SME
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Situácia sa zlepšuje, pozitivita testovaných vzoriek klesá (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili už viac ako 350-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 9 190 obetí. Platia sprísnené opatrenia.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

20:43 SVET - Vírus, ktorý spôsobuje obyčajné prechladnutie, môže z ľudského tela vypudiť koronavírus, zistili vedci.

Niektoré vírusy sú známe tým, že súťažia, aby to boli práve ony, ktoré zavlečú do organizmu infekciu. Vedci z univerzity v Glasgowe zistili, že rhinovírus, spôsobujúci nachladnutie, je v tomto ohľade silnejší ako koronavírus, píše BBC News. Prínosy môžu byť síce krátkodobé, ale rhinovírus je tak rozšírený, že by podľa vedcov mohol pomôcť pri spomalení covidu.

19:47 SVET - WHO plánuje v tomto roku zaočkovať proti koronavírusu 20 percent obyvateľov Sýrie. Organizácia to oznámila v čase prudkého rastu počtu prípadov v častiach krajiny, ktoré sú pod kontrolou vlády. Sýrske štátne médiá uviedli, že jednotky intenzívnej starostlivosti v štátnych nemocniciach v Damasku sú plné a zdravotníci boli vyzvaní, aby boli v pohotovosti. Začiatkom tohto mesiaca sa nakazili aj sýrsky prezident Baššár al-Asad a jeho manželka Asma, ktorí sa v súčasnosti podľa prezidentského úradu zotavujú.

Skryť Vypnúť reklamu

18:51 SVET - Rakúsko otvorí od stredy päť menších hraničných priechodov s Českom a Slovenskom , ktoré boli uzavreté pre pandémiu nového koronavírusu. Zatvorených však zostáva naďalej 40 zvyšných menších priechodov. Vyplýva to z pozmeneného nariadenia rakúskeho ministerstva vnútra Karla Nehammera, ktoré bolo zverejnené v utorok v úradnom vestníku. Informovala o tom agentúra APA.

18:05 SVET Viac ako milión Poliakov sa v priebehu 24 hodín zaregistrovalo na očkovanie vakcínou proti covidu od firmy AstraZeneca. Oznámil to dnes vládny splnomocnenec pre očkovanie Michal Dworczyk.

"Posledných 24 hodín preukázalo, že sa vracia dôvera vo vakcínu AstraZeneca. Od včerajška (od pondelka) sa viac ako milión ľudí prihlásilo k očkovaniu touto vakcínou," povedal Dworzyk.

Skryť Vypnúť reklamu

18:02 SLOVENSKO Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Lučenci nariadil mestu Lučenec za asistencie príslušníkov polície a mestskej polície zabezpečiť kontrolu dodržiavania karanténnych opatrení v lokalite Rapovská križovatka.

Ide konkrétne o kontrolu izolácie obyvateľov pozitívnych na ochorenie COVID-19 v domácom prostredí, ako aj všetkých občanov, ktorí boli v úzkom kontakte s pozitívnymi osobami.

17:47 SVET Španielsko od 30. marca povolí cestujúcim z Británie vstup na svoje územie a zruší tak opatrenia, ktoré pre nich platili od decembra v snahe zastaviť šírenie nových variantov koronavírusu.

Vláda v Madride sa tak rozhodla vzhľadom na rýchle tempo očkovania v Spojenom kráľovstve. Aspoň prvú dávku vakcíny proti koronavírusu tam už totiž podľa vládnych údajov dostalo takmer 28 miliónov ľudí, čo je viac než polovica dospelej populácie krajiny.

Skryť Vypnúť reklamu

17:42 SVET Účastníci klinického skúšania vakcíny EpiVacCorona, ktorá bola vyvinutá v Rusku, požiadali ruské ministerstvo zdravotníctva o preverenie skutočnej účinnosti tohto preparátu.

Vo svojom liste adresovanom ministerstvu dobrovoľníci uvádzajú, že majú dôvod domnievať sa, že vakcína nie je taká účinná, ako tvrdia jej vývojári.

Podľa stanice Echo Moskvy účastníci klinických štúdií vlastným prieskumom zistili, že významná časť zaočkovaných si nevytvára protilátky.

17:40 SLOVENSKO Počet škôlkarov aj žiakov prvého stupňa základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice, ktorí absolvujú prezenčnú výučbu, sa oproti minulému týždňu mierne zvýšil.

Informuje o tom magistrát na svojej webovej stránke s tým, že tretiaci a štvrtáci si v najbližších dňoch vyskúšajú kloktacie testy na ochorenie COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Materské školy v súčasnosti navštevuje 30 percent detí.

17:20 SVET Vírus, ktorý spôsobuje obyčajné prechladnutie, môže z ľudského tela vypudiť koronavírus, zistili vedci.

Niektoré vírusy sú známe tým, že súťažia medzi sebou o možnosť zavlečenia infekcie do organizmu .

Vedci z univerzity v Glasgowe zistili, že rinovírus spôsobujúci nachladnutie je v tomto ohľade silnejší ako koronavírus, píše BBC News.

Prínosy môžu síce byť krátkodobé, ale rinovírus je tak rozšírený, že by podľa vedcov mohol pomôcť pri spomaľovaní pandémia koronavírusu.

17:08 SLOVENSKO Strata zamestnania, obmedzenie pohybu aj dlhodobý homeoffice negatívne vplývajú na psychickú pohodu ľudí.

O tom, ako často ľudia trpia depresiami, pocitom zbytočnosti a ťažko sa vyrovnávajú s aktuálnou situáciou, rozprávala psychologička Katka Hoch.

Skryť Vypnúť reklamu

17:04 SLOVENSKO Z úloh, na ktorých sa pred časom dohodli premiér Igor Matovič (OĽANO) a slovenskí vedci, je už 17 z nich splnených.

Súvisiaci článok Z úloh, ktoré vzišli zo stretnutia premiéra a vedcov, je 17 splnených Čítajte 

Dnes to oznámil minister financií Eduard Heger (OĽANO) dočasne poverený vedením Ministerstva zdravotníctva s tým, že 11 ďalších úloh je v procese riešenia.

Za splnené považuje napríklad zrušenie výnimky na vychádzku do prírody mimo okresu.

V prípade obyvateľov Bratislavy s možnosťou vychádzok v rámci kraja a v prípade obyvateľov Košíc s možnosťou vychádzok aj do okresu Košice-okolie, či napríklad obmedzenie platnosti všetkých výnimiek zo zákazu vychádzania na čas od 5.00 do 20.00 h.

16:47 SLOVENSKO Nárast nových prípadov nákazy koronavírusom v Európe by mohol predznamenávať podobný vývoj v USA, oznámil popredný americký expert na infekčné choroby Anthony Fauci.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyjadril tiež nádej, že k očkovacím látkam schváleným v Spojených štátoch pribudne aj vakcína od firmy AstraZeneca.

Skutočnosť, že americká štúdia o účinnosti tejto vakcíny mohla použiť zastarané informácie, označil za „nevynútenú chybu“ a posúdi ju federálny Úrad pre kontrolu potravín a liekov.

16:40 SLOVENSKO Rakúsko opäť otvorí štyri hraničné priechody s Českom a jeden so Slovenskom. Na rakúsko-slovenských hraniciach sa znovuotvorenie týka priechodu Angern an der March - Záhorská Ves.

16:34 SVET Odborníci Európskej agentúry pre lieky zatiaľ "definitívne nevylúčili" možnú súvislosť medzi vakcínou od spoločnosti AstraZeneca a zriedkavými prípadmi zrážanlivosti krvi zaznamenanými v niektorých európskych krajinách.

Uviedla to dnes výkonná riaditeľka agentúry Emer Cookeová, ktorá bola prostredníctvom videokonferencie vypočutá členmi Európskeho parlamentu.

Skryť Vypnúť reklamu

Cookeová spresnila, že Výbor pre hodnotenie rizík liekov po vykonaní podrobných analýz a po preskúmaní všetkých prípadov, laboratórnych výsledkov a klinických správ ešte nie je v pozícii definitívne vylúčiť súvislosť medzi uvedenou vakcínou a zriedkavými prípadmi zrážanlivosti krvi.

16:20 SVET Do Grécka už môžu cestovať izraelskí turisti, ktorí majú takzvaný covidový pas, na ktorom sa obe krajiny dohodli v februári.

Ľudia s osvedčením o očkovaní proti ochoreniu Covid-19 už nebudú potrebovať negatívne testy na koronavírus ani nebudú musieť absolvovať karanténu.

Dohoda predpokladá, že do Grécka môže prísť až 10 000 izraelských turistov týždenne, kým v polovici mája nezačne oficiálna turistická sezóna. polovici mája.

16:00 SLOVENSKO V zariadení sociálnych služieb v Piešťanoch zistili COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Okres Piešťany je v regionálnom COVID automate bordový. Hygienici sú v prípade tohto okresu o niečo opatrnejší, pretože susedí s čiernymi okresmi Myjava a Nové Mesto nad Váhom.

15:55 SLOVENSKO Úrad verejného zdravotníctva spúšťa desaťdielny seriál EPIKETA, ktorým chce propagovať praktické rady správania sa v každodenných situáciách počas pandémie.

Úvodný diel sa venuje nakupovania v obchodoch s potravinami.

15:52 SLOVENSKO Spolu 485 seniorov z košickej mestskej časti Staré Mesto požiadalo miestny úrad o pomoc pri registrácii na očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

Mestská časť elektronicky zaregistrovala do čakárne na očkovanie 86 z nich. V Starom Meste žije viac ako 6 000 seniorov. Vo februári im spolu s respirátorom zaslali aj dotazníky. O pomoc požiadali práve prostredníctvom ich spätného zaslania.

Skryť Vypnúť reklamu

15:36 SLOVENSKO Vláda by mala zastaviť exekúcie a blokovanie účtov gastro podnikateľov. Uviedol to Viliam Pavlovský z Iniciatívy 10pregastro.sk.

Iniciatíva eviduje už vyše 16 000 gastro prevádzok, ktoré skončili pre pandémiu a nedostatočné kompenzácie.

"Vyzývame vládu SR a jej podriadené inštitúcie Sociálnu poisťovňu a Finančnú správu, aby zastavila exekúcie, sankcie a blokovania účtov gastro podnikateľov a konečne sfunkčnila sľubované štátne kompenzácie gastro sektoru za druhú vlnu pandémie," uviedol Pavlovský.

15:02 SVET Francúzsko by malo očkovať "ráno, na poludnie a večer", vyhlásil v utorok prezident Emmanuel Macron, ktorý čelí kritike za tempo očkovania proti koronavírusu je v jeho krajine príliš pomalé, píše tlačová agentúra AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

"Od apríla meníme tempo," povedal Macron počas návštevy vakcinačného centra v severofrancúzskom meste Valenciennes. Dodal, že pokiaľ ide o očkovanie, nemali by byť "žiadne víkendy ani dni voľna".

14:56 SLOVENSKO Celé Slovensko naďalej ostáva v čiernej farbe čo znamená IV. stupeň varovania.

V rámci regionálneho rozdelenia máme 14 čiernych okresov (Čadca, Gelnica, Ilava, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Lučenec, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Poltár, Poprad, Ružomberok, Trenčín, Turčianske Teplice a Žilina.), ďalších 58 je bordových a zvyšných sedem okresov je červených.

14:51 SLOVENSKO Klesajúci trend pozitívne testovaných vzoriek na koronavírus pretrval aj v uplynulom týždni.

14:43 SVET Týždenný celosvetový počet úmrtí na ochorenie COVID-19 opäť stúpa. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie to po približne šiestich týždňoch poklesu predstavuje „znepokojujúci signál“.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyššia úmrtnosť súvisí so zvýšeným počtom nových prípadov koronavírusu v štyroch zo šiestich regiónov.

„V priebehu ostatného týždňa sa počet prípadov zvýšil o 8 percent. V Európe to bolo o 12 percent, čo spôsobilo niekoľko krajín,“ povedala epidemiologička Svetovej zdravotníckej organizácie Maria Van Kerkhoveová.

Najväčší medzitýždenný skok zaznamenali v juhovýchodnej Ázii a oblasti západného Pacifiku, kde počet nakazených stúpol o 49, resp. 29 percent. V regióne východného Stredomoria sa infikovanosť zvýšila o 8 percent, zatiaľ čo v Amerike a Afrike klesla.

14:24 SLOVENSKO Zastupujúci minister zdravotníctva Eduard Heger dnes na tlačovej konferencii k epidemiologickej situácii uviedol, že sa situácia zlepšuje.

Pozitivita antigénových aj PCR testov v uplynulom týždni opäť klesla. Rovnako ubudlo hospitalizácií v nemocniciach, aj reprodukčné číslo.

Skryť Vypnúť reklamu

Denne podľahne ochoreniu COVID-19 81 osôb. Kým minulý týždeň bolo v nemocniciach hospitalizovaných 3834 pacientov, v súčasnosti ide o 3620 ľudí. Reprodukčné číslo sa pohybuje na úrovni 0,85 až 0,9.

Počet prepustených pacientov je vyšší ako počet nových pacientov s podozrením, alebo potvrdeným ochorením Covid-19.

Každý týždeň prichádza zhruba 51-tisíc vakcín Pfizer , v najbližších týždňoch sa očakáva navýšenie dodávky na 72-tisíc týždenne. Vakcínou Moderna sa týždenne zaočkuje približne 3 200 osôb, informovala Jana Ježíková, štátna tajomníčka rezortu zdravotníctva.

Doteraz dostalo prvú dávku vakcíny proti koronavírusu 785-tisíc ľudí, 241-tisíc z nich je zaočkovaných kompletne. Aj v domovoch sociálnych služieb stúpa percento zaočkovaných - 60 percent klientov prijalo prvú dávku, 29 percent aj druhú.

Skryť Vypnúť reklamu

V priebehu apríla sa začne očkovať aj jednodávkovou vakcínou od spoločnosti Johnson & Johnson, objednávka znie na 1,4 milióna dávok.

Ježíková doplnila, že sa jedná aj o dovoze a využití liečiv s využitím tzv. monoklonálnych protilátok. Tie sú navrhnuté tak, aby pomáhali poskytovať pasívnu imunitu tým, že dávajú telu protilátky, aby sa chránili.

14:22 SLOVENSKO Niektoré základné školy okresu Námestovo otvorili druhý stupeň. Minister školstva im odkazuje, že nepostupovali správne, zriaďovateľov sa búde pýtať, prečo to urobili.

14:14 SVET Britsko-švédska farmaceutická firma AstraZeneca dnes oznámila, že do 48 hodín zverejní ďalšie údaje o testoch svojej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 v Spojených štátoch.

Americké zdravotné úrady predtým uviedli, že firma možno poskytla o týchto testoch neaktuálne informácie.

Skryť Vypnúť reklamu

"Preskúmali sme predbežné hodnotenie primárnej analýzy a výsledky sa zhodujú s predbežnou analýzou. Máme v úmysle vydať výsledky primárnej analýzy do 48 hodín," uvádza sa v stanovisku spoločnosti.

13:49 SLOVENSKO Vo Fakultnej nemocnici Trenčín je momentálne hospitalizovaných 154 pacientov s ochorením COVID-19. V porovnaní s minulým týždňom ich počet stúpol o štyroch.

Lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou sú permanentne naplno vyťažené.

„Pre pacientov s ochorením COVID-19 máme vyčlenených 169 lôžok, voľných je 15 lôžok. Nemocnica disponuje 38 zariadeniami na umelú pľúcnu ventiláciu. Tie sú nepretržite vyťažené,“ informovala hovorkyňa nemocnice Martina Holecová.

13:36 SVET "Bavorskom sa valí tretia vlna. Sme tvrdo zasiahnutí, pretože ležíme na pomedzí medzi Českom a Rakúskom. Situácia vyzerá tak, že naši susedia majú veľký podiel na riziku," povedal dnes po rokovaní krajinskej vlády bavorský premiér Markus Söder.

Obyvatelia Bavorska so žiadnym uvoľňovaním obmedzení pred Veľkou nocou počítať nemôžu, pretože je nevyhnutné najskôr opäť získať stratenú stabilitu.

"Situácia sa ešte viac zhorší. To nemôžeme podceniť, čo žiaľ mnohí robia. Do konca Veľkej noci nebude žiadne uvoľňovanie. Musíme staviť na istotu," poznamenal Söder.

13:18 SLOVENSKO Aktuálne sú zaznamenané vedľajšie účinky pri 1 093 osobách, ktoré sa dali zaočkovať vakcínou AstraZeneca.

Riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzana Baťová dnes na tlačovej konferencii ďalej oznámila, že závažnejších je 24 prípadov a povrchová trombóza dolných končatín sa vyskytla u štyroch zaočkovaných. Všetci štyria predtým už predtým trpeli týmto ochorením.

Súvislosť medzi očkovaním AstraZenecou a prípadmi trombózy je len časová, nie kauzálna, uviedla Zuzana Baťová.

Zastupujúci minister zdravotníctva Eduard Heger na tlačovej konferencii povedal, že spochybňovanie schválených vakcín je hazardom so životmi.

13:12 SVET Ruského prezidenta Vladimira Putina zaočkujú proti ochoreniu COVID-19 dnes večer v súkromí, oznámil Kremeľ.

Rusko sa v tomto období snaží zlepšiť očkovanie obyvateľstva, ktoré je pomalé napriek tomu, že krajina vyrába tri doma vyvinuté vakcíny.

Na rozdiel od mnohých politických lídrov, ktoré dostali vakcínu verejne, Putinovi ju dajú za zatvorenými dverami.

13:05 SVET Európska agentúra pre lieky plánuje cestu do Ruska, aby skontrolovala tamojšie výrobné zariadenia na vakcínu Sputnik V s cieľom posúdiť, či je možné túto očkovaciu látku povoliť v Európskej únii. Oznámila to dnes riaditeľka agentúry Emer Cookeová.

Ruský minister zdravotníctva Michail Muraško už včera informoval, že "skupina odborníkov príde 10. apríla, aby sa oboznámila a zhodnotila klinické testy, ktoré prebiehajú v našej krajine".

12:47 SLOVENSKO Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove zvýšila počet lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19.

Po novom ich je 201, čo je o 22 viac ako v uplynulých dňoch. riaditeľ nemocnice Ľubomír Šarník informoval, že aktuálne sú obsadené na 74 percent.

Na covidovom oddelení je hospitalizovaných 123 pacientov, z nich 116 sú pozitívni a siedmi suspektní.

Štrnásť pozitívne testovaných pacientov je hospitalizovaných na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny a všetci sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu.

Na covidovej jednotke intenzívnej starostlivosti sú 12 pozitívne testovaní pacienti.

12:43 SLOVENSKO Negatívne správy o očkovacej látke AstraZeneca mali vplyv aj o záujem o očkovanie v Trnavskom kraji.

Súvisiaci článok Mnohí Záhoráci sa zo strachu odhlasujú z očkovania Čítajte 

„Registrujeme zvýšený počet odhlásených ľudí. Z môjho pohľadu veľkú časť ovplyvnili práve negatívne správy zo zahraničia,“ potvrdil Pavol Kalman, podpredseda Trnavského samosprávneho kraja.

Lucia Šmidovičová, riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja, uviedla, že sa odhadom odhlasuje sto ľudí na očkovacie centrum na deň, pričom môže ísť o rôzne a individuálne dôvody.

12:31 SVET Liek na alergie dexametazón sa ukázal ako účinná liečba ochorenia COVID-19 a po celom svete ním liečil už takmer milión ľudí, oznámila anglická Národná zdravotná služba, ktorú citovala tlačová agentúra DPA.

Súvisiaci článok Britskí vedci: Liek na alergie dexametazón účinkuje aj pri covide Čítajte 

Dexametazón - glukokortikoid používaný na liečbu závažných alergií, kožných ochorení, nevoľnosti, opuchov či autoimunitných ochorení - nasadzujú pri liečbe pacientov s koronavírusom v nemocniciach od vlaňajšieho júna.

Tieto závery vyplynuli z testovania lieku pod vedením vedcov z Oxfordskej univerzity v Británii.

Počas svojho výskumu nazvaného Recovery (Uzdravenie) zistili, že dexametazón znižuje úmrtnosť u hospitalizovaných pacientov s covidom, ktorí potrebujú kyslík a umelú pľúcnu ventiláciu, o 18 percent a 36 percent.

12:23 SVET Natalija Pšeničnajová, ktorá je zástupkyňou riaditeľa ruského vedecko-výskumného epidemiologického centra pri úrade Rospotrebnadzo, dnes vyslovila názor, že ľudia, ktorí sa nechali očkovať vakcínou Sputnik V, už pravdepodobne nebudú v budúcnosti preočkovaní rovnakým preparátom.

O niekoľko rokov sa podľa nej môžu znovu očkovať, ale už vakcínami založenými na iných princípoch.

Rospotrebnadzo reagoval tvrdením, že revakcinácia Sputnikom V nie je vylúčená a Pšeničnajovej vyhlásenie odmietol ako "nekorektné". Iné argumenty neposkytol.

Za preparát vyvinutý svojou inštitúciou sa postavil aj Alexander Gincburg, riaditeľ ústavu Nikolaja Gamaleja.

S odvolaním sa na "údaje radu vedeckých výskumov v Rusku a zahraničí" povedal, že opätovné očkovanie Sputnikom V je nielen možné, ale dokonca aj efektívnejšie ako prvé očkovanie.

12:20 SVET Ruská vicepremiérka Taťjana Golikovová oznámila, že 28. marca sa začne očkovať ďalšie vakcínou KoviVak.

Túto tretiu ruskú očkovaciu látku pripravilo Vedecké centrum výskumu a vývoja imunologických preparátov M.P. Čumakova.

V krajine sa v boji proti koronavírusy už používajú dve vakcíny - Sputnik V, ktorú ruské úrady zaregistrovali v auguste ako prvý takýto preparát na svete, a EpivakKorona.

12:12 SLOVENSKO Situácia v súvislosti s výskytom ochorenia COVID-19 na bardejovskom sídlisku Poštárka sa podľa radnice zlepšuje. Počty pozitívne testovaných postupne klesajú.

Testovanie sa tam naposledy uskutočnilo v stredu 17. marca, keď z 393 otestovaných obyvateľov malo pozitívny výsledok 15.

V stredu 10. marca tam zo 489 otestovaných ľudí malo pozitívny výsledok testu 26 osôb. O týždeň neskôr to bolo 393 otestovaných, z toho 15 s pozitívnym výsledkom testu.

12:08 SVET Rusko zaznamenalo 8 457 nových prípadov nákazy koronavírusy SARS-CoV-2, čo je najnižší denný prírastok od 29. septembra.

Denný prírastok úmrtí pacientov s covidom sa za deň zvýšil z 361 na 427. Od začiatku pandémie tak v krajine s približne 146 miliónmi obyvateľov už zaznamenali takmer 96 000 úmrtí spojených s Covid-19. Celkovo sa koronavírusom nakazilo 4 474 610 ľudí, uzdravilo sa takmer 4,1 milióna.

11:55 SLOVENSKO V Univerzitnej nemocnici Martin je hospitalizovaných 98 pacientov s ochorením COVID-19, z nich je 89 z okresov Martin a Turčianske Teplice.

"Pociťujeme menší nápor na štandardné lôžka, počet hospitalizovaných pacientov sa drží pod 100. Intenzívne lôžka sú však aj naďalej maximálne vyťažené. Ich kapacitu sme najnovšie navýšili čiastočnou reprofilizáciou Kliniky detskej anestéziológie a intenzívnej medicíny. Celkovo máme reprofilizovaných 168 lôžok, z toho je 20 s pripojením na umelú pľúcnu ventiláciu a jedno lôžko s pripojením na ECMO - prístroj, ktorý zabezpečuje mimotelové okysličenie krvi," informovala Zuzana Marčeková z oddelenia marketingovej komunikácie martinskej nemocnice.

11:35 SVET Čínska biofarmaceutická spoločnosť Sinovac oznámila, že jej vakcína CoronaVac proti ochoreniu COVID-19 je bezpečná a účinná aj u detí vo veku od troch do 17 rokov. Informovala o tom v utorok agentúra AP.

Súvisiaci článok Čínska vakcína CoronaVac účinkuje aj u detí Čítajte 

Predstaviteľ spoločnosti Sinovac Kang Ceng uviedol, že ide o výsledky z raných a stredných štádií klinických štúdií s viac ako 550 subjektmi.

V priebehu testovania sa vyskytli dva prípady horúčok v reakcii na vakcínu, a to u trojročného a šesťročného účastníka, zvyšok mal mierne príznaky, uviedol Kang.

11:33 SLOVENSKO V Prievidzi rozšírili službu v podobe nákupov základných životných potrieb aj pre obyvateľov, ktorí sú pozitívne testovaní na koronavírus. Zamestnanci mestského úradu zabezpečia nákupy za prísnych hygienických opatrení.

"Potrebu zabezpečenia drobného nákupu môže obyvateľ nahlásiť v pracovné dni v čase od 8.00 h do 12.00 h na telefónnom čísle 0904 752 665 alebo emailom na adrese potraviny@prievidza.sk," informoval hovorca mesta Michal Ďureje.

11:30 SVET Británia si dnes pripomína prvé výročie od zavedenia prvého lockdownu v spojitosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2. Informovala o tom na svojej webovej stránke stanica BBC.

Na poludnie si obyvatelia krajiny minútou ticha pripomenú obete pandémie.

Úrady ľudí takisto vyzvali, aby si o 20.00 h miestneho času (21.00 h SEČ) tieto obete pripomenuli vo dverách svojich obydlí sviečkami alebo inými zdrojmi svetla.

Spojené kráľovstvo od začiatku pandémie zaznamenalo 126 172 úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19. Za posledných 24 hodín pribudlo 364 obetí.

Načítavam video...

11:15 SVET Švajčiarsky farmaceutický gigant Roche dnes oznámil sľubné výsledky klinických skúšok koktailu proti ochoreniu COVID-19, ktorý vyvinul spolu s americkou biotechnologickou firmou Regeneron.

Výsledky tretej fázy skúšok ukázali, že kombinácia protilátok kasirivimab a imdevimab "znižuje riziko hospitalizácie alebo smrti o 70 percent u nehospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19", uviedla spoločnosť Roche v oznámení.

Tento liek tiež "výrazne skracuje trvanie príznakov o štyri dni", zo 14 na desať.

10:40 SVET Od budúceho týždňa bude Britom, ktorí sa pokúsia vycestovať z krajiny bez závažného dôvodu, hroziť pokuta 5 000 libier (5 798 eur), napísal dnes denník The Times.

Vláda sa tak snaží obmedziť pohyb ľudí a rozšírenie ďalších mutácií koronavírusu. Nariadenie by malo platiť do konca júna, informovala agentúra Reuters.

Pokuta je súčasťou legislatívneho balíka, o ktorom budú britskí zákonodarcovia hlasovať zajtra. Doteraz dovolenky v zahraničí zakazuje iná norma, jej platnosť ale vyprší budúci pondelok.

Vláda skôr tvrdila, že by dovolenky mohli začať od 17. mája, tento dátum ale podľa premiéra Borisa Johnsona v súčasnej situácii neprichádza do úvahy.

10:34 SLOVENSKO Dotáciu do výšky 50-tisíc eur môžu získať všetky subjekty v neziskovom sektore, ktoré mali medziročný pokles príjmov z kultúrno-kreatívnej činnosti minimálne o 30 percent.

Ministerstvo kultúry je pripravené vyhovieť všetkým oprávneným žiadostiam. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedla ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO). O dotáciu možno požiadať do stredy 31. marca.

Podrobné informácie sú dostupné na webovej stránke rezortu kultúry.

10:30 SLOVENSKO Bratislavská Petržalka otvorila tento týždeň všetkých svojich 11 základných škôl pre celý prvý stupeň, teda pre žiakov prvého až štvrtého ročníka.

Podľa prevádzkových a personálnych možností sú v prevádzke aj školské kluby detí a školské jedálne.

Pre predškolákov, deti rodičov z kritickej infraštruktúry či s nevyhnutným prezenčným výkonom práce je v prevádzke aj všetkých 24 materských škôl

10:15 SLOVENSKO Za predchádzajúci deň pribudlo 17 336 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny dostalo 3 034 osôb, celkovo 241 259, informovalo Ministerstvo zdravotníctva.

10:00 SLOVENSKO Za posledný deň pribudlo ďalších 1281 pozitívnych prípadov koronavírusu prostredníctvom PCR testovania. Laboratória včera vyhodnotili 10 875 vzoriek (pozitivita 11,78 percenta).

Koronavírus na Slovensku: Aktuálne grafy nájdete tu

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (299), nasledujú Žilinský kraj (293), Košický (169), Trenčiansky (141), Bratislavský (110), Trnavský (103), Nitriansky (101) a Banskobystrický (65).

Je medzi nimi 621 mužov a 660 žien. Celkový počet nakazených mužov je 166 982 a žien 183 569.

Pribudlo aj ďalších 86 úmrtí na pľúcnu formu COVID-19, od začiatku pandémie je zaznamenaných 9190 obetí v súvislosti s nákazou, informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií.

V priebehu včerajška pribudlo v nemocniciach 57 pacientov, ich počet sa zvýšil na 3 620, potvrdené ochorenie Covid-19 má 3 407 z nich. Na JIS je 316 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 380 osôb.

Očkovaciu látku proti covidu aplikovali ďalším 17 336 osobám, celkovo je zaočkovaných 543 790 ľudí.

V priebehu pondelkavykonali aj 184 612 antigénových testov. Pozitívnych bolo 1 447 z nich (0,78 percenta). Celkový počet vykonaných antigénových testov testov doteraz je 20 629 634, z čoho bolo pozitívne testovaných 337 987 osôb.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 279 486, pričom takto bolo pozitívne testovaných 350 551 osôb. oznámilo Ministerstvo zdravotníctva.

9:55 SVET Ukrajina zaznamenala doteraz najvyšší denný prírastok 333 úmrtí osôb nakazených koronavírusom SARS-CoV-2.

Oddnes môžu ľudia na Ukrajinu prichádzať len s negatívnym testom na koronavírus.

Podľa premiéra Denysa Šmyhala ide o tretiu vlnu pandémie. S pondelkovom prírastkom 11 476 novo potvrdených prípadov nákazy sa už v krajine so 42 miliónmi obyvateľov celkom infikovalo vyše 1,5 milióna ľudí v súvislosti s koronavírusom zomrelo 30 431 osôb.

9:45 SVET Za uplynulých 24 hodín v Maďarsku zomrelo na komplikácie spôsobené ochorením COVID-19 rekordných 252 pacientov.

Klesol však denný prírastok nakazených novým typom koronavírusu, ktorých na utorok zaznamenali 5 481, čím celkový počet infikovaných od vypuknutia pandémie stúpol na 586 123.

Počet obetí covidu dosiahol 18 703. Aktuálne je nakazených 189 244 ľudí. V nemocničnom ošetrení je 11 873 covidových pacientov, z ktorých 1 389 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

9:43 SLOVENSKO Na základe nárastu pozitívne testovaných osôb a ich úzkych kontaktov a nárastu hospitalizovaných pacientov v Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci, možno hodnotiť situáciu okresov ako mimoriadne kritickú.

Informuje o tom Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci, ktorý sprísnil obmedzenia, ako napríklad predaj nápojov určených na priamu konzumáciu vrátanie ich predaja na odber so sebou.

9:37 SLOVENSKO Colný úrad v Michalovciach paralyzovalo ochorenie Covid-19 na takmer tri týždne.

Súvisiaci článok Colníci sa sťažujú na pomalé a chaotické očkovanie Čítajte 

Colníci sa sťažujú, že ich očkujú pomaly a predbehli ich aj administratívni pracovníci.

Finančná správa hovorí o naplánovaných fázach očkovania v závislosti od dostupnosti termínov a vakcín.

9:22 SVET K nakresleným bielym krížom na pražskom Staromestskom námestí, , ktoré pripomínajú obete pandénie, niekto nastriekal nápis "ZA OBETE neschopný VLÁDY!" Česká polícia po páchateľoch pátra.

9:15 SLOVENSKO Podnet bývalého politika Jána Figeľa na podanie návrhu na Ústavný súd vo veci úplného zákazu verejných bohoslužieb je podľa Konferencie biskupov Slovenska dobrou iniciatívou.

Ako informujú na svojej internetovej stránke, biskupi sa na tom zhodli na spoločnom rokovaní.

9:00 SLOVENSKO Premiér Matovič sa po dlhšej dobe opäť ozval na sociálnej sieti.

„Nebojte sa, dobre bude a hlavne buďte opatrní, aby sme sa tej hnusoby, čím skôr zbavili,“ napísal.

8:41 SVET V Česku pribudlo v pondelok 8 167 prípadov nákazy koronavírusom.

V nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 8 545 pacientov. Za uplynulý deň zomrelo 90 pacientov, počet obetí pandémie tak prekročil 25-tisíc.

Skóre epidemického systému PES kleslo zo 68 na 64 bodov. Tak nízko bolo podľa ČT 24 naposledy 11. decembra. V pondelok sa zlepšili všetky štyri parametre.

8:30 SVET Spoločnosť AstraZeneca v pondelok oznámila, že skúšky jej vakcíny v USA ukázali 79-percentnú účinnosť

Úradníci teraz ale toto oznámenie spochybnili a vyhlásili, že výsledky americkej štúdie sa mohli opierať o „zastarané informácie“, ktoré „mohli poskytnúť neúplný pohľad na údaje o účinnosti“.

7:50 SVET Nízke dávky aspirínu by mohli znížiť potrebu pľúcnej ventilácie a hospitalizácie na jednotke intenzívnej starostlivosti v dôsledku ťažkého covidu.

Naznačuje to nedávna štúdia publikovaná v časopise Anesthesia & Analgesia.

7:16 SVET Rozšírenú mutáciu koronavírusu prvýkrát odhalili u niekoľkých mačiek a psov. Ide o prvý prípad nálezu variantu u iného druhu ako človeka. Zvieratá sa s veľkou pravdepodobnosťou nakazili od svojich majiteľov.

O zvieracej nákaze variantom B.1.1.7, ktorý pochádza z Veľkej Británie, informovali dva vedecké tímy z Británie a USA.

6:00 SVET Nemecko predĺži celoštátny lockdown v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu o štyri týždne - do 18. apríla.

Prísne epidemiologické pravidlá pritom budú platiť počas veľkonočných sviatkov. Dnes nadránom to oznámila kancelárka Merkelová po dlhých rokovaniach s premiérmi 16 nemeckých spolkových krajín

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 2. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 3. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 4. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 5. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 6. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 7. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 8. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 9. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 10. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 1. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 4. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 5. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 6. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 7. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 8. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 9. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 10. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 27 609
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 9 650
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 7 519
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 4 675
 5. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 021
 6. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 587
 7. Neapolu odpustíte chaos, decentné Sorrento je únikom do pohody 2 490
 8. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 355
 9. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 1 975
 10. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 869
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Viera Leščáková

Podpredsedníčka Za ľudí zdôraznila, že Slovensko už je v kritickej situácii.


TASR 3m
Na archívnej snímke Alexander Dubček medzi Bratislavčanmi na Námestí SNP v Bratislave 25. februára 1990.

Dubček sa spolupodieľal na dosiahnutí cieľov, vďaka ktorým je dnes Slovensko demokratickým štátom, zdôraznila Čaputová.


SITA 1 h
Eskorta odvádza počas prestávky z pojednávacej miestnosti Slavomíra W. na Špecializovanom trestnom súde 28. septembra 2020 v Banskej Bystrici. Pred senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, sa v pondelok postavilo sedem členov zločineckého gangu zo Serede, ktorý sa zaoberal distribúciou drog a polícia ich zadržala v rámci rozsiahlej akcie Venal.

Akcia bola zameraná na drogových dílerov pôsobiacich v meste Sereď a okolí.


TASR 1 h
Kontajnery na textil v Beluši

Textilný odpad je podľa envirorezortu celosvetovým problémom.


TASR 2 h
Skryť Zatvoriť reklamu