SME
Nedeľa, 5. december, 2021 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Srbsko začne v máji s výrobou Sputnika V (minúta po minúte)

Pribudli desiatky nových obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukomčili. Online spravodajstvo o pandémii COVID-19 budeme prinášať opäť zajtra.

Skryť Vypnúť reklamu

21:54 SVET Moskva oznámila začiatok výroby ruskej vakcíny proti covidu Sputnik V v Srbsku, informovala agentúra AFP. Srbsko sa tým stalo prvou európskou krajinou okrem Ruska a Bieloruska, kde túto očkovaciu látku budú vyrábať. Srbsko uviedlo, že s výrobou začne 20. mája.

Srbský prezident Aleksandar Vučič má vo štvrtok navštíviť virologický inštitút Torlak v Belehrade, kde budú Sputnik V vyrábať. "Prvé série kontrolných liekoviek vakcíny Sputnik V boli naplnené v inštitúte Torlak v stredu," napísal na Twitteri Nenad Popovič, srbský minister bez rezortu, ktorý má na starosti inovácie.

"Srbsko sa stalo prvou krajinou v južnej Európe, ktorá vyrába Sputnik V," uviedol Ruský fond priamych investícií (RFPI), ktorý vývoj tejto vakcíny finančne podporuje. RFPI dodal, že vakcínu by neskôr zo Srbska mohli vyvážať aj do ďalších krajín v oblasti Balkánu. Rusko zaregistrovalo vakcínu Sputnik V už vlani v auguste, a to ešte pred spustením rozsiahlych klinických štúdií. Tento zrýchlený proces vyvolal obavy zo strany odborníkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Odborný medicínsky časopis The Lancet neskôr zverejnil štúdiu, podľa ktorej je táto očkovacia látka bezpečná a má viac než 90-percentnú účinnosť.

19:49 SVET Európska lieková agentúra (EMA) v súlade so žiadosťou Európskej komisie vykonáva revíziu údajov o vakcinácii a epidemiologických dát vrátane miery infekcií, hospitalizácií, morbidity a mortality.

EMA o tom informovala v stredu. Revízia, ktorú uskutoční výbor EMA pre lieky na humánne použitie, umožní posúdiť riziká spojené s vakcínou Vaxzevria v kontexte prínosov pokračujúcej vakcinačnej kampane, uviedla agentúra.

Vaxzevria je nový názov vakcíny od spoločnosti AstraZeneca, ktorá mala pôvodne označenie COVID-19 Vaccine AstraZeneca. Výbor EMA sa bude tiež zaoberať otázkou, či ľuďom, ktorí sa predmetnou vakcínou zaočkovali v prvom kole, odporučiť aj podanie druhej dávky.

Skryť Vypnúť reklamu

19:19 SLOVENSKO - Prehodnotenie Covid automatu a testovacej stratégie si vyžaduje ešte odbornú diskusiu.

Také je stanovisko po stredajšom zasadnutí pandemickej komisie pod vedením ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO), ktorá rokovala o aktuálnej situácii v súvislosti s novým koronavírusom.

Zároveň súhlasila s niekoľkými zmenami. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

19:01 SVET Poprední predstavitelia britského leteckého priemyslu spoločne naliehali na tamojšiu vládu, aby zabezpečila, že cestovanie do populárnych európskych destinácií bude čeliť minimálnym obmedzeniam.

Podľa nového semaforového systému platí, že od 17. mája by sa mohlo opätovne spustiť cestovanie do krajín nachádzajúcich sa v zelenej kategórii. Samozrejme, ľudia by museli podstúpiť testovanie pred odletom i po návrate, no karanténa by bola povinná iba pre osoby s pozitívnym výsledkom testu.

Skryť Vypnúť reklamu

17:50 SVET Český minister vnútra a zahraničných vecí Jan Hamáček oznámil, že na budúci týždeň v pondelok vycestuje do Moskvy rokovať o možných dodávkach proticovidovej vakcíny Sputnik V. Sprevádzať ho bude predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko.

Hamáček účasť Danka na rokovaní vysvetľuje tým, že "využíva všetky kontakty, ktoré má vo svete, aby pre našich občanov zabezpečil potrebné vakcíny".

17:44 SLOVENSKO Utajenie kúpnej zmluvy na vakcínu Sputnik V bez riadneho dôvodu, ministerské povolenie pre nesprávnu verziu tejto vakcíny či rokovania o nákupe ďalších amerických vakcín poza chrbát Európskej únie.

Súvisiaci článok Krajčí sa pred otázkami o Sputniku V skrýva, jeho kroky musí vysvetľovať nástupca Lengvarský Čítajte 

Poslanec Marek Krajčí z OĽaNO ešte ako minister zdravotníctva urobil viaceré rozhodnutia, ktoré vyvolávajú otázniky, no Krajčí ich už niekoľko týždňov odmieta komentovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Od svojej rezignácie v polovici marca zväčša neodpovedá na otázky, nedvíha novinárom telefón a nereaguje ani na sms správy.

Jeho spolustraníci tvrdia, že Krajčí sa medzi poslancami ukazuje a prečo s médiami nekomunikuje, nevedia povedať.

17:35 SVET Európska agentúra pre lieky dnes oznámila, že odporúčanie o bezpečnosti vakcíny americkej spoločnosti Johnson & Johnson vydá na budúci týždeň.

Agentúra proces posudzovania tejto vakcíny zrýchľuje a zastáva názor, že "prínosy tejto vakcíny v prevencii ochorenia COVID-19 prevažujú nad rizikami z možných vedľajších účinkov".

17:28 SVET Po dosiahnutí tri a pol milióna zaočkovaných proti novému druhu koronavírusu bude možné v Maďarsku otvoriť terasy reštaurácií a kaviarní, pričom za tieto vonkajšie priestory nebudú platiť nájomné , oznámil premiér Viktor Orbán.

Skryť Vypnúť reklamu

Kabinet tiež rozhodol o tom, že na rozdiel od pôvodných plánov ešte 19. apríla neotvoria materské školy a prvý stupeň základných škôl.

"Otvárať budeme môcť iba opatrne a postupne, preto žiadam rodičov o trpezlivosť," dodal Orbán.

Vyššie ročníky základných škôl nastúpia na prezenčné vzdelávanie spolu s gymnazistami 10. mája, dovtedy bude vyučovanie prebiehať dištančne.

17:25 SLOVENSKO Nemocnica Svet zdravia v Galante od dnešného dňa už nie je vyhradená len pre pacientov s ochorením COVID-19.

Po viac ako troch mesiacoch sa tak začína vracať k poskytovaniu neodkladnej zdravotnej starostlivosti všetkým akútnym pacientom.

Prvých 25 lôžok bolo vyčlenených pre internistické, neurologické a geriatrické oddelenia.

Nemocnica si podľa Tomáša Kráľa, hovorcu siete nemocníc Svet zdravia, naďalej ponecháva 88 lôžok pre pacientov s koronavírusom, z toho osem s umelou pľúcnou ventiláciou.

Skryť Vypnúť reklamu

17:20 SLOVENSKO Desiatky Slovákov podali v pondelok 12. apríla podnet na Medzinárodný trestný súd v Haagu za vykonanie nepovolených medicínskych experimentoch súvisiacich s celoplošným testovaním.

Súvisiaci článok Desiatky Slovákov podali na súd v Haagu podnet v súvislosti s testovaním Čítajte 

"Ich úmyselným a organizovaným konaním mohlo dôjsť k takým porušeniam, ktoré tvoria s najväčšou pravdepodobnosťou dostatočný základ pre stíhanie skutkov s možnou právnou kvalifikáciou zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny smerujúce voči vlastnému obyvateľstvu," advokátka a bývalá dlhoročná zástupkyňa SR pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková.

17:00 SLOVENSKO Strana Smer -SD podala návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR , čo predseda strany Robert Fico avizoval už minulý týždeň.

Okrem 26 poslancov strany sa pod návrh podpísali aj ďalší nezaradení poslanci.

Skryť Vypnúť reklamu

16:52 SLOVENSKO Diplomatka Ľubica Karvašová je vedúcou oddelenia európskych záležitostí Úradu vlády.

Súvisiaci článok Vyrokovala pre Slovensko dodatočné vakcíny Pfizer: Sputnik nie je v Únii tabu Čítajte 

V posledných týždňoch bola jednou z ústredných postáv slovenskej delegácie, ktorá rokovala o prerozdelení dodatočných desiatich miliónov vakcín od konzorcia Pfizer-BioNTech.

Karvašová v rozhovore opisuje, ako rokovania prebiehali, prečo sa Slovensko nepripojilo k najhlasnejším kritikom, a tiež ako situáciu ovplyvňovalo, že Slovensko nakúpilo vakcínu Sputnik V.

16:45 SVET Krajiny Európskej únie dosiahli spoločnú pozíciu pre rokovania s Európskym parlamentom o digitálnom zelenom preukaze o očkovaní, takzvanom COVID pase, ktorý by mal byť uvedený do prevádzky koncom júna.

Veľvyslanci členských krajín EÚ sa zhodli na tom, že COVID pas nebude vnímaný ako doklad, ktorý bude sám o sebe garantovať slobodu pohybu v rámci Únie.

Skryť Vypnúť reklamu

16:38 SVET Veľká Británia rozširuje štúdiu, ktorej cieľom je zistiť, či sa vakcíny proti ochoreniu COVID-19 môžu kombinovať tak, že sa pri prvej a druhej dávke použijú odlišné očkovacie látky.

Predpokladá sa totiž, že kombinácia vakcín by mohla poskytnúť širšiu a dlhodobejšiu imunitu voči vírusu a jeho novým variantom. Zároveň by mohla poskytnúť viac flexibility pri distribúcii vakcín. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Do štúdie je zapojených viac ako 800 ľudí, ktorí dostali vakcíny Pfizer alebo AstraZeneca alebo kombináciu vakcín.

16:37 SVET Mieru úmrtnosti súvisiacu s ochorením COVID-19 v Maďarsku považuje 51 percent Maďarov v porovnaní s inými krajinami za veľmi zlú, pričom koronavírusová pandémia si tam vyžiadala doteraz 24 265 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu

Mieru zaočkovanosti s dosiaľ už vyše troma miliónmi zaočkovaných však pokladá až 92 percent ľudí za veľmi dobrú, vyplýva z výsledkov prieskumu inštitútu Medián.

S opatreniami je "skôr spokojných" 85 percent priaznivcov vládnej strany Fidesz a "skôr nespokojnosť" s nimi vyjadrilo 87 percent opozičných voličov.

Nočný zákaz vychádzania by zrušilo okamžite 70 percent respondentov prieskumu Publicus a otvorenie terás reštaurácii a kaviarní by povolilo až 80 percent opýtaných.

16:16 SVET Francúzsko bude pokračovať vo svojom pláne podávať vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od americkej spoločnosti Johnson & Johnson osobám nad 55 rokov aj po tom, ako bolo jej používanie v USA a v Juhoafrickej republike pozastavené z dôvodu výskytu krvných zrazenín.

Skryť Vypnúť reklamu

Hovorca francúzskej vlády Gabriel Attal potvrdil, že vláda dôveruje vakcíne od britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca ako "základnému nástroju" v boji proti COVID-19.

15:52 SVET Rakúsky východný región Burgenland ukončí lockdown. Oznámil to dnes burgenlandský hajtman Hans Peter Doskozil.

Od pondelka sa otvárajú obchody a školy. Reštaurácie zatiaľ zostávajú zatvorené. Centrálna vláda vo Viedni s rozhodnutím krajinskej vlády súhlasí, hoci počet ľudí hospitalizovaných na jednotkách intenzívnej starostlivosti v Burgenlande dosiahol v stredu nový rekord vzhľadom na to, že počet nových infekcií klesá.

15:47 SLOVENSKO Testovanie formou výplachu ústnej dutiny je presné a menej invazívne ako antigénové testy, uviedol odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Skryť Vypnúť reklamu

Dodal, že odber vzorky je bezpečný a jednoduchý, a tak ho zvládne aj žiak. Na odobratie preto stačí dohľad zamestnanca školy.

Rezort tým reagoval na výzvu Slovenskej komory učiteľov, ktorá žiadala, aby bol návrat detí do škôl zameraný najmä na bezpečnosť všetkých účastníkov.

15:44 SLOVENSKO Polícia za uplynulý týždeň od 5. do 11. apríla zistila 4 495 priestupkov a deliktov porušenia opatrení v súvislosti s núdzovým stavom a zákazom vychádzania.

Policajti počas týždňa skontrolovali viac ako 82 000 osôb. Uložených bolo 3 238 pokút za 127 125 eur. Napomenutím bolo vybavených 581 prípadov, 288 bolo postúpených a 388 je v riešení.

Najviac prípadov (3 462) sa týkalo porušenia zákazu vychádzania, nasledujú porušenia povinnosti nosenia rúšok (973), porušenia lekárom stanovenej karantény (55) a porušenia zákazu otvorenia prevádzok (5).

Skryť Vypnúť reklamu

15:42 SLOVENSKO Predseda SaS a vicepremiér Richard Sulík je za to, aby sa zmluva k nákupu vakcíny Sputnik V zverejnila, počkať ale chce na právnu analýzu, či je to možné.

Považuje za dobré, aby si k zmluve sadli právni experti. "Potom sa budeme vedieť lepšie rozhodnúť," uviedol s tým, že SaS nikdy nebola proti dovozu vakcíny Sputnik, kritizovala len tlačovú konferenciu expremiéra Matoviča na letisku pri jej dovezení.

15:32 SLOVENSKO Minister hospodárstva Richard Sulík verí, že celá koalícia sa zhodne na postupe pri pandemickej situácii a prípadných úpravách v COVID automate.

Detaily nechcel prezradiť. Otázne je podľa neho, či k opatreniam ohláseným v utorok 13. apríla pribudnú aj ďalšie.

"Tým, že platí COVID automat a uvoľňovanie prichádza na základe platného COVID automatu, my nemusíme mať teraz špeciálne uznesenie na vláde hneď teraz. Vieme ho mať aj v piatok a on-line. Toto sa administratívne dotiahne," povedal Richard Sulík.

Skryť Vypnúť reklamu

15:23 SVET Grécko plánuje od budúceho týždňa zrušiť karanténne obmedzenia pre cestujúcich z členských krajín Európskej únie a ďalších piatich štátov.

Podmienkou je, že musia byť buď zaočkovaní proti koronavírusu, alebo sa musia preukázať negatívnym výsledkom testu nie starším ako 72 hodín.

Povedal to v stredu pre agentúru Reuters pod podmienkou anonymity predstaviteľ gréckeho ministerstva pre cestovný ruch.

Do krajiny budú môcť vstúpiť cez letiská v metropole Atény, v Solúne, v mestách Iraklio a Chania na Kréte, na ostrovoch Rodos, Kos, Mykonos, Santorini a Korfu, ako aj cez dva cestné hraničné priechody.

15:15 SLOVENSKO Minister dopravy Andrej Doležal (Sme rodina) je presvedčený, že autoškoly sú schopné dodržať dokážu garantovať dodržiavanie všetkých bezpečnostných nariadení.

Skryť Vypnúť reklamu

Preto sa na najbližšom rokovaní pandemickej komisie pokúsi presadiť riešenie, aby mohli autoškoly opäť fungovať aj vrátiť sa najmä k praktickej výuke (jazdy) a ku skúškam.

15:10 SLOVENSKO Viac ako 55 percent rodičov žiakov 8. a 9. ročníka základnej školy v Záhorskej Bystrici prihlásilo svoje deti na kloktacie testovanie, ktoré sa bude realizovať v priestoroch školy zajtra predpoludním.

Posledné dva ročníky navštevuje spolu 84 žiakov. Testovanie kloktaním nie je povinné. "Viacerí rodičia informovali vedenie školy o pretestovaní svojich detí antigénovými testami," informovala Miroslava Ryšková z referátu komunikácie Miestneho úradu mestskej časti Bratislava-Záhorská Bystrica.

15:05 SLOVENSKO Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica poskytuje od stredy záujemcom možnosť overiť si pozitivitu na SARS CoV-2 prostredníctvom RT-PCR testu zo slín. Informovala o tom hovorkyňa skupiny Agel Martina Pavliková.

Pri odbere zo slín postačí, aby testovaný niekoľkokrát zakašlal do rúška, v ústach nazhromaždil väčšie množstvo slín, ktoré vypľuje do lievika. Ten je naskrutkovaný na skúmavke.

14:50 SLOVENSKO Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský reagoval na informáciu nemeckej stanice ZDF, podľa ktorej sa Slovensko ako jediná členská krajina Európskej únie spoločne s Barbadosom či Líbyou usiluje cez prostredníkov rýchlejšie získať vakcíny od firiem Pfizer/BioNTech a AstraZeneca.

Na ponuku reagoval ešte bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí. Podľa Lengvarského však malo ísť iba o diskusiu. "Bol som utvrdený v tom, že rokujeme s každým, kto prejaví záujem predať nám akúkoľvek vakcínu," uviedol.

14:42 SLOVENSKO Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) dostane k nahliadnutiu zmluvu o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V. Informovala o tom po rokovaní vlády.

Dodala, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv by nemal byť úplne vylúčený z procesu registrácie ruskej vakcíny, mal by sa vyjadriť aj po prípadnom posúdení maďarským laboratóriom.

14:38 SVET Poľsko plánuje pokračovať vo svojom imunizačnom programe aj s použitím očkovacej látky spoločnosti Johnson & Johnson. Oznámili to po tom, ako dnes dostali prvú dodávku 120-tisíc dávok tejto vakcíny.

Minister zdravotníctva Adam Niedzielski sa vyjadril, že Poľsko sa riadi najnovším odporúčaním Európskej liekovej agentúry, ktorá uviedla, že „v súčasnosti nie je jasné", či vakcína firmy Johnson & Johnson spôsobila zriedkavé krvné zrazeniny hlásené u ľudí zaočkovaných touto látkou.

14:25 SLOVENSKO Počet aktuálne nakazených koronavírusom v Maďarsku začal po dlhšom čase klesať. V 14. kalendárnom týždni pribudlo 35 413 potvrdených prípadov infekcie, čo je o 13 334 prípadov menej než predchádzajúci týždeň.

Nemení sa priemerný vek nakazených, ktorý je aj naďalej 46 rokov.

Pokles počtu infikovaných v celej krajine v uvedenom období predstavuje 27 percent. Najviac nakazených ubudlo v Komárňansko-ostrihomskej župe, kde zaznamenali 45-percentný pokles, v Budapešti je pokles 37-percentný, v Tolnianskej župe 36-percentný a v Peštianskej župe je tento pomer 35-percentný.

14:22 SVET Dánsko neobnoví očkovanie svojich obyvateľov proticovidovou vakcínou od spoločnosti AstraZeneca, oznámila dnes Dánska agentúra pre lieky (Lägemiddelstyrelsen).

"K cieľovej rovine sa vieme dostať aj s Pfizerom a Modernou. Ale myslím si, že v tom prípade nebudeme do konca roka 2021 úplne zaočkovaní," povedal profesor Jan Pravsgaard Christensen z Kodanskej univerzity.

14:20 SVET Európska komisia predĺžila dohodu o dodávkach vakcín proti ochoreniu COVID-19 s konzorciom Pfizer/BioNTech do roku 2023.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová to oznámila v stredu po zasadnutí kolégia komisárov.

14:18 SLOVENSKO Ministerstvo zdravotníctva odmieta tvrdenia riaditeľa odboru zdravotníctva Úradu Bratislavského samosprávneho kraja Tomáša Szalaya.

Súvisiaci článok Prihlasovanie na očkovanie v réžii samospráv by fungovalo lepšie Čítajte 

Szalay verejne vyhlásil, že ministerstvo dodalo jeho úradu nevhodné striekačky, ktoré umožnia z jednej vialky vytiahnuť len 10 dávok vakcíny AstraZeneca.

Rezort zdravotníctva uviedol, že každý samosprávny kraj dostal začiatkom apríla 48 000 3-dielnych striekačiek s malým mŕtvym priestorom, vďaka čomu môžu veľkokapacitné očkovanie centrá vytiahnuť z jednej vialky až 12 dávok, čiže o 2 viac ako udáva výrobca.

14:06 SLOVENSKO O vakcínach by už mal rokovať iba minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Ako uviedol po rokovaní vlády, myslí si to „na základe dohody“.

Na rokovaniach by sa tak už nemal zúčastňovať minister financií Igor Matovič.

Šéf rezortu zdravotníctva by mal rovnako informovať o uvoľňovaní opatrení, prípadne ich bude predstavovať aj s premiérom Eduardom Hegerom.

14:00 SVET Poľská vláda pre nepriaznivú epidemickú situáciu predĺži väčšinu protipandemických opatrení do 25. apríla. Zatvorené zostávajú školy, kaderníctva a kozmetické štúdiá.

V nákupných centrách sú stále otvorené iba obchody s potravinami, drogérie a lekárne.

Od pondelka sa však znovu otvoria škôlky i jasle a povolené budú aj skupinové športy v exteriéri pre maximálne 25 ľudí. Hotely budú zatvorené až do 3. mája.

13:55 SVET Pacienti s covidom, ktorí pred vypuknutím pandémie najmenej dva roky nemali dostatok pohybu, majú vyššie riziko vážneho priebehu ochorenia a dokonca smrti než fajčiari.

Vyplýva to z americkej štúdie takmer 50 000 osôb s ochorením COVID-19, ktorú v utorok zverejnili vo vedeckom časopise British Journal of Sports Medicine.

Ako však pripomína AFP, štúdiu nemožno považovať za priamy dôkaz toho, že sedavý životný štýl je zodpovedný za rozdiel v priebehoch choroby.

Ide o pozorovaciu štúdiu, nie klinickú, a mieru svojej aktivity nahlasovali samotní účastníci.

13:48 SLOVENSKO Zverejnenie zmluvy o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V sa podrobí právnej analýze. Pomôže s ňou ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a podpredseda vlády Štefan Holý.

Po rokovaní vlády to povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský s tým, že analýza by mala byť hotová vo veľmi skorej dobe.

13:33 SVET Ruský prezident Vladimir Putin dostal druhú dávku vakcíny proti novému koronavírusu. Zároveň vyzval svojich spoluobčanov, aby nasledovali jeho príklad.

Putin dostal prvú dávku vakcíny 23. marca. Hovorca ruskej vlády Dmitrij Peskov, nešpecifikoval však, ktorou vakcínou bol 68-ročný prezident zaočkovaný.

O akú vakcínu ide, vie podľa Putina len jeho lekár, ktorý ho ňou zaočkoval.

13:25 SLOVENSKO Od pondelka 12. apríla, keď sa plošne otvorili materské školy a prvý stupeň základných škôl, nastúpilo do škôlok 40 percent detí. Na prvý stupeň základných škôl sa vrátilo 78 percent žiakov, uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling.

Do materských škôl nastúpilo necelých 67 000 detí, na prvý stupeň sa do školských lavíc vrátilo okolo 170 000 detí, pričom v školách by ich malo byť dokopy okolo 220 000.

Úplne zatvorených je 548 škôl a viac ako 1045 tried, a to z dôvodu náznaku pozitivity v triede.

13:05 SVET Viaceré dôležité ukazovatele šírenia nového koronavírusu vrátane zvyšovania počtu nakazených svedčia o zhoršovaní pandemickej situácie v Nemecku.

Podľa Inštitútu Roberta Kocha týždňová incidencia, čiže počet nakazených na 100.000 obyvateľov za sedem dní, sa v stredu zvýšila na hodnota 153,2.

Podobnú hodnotu sedemdňovej incidencie (155) zaznamenali zdravotnícke úrady v Nemecku naposledy v polovici januára počas druhej vlny pandémie COVID-19.

Za 24 hodín pribudlo 21 693 nových prípadov nákazy a 342 súvisiacich úmrtí. Ešte pred týždňom pribudlo 9677 infikovaných a 298 úmrtí.

Načítavam video...

13:00 SLOVENSKO Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti informuje, že termín druhého očkovania závisí od druhu vakcíny. Ponúka stručný prehľad, ktorý pomôže zorientovať sa v jednotlivých termínoch druhej dávky očkovania..

12:44 SLOVENSKO V Šali by malo začať fungovať nové veľkokapacitné vakcinačné centrum. Nachádzať sa bude v Centre voľného času.

Podľa slov lekára Nitrianskeho samosprávneho kraja Ľubomíra Ševčíka je všetko pripravené tak, aby sa tu mohlo očkovať proti ochoreniu COVID-19 od soboty 17. apríla. Či však skutočne dôjde k otvoreniu centra, ešte nie je celkom jasné.

„Obávame sa toho, že zaplatíme personál, všetko pripravíme a napokon nebudeme mať koho očkovať. Záujemcov je stále málo a otvoriť očkovacie centrum pre pár desiatok ľudí nie je veľmi rentabilné,“ skonštatoval Ševčík.

12:42 SLOVENSKO Vojaci, ktorí v súčasnosti pomáhajú polícii v boji s pandémiou koronavírusu, sa postupne budú vracať k svojim bežným povinnostiam.

„Po tom, čo sme mali 3 200 vojakov aj tento víkend nasadených na plnenie úloh v súvislosti s Covidom, musí prísť k postupnému uvoľňovaniu vojakov, ktorí plnia tieto úlohy a musia sa vrátiť k tej robote, na ktorú sú určení,“ povedal minister obrany Jaroslav Naď.

12:40 SLOVENSKO Predseda parlamentu a líder Sme rodina Boris Kollár by nemal problém s tým, ak by sa zverejnila zmluva o dodávkach ruskej vakcíny Sputnik V.

"Prečo by sme mali niečo schovávať. Čiže keď to druhá strana dovolí, zverejníme to, ja s tým problém nemám. Pokiaľ by sa to nedalo, tak by bolo fajn, aby sme vedeli, kto to podpisoval, kto je za to kompetenčne zodpovedný," skonštatoval Kollár.

Dodal, že by sme sa nemali zameriavať len na Sputnik V, ale na všetky vakcíny. Verejnosť by podľa neho mala poznať aj to, kto bol zodpovedný za nákup vakcín od spoločností Pfizer či AstraZeneca.

12:22 SLOVENSKO Slovensko bolo Ruskom vyzvané, aby prevzalo ďalšie očkovacie vakcíny Sputnik V proti ochoreniu COVID-19. Po dnešnom rokovaní vlády to povedal minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Ruská strana má pre Slovensko ďalšiu zásielku vakcín už pripravenú. K ich prevzatiu však zatiaľ štát pre aktuálnu situáciu súvisiacu s hodnotením vakcíny zo strany Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv zatiaľ nepristúpil.

12:05 SLOVENSKO Klientov pobytových zariadení sociálnych služieb, imobilných a ďalších občanov vo veku nad 70 rokov v domácnostiach, ktorí majú problém dostaviť sa na očkovanie, a následne i obyvateľov z vylúčených komunít, je Trnavský samosprávny kraj pripravený začať očkovať prostredníctvom mobilných očkovacích jednotiek.

"Chceme mať päť až desať očkovacích tímov, očkovať budú kontinuálne. Začíname v zariadeniach sociálnych služieb bez ohľadu na to, kto je ich zriaďovateľom," oznámil Jozef Viskupič, predseda Trnavského samosprávneho kraja.

12:00 SVET Španielska vláda trvá na svojom cieli zaočkovať do konca leta 70 percent dospelej populácie, aj napriek odkladu distribúcie vakcíny od spoločnosti Johnson & Johnson v Európe.

Premiér Pedro Sánchez povedal, že „tempo očkovania sa v apríli zrýchli“ a cieľ dosiahnu.

V stredu mala prísť do Španielska prvá dodávka 300-tisíc dávok vakcíny Janssen. Johnson & Johnson však odložil distribúciu po rozhodnutí amerických úradov pozastaviť očkovanie, keďže skúmajú možnú súvislosť vakcíny s tvorbou veľmi zriedkavých krvných zrazenín.

11:47 SLOVENSKO Minister hospodárstva Richard Sulík považuje uvoľňovanie opatrení za dobrú správu. "Uvoľňovanie poteší najmä podnikateľov a zamestnávateľov, ktorých živobytie za posledné mesiace padá ako kameň do vody," napísal Richard Sulík na sociálnej sieti, pričom vyzval na dodržiavanie ďalej platných opatrení.

11:36 SLOVENSKO Žiaci ôsmych a deviatych ročníkov základných škôl v Kežmarku sa od pondelka 19. apríla vrátia k prezenčnej forme výučby, oznámila Barbora Sosková z oddelenia komunikácie a propagácie mesta.

Účasť na vyučovaní bude podmienená pretestovaním zákonného zástupcu. Otestovaní musia byť aj žiaci na druhom stupni.

"Sme pripravení otvoriť druhý stupeň a zároveň podporujem, aby sa do lavíc postupne vracali aj študenti stredných škôl a odborných učilíšť,“ uviedol primátor mesta Ján Ferenčák.

11:30 SLOVENSKO Národné centrum zdravotníckych informácií vyhovelo požiadavke príbuzných a priateľov obetí koronavírusu a po novom o nich informuje citlivejšie.

Iniciátorka "Výzvy za zastavenie nehumánneho označovania obetí COVID-19 za bezmenné úmrtia" Lenka Straková uviedla, že štát aj verejnosť žiadajú, aby sa vyjadrovali o obetiach pandémie s ohľadom na to, že ide o ľudské životy, a nie štatistiky. Hovoriť o zosnulých na ochorenie COVID-19 ako o "úmrtiach" považuje za "cynické a nehumánne".

11:20 SLOVENSKO Tisíce používateľov sociálnych sietí šírili v marci varovanie belgického vedca, podľa ktorého má prebiehajúce očkovanie proti ochoreniu COVID-19 vyvolať "globálnu katastrofu" spôsobenú "imunitným únikom" nových vírusových mutácií.

Podľa expertov, ktorých AFP kontaktovala, síce k posilneniu vírusu môže dôjsť, ale plošná vakcinácia tomu naopak môže zabrániť, takže rozhodne nie je dôvod ju zastavovať.

TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

10:58 SLOVENSKO Zaočkovanosť klientov a zamestnancov zariadení sociálnych služieb (ZSS) je aktuálne už na úrovni 77 percent, informoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak počas rokovania vlády.

Údaj sa týka podielu počtu prihlásených ľudí, na margo samotných centier dodal, že očkovanie sa realizovalo zatiaľ v 80 percentách z nich.

Údaj 77 percent sa týka podania prvej dávky vakcíny, Krajniak spresnil, že druhou dávkou je zaočkovaných niečo pod 40 percent zamestnancov a klientov.

10:55 SVET V Maďarsku klesol za posledný deň počet hospitalizovaných s ochorením COVID-19 o 454 na 10 364 a druhú dávku vakcíny dostalo už vyše 1,3 milióna osôb.

Nákazu novým druhom koronavírusu potvrdili 3 597 ľuďom a v súvislosti s covidom zomrelo 285 chorých.

Počet obetí koronavírusovej pandémie stúpol na 24 265 a počet infikovaných prekročil 731 000. Aktuálne je nakazených 272 066, čo je o 908 menej než v utorok.

Umelú pľúcnu ventiláciu si vyžaduje stav 1 204 chorých. Prvou dávkou vakcíny zaočkovali už vyše tri milióny ľudí.

10:52 SLOVENSKO Mimoparlamentná strana Hlas-SD vyzýva prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby vo verejnom záujme zverejnila zmluvu o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V alebo sa "celou váhou svojej funkcie zasadila o jej urýchlené zverejnenie príslušným rezortom". Informovala o tom hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

10:45 SLOVENSKO Vo Fakultnej nemocnici Trenčín je aktuálne hospitalizovaných 105 pacientov s ochorením COVID-19.

"Trinásť pacientov je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Ďalších 21 hospitalizovaných pacientov čaká na výsledky testov," informovala hovorkyňa nemocnice Martina Holecová.

Pre pacientov s koronavírusom majú momentálne v nemocnici voľných 43 lôžok a jedno lôžko zabezpečené umelou pľúcnou ventiláciou.

10:30 SVET Európska komisia sa rozhodla neobnoviť v budúcom roku zmluvy o týkajúce sa vakcín proti chorobe COVID-19 uzavreté so spoločnosťami ako AstraZeneca a Johnson & Johnson (J&J), informoval taliansky denník La Stampa s odvolaním sa na zdroj z talianskeho ministerstva zdravotníctva.

La Stampa ďalej uvádza, že Brusel sa radšej zameria na vakcíny využívajúce technológiu mRNA, ktorú využívajú spoločnosti Pfizer a Moderna.

Denník napísal, že zmluvy so spoločnosťami, ktoré vyrábajú vektorové vakcíny, platné pre aktuálny rok, sa po uplynutí ich platnosti nebudú obnovovať.

10:24 SLOVENSKO U nakazených naďalej dominantne prevažuje „britský“ variant pandemického vírusu. Vyplýva to z výsledkov sekvenovania pozitívnych vzoriek z rôznych regiónov, o ktorých informuje Úrad verejného zdravotníctva.

V marci sa úspešne sekvenovalo 1 316 vzoriek od 1 307 osôb. U väčšiny, v 94,9 percenta, sa potvrdil „britský“ variant.

"Juhoafrický“ variant bol potvrdený u 11 pozitívne testovaných ľudí (0,8 percenta).

10:20 SLOVENSKO Včera zaočkovali proti ochoreniu Covid-19 ďalších 8 814 osôb. Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 891 404. Druhú dávku vakcíny už dostalo 308 412 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 9 949 ľudí.

10:10 SLOVENSKO Virológ zo Slovenskej akadémie vied Boris Klempa vo videu o očkovaní seniorov pripomenul, že súčasné vakcíny proti ochoreniu Covid-19 sú možno tie najbezpečnejšie a najúčinnejšie, aké ľudia doteraz dostali."

10:00 SLOVENSKO Za posledný deň pribudlo ďalších 1 069 pozitívnych prípadov koronavírusu prostredníctvom PCR testovania. Laboratória včera vyhodnotili 8 593 vzoriek (pozitivita 12,44 percenta).

Pribudlo 82 úmrtí na pľúcnu formu COVID-19, od začiatku pandémie je zaznamenaných 10 798 obetí v súvislosti s nákazou, informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Trenčianskom kraji (189), nasledujú Prešovský kraj (180), Žilinský (171), Banskobystrický (130), Trnavský (126), Nitriansky (110), Bratislavský 82) a Košický 81).

Je medzi nimi 514 mužov a 555 žien. Celkový počet nakazených mužov je 177 997 a žien 195 110.

V nemocniciach sa v súvislosti s koronavírusom nachádza 2 335 pacientov, o 121 menej ako včera. Potvrdený Covid-19 má 2 164 z nich. Na JIS je 199 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 289 osôb, oznámilo Ministerstvo zdravotníctva.

Očkovaciu látku proti covidu aplikovali ďalším 8 814 osobám, celkovo je zaočkovaných 891 404 ľudí.

V utorok vykonali aj 145 553 antigénových testov, z nich bolo 627 pozitívnych (0,43 percenta). Doteraz sa vyhodnotilo 27 122 024 vzoriek, z toho 364 007 s pozitívnym výsledkom.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 458 340, pričom takto bolo pozitívne testovaných 373 107 osôb.

9:52 SLOVENSKO Pre pandémiu ochorenia COVID-19 sa zrušilo 14 vojenských cvičení plánovaných na prvý polrok, z toho 11 mimo územia a tri na území SR.

Informuje o tom aktualizovaný materiál ministerstva obrany o prítomnosti zahraničných ozbrojených síl na území SR a vyslaní ozbrojených síl mimo územia SR, ktorý dnes odsúhlasila vláda.

9:50 SLOVENSKO Vláda SR dnes na rokovaní schválila v rámci COVID automatu rozdelenie okresov podľa aktuálnej rizikovosti.

Od budúceho pondelka 19. apríla už nebude podľa COVID automatu žiadny okres v čiernej zóne, teda v najvyššom stupni varovania.

V bordovej zóne ich bude 27, v červenej 41 a v ružovej štyri. Celé Slovensko zároveň prechádza z čiernej do bordovej fázy.

Prehľad zmien od pondelka 19. apríla si môžete pozrieť tu >>>>

9:05 SVET - Izrael oznámil, že krajinu v máji opätovne otvorí pre očkovaných turistov. Hranice pre väčšinu zahraničných návštevníkov krajina v súvislosti s pandémiou koronavírusu uzavrela pred vyše rokom.

Ministerstvo turizmu uviedlo, že obmedzený počet turistických skupín bude môcť do Izraela prichádzať od 23. mája. Individuálni zahraniční turisti budú môcť krajinu navštíviť neskôr. Všetci zahraniční turisti vstupujúci do krajiny budú testovaní na koronavírus pred odletom a budú musieť predložiť sérologické testy, aby preukázali, že dostali vakcínu proti ochoreniu Covid-19.

8:50 SLOVENSKO - Mladšie ročníky Liptákov sa v regióne dosiaľ nemali kde zaočkovať. Pokiaľ mali o vakcináciu záujem, štátna čakáreň im ponúkla miesta v Dolnom Kubíne, Brezne, Martine, či Poprade.

Dôvodom je, že nemocnice na Liptove, teda v Liptovskom Mikuláši a Ružomberku, nemali vakcínu spoločnosti AstraZeneca, ktorou sa podľa očkovacej stratégie vakcinujú mladšie ročníky. Až v utorok večer do čakárne pribudlo očkovacie miesto v Liptovskom Mikuláši, nemocnica bude záujemcov vo veku od 40 do 60 rokov očkovať v sobotu.

8:30 SLOVENSKO - Šéfka Za ľudí Veronika Remišová očakáva od ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, že uprace "chaos, ktorý tu máme". Uviedla to pred rokovaním vlády v súvislosti s dianím okolo vakcíny Sputnik.

Doplnila, že premiér Heger má zmluvu o nákupe očkovacej látky poskytnúť koaličným lídrom. "Je potrebné sa uistiť, že vakcína je bezpečná."

8:27 SLOVENSKO - Očkovať proti covidu sa môžu aj niektorí cudzinci a dlžníci na poistnom. Informuje o tom hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová s tým, že to umožňuje novela zákona z dielne ministerstva, ktorá vstúpila do platnosti tento týždeň.

8:20 SLOVENSKO - Igor Matovič pred rokovaním vlády nepovedal, či dnes bude informovať o svojich zahraničných cestách v Moskve a v Budapešti. “Možno prídem,” uviedol.

Osobne považujem Sputnik za overenú vakcínu, ktorou by sa na Slovensku mohlo očkovať.

Milan Krajniak, minister práce

8:08 SLOVENSKO - Minister práce Milan Krajniak považuje Sputnik za overenú vakcínu, ktorou by sa na Slovensku mohlo očkovať. Povedal to pred rokovaním vlády. Zdôraznil však, že stále o nej nemá až toľko informácií. Predpokladá, že sa o očkovaní Sputnikom budú baviť na vláde.

K spolupráci premiéra Hegera a expremiéra a ministra financií Igora Matoviča povedal, že ide o dvoch odlišných ľudí, ktorí sa vhodne dopĺňajú. S tvrdením, že teraz nejde o Hegerovu vládu, ale o druhú Matovičovu vládu, nesúhlasí.

8:02 SLOVENSKO - V Nemocnici s poliklinikou v Považskej Bystrici je aktuálne hospitalizovaných 81 pacientov s ochorením Covid-19. V porovnaní s minulým týždňom ich počet klesol o 22.

Za posledné dva týždne sa počet pacientov znížil o 52, čo predstavuje viac ako 40-percentný pokles.

7:55 SVET - V Česku pribudlo 5 033 prípadov nákazy koronavírusom. Je to o približne päť stoviek menej ako pred týždňom.

V Česku sa zároveň od dnešného dňa môžu hlásiť na očkovanie ľudia vo veku od 65 do 69 rokov, informuje o tom napríklad portál iDnes.cz. Podľa vyjadrení ministra zdravotníctva Petra Arenbergera je takýchto ľudí asi 670-tisíc, šéf rezortu však očakáva, že sa ich bude hlásiť okolo 400-tisíc, pretože niektorí sa už mohli registrovať skôr pre chronické ochorenia.

7:10 SVET - V Nemecku malo za posledných 24 hodín pozitívny test 21 683 ľudí, 342 nakazených zomrelo. Pred týždňom boli tieto čísla výrazne nižšie (9677 nakazených a 298 úmrtí), to však bol Veľkonočný pondelok, kedy sa testovalo menej.

Celkovo sa však situácia v Nemecku zhoršuje. Potvrdzuje to incidencia, teda počet nových prípadov na 100-tisíc obyvateľov za posledných sedem dní, ktorý sa zvýšil na hodnotu 153,2. V utorok bol tento údaj 140,9 a pred týždňom 110,1.

6:45 SVET - Ľuďom vo veku pod 60 rokov, ktorí dostali v Nemecku prvú dávku vakcíny od spoločnosti AstraZeneca, podajú druhú dávku od inej firmy. V utorok sa na tom dohodol spolkový minister zdravotníctva s regionálnymi ministrami.

Nemecko už 30. marca oznámilo, že nebude podávať dvojdávkovú očkovaciu látku od AstraZenecy ľuďom vo veku do 60 rokov. Dôvodom boli obavy z možného súvisu medzi vakcínou a zriedkavými prípadmi krvných zrazenín.

"Riešenie, ktoré sme našli, zaistí dobrý stupeň ochrany," povedal pre DPA minister zdravotníctva spolkovej krajiny Bavorsko Klaus Holetschek.

Súvisiaci článok Dočkali sa obchodníci aj veriaci, opatrenia uvoľnili po mesiacoch Čítajte 

6:30 SLOVENSKO - Slovensko sa od pondelka 19. apríla prvýkrát od zavedenia covid automatu prepne do bordovej fázy, čo znamená zároveň uvoľňovanie opatrení. Prvé po takmer piatich mesiacoch.

S obmedzeniami sa otvoria obchody, služby, ale aj kostoly. Cestovať bude povolené i mimo okres, rovnako športovať vonku v skupine do 6 ľudí. Pre šesť ľudí sa môžu otvoriť bazény, fungovať tiež budú zoologické a botanické záhrady.

Hotely a penzióny sa môžu otvoriť tiež, avšak zatiaľ bez reštaurácií. Na všetky uvedené činnosti bude potrebný negatívny test.

Prehľad zmien od pondelka 19. apríla si môžete pozrieť tu >>>>

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tento rok turizmu neprial
 2. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 5. Opäť sme na dobrej vlne
 6. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 7. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 8. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 9. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 10. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 1. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 2. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 5. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 6. Opäť sme na dobrej vlne
 7. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 8. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 17 677
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 17 173
 3. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 9 117
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 822
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 831
 6. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 4 303
 7. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 3 635
 8. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 096
 9. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 2 855
 10. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 2 585
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tvrdí, že na covid bol pripravený teoreticky, no prakticky nemohol byť pripravený nikto.


a 1 ďalší 8 h
Rúška bolo na uliciach vidieť len sporadicky.

Slováci sa zrazu ocitnú v inom svete.


a 1 ďalší 9 h
Skryť Zatvoriť reklamu