SME
Nedeľa, 5. február, 2023 | Meniny má Agáta

Matovič zobral do Maďarska Gyimesiho, diplomata nechcel (minúta po minúte)

Mikas sa zastal šéfky ŠÚKL.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse sme priniesli online minútu po minúte:

20:28 Minúte po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo koronavírusu budeme sledovať aj počas víkendu.

SkryťVypnúť reklamu

20:21 SLOVENSKO - Minister financií Igor Matovič zobral na rokovania do Maďarska poslanca Juraja Gyimesiho, zástupcu slovenskej diplomacie z veľvyslanectva v Budapešti na rokovaniach nechcel.

Súvisiaci článok Matovič vylúčil z rokovania veľvyslanca, Korčok to považuje za krajne netradičné Čítajte 

Minister zahraničia Ivan Korčok sa ohradil voči tvrdeniam poslanca Gyimesiho, podľa ktorého bola neúčasť zástupcu slovenského veľvyslanectva na rokovaní ministra financií v Budapešti predpokladom úspechu rokovaní s maďarskou stranou. "Je to hrubé obviňovanie slovenskej diplomatickej služby," tvrdí Korčok

Minister zahraničia zároveň kritizuje, že minister financií Matovič nezobral na rokovanie s maďarským ministrom zahraničia slovenského diplomata. "Na mieste je otázka, o čom boli rokovania v Budapešti, na ktorých sa mohol zúčastniť poslanec trvale osočujúci slovenskú diplomaciu, a zároveň sa týchto rokovaní nesmel zúčastniť nikto zo slovenských diplomatov," tvrdí Korčok.

SkryťVypnúť reklamu

Matovič sa podľa ministerstva zahraničia rozhodol, že na jeho rokovaniach s maďarskými partnermi sa nezúčastní zástupca veľvyslanectva v Budapešti. "Vylúčenie diplomatov vedúcim delegácie je krajne netradičný postup, nakoľko ide o rokovanie s ministrom zahraničných vecí Maďarska," povedal Korčok.

19:49 SVET - Gruzínci budú mať v máji kvôli pandémii osem dní voľna. Úrady sa rozhodli vyhlásiť obdobie od 4. do 11. mája za dni pracovného voľna v snahe obmedziť šírenie koronavírusu.

19:13 SVET - Eurokomisia plánuje začať rokovania o možnom nákupe ďalších 1,8 miliardy dávok vakcín proti koronavírusu tzv. druhej generácie, ktoré majú poskytovať ochranu voči budúcim variantom tohto vírusu. Pre agentúru AFP to uviedol nemenovaný zdroj z prostredia exekutívy Únie oboznámený s postupom šéfky komisie Ursuly von der Leyenovej.

SkryťVypnúť reklamu

18:30 SLOVENSKO - Expremiér a minister financií Igor Matovič potvrdil po rokovaní s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, že ruské vakcíny Sputnik V pre použitie na Slovensku bude posudzovať certifikované OMCL laboratórium v Maďarsku.

17:52 SLOVENSKO Prievidzká samospráva eviduje problém s personálnym zabezpečením pre práceneschopnosť učiteľov, čo spôsobuje obmedzenie vyučovania v niektorých triedach, informoval hovorca mesta Michal Ďureje.

"Už doteraz navštevovalo školy prezenčne približne 80 percent príslušných detí a žiakov, teda nie je nevyhnutné zabezpečovať organizáciu výchovno-vzdelávacieho procesu nad rámec už zabezpečených protipandemických opatrení," uviedol Ďureje.

17:43 SLOVENSKO Najprv slovenský expremiér Igor Matovič utajeným nákupom neregistrovanej ruskej vakcíny Sputnik V vyvolal vládnu krízu.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Svet si všíma, že Matovič sa stavia za Rusko. Sputnik za to nestojí, hovorí odborník Čítajte 

A keď sa pre Sputnik V dostali Bratislava a Moskva do diplomatického sporu, Matovič sa jednoznačne postavil na stranu Ruska. Všímajú si to viaceré svetové médiá aj mnohí odborníci.

O detailoch konfliktu medzi Ruskom a Slovenskom informoval čitateľov denník New York Times, magazín Bloomberg aj ruský nezávislý web Moscow Times.

Rádio Slobodná Európa navyše zaznamenalo, že Matovič nazval slovenských odborníkov idiotmi.

17:40 SLOVENSKO Fungovanie materských a základných škôl od pondelka 12. apríla v aktuálnom režime môže v Humennom ohroziť výskyt ochorenia COVID-19 alebo podozrenie naň medzi personálom školských kuchýň.

Na uzatváranie jednotlivých tried sú už mestské vzdelávacie zariadenia zvyknuté, zaužívané tiež majú hygienicko-bezpečnostné opatrenia, uviedla vedúca odboru školstva, kultúry, mládeže a športu mestského úradu Jana Vasilcová.

SkryťVypnúť reklamu

17:36 SLOVENSKO Mesto Detva otvorí odberové miesta na testovanie obyvateľov na ochorenie COVID-19 aj tento víkend.

Na sobotu samospráva pripravila jedno odberové miesto v Dome kultúry Andreja Sládkoviča.

V nedeľu budú k dispozícii tri odberové miesta. Občania sa môžu otestovať opäť v dome kultúry aj v mestskom kultúrnom stredisku (Chudobienec). K dispozícii bude aj III. základná škola, Obrancov mieru.

Okres Detva bude od budúceho týždňa aj naďalej zaradený medzi bordové okresy. Na výnimky zo zákazu vychádzania však stále budú ľudia potrebovať negatívny výsledok testu na ochorenie COVID-19 nie starší ako sedem dní.

17:22 SLOVENSKO Premiér Eduard Heger dnes telefonoval s rakúskym predsedom vlády Sebastianom Kurzom. Ako priblížil na sociálnej sieti, témou bola súčasná situácia, vývoj pandémie a predovšetkým vakcinácia.

SkryťVypnúť reklamu

Heger vyzdvihol dôležitosť udržiavania dobrých susedských vzťahov, v čase pandémie to podľa neho platí stonásobne.

Prvý spoločný telefonát ocenil na sociálnej sieti aj Kurz. Teší sa na ďalšie posilňovanie excelentných bilaterálnych vzťahov.

"Len spoločne môžeme prekonať pandémiu ochorenia COVID-19," napísal. Ako dodal Heger, v boji s pandémiou si "navzájom držíme palce".

17:13 SLOVENSKO Ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že pre záujemcov, ktorí sa chcú dať zaočkovať, sú k dispozícii voľné termíny aj na najbližšie tri dni v nasledujúcich očkovacích centrách.

17:02 SLOVENSKO Európska agentúra pre lieky potvrdila, že súvis medzi vakcínou od spoločnosti AstraZeneca a krvnými zrazeninami je možný, ale extrémne zriedkavý, pripomenulo Ministerstvo zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

Agentúra skúmala dokopy 86 prípadov pri 25 miliónoch zaočkovaných v EÚ a Británii. Takáto frekvencia znamená menší výskyt krvných zrazenín než s akým sa stretávame pri ženách, ktoré berú antikoncepciu.

16:50 SLOVENSKO Riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzana Baťová by uvítala, ak by v Maďarsku spravili laboratórnu kontrolu vakcíny Sputnik V.

V prípade, že by mali realizovať posúdenie, považovala by to za prekvapujúce. Európske krajiny totiž postupujú podľa štandardizovaných procesov.

Súvisiaci článok Cigániková sa zastala ŠÚKLu, ten by kontrolu Sputnika v Maďarsku uvítal Čítajte 

Uviedla to dnes na tlačovej konferencii v reakcii na informácie o pomoci Maďarska pri testovaní Sputnika.

Ako vysvetlila Baťová, Štátny ústav pre kontrolu liečiv robil posúdenie vakcíny, ktorá zahŕňa najmä kontrolu dokumentov. Mal 49 pripomienok, čo však podľa nej nie je nič nezvyčajné.

SkryťVypnúť reklamu

"Veľmi ma mrzí, že vznesené pripomienky boli vnímané ako sabotáž, nástroj hybridnej vojny," podotkla s tým, že proces absolvujú výrobcovia aj v Európskej liekovej agentúre.

16:45 SVET Európska agentúra pre lieky dnes oznámila, že skúma možnú súvislosť medzi vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson a tvorbou krvných zrazenín.

S preverovaním začala po štyroch hlásených výskytoch trombóz, ku ktorým došlo po očkovaní touto látkou, pričom jeden z týchto prípadov bol smrteľný.

16:38 SLOVENSKO Počas víkendového tretieho očkovania vo veľkokapacitnom vakcinačnom centre na trenčianskom výstavisku Expo Center chce Trenčiansky samosprávny kraj zaočkovať rekordný počet ľudí.

„Po veľkonočných sviatkoch má Trenčiansky samosprávny kraj v pláne počas dvoch dní zaočkovať doteraz najviac ľudí, a to až 4600. Prihlasovať sa môžu prostredníctvom formulára Národného centra zdravotníckych informácií,“ uviedol Matej Plánek z komunikačného oddelenia Trenčianskeho samosprávneho kraja.

SkryťVypnúť reklamu

16:27 SVET Európska agentúra pre lieky dnes oznámila, že preveruje možnú spojitosť medzi vakcínou proti novému koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca a prípadmi zriedkavej poruchy krvných ciev.

Agentúra spresnila, že preveruje päť prípadov syndrómu kapilárneho úniku, ktorý sa prejavuje únikom tekutiny z ciev, čo spôsobuje opuch tkanív a pokles krvného tlaku.

16:10 SVET Kremeľ sa domnieva, že odmietnutie Slovenska zaregistrovať vakcínu Sputnik V nijakým spôsobom nenarúša dôveryhodnosť ruskej vakcíny v Európskej únii. Uviedol to dnes na brífingu v Moskve hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Súvisiaci článok Postoj Slovenska k Sputniku neovplyvní jeho dôveryhodnosť, vyhlásil hovorca Kremľa Čítajte 

"Je to jedna z najlepších vakcín na svete, jedna z najspoľahlivejších a najefektívnejších vakcín na svete. To už ukazujú big data, ktoré sú k dispozícii," vyhlásil Peskov.

SkryťVypnúť reklamu

Poznamenal, že ak Slovensko Sputnik V nepotrebuje, poteší to mnoho iných krajín, ktoré majú o túto vakcínu záujem. "Ako sa hovorí: zostane viac iným".

16:02 SLOVENSKO Po veľkonočnej pauze sa vo veľkokapacitných očkovacích centrách Prešovského samosprávneho kraja bude počas víkendu znova očkovať.

Samospráva aktuálne hlási ešte voľné kapacity, a to najmä v Prešove, informovala Daša Jeleňová, hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja.

Kraj má zakontrahovaných 8 000 vakcín AstraZeneca. Pre Prešov po 2 000 vakcín na sobotu, rovnaký počet aj na nedeľu, pre Poprad a v Humenné po 1 000 vakcín na sobotu, ďalších 1 000 na nedeľu.

15:51 SLOVENSKO Dolnokubínska nemocnica má voľné očkovacie termíny proti COVID-19.

Cez víkend môžu dolnokubínski zdravotníci zaočkovať 600 ľudí, zatiaľ sa prihlásilo len 150.

SkryťVypnúť reklamu

15:49 SLOVENSKO V nemocniciach siete Svet zdravia na Zemplíne je aktuálne hospitalizovaných približne o tretinu menej pacientov s ochorením COVID-19 oproti minulým mesiacom.

Trebišovská nemocnica ich eviduje dokonca polovicu. Mierny pokles počtu hospitalizovaných pacientov hlási aj mestská Nemocnica Snina.

"Takmer plne obsadené sú naďalej intenzivistické lôžka," uviedla komunikačná špecialistka súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti Jana Fedáková.

15:46 SLOVENSKO V poradí svoje šieste vakcinačné centrum otvoril dnes v Revúcej Banskobystrický samosprávny kraj. Očkovací tím lekárov a sestier doň poskytla Nemocnica s poliklinikou Revúca.

15:42 SVET Poľsko dnes oznámilo 28 487 novo potvrdených prípadov nákazy koronavírusy a ďalších 768 úmrtí v súvislosti s covidom.

SkryťVypnúť reklamu

"Vidíme poklesy (prípadov infekcií), ale nie je to signál, že máme najhoršie za sebou. Tretia vlna sa valí nemocnicami," uviedol dnes minister zdravotníctva Adam Niedzielski.

Niektorí lekári a sestry trpia nedostatkom spánku. "Toto je vskutku vojna a situácia vyžaduje neštandardné správanie," komentoval Niedzielski.

Niektorí lekári sa snažia doplniť energiu pomocou kyslíka alebo infúzií. Podľa Niedzielského si časť lekárov a sestier môže dovoliť len krátke zdriemnutie medzi službami.

15:30 SVET Nórska premiérka Erna Solbergová to s oslavami svojich 60. narodeniny prehnala.

Polícia političku pokutovala sumou 20 000 nórskych korún (1 985 eur) za porušenie protipandemických obmedzení obmedzujúcich počet účastníkov na súkromných akciách.

SkryťVypnúť reklamu

Pokutu polícia premiérke udelila za dve oslavy z konca februára, na ktoré zvolala členov svojej rodiny. Konali sa v lyžiarskom stredisku Geilo v strednej časti Nórska.

15:29 SVET Nemecká vláda pripraví návrh zákona, ktorý zabezpečí jednotné uplatňovanie obmedzení v regiónoch s vysokou mierou nákazy koronavírusom, informovala hovorkyňa kancelárky Angely Merkelovej.

Nemecko je vysoko decentralizovaný štát, kde majú vlády šestnástich spolkových krajín ďalekosiahle kompetencie v oblasti zavádzania a rušenia pandemických reštrikcií.

15:26 SLOVENSKO Špecifickú zdravotnú starostlivosť o dospelých pacientov so závažným zlyhaním pľúc v dôsledku ochorenia COVID-19 zabezpečuje tím v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici od začiatku marca.

SkryťVypnúť reklamu

Ako informovala hovorkyňa nemocnice Jana Petríková, starostlivosť o pacientov z celého Slovenska poskytuje II. klinika pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny detskej nemocnice.

15:18 SLOVENSKO Na základe žiadosti Slovenskej republiky pomôže Maďarsko testovať ruskú vakcínu Sputnik V v záujme toho, aby bolo možné zachrániť životy čo najviac občanov SR.

Povedal to maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó po schôdzke s podpredsedom vlády SR a ministrom financií Igorom Matovičom.

15:10 SVET Počet nových prípadov nákazy koronavírusom a počet hospitalizácií s ochorením COVID-19 v Belgicku klesá.

Belgický virológ Yves Van Laethem informoval, že priemerný počet hospitalizácií za posledných sedem dní klesol o 3 percentá na 253 denne a očakáva sa, že bude ďalej klesať.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho belgické úrady uviedli, že počet nových potvrdených infekcií sa znížil o 25 percent na v priemere 3 592 denne.

V súvislosti s nákazou zomrelo celkovo 23 348 ľudí. Prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu zatiaľ zaočkovali približne 14,6 percenta populácie.

15:05 SVET Francúzi vo veku menej ako 55 rokov, ktorým dali prvú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca, by mali dostať druhú dávku od iného výrobcu.

Svetová zdravotnícka organizácia však varovala, že nie sú príslušné údaje na to, aby sa tento postup mohol odporúčať.

14:58 SVET Nemecko zlepšilo epidemické hodnotenie Slovenska, od nedele už nebude na nemeckom zozname vysoko rizikových oblastí, ale bude považované len za rizikovú oblasť. Dnes to oznámil Inštitút Roberta Kocha, ktorý hodnotenie zahraničných oblastí spravuje.

Spolu so Slovenskom budú nanovo na zozname rizikových oblastí tiež Lotyšsko a Malta. Za vysoko rizikové krajiny bude Nemecko naopak považovať Arménsku, Chorvátsko, Turecko a Ukrajinu.

Izrael sa od nedeľe stane bezpečnou krajinou, Nemecko ho nebude považovať za rizikové.

14:55 SLOVENSKO Košický samosprávny kraj od pondelka obnoví prezenčné vyučovanie v končiacich ročníkoch všetkých stredných škôl, ktorých je zriaďovateľom.

Už od 22. marca funguje prezenčná výučba v posledných ročníkoch na stredných zdravotníckych školách, ktorým vtedy dalo ministerstvo školstva výnimku. Teraz sa k nim pridajú ostatné. Na 63 krajských stredných školách sa to týka približne 5 300 žiakov, ktorí sa tak začnú vzdelávať priamo v školách.

14:42 SLOVENSKO Predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko na tlačovej konferencii uviedol, že kauza Sputnik V poškodila vzájomné rusko-slovenské vzťahy aj povesť Slovenskej republiky.

Domnieva sa, že ruská vakcína, ktorá momentálne leží nevyužitá v skladoch, sa presunie do Maďarska, ktoré ako jediná krajina EÚ očkuje touto látkou proti ochoreniu Covid-19.

Danko vyčíta Matovičovi , že jeho vláda zakontrahovala zbytočne veľa očkovacej látky bez toho, aby na štátnej úrovni mohla plynule prebehnúť jej kontrola a schválenie.

14:40 SLOVENSKO Vakcíny Sputnik V pre Slovensko sa budú odborne posudzovať v Maďarsku, povedal maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. Slovenská strana ich o to požiadala a maďarská vláda im vyhovela. Informoval o tom Denník N.

14:34 SVET Maďarsko nebude objednávať ďalšie nové očkovacie látky proti novému typu koronavírusu z Indie a z Číny, ale sústredí sa na poslednú fázu dodávok vakcín objednaných z Ruska a Číny, oznámil maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Šéf diplomacie tak reagoval na pôvodné správy o tom, že Maďarsko dovezie v miliónových objemoch čínsku vakcínu spoločnosti CanSino a indickú očkovaciu látku Covishield.

"Kľúčovou otázkou je termín dodávok, ako skoro a ako rýchlo dokážeme získať vakcíny, preto sa teraz už radšej sústredíme na poslednú fázu dodávok existujúcich ruských a čínskych zmlúv," povedal Szijjártó.

14:11 SLOVENSKO Generálna prokuratúra SR dostala podnet na prešetrenie okolností dovozu a preverovania vakcíny Sputnik V na Slovensku.

Súvisiaci článok Generálna prokuratúra dostala podnet na ŠÚKL pre vakcínu Sputnik Čítajte 

„Aktuálne evidujeme podnet, ktorý sa týka činnosti Štátneho úradu pre kontrolu liečiv v súvislosti s dovozom vakcíny Sputnik na Slovensko,“ uviedol hovorca GP Dalibor Skladan.

Po preštudovaní spisu podľa neho prokurátor rozhodne o ďalšom postupe. Bližšie informácie prokuratúra odmietla poskytnúť. Nespresnila ani, kto podnet podal.

Mimoparlamentná strana Dobrá voľba dnes prokuratúru vyzvala, aby zaistila vzorky ruskej vakcíny ako dôkazový materiál, aby nemohli byť vyvezené zo Slovenska. Výzvy politických strán GP podľa Skladana nebude komentovať.

14:03 SLOVENSKO Reportér SME Ján Krempaský, ktorý sa venuje zdravotníctvu, hovorí o tom, na čo všetko Igor Matovič vo svojom piatkovom vyhlásení neodpovedal.

Tiež, či vieme, s kým ide rokovať minister financií do Budapešti. A za akých podmienok bude možné na Slovensku vakcínou Sputnik očkovať.

Hovorí tiež, čo vieme o stanovisku Štátneho ústavu na kontrolu liečov, ktorý vakcínu Sputnik na Slovensku posudzoval a kedy dá úrad von svoje oficiálne stanovisko.

Načítavam video...

13:47 SVET Medzi piatimi župami v Maďarsku s najvyššou koncentráciou nakazených novým typom koronavírusu v Maďarsku od vypuknutia pandémie sú tri susediace so Slovenskou republikou.

Z údajov servera operačného štábu koronavirus.gov.hu vyplýva, že pri slovenských hraniciach sú s vysokou koncentráciou infikovaných Rábsko-mošonsko-šopronská župa s dovedna 39 571 prípadmi, Komárňansko-ostrihomská župa s 25 966 prípadmi a Novohradská župa s 18 009 prípadmi nákazy.

13:41 SLOVENSKO Zdravotníci z nemocnice v Bánovciach nad Bebravou podali od marca vakcínu proti ochoreniu COVID-19 viac ako 5 600 záujemcom. Vakcinačné centrum dokáže denne počas pracovných dní zaočkovať 180 registrovaných záujemcov.

"Za mesiac marec sme prvou dávkou zaočkovali 2 203 ľudí, druhou 869. Naša bilancia k dnešnému dňu je 4 157 zaočkovaných ľudí prvou dávkou, z nich aj druhú dávku vakcíny dostalo 1 453 záujemcov. Celkovo sme podali 5 610 vakcín," povedala koordinátorka očkovania Anna Zelenáková.

13:28 SLOVENSKO Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied sa dôrazne ohradzuje voči vyjadreniam ministra financií Igora Matoviča, ktoré odzneli na dnešnej tlačovej besede a ktoré nie sú pravdivé, informuje v tlačovej správe Katarína Gáliková z Referátu pre komunikáciu a médiá SAV.

Načítavam video...

Biomedicínske centrum realizovalo skúšky vakcíny Sputnik V na základe písomnej žiadosti bývalého ministra zdravotníctva Mareka Krajčího zo dňa 5. 3. 2021 a následne uzavretého zmluvného vzťahu so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv zo dňa 10. 3. 2021.

O tom, že výsledky doteraz uzavretých skúšok boli v súlade s normatívnou dokumentáciou výrobcu, už Štátny ústav pre kontrolu liečiv verejnosť informoval. Výsledky teda nijako nemohli poškodiť reputáciu výrobcu.

13:18 SLOVENSKO Minister financií Igor Matovič na svojej prvej tlačovej konferencii v kresle ministra financií dnes opäť obhajoval nákup Sputnika V a aj svoju neočakávanú štvrtkovú cestu do Moskvy.

Súvisiaci článok Matovič pri obhajobe Sputnika zavádzal. Vakcíny mohol získať z Únie, neurobil to (vysvetlenie neprávd) Čítajte 

Neumožnil otázky novinárov, kritizoval slovenské nezávislé vedecké inštitúcie a dopustil sa viacerých nepresností a dezintepretácií.

Preto denník SME zasadil jeho tvrdenia z tlačovej konferencie, kde ho nebolo možné konfrontovať s novinárskymi otázkami, do kontextu, a vyvracia nepresnosti.

Načítavam video...

13:15 SLOVENSKO K dianiu okolo vakcíny Sputnik V sa vyjadrili viaceré politické zoskupenia.

Súvisiaci článok Matovič podľa PS opäť dehonestoval Korčoka, Dobrá voľba dáva podnet Žilinkovi (reakcie) Čítajte 

Mimoparlamentné Progresívne Slovensko tvrdí, že minister financií Igor Matovič dehonestoval ministra zahraničia Ivana Korčoka.

Matovič sa už podľa Progresívneho Slovenska raz postavil proti záujmu Slovenska, a to v spore medzi maďarským a slovenským ministrom zahraničných vecí.

Progresívne Slovensko sa preto pýta, na koho strane stojí bývalý premiér v spore okolo Sputnika V.

13:12 SLOVENSKO Počet pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19 vyšetrených metódou RT-PCR klesol v 14. kalendárnom týždni oproti predchádzajúcemu o 2,7 percenta. Hlásených bolo 6 847 pozitívnych vzoriek, informoval Odbor epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva SR.

Hlásených bolo aj 8 258 pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19 vyšetrených antigénovými testami, čo je o 9,1 percenta pozitívnych vzoriek menej ako v predchádzajúcom kalendárnom týždni, uviedli epidemiológovia.

Hospitalizovaných je aktuálne 2656 pacientov. Ochoreniu COVID-19 podľahlo doposiaľ 10 411 ľudí. Z celkového počtu bolo najviac prípadov vo vekovej skupine od 40 do 49 rokov.

Najviac prípadov zaznamenali v Prešovskom, Žilinskom a Trenčianskom kraji.

13:06 SLOVENSKO Premiér Eduard Heger má eminentný záujem na masívnej vakcinácii občanov, ktorá je podmienkou získania kolektívnej imunity.

Súvisiaci článok Heger poveril Matoviča, aby v Maďarsku rokoval o posúdení vakcíny Sputnik V Čítajte 

Preto poveril vicepremiéra a ministra financií Igora Matoviča, aby dnes v Budapešti s maďarskými partnermi prerokoval možnosť posúdenia vakcíny Sputnik V tak, aby sa vylúčili akékoľvek pochybnosti o transparentnosti, odbornosti testovania vakcíny. Informoval o tom tlačový odbor Úradu vlády.

12:52 SLOVENSKO Podpredseda parlamentu a koaličnej strany Za ľudí Juraj Šeliga od cesty ministra financií Igora Matoviča do Moskvy očakával získanie dokumentov, ktoré by prispeli k posúdeniu vakcíny Sputnik V.

"Nie sme banánová republika, ktorá len tak dovolí pichať do tiel svojich občanov niečo, čo nie je otestované! Štátnym ústavom na kontrolu liečiv. Ústav vie, čo robí a nie sú to žiadni nepriatelia vakcíny Sputnik V, chránia naše zdravie, a to aj za cenu dnes značne nepatričnej a neprimeranej kritiky. Štátny ústav na kontrolu liečiv má moju plnú podporu, a to bez ohľadu na to, ako rozhodne o Sputniku V, pretože viem, že rozhodujú na základe faktov a nie emócií," uviedol Juraj Šeliga na sociálnej sieti.

12:46 SVET Japonská vláda vyhlási Tokio za oblasť so zvýšeným rizikom pandémie koronavírusu.

Krok umožní miestnym predstaviteľom zaviesť prísnejšie obmedzenia v úsilí o spomalenie šírenia nákazlivejšieho variantu vírusu pred letnými olympijskými hrami.

Vakcinačná kampaň v Japonsku viazne a väčšina obyvateľov Tokia sa zatiaľ nedala zaočkovať.

Sprísnené opatrenia v hlavnom meste budú platiť od pondelka do 11. mája. Na ich základe môže guvernérka Tokia nariadiť barom a reštauráciám skrátenie prevádzkových hodín.

12:38 SVET Švédska ekologická aktivistka Greta Thunbergová neplánuje svoju účasť na novembrovom klimatickom summitu v škótskom meste Glasgow.

Dôvodom je nerovný prístup k vakcínam proti covidu vo svete, na ktorý doplácajú chudobné krajiny, povedala Thunbergová agentúre AFP.

"Z dôvodu extrémne nespravodlivé distribúcie vakcín nepôjdem na konferenciu COP26, ak sa situácia nezlepší," uviedla osemnásťročná Švédka.

Na bohaté krajiny Thunbergová apelovala, aby sa radšej rozdelili o svoje dávky vakcín s obyvateľmi chudobných krajín, "než aby očkovalo zdravé mladých ľudí".

12:28 SLOVENSKO Prírodné jódové kúpele Číž v Rimavskosobotskom okrese udržali zamestnanosť aj počas viac ako rok trvajúcej koronakrízy.

„Neprepustili sme ani jedného zamestnanca z trvalého pracovného pomeru počas celého roka. Vedeli sme to vykryť ušetrenými peniazmi a snažili sme sa dokonca aj inovovať niektoré procedúry, ktoré budeme ponúkať,“ informoval riaditeľ kúpeľov Michal Fajin.

Počas koronakrízy tržby v zariadení klesli o zhruba 95 percent, čo znamená v medziročnom porovnaní výpadok asi 1,6 milióna eur. Michal Fajin zároveň považuje pomoc od štátu za veľmi malú.

12:25 SLOVENSKO Pandemická situáciu v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura Košice sa začala výrazne zlepšovať pred Veľkou nocou.

Kým pred mesiacom mali hospitalizovaných 300 pacientov s ochorením COVID-19, v súčasnosti ich liečia 140. postupne otvárajú aj niektoré špecializované ambulancie pre tzv. postcovidových pacientov.

„Hospitalizovaní sú prevažne pacienti vo veku od 50 do 80 rokov. Na umelú pľúcnu ventiláciu je napojených 23 pacientov, pričom najmladší pacient má len 23 rokov,“ uviedla predstaviteľka nemocnice Ladislava Šustová.

12:22 SLOVENSKO Nedostatok sestier na Slovensku sa stáva vážnym problémom, čo sa výrazne ukázalo aj počas obdobia pandémie.

Súvisiaci článok Priemerný vek sestier v Rooseveltovej nemocnici sa zvyšuje, z dlhodobého hľadiska je situácia neudržateľná Čítajte 

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek dlhodobo apeluje, že štát musí urgentne investovať do sestier a posilniť pracovné sily v zdravotníctve.

Táto skutočnosť sa výrazne dotýka aj stavu sestier a pôrodných asistentiek Fakultnej nemocnice F.D. Roosevelta, ktorý je z dlhodobého hľadiska neudržateľný.

A to napriek tomu, že aktuálna situácia ohľadom Covid – 19 sa zlepšila. Poklesol počet pacientov aj personálu v karanténe.

12:10 SLOVENSKO Mimoparlamentná strana Dobrá voľba vyzvala Generálnu prokuratúru a orgány činné v trestnom konaní aby bezodkladne zaistili vzorky vakcíny Sputnik V dovezenej na Slovensko aby tieto mohli byť použité ako dôkazový materiál a podrobené detailnému preskúmaniu.

Predseda strany Tomáš Drucker v tlačovej správe ďalej uviedol, že Dobrá voľba podá podnet orgánom činným v trestnom konaní na preskúmanie hmotnej ako aj trestnoprávnej zodpovednosti Igora Matoviča a preto je dôležité aby vzorky vakcíny ostali na Slovensku.

Zároveň vyzýva predsedu vlády Eduard Hegera aby odvolal Igora Matoviča z funkcie ministra financií a podpredsedu vlády.

12:08 SLOVENSKO O očkovanie Astrou Zenecou nie je v Nitre dostatočný záujem.

Súvisiaci článok Vo veľkokapacitnom centre v Nitre majú voľných 2-tisíc vakcín, hľadajú záujemcov Čítajte 

„Na nastávajúci víkend 10.- 11. apríla je ešte voľných 2000 očkovacích miest vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Nitre,“ informuje Martina Pavliková zo spoločnosti Agel.

Očkovanie v Nitre zabezpečuje komárňanská nemocnica, ktorá patrí Agelu.

Pôvodne bolo plánované, že tam cez víkend podajú vakcínu 3 600 záujemcom. Objednať sa môžu ľudia z vekovej kategórie 50 – 60 rokov.

12:04 SVET Spoločnosť, ktorá robí antigénové rýchlotesty na koronavírus v Nemecku, napadli hekeri, čo viedlo k rozsiahlemu úniku údajov.

Napadnutý bol softvér spoločnosti Eventus Media International so sídlom v nemeckom meste Dortmund a na internete boli potom zverejnené výsledky testov okolo 7 000 ľudí a podrobnosti o približne 17 000 termínoch testovania, uviedlo združenie.

12:00 SLOVENSKO Mesto Handlová bude pokračovať s distribúciou respirátorov FFP2 pre ďalšiu skupinu svojich obyvateľov.

Ochranné pomôcky po novom dostanú i rodiny s nízkym príjmom či aktivační pracovníci.

"Po dva respirátory dostanú rodiny v hmotnej núdzi a na hranici životného minima, kde si rodičia uplatnili v januári tohto roka dotáciu na školské potreby pre svoje deti vo všetkých školách v Handlovej. Celkovo ide o viac ako 90 osôb," informovala hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.

11:57 SLOVENSKO Žilinský samosprávny kraj pripravil nový objednávací systém pre náhradníkov na vakcinovanie proti ochoreniu COVID-19.

Pacienta do poradovníka na základe jeho diagnózy zaeviduje priamo lekár.

Podľa predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej ide o objektívne a spravodlivé nastavenie systému, ktoré má zamedziť prístup "špekulantom".

11:55 SLOVENSKO S plošným otvorením prvého stupňa základných škôl od pondelka 12. apríla sa môžu prezenčne otvoriť aj školské kluby detí.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v materiáli Návrat detí do škôl 2021 s platnosťou od 12. apríla uvádza, že skupiny žiakov v školských kluboch detí sa počas týždňa nemajú meniť.

Pri svojej prevádzke školský klub detí postupuje v zmysle COVID školského semaforu a dôsledne dbá na dodržiavanie všetkých protiepidemických opatrení.

Zabránenie miešania detí v skupinách má pomôcť k prípadnému dohľadaniu úzkych kontaktov v prípade nakazenia ochorením COVID-19.

Podmienkou na činnosť klubu detí je test zamestnancov a zákonného zástupcu, ak ho nepredložil škole.

11:52 SVET Izrael sa za mesiac vráti k pôvodnému životu a zruší opatrenia zavedené kvôli koronavírusu, pokiaľ sa neobjaví nový rast infekcie.

Oznámil to Nachman Aš, ktorý koordinuje epidemická opatrenia.

Vláda včera schválila ďalšie uvoľnenie pre výučbu v školách. Pre časť detí sa končí vyučovanie v delených triedach a ďalšie ročníky budú nasledovať po desiatich dňoch a novom posúdení situácie.

"Chceme sa presvedčiť, že návrat do škôl nespôsobí novú vlnu nákazy," povedal Aš.

Dodal, že sa tiež čaká následky osláv jarného sviatku pesach. "Keď nezačnú pribúdať nové prípady, všetko sa za mesiac otvorí," povedal Aš.

11:42 SLOVENSKO Hlavný hygienik Ján Mikas stojí za šéfkou Štátneho ústavu na kontrolu liečív Zuzanou Baťovou a jej úradom pri posudku ruskej vakcíny Spuntiku V.

„Je to neadekvátne vyjadrenie z úst vysokého predstaviteľa štátu. Sú to neadekvátne výrazy takto haniť ľudí. Štátny ústav na kontrolu liečív urobil vzhľadom na svoje obmedzené možnosti maximum, aby získal o Sputniku V čo najviac informácií a mohol sa zodpovedne vyjadriť,“ povedal pre SME Mikas.

Igor Matovič z Ruska poslal odborníkom zo Štátneho ústavu na kontrolu liečív odkaz "Gratulujem idioti," za kritický posudok vakcíny Sputnik V, ktorý vyplynul z ich analýz. Postavil sa na stranu ruských inštitúcií.

„Mrzia ma takéto urážlivé slová. Som presvedčení, že ľudia zo Štátneho ústavu na kontrolu liečív, vrátane pani riaditeľky spravili maximum. Cítim s nimi spolupatričnosť,“ dodal Mikas.

Viac sa o postoji hlavného hygienika dočítate v pripravovanom rozhovore SME popoludní.

11:32 SLOVENSKO Mimoparlamentná strana HLAS - sociálna demokracia oznámila, že minister financií Igor Matovič je v súčasnosti najväčším slovenským konšpirátorom.

Už niekoľko dní šíri bludy, v ktorých akísi záhadní "oni" na najvyšších miestach štátu vyvolali jeho odchod z kresla premiéra a zároveň spôsobili komplikácie vakcíne Sputnik.

Strana Hlas vyzvala premiéra Eduarda Hegera, aby zastavil toto nebezpečné konanie svojho ministra a aby si od neho vyžiadal všetky informácie o ceste do Moskvy i Budapešti, uvádza sa v tlačovej správe, ktorú poskytla hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

11:25 SVET V Japonsku úspešne vykonali celosvetovo prvú transplantáciu pľúcneho tkaniva od žijúcich darcov pacientke so závažným poškodením pľúc spôsobeným ochorením COVID-19.

Pacientka, identifikovaná iba ako žena zo západojaponského regiónu Kansai, sa zotavuje po stredajšej takmer 11-hodinovej operácii, uviedla vo vyhlásení Univerzitná nemocnice v Kjóte.

Dodala, že ženin manžel a syn, ktorí darovali časti svojich pľúc, sú takisto v stabilizovanom stave.

Univerzita napísala, že takáto transplantácia pľúcneho tkaniva od žijúcich darcov osobe s poškodením pľúc po covide je prvou na svete.

11:21 SVET India oznámila v piatok 131 968 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najvyšší počet zaznamenaný v tejto krajine za jeden deň od začiatku pandémie.

Denné maximum nových potvrdených prípadov infekcie dosiahla India už tretí deň po sebe. Predošlé "rekordy" v tomto smere padli vo štvrtok (126 789) a predtým v stredu (115 736). V pondelok hlásili 103 558 nakazených.

Koronavírusom SARS-CoV-2 sa dosiaľ nakazilo 13,06 milióna ľudí, z nich viac ako 167 500 ochoreniu podľahlo. Za štvrtok hlásili 780 ďalších úmrtí, čo je najviac od októbra minulého roka.

11:03 SLOVENSKO Minister financií Igor Matovič dnes na tlačovom brífingu vyhlásil, Rusko chcelo vypovedať zmluvu o dodávke vakcíny proti koronavírusu Sputnik V na základe toho, čo sa na Slovensku deje a požadovalo vrátenie 200-tisíc dávok vakcín, ktoré má Slovensko v držbe už 6 týždňov.

Priznal, že bol v Moskve zachraňovať zmluvu, keďže Rusko chcelo zmluvu vypovedať úplne. Minister naznačil, že sa mu to podarilo, viac ale zatiaľ odmietol povedať.

Matovič uviedol, že Rusko sa cíti byť poškodené z postupu Štátneho ústavu na kontrolu liečiv za to, že zveril posúdenie vakcíny neregistrovanému laboratóriu.

Súvisiaci článok Matovič: Rusi vypovedali zmluvu a požiadali o vrátenie Sputnika V Čítajte 

Podľa ministra financií prieskumy ukázali, že by sa jedine ruskou vakcínou dalo zaočkovať približne 500-tisíc obyvateľov

"Aby sme sa zbavili obmedzení, potrebujeme dosiahnuť kolektívnu imunitu a bez týchto ľudí ju nedosiahneme," povedal Igor Matovič.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský na brífingu uviedol, že existuje záujem o vakcináciu Sputnika V. Preto je povinnosťou rezortu túto vakcínu zabezpečiť a umožniť ľuďom očkovať sa.

Minister dodal, že rezort schváli len tú vakcínu, ktorá prejde riadnym posudzovaním v certifikovanom laboratóriu, alebo ju zaregistruje Európska lieková agentúra.

10:50 SVET Prezenčné vyučovanie na stredných školách v Maďarsku bude obnovené 10. mája, teda až po maturitách.

Pôvodne na všetkých školách malo byť obnovené vyučovanie 19. apríla.

"Armáda vydezinfikovala všetky školy a pedagógov zaočkovali mimo poradia," vyhlásil premiér Viktor Orbán.

10:43 SVET Turecko začalo očkovať proti ochoreniu Covid-19 aj pracovníkovej v cestovnom ruchu, aby prilákalo v tohtoročnej sezóne viac turistov.

Podľa ministra kultúry a turistiky Mehmeta Ersoya plánuje vláda naočkovať viac ako milión zamestnancov cestovných kancelárií či hotelov.

Už v pondelok dostali prvú dávku vakcíny piloti a personál spoločnosti Turkish Airlines a turecko-nemeckých aeroliniek SunExpress.

10:38 SVET Koronavírus sa v Nemecku šíri príliš rýchlo, na zastavenie tretej vlny je tak nevyhnutné zaviesť celoštátne obmedzenia vrátane možného zákazu nočného vychádzania. Dnes to na tlačovej konferencii vyhlásil nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn.

V Nemecku za posledných 24 hodín pribudlo 25 464 nových prípadov nákazy a 296 úmrtí spojených s covidom.

"Vyše 25 000 infikovaných za jeden deň je príliš veľa. Je to príliš veľa ľudí, ktorí budú bojovať o svoje životy, a je to príliš veľa ľudí, ktorí zaťažia náš zdravotnícky systém. Ak chceme tieto čísla znížiť, potrebujeme dôsledné a predovšetkým plošné opatrenia. Je potrebné uzávera," povedal Spahn.

Upozornil tiež na to, že infekčné čísla kvôli končiacom veľkonočným prázdninám plne nevypovedajú o skutočnom rozsahu nákazy, lebo sa cez sviatky menej testovalo.

10:26 SLOVENSKO Trnava cez víkend opäť otvorí odberové miesta na antigénové testovanie na COVID-19. V sobotu ich bude 17, v nedeľu 16, k dispozícii budú vždy od 8:00 do 18:00.

Časť z nich bude vyhradená pre vopred objednaných cez mobilnú aplikáciu, časť bude testovať neobjednaných záujemcov.

Trnava otvára odberové miesta opäť po týždni, aj keď okres je už v COVID automate červený a na bežné aktivity stačí štrnásťdňový negatívny test.

10:20 SLOVENSKO Za predchádzajúci deň pribudlo 12 161 zaočkovaných proti ochoreniu Covid-19, zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny tak stúpol na 811 508.

Druhú dávku vakcíny už dostalo 276 629 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 6 832 ľudí.

10:00 SLOVENSKO Za posledný deň pribudlo ďalších 923 pozitívnych prípadov koronavírusu prostredníctvom PCR testovania. Laboratória včera vyhodnotili 9 003 vzoriek (pozitivita 10,25 percenta).

Pribudlo aj ďalších 89 úmrtí na pľúcnu formu COVID-19, od začiatku pandémie je zaznamenaných 10 411 obetí v súvislosti s nákazou, informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Koronavírus na Slovensku: Aktuálne grafy nájdete tu

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (192), nasleduje Žilinský kraj (179), Banskobystrický (132), Trenčiansky (112), Trnavský (85), Košický (81), Bratislavský (71) a Nitriansky (71).

V nemocniciach sa nachádza 2 656 pacientov, teda o 166 menej, ako včera. Potvrdené ochorenie Covid-19 má 2 453 ľudí. Na JIS je 228 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 317 osôb.

Je medzi nimi 453 mužov a 470 žien. Celkový počet nakazených mužov je 176 207 a žien 193 186.

Očkovaciu látku proti covidu aplikovali ďalším 12 161 osobám, celkovo 811 508.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 420 747, pričom takto bolo pozitívne testovaných 369 393 osôb.

Vykonali aj 118 396 antigénových testov. Pozitívnych bolo 624 z nich (0,53 percenta). Celkový počet vykonaných antigénových testov testov doteraz je 25 406 125, z čoho bolo pozitívne testovaných 359 084 osôb, oznámilo Ministerstvo zdravotníctva.

9:55 SVET Hongkong požiadal spoločnosť AstraZeneca, aby pozastavila dodávky svojej vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Dôvodom sú obavy zo závažných vedľajších účinkov a z toho, či je vakcína dostatočne účinná proti novým variantom koronavírusu.

9:45 SVET V uplynulých 24 hodinách sa v Maďarsku nakazilo novým typom koronavírusu 7 325 ľudí a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 285 pacientov.

Doteraz je 705 815 potvrdených prípadov nákazy a 22 966 úmrtí.

V porovnaní s predchádzajúcimi dňami sú obe hodnoty vysoké. Denný nárast počtu nakazených je síce najvyšší za uplynulých šesť dní, avšak pokles kĺzavého mediánu pokračuje ďalej.

Aktuálne je počet nakazených 262 574. V nemocniciach ošetrujú 11 363 pacientov, z ktorých 1 364 potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie.

Prvú dávku vakcíny dostalo už 2 689 102 osôb. Kompletne je zaočkovaných už 1 126 139 ľudí.

9:17 SLOVENSKO - Hovorca prezidentky Martin Strižinec potvrdil, že Zuzana Čaputová sa dnes stretne s premiérom Hegerom, a to po vymenovaní Milana Krajniaka do funkcie ministra práce, ktoré je na programe o 9:30. Strižinec však neodpovedal na to, či na stretnutí bude riešiť aj Matovičovu cestu do Moskvy.

8:55 SVET - Brazília za posledných 24 hodín zaevidovala 4 249 obetí po nákaze koronavírusom. Je to najvyšší denný prírastok od vypuknutia pandémie.

Brazília je iba tretím štátom sveta, ktorý zaznamenal denný počet obetí vyšší ako 4000, napísala agentúra AP. Takýto denný prírastok predtým mali iba v USA a Peru.

8:25 SLOVENSKO - Najväčší a najstarší folklórny festival na Slovensku ani tento rok pre pandémiu koronavírusu nebude v tradičnej podobe.

"Folklórny festival Východná 2021 bude mať vzhľadom na novú, po desaťročia nepoznanú situáciu, aj novú formu, bude prebiehať v online priestore v kombinácii s televíznym a rozhlasovým vysielaním," informuje oficiálna webová stránka festivalu. 66. ročník naplánovali na 30. júna až 4.júla.

8:20 SVET - Celosvetový počet obetí súvisiacich s covidom prekonal podľa údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa hranicu 2,9 milióna.

Kým predtým sa celkový počet obetí zvýšil o stotisíc za 11 dní (až trikrát za sebou), teraz pribudlo 100-tisíc obetí už za deväť dní.

Najviac obetí na životoch od začiatku pandémie zaznamenali USA- vyše 560 000. Nasledujú Brazília (viac ako 345 000) a Mexiko (viac ako 206 000.

Načítavam video...

8:01 SVET - V Česku včera pribudlo 5 245 nových prípadov nákazy. Je to najmenej v pracovný deň od polovice decembra, píše portál Lidovky.cz.

7:55 SVET - Aspoň jednu dávku vakcíny proti koronavírusu už v USA dostalo viac ako 109,9 milióna ľudí, čiže 33,1 percenta obyvateľstva krajiny. Informovalo o tom americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

Úplne zaočkovaných je už približne 64,4 milióna Američanov, čo predstavuje 19,4 percenta populácie krajiny.

7:40 SLOVENSKO - Pokiaľ sa chcú zaočkovať Liptáci vo veku od 50 do 60 rokov, v ani jednej z nemocníc na Liptove, čiže v Liptovskom Mikuláši ani Ružomberku, sa im to aktuálne nepodarí. V oboch nemocniciach totiž očkujú vakcínami Pfizer, ktoré sú v súčasnosti určené pre osoby nad 60 rokov a kritickú infraštruktúru. AstraZenecu, ktorou očkujú mladších, nemajú.

Záujemcovia z Liptova do 60 rokov sa preto musia očkovať inde, napríklad v Námestove, Poprade, Brezne či Martine.

7:15 SLOVENSKO - Igor Matovič sa k svojej ceste do Moskvy ohľadom vakcíny Sputnik V vyjadrí na tlačovej konferencii o 10:30.

Už včera však na sociálnej sieti zaútočil neurčito na tých, ktorí "spustili svoju geopolitickú špinavú hru proti 'hybridnej zbrani' Ruska". Obvinil ich, že "bludmi primali Rusov povedať dosť" a že si zobrali "za rukojemníkov zdravie milióna ľudí na Slovensku".

"Gratulujem idioti," napísal. Koho konkrétne tým myslel, nie je jasné.

7:00 SLOVENSKO - Ruskú vakcínu Sputnik V vláda Igora Matoviča nakupovala utajene a narýchlo bez toho, aby k nej malo Slovensko z ruskej strany základnú dokumentáciu.

Súvisiaci článok Pri utajenom nákupe Sputnika sa objavili nové pochybnosti Čítajte 

Potvrdilo to štvrtkové oficiálne stanovisko Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Slovenskí odborníci mali vakcínu zhodnotiť, nedostali však k nej od ruského výrobcu väčšinu potrebných informácií.

Okolnosti obstarávania vakcíny Sputnik V ostávajú naďalej tajné a vyvolávajú pochybnosti o správnosti nákupu.

Denník SME na základe niektorých známych dokumentov k obstarávaniu pripravil súbor otázok a odpovedí.

6:43 SVET - V Nemecku za posledných 24 hodín pribudlo 25 464 nových prípadov nákazy koronavírusom a 296 obetí.

Podľa Inštitútu Roberta Kocha, ktorý vývoj pandémie v Nemecku monitoruje, je dnešná bilancia nižšia ako v skutočnosti. Dôvodom je slabšie testovanie počas veľkonočných prázdnin. Pritom pred týždňom inštitút zaznamenal menej nových nakazených aj obetí (21 888 nakazených a 232 obetí).

6:25 SVET - Španielsko sa rozhodlo rozšíriť vekové rozpätie osôb, ktorým sa bude podávať vakcína proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca. Očkovať ňou budú po novom ľudí vo veku 60 až 69 rokov.

Španielska vláda pritom len v stredu oznámila, že použitie vakcíny limitovala pre obavy z možnej tvorby krvných zrazenín na osoby vo veku 60 až 65 rokov, pripomína agentúra AFP. "Zámerom je dokončiť očkovanie ľudí, ktorí sú považovaní v súvislosti s Covid-19 za najzraniteľnejších," uviedlo ministerstvo vo svojom štvrtkovom vyhlásení.

06:00 SLOVENSKO - Prezidentka Zuzana Čaputová dnes prijme premiéra Eduarda Hegera. Hovoriť majú aj o vakcíne Sputnik V a ceste ministra financií Igora Matoviča do Moskvy. Povedala to vo štvrtok v diskusii TV Joj Na hrane.

Súvisiaci článok Snažil sa zachrániť vakcíny? Prečo išiel Matovič do Moskvy Čítajte 

Zároveň poukázala, že cesta do Ruska bola vôbec prvou zahraničnou cestou člena novej vlády, čo podľa prezidentky môže vnímať aj zahraničie. Zdôraznila, že išlo iba o vyjednávanie o vakcíne.

Zároveň skritizovala vyjadrenia Matoviča na sociálnych sieťach. Najmä tie, ktoré sa týkajú témy Covid-19 a pracujú s tajomnými výrazmi, označila za nešťastné.

Odmieta tiež konšpiračné vyjadrenia. Mrzí ju polarizácia spoločnosti cez ruskú vakcínu.

"Polarizácia tejto témy je veľmi nešťastná," podotkla s tým, že nikto rozumne zmýšľajúci nemôže odmietať vakcínu, pokiaľ je účinná a bezpečná.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 3. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 4. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 5. Dodajte vašej pokožke šťavu
 6. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 3. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 4. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 5. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 14 090
 2. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 184
 3. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 2 389
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 212
 5. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 825
 6. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 132
 7. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 1 116
 8. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 1 025
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu