SME
Sobota, 3. jún, 2023 | Meniny má Karolína

Koronavírus na Slovensku: Sprísnili výnimku na cestu do prírody a šport (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 352-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 9 261 obetí. Platia sprísnené opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

21:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu

20:55 SVET Pendleri prichádzajúci do troch spolkových krajín na východe Rakúska - Viedne, Dolného Rakúska a Burgenlandu - sa budú musieť od 1. do 6. apríla preukázať negatívnym výsledkom testu na prítomnosť nového koronavírusu nie starším ako 72 hodín. Doteraz postačoval test starý maximálne týždeň.

Z tohto dôvodu sa sprísnia kontroly najmä na hraniciach s Českom, Slovenskom a Maďarskom.

19:47 SVET Maďarsko je od dnes druhou krajinou na svete v počte úmrtí súvisiacich s Covid-19 v prepočte na milión obyvateľov.

Doteraz druhé Belgicko zaznamenalo za uplynulý deň 35, prvé Česko 88 a Maďarsko 249 úmrtí. Rekordný denný prírastok obetí covidu (252) hlásilo Maďarsko v utorok.

19:41 SVET Británia a Európska únia vedú rozhovory s cieľom vyriešiť vzájomné spory v súvislosti s dodávkami vakcín, oznámili Londýn a Brusel v spoločnom vyhlásení.

SkryťVypnúť reklamu

"Vzhľadom na našu vzájomnú závislosť pracujeme na konkrétnych krokoch - v krátkodobom, strednodobom a dlhodobom horizonte -, ktoré môžeme podniknúť s cieľom dosiahnuť obojstranne výhodné riešenie situácie a rozšíriť prístup k vakcínam pre všetkých našich občanov," uviedli obe strany vo vyhlásení.

19:25 SLOVENSKO V spišskonovoveskej nemocnici sa počet pacientov na covidových lôžkach oproti februáru znížil. Aktuálne tam je hospitalizovaných 39 pacientov, z toho traja sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu.

19:07 SVET Vakcína od spoločnosti Johnson & Johnson by mala do Česka doraziť ešte v apríli.

"Vakcína v apríli príde, len v menšom množstve. Pôjde o 30 až 40 tisíc dávok," minister zdravotníctva Jan Blatný. Celkovo by tak malo v apríli doraziť do Česka zhruba 1,5 milióna dávok vakcín proti novému koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

17:44 SVET - Nemecká vláda zvažuje zaviesť dočasný zákaz cestovania do niektorých obľúbených dovolenkových destinácií v snahe obmedziť šírenie koronavírusu. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.

"To, či existuje možnosť dočasne zamedziť cestovaniu do obľúbených dovolenkových destinácií v zahraničí ... teraz preverujú príslušné ministerstvá," informovala hovorkyňa spolkovej vlády Ulrike Demmerová.

17:41 SLOVENSKO - Už bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí ešte pred dvoma týždňami hovoril, že do leta sa na očkovanie aspoň prvou dávkou dostanú všetci obyvatelia Slovenska, ktorí budú mať záujem.

Súvisiaci článok V očkovaní budeme na chvoste. Čo sme pokazili a dá sa to opraviť? (otázky a odpovede) Čítajte 

Najnovšie dáta ukazujú, že to tak nebude. Slovensko navyše pre vlastné chyby pri objednávkach vakcín bude na konci júna na chvoste Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

Údaje, ktoré zverejnili české Hospodářské noviny na základe zazmluvnených dodávok vakcín, naznačujú, že na konci druhého štvrťroka bude zaočkovaných iba 39 percent obyvateľov Slovenska.

Toto číslo je vyrátané iba s vakcínami, ktoré sú schválené na použitie v Európskej únii, teda nepočíta s dávkami Sputnik V.

Horší ako my budú už iba Chorváti a Bulhari s 34 percentami, naopak najlepšia Malta dosiahne až 92-percentnú zaočkovanosť.

Údaje vychádzajú z interných dokumentov Európskej únie o prerozdelení vakcín. Viac o téme píše Jakub Filo >>>

16:51 SLOVENSKO - Ústavný súd SR sa na dnešnom zasadnutí zaoberal podaniami skupiny opozičných poslancov a generálneho prokurátora na posúdenie ústavnosti predĺženia núdzového stavu vládou SR.

SkryťVypnúť reklamu

Obe veci spojil na spoločné konanie a zároveň tieto návrhy prijal na ďalšie konanie v celom rozsahu.

"Ústavný súd rozhodne o predmetných návrhoch v merite veci do desiatich dní od ich doručenia," uviedla hovorkyňa súdu Martina Ferencová.

16:46 SLOVENSKO - Aj keď nové domáce samotesty mali znamenať zásadnú zmenu testovania, v podstatnom kroku sa až tak veľa nezmení.

Súvisiaci článok Schválili testy na samotestovanie. Ako by malo prebiehať (otázky a odpovede) Čítajte 

Dlhou paličkou s tampónom si bude musieť ísť človek pri odbere vzorky až hlboko do nosa, kde sa nachádza zadný nosohltan. Navyše tak bude musieť urobiť sám.

Spomínaný antigénový test schválil v pondelok Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo na samotestovanie. V celkovom množstve 20 miliónov kusov ho kúpil ešte bývalý minister Krajčí.

Na základe dostupných informácii sa denník SME pokúsil zostaviť otázky a odpovede o tom, ako by samotestovanie na Slovensku malo fungovať.

SkryťVypnúť reklamu

16:38 SLOVENSKO - Polícia upozornila na hoax, ktorý na sociálnych sieťach šíria aj slovenskí raperi.

Video publikoval na Instagrame aj spevák Patrik Vrbovský, ktorý ho však medzičasom zmazal s tým, že si neskontroloval zdroj. Na svojom profile na má však 640 000 sledovateľov.

Nahrávku fanúšikom šíril a potom zmazal aj spevák Michael Kmeť, vystupujúci pod menom Separ, ten má na svojom profile 362 000 sledovateľov.

16:33 SLOVENSKO - V ambulanciách všeobecných lekárov pre dospelých v Košickom kraji pribudnú v najbližších dňoch stovky certifikovaných pulzných oxymetrov.

Ak pacient, ktorý bol pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19, bude mať záujem o takýto prístroj, stačí, ak kontaktuje svojho všeobecného lekára.

Oxymeter mu bude zapožičaný zdarma, a to na čas, ktorý bude nevyhnutný, kým sa z ochorenia nevylieči. Informoval o tom v stredu Úrad Košického samosprávneho kraja.

SkryťVypnúť reklamu

16:31 SLOVENSKO - Prezidentka vyzvala zdravotníkov na solidaritu so zaťaženými nemocnicami.

Žilinská fakultná nemocnica pracuje v náročných podmienkach a situácia sa nezlepšuje. V starostlivosti o pacientov s ochorením COVID-19 by nemocnici pomohol ďalší zdravotnícky personál.

"Žilinský kraj je jeden z ťažšie skúšaných krajov, pokiaľ ide o situáciu s ochorením COVID-19. Situácia na Slovensku sa mierne zlepšuje, ale stále sú regióny, kde je situácia mimoriadne vážna a vyhliadky nie sú najlepšie. V takejto situácii je momentálne aj žilinská nemocnica, pretože je spádovou nemocnicou pre vyše trištvrte milióna ľudí," povedala Čaputová.

16:08 SVET - Belgicko opätovne zavádza prísny lockdown v reakcii na znepokojujúci rast počtu nových prípadov.

SkryťVypnúť reklamu

Belgický premiér Alexander De Croo uviedol, že britský variant koronavírusu si na zdravotnom stave obyvateľstva krajiny vyberá vysokú daň.

Počet potvrdených prípadov infekcií totiž za posledný týždeň stúpol o 40 percent a počet hospitalizácií sa po dlhom stabilnom období zvýšil o 28 percent.

16:01 SLOVENSKO - Od začiatku roku 2021 zaznamenala polícia 28 345 prípadov porušenia zákazu vychádzania.

Ako ďalej informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová, zadokumentovali tiež 13 464 prípadov porušenia povinnosti nosenia rúšok, 875 prípadov porušenia lekárom stanovenej karantény a 104 prípadov porušenia zákazu otvorenia prevádzok.

Polícia v tejto súvislosti pripomína, že pri kontrole platnosti certifikátov nie starších ako sedem dní sa nezapočítava deň, keď sa test vykonal. Prvým dňom, od kedy sa započítava platnosť testu, je teda vždy nasledujúci kalendárny deň po teste.

SkryťVypnúť reklamu

15:46 SLOVENSKO - Samotesty už dostali výnimku, ako a odkedy bude takéto testovanie prebiehať zatiaľ nie je známe.

Ako uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová, odborníci na ministerstve aktuálne nastavujú postup, ako bude možné takéto testovanie vykonať.

Zaoberajú sa tiež tým, ako bude výsledok testu uznaný v súvislosti s platnými opatreniami. Samotesty budú určené na domáce použitie, využívať ich bude možné aj na školách či vo firmách.

„Zakúpených bolo 20 miliónov takýchto testov s použitím na nazálne testovanie. Testovanie na COVID-19 vnímame ako účinnú prevenciu, identifikovanie pozitívnych na vírus a ich stiahnutie do domácej izolácie,“ konštatovala Eliášová.

SkryťVypnúť reklamu

15:38 SVET - Minútou ticha si v Budapešti pripomenuli obete koronavírusovej pandémie.

Informoval o tom maďarský spravodajský server szmo.hu, podľa ktorého na minútu zostali na zastávkach stáť všetky prostriedky mestskej hromadnej dopravy.

15:20 SVET - Taliansky premiér Mario Draghi skritizoval rôzne záujmové skupiny za predbiehanie sa pri očkovaní proti koronavírusu pred ľuďmi staršími ako 80 rokov.

Draghi sa v prejave v senáte vyjadril, že nie všetky regióny dodržiavajú nariadenia ministerstva zdravotníctva, ktoré dávajú prednosť starším a vyzval na jednotnosť v boji proti pandémii.

15:11 SVET - Cestovanie do zahraničia patrí medzi obmedzenia, ktoré by sa mali zanedlho zmierniť. Pre spravodajský portál BBC to povedal britský vedecký poradca Neil Ferguson.

SkryťVypnúť reklamu

„V závislosti od toho, ako to bude vyzerať v iných častiach sveta, môže byť cestovanie jednou z vecí, ktoré sa neskôr budú dať uvoľniť. Hoci do leta alebo jesene ešte nebude všetko späť v normále, budeme sa cítiť omnoho normálnejšie,“ povedal.

V súvislosti s očkovaním proti ochoreniu COVID-19 Ferguson zdôraznil význam tzv. posilňovacej dávky počas jesenných mesiacov: „Zatiaľ nevieme, akú imunitu máme po zaočkovaní. Prirodzená imunita však trvá asi rok, takže je celkom pravdepodobné, že ju budeme musieť posilniť.

14:36 SVET - Nórska vláda v reakcii na vývoj pandémie koronavírusu zakázala predaj alkoholu a uzavrela telocvične.

Okrem toho rozhodla, že obyvatelia krajiny môžu do svojho bydliska na návštevu pozvať maximálne dvoch ľudí.

Minister zdravotníctva Bent Hoie povedal, že krajina zaznamenáva ohniská nákazy na nových miestach „a situácia je chaotickejšia".

SkryťVypnúť reklamu

Minister ďalej uviedol, že variant koronavírusu, ktorý prvý raz odhalili vo Veľkej Británii, sa šíri v Nórsku, ktoré v posledných týždňoch zažilo rast počtu prípadov ochorenia COVID-19 v hlavnom meste Oslo a v susednom regióne.

14:13 SLOVENSKO - Nemocnica v Zlatých Moravciach zaznamenala v uplynulých dňoch výrazné zlepšenie vývoja pandemickej situácie.

"Počet pacientov s novým koronavírusom klesol a v regióne je cítiť pokles počtu nových prípadov. Zlepšila sa aj situácia so zdravotníkmi pozitívne testovanými na COVID-19, je to zrejme už pozitívny efekt očkovania," zhodnotila situáciu poverená riaditeľka nemocnice Nina Horniaková.

Nemocnica aktuálne poskytuje zdravotnú starostlivosť siedmim pacientom s covidom na bežnom lôžku, čo je polovica v porovnaní s minulým týždňom.

SkryťVypnúť reklamu

Momentálne neevidujú žiadneho pozitívne testovaného zamestnanca, dvaja sú v preventívnej karanténe. "Za minulý týždeň sme už zrealizovali aj takmer dve desiatky operácií," skonštatovala Horniaková.

13:46 SLOVENSKO - V 13 zdravotníckych zariadeniach siete nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare majú aktuálne k dnešku takmer prázdnu národnú online čakáreň na očkovanie.

Prihlasovať sa môžu seniori nad 70 rokov a špeciálne skupiny ako zdravotníci či sociálni pracovníci. Informovala o tom Jana Fedáková, hovorkyňa siete nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare.

Nemocnice podľa hovorkyne evidujú na najbližšie dni mnoho voľných miest. "V prípade, že sa voľné termíny v najbližšom čase nezaplnia, rezort zdravotníctva by mal uvažovať nad znížením vekovej hranice," uviedla Fedáková.

SkryťVypnúť reklamu

Nemocnice súkromnej siete očkujú iba vakcínou Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech. Polikliniky siete ProCare zase očkujú iba vakcínou Moderna.

13:25 SVET - V Indii zistili nový dvakrát zmutovaný variant koronavírusu. Natrafili naň počas skúmania viac ako 10-tisíc vzoriek pozitívne testovaných osôb. Informoval o tom spravodajský portál BBC.

Takéto dvojité mutácie podľa indického ministerstva zdravotníctva umožňujú vírusu uniknúť imunitnému systému a spôsobujú zvýšenú infekčnosť.

Tamojšia vláda však poprela, že by existovala súvislosť medzi novými mutáciami a rýchlym nárastom počtu prípadov v niektorých štátoch.

13:15 SVET - Nemecká kancelárka Angela Merkelová oznámila, že Nemecko sa rozhodlo zrušiť plánované päťdňové sprísnenie pandemických opatrení počas Veľkej noci. Informovala o tom agentúra AP.

SkryťVypnúť reklamu

Kancelárka v utorok ráno po rokovaní s premiérmi 16 nemeckých spolkových krajín oznámila, že Nemecko predlžuje celoštátny lockdown v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu o štyri týždne do 18. apríla.

Súvisiaci článok Covid vo svete: Denný prírastok nakazených v Poľsku je najvyšší od začiatku pandémie Čítajte 

Prísne epidemiologické pravidlá pritom mali platiť počas veľkonočných sviatkov v období 1. - 5. apríla.

Tento návrh podľa AP vyvolal množstvo otázok v súvislosti s logistikou a takisto bol terčom kritiky, pretože mu nepredchádzala verejná diskusia.

Merkelová dnes uviedla, že rozhodnutie s krajinskými premiérmi prijala s dobrým úmyslom. Teraz je však podľa nej jasné, že išlo o chybu.

"Táto chyba je čisto mojou chybou," povedala a požiadala obyvateľov krajiny o prepáčenie, píše agentúra DPA.

"Hlboko ľutujem, že toto rozhodnutie spôsobuje dodatočnú neistotu," povedala kancelárka po tom, ako svoje rozhodnutie oznámila premiérom nemeckých spolkových krajín.

13:13 SLOVENSKO - Na základe výsledkov minulotýždňového testovania a aj na základe odporúčaní Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bardejove pripravuje bardejovská mestská samospráva na štvrtok 25. marca opätovné testovanie na ochorenie COVID-19 obyvateľov sídliska Poštárka.

Ako informoval hovorca mesta Bardejov Štefan Hij, testovanie začne o 9. hodine a potrvá do 20. hodiny.

„Dúfame, že výsledky testovania potvrdia klesajúci trend novoinfikovaných osôb a účinnosť pred týždňom prijatých hygienicko-epidemiologických opatrení,“ uviedol Hij.

13:05 SVET - Zásady reciprocity a proporcionality sú nové kritériá, ktoré sa majú brať do úvahy pri povoľovaní vývozov vakcín mimo hraníc Európskej únie.

Uviedla to v stredu Európska komisia s odkazom na mechanizmus transparentnosti a autorizácie vývozu vakcín.

Komisia v správe pre médiá spresnila, že cieľom je zabezpečiť včasný prístup k očkovacím látkam proti COVID-19 pre občanov EÚ.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v tejto súvislosti pripomenula, že EÚ je sídlom výrobcov vakcín, ktorí ich dodávajú nielen pre občanov Únie, ale vyvážajú ich do celého sveta.

"Zatiaľ čo naše členské štáty čelia tretej vlne pandémie a nie každý výrobca si plní svoje zmluvy, EÚ je jediným významným producentom OECD, ktorý pokračuje vo vývoze vakcín do iných krajín. Mala by to však byť obojsmerná cesta. Z tohto dôvodu Európska komisia zavádza zásady reciprocity a proporcionality do existujúceho mechanizmu autorizácie," vysvetlila šéfka exekutívy EÚ.

13:03 SLOVENSKO - Zadanie chybných údajov pri rezervácii termínu na testovanie alebo očkovanie je najčastejším problémom, s ktorým sa ľudia obracajú na linku Call Centra Národného centra zdravotníckych informácii.

Chybné údaje si záujemca však môže opraviť aj sám. Na sociálnej sieti to pripomenulo NCZI.

"Prosíme všetkých záujemcov o testovanie alebo očkovanie, aby si pri zadaní osobných údajov tieto údaje pred odoslaním dôkladne skontrolovali," vyzvalo NCZI. Chybne zadané informácie si môže záujemca opraviť sám na webovej stránke www.old.korona.gov.sk/covid-19-validate-patient.php.

12:49 SLOVENSKO - Slovensko môže ako jedna z troch krajín zaočkovať do leta najmenej ľudí v Únii.

Po zmene distribučného kľúča dodávajú výrobcovia vakcín viac dávok do krajín EÚ, ktoré si ich objednali najviac.

Súvisiaci článok Sú bezpečné? Kedy budem na rade? Všetko o očkovaní a vakcínach Čítajte 

Slovensko, podobne ako Bulharsko, Chorvátsko, Lotyšsko, Česko a Estónsko tak nebudú môcť do júna zaočkovať ani polovicu svojej populácie.

Podľa dokumentu, ktorý majú k dispozícii denník Hospodářské noviny a portál EURACTIV.cz a ich pravosť potvrdili aj zdroje blízke eurokomisii, si väčšina štátov EÚ objednala maximálne množstvo účelovo viazaných vakcín.

Hoci si Slovensko, podobne ako Chorvátsko alebo Bulharsko objednali dostatočné množstvo očkovacích látok, distribučný kľúč sa zmenil v prospech krajín, ktoré si ich objednalo podstatne viac, napríklad Dánska.

Lídri Rakúska, Česka, Lotyšska, Slovinska, Bulharska a Chorvátska už požiadali Európsku komisiu, aby distribučný kľúč opäť zmenila a vrátila sa k systému, založenému na pomeroch.

12:47 SLOVENSKO - V štyroch nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja je aktuálne obsadených 176 lôžok pacientmi s covidom.

Informovala o tom riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Silvia Pekarčíková. Obsadenosť covidových lôžok sa tak v porovnaní s minulým týždňom znížila o 10 percent.

12:12 SVET - Poľsko hlási denný rekord v počte prípadov nákazy. Testy odhalili za uplynulý deň 29 978 prípadov. Vláda už avizovala sprísnenie súčasného čiastočného lockdownu.

Ministerstvo zdravotníctva oznámilo aj ďalších 575 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19. Predchádzajúci denný rekord infekcií bol 27 875, a to vlani 7. novembra.

12:10 SVET - Na pomoc pri ošetrovaní pacientov s ochorením COVID-19 v maďarských nemocniciach sa prihlásilo už 500 dobrovoľníkov so zdravotníckym vzdelaním či študentov zdravotných odborov.

Informoval o tom zástupca šéfa Celoštátneho riaditeľstva nemocníc Péter Takács. Podľa jeho slov výzvu na pomoc nemocniciam zverejnili v pondelok.

Na podobnú žiadosť reagovalo v čase druhej vlny koronavírusovej pandémie na jeseň celkom vyše tisíc dobrovoľníkov, teraz ich bude zrejme podstatne viac. Popri lekároch sa hlásia lekárnici i ošetrovatelia.

12:06 SLOVENSKO - Počet hospitalizovaných s covidom mierne klesá. Minulý týždeň bolo v nemocniciach 3834 pacientov, v súčasnosti ich je 3620. Obsadenosť lôžok pre kritických pacientov je však vysoká.

Informuje o tom dočasný minister zdravotníctva Eduard Heger na sociálnej sieti.

12:03 SLOVENSKO - Ministerstvo práce informovalo na sociálnej sieti o spustení Prvej pomoci++ za február už aj pre zamestnávateľov.

Výkazy je možné posielať do 30. apríla 2021. Požiadať o pomoc za február môžu zamestnávatelia (vrátane SZČO, ktoré sú zamestnávateľmi) na pracovné miesta, ktoré vznikli najneskôr k 1. 2. 2021.

11:53 SVET - Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič, predseda parlamentu Gordan Jandrokovič a minister zdravotníctva Vili Beroš sa dali v utorok v sídle vlády zaočkovať vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca.

Podľa slov Beroša tak vyslali odkaz, že dôverujú medicínskej vede a lekárom.

11:42 SLOVENSKO - Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove má lôžka pre pacientov s covidom obsadené na 70 percent.

Celkovo je pre nich v nemocnici vyčlenených 201 lôžok. Ako uviedol riaditeľ nemocnice Ľubomír Šarník, v nemocnici je k pondelku hospitalizovaných 141 pacientov s ochorením COVID-19.

11:32 SLOVENSKO - Mesto Skalica si pietnou spomienkou pripomenulo obete pandémie.

"Obyvatelia miest si spoločne pripomenuli viac ako 900.000 európskych úmrtí na COVID-19 počas uplynulého roka. Spomienku organizoval Spolok európskych miest Eurocities, ktorý združuje viac ako 200 veľkých miest po celej Európe," informuje mesto.

11:24 SLOVENSKO - Zákaz verejných bohoslužieb a obradov v kostoloch predstavuje neoprávnený zásah do slobody náboženského vyznania a viery.

Tvrdí to predseda Správnej rady Nadácie Antona Tunegu a expredseda KDH Ján Figeľ i ďalších deväť osôb verejného života.

V tejto súvislosti podali podnet generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi, aby ho postúpil Ústavnému súdu SR. Opierajú sa pritom o rozhodnutie vlády predĺžiť núdzový stav o ďalších 40 dní.

"Desať predkladateľov reprezentuje rôzne oblasti verejného života, rozmanitosť profesií i vierovyznaní. Som vďačný skupine podporovateľov za spoločný postoj, pretože pri opätovnom umožnení bohoslužieb a obradov ide o dôležitú a verejnú záležitosť," uviedol Figeľ.

Ďalej vyhlásil, že protiepidemické opatrenia musia rešpektovať ústavnosť a zákonnosť počas krízy i s ohľadom na budúcnosť.

11:20 SVET - Ruská farmaceutická spoločnosť R-Pharm plánuje od júna vyrábať v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko vakcínu Sputnik V. Informovala o tom v stredu agentúra DPA.

Súvisiaci článok Čo vieme o vakcíne Sputnik V? (otázky a odpovede) Čítajte 

"Vyvíjame maximálne úsilie, aby to (výroba) mohlo začať v lete," uviedol pre DPA predstaviteľ R-Pharm Alexandr Bykov a dodal, že laboratórium v bavorskom meste Illertissen už bolo vybavené a bude schopné vyrobiť každý mesiac milióny dávok vakcíny.

Európska agentúra pre lieky zatiaľ neudelila tejto vakcíne oficiálny súhlas na použitie v Európskej únii, poznamenala DPA.

"Čakáme na rozhodnutie EMA, pretože to je právny základ, ktorý potrebujeme na spustenie výroby," uviedol Bykov.

11:16 SLOVENSKO - Mesto Myjava opäť otvorilo mestskú tržnicu. Informoval o tom hovorca mesta Marek Hrin. Ako doplnil, trhové dni budú v stredu a v sobotu v čase od 6.00 do 13.00 h.

"Mestská tržnica bude otvorená podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR o predaji na trhových miestach v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19," uviedol Hrin.

11:12 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva pokračuje v desaťdielnom seriáli EPIKETA: Praktické rady, ako sa správať v každodenných situáciách počas pandémie. Odporúčania zverejnil na sociálnej sieti.

11:02 SLOVENSKO - Na celom svete je momentálne nedostatok vakcín proti ochoreniu COVID-19. Výrobcovia vakcín garantovali iné objemy, ako vedia dodať.

Slovensko naďalej rokuje s Európskou komisiu o dodávkach vakcín v čo najväčšom počte a najrýchlejšom čase. Po rokovaní vlády to uviedol minister financií Eduard Heger (OĽANO), poverený vedením rezortu zdravotníctva.

Vakcín je podľa Hegera momentálne menej, ako by si ktokoľvek prial. Je tu diskusia a tlak na výrobcov vakcín. "Nikoho to neteší, keďže vakcína je tá najúčinnejšia zbraň proti pandémii," poznamenal Heger.

11:00 SVET- Ak bude očkovanie proti ochoreniu COVID-19 v Chorvátsku pokračovať súčasným tempom, ľudia starší ako 65 rokov a ľudia s chronickými chorobami nebudú do leta zaočkovaní.

Navyše, vakcinačné centrá sa stanú miestami nákazy, uviedla v stredu tamojšia asociácia lekárov primárnej starostlivosti HUUGO. Informovala o tom agentúra Hina.

"Vakcinačné centrá v miestnych zdravotníckych zariadeniach a našich úradoch sa stanú miestami, kde sa rozširuje vírus, namiesto toho, aby sa stali miestami, kde sa proti nemu bojuje, pretože sú malé a počas súčasnej tretej vlny epidémie fungujú v nedostatočných protiepidemiologických podmienkach," tvrdí asociácia.

10:57 SLOVENSKO - Minister financií Eduard Heger (OĽANO), ktorý je dočasne poverený aj vedením rezortu zdravotníctva, si nevie predstaviť, že by mohlo byť súčasné predĺženie núdzového stavu protiústavné.

Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády. Reagoval tým na krok generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý podal podnet Ústavnému súdu preskúmať ústavnosť obmedzení základných práv a slobôd v súvislosti s predĺžením núdzového stavu.

"Nemalo by to byť protiústavné, je to v záujme ochrany zdravia," zdôraznil Heger s tým, že zrušenie núdzového stavu by mohlo spôsobiť enormnú mobilitu, a tým aj zvyšovanie počtu nakazených obyvateľov novým koronavírusom.

10:40 SLOVENSKO - Trnavský samosprávny kraj ponecháva rozhodnutie o pokračovaní prezenčného štúdia žiakov končiacich ročníkov stredných škôl na zvážení ich riaditeľov a regionálnych hygienikov.

Župa ako zriaďovateľ podľa riaditeľa odboru školstva Stanislava Pravdu nebude prijímať plošné celokrajské opatrenia.

Študenti končiacich ročníkov v kraji sa tento týždeň vrátili do školských lavíc, aby sa mohli čo najlepšie pripraviť na ukončenie štúdia.

10:33 SVET - Austrália dnes začala distribuovať v krajine vyrobené vakcíny firmy AstraZeneca. Austrálsky Úrad pre terapeutické tovary v utorok schválil použitie 832-tisíc dávok očkovacej látky, ktorú vyrobila firma CSL v Melbourne.

Počet vakcín vyprodukovaných na domácom austrálskom trhu je vyšší v porovnaní s počtom dovezených očkovacích látok spoločností AstraZeneca a Pfizer.

10:16 SVET - Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 7587 nakazených koronavírusom, čím celkový počet potvrdených infikovaných stúpol na 593 710.

V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 249 ľudí, obetí covidu je tak už 18 952, informoval v stredu operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

Súvisiaci článok Covid vo svete: Na Ukrajine zomrelo za deň najviac pacientov od začiatku pandémie Čítajte 

Aktuálny počet nakazených je 192 951. Z covidu sa zotavilo 381 807 osôb.

Nemocničnú starostlivosť si vyžaduje 11 805 chorých s covidom, z nich 1423 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Vakcínou proti vírusu SARS-CoV-2 je zaočkovaných 1 696 110 ľudí, z ktorých 494 520 dostalo už aj druhú dávku očkovacej látky.

Miera zaočkovanosti tak dosiahla 16,8 percenta, zdôraznil operačný štáb, podľa ktorého priemer krajín Európskej únie je 9,4-percentná miera. Z doposiaľ registrovaných seniorov vo veku nad 65 rokov malo podaných vakcínu 65 percent.

10:05 SLOVENSKO - Uplatniť si výnimku na cestu do prírody alebo individuálny šport v rámci okresu bude od štvrtka 25. marca možné iba od 5.00 do 20.00 h.

Informoval o tom dočasný minister zdravotníctva Eduard Heger.

Do odvolania sa zakazuje tiež cesta do zahraničia s cieľom rekreácie, nebude viac možná ani od 1.00 do 5.00 h. Vyplýva to z doplneného uznesenia vlády, ktoré v stredu schválil vládny kabinet.

10:01 SLOVENSKO - V utorok pribudlo 15 000 zaočkovaných, celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 564 458. Druhú dávku vakcíny už dostalo 246 884 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 4 340 ľudí.

10:00 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 1 977 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 1 239 pozitívne testovaných antigénnymi testami.

Je to 17,38 % z 11 378 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,91 % z 136 759 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (418), nasleduje Trenčiansky kraj (349), Banskobystrický (241), Prešovský (241), Trnavský (221), Košický (202), Nitriansky (167) a Bratislavský (138).

Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 71 prípadov. Celkový počet úmrtí "na covid" je 9 261 a celkový počet úmrtí "s covidom" je 1 725.

V nemocniciach je hospitalizovaných 3 512 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3 335 ľudí. Na JIS je 301 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 382 osôb.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 290 864, pričom takto bolo pozitívne testovaných 352 528 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 20 837 354, z čoho bolo pozitívne testovaných 338 610 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 553 104. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

9:20 SLOVENSKO - Košice sa od pondelka zaradili medzi bordové okresy v rámci covid automatu. Na mierne zlepšenie vo vývoji epidemickej situácie pozitívne zareagovali aj rodičia a oproti minulému týždňu sa o päť percent navýšili počty žiakov prvého stupňa v základných školách, ktorí tam absolvujú prezenčnú výučbu.

Vyšší počet detí je aj v materských školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, informoval hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

9:15 SLOVENSKO - Mesto Žarnovica od dnešného dňa dodáva ochranné respirátory FFP2 svojim občanom.

Ako samospráva informuje na svojej webovej stránke, respirátory distribuujú zamestnanci mestského úradu postupne po uliciach. Do každej domácnosti bez ohľadu na vek a počet členov v domácnosti dodajú jeden kus biely a jeden čierny.

8:41 SLOVENSKO - Zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré sú zamestnávateľmi, už môžu žiadať o príspevky z pomocnej schémy Prvej pomoci za február z opatrení 1, 3A a 3B elektronicky prostredníctvom stránky www.pomahameludom.sk.

Príspevok je po novom vo výške 100 percent celkovej ceny práce. Informovala o tom hovorkyňa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Eva Rovenská.

8:30 SVET - Brazília prvýkrát od začiatku pandémie prekonala hranicu tritisíc úmrtí po nákaze koronavírusom za jediný deň. Za posledných 24 hodín pribudlo 3251 obetí a 82 493 prípadov infekcie.

Celkovo v krajine zomrelo v súvislosti s covidom už 298 676 ľudí. Po USA je Brazília v tomto smere druhou najviac postihnutou krajinou sveta.

8:20 SLOVENSKO - V nemocnici v Považskej Bystrici je hospitalizovaných 133 pacientov s covidom, ich počet mierne klesol už druhý týždeň za sebou.

Riaditeľ nemocnice Igor Steiner informoval, že na umelej pľúcnej ventilácii je aktuálne desať pacientov. Pre pacientov s covidom majú momentálne v nemocnici 30 voľných lôžok, z nich dve na kyslíkovú liečbu.

8:15 SLOVENSKO - Žilinská radnica oddnes zabezpečuje nákup potravín a drogérie pre ľudí pozitívne testovaných na koronavírus, ktorí majú povinnosť dodržiavať karanténu. Ako informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík, ľudia v karanténe si môžu túto službu objednať telefonicky na čísle 0908 304 916 v pracovných dňoch od 13:00 do 15:00.

Nákup potravín a drogérie budú zabezpečovať zamestnanci mestského úradu. "Nákup sa bude doručovať vždy v nasledujúci deň od objednania medzi 10. a 12. hodinou," uviedol Miškovčík.

8:11 SVET - Ukrajina už druhý deň za sebou zaznamenala rekordný počet úmrtí na Covid-19. Kým v utorok hlásila 333 úmrtí, v stredu to bolo 342, čím tamojší celkový počet obetí pandémie stúpol na 30 773.

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu sa za posledných 24 hodín zvýšil o 14 174 na celkovo 1 579 906.

8:05 SVET - Česko zaznamenalo za utorok ďalších 10 883 nakazených koronavírusom.

V rovnaký deň pred týždňom to bolo 14 024 prípadov infekcie, pokles je tak 3141 prípadov. V ČR sa od stredy môžu na očkovanie hlásiť chronicky chorí ľudia so závažnými chorobami.

Rizikové skóre PES (protiepidemického systému) v stredu prvýkrát tento rok kleslo na 59 bodov, teda na tretí stupeň. V krajine však platia prísnejšie opatrenia podľa piateho stupňa, ktorý znamená najvyššiu pohotovosť, a dôvodom je vyťaženosť nemocníc.

Znížilo sa aj reprodukčné číslo, a to z 0,85 na 0,82. Šírenie epidémie sa teda spomaľuje.

7:56 SVET - Maďarsko si v utorok prevzalo zásielku 167 310 dávok vakcíny proti koronavírusu SARS-CoV-2 od spoločností Pfizer a BioNTech.

Zaočkujú ňou zaregistrovaných dôchodcov. Očkovacie látky už rozviezli do nemocničných očkovacích centier.

7:33 SVET - Nemecko včera zaznamenalo 15 813 nových prípadov nákazy a 248 súvisiacich úmrtí. Pred týždňom to bolo 13 435 prípadov a 249 obetí.

V krajine sa v poslednej dobe situácia zhoršuje, čo potvrdzuje i počet nových prípadov nákazy na 100-tisíc obyvateľov za posledných sedem dní. Táto sedemdňová incidencia je dnes podľa Inštitútu Roberta Kocha, ktorý vývoj pandémie v Nemecku monitoruje, na hodnote 108,1, čo je o niečo viac ako deň predtým (107,3).

Súvisiaci článok Epidemiologička: Situácia sa zlepšuje, na uvoľňovanie opatrení si však musíme počkať Čítajte 

7:15 SLOVENSKO - "Situácia je stále vážna, ale našťastie sa mierne zlepšuje. To však nie je dôvod, aby sme uvoľňovali opatrenia. Musíme počkať, kým sa odľahčia nemocnice od počtu hospitalizovaných a znížia sa počty zomrelých. To sa udeje jedine tak, keď sa zníži počet novo infikovaných."

Epidemiologička Zuzana Krištúfková v rozhovore pre SME hovorí, že ak v tomto trende vydržíme, máme šancu sa vyhnúť tvrdému lockdownu. "Ale musí sa o to pričiniť každý z nás," zdôrazňuje.

6:55 SVET - Nórska vláda dočasne zakáže predaj alkoholických nápojov v reštauráciách a baroch. Pôjde o súčasť prísnejších opatrení zameraných na zastavenie šírenia nákazy koronavírusom. Nariadenia by mali vstúpiť do platnosti vo štvrtok a trvať by mali do 12. apríla.

Na základe týchto opatrení budú musieť cestujúci zo zahraničia po vstupe do Nórska absolvovať povinnú desaťdňovú karanténu v hoteli. Doteraz mohli karanténu po predložení negatívneho výsledku testu na koronavírus ukončiť po troch dňoch.

6:21 SVET - Hongkong a Macao podľa agentúry Reuters oznámili, že pozastavili očkovanie vakcínou od firiem Pfizer a BioNTech.

Dôvodom má byť chyba na veku niektorých ampuliek. Vlády oboch krajín uviedli, že ide o preventívne opatrenie.

Vlády defekt bližšie neupresnili, nie je ale podľa nich dôvod sa domnievať, že by touto chybou bola ohrozená bezpečnosť vakcíny.

6:00 SVET - Zásoby kyslíka pre pacientov nakazených koronavírusom klesli na "znepokojujúcu" úroveň v šiestich z 27 brazílskych štátov. S odvolaním sa na tamojšie úrady o tom informovala v utorok agentúra AFP.

Spoločnosť White Martins, jeden z hlavných brazílskych dodávateľov kyslíka, vyhlásila, že sa pokúša udržať krok s "exponenciálnym nárastom" dopytu, ktorý sa v niektorých regiónoch zvýšil až o 300 percent.

Podľa AFP je situácia alarmujúca v štátoch Acre a Rondonia na severozápade, Mato Grosso na stredozápade, Amapá na severe i Ceará a Rio Grande do Norte na severovýchode krajiny.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
 2. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
 3. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
 6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 7. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 8. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 1. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
 2. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
 3. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
 4. dm sa zameriava na ženské zdravie
 5. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
 6. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
 7. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
 8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 15 184
 2. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 086
 3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 7 557
 4. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 7 204
 5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 835
 6. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 4 208
 7. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu 3 177
 8. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 3 100
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenuje úradnícku vládu.

Piatková zrážka osobných vlakov vo východoindickom štáte Urísa si vyžiadala najmenej 288 mŕtvych a vyše 850 zranených.


TASR 30m
Ilustračné foto.

Minister školstva Daniel Bútora pripustil, že dotácia na učebnice je nízka.


SITA 1 h
Michal Šipoš.

Hnutie chce dať každému, kto príde voliť, 500 eur.


SITA 2 h
Počas jedného z vyšetrení v Banskej Bystrici.

Projekt, ktorý odštartoval vlani v Banskej Bystrici, priniesol alarmujúce čísla.


2 h

Sportnet

Anna Karolína Schmiedlová.

Sledujte ONLINE prenos zo zápasu 3. kola Roland Garros 2023: Anna Karolína Schmiedlová - Kayla Dayová.


Sportnet 4 h
Kevin De Bruyne v zápase Manchester City - Manchester United.

Na derby City vs. United sa vlakom nedostanete.


TASR 15 h
Generálny manažér Levíc Ladislav Garaj oslavuje titu v sezóne 2022/23.

Užívajme si šport, nečakajme na zakopnutia, aby sme mohli hejtovať, tvrdí generálny manažér Patriotov.


8 h
Vratislav Greško v Divadle u Greškovcov.

Priviezť do Tajova známe mená nebolo jednoduché.


a 1 ďalší 7 h
SkryťZatvoriť reklamu