SME
Pondelok, 2. október, 2023 | Meniny má Levoslav

Koronavírus na Slovensku: Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo zmluvu o nákupe Sputnika V (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili takmer 382-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 11 647 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

22:57 SLOVENSKO - Porušenie utajenia zmluvy sa trestá, úrady kontrolujúce vakcínu nie sú špecifikované a Rusi majú právo odstúpiť od zmluvy, ak Slovensko mešká s platbami.

Vyplýva to zo zmluvy na ruskú vakcínu Sputnik V, ktorú po niekoľkých týždňoch právnych ťahaníc zverejnilo ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok večer.

Prečítajte si podrobnosti o zmluve.

22:54 SVET - Brazílsky regulačný úrad pre lieky Anvisa vo štvrtok oznámil, že rozhodnutie neschváliť ruskú vakcínu Sputnik V bolo založené na údajoch samotného tvorcu tejto vakcíny, informovala agentúra AFP. Tvorca vakcíny predtým vo štvrtok oznámil, že úrad Anvisa zažaluje za očierňovanie.

22:52 SLOVENSKO - Premiér sa dá v sobotu zaočkovať prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu Covid-19. Vakcínu mu podajú v očkovacom centre v priestoroch Národného futbalového štadióna v Bratislave. TASR o tom informovali z tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR.

SkryťVypnúť reklamu

22:34 SLOVENSKO - Premiér Eduard Heger (OĽANO) považuje zmluvu o nákupe vakcín Sputnik V za výhodnú. Najmä preto, že na Slovensku je skupina ľudí, ktorá sa chce očkovať iba touto vakcínou. Očakáva, že v prípade dobrých výsledkov testov sa začne na Slovensku očkovať vakcínou Sputnik V najneskôr v polovici mája. Hovoril o tom v diskusii TV JOJ Na hrane. "Sú tu ľudia, ktorí Sputnik V chcú, preto je povinnosťou štátu ho zabezpečiť," vyhlásil Heger. Za dobrú považuje aj cenu za vakcíny. "Cena je veľmi dobrá. Je porovnateľná s inými vakcínami," podotkol. Zmluva na nákup vakcín je uzavretá na 19.900.000 amerických dolárov bez DPH.

21:12 SLOVENSKO - "Zmluva je maximálne výhodná pre predávajúceho, lebo kupujúci preberá všetky riziká. Je to zmluva typu take or pay. To znamená, že kupujúci zaplatí bez ohľadu na to, či odoberie dohodnuté množstvo," povedal pre TASR lekár a advokát zo spoločnosti Kinstellar Peter Kováč. Za nežiaduce účinky podľa neho preberá tiež zodpovednosť kupujúci, teda ministerstvo zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

Zhodnotil, že ruská strana sa zaistila voči všetkým rizikám. Slovensko podľa zmluvy môže vrátiť vakcíny, ktoré by neboli farmakologicky v poriadku. Považuje za otázne, či zmluva nadobudla účinnosť až po zverejnení.

21:10 SLOVENSKO - Zmluva medzi ruským dodávateľom a Ministerstvom zdravotníctva SR zároveň potvrdzuje, že Slovensko si objednalo 1 milión dvojzložkových vakcín Sputnik V pri cene 19,90 USD za kompletnú vakcínu. Celková kontrahovaná suma tak predstavovala 19,9 milióna USD.

20:57 SLOVENSKO - Ruská strana sa zaviazala dodať konkrétne počty vakcín v konrétnych termínoch. V prípade nedodania aspoň 50 percent objemu vakcín do dvoch týždňov od uplynutia termínu, má Slovensko právo od zmluvy odstúpiť.

Naopak, ak sa štát omešká s platbou o viac ako 15 dní, právo na odstúpenie od zmluvy má ruská strana.

SkryťVypnúť reklamu

20:52 SLOVENSKO - V zmluve nie je presne špecifikované, aký úrad môže Sputnik V testovať. Bývalý premiér Igor Matovič, ktorý nákup dohadoval, pritom pri útokoch na Štátny ústav pre kontrolu liečiv a jeho šéfku Zuzanu Baťovú argumentoval, že zmluvou neautirozované testovanie malo Slovensko o ruskú vakcínu pripraviť.

20:47 SLOVENSKO - Kto podpísal zmluvu o nákupe ruskej vakcíny za ruskú stranu, nie je známe. Za Slovensko zmluvu podpísal vtedajší minister zdravotníctva Marek Krajčí.

19:59 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo zmluvu o nákupe vakcín Sputnik V. Dostupná je v centrálnom registri zmlúv.

19:10 SLOVENSKO - Nemecko podalo vakcínu proti koronavírusu až 1,1 miliónu ľudí za deň, oznámil vo štvrtok minister zdravotníctva Jens Spahn. Ide o nový denný rekord, aký dosiahla nejaká európska krajina, a aj o obrovský posun v očkovacej kampani Nemecka. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP. Dávku vakcíny dostalo v stredu do ramena 1 089 000 Nemcov.

SkryťVypnúť reklamu

19:07 SLOVENSKO - Na Ústavný súd (ÚS) SR prišlo od minulého roku celkom 80 podaní týkajúcich sa opatrení prijatých v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19. Nevybavených aktuálne ostáva 18 z nich. Informoval o tom vo štvrtok ÚS.

"Pokiaľ ide o individuálne sťažnosti, prvá prišla 8. mája 2020 a vlastne nám chodia až doteraz. Ostatná napadla 20. apríla 2021," uviedla pre novinárov sudkyňa ÚS Jana Baricová. Dodala, že väčšina sťažností, ktoré ÚS vybavil odmietnutím, podal jeden právny zástupca. Mnohé zo sťažností sa týkali povinnej štátnej karantény, ktorú vlani stanovil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pre ľudí prichádzajúcich zo zahraničia. V súvislosti s odmietnutím takýchto sťažností ÚS uviedol, že napadnuté opatrenie je správny akt vydaný orgánom verejnej správy pri plnení jeho úloh preskúmateľný správnym súdom v rámci konania o správnej žalobe. Sťažovatelia tak nevyčerpali všetky účinné právne prostriedky na ochranu ich základných práv a slobôd, keď sa obrátili priamo na ÚS.

SkryťVypnúť reklamu

"My sme povedali, že v takomto konaní o ústavných sťažnostiach sa nemôže preskúmavať opatrenie Úradu verejného zdravotníctva, že je to takzvaný hybridný správny akt a že najskôr mal ísť na správny súd. Tým sme zabezpečili väčší rozsah práv tých osôb, pretože v prípade, že by išli na správny súd, a ten by nejakým spôsobom rozhodol, ešte vždy majú možnosť ísť na Ústavný súd," uviedol predseda ÚS Ivan Fiačan.

17:56 SVET - Nemecko podalo vakcínu proti koronavírusu až 1,1 miliónu ľudí za deň, oznámil minister zdravotníctva Jens Spahn.

Ide o nový denný rekord, aký dosiahla nejaká európska krajina, a aj o obrovský posun v očkovacej kampani Nemecka. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

Dávku vakcíny dostalo v stredu do ramena 1 089 000 Nemcov. Najväčšia ekonomika Európy tak prvýkrát zaočkovala dávkou vyše jedno percento svojho obyvateľstva za 24 hodín, dodal Spahn.

SkryťVypnúť reklamu

17:41 SLOVENSKO - Od 9. mája sa v obchodných prevádzkach rušia vyhradené hodiny pre seniorov, ŤZP a ich sprievodcov. V súvislosti s novou vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva o tom informovala hovorkyňa Daša Račková.

Aktuálne zatiaľ stále platí, že v čase od deviatej hodiny do jedenástej hodiny doobeda môžu počas pracovných dní v potravinách a v drogériách nakúpiť iba uvedené osoby.

17:29 SVET - Svetová zdravotnícka organizácia dnes vydala dôrazné varovanie pre európske krajiny, že uvoľňovanie opatrení môže vyvolať "dokonalú búrku" a prudký nárast nakazených - ako to práve zažíva India. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Rumuni potvrdili indický variant, sledujú možné ohnisko Čítajte 

Nové prípady infekcie a úmrtí v Indii závratne stúpajú. Odborníci vravia, že to sčasti spôsobili masové zhromaždenia a sviatky v krajine s 1,3 miliardy obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Regionálny riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge vo štvrtok novinárom povedal, že krajiny by nemali urobiť tú chybu a príliš skoro uvoľňovať obmedzenia, aby sa vyhli podobným novým vlnám nákazy.

"Keď sa uvoľnia osobné ochranné opatrenia, keď sa konajú masové zhromaždenia, keď existujú nákazlivejšie varianty koronavírusu a miera očkovania je stále nízka, môže to spôsobiť dokonalú búrku v ktorejkoľvek krajine," uviedol Kluge.

"Je veľmi dôležité uvedomiť si, že situácia v Indii môže nastať kdekoľvek," varoval.

17:01 SVET - Vo svete podali viac ako miliardu dávok vakcín proti covidu, len 0,3 percenta z nich však dosiaľ dostali ľudia žijúci v krajinách s nízkymi príjmami.

Dnes sa tak počas tlačovej konferencie, ktorú hostilo Portugalsko, vyjadril generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus. V krajinách s vysokými alebo vyššími strednými príjmami podali 82 percent dávok podaných vo svete.

SkryťVypnúť reklamu

„Taká je realita,“skonštatoval šéf WHO, ktorý tiež uviedol, že prístup k vakcínam je jedna z hlavných výzev pandémie. Ako tiež povedal, verejné zdravie je „základom sociálnej, hospodárskej a politickej stability“.

16:53 SLOVENSKO - V máji príde takmer toľko vakcín, ako prišlo dokopy za uplynulé mesiace. Veľká väčšina z nich bude od Pfizeru. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti.

16:41 SVET - Ruský tvorca vakcíny Sputnik V zažaluje brazílsky regulačný úrad Anvisa za očierňovanie.

Ten sa totiž rozhodol odložiť schválenie Sputniku V, lebo jeho použitie by mohlo viesť k zdravotným ťažkostiam. Informáciu priniesla tlačová agentúra AFP.

"Tvorca Sputnika V podniká v Brazílii právne kroky proti Anvise za očierňovanie, pretože vedome šíri nepravdivé a nepresné informácie," uviedol na oficiálnom twitterovom účte Sputnika V Gamalejov vedecko-výskumný inštitút epidemiológie a mikrobiológie v Moskve, ktorý vakcínu vyvinul.

SkryťVypnúť reklamu

16:28 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci so zdravotnými poisťovňami zjednodušilo objednávanie chronicky chorých pacientov na očkovanie. Nový systém začne fungovať od 1. mája, kedy vstúpi do platnosti vyhláška.

Súvisiaci článok Nová čakáreň je spustená. Kto a ako sa môže prihlásiť na očkovanie? (otázky a odpovede) Čítajte 

Zdravotné poisťovne už vytvorili zoznamy svojich klientov, ktorí trpia chronickými ochoreniami a databázy s ich údajmi doručili Národnému centru zdravotníckych informácií, ktoré spravuje rezervačný systém na očkovanie.

Ak sa záujemca zo zoznamu zaregistruje cez registračný formulár, systém jeho údaje spáruje s dátami od zdravotných poisťovní a po otvorení kapacít mu v rámci priorizácie pridelí termín očkovania.

Po otvorení kapacít budú termíny najprv pridelené záujemcom nad 70 rokov, následne sa pridelia voľné termíny pacientom so závažnými chronickými ochoreniami a v ďalšom kroku sa pridelia voľné termíny záujemcom, ktorí sú starší ako 60 rokov a tiež pacientom so stredne závažnou chorobou.

SkryťVypnúť reklamu

Všetci záujemcovia z týchto skupín budú očkovaní vakcínami od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna.

16:21 SLOVENSKO - Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó a podpredseda vlády SR a minister financií Igor Matovič, ktorí sa dnes zúčastnili na slávnostnom sprevádzkovaní nových cezhraničných elektrických vedení pri severomaďarskej obci Gönyű, hovorili aj o pandemickej situácii a o očkovaní.

Súvisiaci článok Český liekový ústav nemá dosť dokumentov, aby udelil výnimku na Sputnik Čítajte 

Matovič nevyvrátil, že so Szijjártóom hovorili aj o ruských vakcínach Sputnik V, avšak viac o tom odmietol povedať.

Na otázku testovania ruskej očkovacej látky maďarskými laboratóriami povedal, že Ministerstvo zdravotníctva SR zrejme už má niektoré výsledky troch šarží preverovaných v Maďarsku k dispozícii.

Slovenský vicepremiér poznamenal, že podľa súčasného stavu je ruská strana vlastníkom vakcín dodaných na Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

"My máme peniaze, zároveň ale vakcíny sú u nás a prebiehajú testy v Maďarsku," zhrnul Matovič situáciu a dodal, že zároveň Rusko z obáv z prípadných manipulácií s týmito vakcínami "zo strany zlomyseľných ľudí" si niekoľko stoviek očkovacích látok vyžiadalo na pretestovanie, či sú v poriadku.

Na margo skladovania vakcín na Slovensku spresnil, že je to tak na základe ponuky súčasného ministerstva zdravotníctva.

16:07 SVET - Ruské zdravotnícke úrady hlásili až 75-percentný nárast denných prípadov nákazy koronavírusom v Moskve, kde predstavitelia váhajú s opätovným zavedením prísnych opatrení na zastavenie infekcií.

Ruské hlavné mesto je ohniskom koronavírusovej nákazy v krajine a prípady v Moskve narastajú v poslednom čase približne o 2000 denne.

SkryťVypnúť reklamu

Vo štvrtok oznámili predstavitelia zdravotníctva 3215 nových nakazených v Moskve, v porovnaní s 1840 prípadmi z predchádzajúceho dňa.

15:23 SLOVENSKO - Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura Košice sa od 1. mája vráti do bežnej prevádzky. Operačné výkony v plnom rozsahu plánujú spustiť od 1. júna. Na dnešno brífingu o tom informovalo vedenie nemocnice.

15:10 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva v súčasnosti pracuje na stratégii možného lokálneho využívania PCR testov na základe výsledkov z monitoringu odpadových vôd.

Takýto spôsob detekcie vírusu je efektívne robiť v čase, keď sa počet nových potvrdených prípadov znižuje. Pre TASR to uviedla hovorkyňa úradu Daša Račková.

Na vývoji metódy detekcie vírusu v odpadových vodách pracovalo Národné referenčné centrum pre mikrobiológiu životného prostredia už v prechádzajúcom období.

SkryťVypnúť reklamu

"Detekcia vírusu cez monitoring čističiek odpadových vôd nám úplne nenahradí testovanie, doplní nám však komplexnejší pohľad na to, v ktorých častiach Slovenska sa zvyšuje nárast počtu prípadov, respektíve vznikajú epidémie, alebo sa počet prípadov znižuje," spresnila Račková.

15:05 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Vladímir Lengvarský je prekvapený, že zmluva k nákupu ruskej vakcíny Sputnik V ešte nie je zverejnená. Ministerstvo podľa neho všetky podklady odovzdalo ešte včera.

Ako uviedol, dôvody, pre ktoré sa tak nestalo, bude preverovať ešte dnes poobede.

Načítavam video...

14:55 SLOVENSKO - Denník SME sa dnes v parlamente pokúšal osloviť exministra zdravotníctva Mareka Krajčího. Nereaguje totiž na správy ani telefonáty, viacerí novinári sa s ním nedokážu spojiť.

SkryťVypnúť reklamu

Pýtať sme sa chceli na nákup vakcíny Sputnik V a na mnohé nejasnosti, ktoré zostali k tejto téme z jeho strany nezodpovedané s tým, že ako minister bol za nákup zodpovedný.

Podarilo sa nám ho zachytiť pri odchode zo zdravotníckeho výboru, ako reagoval a čo nám povedal si pozrite vo videu.

Načítavam video...

14:47 SVET - Taliansko predĺžilo o 15 dní platnosť obmedzenia pre cestujúcich z krajín Európskej únie, ktorí budú musieť absolvovať päťdňovú karanténu. Opatrenie malo skončiť 30. apríla. Informovala o tom agentúra Reuters.

Minister zdravotníctva Roberto Speranza tiež oznámil, že Taliansko pridalo na zoznam vysoko rizikových krajín Srí Lanku, čo znamená, že cestujúcich z tejto krajiny nebude cez svoje hranice púšťať vôbec.

14:26 SVET - V Európe už zaočkovali viac ľudí, než sa nakazilo koronavírusom. Uviedla to Svetová zdravotnícka organizácia.

Do európskeho regiónu radí WHO celkovo vyše 50 krajín vrátane Ukrajiny, Ruska či Turecka, približuje agentúra DPA.

Od zaznamenania prvého prípadu nákazy v tejto oblasti už uplynulo 462 dní, uviedol vo štvrtok riaditeľ WHO pre oblasť Európy Hans Kluge.

Dodal, že koronavírus dosiaľ zistili u 5,5 percenta tamojšej populácie, zatiaľ čo 7 percent už proti nemu bolo zaočkovaných.

14:18 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva zverejnil na sociálnej sieti niekoľko praktický rád pre bezpečný pobyt na letných terasách prevádzok.

14:09 SLOVENSKO - Komplexné zmapovanie dosahov pandémie na zdravotnícke služby a zdravie ľudí na Slovensku by v budúcnosti mohlo pomôcť zvládnuť ďalšiu pandémiu o čosi lepšie.

Súvisiaci článok Epidemiológ: K pandémii môže dôjsť znova. Musíme byť pripravení Čítajte 

Pochopiť dôsledky covidu v kontexte je cieľom projektu, ktorý sa nedávno nadácia Eset rozhodla finančne podporiť.

Za projektom stojí epidemiológ Marek Majdan z Trnavskej univerzity, ktorý v rozhovore vysvetľuje, prečo je dôležité mať stratégiu a byť na podobné časy, ako prežívame teraz, pripravení.

„Očkovanie je najúčinnejším a najrýchlejším riešením pandémie. Zaočkovanie čo najväčšej časti populácie spôsobí to, že si vírus bude čoraz ťažšie hľadať hostiteľa a možnosť šírenia z jedného človeka na druhého sa bude znižovať. Problémom je to, že dosiahnuť kolektívnu imunitu vo svete nebude také jednoduché," tvrdí Majdan v rozhovore s Michaelou Nagyovou.

13:53 SLOVENSKO - Vo veľkom by sa už v krátkom čase malo začať očkovať aj v meste Spišská Nová Ves. Veľkokapacitné očkovacie centrum tam chce otvoriť Košický samosprávny kraj.

Fungovať by malo od soboty 8. mája v priestoroch telocvične hotelovej akadémie. Ako informuje mesto na svojej internetovej stránke, prihlásiť sa na očkovanie do čakárne by sa malo dať na prelome mesiacov apríl – máj.

Vo veľkokapacitnom očkovacom centre sa bude primárne očkovať vakcínou od Moderny. Podľa samosprávy je pripravených osem registračných a päť očkovacích kójí. Denne by mali na začiatku zaočkovať približne 1 500 ľudí.

13:43 SLOVENSKO - Počty nových prípadov naďalej klesajú, ale tempo poklesu sa spomaľuje. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti s tým, že rasti mobilita.

13:25 SLOVENSKO - Bratislavský samosprávny kraj zvyšuje kapacitu očkovacieho centra v priestoroch Národného futbalového štadióna v Bratislave.

„Veľkokapacitné očkovacie centrum BSK bude tento týždeň fungovať až päť dní. Očkovanie sa začína už dnes poobede a potrvá do pondelka 3. mája," uviedla v tlačovej správe hovorkyňa kraja Lucia Forman.

„V očkovacom centre na NFŠ sme doteraz zaočkovali 42 327 ľudí, z toho 2 852 druhou dávkou vakcíny AstraZeneca. Očakávame, že za týchto päť dní by sme mohli sumárne číslo navýšiť o ďalších viac ako 10-tisíc ľudí,“ doplnil predseda samosprávy Juraj Droba.

12:58 SVET - Na väčšine územia Nepálu začal vo štvrtok platiť 15-dňový lockdown, ktorý tamojšie úrady zaviedli pre narastajúcich počet prípadov nákazy novým koronavírusom.

Zatvorené sú podniky či trhy a obmedzená je aj cestná premávka, informuje agentúra AP.

Lockdown zaviedli vo väčšine veľkých miest a obcí v krajine. V hlavnom meste Káthmandu a okolitých oblastiach zriadili kontrolné stanovištia pre chodcov či vodičov. Otvorené zostali len obchody ponúkajúce tovar každodennej spotreby.

12:36 SLOVENSKO - Premiér Eduard Heger povedal v relácii Rádia Expres Braňo Závodský naživo, že ak laboratórium v Budapešti potvrdí bezpečnosť ruskej vakcíny Sputnik V, budeme ňou očkovať aj na Slovensku.

V súvislosti s aktualizáciou COVID automatu a stratégie testovania dodal, že by sa tomu mali venovať na najbližšom rokovaní vlády.

12:31 SVET - V Číne tento týždeň podali viac dávok vakcín než v akejkoľvek inej krajine, aby sa však podarilo splniť cieľ, ktorým je do konca júna zaočkovať 40 percent tamojšej populácie, bude sa musieť očkovanie zrýchliť ešte viac. Informovala o tom agentúra Reuters.

Súvisiaci článok Veľký prehľad vakcín proti Covid-19: Účinnosť, vedľajšie účinky a dávky Čítajte 

Čína do 28. apríla aplikovala vyše 243,9 milióna dávok vakcín proti covidu, čím prekonala 234,6 milióna dávok podaných v Spojených štátoch.

V prepočte na 100 obyvateľov ale Čína s 1,4 miliardami obyvateľov podala len 17,4 dávky, čo je omnoho menej než 71,1 dávky v USA, kde žije menej ako štvrtina z tohto počtu obyvateľov.

V Číne v priebehu apríla podali v priemere 4,4 milióna dávok vakcín denne. Na to, aby táto krajina dokázala dosiahnuť stanovený cieľ vakcinančnej kampane, musela by sa rýchlosť očkovania zvýšiť na najmenej päť miliónov dávok za deň, čo kladie zvýšené nároky na výrobné kapacity, keďže niektoré časti krajiny už teraz zápasia s nedostatkom vakcín.

12:13 SLOVENSKO - Od začiatku roka zomrelo v trnavskej nemocnici na covid viac ako 400 ľudí. Za posledných 14 dní zaevidovali v Trnavskom kraji viac ako 1700 nových prípadov.

Najvyššiu chorobnosť zaevidovali na Záhorí, v okresoch Skalica a Senica. Naopak, najnižšiu zaznamenali v okrese Dunajská Streda. Čo sa týka 7-dňovej incidencie, najvyššia je v okresoch Skalica a Hlohovec.

11:58 SLOVENSKO - Do čakárne na očkovanie sa do 11.00 h prihlásilo 77 126 ľudí vo veku od 16 do 40 rokov. Vyplýva to z informácie, ktorú TASR poskytla hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií Veronika Bauch.

Súvisiaci článok Nová čakáreň je spustená. Kto a ako sa môže prihlásiť na očkovanie? (otázky a odpovede) Čítajte 

"Systém funguje od nasadenia nových funkcionalít od stredy večera, teda od posunu vekovej hranice a možnosti výberu okresu a nie priamo vakcinačného centra, bez výraznejších komplikácií," uviedla.

Záujem o očkovanie prejavilo doposiaľ 4958 ľudí vo veku od 16 do 18 rokov.

Najpočetnejšou kategóriou, ktorá sa prihlásila, je 35 075 ľudí vo veku od 18 do 30 rokov.

Nasleduje 18 803 osôb vo veku od 30 do 35 rokov a 18 290 ľudí vo veku od 35 do 40 rokov.

11:56 SLOVENSKO - Priaznivý vývoj pandemickej situácie umožnil Fakultnej nemocnici s poliklinikou Žilina uzatvoriť dve z troch pandemických oddelení a začať s prípravnými prácami na vytvorenie novej COVID zóny.

Ako informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková, aktuálne je tu hospitalizovaných 48 pacientov s ochorením COVID-19, z ktorých 10 potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie.

11:40 SVET - Vakcína od konzorcia Pfizer/BioNTech bude v EÚ od júna pravdepodobne dostupná aj pre deti vo veku od 12 do 15 rokov.

S odvolaním sa na štvrtkový rozhovor šéfa spoločnosti BioNTech v nemeckom týždenníku Der Spiegel o tom informovala agentúra AFP.

Súvisiaci článok Čo všetko potrebujete vedieť o vakcíne Comirnaty od Pfizeru? (otázky a odpovede) Čítajte 

Riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti BioNTech Ugur Šahin pre týždenník Der Spiegel uviedol, že spoločnosť je "v posledných fázach prípravy podania žiadosti o schválenie svojej očkovacej látky európskymi regulačnými orgánmi".

Stať by sa tak malo už budúcu stredu. Šéf BioNTech-u dodal, že vyhodnotenie údajov z klinických štúdií "trvá v priemere štyri až šesť týždňov".

Šahin pre Spiegel okrem toho potvrdil, že BioNTech do septembra očakáva aj výsledky testovania svojej očkovacej látky, ktorú spoločne s Pfizerom vyvinuli pre deti vo veku od šesť mesiacov, píše agentúra Reuters.

"V júli by sme mohli mať prvé výsledky testov vykonaných u detí od päť do 12 rokov, v septembri aj tie u mladších vekových kategórií," priblížil.

10:53 SVET - Európsky parlament schválil svoj rokovací mandát k návrhu na zavedenie osvedčení Európskej únie pre ochorenie COVID-19, ktoré by mali aj napriek pandémii opätovne umožniť voľný pohyb v únii.

Poslanci premenovali Digitálne zelené osvedčenie na Osvedčenie EÚ pre COVID-19 a zdôraznili, že nové nariadenie by malo byť účinné najviac dvanásť mesiacov.

Osvedčenie v papierovej alebo digitálnej forme by malo obsahovať informáciu o zaočkovaní cestujúceho proti ochoreniu COVID-19, prípadne o negatívnom výsledku testu na dané ochorenie alebo o prekonaní nového koronavírusu.

Poslanci však zdôrazňujú, že to nebude cestovný doklad a nebude ani podmienkou uplatnenia práva na voľný pohyb v rámci EÚ.

10:32 SVET - V Maďarsku pribudlo 2584 nových prípadov a 186 úmrtí súvisiacich s covidom. Informoval o tom vo štvrtok maďarský operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

Počet infikovaných od vypuknutia koronavírusovej pandémie tak stúpol na 776 983 a zomrelo celkovo 27 358 chorých. Z covidového ochorenia sa zotavilo 503 697 ľudí, aktuálne je nakazených 245 928 osôb.

Hospitalizovaných je 5554 pacientov, z ktorých 662 musí byť napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

V uplynulých 24 hodinách vykonali 22 400 testov, pričom pozitívnych bolo 11,5 percent z nich.

10:25 SLOVENSKO - Do konca mája má prísť na Slovensko viac ako milión vakcín Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech.

Rezort zdravotníctva očakáva do konca budúceho mesiaca 1 047 150 dávok tejto vakcíny. Predpokladané dodávky ostatných vakcín sú podstatne nižšie.

Budúci mesiac by malo doraziť 200-tisíc dávok AstraZenecy, 159 200 dávok Moderny a 46 500 dávok vakcíny od Johnson & Johnson. Informovalo o tom Ministerstvo zdravotníctva SR.

10:17 SLOVENSKO - Slovensko prejde od pondelka 3. mája v rámci COVID automatu do červeno-bordovej fázy. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Súvisiaci článok Slovensko bude od pondelka v červeno-bordovej fáze Covid automatu Čítajte 

Zákaz vychádzania platí od 21.00h do 1.00h plošne pre celú krajinu. Ministerstvo pôvodne mylne informovalo o zákaze vychádzania pre bordové okresy už od 20.00h.

Pravidlá pre terasy či fitnescentrá sú bez zmeny. Pre návštevy platia nezmenené pravidlá, po novom sa však povolia návštevy vo väzniciach.

Testovanie na ochorenie COVID-19 v zmysle platného COVID-automatu sa nevzťahuje na osoby, ktoré sú minimálne 14 dní po očkovaní druhou dávkou mRNA vakcíny (Pfizer&Biontech, Moderna) alebo 4 týždne po očkovaní prvou dávkou vektorovej vakcíny (Astra Zeneca).

Povinnosť testovania v zmysle platného COVID-automatu sa takisto nevzťahuje na ľudí, ktorí boli očkovaní či už mRNA alebo vektorovou vakcínou a uplynulo 14 dní po 1. dávke očkovania a ak táto osoba prekonala za posledných 180 dní ochorenie COVID-19.

Celú aktuálnu prezentáciu ministerstva zdravotníctva nájdete na tomtom odkaze.

10:01 SLOVENSKO - Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 046 119, za predchádzajúci deň pribudlo 5 068 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 466 326 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 13 910 ľudí.

9:58 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 564 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov 524 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 8,60 % z 6 557 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,46 % z 114 826 antigénnych testov.

Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti.

Najviac nových prípadov odhalili v Prešovskom kraji (122), nasleduje Košický (99), Trenčiansky (79), Žilinský (76), Banskobystrický (66), Trnavský (46), Bratislavský (40) a Nitriansky (36).

Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 36 osôb. Celkový počet úmrtí "na covid" je 11 647 a celkový počet úmrtí "s covidom" je 2 255.

V nemocniciach je hospitalizovaných 1 441 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 1 302 ľudí. Na JIS je 134 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 193 osôb.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 611 807 pričom takto bolo pozitívne testovaných 381 744 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 31 385 759, z čoho bolo pozitívne testovaných 374 801 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 661 243. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

9:30 SLOVENSKO - Banskobystrický samosprávny kraj začal s mobilným očkovaním ľudí vo veku nad 60 rokov vakcínami od spoločností Pfizer/BioNTech v dvoch okresoch. Zatiaľ čo v Tornali v Revúckom okrese zriadil kraj mobilné očkovacie stredisko v priestoroch klubu dôchodcov, v okrese Banská Štiavnica budú očkovacie tímy putovať od obci k obci.

9:27 SLOVENSKO - Študentská rada vysokých škôl vyzýva vysokoškolákov, aby využili čakáreň a dali sa zaočkovať. Pripomína, že vysokoškoláci tvoria významnú časť spoločnosti a bez ich zapojenia nie je možné docieliť kolektívnu imunitu spoločnosti.

V tlačovej správe o tom informuje podpredsedníčka rady pre vzťahy s verejnosťou Ema Petriková.

9:12 SVET - Farmaceutická firma Lonza, ktorá sa zaoberá zmluvnou výrobou liečiv, zdvojnásobí svoje výrobné kapacity vo Švajčiarsku pre výrobu americkej vakcíny proti covidu mRNA-1273 od spoločnosti Moderna.

Rozšírenie desaťročného kontraktu oznámili vo štvrtok, informovala agentúra Reuters. V roku 2022 by tak Moderna mala byť schopná celosvetovo dodať tri miliardy dávok svojej očkovacej látky.

9:01 SVET - Gamalejov inštitút v Moskve, ktorý vyvinul vakcínu Sputnik V, odmietol tvrdenia brazílskeho regulátora Anvisa o vakcíne s tým, že nemajú vedecký základ, informovala agentúra Interfax.

Vo vyhlásení, zverejnenom v stredu na webe inštitútu, sa uvádza, že vedecký tím preskúmal technické problémy, na ktoré upozornili členovia predstavenstva Anvisy počas zasadnutia 26. apríla.

Dospel pritom k záveru, že uvedené tvrdenia nemajú vedecký základ a niet dôvodu, aby sa nimi zaoberala vedecká komunita a medzinárodné regulačné orgány".

Vo vyhlásení sa konštatuje, že rozhodnutie brazílskeho regulačného orgánu odložiť schválenie Sputniku V "má, žiaľ, politický charakter".

8:53 SLOVENSKO - V mnohých okresoch Slovenska bude od pondelka platiť už len nočný zákaz vychádzania od 21. do 5. hodiny ráno. Vyplýva to z uznesenia, ktoré schválila vláda na svojom stredajšom online rokovaní.

Súvisiaci článok Vláda schválila aktualizáciu opatrení, platiť majú od pondelka Čítajte 

Podľa uznesenia sa zákaz vychádzania bude od 3. mája riadiť podľa situácie v jednotlivých okresoch. V čiernych a bordových okresoch má naďalej platiť zákaz vycházania od piatej hodiny ráno do jednej v noci nasledujúceho dňa - čo je v platnosti aj teraz. Samozrejme, naďalej budú výnimky zo zákazu vychádzania.

V červených a ružových okresoch už cez deň zákaz vychádzania platiť nebude, iba v noci od 21. hodiny do 1. hodiny.

Podľa aktualizovaného covid automatu bude teda takýto režim vo väčšine okresov - čierny totiž od pondelka nebude ani jeden a bordových len desať.

8:31 SLOVENSKO - Trenčiansky samosprávny kraj počas prvého májového víkendu otvorí obidve svoje veľkokapacitné krajské očkovacie centrá.

Ako informovala Lenka Kukučková z tlačového oddelenia úradu kraja, na trenčianskom výstavisku Expocenter i na Zimnom štadióne v Prievidzi budú prvý raz používať aj vakcínu od konzorcia Pfizer/BioNTech. Celkovo by počas dvoch víkendových dní chceli zaočkovať viac ako 5-tisíc ľudí.

8:23 SVET - Počet ľudí, ktorí sa v Indii nakazili koronavírusom od začiatku pandémie, presiahol 18 miliónov. Za posledných 24 hodín podľa agentúry Reuters pribudlo rekordných 379 257 nových prípadov.

V Indii tiež za posledný deň zomrelo ďalších 3645 nakazených, čo je takisto rekord. Celková bilancia obetí vystúpila už na 204 832.

7:51 SVET - Česko hlási za včera 2483 nových prípadov nákazy, čo je o vyše 700 menej než deň predtým. Tiež je to približne o päť stoviek nakazených menej ako v stredu pred týždňom.

7:15 SVET - Americký prezident Joe Biden vo svojom prvom prejave na spoločnom zasadnutí oboch komôr Kongresu USA označil hromadné očkovanie za najväčší logistický úspech v histórii amerického národa. Prejav zaznel pri príležitosti Bidenových prvých 100 dní v úrade.

Biden v prejave načrtol podrobnosti svojho nového plánu v hodnote 1,8 bilióna dolárov, ktorý má pomôcť amerických rodinám. Peniaze sa majú použiť na vzdelávanie, starostlivosť o deti a platenú dovolenku pre zamestnancov.

Načítavam video...

6:50 SVET - Rusko a Čína šíria dezinformácie o vakcínach vyrobených v Európskej únii. Oznámila to Európska únia, na ktorú sa odvolala tlačová agentúra DPA.

Predstavitelia Únie sú presvedčení, že obe tieto krajiny intenzívne propagujú svoje vlastné, štátom vyrobené vakcíny a spájajú to so snahami podkopať dôveru voči vakcínam vyprodukovaným na Západe, voči inštitúciám Európskej únie a európskym stratégiám očkovania.

"Rusko a Čína používajú na dosiahnutie týchto cieľov štátom kontrolované médiá, médiá zastupujúce ich záujmy a sociálne siete, vrátane oficiálnych diplomatických účtov na sociálnych sieťach," uvádza sa v správe, ktorú zverejnila Európska služba pre vonkajšiu činnosť (EEAS), teda diplomacia EÚ.

6:15 SLOVENSKO - Do čakárne na očkovanie sa už môžu prihlásiť všetci ľudia nad 16 rokov. Prihlasuje sa na stránke korona.gov.sk.

Denník SME pripravil zoznam otázok a odpovedí >>>>

06:05 SLOVENSKO - Mimo čiernych okresov budú môcť žiaci od dnes vstupovať do škôl bez testu.

Súvisiaci článok Žiaci už v škole nebudú potrebovať test, výnimkou sú prijímačky Čítajte 

"Umožňuje sa vstup žiakov druhého stupňa základnej školy, strednej školy alebo poslucháčov jazykovej školy bez testu do škôl a školských zariadení, ako aj na prijímacie pohovory na vysokú školu," spresnil Marek Eliáš z Úradu verejného zdravotníctva.

Učitelia budú od 29. apríla v režime ako ostatní zamestnanci, teda podľa covidového automatu. Opatrenie sa týka okresov, ktoré nie sú v automate vo štvrtom stupni varovania, teda všetkých okresy okrem čiernych.

Vyhláška má platnosť od 29. apríla do 28. mája.

06:00 SLOVENSKO - Od dnešného dňa sa o jednu hodinu posúva začiatok zákazu vychádzania, vonku tak budeme môcť byť po novom do 21:00 hod.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

 1. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 2. Ako zvládnuť prechod?
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 4. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 5. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 7. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 8. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 1. Ako zvládnuť prechod?
 2. MSV v Brne predstaví inovatívne priemyselné technológie
 3. Zubár rovná sa neznesiteľné utrpenie? Nemusí to tak byť
 4. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
 5. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
 6. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
 7. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 8. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 23 687
 2. Všetkým lepí pred voľbami 13 516
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 9 712
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 5 567
 5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 5 150
 6. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 798
 7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy 4 564
 8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 3 500
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Fico nemá víziu, ktorá by zjednocovala značnú časť spoločnosti.

Ide najmä o zachovanie liberálnej demokracie.


1. okt
Peter Tkačenko

Ak to má byť inak, Šimečka s Pellegrinim musia predviesť naozajstnú politiku.


2 h
Víťaz volieb Robert Fico dostáva poverenie na zostavenie vlády od prezidentky Zuzany Čaputovej.

Stretne sa aj s lídrami iných strán.


TASR 3 h
Nobelova cena za fyziológiu alebo medicínu.

Ocenenie získali Katalin Karikó a Andrew Weissman.


1 h
SkryťZatvoriť reklamu