SME
Utorok, 7. december, 2021 | Meniny má AmbrózKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Kaderníci chcú otvoriť v polovici apríla (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 358-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 9 542 obetí. Platia sprísnené opatrenia.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

20:32 SLOVENSKO - K veľkokapacitnému očkovaciemu centru Nitrianskeho samosprávneho kraja v Nitre pribudnú dve ďalšie – v Šali a Štúrove. Ich zriadenie schválili župní poslanci na dnešnom zastupiteľstve. Zároveň navrhli prehodnotiť vytvorenie takýchto centier aj v iných mestách v kraji.

20:22 SVET - Spoločnosť Johnson & Johnson (J&J) v pondelok oznámila, že svoju jednodávkovú vakcínu proti ochoreniu COVID-19 začne do Európy distribuovať 19. apríla. Informovala o tom agentúra AFP. Európska únia schválila vakcíny proti covidu od spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a nedávno aj od J&J. Ide o prvú jednodávkovú vakcínu proti covidu, ostatné sa podávajú v dvoch dávkach.

19:29 SVET - U staršieho černošského obyvateľstva afrického pôvodu vo Veľkej Británii je v porovnaní s bielymi Britmi viac ako sedemnásobne vyššia pravdepodobnosť, že sa nezaočkovali proti koronavírusu. Vyplýva to z údajov, ktoré v pondelok zverejnil britský štatistický úrad. Doteraz bolo v Británii prvou dávkou vakcíny zaočkovaných viac ako 30 miliónov ľudí, čiže zhruba 57 percent dospelej populácie. Štatistický úrad však uviedol, že medzi ľuďmi vo veku nad 70 rokov je zaočkovanosť medzi černochmi afrického pôvodu len na úrovni 58,8 percenta, medzi černochmi karibského pôvodu 68,7 percenta, medzi ľuďmi pochádzajúcimi z Bangladéša 72,7 percenta a medzi obyvateľmi s pakistanskými koreňmi 74 percent.

Skryť Vypnúť reklamu

19:24 SVET - Bosna a Hercegovina nahlásila rekordný denný počet úmrtí na ochorenie COVID-19. Bosnianske úrady uviedli, že za uplynulých 24 hodín v balkánskej krajine, ktorá má 3,3 milióna obyvateľov, v súvislosti s infekciou koronavírusom zomrelo 93 ľudí. Počet úmrtí v dôsledku infekcií, ktoré hlási Bosna, patrí k najvyšším na Balkáne aj v rámci celej Európy

18:07 SVET Inštitút Paula Ehrlicha, ktorý je v Nemecku zodpovedný za schvaľovanie a kontrolu očkovacích látok, tvrdí, že dostal správy o 21 prípadoch zriedkavých krvných zrazenín u ľudí očkovaných nedávno vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca.

Sedem ľudí postihnutých krvnými zrazeninami zomrelo.

Celkovo išlo o 19 žien vo veku 20 až 63 rokov a dvoch mužov vo veku 36 a 57 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Inštitút uviedol, že z 21 prípadov hlásených v Nemecku do 25. marca sa 12 týkalo aj abnormálne nízkej hladiny krvných doštičiek v krvi pacientov.

17:55 SLOVENSKO Polícia prostredníctvom svojej facebookovej stránky Hoaxy a podvody, zameranej na boj proti dezinformáciám, upozorňuje na nepravdivé tvrdenie o škodlivom vplyve látky etylénoxid, ktorá sa používa na dezinfekciu tyčiniek na výter z nosa pri antigénovom testovaní.

17:31 SLOVENSKO Právna úprava regulujúca prijímanie, vykonávanie, kontrolu a súdny prieskum krízových opatrení je momentálne pre občanov Slovenska neprehľadná.

Ako informoval hovorca generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan, zhodol sa na tom generálny prokurátor Maroš Žilina na stretnutí s verejnou ochrankyňou práv Máriou Patakyovou.

Skryť Vypnúť reklamu

17:00 SLOVENSKO Kaderníci a skrášľovacie salóny chcú otvoriť 15. apríla svoje prevádzky. Informovala o tom Karolína Volková, ktorá zastupuje pracovníkov v tomto odvetví.

"Pandémia nám nie je ľahostajná, práve naopak. Ale veríme tomu, že naše prevádzky sú ďaleko bezpečnejšie ako podomová práca," uviedla Volková.

Načítavam video...

16:56 SLOVENSKO Celá štvrtá trieda na Základnej škole Považská v Košiciach je v povinnej karanténe.

Na svedomí to má pozitívny kloktací test jedného zo žiakov.

16:32 SVET Maďarsko zaočkovalo proti koronavírusu väčšiu časť obyvateľstva, než akýkoľvek iný členský štát Európskej únie.

V celosvetovom porovnaní je však bilancia úmrtí na COVID-19 v krajine jedna z najvyšších.

Ako informovalo v pondelok Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb, aspoň prvú dávku vakcíny doteraz v Maďarsku prijalo 21,6 percenta obyvateľov.

Skryť Vypnúť reklamu

Na druhom mieste nasleduje s tesným odstupom malý ostrovný štát Malta, pričom priemer za celý európsky blok je 12,3 percenta.

16:15 SVET Česká republika uvoľňuje pravidlá pre nákladnú dopravu k rovnakému dátumu ako Nemecko. Uviedol to dnes minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) na sociálnej sieti.

Od polnoci zo soboty na nedeľu tak majú vodiči a pracovníci v nákladnej doprave voľnejší pohyb. Green Lanes sú teda v Česku opäť bez obmedzení.

16:00 Svetová zdravotnícka organizácia dnes upozornila na rastúce rozdiely v dodávkach vakcín proti koronavírusu smerujúcich do hospodársky vyspelejších a chudobnejších krajín.

"Nerovnomerná distribúcia vakcín nie je len morálnym pobúrením, ale ide aj o ekonomickú a epidemiologickú" sabotáž samých seba, povedal šéf organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Skryť Vypnúť reklamu

Pripomenul, že dokým sa nepodarí šírenie nákazy zastaviť vo všetkých častiach sveta, počet obetí sa bude zvyšovať, globálna ekonomika utrpí ďalšie škody a naďalej budú musieť platiť cestovné a obchodné obmedzenia.

Načítavam video...

15:55 SLOVENSKO Novým ministrom zdravotníctva by sa mohol stať generál Vladimír Lengvarský , súčasný riaditeľ Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku. Je nominantom ministra obrany Jaroslava Naďa, informoval Denník N.

15:35 SLOVENSKO Počet zaočkovaných ľudí vo veľkokapacitnom očkovacom centre na trenčianskom výstavisku oproti predchádzajúcemu víkendu vzrástol.

Kým počas prvých dvoch dní fungovania centra zaočkovali 3 440 ľudí, minulý víkend ich absolvovalo vakcináciu proti ochoreniu COVID-19 o takmer päť stoviek viac.

„Na tento víkend sme mali naplánované kapacity 4 000 ľudí, veľmi sme sa k tomuto číslu priblížili. V sobotu bolo zaočkovaných 2 010 ľudí a v nedeľu 1 900. Spolu bolo zaočkovaných 3 910 ľudí,“ povedal Jaroslav Baška, predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Skryť Vypnúť reklamu

15:31 SLOVENSKO Počas uplynulého víkendu bolo vo veľkokapacitných očkovacích centrách Prešovského samosprávneho kraja v Prešove, v Humennom a v Poprade zaočkovaných 6 008 ľudí.

Nad rámec kalkulovaných, zakontrahovaných vakcín sa z celkového počtu podarilo zaočkovať 858 ľudí.

"Prioritne očkovanie AstraZenecou bolo otvorené pre skupiny s vekom najmenej 55 rokov do 69 rokov. Kraj opäť využil možnosť očkovania náhradníkov a zapojil vlastný registračný systém na základe nahlásenia záujemcov ošetrujúcim lekárom, ktorí sú definovaní v prílohe vyhlášky," uviedla hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Daša Jeleňová.

15:18 SVET V Maďarsku sa šíri prakticky už iba britská mutácia koronavírusu, ktorá je agresívnejšia než pôvodná. Potvrdili to analýzy odpadových vôd.

Skryť Vypnúť reklamu

"Koncentrácia koronavírusu v odpadových vodách v priemere stagnuje, avšak v Salgótarjáne, Székesfehérvári, Segedíne, Zalaegerszegu a v budapeštianskej aglomerácii mierne stúpa, vyhlásila to dnes šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby Cecília Müllerová.

Za posledný deň potvrdili v Maďarsku nákazu 7 263 ľuďom a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 189 pacientov. Počet obetí pandémie stúpol na 20 161.

15:03 SVET Portugalsko pre šírenie ochorenia COVID-19 sprísňuje reštrikcie v leteckej doprave.

Krajina zavádza striktnejšie obmedzenia pri príletoch z ostatných krajín Európskej únie, v ktorých sa pandémia zhoršila.

Ministerstvo vnútra dnes oznámilo, že ľudia prichádzajúci lietadlom z krajín, v ktorých za posledných štrnásť dní bolo viac ako 500 prípadov nákazy na 100-tisíc obyvateľov, musia absolvovať dvojtýždňovú karanténu.

Skryť Vypnúť reklamu

Prílety do Portugalska z Veľkej Británie a Brazílie sú naďalej zakázané. Výnimkou sú repatriačné lety.

15:01 SLOVENSKO Nemocnica Agel Levice už druhý týždeň po sebe zaznamenala zlepšenie vo vývoji pandemickej situácie.

Počet pacientov s novým koronavírusom poklesol, nemocnica neeviduje žiadneho zamestnanca pozitívne testovaného na ochorenie COVID-19. V preventívnej karanténe zostávajú dvaja zamestnanci. Informoval o tom riaditeľ nemocnice Ján Belanský.

"Aktuálne sa staráme o 17 pacientov s novým koronavírusom, ďalších šesť musí byť napojených na umelú pľúcnu ventiláciu," uviedol Belanský.

14:33 SLOVENSKO Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica za uplynulé dni zaznamenala mierne zlepšenie pandemickej situácie, informovala hovorkyňa spoločnosti Agel Martina Pavliková.

Skryť Vypnúť reklamu

"Aktuálne poskytujeme zdravotnú starostlivosť 30 pacientom s COVID-19, stav troch pacientov je vážny a vyžadujú si napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. Oproti minulému týždňu počet pacientov mierne poklesol," doplnil riaditeľ Jakub Rybár.

14:26 SVET Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes vyhlásil, že všetky teórie o pôvode nového koronavírusu zostávajú otvorené a preto je potrebný ešte ďalší výskum.

Uviedol to po prečítaní si správy tímu odborníkov WHO, ktorí v čínskom Wu-chane skúmali zdroj nákazy.

"Všetky hypotézy sú otvorené, ako vyplýva zo správy a vyžadujú si kompletné a ďalšie štúdie," povedal šéf WHO, ktorého citovala agentúra AFP, na tlačovej konferencii v Ženeve.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa denníka The Guardian má byť uvedená správa WHO oficiálne zverejnená zajtra.

14:18 SLOVENSKO Viac ako 770 mobilných odberových miest po celom Slovensku má aktuálne platnú zmluvu s Ministerstvom zdravotníctva. Okrem toho v teréne testujú mobilné odberové miesta, ktoré majú povolenie od regionálnych úradov verejného zdravotníctva, potvrdila hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

14:14 SLOVENSKO Nemocnica v Bánovciach nad Bebravou zaznamenala v uplynulých dňoch pokles hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19.

Rovnako tam klesá i počet zdravotníkov s týmto ochorením. V zdravotníckom zariadení naďalej platia protiepidemické opatrenia a zákaz návštev.

"K pondelku poskytujeme zdravotnú starostlivosť 14 pacientom s novým koronavírusom, dvaja ďalší sú suspektní. Naše kapacity sa teda trošku uvoľnili. Je to prísľub, veríme, že k trvalému zlepšeniu vývoja pandémie," uviedla riaditeľka nemocnice Mina Bobocká.

Skryť Vypnúť reklamu

14:06 SVET Viacerí premiéri nemeckých spolkových krajín dnes obhajovali plány na zmiernenie protipandemických opatrení. Reagovali tak na kritiku zo strany kancelárky Angely Merkelovej, ktorá pohrozila regulovaním pravidiel na celoštátnej úrovni.

Súvisiaci článok Premiéri spolkových krajín Nemecka obhajujú uvoľnenia opatrení Čítajte 

Premiér Severného Porýnia-Vestfálska Armin Laschet a sársky premiér Tobias Hans uviedli, že hromadné antigénové testovanie pôjde ruka v ruke so zmierňovaním určitých opatrení.

Ich stratégia boja proti nákaze pomôže identifikovať nakazených a zastaví tak tretiu vlnu pandémie.

Hans uviedol, že ak budú pre ľudí s negatívnym výsledkom testu platiť voľnejšie pravidlá, čo sa týka sociálnych kontaktov, zabráni to tomu, že budú reštrikcie porušovať za zatvorenými dverami.

13:55 SVET Počet ľudí, ktorí sa v Indii nakazili koronavírusom, prekročil hranicu 12 miliónov.

Skryť Vypnúť reklamu

Za posledný deň pribudlo v druhej najľudnatejšej krajine sveta, kde žije viac ako 1,3 miliardy obyvateľov, 68 020 prípadov infekcie, čo je najviac od 11. októbra, informovala dnes agentúra Reuters.

Po USA a Brazílii má India tretí najvyšší celkový počet infikovaných, v množstve obetí je štvrtá.

Za posledný deň sa tam počet úmrtí pacientov po nákaze koronavírusom zvýšil o 291 na celkových 161 843.

13:50 SLOVENSKO Úrad verejného zdravotníctva v rámci seriálu EPIKETA radí, ako sa v čase pandémie správať tak, aby ste minimalizovali riziko šírenia koronavírusu.

Štvrtý diel obsahuje odporúčania pri stretnutiach s členmi iných domácností.

13:10 SVET Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzvala svoju krajinu na upustenie od tradičného národného perfekcionizmu a väčšiu flexibilitu pri riešení aktuálnych problémov súvisiacich s koronavírusom.

Skryť Vypnúť reklamu

V hodinovom televíznom rozhovore pre verejnoprávnu stanicu ARD včera večer pripustila, že jej vláda urobila počas pandémie niekoľko chýb, a to najmä v súvislosti s plánom lockdownu počas veľkonočných sviatkov, ktorý bolo treba korigovať.

Dlhoročná nemecká líderka tiež vyjadrila frustráciu z konania premiérov niektorých spolkových krajín, vrátane členov jej vlastnej strany, že sa postavili proti prísnejším obmedzeniam, s ktorými predtým súhlasili.

Načítavam video...

13:05 SVET Barcelone sa v sobotu večer uskutočnil koncert s 5 000 návštevníkmi, ktorý mal za cieľ skúmať vplyv testovania a hygienických opatrení na šírenie koronavírusu SARS-CoV-2 počas takýchto podujatí.

Načítavam video...

12:58 SLOVENSKO Slováci sú povinní mať pred vstupom do Českej republiky negatívny výsledok antigénového testu, ktorý nesmie byť starší viac ako 24 hodín alebo negatívy výsledok RT-PCR testu, ktorý nie je starší ako 72 hodín.

Skryť Vypnúť reklamu

Od dnešného dňa je Slovensko v Česku zaradené medzi krajiny s vysokým rizikom nákazy – takzvané červené krajiny.

Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí na svojej webovej stránke.

Po príchode do Česka sú Slováci naďalej povinní zostať v domácej izolácii do predloženia negatívneho výsledku ďalšieho PCR testu vykonaného v Česku na vlastné náklady.

Slováci musia zároveň pred vstupom do ČR vyplniť príjazdový formulár, vzdialeným prístupom do poslať príslušnej krajskej hygienickej stanici a predložiť doklad o jeho vyplnení na vyžiadanie pri hraničnej či pobytovej kontrole.

12:33 SVET Letné dovolenky v zahraničí Veľká Británia svojim občanom pravdepodobne nepovolí skôr ako v auguste.

Britský minister kultúry Oliver Dowden pre televíznu stanicu Sky News povedal, že „v súvislosti s cestovaním do zahraničia existujú ťažkosti" vzhľadom na zvyšujúce sa tempo pribúdania prípadov ochorenia COVID-19 v Európe, no v rámci posudzovania zahraničných dovoleniek sa skúmajú „všetky možnosti".

Dovolenky v zahraničí nemajú Briti teraz povolené prinajmenšom do 17. mája.

12:27 SVET V záujme ochrany zdravia vodičov autobusov a trolejbusov budapeštianskej mestskej dopravy nebudú môcť cestujúci dočasne používať prvé z dverí v týchto dopravných prostriedkoch. Predné priestranstvo autobusov a trolejbusov bude tiež uzatvorené.

12:24 SVET Rusko a Čína uzavreli zmluvu, podľa ktorej sa od mája v Číne vyrobí vyše 60 miliónov dávok ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V.

Vedenie Ruského fondu priamych investícií, ktorý financoval vývoj ruskej vakcíny, oznámilo, že sa dohodlo s čínskou spoločnosťou Shenzhen Yuanxing Gene-tech Co. na spolupráci pri produkcii viac ako 60 miliónov dávok očkovacej látky Sputnik V v Číne.

12:20 SLOVENSKO Epidemiologická situácia v súvislosti s novým koronavírusom sa na Slovensku stále zlepšuje, reagovalo Ministerstvo zdravotníctva na otázku, či nehrozí tretia vlna pandémie, ako v okolitých krajinách.

Súvisiaci článok Prvú dávku dostalo 643-tisíc ľudí. Za uplynulý deň ich na Slovensku zaočkovali 7 071 Čítajte 

Vytvorením kolektívnej imunity spoločnosti pri dosiahnutí hranice 3,3 milióna zaočkovaných odborníci odhadujú, že vírus dostaneme definitívne pod kontrolu, informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 643 763, za nedeľu pribudlo 7 071 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 255 897 ľudí.

12:12 SVET Počas tretej vlny pandémie v Maďarsku klesol počet úmrtí v najstarších vekových kategóriách, avšak vo všetkých ostatných skupinách došlo k nárastu obetí.

Dnes na to upozornila podpredsedníčka Odborárskej organizácie maďarských lekárov Judit Tóthová.

Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je toľko mladých ľudí, že pacientov vo veku nad 65 a nad 70 rokov často nemôžu napojiť na umelú pľúcnu ventiláciu.

Najviac nakazených vírusom SARS-CoV-2 je vo vekovej kategórii 40 až 49 rokov.

11:48 SVET Už 104-ročná starenka sa stala najstaršou osobou v rumunskej metropole Bukurešť, ktorú úplne zaočkovali proti koronavírusu. Zoea Baltag prišla včera do Paláca detí, kde jej pichli druhú dávku vakcíny Pfizer.

Súvisiaci článok Nestretávala sa ani s príbuznými, v Bukurešti zaočkovali aj 104-ročnú starenku Čítajte 

Babička pre obavy z nákazy strávila rok v ústraní, dokonca sa nestretávala ani s príbuznými. Na očkovanie ju presvedčila vnučka, ktorá pracuje ako lekárka.

„Vakcína je jediný spôsob, ako sa zbaviť tohto vírusu,“ uviedla a priznala, že po prvej dávke sa u nej nevyskytli žiadne vedľajšie účinky.

V Rumunsku v doterajšom priebehu pandémie zaznamenali viac ako 23-tisíc úmrtí v súvislosti s koronavírusom. V približne 19-miliónovej krajine dosiaľ stihli podať 2,8 milióna dávok vakcíny.

11:36 SLOVENSKO Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová oznámila, že na podporu základných umeleckých škôl sa vyčlení 20 miliónov eur.

Projekt Podpora udržania zamestnanosti v základných umeleckých školách pomôže ochrániť pracovné miesta učiteľov a tým zároveň stabilizuje sieť umeleckých škôl.

11:32 SLOVENSKO Mestský úrad vo Fiľakove je oddnes až do odvolania uzatvorený. Ako uviedol primátor Attila Agócs, dôvodom je, že dve zamestnankyne klientskeho centra sa nakazili novým koronavírusom.

Obyvateľom bude radnica poskytovať informácie telefonicky, komunikovať však môžu poštou aj e-mailom. Kontakty nájdu obyvatelia na webových stránkach mesta.

11:27 SLOVENSKO Z trestného činu útoku na verejného činiteľa obvinil policajný vyšetrovateľ 59-ročného muža z obce Trhovište (okr. Michalovce).

Muž mal vo štvrtok popoludní na obvodnom policajnom oddelení v tejto obci napadnúť policajta.

11:23 SLOVENSKO Ochorenie COVID-19 prekonalo na Slovensku takmer 9500 detí vo veku do šesť rokov. Vyplýva to z údajov zdravotných poisťovní.

Veľa detí nemalo vôbec žiadne príznaky. "Ak sa cítia zle, tak ide hlavne o prejavy nádchy, kašľa, zvracania, alebo hnačky. Nemusia mať dokonca ani len horúčku," doplnila revízna lekárka súkromnej zdravotnej poisťovne Ingrid Dúbravová.

Odolnosti detského organizmu pomôže pohyb na čerstvom vzduchu a prísun D vitamínu, C vitamínu, zinku a selénu. "Samozrejmosťou by mala byť pestrá strava s dostatkom čerstvého ovocia a zeleniny," dodala Ingrid Dúbravová.

11:19 SVET Na Ukrajine zaznamenali za posledných 24 hodín 8 346 nových prípadov nákazy novým typom koronavírusu a 178 súvisiacich úmrtí.

Najnovší prírastok nakazených je výrazne nižší ako deň predtým, keď pribudlo 11 932 nových prípadov.

Celkový počet potvrdených prípadov nákazy od začiatku pandémie sa zvýšil na 1 652 409. Počet úmrtí súvisiacich s nákazou stúpol na 32 132.

Z ochorenia COVID-19 sa za uplynulých 24 hodín vyliečilo 2 875 osôb, čím sa celkový počet vyliečených od začiatku pandémie zvýšil na 1 303 500.

11:13 SLOVENSKO Polícia na facebookovom konte zameranom na boj proti dezinformáciám upozorňuje na jeden zo spôsobov práce tvorby falošných správ týkajúcich sa koronavírusu.

Ide o umelé vytvárania hoaxu z niečoho, čo hoaxom nikdy nebolo s cieľom umelého vytvorenia dôkazu o klamstve zo strany bojovníkov proti hoaxom - či už z radov jednotlivcov alebo štátnych inštitúcií.

Hoaxeri sa venovali aj téme medzinárodných očkovacích preukazov a vznikajúcich Covid pasov.

11:10 SLOVENSKO V Trenčianskom samosprávnom kraji pribudlo v minulom týždni 1 274 osôb s pozitívnym PCR testom na nový koronavírus. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesol počet pozitívnych osôb o 410, informuje Národné centrum zdravotníckych informácií.

Počet pozitívnych testov klesol vo všetkých okresoch kraja s výnimkou okresu Bánovce nad Bebravou.

11:05 SVET V treťom najväčšom austrálskom meste Brisbane začne dnes večer platiť trojdňový lockdown, keďže v miestnej komunite sa zistilo šírenie koronavírusu.

Premiérka austrálskeho štátu Queensland Annastacia Palaszczuková povedala, že zdravotníci včera odhalili štyri nové prípady komunitného prenosu a lockdown potrebujú, aby úspešne zvládli vyhľadanie kontaktov.

Úrady v Brisbane, kde žije približne 2,5 milióna obyvateľov, požiadali ľudí, aby nosili rúška a nevychádzali z domu, ak na to nemajú nevyhnutné dôvody.

Načítavam video...

11:00 SLOVENSKO Miera pozitívnych výsledkov na ochorenie COVID-19 počas víkendového testovania v Poprade klesla na 0,83 percenta.

Na troch odberných miestach v športovej hale Aréna otestovali 3 949 ľudí, z toho bolo 27 pozitívnych. Týždeň predtým bola miera pozitivity 0,92 percenta.

Popradská samospráva zriaďuje víkendové odberné miesta pravidelne od 21. januára. Za toto obdobie vykonali 47-tisíc testov. Pozitívny výsledok malo takmer štyristo ľudí. Popradský okres je od dnešného dňa v čiernej farbe.

10:55 SLOVENSKO V uplynulom týždni využilo možnosť otestovať sa v odberných miestach prevádzkovaných mestom Myjava 5 064 ľudí.

"Antigénové testy zachytili 27 pozitívnych prípadov, čo predstavuje pozitivitu na úrovni 0,53 percenta. Je to lepšie číslo v porovnaní s predošlým týždňom, kedy bola zistená pozitivita 0,87 percenta," uviedol hovorca mesta Marek Hrin.

10:43 SLOVENSKO Podiel pozitívnych testov na ochorenie COVID-19 v meste Revúca počas uplynulého týždňa klesol na 0,49 percenta. Samospráva o tom informovala na svojej oficiálnej stránke na sociálnej sieti.

Podľa údajov samosprávy otestovali od 22. do 28. marca dovedna 5 746 ľudí. Z nich bolo 28 pozitívnych, čo značí spomínanú pozitivitu 0,49 percenta. Týždeň predtým bola na úrovni 0,75 percenta.

Aj v rámci celého okresu došlo v medzitýždňovom porovnaní k poklesu pozitivity, konkrétne z 0,72 na 0,65 percenta.

10:35 SVET Poľská vláda dúfa, že sa jej do konca júna podarí zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 minimálne desať miliónov Poliakov, oznámil dnes hovorca poľskej vlády Piotr Müller.

V Poľsku dosiaľ - podľa oficiálnych údajov z nedele - zaočkovali proti covidu 5 845 811 ľudí, z ktorých 1 985 436 dostalo už obe potrebné dávky vakcíny, uvádza agentúra PAP.

Od začiatku pandémie zaznamenali v tejto krajine už vyše 2,25 milióna prípadov nákazy novým koronavírusom a 51 000 súvisiacich úmrtí. Z ochorenia COVID-19, ktoré nový koronavírus spôsobuje, sa tam medzičasom vyliečilo už 1 798 922 ľudí.

10:25 SLOVENSKO Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 643 763, za predchádzajúci deň pribudlo 7 071 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 255 897 ľudí, informovalo Ministerstvo zdravotníctva.

10:23 SLOVENSKO Počas poslednej marcovej soboty mesto Senica otvorilo vlastné odberné miesta, kde sa mohli prísť občania otestovať na prítomnosť ochorenia COVID-19. Túto možnosť využilo 3310 ľudí.

10:17 SVET Anglicko dnes uvoľnilo protipandemické opatrenia - povolené sú vonkajšie stretnutia najviac šiestich ľudí alebo členov dvoch domácností. Takisto je možné športovanie na čerstvom vzduchu a otvorili sa i plavárne. Informovala o tom agentúra AFP.

Opäť bude povolené i konanie svadieb, na ktorých sa budú môcť zúčastniť najviac šiesti ľudia, píše stanica BBC. Prvé uvoľnenia prišli v Anglicku 8. marca, keď sa znovu otvorili školy.

V Spojenom kráľovstve dosiahli v nedeľu míľnik viac než 30 miliónov zaočkovaných dospelých. Tamojšia vláda plánuje od 12. apríla povoliť otvorenie terás barov, rôznych maloobchodných prevádzok a kaderníctiev.

10:12 SLOVENSKO Zdravotníci vo zvolenskej nemocnici poskytujú starostlivosť takmer 70 pacientom s ochorením COVID-19. Nemocnici stále chýba vyše 50 kolegov, aj keď už len minimum z nich z dôvodu koronavírusu, čo je už zrejme pozitívny dôsledok očkovania zamestnancov.

Súvisiaci článok Covid pozitívnych pacientov má nemocnica vo Zvolene stále veľa Čítajte 

Dôvodom stále relatívne vysokého čísla pacientov s ochorením COVID-19 je hlavne výpomoc nemocnice zdravotníckym zariadeniam v Šahách, Žiline či DSS Krupina.

„K dnešnému dňu poskytujeme zdravotnú starostlivosť 68 pacientom, z ktorých 57 má potvrdený koronavírus a 11 je suspektných. Stav ôsmich si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu,“ uviedla riaditeľka zvolenskej nemocnice Ľudmila Veselá.

10:00 SLOVENSKO Za posledný deň pribudlo ďalších 205 pozitívnych prípadov koronavírusu prostredníctvom PCR testovania. Laboratória včera vyhodnotili 2 298 vzoriek (pozitivita 8,92 percenta).

Koronavírus na Slovensku: Aktuálne grafy nájdete tu

Pribudlo aj ďalších 46 úmrtí na pľúcnu formu COVID-19, od začiatku pandémie je zaznamenaných 9 542 obetí v súvislosti s nákazou, informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Bratislavskom kraji (59), nasleduje Košický kraj (39), Prešovský (26), Trnavský (26), Banskobystrický (25), Žilinský (21), Nitriansky (6) a Trenčiansky (3).

Je medzi nimi 104 mužov a 101 žien. Celkový počet nakazených mužov je 170 702 a žien 187 413.

S podozrením alebo potvrdenou diagnózou Covid-19 zostáva v nemocniciach 3 367 pacientov, v priebehu nedele ich pribudlo 31.

Očkovaciu látku proti covidu aplikovali ďalším 7 071 osobám, celkovo 643 763.

Potvrdené ochorenie má 3 164 hospitalizovaných. Na JIS je 288 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 363 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 553 104. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

V nedeľu vykonali aj 277 223 antigénových testov. Pozitívnych bolo 2 298 z nich (0,37 percenta). Doteraz vykonali 22 438 487 antigénových testov, pozitivitu vykázalo 345 934 vzoriek.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 331 828, pričom takto bolo pozitívne testovaných 358 115 osôb.

9:58 SVET Za posledný deň potvrdili v Maďarsku nákazu novým druhom koronavírusu 7 263 ľuďom a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 189 pacientov, čím počet obetí pandémie koronavírusu stúpol na 20 161.

Aktuálne je vírusom SARS-CoV-2 infikovaných 221 002 ľudí. V nemocniciach ošetrujú 12 291 pacientov, z ktorých 1 497 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Z ochorenia sa zotavilo 399 961 osôb.

V Maďarsku zaočkovali proti koronavírusu už 1 920 347 ľudí, obe dávky vakcíny dostalo 689 392 z nich.

9:56 SLOVENSKO V Trnave prišlo počas víkendu na antigénové testovanie na COVID-19 viac ako 19-tisíc ľudí. Pozitívny výsledok testu malo 43 ľudí, čo je 0,22 percenta. Je to o desať pozitívne testovaných menej ako pred týždňom.

Z doterajších desiatich kôl testovania v Trnave je to najlepší výsledok. Najhorší bol v prvom kole v januári, keď testy zistili až 288 pozitívnych.

9:48 SVET Mexická vláda pripustila, že skutočný počet obetí pandémie koronavírusu v krajine je v súčasnosti na úrovni viac ako 321-tisíc.

Počet úmrtí na ochorenie COVID-19 v Mexiku je teda o takmer 60 percent vyšší v porovnaní s oficiálnymi vládnymi údajmi, podľa ktorých po potvrdenom nakazení koronavírusom od začiatku pandémie zomrelo 201 429 ľudí.

V Mexiku robia málo testov a pretože nemocnice sú preplnené, mnohí Mexičania zomreli doma bez toho, aby im urobili testy.

9:45 SLOVENSKO Počas víkendu sa v Starej Ľubovni prišlo otestovať na ochorenie COVID-19 dokopy 3 634 ľudí, pozitívni boli sedemnásti. Miera pozitivity tak predstavuje 0,47 percenta. V porovnaní s víkendom predtým sa mierne zlepšila.

Pred viac ako týždňom vykonali počas víkendového testovania 3 817 odberov. Z toho dvadsať bolo pozitívnych. Miera pozitivity bola na úrovni 0,52 percenta.

Okres Stará Ľubovňa ostáva aj v tomto týždni v treťom stupni varovania, teda v bordovej zóne.

O výsledkoch informoval na sociálnej sieti primátor mesta Ľuboš Tomko.

9:37 SVET Koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19, zrejme pochádza od netopierov a na človeka sa preniesol cez ďalšieho živočícha. Scenár, že vírus SARS-CoV-2 unikol z laboratória, je naopak "vysoko nepravdepodobný", uvádza podľa agentúry AP pracovnej verzii štúdie o pôvode vírusu, na ktorej sa podieľajú odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie a Číny.

Súvisiaci článok Pandémia vznikla podľa WHO najpravdepodobnejšie prenosom koronavírusu zo zvierat Čítajte 

Medzinárodný tím skúmal štyri hypotézy o pôvode koronavírusu a zoradil ich na stupnici podľa pravdepodobnosti.

Ako pravdepodobná až veľmi pravdepodobná je podľa dokumentu teória, že vírus preniesol na človeka ďalší živočích. Priamy prenos z netopiera na človeka vyhodnotili odborníci ako pravdepodobný.

Možný, ale nie pravdepodobný je potom podľa expertov scenár, že sa vírus do Číny dostal s dodávkou mrazených potravín.

Vo všetkých oblastiach ,okrem hypotézy týkajúcej sa úniku z laboratória, navrhol kolektív autorov ďalšie skúmanie.

09:23 SVET - V Česku pribudlo za nedeľu 1 722 nových prípadov nákazy, čo je najmenej od 6. decembra.

09:17 SLOVENSKO - V Kremnici sú niekoľko týždňov otvorené dve trvalé odberové miesta, ktoré testujú obyvateľov antigénovými testami na Covid-19. Pozitivita podľa mesta predstavuje 0,63 percenta. Podľa výsledkov tu už tretí týždeň klesá počet pozitívne testovaných ľudí.

Súvisiaci článok Pandémia vznikla podľa WHO najpravdepodobnejšie prenosom koronavírusu zo zvierat Čítajte 

08:15 SVET - V Nemecku pribudlo takmer desaťtisíc nových prípadov nákazy, čo je o zhruba dvetisíc prípadov viac, ako minulý týždeň. Mierne sa zvýšil aj počet nakazených za posledných 14 na 100-tisíc obyvateľov, zo 130 stúpol počet na 134.

06:50 SVET - Austrálske mesto Brisbane zavádza trojdňový lockdown. V meste zistili komunitný prenos koronavírusu. Premiérka štátu Queensland Annastacia Palaszczuková oznámila, že lockdown je nevyhnutný na vyhľadanie kontaktov nakazených osôb.

V Brisbane, hlavnom meste štátu Queensland, žije viac ako 2,5 milióna ľudí. Úrady ich vyzvali, aby zostali doma, von vychádzali len v nevyhnutných prípadoch, ako sú napríklad nákup potravín, cesta do práce alebo lekárska starostlivosť, a aby na verejnosti nosili rúška. Školy budú počas lockdownu zatvorené. Ide už o druhé uzavretie metropolitnej oblasti Brisbane v tomto roku.

06:05 SVET - Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzvala 16 spolkových krajín, aby dodržiavali dohodnuté protipandemické opatrenia.

"Príslušné opatrenia musíme zaviesť s plnou vážnosťou. Niektoré spolkové krajiny to robia, iné zatiaľ nie," povedala Merkelová v talkšou Anne Willová v televízii ARD. Ak sa tak nestane "vo veľmi blízkej budúcnosti", bude musieť premýšľať o tom, ako by to mohlo byť regulované na celoštátnej úrovni. "Na toto som prisahala, to je moja povinnosť," uviedla.

06:00 SLOVENSKO - Od dnešného dňa začína platiť aktualizovaná podoba covid automatu, v čiernej farbe je po novom už len 14 okresov. Bordových je 58 a červených sedem.

Prehľad aktuálnych opatrení nájdete tu >>>>

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Získaj náskok pred štartom
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 4. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 5. Diplom, na ktorý budeš právom hrdý. Študuj u nás
 6. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 7. Vytvor si svoju budúcnosť podľa vlastných predstáv!
 8. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 9. Nadácia Orange s neziskovakmi pomôže na Vianoce ľuďom v núdzi
 10. Budúcnosť je v komplexnej ponuke financovania a v digitalizácii.
 1. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 2. Nadácia Orange s neziskovakmi pomôže na Vianoce ľuďom v núdzi
 3. Budúcnosť je v komplexnej ponuke financovania a v digitalizácii.
 4. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu?
 5. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 6. Darujte predplatné SME.sk a vyhrajte
 7. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 8. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 9. Nadácia Orange podporí digitálne zručnosti učiteľov a žiakov
 10. Changes to the System of Remedies, Procurement Law Amendment
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 19 190
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 10 866
 3. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 753
 4. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 821
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 301
 6. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 4 079
 7. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 3 589
 8. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 165
 9. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 091
 10. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 2 828
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vchod do vakcinačného centra v kanadskom Montreale.

PCR testy odhalili viac ako 732-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 14 900 obetí. Lockdown opäť obmedzil život na Slovensku, platí zákaz vychádzania.


a 5 ďalší 4 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


5 h
Skryť Zatvoriť reklamu