SME
Piatok, 3. december, 2021 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Trojmesačná lehota už neplatí, ľudia sa môžu očkovať už týždeň po covide (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 383-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 11 855 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

19:27 SVET Výskumníci z Univerzity kráľovnej Márie v Londýne (QMUL) vyvinuli nový, jednoduchý čuchový test , ktorý môže pomôcť pri včasnej detekcii Parkinsonovej choroby a taktiež koronavírusu SARS-CoV-2 u širšej populácie. Ako uvádza QMUL na svojej webovej stránke, čuchové testy majú potenciál pomáhať pri diagnostike určitých neurologických chorôb vrátane Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby.

Skryť Vypnúť reklamu

Tieto testy však nie sú všeobecne dostupné, sú pomerne drahé a časovo náročné na aplikovanie v bežných zdravotníckych zariadeniach.

19:17 SVET Nemecká vláda oznámila, že ľudia, ktorí sú úplne zaočkovaní alebo sa zotavili z infekcie koronavírusom, nemusia dodržiavať obmedzenia v oblasti sociálnych kontaktov a zákaz vychádzania.

Ministerka spravodlivosti Christine Lambrechtová uviedla, že voči týmto dvom skupinám bude rovnaký prístup ako k ľuďom s negatívnymi testmi. Bude to znamenať, že môžu navštevovať napríklad kaderníctva bez absolvovania testu.

18:58 SVET Prvú dávku vakcíny proti koronavírusu dostala už štvrtina obyvateľov Európskej únie. V utorok to na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter oznámila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Skryť Vypnúť reklamu

"Očkovanie naberá v EÚ na rýchlosti: presiahli sme 150 miliónov zaočkovaní," napísala von der Leyenová na Twitteri. Ako tiež v príspevku uviedla, EÚ bude mať dostatok vakcín na to, aby v bloku do júla zaočkovali 70 % dospelého obyvateľstva.

17:33 SVET Vakcinačná kampaň v Európe naberá na obrátkach, hovorí predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Prvou dávkou vakcíny proti novému koronavírusu zaočkovali už štvrtinu obyvateľov členských krajín.

Únia bude mať podľa von der Leyenovej v júli dostatok dávok vakcín na zaočkovanie 70 percent všetkých dospelých obyvateľov.

17:28 SLOVENSKO Od začiatku budúceho roka sa na Slovensku zavedie tzv. trvalý kurzarbeit. Schválením zákona o podpore v čase skrátenej práce o tom v utorok rozhodol parlament. Kurzarbeit bude nakoniec určený len pre zamestnancov a zamestnávateľov, nebude sa vzťahovať na zamestnávateľov a zamestnancov pôsobiacich v štátnej správe.

Skryť Vypnúť reklamu

Za zákon hlasovalo 132 poslancov, žiadny poslanec nebol proti, ani sa hlasovania nezdržal. Štát bude cez úrady práce vyplácať zamestnancovi náhradu mzdy alebo platu v čase, keď mu zamestnávateľ nemôže prideľovať prácu v pôvodne dohodnutom rozsahu.

Finančná pomoc pre zamestnávateľov bude pozostávať z príspevku na čiastočnú úhradu mzdových nákladov na zamestnanca za každú hodinu prekážky v práci na strane zamestnávateľa v čase skrátenej práce v sume 60 % priemerného hodinového zárobku zamestnanca.

17:25 SVET Pfizer budúci rok plánuje vyrobiť najmenej 3 miliardy dávok vakcíny.Generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer Albert Bourla pre CNN potvrdil, že spoločnosť uzavrela zmluvu na dodanie 1,6 miliardy dávok. Spoločnosť momentálne rokuje o dodávke s viacerými krajinami.

Skryť Vypnúť reklamu

Bourla očakáva, že Pfizer dosiahne v roku 2021 zisk výške približne 26 miliárd dolárov.

Pfizer tvrdí, že zatiaľ nie je jasné, ako dlho bude vakcína chrániť pred koronavírusom, ale Bourla očakáva, že dopyt po vakcíne zostane vysoký. "Na základe toho, čo sme videli, sa domnievame, že dopyt po vakcíne, podobne ako pri chrípkových vakcínach, bude dlhodobý.

17:00 SVET Občania Nemecka, ktorí boli plne zaočkovaní alebo koronavírus prekonali, by už od tohto víkendu nemuseli dodržiavať protiepidemické opatrenia.

Ako uviedla ministerka spravodlivosti Christine Lambrechtová, obe skupiny obyvateľstva po schválení nariadenia nebudú musieť dodržiavať zákaz vychádzania a obmedzenia pri stretávaní s inými osobami.

Súvisiaci článok Vakcína je aj zárobok. Na farmafirmy tlačia, aby zrušili patenty Čítajte 

Pri vstupe do obchodov a iných prevádzok nemusia predložiť doklad o negatívnom výsledku testu na koronavírus. Po návrate zo zahraničia nemusia byť v karanténe - ak neprichádzajú z rizikovej oblasti. Aj na nich sa však budú naďalej vzťahovať opatrenia o nosení rúšok a dodržiavaní rozstupov.

Skryť Vypnúť reklamu

16:41 SVET Európska únia začala v utorok s dodávkou vakcín proti koronavírusu, ktoré financovala, na Balkán. V regióne už vakcíny dodávajú aj Čína a Rusko. Európska komisia minulý mesiac oznámila, že do Srbska, Bosny a Hercegoviny, Severného Macedónska, Čiernej Hory, Albánska a Kosova od mája do augusta v týždenných dodávkach doručí 651-tisíc dávok vakcíny Pfizer-BioNTech.

Vakcíny sú financované z balíčka v hodnote 70 miliónov eur, ktorý EK prijala v decembri. Väčšina balkánskych krajín mala ťažkosti s obstarávaním vakcín proti koronavírusu. Výnimkou je Srbsko, ktoré odštartovalo úspešnú očkovaciu kampaň, najmä vďaka miliónom dávok vakcín Sinopharm z Číny a Sputnik V z Ruska, ktoré ešte neschválila Európska lieková agentúra. Po Srbsku sa začali na Čínu a Rusko obracať aj ďalšie krajiny na západnom Balkáne.

Skryť Vypnúť reklamu

Dovoz čínskych a ruských vakcín na Balkán sa však nevyhol politickému podtónu, keď politici chválili spoločné priateľstvo s krajinami a naopak kritizovali EÚ, že im nepomáha, keď je to najviac treba.

16:00 SLOVENSKO Rezort zdravotníctva spúšťa päť mesiacov od začiatku očkovania celoslovenskú mobilizačnú kampaň. Dôraz kladie na zaočkovanie starších ľudí. Za mediálny priestor zaplatilo ministerstvo viac ako 264-tisíc eur.

Stratégia kampane je rozdelená do troch fáz. Prvá fáza kampane potrvá do 27. júna a realizovať sa bude online formou, v rádiu aj televízii. "Počas celého mesiaca máj budú seniori pri vyplácaní starobných dôchodkov dostávať informačný leták o očkovaní," uviedla.

V kampani vystúpia vedci a podporné osobnosti ako Zuzana Krištúfková, Vladimír Krčméry, virológ Boris Klempa či lekár Peter Sabaka.

Skryť Vypnúť reklamu

15:47 SLOVENSKO Mobilná očkovacia jednotka už v Košickom kraji zaočkovala 422 ľudí. Po zariadeniach sociálnych služieb vyrazí mobilná očkovacia jednotka Košického samosprávneho kraja aj do obcí a miest za tými, ktorí sa nevedia sami zaregistrovať na očkovanie alebo zo zdravotných či iných dôvodov nedokážu prísť do očkovacích centier a nemocníc.

„V každom z regiónov chceme čo najrýchlejšie zaočkovať čo najväčšie množstvo záujemcov, ktorí o vakcínu prejavia záujem. Kým výjazdová jednotka bude prioritne určená pre ľudí nad 60 rokov, mladší obyvatelia sa môžu na vakcínu prihlásiť do krajských veľkokapacitných očkovacích centier v Košiciach, Michalovciach a Spišskej Novej Vsi. Aby išlo očkovanie ešte plynulejšie a rýchlejšie, spustili sme aj vlastný prihlasovací systém náhradníkov na www.ockovanieksk.sk, do ktorého sa môžu prihlásiť tínedžeri nad 16 rokov veku,“ dodal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Skryť Vypnúť reklamu

15:29 SVET Rakúsko je pripravené uzavrieť so Slovenskom bilaterálnu dohodu, ktorá umožní slobodné cestovanie medzi krajinami. Povedal to rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz na spoločnom vyhlásení so slovenským predsedom vlády Eduardom Hegerom.

Súvisiaci článok Rakúsko je pripravené na dohodu o slobodnom cestovaní so Slovenskom Čítajte 

Kurz zdôraznil, že cieľom je, aby bola v Európe do leta obnovená sloboda cestovania.

„Dúfame, že sa nám podarí zelený pas na európskej úrovni presadiť veľmi skoro. Dohodli sme sa aj na tom, že môžeme prijať bilaterálne dohody, aby sme sa dostali dopredu, ak by sa tie rokovania na európskej úrovni mali ťahať dlhšie,“ skonštatoval Kurz. Podľa Hegera budú najbližšie týždne slúžiť na to, aby sa pri takzvanom covid pase našlo spoločné riešenie.

14:48 SVET V Maďarsku sa na očkovanie už môžu prihlásiť aj cudzinci. Tamojšia vláda spustila registráciu pre cudzincov žijúcich v Maďarsku, etnických Maďarov žijúcich v iných krajinách a nedávno repatriovaných Maďarov.

Skryť Vypnúť reklamu

Oznámilo to tamojšie vládne informačné centrum s tým, že záujemcovia nebudú potrebovať ani kartičku maďarského verejného zdravotného poistenia. Ľudia, ktorí majú záujem o očkovanie, sa môžu zaregistrovať prostredníctvom webstránky vakcinainfo.gov.hu.

14:43 SLOVENSKO Profesionálni vojaci si prevzali ocenenia za nasadenie v boji proti pandémii.

Ocenenie im predala prezidentka Zuzana Čaputová. Na slávnostnom ocenení sa zúčastnili aj minister obrany Jaroslav Naď, minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a náčelník Generálneho štábu Daniel Zmeko.

14:35 SVET Premiér Eduard Heger a rakúsky kancelár Sebastian Kurz hovorili o opatreniach na hraniciach. Heger pripomenul zlepšenie pandemickej situácie a uvoľnenie niektorých opatrení.

Pendlerom sa od pondelka stačí preukázať testom nie starším ako sedem dní namiesto doterajšieho testu vykonaného najneskôr 72 hodín pred cestou. Kurz na Twitteri uviedol, že Rakúsko a Slovensko budú aj naďalej úzko spolupracovať v boji proti pandémii COVID-19 a budú sa zvlášť zameriavať na zelené pasy.

Skryť Vypnúť reklamu

14:33 SLOVENSKO Výška pandemického nemocenského a pandemického ošetrovného by mohla byť aj v máji na úrovni sto percent čistej mzdy.

Súvisiaci článok Pandemická PN a OČR by mohli byť i v máji vo výške 100 percent čistej mzdy Čítajte 

"Návrh nariadenia vlády sa predkladá s cieľom zmiernenia negatívnych vplyvov pretrvávajúcej krízovej situácie, posilnenia motivácie dodržiavania karanténnych opatrení a podpory osôb odkázaných v čase pretrvávajúcej krízovej situácie na tzv. pandemické nemocenské alebo tzv. pandemické ošetrovné," vysvetlil rezort v dôvodovej správe.

14:28 SVET V Dánsku sa od štvrtka otvoria kiná a divadlá a základné školy plne obnovia prevádzku. Spúšťa sa používania takzvaného koronapasu. Bary, reštaurácie a kaderníctva, ktoré sú už otvorené, už nebudú vyžadovať rezervácie. Pri vstupe do prevádzok však musia všetci predložiť koronapas, ktorý potvrdzuje, že osoba má negatívny test na koronavírus nie starší ako 72 hodín, bola zaočkovaná alebo sa z choroby nedávno zotavila.

Skryť Vypnúť reklamu

Do svojich tried sa vrátia aj všetci žiaci základných škôl a od 21. mája tiež univerzitní študenti. Vonkajšie akcie budú obmedzené na maximálne 2000 divákov a limit pre súkromné stretnutia sa zvýši na 50 osôb v interiéroch a 100 v exteriéroch.

14:19 SVET Najväčšie mesto Indie, Dillí, požiadalo ministerstvo obrany o zaslanie vojenských jednotiek do mesta. Pomôcť majú so zvládaním pandemickej situácie. V snahe pomôcť Indii zvládnuť zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu pošlú Spojené štáty do krajiny lekársky materiál v hodnote sto miliónov dolárov.

Koronavírus už zaznamenali aj u levov v tamojšej zoologickej záhrade v meste Hajdarabád. Pozitívny výsledok testu malo osem z nich, informuje CNN. Zvieratá otestovali potom, čo začali vykazovať známky respiračného ochorenia.

Skryť Vypnúť reklamu

14:05 SLOVENSKO - Slováci sa plánujú vracať k obedom v reštauráciách len pomaly. Približne každý ôsmy plánuje obedovať v reštaurácii počas pracovného týždňa každý deň. Naopak, asi štvrtina neplánuje využívať služby gastroprevádzok vôbec.

Súvisiaci článok Ľudia si už užívajú terasy. Ako vyzerá uvoľňovanie v Bratislave Čítajte 

Tretina Slovákov plánuje po otvorení reštaurácií chodiť na obed aspoň trikrát do týždňa. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu agentúry 2muse, ktorý ho realizovala v druhej polovici marca.

13:50 SLOVENSKO Protilátky voči ochoreniu COVID-19 ma približne štvrtina Košičanov. „Počas 12 dní sa nám podarilo otestovať 9 463 ľudí. Doterajšie výsledky ukazujú, že zhruba 25 percent obyvateľov Košíc a blízkeho okolia malo protilátky. Zhruba 12 percent z nich toto ochorenie prekonalo v dávnejšom období, to znamená pravdepodobne počas prvej vlny pandémie, a zvyšok mal vytvorené protilátky po prekonaní ochorenia počas druhej vlny,“ uviedla prednostka Ústavu epidemiológie Lekárskej fakulty UPJŠ Monika Halánová.

Skryť Vypnúť reklamu

Dodala, že u jedného percenta testovaných zachytili protilátky triedy IgM, ktoré poukazovali na možné práve prebiehajúce ochorenie. Podrobné výsledky testovania na protilátky by mali byť známe po spracovaní do konca leta.

13:33 SVET Maďarsko sa obáva indickej mutácie koronavírusu. "Mutácia je už blízko a môže spôsobiť prekvapenia, preto je potrebná obozretnosť," vyhlásil v utorok v Budapešti na online tlačovej konferencii operačného štábu šéf pracovnej skupiny pre očkovanie István György.

Česká republika potvrdila minulý týždeň už tri prípady tejto mutácie koronavírusu.

13:27 SLOVENSKO Predseda parlamentu Boris Kollár otvoril schôdzu parlamentu, poslanci na nej budú hlasovať o zavedení trvalého kurzarbeitu.

13:16 SVET Belgickí lekári žiadajú schváliť liečbu monoklonálnymi protilátkami, určená je najmä pre ľudí s oslabeným imunitným systémom.

Skryť Vypnúť reklamu

Laboratórne vytvorené molekuly napodobňujú normálnu imunitnú odpoveď tela po podaní vakcíny. Injekčné protilátky zastavia vírus skôr, ako sa dostane do pľúc, píše sa v správe s tým, že liečba monoklonálnymi protilátkami je účinná aj proti novým variantom koronavírusu.

Podľa doterajších zistení pacienti so slabým imunitným systémom reagujú horšie na očkovanie a ich telá nevytvárajú vôbec alebo iba málo protilátok na ochranu pred vírusom.

13:14 SLOVENSKO Zvolenská nemocnica už nemá žiadneho zamestnanca pozitívneho na COVID-19, naopak stúpajú čísla zaočkovaných zdravotníkov. Za štyri mesiace tohto roka zvolenská nemocnica hospitalizovala 1 289 pacientov s koronavírusom, z toho bolo 734 mužov a 555 žien.

13:07 SLOVENSKO Ľudia sa môžu očkovať už po 7 alebo 14 dňoch od prekonania ochorenia. Podľa doteraz zverejňovaných informácií sa mohli osoby prihlasovať na očkovanie až po 90 dňoch od prekonania ochorenia.

Skryť Vypnúť reklamu

„Dnes sa dostupnosť vakcín výrazne zlepšuje a z hľadiska bezpečnosti je možné sa očkovať už po 14-tich dňoch od prekonania COVIDu so symptomatickým priebehom, ak ste posledných 7 dní boli bez príznakov, a už po 7-mich dňoch od prekonania COVIDu s asymptomatickým priebehom,“ vysvetlil rezort zdravotníctva.

12:56 SVET Indický štát Bihár, ktorý sa nachádza na východe krajiny, vstupuje do lockdownu. Lockdown bude v krajine platiť do 15. mája, informuje CNN.

12:23 SVET Európska agentúra pre lieky posudzuje vakcíny spoločnosti Sinovac. Posudzovanie bude pokračovať, až kým nebude k dispozícii dostatok dôkazov.

Súvisiaci článok Európska agentúra pre lieky posudzuje vakcíny spoločnosti Sinovac Čítajte 

Vakcínu bude EMA posudzovať základe výsledkov priebežných laboratórnych a klinických štúdií, ktoré potvrdzujú, že vakcína Vero Cell spúšťa tvorbu protilátok.

Lieková agentúra bude priebežne vyhodnocovať vakcíny s cieľom zistiť, či ich prínos prevažuje nad rizikami.

12:17 SVET Taliansko predlžuje platnosť sprísnených pandemických opatrení. Pre vstup do Talianska sa pre Slovákov vyžaduje negatívny antigénový alebo PCR test. Núdzový stav v krajine bude platiť do 31. júla.

„Po príchode ďalej platí povinnosť registrácie na Oddelení prevencie príslušného zdravotníckeho zariadenia (Dipartimento di prevenzione dell´azienda sanitaria) a zároveň povinnosť zaslania negatívneho výsledku testu,“ upozorňuje rezort diplomacie. Na stránke rezortu sa nachádza kompletný zoznam platných protipandemických opatrení v krajine.

Taliansko je momentálne rozdelené na zóny, v ktorých platia rozdielne obmedzenia. Presun je povolený len medzi žltými regiónmi, pohyby medzi oranžovými a červenými regiónmi je možný len s tzv. zeleným pasom. Platí to aj pre cudzincov.

„Zelený pas umožňuje presun medzi regiónmi rôznych farieb a rizík. Dotýka sa osôb, ktoré boli zaočkované (obidve dávky, ale len vakcínou uznanou v EÚ) alebo prekonali a vyliečili sa z koronavírusu (platnosť potvrdenia je 6 mesiacov), resp. osoby, ktoré sa preukážu antigénovým alebo PCR testom nie starším ako 48 hodín. Potvrdenia môžu byť písomné alebo elektronické,“ uvádza rezort diplomacie.

12:12 SVET Počet cestujúcich leteckou dopravou v USA dosiahol od vypuknutia pandémie ďalší rekord.Podľa údajov amerického Úradu pre bezpečnosť dopravy (TSA) v nedeľu na letiskách skontrolovali viac ako 1,6 milióna ľudí. Bol to najvyšší počet od 12. marca minulého roka, keď letecká doprava začala klesať.

Stále to však bolo o 35 percent menej oproti porovnateľnej nedeli v roku 2019. Počet pasažierov však napriek tomu zostáva hlboko pod úrovňou roku 2019.

11:59 SVET Spojené štáty aj Európa sa už pomaly vracajú k normálnemu životu, v ostrom kontraste sa nachádza India.Vakcinačná kampaň, predovšetkým na starom kontinente, napriek počiatočným zakopnutiam začala napredovať a vyvoláva optimizmus, že sa čoskoro podarí splniť do konca leta cieľ - zaočkovanie 70 percent dospelej populácie EÚ.

Predstavitelia EÚ v pondelok navrhli zmiernenie obmedzení na cestovanie do krajín európskej dvadsaťsedmičky, hoci konečné rozhodnutie bude pravdepodobne na samotných členských štátoch. „Je čas na oživenie cestovného ruchu v EÚ a na opätovné bezpečné oživenie cezhraničných priateľstiev. Navrhujeme možnosť opäť privítať zaočkovaných návštevníkov a ľudí z krajín s dobrou zdravotnou situáciou,“ uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

V Grécku reštaurácie a kaviarne v pondelok po šiestich mesiacoch „odstávky“ znovu otvorili svoje terasy. Vo Francúzsku sa zasa znovu otvorili stredné a vysoké školy a zrušili zákaz domáceho cestovania.

Donedávna ťažko zasiahnutá Česká republika, kde počet prípadov začal ubúdať, oznámila, že uvoľní prísne pravidlá nosenia rúšok. Podľa vicepremiéra Karla Havlíčka to vláda definitívne potvrdí vo štvrtok. Situácia sa rapídne zlepšuje aj vo Veľkej Británii, kde podali už viac ako 50 miliónov dávok vakcín a podľa premiéra Johnsona by 21. júna mohli zrušiť posledné obmedzenia.

Zlepšujúci sa obraz na mnohých miestach kontrastuje so zhoršujúcou sa katastrofou v Indii. Tá nedávno v počte registrovaných infikovaných vystriedala v celosvetovom poradí na druhom mieste Brazíliu, v sobotu zaznamenala rekordný 400-tisícový denný prírastok prípadov a v utorok prekonala hranicu 20 miliónov nakazených.

11:52 SLOVENSKO Na Slovensku by sa približne o dva týždne mohlo začať očkovať vakcínou Johnson & Johnson, informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Súvisiaci článok Počet hospitalizovaných aj ľudí na pľúcnej ventilácii sa znížil (mapa a grafy) Čítajte 

Ako uviedla, rezort zdravotníctva aktuálne do konca mája očakáva dodávku 46 500 týchto vakcín. "Prioritne sa uvažuje nad očkovaním nimi v mobilných očkovacích tímoch v teréne vzhľadom na možnosť ich skladovania, ako aj na fakt, že táto vakcína je jednodávková," povedala.

"Zelenú" tejto vakcíne dala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) aj Európska lieková agentúra (EMA). V Európskej únii (EÚ) je zatiaľ určená pre ľudí vo veku od 18 rokov. Minulý týždeň americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) zrušil svoje odporúčanie pozastaviť používanie vakcíny od firmy Johnson & Johnson v USA.

11:04 SLOVENSKO Róbert Suja skončil ako šéf Národného centra zdravotníckych informácií. Denníku SME to potvrdila hovorkyňa NCZI Veronika Bauch. Novým riaditeľom bude Pavol Capek. Capek bol doteraz riaditeľom úseku informatizácie a elektronizácie zdravotníctva.

Pod novým riaditeľom čaká NCZI reorganizácia krízového riadenia realizácie protipandemických opatrení a očkovania proti koronavírusu aj projekt elektronického zdravotníctva eHaelth.

Suja v pondelok na tlačovej konferencii vysvetľoval, ako dochádzalo k rušeniu termínov približne 3 500 tínedžerom. Podľa neho sa nestala chyba. Suja vo funkcii končí k dnešnému dňu, vedením úradu bol dočasne poverený od marca.

11:00 SVET Južná Kórea sprísňuje karanténu pre cestujúcich prichádzajúcich z Indie, informuje CNN. Prvých sedem dní musia stráviť v štátnej karanténe, kým ich dvakrát otestujú s negatívnym výsledkom testu a prepustia do sedemdňovej domácej karantény.

10:53 SVET Poľsko otvára múzeá, nákupné strediská i časť škôl. Reštaurácie v nákupných strediskách môžu do polovice mája fungovať formou donášky alebo osobného odberu. Potom budú môcť svoje služby ponúkať na otvorených terasách.

Do škôl sa od utorka vrátili deti prvých troch ročníkov základných škôl. Starší žiaci aj naďalej pokračujú v on-line výučbe. Od 17. mája prejdú na hybridný model vyučby.

Poliaci v obchodoch aj v múzeách musia nosiť rúška. Obchody musia zákazníkom poskytnúť ochranné rukavice a dezinfekciu. V obchodných prevádzkach s rozlohou do 100 štvorcových metrov je maximálny počet zákazníkov v prevádzke jedna osoba na 15 štvorcových metrov. Vo väčších prevádzkach musí na jednu osobu pripadať najmenej 20 štvorcových metrov.

10:46 SVET V Česku pribudlo v pondelok ďalších 2216 prípadov nákazy koronavírusom, čo je o 363 menej než pred týždňom. Vyplýva to z údajov, ktoré v utorok ráno zverejnilo ministerstvo zdravotníctva ČR. Doteraz v krajine podali vyše 3,27 milióna vakcín. Obe dávky dostalo 1,02 milióna ľudí.

V českých nemocniciach je momentálne hospitalizovaných 2 564 ľudí. Vo vážnom stave je 473 pacientov. V súvislosti s koronavírusom pribudlo 15 úmrtí. Reprodukčné číslo, ktoré ukazuje, koľko ďalších ľudí nakazí jeden infikovaný, sa v Českej republike nepatrne zvýšilo na 0,895, informoval spravodajský server Novinky.cz.

10:42 SLOVENSKO Fakultná nemocnica v Trnave sa chce v priebehu mája vrátiť k štandardnej medicíne spred pandémie. Pôjde však o postupné kroky, povedal riaditeľ nemocnice Vladislav Šrojta s tým, že o návrate k „bielej medicíne” prebieha komunikácia s ministerstvom zdravotníctva.

„Nemôžeme si dovoliť vrátiť sa k všetkým výkonom, hlavne tým, ktoré si budú vyžadovať dlhodobé hospitalizácie. Prednosť dostane nábeh na jednodňové výkony, pri ktorých pacient príde ráno a večer odíde domov,“ povedal Šrojta. Nemocnica eviduje výrazné zlepšenie pandemickej situácie a má aj výrazne menej pacientov. Stále však musí byť podľa jej riaditeľa pripravená aj na možný príchod ďalšej vlny pandémie.

Fakultná nemocnica v Trnave mala v čase vrcholu pandémie podľa riaditeľa Šrojtu takmer 170 reprofilizovaných lôžok, v súčasnosti ich drží ešte okolo stovky, aj keď počet hospitalizovaných je aktuálne výrazne nižší.

10:25 SVET Za posledných 24 hodín potvrdili v Maďarsku 726 prípadov nákazy koronavírusom. Pribudlo 137 obetí , informoval v utorok operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu. V nemocniciach ošetrujú 4 739 pacientov, z nich 549 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Aktuálne je v krajine nakazených 223 802 osôb.

Na očkovanie sa zaregistrovalo 4,7 milióna ľudí, z ktorých vakcínu dostalo už 80 percent. Po prekročení hranice štyroch miliónov zaočkovaných minulú sobotu (1. 5.) uvoľnili v Maďarsku ďalšie epidemiologické opatrenia - začiatok zákazu nočného vychádzania posunuli na 24:00, obchody a reštauračné zariadenia môžu byť otvorené do 23:00, pričom mnohé prevádzky služieb sú dostupné pre klientov s potvrdením o imunite.

10:19 SVET Počet pacientov vo vážnom stave v Izraeli klesol pod sto po prvý raz za posledných približne desať mesiacov, informovala v utorok agentúra DPA. Na základe údajov izraelského ministerstva zdravotníctva z pondelkového večera bolo v krajine 97 osôb vo vážnom stave a 63 ľudí potrebovalo pľúcny ventilátor.

Tento počet bol nižší ako sto naposledy 7. júla 2020. Najviac osôb vo vážnom stave, 1 192, v krajine zaznamenali 17. januára.

9:58 SLOVENSKO V pondelok pribudlo 381 novonakazených koronavírusom, pomocou RT-PCR testov vyhodnotili 7 225 vzoriek. Pribudlo aj 48 obetí, ich počet tak stúpol na 11 855.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (97), nasledujú prešovský kraj (68), Trenčiansky (60), Bratislavský (37), Košický (37), Nitriansky (32), Banskobystrický (30) a Trnavský (20).

Je medzi nimi 192 mužov a 189 žien. Celkový počet nakazených mužov je 183 129 a žien 200 480.

Počet hospitalizovaných klesol o deväť, v nemocnici je momentálne 1 318 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 1 191 ľudí. Na JIS je 129 z nich, ďalších 193 je pripojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Pokračuje aj očkovanie, v pondelok zaočkovali 15 507 ľudí. Na Slovensku je tak zaočkovaných 1 115 253 ľudí prvou dávkou vakcíny, druhou dávkou je zaočkovaných 508 681.

9:50 SLOVENSKO Počet sporiacich aj v čase koronakrízy narástol. Na Slovensku je potenciál, že domácu ekonomiku pomôžu naštartovať úspory spotrebiteľov. Spoločnosť Intrum porovnala dáta z prieskumu platobného správania spotrebiteľov z obdobia pred a počas koronakrízy.

Súvisiaci článok Sme anomáliou Európskej únie. Prečo Slováci míňali viac, kým inde sa šetrilo Čítajte 

Z nich vyplynulo, že podiel tých, ktorí každý mesiac sporia, medziročne narástol na 82 percent. Taktiež stúpol podiel tých, ktorí si dokážu každý mesiac odložiť viac ako 20 percent svojho platu.

„Ľudia sa stali zodpovednejšími a začali si vytvárať finančnú rezervu,“ hovorí výkonný riaditeľ spoločnosti Intrum Slovakia Martin Musil. Existuje predpoklad, že časť úspor ľudia po uvoľnení opatrení použijú na nákup chýbajúcich položiek a na odmenu pre seba vo forme menších nákupov.

9:16 SLOVENSKO Nemocnica Agel Komárno naďalej eviduje stabilnú pandemickú situáciu. Minulý týždeň tam síce zaznamenali v aj nové príjmy pacientov, celkový počet pacientov s covidom sa však znížil. Hoci v uplynulých dňoch prijali do nemocnice päť nových pacientov, celkový počet hospitalizovaných s novým koronavírusom klesol za týždeň o 11.

8:30 SLOVENSKO Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica za prvé štyri mesiace roku 2021 hospitalizovala a liečila takmer 450 pacientov s diagnózou Covid-19.

Za uplynulý týždeň počet pacientov aj zamestnancov s novým koronavírusom mierne stúpol. "Aktuálne poskytujeme zdravotnú starostlivosť 15 pacientom s novým koronavírusom. Závažný stav u jedného z nich si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. Počet reprofilizovaných lôžok sme vzhľadom na súčasnú pandemickú situáciu zredukovali na 21," uviedol riaditeľ nemocnice Jakub Rybár.

Nemocnica eviduje sedem zamestnancov s novým koronavírusom, žiadny zo zdravotníkov nie je v karanténe.

6:42 SVET V Indii počet oficiálne potvrdených prípadov nákazy prekročil 20 miliónov potom, čo za uplynulý deň pribudlo 357 229 nových prípadov.

Oznámili to dnes tlačové agentúry s odvolaním sa na ministerstvo zdravotníctva. Je to trinásty deň za sebou, čo krajina hlási viac ako 300-tisíc nových prípadov za uplynulý deň. Ministerstvo zdravotníctva oznámilo aj 3 499 úmrtí, čím celkový počet obetí pandémie v Indii dosiahol 222 408.

India sa tak po USA stala druhou krajinou na svete, ktorá prekonala temný míľnik 20 miliónov prípadov. Lekári odhadujú, že realita môže byť päťkrát, ba až desaťkrát horšia, než uvádzajú oficiálne údaje.

6:33 SVET V Nemecku pribudlo počas uplynulého dňa 7 534 novo potvrdených prípadov koronavírusovej nákazy a 315 úmrtí. Pred týždňom hlásil Inštitút Roberta Kocha 10 976 nových ochorení a 344 úmrtí.

06:00 SVET Nedostatok vakcín proti ochoreniu covidu prinútil niekoľko veľkých brazílskych miest pozastaviť podávanie druhých dávok, informovali tamojšie úrady a médiá.

Sedem z 26 hlavných miest brazílskych federatívnych štátov pozastavilo podávanie druhej dávky čínskej vakcíny CoronaVac pre nedostatok dodávok.

Približne 15 percent populácie dostalo prvú dávku vakcíny a 7,5 percenta druhú.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Máš rád výzvy? Zmeň svet a urob veci inak, teraz
 2. Tento rok turizmu neprial
 3. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 4. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 6. Opäť sme na dobrej vlne
 7. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 8. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 9. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 10. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 1. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 3. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 4. Opäť sme na dobrej vlne
 5. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 6. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 7. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 10. Tento rok turizmu neprial
 1. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 16 541
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 10 824
 3. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 10 556
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 781
 5. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 6 049
 6. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 801
 7. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 5 031
 8. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 4 602
 9. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 3 832
 10. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 2 827
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Pozitivita testov stúpla len mierne.


1 h
Sanitka prechádza okolo cyklistu s ochranným rúškom na tvári vo Varšave.

Kompletne zaočkovaných je v Poľsku 54 percent populácie.


19 h

Skok z miesta, v tomto som na vrchole pyramídy, vraví mladý Slovák.


23 h

Neprehliadnite tiež

Očkovanie na Slovensku.

Tretiu dávku vakcíny proti ochoreniu Covid-19 dostalo už celkovo 446 295 ľudí.


a 2 ďalší 8m

Ako sa vyvíja nákaza na Slovensku?


a 1 ďalší 13m
Ilustračné foto

Prokurátor Alexander Bíró je presvedčený o spáchaní skutkov Tiborom H.


TASR 20m
Skryť Zatvoriť reklamu