SME
Streda, 1. december, 2021 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

EMA schválila rozšírenie výroby vakcín proti covidu v Únii (minúta po minúte)

Počet hospitalizovaných naďalej klesá.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Online spravodajstov o pandémii COVID-19 budeme prinášať opäť zajtra.

Skryť Vypnúť reklamu

19:45 SVET - Európska lieková agentúra odporučila, aby sa ľudia zaočkovaní prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca zaočkovali aj druhou dávkou.

Zástupca výkonnej riaditeľky EMA Noël Wathion na dnešnej tlačovej konferencii uviedol, že by očkovanie druhou dávkou látky Vaxzevria po štyroch až 12 týždňoch od prvej dávky malo pokračovať. Zatiaľ nie je podľa agentúry známe, či je riziko zriedkavých krvných zrazenín po očkovaní iné, ako riziko vyvolané prvou dávkou. Výhody vakcíny však podľa odborníkov prevyšujú riziká.

18:03 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva informoval o úpravách v režime na hraniciach, ktoré začnú platiť v pondelok 26. apríla.

 • Predlžuje sa diaľkový limit pre pendlerov zo susedných štátov z 30 na 100 kilometrov.
 • Výnimku z karantény budú mať taktiež občania Slovenskej republiky, ktorí žijú na území susedného štátu do 100 kilometrov od otvoreného hraničného priechodu.
 • Vo vyššie uvedených dvoch prípadoch je potrebné mať negatívny výsledok antigénového alebo RT-PCR testu na COVID-19 nie starší ako 7 dní.
 • Podmienky pre pendlerov, ktorí majú trvalý alebo prechodný pobyt na území Slovenska a pracujú na území susedného štátu, sa nemenia.

Kompletné znenie vyhlášky nájdete na tomto odkaze >>>

Skryť Vypnúť reklamu

17:59 SVET - Európska lieková agentúra odsúhlasila zväčšenie šarží a rozšírenie produkcie závodu v obci Puurs v Belgicku, v ktorom sa vyrába vakcína spoločností BioNTech a Pfizer.

Agentúra očakáva, že toto schválenie „bude mať významný vplyv" na dodávky očkovacích látok od tohto konzorcia firiem.

EMA ďalej oznámila, že vydala súhlas na to, aby vakcínu spoločnosti Moderna vyrábala španielska farmaceutická firma Rovi.

Nová výrobná linka by mala zrýchliť produkciu očkovacej látky spoločnosti Moderna pre použitie v krajinách Európskej únie.

17:50 SVET - Švajčiarsko vyradilo Slovensko zo zoznamu rizikových krajín. To znamená, že po príchode zo Slovenska do Švajčiarska už nie je potrebné absolvovať povinnú desaťdňovú karanténu.

Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na svojej webovej stránke.

Skryť Vypnúť reklamu

17:43 SVET - Vedci prišli s ďalšou hypotézou, ktorá by mohla vysvetliť, prečo dochádza po očkovaní vakcínou od spoločnosti AstraZeneca k ojedinelým krvným zrazeninám.

Súvisiaci článok Za vznikom krvných zrazenín môže byť zloženie oxfordskej vakcíny Čítajte 

Za jednu z možných príčin nedávno označili samotný dizajn vakcíny, ktorý môže podnecovať ľudský organizmus k tvorbe veľkého množstva protilátok a následne viesť k zhlukovaniu krvi.

Novými zisteniami, ktoré boli publikované zatiaľ len ako predtlač, túto možnosť potvrdzujú.

Za zriedkavými komplikáciami by naozaj mohli stáť konkrétne zložky vakcíny. Ak sa predpoklady potvrdia, ide o pozitívnu správu, ktorá by napokon mohla vyústiť do úpravy zloženia očkovacích látok proti covidu. Viac o téme píše Michaela Nagyová >>>

17:40 SVET - Nemecko nateraz nestanovilo vekový limit pre očkovanie vakcínou od spoločnosti Johnson & Johnson, v súvislosti s ktorou sa objavili správy o jej možnej súvislosti s veľmi zriedkavým výskytom krvných zrazenín.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Vakcína od Johnson & Johnson je iná. Čo by ste o nej mali vedieť? (otázky) Čítajte 

Odborníci na štvrtkovom stretnutí nemeckej Stálej komisie pre očkovanie sa podľa šéfa Inštitútu Paula Ehrlicha (PEI) Klausa Cichuteka nedohodli v súvislosti s používaním vakcíny od J&J na žiadnych obmedzeniach.

Dodal, že vakcína od J&J je bezpečná a účinná a že frekvencia hlásení o extrémne zriedkavom výskyte trombóz je u nej desaťkrát nižšia ako pri očkovacej látke od spoločnosti AstraZeneca.

Európska agentúra pre lieky vydala tento týždeň stanovisko o bezpečnosti vakcíny J&J. Zhodnotila v ňom, že výhody vakcinácie touto očkovacou látkou naďalej prevažujú nad možnými rizikami.

16:50 SVET - Európska lieková agentúra po preskúmaní vakcíny od spoločnosti AstraZeneca konštatovala, že jej účinnosť stúpa s vekom zaočkovaných.

Zopakovala tiež, že napriek riziku vzniku krvných zrazenín benefity tejto vakcíny prevažujú nad rizikami.

Skryť Vypnúť reklamu

16:14 SVET - Izrael po prvýkrát za desať mesiacov nezaznamenal žiadne nové úmrtia na covid.

Vo štvrtok pribudlo 129 nových prípadov nákazy. Podiel pozitívne testovaných pritom predstavoval 0,4 percenta. S odkazom na údaje ministerstva zdravotníctva o tom informoval spravodajský web The Times of Israel.

Od začiatku epidémie zomrelo v krajine v súvislosti s covidom 6346 ľudí. Posledný deň, kedy v krajine nezomrel žiadny nakazený, bol 29. jún minulého roka.

Podľa ministerstva zdravotníctva bolo v krajine podaných 5 005 418 druhých dávok vakcíny, čo predstavuje takmer 54 percent celkovej populácie a viac ako 80 percent ľudí nad 16 rokov.

16:01 SVET - V Maďarsku už zrejme kulminovala tretia vlna koronavírusovej pandémie.

Uviedol to primár Ústavu hematológie a infektológie Juhopeštianskej nemocnice Centrum János Szlávik v rozhovore pre verejnoprávnu televíznu stanicu M1.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa jeho slov je teraz potrebné dosiahnuť zaočkovanie 80 percent obyvateľstva krajiny, čím by bola zabezpečená kolektívna imunita.

15:54 SVET - V Rakúsku sa od 19. mája uvoľnia protiepidemické opatrenia. Otvoria sa reštaurácie, hotely a kultúrne a športové zariadenia.

Oznámil to rakúsky kancelár Sebastian Kurz na brífingu po rokovaní s predsedami vlád spolkových krajín, sociálnymi partnermi a odborníkmi.

15:42 SLOVENSKO - Nákupný čas pre seniorov a ťažko zdravotne postihnuté osoby bude naďalej platiť od 9:00 do 11:00. Vyčlenené nákupné hodiny budú ako doteraz určené počas pracovných dní pre predajne potravín a drogérií.

Úrad verejného zdravotníctva toto opatrenie vo vyhláške nezmenil. Ako informovala hovorkyňa úradu Daša Račková, ak sa bude epidemická situácia naďalej zlepšovať, hygienici sú otvorení diskusii o skrátení týchto hodín a postupom času aj o ich úplnom zrušení.

Skryť Vypnúť reklamu

15:21 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva upozornil aj na pravidlá fungovania fitness centier.

Prevádzka šatní a spŕch je možná, za dodržiavania základných hygienických pravidiel (vetranie, dezinfekcia, rozostupy a pod.).

Kompletné znenie vyhlášky nájdete na tomto odkaze >>>

15:11 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva na sociálnej sieti informoval o systéme fungovania terás podnikov, ktoré budú môcť od pondelka opäť fungovať.

Vyhláška neupravuje počet ani zloženie osôb za stolom na terasách (spoločná domácnosť, mimo spoločnej domácnosti).

Upozorňuje však, že pri vstupe do prevádzok a ich exteriérových častí sa vyžaduje negatívny výsledok testu nie starší ako sedem dní, respektíve iný doklad o výnimkách, ktoré sú stanovené vo vyhláške.

Skryť Vypnúť reklamu

Rúško či respirátor možno zložiť len na čas, nevyhnutný na konzumáciu.

V exteriérovej časti prevádzky je konzumácia povolená len posediačky, pričom medzi stolmi musia byť rozstupy minimálne dva metre. Nie je povolený samoobslužný výdaj, ako je nakladanie šalátov alebo odber pečiva.

Jedlá a nápoje môže podávať len obsluhujúci personál. Obsluha tiež musí zákazníkom k jedlu priniesť príbor zabalený do papierovej servítky, keďže podľa vyhlášky nesmie byť pre zákazníkov voľne dostupný na stoloch.

Kompletné znenie vyhlášky, ktorá upravuje podmienky pre fungovanie gastra, nájdete na tomto odkaze >>>

15:01 SVET - Európska komisia vyjednala pre členské krajiny Únie doteraz najväčší nákup vakcín proti covidu. S konzorciom Pfizer/BioNTech sa dohodla na zmluve o nákupe 1,8 miliardy dávok.

Skryť Vypnúť reklamu

Oznámila to predsedníčka komisie Ursula von der Leyenová, podľa ktorej kontrakt zaistí štátom dodávky do konca roka 2023.

Vakcíny vyrábané americkou a nemeckou firmou majú byť aj kvôli problémom s dodávkami spoločnosti AstraZeneca hlavným nástrojom, na ktorý sa chce Brusel v rámci spoločného očkovania v najbližších rokoch spoliehať.

"Vďaka spoľahlivým partnerom ako je Pfizer a BionTech sa tempo očkovania v Únii zrýchľuje," vyhlásila šéfka komisie počas dnešnej návštevy fabriky v belgickom meste Puurs.

Urýchlenie dodávok podľa nej prispeje k tomu, že Únia splní svoj cieľ zaočkovať do konca leta 70 percent všetkých dospelých.

14:58 SLOVENSKO - Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši aj tamojšie informačné centrum sú po niekoľkých mesiacoch opäť otvorené pre verejnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Múzeum v súčasnosti záujemcom ponúka výlučne individuálne prehliadky, absolvovať ich môžu len v rámci rodinnej bubliny.

14:22 SLOVENSKO - Od dnešného dňa sa môžu obyvatelia Prešovského kraja informovať o očkovaní vo veľkokapacitných očkovacích centrách prostredníctvom špeciálnych liniek.

Očkovanie v kraji pokračuje aj počas tohto víkendu, keď bude v troch očkovacích centrách k dispozícii 6 900 vakcín.

Do veľkokapacitných očkovacích centier sa môžu občania dovolať v čase očkovania od 7:00 do 19:00. Prešovská linka bude fungovať nonstop.

Pre centrum v Prešove je zriadená linka 0902 988 406, pre Humenné linka 0902 988 407, pre Poprad linka 0902 988 408 a pre Starú Ľubovňu linka 0902 988 410. K týmto linkám pribudne od 1. mája ešte linka pre Bardejov 0902 988 409.

Skryť Vypnúť reklamu

14:19 SLOVENSKO - Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny pred Veľkou nocou odporúčal zariadeniam sociálnych služieb vypracovať si vlastný návštevný poriadok.

Dôvodom bolo, aby klienti mohli prijímať návštevy aj v čase pandémie.

Rezort zdravotníctva pripomína, že pri uvoľňovaní opatrení v zariadeniach sociálnych služieb treba byť "veľmi opatrnými".

Obe ministerstvá to uviedli v reakcii na prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá vyzvala na prehodnotenie režimu návštev v ZSS.

14:09 SLOVENSKO - Zníženie dane z pridanej hodnoty je kľúčovým nástrojom na pomoc gastrosektoru. Na brífingu pred Úradom vlády SR to vyhlásili zástupcovia tohto odvetvia. Poukázali na to, že v okolitých krajinách je sadzba DPH omnoho nižšia.

Predstavitelia tohto sektora skonštatovali, že pozitívne vnímajú dofinancovanie schémy pomoci pre cestovný ruch, ale aj iné schémy, ktoré boli schválené v boji proti pandémii.

Skryť Vypnúť reklamu

Generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Marek Harbuľák však podotkol, že táto pomoc je len čiastočná a platí spätne za obdobie, keď boli prevádzky zatvorené.

14:03 SVET - Tri mesiace pred začiatkom olympijských hier v Tokiu vyhlásilo Japonsko v tejto a troch ďalších oblastiach núdzový stav.

"Dnes sme sa rozhodli, že v prefektúrach Tokio, Kjóto, Osaka a Hjógo vyhlásime núdzový stav," oznámil premiér Jošihide Suga.

Ako dôvod uviedol nárast prípadov nákazy spojených s novými variantmi koronavírusu. Opatrenia budú v platnosti od 25. apríla do 11. mája.

Úrady uviedli, že situácia neovplyvní prípravy olympijských hier v Tokiu, ktoré sa majú začať 23. júla. Ministerka pre olympijské hry Sejko Hašimotová oznámila, že organizátori o ich zrušení neuvažujú.

Skryť Vypnúť reklamu

13:52 SLOVENSKO - Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove má obsadené lôžka pre pacientov s covidom na 39 percent.

Pred týždňom v piatok ich mala obsadené na 58 percent. Celkovo je pre nich v nemocnici vyčlenených 156 lôžok.

13:47: SLOVENSKO - Mesto Bardejov zriadi štyri odberné miesta, v ktorých sa v sobotu uskutoční testovanie na ochorenie COVID-19.

Urobilo tak v súvislosti s avizovaným prechodom ďalších ročníkov základných škôl na prezenčnú formu vyučovania od pondelka.

Odberné miesta budú zriadené v priestoroch základných škôl na ulici Komenského, Wolkerovej, Pod Vinbargom a v ZŠ na Námestí arm. gen. L. Svobodu na sídlisku Vinbarg.

13:34 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva ponúka možnosť osobného stretnutia a konzultácie s poprednými slovenskými vedcami a odborníkmi, ktorí odpovedia na otázky alebo pochybnosti v súvislosti s očkovaním.

Skryť Vypnúť reklamu

13:08 SLOVENSKO - Konzílium odborníkov bude oficiálnym poradným orgánom ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského.

Šéf rezortu verí, že sa tak stane už budúci týždeň. Zároveň by mali byť súčasťou konzília aj špecialisti z iných odborov. Zastúpenie by mali mať okrem hygienikov a epidemiológov aj odborníci z oblastí informatiky a hospodárstva.

Minister zvažuje prizvať do konzília aj dátových odborníkov, prípadne psychológov. „Cieľom je, aby spektrum odborností bolo vyvážené a závery boli komplexnejšie,“ povedal Lengvarský.

Minister zároveň potvrdil aj plánovanú reorganizáciu ministerstva zdravotníctva, zatiaľ však podľa jeho slov nemá konkrétne mená.

13:01 SLOVENSKO - V Bratislave počas tohto týždňa po uvoľnení opatrení otvorili všetky múzeá aj galérie.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako pripomína mesto na stránke visitbratislava.sk, vo všetkých múzeách a galériách je nutné nosiť respirátor, dodržiavať dvojmetrový odstup a preukázať sa negatívnym testom.

Je potrebné tiež dodržiavať kapacitu jedna osoba na 15 metrov štvorcových. „Ak nie je uvedené inak, všetky múzeá a galérie sú v prevádzke v štandardnom režime," doplnilo mesto.

12:57 SLOVENSKO - Mobilné odberové miesta možno od leta zaniknú. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský totiž avizoval zmeny v testovacej stratégii, ktoré budú zároveň prípravou na tretiu vlnu pandémie.

Súvisiaci článok Povinné testovanie už neplatí pre každého, ministerstvo prehodnocuje stratégiu Čítajte 

Po novom by sa mal štát sústrediť na masívne PCR testovanie a vyhľadávanie ohnísk nákazy. Práve na lokalizovanie ohnísk by sa podľa Lengvarského mohol použiť systém testovania odpadových vôd.

Všetky mobilné odberové miesta majú aktuálne zmluvy platné do 30. júna. „Dovtedy musí prísť rozhodnutie, ako sa bude pokračovať ďalej,“ povedal minister. Zároveň potvrdil, že jednou z možností je aj to, že takéto miesta zaniknú.

Do úvahy pripadá testovanie odpadových vôd. Spočívalo by v tom, že sa bude v týchto vodách monitorovať celkový stav vírusu.

Pri zvýšení hodnôt je možné trasovaním prísť až do bodu, kde sa nachádza konečná vetva kanalizačného systému. Znamená to vyhľadanie ohniska až úroveň školy, závodu, či napríklad bytového domu.

12:32 SLOVENSKO - Samotesty nakoniec do domácností rozdávať nebudú. Ministerstvo zdravotníctva totiž v súčasnosti nepredpokladá výraznejšie domáce samotestovanie.

Lengvarský konštatoval, že by samotestovanie mohlo fungovať na báze dobrovoľnosti. „Každý, kto má záujem, si test môže kúpiť v lekárni,“ povedal minister.

Samotesty, ktoré nakúpil štát, sa však vyhadzovať nebudú. Zostalo z nich ešte 20 miliónov a bežne sa využívajú v mobilných odberových miestach.

12:23 SLOVENSKO - Otvorenie čakárne pre ľudí nad 18 rokov aj výber vakcíny by mohli byť reálne do niekoľkých týždňov.

Ako po stretnutí s novinármi uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, otvoreniu čakárne pre všetky vekové kategórie aktuálne bráni iba obava, či systém Národného centra zdravotníckych informácií nápor zvládne.

„Musím byť definitívne presvedčený, že to bude fungovať,“ podotkol. Minister sa podľa jeho slov bojí prípadného technického zlyhania.

Zároveň potvrdil, že systém NCZI je pripravený aj na registráciu na očkovanie Sputnikom V, aktuálne sa však spúšťať nebude.

12:21 SLOVENSKO - Zmluvu o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V zverejní minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský aj v prípade, ak s tým nebude súhlasiť ruská strana.

Súvisiaci článok Čo vieme o ruskej vakcíne Sputnik V? (otázky a odpovede) Čítajte 

Povedal to po dnešnom stretnutí s novinármi. Napriek tomu rezort stále čaká na stanovisko Ruska, podľa ministra však bude čakať maximálne niekoľko dní.

Lengvarský zároveň potvrdil, že ak ruská strana zverejnenie zamietne, Slovensku hrozí finančná sankcia. Bližšie to však komentovať nechcel.

Ak sa nakoniec štát rozhodne očkovanie Sputnikom V spustiť, mal by najprv odkúpiť 200-tisíc vakcín, ktoré sú aktuálne na našich skladoch. Ruská strana totiž platbu za dodávku týchto vakcín Slovensku vrátila.

Zatiaľ by sa objednávka na vakcíny podľa ministra nezvyšovala, následne sa o prípadnej ďalšej objednávke rozhodne podľa záujmu Slovákov o túto vakcínu.

12:16 SVET - Nórsky horolezec, ktorého museli zo základného tábora pod Mount Everestem pre zlý zdravotný stav evakuovať helikoptérou, mal pozitívny test na koronavírus.

Prítomnosť nákazy pod najvyššou horou sveta môže prekaziť plány na výstup zahraničným expedíciám počas jarnej sezóny, ktorá začala len v apríli, informoval britský portál BBC.

Vlani výstupy na Mount Everest znemožnila pandémia, v dôsledku ktorej Nepál uzavrel svoje hranice. Tento rok však krajina, závislá na príjmoch z horolezeckého priemyslu, pred začiatkom sezóny zmiernila opatrenia.

12:11 SLOVENSKO - Zaočkovať by sa po novom mohla aj sprevádzajúca osoba. Osoby staršie ako 18 rokov, ktoré budú pri očkovaní sprevádzať seniora nad 70 rokov, by tak mohli byť zaočkované spolu s ním.

Informoval o tom minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po stretnutí s novinármi. Reálne by to podľa neho mohlo byť už v priebehu budúceho týždňa.

„Sľubujem si od toho to, že budú mladí ľudia presviedčať starších, aby sa šli zaočkovať spolu,“ povedal Lengvarský. Rezort už navrhol vyhlášku, momentálne je v legislatívno-technickej úprave.

12:03 SLOVENSKO - Vakcína od spoločnosti Johnson & Johnson je už na Slovensku. Informovala o tom televízia TA3 s odvolaním sa na ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského.

11:32 SVET - Zotavovanie eurozóny z hospodárskeho poklesu v dôsledku pandémie bolo v apríli oveľa silnejšie, ako sa očakávalo, keďže dominantný sektor služieb sa napriek obnoveniu blokád vrátil k rastu.

A tempo rastu aktivity vo výrobnom sektore dosiahlo nový rekord. Ukázali to v piatok predbežné údaje spoločnosti IHS Markit.

11:19 SVET - Vakcíny od konzorcia Pfizer-BioNTech a spoločnosti AstraZeneca výrazne znižujú riziko nákazy koronavírusom už po podaní prvej dávky.

Informovala o tom v piatok Oxfordská univerzita. Výskum sa opiera o výsledky testov, na ktorých sa od apríla do decembra zúčastnilo v Anglicku a Walese viac ako 370-tisíc ľudí. Závery štúdie zatiaľ neboli publikované v recenzovanom vedeckom časopise.

Počas troch týždňov od podania prvej dávky ktorejkoľvek z testovaných vakcín miera infekcií covidom klesla o 65 percent, tvrdia vedci. Po podaní druhej dávky bola redukcia ešte výraznejšia.

11:09 SLOVENSKO - V zariadeniach sociálnych služieb by sa podľa prezidentky Zuzany Čaputovej mal prehodnotiť režim návštev.

Adresovala preto list premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽANO), ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny Milanovi Krajniakovi (Sme rodina) a ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému (nominant OĽANO).

V liste ministrom a premiérovi upozorňuje prezidentka na potrebu "špeciálnej pozornosti starším spoluobčanom".

O prehodnotenie možnosti uvoľnenia návštevného režimu v zariadeniach žiada v súvislosti s uvoľňovaním opatrení a seniormi, ktorí sú plne zaočkovaní. Návštevy by podľa hlavy štátu mali byť za prísnych hygienických opatrení.

Klienti trávili dlhé mesiace v odlúčení, pripomína Čaputová. "Oni aj ich blízki sa tešia na skoré obnovenie návštev, ktoré má pozitívne dopady na ich pohodu a duševné zdravie," poznamenala.

11:00 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ neuvažuje o tom, že by schválilo kombinovanie vakcín od rôznych výrobcov.

Pre portál vZdravotníctve.sk to uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. V súčasnosti podľa nej platí, že sa na Slovensku aplikuje rovnaký druh vakcíny, ktorú dostal človek pri očkovaní ako prvú dávku.

Prvoradým cieľom je podľa Eliášovej bezpečnosť pacienta, preto bude ministerstvo zdravotníctva postupovať primárne na základe odporúčaní odborníkov.

10:53 SVET - Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 3427 prípadov nákazy koronavírusom, čo je o 180 menej než vo štvrtok.

V súvislosti s covidom zomrelo 207 pacientov, o sedem menej než predchádzajúci deň. Vyplýva to z údajov operačného štábu zverejnených v piatok na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

Počet hospitalizovaných klesol o 330 na 7177 a oproti štvrtku je o 32 menej chorých napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Takúto podporu dýchania si vyžaduje stav 844 chorých.

10:48 SLOVENSKO - V súvislosti s očkovaním proti covidu Štátny ústav pre kontrolu liečiv k štvrtku eviduje 3658 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín.

Z celkového počtu hlásení je 189 závažných, čo predstavuje 5,1 percenta hlásení. Na svojej stránke to uviedol ŠÚKL.

Súvisiaci článok Veľký prehľad vakcín proti Covid-19: Účinnosť, vedľajšie účinky a dávky Čítajte 

Medzi najčastejšie hlásené závažné nežiaduce účinky patrili pretrvávajúci zvýšený krvný tlak, a to najmä u pacientov liečených na hypertenziu.

Ďalšími tiež boli zlyhanie očkovania, prekolapsový stav, kolaps, trombóza, alergické reakcie, dočasná paralýza či krátkodobá strata vedomia. Objaviť sa môže aj epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu.

"Výskyt a intenzita nežiaducich reakcií závisia od celkového zdravotného stavu daného človeka, od veku, pričom všeobecne sú nežiaduce reakcie po očkovaní u ľudí vo vyššom veku menej časté a menej intenzívne, tiež od iných súbežne užívaných liekov, imunitnej odpovede, ale v niektorých prípadoch aj od psychického nastavenia človeka," pripomenul ŠÚKL.

10:36 SLOVENSKO - Strana Spolu upozorňuje, že napriek uvoľňovaniu opatrení zostávajú školy vo väčšine okresov zatvorené. Vyzvala preto vládu, aby ich otvorila.

Predseda strany Juraj Hipš v tejto súvislosti zdôraznil, že Slovensko patrí medzi krajiny, v ktorých sa žiaci prezenčne neučia najdlhšie spomedzi krajín Európskej únie (spolu s Rumunskom).

10:20 SLOVENSKO - Slovenská rektorská konferencia odporúča zamestnancom vysokých škôl, aby sa v záujme budovania kolektívnej imunity dali zaočkovať proti covidu, ak im to dovoľuje ich zdravotný stav.

"Týmto krokom potvrdia, že rešpektujú odporúčania zdravotníckych organizácií a vedcov," uviedla konferencia. Zároveň rektori dodali, že touto formou chcú, ako akademická obec, ísť príkladom ostatným občanom Slovenskej republiky.

10:01 SLOVENSKO - Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 996 484, za predchádzajúci deň pribudlo 8 062 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 396 109 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 12 644 ľudí.

9:59 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 485 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 429 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 7,39 % z 6 563 končených RT-PCR vyšetrení a 0,36 % z 119 126 antigénnych testov.

Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti.

Najviac nových prípadov odhalili bolo v Žilinskom kraji (110), nasleduje Prešovský (86), Trenčiansky (71), Košický (56), Banskobystrický (51), Trnavský (40), Bratislavský (39) a Nitriansky (32).

Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 48 osôb. Celkový počet úmrtí "na covid" je 11 405 a celkový počet úmrtí "s covidom" je 2 185.

V nemocniciach je hospitalizovaných 1 641 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 1 513 ľudí. Na JIS je 157 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 224 osôb.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 533 929 pričom takto bolo pozitívne testovaných 378 635 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 29 581 554, z čoho bolo pozitívne testovaných 370 638 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 648 717. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

9:51 SLOVENSKO - Od pondelka budú v pracovných dňoch premávať regionálne autobusové linky Slovak Lines zaradené do Integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja podľa štandardného cestovného poriadku.

„V súvislosti so zlepšujúcou sa situáciou, s uvoľňovaním opatrení a postupným návratom žiakov do škôl pristúpil k tomuto kroku Bratislavský samosprávny kraj ako objednávateľ výkonov v regionálnej autobusovej doprave na území IDS BK," uviedla hovorkyňa Slovak Lines Eva Vozárová a dodala, že súčasne sa tým končí doteraz platný prázdninový režim.

9:38 SVET - Dnes ráno prekročil v Maďarsku počet zaočkovaných 3,5 milióna , a preto v sobotu už môžu otvoriť terasy reštauračných zariadení, povedal premiér Viktor Orbán v pravidelnom piatkovom rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kosssuth Rádió.

Podľa jeho slov však budúcu stredu či štvrtok dosiahne počet zaočkovaných štyri milióny a vtedy už otvoria aj prevádzky služieb a kultúrne a športové zariadenia - ale iba pre tých, ktorí sa budú môcť preukázať, že sú proti ochoreniu COVID-19 chránení.

Budúci týždeň otvoria aj hotely a interiéry reštaurácií, avšak aj tam sa budú musieť klienti preukázať potvrdením o zaočkovaní, prípadne o prekonaní covidu.

9:17 SLOVENSKO - V štyroch nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja je aktuálne obsadených 117 lôžok pacientmi s covidom.Obsadenosť covid lôžok sa tak v porovnaní s minulým týždňom znížila takmer o 40 percent.

Súvisiaci článok Návštevnosť hotelov bola aj vo februári minimálna, medziročný prepad je 94 percent Čítajte 

9:14 SLOVENSKO - Návštevnosť ubytovacích zariadení cestovného ruchu bola aj vo februári tohto roka minimálna, medziročný prepad dosiahol 94 percent.

Môžu za to zatvorené lyžiarske strediská a prísne opatrenia na zamedzenie šírenia nového koronavírusu. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad.

9:00 SLOVENSKO - Nitriansky hrad sa dnes po prestávke spôsobenej pandémiou nového koronavírusu opäť otvorí verejnosti.

Hradný areál bude otvorený od 9. do 18. hodiny. Ako informovala nezisková organizácia Castellum, v presne stanovených časoch bude sprístupnená aj katedrálna Bazilika sv. Emeráma, veža katedrály s maximálnym počet šesť osôb pri jednom výstupe, a otvoria sa aj Kazematy a Diecézne múzeum.

8:49 SVET - Český premiér Andrej Babiš oznámil, že všetci záujemcovia o očkovanie by mohli byť v Česku zaočkovaní do konca augusta.

"Očkujeme na maximum možného a je veľká nádej, že do konca júla budeme mať zaočkovaných viac než 5,6 milióna našich spoluobčanov," povedal. "Dúfajme, že všetkých záujemcov naočkujeme najneskôr do konca augusta," dodal premiér na tlačovej konferencii.

8:23 SVET - Štúdia uskutočnená vo viacerých krajinách naznačuje, že tehotné ženy nakazené covidom majú vyššie riziko úmrtia, hospitalizácií na jednotke intenzívnej starostlivosti, predčasného pôrodu a ďalších komplikácií.

Výsledky štúdie boli zverejnené vo štvrtok v časopise Journal of the American Medical Association Pediatrics. Na výskume sa zúčastnili stovky tehotných žien v 18 krajinách na celom svete. Sponzoroval ho výskumný fond britskej Oxfordskej univerzity.

8:10 SVET - Trinásť pacientov s koronavírusom prišlo o život v piatok skoro ráno počas požiaru, ktorý vypukol v nemocnici na predmestí indického veľkomesta Bombaj. Pre agentúru AFP to uviedol príslušník miestneho hasičského zboru.

"Keď začalo horieť, vo vnútri na jednotke intenzívnej starostlivosti bolo v nemocnici v meste VasaiVirár 17 pacientov, z ktorých 13 zomreli a štyria boli prevezení do iných zariadení," povedal miestny hasič.

8:03 SVET - Testy v Česku včera odhalili 2615 nakazených. Je to o vyše 300 menej ako deň predtým a o viac ako 600 menej než pred týždňom.

Celkový počet obetí sa zvýšil o 28, čo je najnižší denný prírastok od 8. októbra minulého roka, píše portál iDnes.cz.

7:41 SVET - V Nemecku včera pribudlo 27 543 nakazených koronavírusom, čo je o približne 1700 viac ako pred týždňom. Do aktuálnej štatistiky sú však započítané aj prípady zo Severného Porýnia-Vestfálska, ktoré do nej pre technické problémy neboli zahrnuté vo štvrtok.

Bilancia obetí sa včera zvýšila o 265 na celkovo 81 158.

Súvisiaci článok AstraZeneca rozdelila Slovensko na dve časti Čítajte 

7:20 SLOVENSKO - Jedna krajina a dva zásadne odlišné prístupy k očkovaniu. Kým na západe Slovenska je o očkovanie proti covidu na naše pomery vysoký záujem, na východe je minimálny. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií o nahlásených záujemcoch o vakcináciu podľa jednotlivých krajov.

Platí to najmä o očkovaní oxfordskou vakcínou Vaxzevria od britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca.

Viac sa na tému pozrel Ján Krempaský >>>>

6:53 SVET - V Indii za uplynulý deň pribudlo rekordných 332 730 nových prípadov nákazy a tiež rekordný počet 2263 súvisiacich obetí.

India sa v súčasnosti potýka s najväčšími prírastkami nakazených na svete. O deň skôr úrady hlásili 2104 obetí a 314 835 nových prípadov, čo bol podľa agentúry Reuters najvyšší denný nárast od začiatku pandémie zo všetkých krajín na svete.

6:30 SVET - Maloobchodníci so spodnou bielizňou vo Francúzsku spustili kampaň, v ktorej svoje zákazníčky vyzývajú, aby premiérovi Jeanovi Castexovi poslali poštou v obálke čipkované nohavičky a tangá a žiadali takto výnimku z pravidiel v poradí už tretieho lockdownu, ktorý vo Francúzsku trvá od začiatku apríla.

Protestná kampaň sa volá Action Culottée - ide o slovnú hračku, ktorá by sa dala preložiť aj ako "drzá akcia" - a majitelia obchodov ju koordinovali na Facebooku.

"Chceli sme upozorniť na veľmi vážnu situáciu, v ktorej sa ocitli stovky obchodov so spodnou bielizňou po celom Francúzsku," uvádza sa vo vyhlásení skupiny. "Všetci máme veľmi silný pocit nespravodlivosti, že tento typ obchodov nebol zaradený medzi obchody s nevyhnutným sortimentom."

6:15 SVET - Sporný nemecký zákon o ochrane pred infekciami, ktorý na celoštátnej úrovni zavádza takzvanú ručnú brzdu pri vysokej incidencii nákazy a zjednocuje tak pravidlá v boji s koronavírusom pre všetkých 16 spolkových krajín Nemecka, vstúpi do platnosti v sobotu.

Stane sa tak po tom, ako ho vo štvrtok schválila Spolková rada, podpísal ho prezident Frank-Walter Steinmeier a bol zverejnený vo vestníku spolkových zákonov.

Ak sa bude týždňová incidencia, teda počet prípadov nakazených na 100-tisíc obyvateľov, v nejakom okrese či meste tri dni za sebou pohybovať na hodnote vyššej ako 100, začnú opatrenia vyplývajúce zo schválenej novely zákona platiť automaticky, priblížil rezort vnútra v Berlíne.

Zmenu infekčného zákona schválila horná komora nemeckého parlamentu na mimoriadnom zasadnutí aj napriek tvrdej kritike zo strany premiérov spolkových krajín.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 2. Desať dôvodov, prečo študovať na Trnavskej univerzite
 3. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 4. Buďte v najlepšej spoločnosti!?
 5. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 6. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 7. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 8. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 9. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 10. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 2. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 3. dm a jej zákazníci podporili vznik 15 vzdelávacích centier
 4. Anketu Elektromobil roka 2021 ovládla ŠKODA
 5. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 6. Zmeny v systéme revíznych postupov
 7. Compliance – kto by mal byť zodpovedný?
 8. Tabaková mládež. Čo s ňou?
 9. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 10. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 779
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 15 198
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 852
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 613
 5. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 7 560
 6. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 687
 7. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 5 622
 8. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom 2 902
 9. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 604
 10. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne 2 133
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ján Herák oznámil vzdanie sa mandátu 9. júna 2021.

Herák v OĽaNO ďalej pracuje.


11 h
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Polícia pátra po zdrojoch klamstiev.


51m

Neprehliadnite tiež

Horský priechod Vernár

Výstraha prvého stupňa platí do deviatej.


TASR 10m
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Polícia pátra po zdrojoch klamstiev.


58m
Skryť Zatvoriť reklamu