BRATISLAVA. Zverejnenie zmluvy o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V sa podrobí právnej analýze. Pomôže s ňou ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a podpredseda vlády Štefan Holý.
Po rokovaní vlády to povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský s tým, že analýza by mala byť hotová vo veľmi skorej dobe.
„Keď budeme schopní povedať, či zmluvu môžeme zverejniť alebo nie, tak sa budem o nej baviť,“ konštatoval Lengvarský. Akékoľvek zverejnenie zmluvy podľa neho záleží od povolenia druhej strany.
Uviedol, že zásielka do Maďarska na testovanie šarží vakcín, ktoré máme na Slovensku, je pripravená. Oficiálnu žiadosť by mal minister podpísať dnes, ak bude všetko pripravené.
„Výsledky, ktoré obdržíme, budú smerodajné v ďalšom rozhodovaní,“ povedal minister zdravotníctva. Doplnil, že rezort stále ráta aj s možnosťou, že vakcínu odobrí Európska lieková agentúra.
Lengvarský dodal, že dostal za úlohu spraviť podrobnú a komplexnú analýzu o celej histórii s podpisom zmluvy, dodávkou aj skúšaním vakcíny. Veľa subjektov sa totiž podľa neho vyjadruje k rôznym veciam, ktoré nie sú vždy odborne podložené.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť