SME
Štvrtok, 23. marec, 2023 | Meniny má Adrián

Koronavírus: Nemeckí lekári volajú po dvojtýždňovom tvrdom lockdowne (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 356-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 9 426 obetí. Platia sprísnené opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse sme priniesli online minútu po minúte:

20:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie koronavírusu budeme sledovať aj zajtra.

SkryťVypnúť reklamu

19:55 SVET - Sankcie, ktoré USA uvalili na Irán v súvislosti s iránskym jadrovým programom, naďalej bránia dovozu dávok vakcíny proti koronavírusu zo zahraničia. Tvrdí to iránsky prezident Hasan Rúhání.

"Vakcíny objednáme, aj za ne zaplatíme, ale pred dovozom nám výrobcovia oznámia, že sa stále boja amerických sankcií," vyjadril sa Rúhání, podľa ktorého má takýto postoj za následok meškanie objednávok, či dokonca ich zrušenie.

19:30 SVET - Poľsko dostane približne 300-tisíc jednodávkových vakcín od spoločnosti Johnson & Johnson v druhej polovici apríla, oznámil minister zdravotníctva Adam Niedzielski.

"Už boli deklarované dva termíny dodávok vakcín od Johnson & Johnson v druhej polovici apríla," povedal na tlačovej konferencii minister. "Avšak dovoľte mi upozorniť vás, aby ste tieto údaje nebrali ako zaručené, pretože sa často menia," dodal Nedzielski s tým, že všetko závisí od výrobcov.

SkryťVypnúť reklamu

18:25 SVET - Nemecko začne podávať ľuďom jednodávkovú vakcínu proti koronavírusu, vyvinutú americkou spoločnosťou Johnson & Johnson, zrejme v polovici apríla, oznámil minister zdravotníctva Jens Spahn.

Spahn uviedol, že prvé dodávky vakcíny budú malé a časom sa budú zvyšovať, čo zlepší zatiaľ pomalé očkovanie obyvateľstva v Nemecku.

17:46 SVET - Nemecko potrebuje minimálne na desať až štrnásť dní zaviesť prísny lockdown, aby spomalilo šírenie nových infekcií, za ktoré zodpovedá nový nákazlivejší variant koronavirusu. Vyhlásil to v sobotu minister zdravotníctva Jens Spahn, čím sa prakticky stotožnil s požiadavkou lekárov na JIS.

17:30 SVET - Wales ako prvá z historických krajín Spojeného kráľovstva na svojom území uvoľnila obmedzenia v oblasti cestovania, informovala na svojej stránke stanica BBC.

SkryťVypnúť reklamu

Od soboty vo Walese prestáva platiť pravidlo, na základe ktorého sa obyvatelia krajiny majú zdržiavať len v okolí svojich domovov (stay local). Neobmedzené cestovanie je však povolené len na území Walesu. Cestovanie do ostatných častí Spojeného kráľovstva bude podľa BBC povolené najskôr od 12. apríla.

17:14 SVET - Filipíny zavedú prísnejší lockdown v hlavnom meste Manila a okolí. Dotkne sa až 24 miliónov ľudí.

Prezidentov hovorca Harry Roque povedal, že opatrenia začnú platiť v pondelok a potrvajú do 4. apríla. Ich súčasťou bude aj zákaz náboženských zhromaždení, ktoré by sa inak v čase Veľkej noci konali.

16:40 SVET - Polícia zadržala na nepovolenom pochode v českej Prahe pre napadnutie policajta viacero ľudí. Informoval o tom server Novinky.cz.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia na pražskom Václavskom námestí protestovali proti vládnym nariadeniam v súvislosti s pandemickou situáciou.

16:05 SVET - Prvý deň veľkonočných prázdnin v Nemecku sa letisko na španielskom ostrove Mallorca prebudí z mnohomesačného spánku.

Obľúbený prázdninový ostrov Nemcov očakáva iba počas dneška prílet zhruba 60 lietadiel z dvanástich nemeckých miest, pričom do Veľkonočného pondelka ich má priletieť 532.

15:43 SVET - Facebook zablokoval stránku venezuelského prezidenta Nicolása Madura za porušenie pravidiel o šírení dezinformácií.

Maduro zverejnil príspevok o prípravku, o ktorom bez poskytnutia dôkazov tvrdil, že lieči ochorenie Covid-19, píše agentúra Reuters s odvolaním sa na hovorcu spoločnosti Facebook.

15:00 SLOVENSKO - Pandémia ovplyvňuje život už viac než rok.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Medička pomáha v nemocnici: Ľudia stratili vďačnosť. Sú ľahostajní aj agresívni Čítajte 

Ešte v časoch, keď nikto netušil proti čomu bojujeme, ani ako dlho to bude trvať, sa ozývali prosby o pomoc zdravotníkom v prvej línii. Zareagovala na ňu aj Alexandra Duláková, študentka štvrtého ročníka všeobecného lekárstva na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Vypomáha pri triáži pacientov v Detskej fakultnej nemocnici.

Počas svojej praxe si všimla veľkú zmenu v reakciách ľudí na zdravotníkov. Ako hovorí, vďačnosť sa vytratila a teraz sa stretáva aj s vulgarizmami a agresiou.

Prezradila však aj to, ako sa ľudia snažia pri vstupe klamať a či má vôbec popri škole a praxi aj čas oddychovať. Celý rozhovor si prečítate tu >>>>

14:45 SVET - Britom vo veku nad 70 rokov by mali začať od septembra podávať ďalšiu dávku vakcín, vyvinutých proti novým variantom koronavírusu. Pre sobotňajšie vydanie britského denníka Daily Telegraph to povedal predstaviteľ vlády Nadhim Zahawi, poverený očkovaním v krajine.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda podľa slov Zahawiho očakáva, že na jeseň bude mať k dispozícii osem rôznych vakcín, pričom niektoré z nich majú chrániť aj pred variantmi koronavírusu. Jedna z vakcín bude dokonca jedinou dávkou chrániť až proti trom rôznym variantom.

14:00 SVET - Do Belehradu sa dnes vydali tisíce ľudí z okolitých krajín, ktorí sa chcú nechať očkovať vakcínou proti Covidu-19. Srbské úrady ponúkli cudzincom bezplatné očkovanie, pokiaľ sa naň tento víkend dostavia.

Pred hlavným očkovacím centrom v srbskej metropole vytvorili obyvatelia Bosny, Čiernej Hory a Severného Macedónska dlhé rady, veľmi často v nich čakali celé rodiny. Podľa portálu Klix sa ráno tvorili aj kolóny áut na hraničných priechodoch so Srbskom.

13:41 SLOVENSKO - Zápis prvákov do základných škôl na školský rok 2021/2022 sa v Žiari nad Hronom uskutoční 1. apríla. V súvislosti s pandémiou koronavírusu bude tentoraz bez osobnej prítomnosti detí.

SkryťVypnúť reklamu

Mesto Žiar nad Hronom vyzýva zákonných zástupcov budúcich školákov, aby deti do školy zapísali elektronicky. Na stránke školy si rodič nájde elektronickú prihlášku na plnenie povinnej školskej dochádzky, ktorú vyplní a odošle on-line alebo do e-mailovej schránky školy najneskôr do 1. apríla, vysvetľuje samospráva s tým, že zápis je možné vykonať aj prostredníctvom aktívnej elektronickej schránky prostredníctvom elektronického podania doručeného do elektronickej schránky základnej školy.

Súvisiaci článok Trojkoalíciu nevidí Šeliga reálne, Sulíka kritizoval za odchod z koaličnej rady Čítajte 

12:50 SLOVENSKO - Pod petíciu za referendum o predčasných parlamentných voľbách sa podľa podpredsedu Smeru Ladislava Kamenického podpísalo už približne 370-tisíc obyvateľov Slovenska. Dodal, že v strane chcú vyzbierať pol milióna podpisov.

V Smere podľa exministra financií považujú referendum o predčasných voľbách za jediné riešenie aktuálnej situácie.

SkryťVypnúť reklamu

12:44 SLOVENSKO - Technické služby mesta Humenné evidujú v aktuálnej pandemickej situácii 19 karantenizovaných zamestnancov.

Ako na webovej stránke mesta informoval riaditeľ Technických služieb Milan Kuruc, práceschopní zamestnanci aj naďalej zabezpečujú nevyhnutnú údržbu verejného priestranstva. "Prioritne je zabezpečený odvoz komunálneho odpadu, zber biologicky rozložiteľného odpadu a výrub stromov, ktorý sa končí na budúci týždeň. Na toto obdobie sme vylúčili opravu ciest a chodníkov," uviedol s tým, že ak si to bude situácia vyžadovať, čistenie mesta strojmi budú Technické služby realizovať aj v nočných hodinách.

12:22 SVET - Chorvátsko zaznamenalo za posledných 24 hodín 1 790 nových prípadov nákazy koronavírusom a 18 súvisiacich úmrtí.

SkryťVypnúť reklamu

Aktívnych prípadov infekcie je v krajine 9 790. V nemocniciach sa nachádza 1148 pacientov s covidom, 121 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

11:55 SVET - Nemeckí lekári na JIS varovali, že jediný spôsob, ako zabrániť preťaženosti nemocníc počas prebiehajúcej tretej vlny pandémie koronavírusu v krajine, je dvojtýždňový tvrdý lockdown.

Súvisiaci článok Nemecko na Veľkú noc opatrenia nesprísni. Vysilený východ Rakúska musí Čítajte 

"Na zabránenie preplnenia jednotiek intenzívnej starostlivosti" je potrebná kombinácia tvrdého lockdownu, očkovania a testovania, povedal šéf Medzidisciplinárnej asociácie intenzívnej starostlivosti a núdzovej medicíny Christian Karagiannidis pre nemecký denník Rheinischen Post.

Vyzval politikov, aby okamžite zastavili akékoľvek plánované otváranie a uvoľňovanie, pretože počty prípadov nákazy prudko rastú. "Žiadam politikov, aby neopúšťali nemocničný personál," dodal Karagiannidis.

SkryťVypnúť reklamu

11:39 SVET - Ukrajina oznámila ďalších 17 424 nakazených a 290 úmrtí.

O deň skôr testy odhalili vírus u 18 132 ľudí, čo bolo doterajšie denné maximum na Ukrajine od vypuknutia pandémie.

11:00 SLOVENSKO - Policajt z Trenčína upozornil ženu, ktorá v potravinách nemala riadne prekryté horné dýchacie cesty. Jej manžel, ktorý bol takisto bez prekrytia horných dýchacích ciest, následne na policajta verbálne a fyzicky zaútočil. Informuje o tom trenčianska krajská polícia vo svojom profile na sociálnej sieti.

"Kolega upozornil zamestnankyňu obchodu, aby privolala pracovníka SBS, alebo policajnú hliadku. Privolaná hliadka spísala k uvedenému skutku záznam a nakoľko obaja odmietli prejednanie priestupku na mieste, vec bola oznámená Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne k ďalšiemu konaniu," ozrejmila polícia. Muž sa mal navyše dopustiť priestupku proti občianskemu spolunažívaniu a v tejto vecí stále prebieha objasňovanie.

SkryťVypnúť reklamu

10:38 SVET - Tretia vlna koronavírusovej pandémie v Maďarsku prudko stúpa, britská mutácia vírusu sa rýchlo šíri a výrazne sa zvyšuje počet infikovaných i hospitalizovaných. Za posledný deň potvrdili 10 167 prípadov nákazy a v súvislosti s ochorením Covid-19 pribudlo 253 úmrtí.

Aktuálne je v krajine nakazených 211 028 ľudí. V nemocniciach ošetrujú 11 779 pacientov a umelú pľúcnu ventiláciu si vyžaduje stav 1 512 z nich, čo je dosiaľ najvyšší počet.

10:25 SVET - Británia má blízko k dohode o vakcínach s Európskou úniou, ktorá by mohla prísť už tento víkend a znamenala by odstránenie hrozby prerušenia dodávok zo strany EÚ. Informoval o tom britský denník The Times.

Podľa správy by Únia na základe tejto dohody stiahla hrozbu zákazu exportu vakcín konzorcia Pfizer/BioNTech do Spojeného kráľovstva. Britská vláda by výmenou súhlasila, že sa vzdá časti z dlhodobých dodávok očkovacej látky od spoločnosti AstraZeneca, ktoré by mali byť vyvezené z Holandska, píše agentúra Reuters.

SkryťVypnúť reklamu

10:20 SLOVENSKO - V piatok zaočkovali prvou dávkou vakcíny ďalších 14 346 ľudí, celkovo ich je zaočkovaných už viac ako 615-tisíc.

Druhú dávku dostalo zatiaľ 255 688 osôb.

10:00 SLOVENSKO - PCR testy na Slovensku v piatok odhalili 1 531 nových prípadov koronavírusu, laboratóriá vykonali 12 389 PCR testov. Pozitivita testovaných vzoriek tak bola 12,36 percenta.

Najviac nakazených z PCR testov pribudlo v Žilinskom (312) a Prešovskom kraji (310), ktoré sú na tom v posledných dňoch najhoršie. Najmenej nových prípadov hlási Nitriansky kraj - 90.

Na Slovensku tiež v piatok vykonali 293 671 antigénových testov, z nich 1 568 malo pozitívny výsledok.

Na ochorenie Covid-19 zomrelo ďalších 53 ľudí, celkovo si pandémia koronavírusu vyžiadala u nás 9 426 obetí.

SkryťVypnúť reklamu

Počet hospitalizovaných sa opäť znížil - tentoraz o 61 na 3 355.

Potvrdený koronavírus z nich má 3 170 pacientov (to je o 12 menej ako deň predtým).

Na jednotkách intenzívnej starostlivosti leží 293 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie ich potrebuje 375.

9:46 SLOVENSKO - Ministerstvo práce pošle klientom a zamestnancom zariadení, ktoré poskytujú sociálne služby, a centrám pre deti a rodiny ďalších 244-tisíc kusov ochranných respirátorov.

Distribúciu v najbližších dňoch zabezpečia vyššie územné celky a Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.

9:15 SLOVENSKO - Antigénové testovanie pokračuje v okresných mestách Trnavského samosprávneho kraja aj počas tohto víkendu.

Okrem mobilných odberových miest zriadených samosprávami sú k dispozícii aj stále MOM, zriadené rezortmi obrany a zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

9:08 SLOVENSKO - V mestskom Zariadení sociálnych služieb Domum v Piešťanoch má 18 klientov a 6 zamestnancov Covid-19, potvrdili to i PCR testy. Tridsiatim ľuďom tak bola nariadená karanténa.

Situácia je podľa primátora Petra Jančoviča trochu komplikovanejšia, pretože klientmi sú ľudia bez vlastného domova. "Objekt je uzatvorený, nariadená je v ňom karanténa pre tridsať osôb. Dovážame tam trikrát denne stravu, máme tam svojich pracovníkov, pred objektom je mestská polícia, upovedomená o situácii bola aj štátna polícia," informoval Jančovič.

8:49 SVET - V Česku za predchádzajúci deň pribudlo 7 654 nových prípadov, čo je najmenej za posledných päť dní. Mierne sa znížilo aj reprodukčné číslo na 0,79, informuje iDnes.cz.

Portál zároveň dodáva, že od začiatku pandémie zomrelo v Česku 25 760 ľudí s covidom, pričom tento mesiac je obetí zatiaľ 4 959. Znamená to, že marec prekoná doteraz najhorší mesiac november, píše iDnes.cz.

SkryťVypnúť reklamu

8:18 SVET - Nemecko hlási za uplynulý deň ďalších 20 472 prípadov nákazy koronavírusom a 157 úmrtí v spojitosti s ochorením Covid-19.

Počty nových prípadov sú výrazne vyššie ako pred týždňom - vtedy ich pribudlo 16 033. Úmrtí je však menej (pred siedmimi dňami 207).

Súvisiaci článok Prvých ľudí, ktorí sa zapísali v čakárni na očkovanie, štát nezaregistroval správne Čítajte 

7:40 SLOVENSKO - Viacero ľudí si všimlo zvláštne prideľovanie termínov vo vakcinačných centrách.

Do čakárne sa zaregistrovali medzi prvými, termín však stále nemajú, hoci na očkovanie sa už medzitým dostávajú aj ľudia, ktorí sú od nich mladší a registrovali sa neskôr.

Chybu v systéme pripúšťa aj Národné centrum zdravotníckych informácií, ktoré web prevádzkuje. Hovorí však, že problém trval len niekoľko hodín po otvorení virtuálnej čakárne.

7:00 SVET - Parížske múzeum Louvre sprístupnilo svoje kompletné zbierky online. Záujemcovia si môžu zdarma pozrieť zhruba pol milióna umeleckých artefaktov vrátane najväčších lákadiel, akými sú obraz Leonarda da Vinciho Mona Lisa, autoportrét Albrechta Dürera či Tizianova Žena za zrkadlom.

Louvre na svojom webe umiestnil databázu so 482-tisíc položkami, u troch štvrtín z nich sú k dispozícii na stiahnutie aj ďalšie informácie. Vidieť sa virtuálne dajú nielen práve vystavované diela, ale aj obrazy a sochy z depozitárov. "Tento krok sme pripravovali niekoľko rokov, aby sme uspokojili dopyt verejnosti aj bádateľov. Dostuposť je pre nás kľúčová vec," uviedol šéf múzea Jean-Luc Martinez.

6:35 SVET - Brazília zároveň za piatok ohlásila 3 650 úmrtí spojených s ochorením Covid-19, čo je doteraz najvyšší počet za jeden deň.

Údaje ministerstva zdravotníctva ukázali aj 84 245 nových prípadov nákazy koronavírusom - čo je pokles z rekordných 100 158 zo štvrtka.

V Brazílii, ktorá je najväčšou krajinou v Latinskej Amerike, už v súvislosti s covidom zomrelo viac ako 300-tisíc ľudí. To je druhý najvyšší počet po USA.

Súvisiaci článok Brazílski politickí rivali ohlásili vývoj domácich vakcín proti covidu Čítajte 

06:10 SVET - Biomedicínsky inštitút Butantan so sídlom v brazílskom Sao Paule v oznámil, že pracuje na vývoji "100-percentne brazílskej" vakcíny proti ochoreniu Covid-19. Vyjadril tiež nádej, že by sa ňou mohlo začať očkovať už v júli, informuje agentúra AFP.

Výskumný ústav Butantan sa teší silnej podpore Joaoa Doriu, guvernéra štátu Sao Paulo, od ktorého sa očakáva, že bude v budúcoročných voľbách vyzývateľom súčasného brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara.

Len niekoľko hodín po oznámení Butantanu ohlásil minister z Bolsonarovej vlády, že požiadal o povolenie klinických testov inej vyvíjanej brazílskej vakcíny, uvádza AFP.

Podľa ministra pre vedu a výskum Marcosa Pontesa "musí ísť o náhodu", že k oznámeniu inštitútu Butantan došlo v rovnaký deň. Avšak považuje za dobré, ak bude v krajine aj viac "domácich" vakcín.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 3. Koho prepustiť a komu zvýšiť mzdu? Také otázky budú riešiť firmy
 4. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 5. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 6. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 7. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 8. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 1. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
 2. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
 3. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
 4. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
 5. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
 6. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
 7. Aké sú národnosti podnikateľov s virtuálnou adresou v Košiciach?
 8. Rozdielový impulz: Fix hypotéky 1,49 % na tri roky
 1. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 9 430
 2. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 185
 3. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 7 904
 4. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 6 815
 5. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 5 336
 6. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 612
 7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 871
 8. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 028
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Dušana Dědečka odvádza justičná stráž z pojednávania na Krajskom súde v Bratislave do väzby.

Pri nehode zomreli traja mladí východniari.


24m
Ilustračné foto

Zároveň kvôli teplému počasiu počas týchto dní snehu ubúda.


TASR 1 h
Jozef vymenil prácu úverového poradcu za upratovanie vo Švajčiarsku

Dôvodom odchodu našincov nebývajú len financie.


Pavlína Meľuchová 2 h
Pani Zlatica je vyštudovaná železničiarka, v Švajčiarsku však pracovala ako opatrovateľka.

Michalovčanka Zlatica Soročinová pracuje 14 rokov ako opatrovateľka v Rakúsku a vo Švajčiarsku.


Ester Viktória Ziffová 2 h
SkryťZatvoriť reklamu