdravotnícka organizácia však v piatok uviedla, že nie je dôvod vakcínu nepoužívať. Aj AstraZeneca tvrdí, že jej vakcína je bezpečná.

06:00 SLOVENSKO - Do platnosti vstupuje aktualizovaná podoba covid automatu. V rámci regionálneho rozdelenia je po novom čiernych už 35 okresov, čo je ešte o päť viac ako minulý týždeň.

Ďalších 41 okresov je v bordovej fáze a iba tri sú červené, teda v II. stupni varovania: Kežmarok, Nové Zámky a Tvrdošín.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. UNYP rozširuje svoj BA program o tri nové zamerania
 2. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 3. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 4. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 5. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. Dodajte vašej pokožke šťavu
 8. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 1. Nadácia COOP Jednota podporila Nemocnicu s poliklinikou Brezno
 2. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 3. UNYP rozširuje svoj BA program o tri nové zamerania
 4. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 5. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 6. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 7. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 8. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 14 104
 2. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 188
 3. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 2 397
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 189
 5. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 825
 6. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 139
 7. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 1 079
 8. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 1 011
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu