SME
Piatok, 3. december, 2021 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Od pondelka už nebude povinný home office (minúta po minúte)

PCR testy odhalili 750 nových prípadov.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse sme priniesli online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Online spravodajstvo o pandémii COVID-19 budeme prinášať opäť zajtra.

22:20 SLOVENSKO - Od pondelka (19. 4.) sa ruší povinný home office. Pri vstupe na pracovisko treba mať potvrdenie o teste nie staršom ako sedem dní v čiernych a bordových okresoch.

Skryť Vypnúť reklamu

V červených okresoch treba mať na vstup do práce najviac 14-dňový test a v ružových okresoch 21-dňový test. Vyplýva to zo súhrnu zmien v opatreniach, ktorý zverejnilo ministerstvo vnútra.

Zamestnanci škôl a školských zariadení potrebujú najviac sedemdňový test bez ohľadu na zaradenie okresu. Vyžaduje sa aj potvrdenie od zamestnávateľa s určením pracovnej doby a miesta výkonu práce.

Žiaci materskej školy, prvého stupňa základnej školy (ZŠ) alebo žiaci špeciálnej školy a školského zariadenia negatívny test v škole nepotrebujú, musí ho však mať jeden zo zákonných zástupcov žijúci v spoločnej domácnosti. Test nemôže byť starší ako sedem dní.

Žiaci a poslucháči od druhého stupňa ZŠ potrebujú do školy a školského zariadenia negatívny test nie starší ako sedem dní. Okrem toho sa preukazuje negatívnym testom aj jeden zákonný zástupca.

Skryť Vypnúť reklamu

18:16 SVET - Obyvatelia Sarajeva protestovali proti pomalému obstarávaniu vakcín proti ochoreniu COVID-19. Vodiči svojimi osobnými automobilmi najskôr zablokovali námestie pri hlavnej železničnej stanici v bosnianskej metropole.

Mnohí demonštranti po tom pochodovali k budove bosnianskeho parlamentu, uviedol portál klix.ba. Poukazovali tiež na nedostatočné kapacity na liečbu pacientov s covidom a vyzývali na odstúpenie bosnianskej federálnej vlády aj vlády Federácie Bosny a Hercegoviny, jednej z dvoch hlavných entít krajiny.

Bosna sa dosiaľ dostala len k veľmi malému množstvu vakcín proti covidu, ktoré tamojšia federálna vláda krajine získala prostredníctvom darov či medzinárodnej iniciatívy COVAX.

Táto 3,5-miliónová balkánska krajina je pritom nákazou aktuálne silne zasiahnutá. Za posledné dva týždne tam priemerný počet nových prípadov infekcie pripadajúcich na 100.000 ľudí narástol na 641. V posledných 24 hodinách tam v súvislosti s nákazou zomrelo 86 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

15:31 SLOVENSKO - Pri účasti na bohoslužbách a individuálnej duchovnej starostlivosti nebude od pondelka (19. 4.) potrebný negatívny test na ochorenie COVID-19. Výnimka platí aj pre účasť na pohrebe blízkej osoby, uzavretí manželstva či krst. Vyplýva to z piatkovej (16. 4.) vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Počet návštevníkov v kostole alebo obdobnom priestore v jednom okamihu nesmie prekročiť koncentráciu jeden návštevník na 15 štvorcových metrov z plochy priestoru určeného pre návštevníkov. "Ak táto plocha nedosahuje 90 štvorcových metrov, môže sa tu nachádzať najviac šesť návštevníkov," doplnila hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková s tým, že do počtu zúčastnených sa nezapočítavajú deti do desiatich rokov v sprievode dospelej osoby.

Skryť Vypnúť reklamu

15:01 SLOVENSKO - Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) dala stanovisko k utajenej zmluve o nákupe dávok ruskej vakcíny Sputnik V. Zhoduje sa s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a konštatuje, že zmluva má byť povinne zverejnená.

Súvisiaci článok Rusi nežiadali vrátiť Sputnik pre testovanie v SAV, tvrdí Čaputová Čítajte 

„ Je to zmluva, ktorá patrí medzi zmluvy, ktoré majú byť povinne zverejňované, rovnako je to zmluva, ktorá v zmysle infozákona má byť sprístupnená na základe infožiadosti. Toto stanovisko som komunikovala aj na vláde, na základe pokynu pána premiéra som ho konzultovala aj s pánom podpredsedom Holým, s ktorým máme k tomu zhodu a rovnako som ho konzultovala aj s pánom ministrom zdravotníctva, ktorý je o ňom upovedomený. Vnímam ako dôležité, že takáto debata prebehla a verím tomu, že v najbližších dňoch bude predmetná zmluva zverejnená,“ informovala Kolíková na webe ministerstva.

Skryť Vypnúť reklamu

14:46 SLOVENSKO - V pondelok 19. apríla od 12:00 sa na prízemí magistrátu mesta Košice na Triede SNP začne bezplatné testovanie na prítomnosť protilátok voči ochoreniu COVID-19.

Testovanie v rámci klinickej štúdie Prevcoveast potrvá do piatku 30. apríla a bude sa na môcť môcť zúčastniť 10-tisíc záujemcov. Testovanie sa uskutoční vďaka spolupráci mesta Košice, ktoré poskytne svoje priestory a komplexný servis a Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, ktorá zabezpečí odbornú stránku a zdravotníkov. Na brífingu o tom informoval primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

13:53 SLOVENSKO -Policajný zbor bude aj naďalej pokračovať v kontrolách na hraniciach Slovenskej republiky s Maďarskom, Rakúskou republikou, Českou republikou a Poľskou republikou, ako aj na medzinárodných letiskách. Ako informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka, miesta, určené na prekračovanie hraníc, ostávajú nezmenné.

Skryť Vypnúť reklamu

„Od pondelku 19. apríla od 6:00 bude účinná nová vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie SR. Naďalej budeme na hraniciach kontrolovať dodržiavanie uvedenej vyhlášky a uznesenia vlády Slovenskej republiky k zákazu vychádzania,“ zdôraznil Slivka.

Súvisiaci článok Nakúpim si od pondelka aj po ôsmej večer a môžem ísť do Tatier? (Otázky a odpovede) Čítajte 

13:44 SLOVENSKO - Obmedzenie pohybu zákazom vychádzania sa nevzťahuje na osoby, ktoré sa preukážu potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19, nie starším ako 180 dní. TASR o tom informovali z tlačového odboru Úradu vlády (ÚV) SR.

ÚV SR a Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR evidujú nesúlad medzi piatkovým (16. 4.) uznesením vlády a vyhláškou ÚVZ SR. Vláda stanovila lehotu platnosti potvrdenia o prekonaní ochorenia COVID-19 na 90 dní, ÚVZ SR vo vyhláške na 180 dní.

Skryť Vypnúť reklamu

"K odstráneniu nesúladu príde na najbližšom zasadaní vlády SR v stredu 21. apríla tak, že časový interval potvrdenia po prekonaní COVID-19 sa predĺži z 90 na 180 dní," doplnili. Zdôraznili, že príslušné kontrolné orgány budú do tohto času usmernené, aby rešpektovali potvrdenia o prekonaní ochorenia COVID-19, ktoré nie sú staršie ako 180 dní.

"ÚV SR postupoval pri tvorbe uznesenia vlády v zmysle schválených dokumentov, ktorým bol i záver Pandemickej komisie vlády SR zo dňa 14. apríla 2021," spresnili s tým, že ÚVZ SR pri tvorbe vyhlášky vychádzal z najnovších odporúčaní konzília odborníkov a medzinárodných zdravotníckych inštitúcií.

12:52 SLOVENSKO - K tomu, aby mohol parlament v núdzovom režime rokovať online tak, aby boli zachované všetky práva a povinnosti poslancov, verejnosti a ďalších, ktorí majú právo vystúpiť na schôdzach Národnej rady SR, sa pripravuje novela.

Skryť Vypnúť reklamu

Pripravený je aj predbežný rozpočet a začal sa prieskum trhu, pretože aktuálne technické vybavenie parlamentu je nedostačujúce. Uviedol to podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí).

Dodal, že rovnako pripravujú rozsiahlu novelu rokovacieho poriadku, ktorá by mala prísť na jeseň. Jej súčasťou je snaha o väčšie otvorenie parlamentu pre verejnosť a sprehľadnenie rokovania parlamentu. Stanovisko Šeligu agentúre SITA poskytlo tlačové oddelenie strany Za ľudí. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) počas týždňa uviedla, že považuje za dôležité novelizovať rokovací poriadok parlamentu. Podľa liberálov sa aj v čase pandémie ukázal v niektorých bodoch ako neaktuálny.

Najväčší prínos by mal byť podľa Šeligu online portál, prostredníctvom ktorého budú môcť všetci interaktívne sledovať celý proces, vystúpenia, poznámky, pozmeňujúce návrhy tak, aby sa každý, kto má záujem, rýchlo zorientoval v konkrétnom návrhu. „Ak to preženiem, ľudia budú môcť mať aplikáciu vo svojom mobile a kedykoľvek sa pozrieť, čo sa v parlamente deje,“ doplnil.

Skryť Vypnúť reklamu

Prax podľa neho tiež ukázala, že je potrebné uvažovať o parlamentnej stráži, teda príslušníkoch, ktorí budú mať právo vstúpiť do sály a na výzvu predsedajúceho vyviesť poslancov, ktorí sa nevedia slušne správať. „Kultúra diskusie, urážky, nadávky a podobné invektívy sa pre niektorých stali súčasť ich politickej práce. Toto však do rokovacej sály nepatrí, preto to musíme riešiť. S tým súvisia aj pokuty za hrubé porušenie rokovacieho poriadku,“ zdôraznil.

12:48 SLOVENSKO - Na tento víkend má veľkokapacitné očkovacie centrum v Nitre k dispozícii 3 400 vakcín od Astra Zeneca. Podľa krajského lekára Ľubomíra Ševčíka evidujú rovnaký počet záujemcov.

Súvisiaci článok Nitrianska župa robí prieskum, do obcí chce poslať mobilné očkovacie jednotky Čítajte 

Veková hranica sa rýchlym tempom znižuje. Hlásiť sa môžu už ľudia od štyridsať rokov.

Župa, ktorá je zriaďovateľom veľkokapacitného centra v Spojenej škole, sa chystá na budúci týždeň spustiť ďalšie. Budú v Šali a Štúrove. Najneskôr v máji majú nasledovať Nové Zámky a Levice.

Skryť Vypnúť reklamu

V prípade Šale sa pôvodne uvažovalo, že ho otvoria už dnes. Priestory sú pripravené v Centre voľného času.

„Zaplatíme personál, všetko pripravíme a napokon nebudeme mať koho očkovať. Záujemcov je stále málo a otvoriť očkovacie centrum pre pár desiatok ľudí nie je veľmi rentabilné," povedal cez týždeň Ševčík pre TASR.

12:46 SLOVENSKO - Vo veľkokapacitnom očkovacom centre, ktoré otvorili v sobotu v priestoroch zimného štadióna v Prievidzi, zaočkujú počas víkendu 2000 ľudí. Po otvorení o tom informoval predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška s tým, že na prvý očkovací deň sa prihlásilo 1000 ľudí a na nedeľu ďalších tisíc ľudí.

Doplnil, že druhé krajské centrum zriadila župa v spolupráci s Nemocnicou s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach a mestom Prievidza. "Chcem sa poďakovať všetkým dobrým ľuďom, ktorí dnes prišli očkovať. Z kapacity desiatich očkovacích kójí je dnes využitých päť a očkujú iba lekári a sestričky z našej bojnickej nemocnice. Keď sa to rozšíri, máme záujemcov aj z radov ďalších ambulantných lekárov. Pevne verím, že keď budú vakcíny, podarí sa nám zaočkovať čo najviac ľudí," povedal Baška.

Skryť Vypnúť reklamu

11:30 SVET - Celosvetovo už ochoreniu COVID-19 podľahli viac ako tri milióny ľudí. Vyplýva to z dnešných údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa . Najviac obetí podľa týchto údajov evidujú Spojené štáty, Brazília, Mexiko, India a Británia.

Agentúra Reuters na základe vlastných prepočtov ohlásila prekročenie trojmiliónej hranice v počte úmrtí už v pondelok.

10:47 KORONAKRÍZA - Viedenské letisko naďalej pociťuje dôsledky pandémie nového koronavírusu. V marci bol počet cestujúcich o viac ako polovicu nižší než pred rokom.

Letisko v marci zaevidovalo 215 637 cestujúcich v porovnaní so zhruba osemstotisíc pred rokom, čo zodpovedá medziročnému poklesu o 73,3 percenta.

V marci 2019 prešlo viedenským letiskom približne 2,4 milióna cestujúcich.

S prvou vlnou infekcie v Európe v marci 2020 letisko prvýkrát pocítilo ekonomické dôsledky pandémie.

Skryť Vypnúť reklamu

Odvtedy sa počty cestujúcich pohybujú výrazne pod predkrízovou úrovňou.

Letecká doprava je jednou z najpostihnutejších branží a mnohí zamestnanci pracujú vyše roka v režime kurzarbeit.

Rovnaká situácia je aj na letiskách Malta a Košice, ktoré patria spoločnosti Flughafen Wien AG. V Malte v marci medziročne klesol počet cestujúcich o 81,1 percenta a v Košiciach o 77,3 percenta.

10:19 SLOVENSKO - V piatok zaočkovali prvou dávkou vakcín proti covidu 1 805 ľudí.

Druhú dávku podali ďalším 11 159 zaočkovaným. Aspoň prvú dávku už na Slovensku dostalo 925 101 ľudí. Druhú dávku vakcíny už dostalo 344 204 ľudí.

09:59 SLOVENSKO - PCR testy odhalili 750 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (185), nasledujú Prešovský kraj (135), Trenčiansky (100), Košický (83), Banskobystrický (72), Trnavský (67), Bratislavský (62) a Nitriansky (46).

Skryť Vypnúť reklamu

Je medzi nimi 364 mužov a 386 žien. V piatok vykonali 13 377 PCR testov s mierou pozitivity an úrovni 5,61 percenta.

V piatok urobili aj 247 713 antigénnych testov. Pozitívnych vyšlo 940, čo predstavuje 0,38 percenta.

Pľúcnej forme COVID-19 podľahlo ďalších 73 chorých. Celkový počet úmrtí "na Covid" je 11 043 a celkový počet úmrtí "s Covidom" je 2 121.

V nemocniciach je s koronavírusom hospitalizovaných 2 015 ľudí. Potvrdený covid má 1 863 hospitalizovaných. Na intenzívkach je 181 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 269 osôb.

„Celkový počet neaktívnych prípadov je 630 896. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné,“ informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR na svojom webe.

Skryť Vypnúť reklamu

09:47 SVET - V Česku v piatok odhalili 3 206 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Informovalo o tom české ministerstvo zdravotníctva na svojom webe.

Hospitalizovaných bolo k sobotňajšiemu ránu 4 421 ľudí, o 230 menej ako deň predtým a o 1515 menej ako pred týždňom. Vo vážnom stave je 971 pacientov, o 46 menej ako vo štvrtok.

V súvislosti s koronavírusom pribudlo najmenej 27 úmrtí. Menej ako sto úmrtí registrujú úrady od 10. apríla. Tzv. reprodukčné číslo, udávajúce rýchlosť šírenia vírusu, sa mierne znížilo z hodnoty 0,84 na 0,81. Ak je reprodukčné číslo vyššie ako jedna, epidémia sa zrýchľuje.

08:54 SVET - Aj keď sa rozlúčky s členmi kráľovskej rodiny v Spojenom kráľovstve podriaďujú dávnym tradíciám a prísnemu smútočnému obradnému protokolu, sobotňajší pohreb princa Philipa bude odlišný. Na jednej strane preto, lebo princ si sám želal, aby bol jeho pohreb skromný, a tiež z dôvodu opatrení proti šíreniu nového koronavírusu. Tie zakazujú konanie masových podujatí.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Chcel pohreb bez hurhaja, covid mu to splní. Pochovajú princa Philipa Čítajte 

Pohreb princa Philipa bude podľa jeho želania kráľovský, a nie štátny. Štátne pohreby sú predurčené panovníkom, ale začiatkom 19. storočia sa tejto pocty dostalo aj admirálovi lordovi Hortiovi Nelsonovi a v 20. storočí lordovi Robertsovi a bývalému britskému premiérovi Winstonovi Churchillovi.

Kráľovský dvor sa starostlivo a niekoľko rokov vopred pripravoval aj na pohreb princa Philipa. Scenár poslednej rozlúčky s vojvodom dostal kódový názov Operation Forth Bridge. Počítal s tým, že vojvodu z Edinburghu budú na poslednej ceste - v súlade s tradíciou - vyprevádzať priamo v Londýne tisíce ľudí. Plány pôvodne rátali tiež s účasťou členov zahraničných kráľovských rodín, zástupcov rôznych štátov, diplomatov či charitatívnych organizácií.

Princ Philip ostal vtipkárom až do konca a s humorom jemu vlastným konštatoval, že mnoho hostí, s ktorými sa počas plánovania jeho pohrebu počítalo, zomrelo v skutočnosti ešte pred ním.

07:07 SVET - Argentínsky minister ekonómie Martín Guzmán, ktorý momentálne vykonáva sériu návštev európskych krajín, zavíta aj do Moskvy. Rokovať tam chce o spolupráci vo výrobe vakcín proti novému druhu koronavírusu a spustení produkcie vakcíny Sputnik V v Argentíne. Informovala o tom agentúra TASS.

"Poslednou Guzmánovou zastávkou v rámci jeho európskeho turné bude Moskva, kde sa ku nemu pridá prezidentská poradkyňa Cecilia Nicolini. Spolu budú pracovať na rozširovaní strategickej spolupráce s Ruskom," citovala TASS vyhlásenie argentínskeho ministerstva zahraničných vecí.

Podľa ministerstva sa má Guzmán stretnúť s ruským ministrom financií Antonom Siluanovom a diplomatmi z ministerstva zahraničných vecí, s ktorými prerokuje reštrukturalizáciu argentínskeho dlhu voči Medzinárodnému menovému fondu.

Argentínsky minister má okrem toho v úmysle zúčastniť sa rokovaní zameraných na rozšírenie argentínsko-ruskej spolupráce vo výrobe vakcín a možnosti spustenia výroby očkovacej látky Sputnik V v jeho domovine.

Argentínska farmaceutická spoločnosť Laboratorios Richmond a Ruský fond priamych investícií (RDIF) vo februári podpísali memorandum o výrobe vakcín proti koronavírusu.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Máš rád výzvy? Zmeň svet a urob veci inak, teraz
 2. Tento rok turizmu neprial
 3. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 4. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 5. Opäť sme na dobrej vlne
 6. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 7. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 8. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 9. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 10. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 1. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 2. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 4. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 5. Opäť sme na dobrej vlne
 6. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 7. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 10. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 1. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 16 883
 2. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 11 345
 3. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 791
 4. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 6 885
 5. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 6 707
 6. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 804
 7. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 4 454
 8. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 4 130
 9. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 3 786
 10. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 2 886
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Obchod Pepco v Bratislave. (ilustračné foto)

Milan Drahoš o nejednoznačnosti lockdownu i útokoch na zamestnancov.


3 h
Kritický pohľad Michala Havrana.

Je stále naším spojencom proti tým, ktorí s ním narábajú horšie ako obchodníci s otrokmi so živým tovarom.


1. dec
Mliečne produkty by vo vyváženej strave nemali chýbať.

Sťažujú sa obchodníci, mliekari aj farmári.


6 h
Nataša Holinová

Výsledky prvého kola voľby detského komisára sú vzrušujúce. Druhé nás ani nemusí zaujímať.


3 h

Neprehliadnite tiež

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Maroš Žilinka.

Generálny prokurátor reagoval na novelu Trestného zákona.


TASR 1m
Prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila so správou o stave republiky.

Vytvára sa priestor na úpravu ustanovení zákona, ktoré by mohli byť v konflikte s ústavou.


TASR 32m
Premiér Eduard Heger.

V sobotu sa budú vyhodnocovať vyhodnocovať dáta po zavedení lockdownu.


TASR 57m

V marci 2021 vydali na Rajeckého medzinárodný zatykač.


TASR 1 h
Skryť Zatvoriť reklamu