SME
Sobota, 19. jún, 2021 | Meniny má AlfrédKrížovkyKrížovky

Eurokomisia neobnovila zmluvu na vakcíny s AstraZenecou (minúta po minúte)

PCR testami na Slovensku už odhalili viac ako 385-tisíc prípadov.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Online spravodajstvo o pandémii COVID-19 budeme prinášať opäť zajtra.

20:13 SLOVENSKO - V bratislavskom Národnom futbalovom štadióne zaočkovali včera dosiaľ najväčší počet ľudí za jeden deň. Konkrétne 3570. Bratislavský samosprávny kraj (BSK) o tom informoval na sociálnej sieti.

Skryť Vypnúť reklamu

"Vďačíme za to najmä našim skvelým kolegom z odboru zdravotníctva, ktorí idú doslova na doraz a snažia sa každý deň zaočkovať čo najviac ľudí," spresnili s tým, že v očkovacích centrách, ktoré prevádzkuje BSK, doteraz zaočkovali približne 60.000 obyvateľov.

18:29 SVET - Poľsko do nedele rána potvrdilo 3 852 nových prípadov nákazy koronavírusom a 147 súvisiacich úmrtí, ktoré v krajine zaznamenali v uplynulých 24 hodinách, vyplýva z údajov poľského ministerstva zdravotníctva.

Ako uvádza agentúra PAP, v poľských nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 16 156 osôb s ochorením COVID-19, z čoho 2 138 je pripojených na pľúcnu ventiláciu. Celkovo bolo proti covidu zaočkovaných už vyše trinásť a pol miliónov Poliakov, z ktorých zhruba 3,6 milióna dostalo obe potrebné dávky vakcíny.

Skryť Vypnúť reklamu

17:51 SVET - Európska komisia neobnovila objednávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca. Oznámil to komisár Európskej únie pre vnútorný trh Thierry Breton.

"Neobnovili sme objednávky na obdobie po júni. Uvidíme, čo bude neskôr," uviedol Breton pre francúzsku rozhlasovú stanicu France Inter. Eurokomisár to povedal deň po tom, ako Európska únia s konzorciom firiem Pfizer-BioNTech dohodla kontrakt na dodávku potenciálne až 1,8 miliardy dávok jeho očkovacej látky, ktoré by sa mali dodávať do konca roku 2023.

Pred dvomi týždňami EÚ podnikla právne kroky voči spoločnosti AstraZeneca, ktorú obviňuje z nedodržania podmienok zmluvy o dodávkach vakcín pre 27-členný blok.

16:56 SVET - Dubajská letecká spoločnosť Emirates začne bezplatne dopravovať pomoc od WHO a iných organizácií do Indie, aby pomohla bojovať proti vlne pandémie koronavírusu v tejto krajine. Firma to oznámila dnes.

Skryť Vypnúť reklamu

Ponuka zo strany spoločnosti Emirates, ktorá týždenne lieta 95-krát do deviatich indických miest, sa najprv týka pomoci, ktorá je už v Dubaji.

14:28 SLOVENSKO - Ochorenie COVID-19 môže viesť k post-pandemickej vlne srdcového zlyhávania. Pandémia koronavírusu a strach pacientov pred návštevou ambulancií a nemocníc spôsobili, že pacienti rušili termíny u svojich kardiológov.

Prieskum realizovaný medzi slovenskými kardiológmi napovedá, že pacienti zrušili až takmer 20 % plánovaných kontrol u kardiológov, čo môže mať dopad na vývoj ochorenia. Približne polovica kardiológov v prieskume uviedla, že u pacientov evidujú zhoršenie ich zdravotného stavu v porovnaní s obdobím pred pandémiou. Odborníci zároveň upozorňujú aj na to, že po COVID-e môže prísť „epidémia“ srdcového zlyhávania ako následok negatívnych dopadov ochorenia COVID- 19 na srdcový sval.

Skryť Vypnúť reklamu

Odborníci pri príležitosti Medzinárodného týždňa o srdcovom zlyhávaní preto vyzývajú na nepodceňovanie príznakov tohto závažného kardiovaskulárneho ochorenia. Len na Slovensku si vyžiada viac ako 3 400 hospitalizačných úmrtí ročne. Podobne negatívna je aj štatistika počtu hospitalizácií. Práve srdcové zlyhávanie patrí medzi diagnózy, ktoré sa najviac podieľajú na hospitalizáciách. V roku 2019 bolo s touto diagnózou prijatých v slovenských nemocniciach takmer 29-tisíc pacientov.

14:12 SLOVENSKO - Trnavský samosprávny kraj otvoril cez víkend v Mestskej športovej hale v Trnave svoje štvrté veľkokapacitné očkovacie centrum. V sobotu v ňom zaočkovali 2 000 ľudí vakcínou Pfizer/BioNTech, v nedeľu očkujú vakcínou Moderna.

Mesto Trnava poskytlo na očkovanie priestory svojej športovej haly, počítače a ďalšie technické vybavenie, organizačne očkovanie zabezpečuje Trnavský samosprávny kraj.

Veľkokapacitné očkovacie centrum naďalej funguje aj v priestoroch Strednej zdravotníckej školy v Trnave, to je podľa župana Jozefa Viskupiča vyhradené pre podávanie druhej dávky vakcíny AstraZeneca. Samosprávny kraj už zriadil veľkokapacitné očkovacie centrá aj v Skalici a Dunajskej Strede. V mestách očkovanie zabezpečujú aj nemocnice a polikliniky.

Skryť Vypnúť reklamu

11:33 SVET - Improvizované pouličné oslavy vypukli po polnoci zo soboty na nedeľu v španielskych mestách, keďže v krajine sa skončil šesť mesiacov trvajúci celoštátny lockdown zameraný na brzdenie šírenia koronavírusu. Reštaurácie v krajine môžu od nedele podávať jedlá a môžu zostávať otvorené do 23:00.

Avšak pri jednom stole môžu byť maximálne štyria hostia a svoje interiéry môžu reštaurácie využívať iba na 30 percent. Zrušil sa aj zákaz cestovania medzi španielskymi regiónmi a mnohé obmedzenia spoločenských stretnutí sa zmiernili. Iba štyri z 19 regiónov a autonómnych miest ponechali zákaz vychádzania v platnosti. Napriek kritike zo strany hláv niektorých regiónov a zo strany opozície španielska stredopravicová vládna koalícia odmietla predĺžiť núdzový stav. Premiér Pedro Sánchez uviedol, že platné predpisy by mali postačovať na reakciu na lokálne epidémie, keďže sa zrýchľuje distribúcia vakcín.

Skryť Vypnúť reklamu

12:48 SVET - Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 5 372 na celkovo 2 119 510. Vyplýva to z nedeľňajších údajov Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany.

Chorobe COVID-19, ktorú uvedený koronavírus SARS-CoV-2 spôsobuje, podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín v krajine 193 ľudí, čím tamojší celkový počet obetí pandémie stúpol na 46 393. Z ochorenia sa uzdravilo ďalších 9181 ľudí; od začiatku pandémie už 1 759 751.

11:12 SVET - Počet ľudí nakazených novým druhom koronavírusu v Indii sa za posledný deň zvýšil o 403 738.

V krajine na ochorenie COVID-19 v rovnakom čase zomrelo ďalších 4 092 ľudí, vyplýva z údajov, ktoré v nedeľu zverejnilo indické ministerstvo zdravotníctva. Informovala o tom agentúra DPA. Celkový počet potvrdených prípadov nákazy v Indii presiahol hranicu 22 miliónov. Od začiatku pandémie tam dosiaľ tiež evidujú 242.362 súvisiacich úmrtí.

Skryť Vypnúť reklamu

10:10 SLOVENSKO - Aspoň prvú dávku vakcíny proti covidu dostalo už 1 209 044 ľudí.

Za predchádzajúci deň pribudlo 16 603 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 583 630 ľudí, včera preočkovali 6 468 ľudí.

09:59 SLOVENSKO - PCR testami včera odhalili 80 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (39), nasledujú Košický kraj (18), Banskobystrický (11), Bratislavský (5), Trnavský (4) a Trenčiansky (3). Je medzi nimi 34 mužov a 46 žien. V sobotu PCR testami otestovali 3 666 vzoriek s mierou pozitivity 2,18 percenta. Z 133 450 antigénových testov vyšlo pozitívnych 218, čo predstavuje 0,16 percenta.

Pľúcnej forme COVID-19 podľahlo ďalších 29 ľudí. Celkový počet úmrtí "na Covid" je 12 019 a celkový počet úmrtí "s Covidom" je 2 346, informovalo Ministerstvo zdravotníctva na svojom webe.

Skryť Vypnúť reklamu

Hospitalizovaných s koronavírusom je v nemocniciach 1 035 pacientov. Potvrdený covid má 937 ľudí. Na intenzívkach leží 110 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 141 chorých.

„Celkový počet neaktívnych prípadov je 673 097. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné,“ uzavrelo Ministerstvo.

09:00 SVET - České laboratória v sobotu odhalili 717 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo bolo o 454 menej ako pred týždňom.

Skryť Vypnúť reklamu

Od minuloročného septembra išlo o prvú sobotu, počas ktorej v Česku pribudlo menej ako 1000 nových infekcií. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Aktuálne je najhoršia situácia v okrese Jihlava, kde bolo za posledných sedem dní 208,58 nakazených na 100-tisíc obyvateľov. Nasledujú okresy okresy Prachatice (200,09) a České Budějovice (194,48). Celkovo sa v Česku doteraz nakazilo viac ako 1,6 milióna ľudí, čiže približne desatina obyvateľstva.

Klesá aj počet hospitalizovaných v českých nemocniciach s ochorením COVID-19. Podľa údajov za piatok bolo v nemocniciach 2 104 nakazených, pričom 386 z nich bolo vo vážnom stave. Počet hospitalizovaných s koronavírusom v Česku kulminoval 15. marca, a to na úrovni 9 457 a v ohrození života ich vtedy bolo 2 050.

Doteraz v Česku celkovo podali viac ako 3,5 milióna dávok vakcíny proti COVID-19. Dvomi dávkami zaočkovali viac ako milión ľudí. Najviac očkujú vakcínou Pfizer/BioNTech a v krajine podali viac ako 2,7 milióna dávok tejto očkovacej látky.

Skryť Vypnúť reklamu

07:00 SVET - V snahe podporiť cestovný ruch chce Taliansko umožniť turistom z Únie pricestovať do krajiny bez absolvovania povinnej karantény, a to v priebehu mája, informovala v nedeľu agentúra DPA.

Cestovanie do Talianska by malo byť jednoduchšie pre turistov, ktorí boli plne zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19, napísal taliansky minister zahraničných vecí Luigi Di Maio na svojom profile na Facebooku.

Uviedol, že pracuje s ministrom zdravotníctva na zrušení "minikarantény" pre občanov Európskej únie, Británie a Izraela, ktorí boli negatívne testovaní na koronavírus, zaočkovaní alebo sa zotavili z ochorenia COVID-19.

Turisti, ktorí pricestujú do Talianska z krajín EÚ, musia v súčasnosti pred vycestovaním absolvovať test na koronavírus, stráviť päť dní po príchode do Talianska v karanténe a následne absolvovať druhý test.

Skryť Vypnúť reklamu

Di Maio oznámil, že v júni by sa mali zmierniť pravidlá aj pre turistov prichádzajúcich do Talianska zo Spojených štátov.

"Turizmus je dôležitým stavebným prvkom oživenia Talianska," uviedol.

Presné pravidlá a dátumy nových nariadení ešte nie sú zakotvené v legislatíve.

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku v poslednej dobe klesá a očkovacia kampaň v krajine napreduje. Aspoň jednu dávku vakcíny už dostalo viac ako 27 percent populácie.

Od pondelka sa podľa vyhlášky podpísanej ministrom zdravotníctva Robertom Speranzom nebudú žiadne regióny Talianska nachádzať v červenej zóne, čo je najvyšší stupeň rizika v trojstupňovom systéme krajiny.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 3. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 5. Crème de la crème po slovensky
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 28 370
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 927
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 7 744
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 718
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 6 568
 6. Po Slovensku na motorke 6 410
 7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 304
 8. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 5 018
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 4 429
 10. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 4 396
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ľuboš Kosík po príchode do Mali (vľavo) a teraz.

Zastavenie vyšetrovania starej kauzy SIS bolo nezákonné.


15 h
Premiér Eduard Heger.

Najvyšší súd roztrhal verdikt Sabovej senátu na márne franforce.


17. jún
Ilustračná fotografia.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 391-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 486 obetí.


a 3 ďalší 14 h
Zásobníky zemného plynu v Lábe.

Najväčším problémom sú jemné prachové častice z domácich kotlov.


Tomáš Malatinský 17. jún

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 391-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 486 obetí.


a 3 ďalší 14 h
Erik Tomáš.

Ak sa deje niečo v rozpore s trestným poriadkom, táto koalícia s tým narobí poriadok, reagujoval Gyimesi.


SITA a 1 ďalší 1 h
Minister obrany Jaroslav Naď počas medzinárodnej konferencie Globsec 2021 Bratislava Forum.

Prezidentka upozorňuje, že má ísť o navýšenie v rámci už existujúceho záväzku členských štátov.


SITA 2 h
Minister školstva Branislav Gröhling.

Na pozíciu riaditeľa sú vysoké nároky z hľadiska rozsahu práce či vzdelania.


TASR 2 h