SME
Štvrtok, 24. jún, 2021 | Meniny má JánKrížovkyKrížovky

Covid pasy s QR kódom budú k dispozícii koncom júna (minúta po minúte)

Pandémia si vyžiadala 12 280 obetí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

19:11 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj počas víkendu.

Skryť Vypnúť reklamu

18:24 SVET - Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer a jej nemecká partnerská firma BioNTech sľúbili, že v priebehu najbližších 18 mesiacov dodajú 2 miliardy dávok očkovacej látky proti ochoreniu Covid-19 krajinám so strednými a nízkymi príjmami.

17:15 SVET - Thajsko začalo do boja proti koronavírusu zapájať psov v nádeji, že pomôžu spomaliť narastajúci počet nakazených covidom.

Psy sú špeciálne vycvičené na vyhľadanie pachu, ktorý majú nakazení ľudia v pote, napísala dnes agentúra AP.

Angel, Bobby a Bravo sú tri zo šiestich labradorských retrieverov, ktorých vycvičili vedci veterinárnej fakulty univerzity v Bangkoku.

Od 10. mája táto trojica psov otestovala viac ako 1 000 vzoriek od zamestnancov univerzity, študentov aj ľudí z iného prostredia.

Skryť Vypnúť reklamu

17:00 SVET - Európske zelené COVID pasy by mali byť aktívne najneskôr od 1. júla, oznámil eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders, ktorý štvrtkovú dohodu členských krajín EÚ a Európskeho parlamentu na podmienkach týchto osvedčení označil za "dobrú správu pre všetkých občanov členských krajín EÚ".

COVID pasy občanom členských krajín EÚ umožnia "slobodnejšie sa pohybovať v rámci EÚ s úplnou bezpečnosťou čo sa týka zdravia", a podporia odvetvia ekonomiky závislé od voľného pohybu ľudí, povedal Reynders.

16:28 SVET - Medzinárodný menový fond žiada, aby sa na zabezpečenie rýchlejšej distribúcie vakcín proti koronavírusu vynaložilo 50 miliárd dolárov.

Podľa fondu však vakcinácia môže pre globálnu ekonomiku znamenať prínos v objeme 9 biliónov dolárov, informuje portál cnbc.com.

Fond vyzval na zaočkovanie aspoň 40 percent globálnej populácie do konca tohto roka a najmenej 60 percent do júna 2022. Doteraz dostalo očkovaciu látku proti koronavírusu len približne 9,5 percenta svetovej populácie.

„Žiadna krajina sa nemôže vrátiť do normálneho stavu, kým pandémiu nedokážu poraziť všetky štáty," uviedol Medzinárodný menový fond v správe s názvom „Návrh na ukončenie pandémie COVID-19".

Skryť Vypnúť reklamu

16:25 SVET - Celosvetová aliancia pre očkovanie Gavi podpísala zmluvu na kúpu 200 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu od firmy Johnson & Johnson na podporu medzinárodnej iniciatívy COVAX, ktorá distribuuje vakcíny menej rozvinutým krajinám.

Dohodu uzavrela s cieľom sprístupnenia daných jednodávkových vakcín v tomto roku.

Iniciatíva, podporovaná Organizáciou Spojených národov, tento týždeň utrpela značnú ranu, keď spoločnosť Serum Institute of India, ktorá je jej najväčším dodávateľom, oznámila, že nebude exportovať ďalšie vakcíny do konca roka, aby riešila zlú epidemickú situáciu na indickom subkontinente.

16:15 SLOVENSKO - V čakárni na prvú očkovaciu dávku vakcíny proti ochoreniu Covid-19 sa nachádza vyše 150 tisíc ľudí.

Iniciatíva Dáta bez pátosu v spolupráci s Národným centrom zdravotníckych informácií pripravila interaktívne mapy a reporty k situácii s očkovaním v jednotlivých okresoch.

Skryť Vypnúť reklamu

15:55 SLOVENSKO - Zmluvy s mobilnými odberovými miestami sa končia. Rezort zdravotníctva chce časť z nich nechať fungovať a spojiť ich tak, aby sa tam mohli vykonávať antigénové (AG) aj PCR testy.

Uviedol to dnes minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) počas návštevy vakcinačného centra v Poprade s tým, že tento proces je vo vývoji.

Na ich prevádzku budú vyhlásené nové výberové konania. „Sieť mobilných odberových miest sme už trochu okresali, asi 116 mobilných odberových miest skončilo, no chceme ju zanechať v takom stave, aby sme ju mohli použiť v prípade zhoršenia situácie,“ podotkol minister.

15:30 SLOVENSKO - Umelá ventilácia pľúc je prístrojová podpora dýchania určená pre pacientov s rizikom zlyhania alebo zlyhaním dýchania.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Umelá pľúcna ventilácia zachraňovala ľuďom životy Čítajte 

Pľúcny ventilátor preberá na seba celú pacientovu dychovú prácu. Správnym nastavením parametrov ventilátora z veľkej časti zdravotníci nahrádzajú funkciu pľúc - ako ventiláciu, tak aj respiráciu.

Viac práci so životne dôležitým prístrojom vysvetlil doktor Rastislav Sabanoš, primár Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny v nemocnici v Skalici.

15:22 SVET - Európska únia má v úmysle darovať do konca tohto roka najmenej 100 miliónov dávok vakcín proti ochoreniu Covid-19 krajinám s nízkami príjmami, ktoré nemajú dostatok prostriedkov a vakcín na boj proti koronavírusu, uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Načítavam video...

14:50 SVET - Iba 1,3 milióna obyvateľov 12-miliónového ruského hlavného mesta doteraz dostalo vakcínu proti ochoreniu COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Je to najmenší podiel zaočkovaných ľudí v porovnaní s inými európskymi hlavnými mesta, napísal na svojom blogu starosta Moskvy Sergej Sobjanin.

Sobjanin uviedol, že tempo vakcinácie v Moskve sa spomaľuje, hoci očkovacie látky sú zadarmo a v rozsiahlej miere ich distribuujú a okrem kliník ich ponúkajú aj v obchodných centrách a mestských parkoch.

Úrady Moskvy v snahe zrýchliť vakcinačnú kampaň dokonca núkajú dôchodcom za zaočkovanie finančnú hotovosť.

14:40 SVET - Dánsko v piatok pokračuje v ďalšom uvoľňovaní zostávajúcich obmedzení proti šíreniu koronavírusu.

Zamestnanci sa tak môžu postupne začať vracať do svojich kancelárií a študenti späť na akademickú pôdu, informuje agentúra DPA.

Podľa plánu vlády by sa mal vrátiť k práci z kancelárie každý piaty pracovník. Návrat všetkých zamestnancov sa očakáva do 1. augusta.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet osôb povolených na verejných vnútorných zhromaždeniach sa zvýšil na 50, zatiaľ čo vonku sa môže stretávať maximálne 100 osôb.

Okrem nočných klubov sa otvoria aj všetky zariadenia vrátane sáun, bazénov a vnútorných priestorov v zoologických záhradách a zábavných parkoch.

14:35 SVET - Pacientov v maďarských nemocniciach bude možné navštevovať už od piatka, rozhodol operačný štáb.

Pôvodne plánované čiastočné uvoľnenie zákazu návštev v rámci zmierňovania epidemiologických opatrení, ktoré bolo avizované na pondelok 24. mája, štáb presunul na skôr z dôvodu nadchádzajúcich svätodušných sviatkov, informoval spravodajský server mfor.hu.

Zákaz návštev bude ale platiť aj naďalej v prípade chorých, ktorých liečia s ochorením COVID-19. Ostatných pacientov môže denne navštíviť iba jedna osoba, ktorá sa musí preukázať potvrdením o očkovaní alebo prekonaní covidu.

Skryť Vypnúť reklamu

14:15 SLOVENSKO - Prešovský samosprávny kraj zriadil špeciálne e-mailové konto pre ľudí, ktorým neprišla druhá pozývacia SMS na očkovanie vakcínou konzorcia AstraZeneca. Funguje od dnešného dňa.

Súvisiaci článok Ľuďom nechodia pozvánky na preočkovanie AstraZenecou Čítajte 

Záujemcovia o očkovanie sa môžu prihlásiť prostredníctvom neho. Následne budú zaočkovaní druhou dávkou vo veľkokapacitných centrách kraja, informoval Jozef Tekáč, vedúci odboru zdravotníctva Prešovského samosprávneho kraja.

Ďalšou možnosť, ako sa môžu ľudia zaregistrovať na preočkovanie, je podľa neho vyplnenie registračného formulára pre náhradníkov na internetovej stránke župy.

14:00 SLOVENSKO - Nitriansky samosprávny kraj odpustí štvrťročné nájomné iba jednej z troch nemocníc, ktoré o pomoc požiadali. Nemocnice v Komárne, Topoľčanoch a Leviciach žiadali kraj o zníženie nájomného ako kompenzáciu dôsledkov pandémie.

Skryť Vypnúť reklamu

Argumentovali tým, že počas núdzového stavu a stavu hospodárskej mobilizácie boli vystavené zvýšeným nárokom na nepretržité poskytovanie služieb.

„Museli tiež pristúpiť k vynútenej reprofilizácii oddelení pre zvýšenú hospitalizáciu pacientov,“ pripomenula Helena Psotová, riaditeľka Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Viacerí poslanci však pri rokovaní o úľavách pre nemocnice pripomenuli, že zdravotnícke zariadenia počas pandémie netrpeli výpadkami príjmov.

13:38 SLOVENSKO - Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) dnes počas zasadnutia Výboru ministrov Rady Európy vyjadril znepokojenie nad opakujúcimi sa prípadmi násilia voči novinárom.

Pandémia zvýraznila potrebu kvalitnej a na faktoch založenej žurnalistiky. Nemôžeme si dovoliť hazardovať s pravdou a faktami, ku ktorým sa bez práce novinárov a médií dostávame ťažšie než kedykoľvek predtým,“ povedal šéf slovenskej diplomacie.

Skryť Vypnúť reklamu

13:27 SVET - Uplynutie troch týždňov od podania prvej dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19 bude od 24. mája v Česku stačiť na to, aby sa potvrdilo, že očkovaná osoba je neinfekčná, informoval spravodajský server iROZHLAS.cz.

"Využili sme možnosť, že už prvá dávka do určitej miery chráni pred ochorením," povedal po mimoriadnom rokovaní český minister zdravotníctva Petr Arenberger.

Od 24. mája bude môcť Česká republika uplynutie troch týždňov od prvej dávky využívať ako ekvivalent antigénových testov, PCR testov a prekonania ochorenia.

Zaočkovaní sa podľa Arenbergera po uplynutí troch týždňov od prvej dávky už nebudú musieť dávať testovať.

13:17 SLOVENSKO - Problémy s druhou pozývacou SMS na očkovanie Astra Zenecou rezort zdravotníctva rieši.

Skryť Vypnúť reklamu

Uviedol to dnes minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po stretnutí s predsedom Prešovského samosprávneho kraja Milanom Majerským.

Ako povedal, na zaočkovaných majú kontakty veľkokapacitné vakcinačné centrá, problém sa snaží ministerstvo vyriešiť cez nich.

Šéf rezortu zdravotníctva zároveň konštatoval, že pre tieto osoby neodporúča návštevu vakcinačného centra bez pozvánky na očkovanie.

„Treba byť trpezlivý, ja sa za to všetkým ľuďom, ktorí majú takýto problém, veľmi ospravedlňujem. Veľmi intenzívne pracujeme na tom, aby ich niekto skontaktoval a aby dostali termín,“ povedal.

13:13 SLOVENSKO - Hoci sa pre Slovákov zmiernil režim vstupu do Rakúska, podmienky na vstup do SR platia tak ako doteraz. V praxi to znamená, že ak sa ľudia rozhodnú ísť „na otočku“ na nákupy do Rakúska, po príchode na Slovensko je pre takéto osoby naďalej povinná domáca karanténa.

Skryť Vypnúť reklamu

Pripomenula to Daša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva.

"Platí to aj pre zaočkované osoby a osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19. Zaočkovaní a osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19, však majú z pohľadu dĺžky karantény miernejší režim, ktorý je podrobne stanovený vo vyhláške," spresnila Račková.

Vyhláška stanovuje niekoľko výnimiek, na ktoré sa nevzťahuje povinná karanténa. Ide o vodičov nákladnej dopravy, o posádky vlakov či lietadiel.

Osobitný režim je aj pre pendlerov zo susedných štátov vrátane Rakúska.

"Predpokladáme, že režim na hraniciach sa onedlho zmení v závislosti od cestovateľského semafora, ktorý prerokuje vláda SR," dodala Račková.

13:00 SLOVENSKO - Európske očkovacie certifikáty budú voľne dostupné cez Národné centrum zdravotníckych informácií, oznámil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Skryť Vypnúť reklamu

Rezort zdravotníctva o tejto možnosti rokuje aj so zdravotnými poisťovňami.

Zároveň potvrdil, že súčasťou tzv. green passov bude QR kód, k dispozícii majú byť od 26. júna.

„Bude to vyriešené tak, aby to bolo stále platné, pokiaľ sa niekto zaočkuje, predpokladám, že bude mať trvalý QR kód,“ povedal po stretnutí s predsedom Prešovského samosprávneho kraja Milanom Majerským.

Lengvarský zároveň uviedol, že QR kód bude mať aj dočasný certifikát, o ktorý si môžu ľudia žiadať od pondelka. „Ale ten je len pre náš systém, aby sme ľudí vedeli evidovať,“ vysvetlil minister.

12:50 SVET - Španielsko od pondelka oficiálne ruší platné obmedzenia pre cestujúcich z Británie a Japonska. S odvolaním sa na oznámenie španielskej vlády o tom v piatok informovala na svojej webovej stránke televízia BBC .

Skryť Vypnúť reklamu

Vláda uviedla, že Britániu a Japonsko zaradí do zoznamu krajín, na ktorých obyvateľov sa nevzťahujú reštrikcie nepodstatného cestovania do Európskej únie.

Cestujúci zo zmienených štátov nebudú pri vstupe potrebovať negatívny PCR test. Dekrét nadobudne účinnosť 24. mája.

12:35 SVET - Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 657 nakazených novým druhom koronavírusu a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 47 pacientov.

V nemocniciach je 1645 chorých s koronavírusom. Takýto nízky počet covidových pacientov evidovali naposledy vlani v októbri, pričom aj ďalšie pandemické údaje klesajú, konštatoval server klubradio.hu.

Podporu umelej pľúcnej ventilácie si vyžaduje stav 195 pacientov. Počet aktuálne nakazených klesol na 110 034 a z covidového ochorenia sa zotavilo už 661 564 osôb.

Skryť Vypnúť reklamu

Od začiatku pandémie sa koronavírusom v Maďarsku nakazilo 801 025 osôb a 29 427 ľudí zomrelo v spojitosti s ochorením COVID-19.

12:30 SLOVENSKO - V interiéri Národného onkologického ústavu v Bratislave bude od pondelka 24. mája možné nosiť jednorazové chirurgické rúška alebo naďalej respirátory. Látkové rúška či šatky povolené nie sú. Národný onkologický ústav o tom informoval na sociálnej sieti.

"Látkové rúška či šatky na prekrytie nosa a úst nepovažujeme za účinnú ochranu," vysvetlil Národný onkologický ústav.

Pacientov tiež vyzval, aby sprievodom bola iba jedna osoba a aby ju pacienti využívali len v nevyhnutných prípadoch, teda ak sú pacienti imobilní či v zlom zdravotnom stave.

11:55 SVET - V dôsledku pandémie koronavírusu zomrelo vo svete až trikrát viac ľudí, než naznačujú oficiálne zaznamenané úmrtia na COVID-19, uviedla dnes Svetová zdravotnícka organizácia, informuje o tom agentúra AFP.

"Celkový počet úmrtí je najmenej dvakrát až trikrát vyšší, než je oficiálne hlásené," povedala riaditeľka Svetovej zdravotníckej organizácie pre spracovanie údajov Samira Asmová v Ženeve po tom, čo organizácia zverejnila výročnú správu o globálnych štatistikách v oblasti zdravotníctva.

Podľa správy sa v roku 2020 vyskytli najmenej tri milióny tzv. nadmerných úmrtí v priamej alebo nepriamej spojitosti s ochorením COVID-19.

Oficiálny počet úmrtí v súvislosti s covidom pritom koncom minulého roka predstavoval 1,8 milióna, píše AFP.

Načítavam video...

11:40 SLOVENSKO - Cyperská republika preradila Slovensko s platnosťou od 20. mája späť do zoznamu štátov červenej kategórie.

Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí na svojej webovej stránke, kde zároveň zverejnilo kroky, ktoré treba podstúpiť pred príletom a po prílete na ostrov z krajiny v červenej kategórii.

Cestujúci musia v prvom rade absolvovať molekulárny PCR test, ktorý nesmie byť starší ako 72 hodín. Musia tiež vyplniť Cyprus flightpass formulár a nahrať do žiadosti certifikát preukazujúci negatívny výsledok PCR testu.

Okrem toho však musia podstúpiť PCR test aj priamo na letisku po prílete na Cyprus, a to na vlastné náklady.

Do výsledku druhého testu musia ostať v domácej izolácii, výsledok by mal prísť v SMS. Testovanie sa netýka detí mladších ako 12 rokov.

11:30 SVET - Českí zdravotníci včera aplikovali rekordných 93 891 dávok očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19. Doterajšie maximum z minulého týždňa bolo prekonané zhruba o 3 500 dávok. Na očkovanie sa momentálne môžu registrovať ľudia nad 40 rokov.

Celkovo už bolo v Česku aplikovaných 4 488 589 dávok vakcín. Premiér Andrej Babiš oznámil, že sa na budúci týždeň spustí registrácia na očkovanie aj pre ľudí nad 30 rokov, informoval spravodajský portál Idnes.cz.

11:25 SLOVENSKO Ekonomický magazín Index.sk a nadácia Zastavme korupcia analyzovali efektivitu mobilných testovacích miest.

Súvisiaci článok Desaťtisíce za pozitívneho. Z testovania je drahý biznis bez riadnej kontroly Čítajte 

V texte sa zodpovedá na otázky, kto zarobil na odberných miestach, v ktorom meste bolo najviac mobilných odberových miest, ako sa dalo na prevádzke odberových miest kreatívne ušetriť, kde stálo nájdenie jedného pozitívneho prípadu rekordných 75-tisíc eur, aj koľko pokút udelili za stovky podnetov k odberným miestam.

11:17 SVET - Počet obetí koronavírusu v Pakistane presiahol v piatok 20.000. Krajinu v súčasnosti sužuje tretia vlna pandémie, informuje agentúra DPA.

Včera zomrelo na ochorenie COVID-19 ďalších 100 ľudí. Počet obetí sa tak zvýšil na 20 089, uviedlo pakistanské ministerstvo zdravotníctva.

V krajine s viac ako 216 miliónmi obyvateľov stúpol celkový počet nakazených stúpol na 900 000, pričom len za uplynulý deň zaznamenali viac než 3 000 nových prípadov.

11:05 SVET - Používatelia sociálnych sietí v posledných týždňoch šírili video s ľuďmi, ktorí tvrdia, že po očkovaní proti ochoreniu COVID-19 im na mieste vpichu drží na pokožke magnet.

Podľa odborníkov ide o ďalší hoax, ktorý má medzi ľuďmi vzbudiť nedôveru a strach z vakcín. Zo záberov z videa nie možné ani s určitosťou skonštatovať, či ide o skutočné magnety alebo či boli ľudia z videa naozaj zaočkovaní.

TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

Podľa odborníkov, ktorých AFP kontaktovala, vakcíny neobsahujú žiadne prvky, ktoré by mohli priťahovať magnet.

"Očkovanie proti chorobe COVID-19 nemôže spôsobiť magnetizáciu vašej ruky či ramena. To je jednoducho hoax," povedal špecialista na infekčné choroby z Univerzity v Chicagu Stephen Schrantz.

11:00 SLOVENSKO - Samospráva Handlovej pripravuje na základe výzvy s Ministerstvom zdravotníctva podmienky zriadenia mobilného očkovacieho miesta v meste.

Medzi obyvateľmi zisťuje, aký bude o vakcináciu proti ochoreniu COVID-19 v Handlovej záujem. Informovala o tom hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.

Záväzný záujem o očkovanie by mali obyvatelia nahlásiť do 28. mája na adresu ockovanie@handlova.sk alebo telefonicky na číslo 0915 874 998.

V prihláške musia uviesť svoje meno, priezvisko, vek, adresu, zdravotnú poisťovňu, telefonický kontakt a či sú už nahlásení v čakárni na očkovanie.

10:50 SLOVENSKO - V súvislosti s očkovaním proti koronavírusu Štátny ústav pre kontrolu liečiv eviduje k 20. máju 4 744 hlásených podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení je 300 závažných, čo predstavuje 6,3 percenta hlásení.

Medzi najčastejšie hlásené závažné nežiaduce účinky patrili pretrvávajúci zvýšený krvný tlak, a to najmä u pacientov liečených na hypertenziu.

Ďalšími boli tiež predkolapsový stav, kolaps, trombóza, pľúcna embólia, alergické reakcie, dočasná paralýza či krátkodobá strata vedomia. K závažným nežiaducim účinkom patrí aj teplota tela nad 40 stupňov Celzia.

10:35 SVET - Vakcína od konzorcia Pfizer/BioNTech by mala byť účinná aj proti indickému variantu koronavírusu, oznámil šéf BioNTechu Ugur Sahin.

Sahin sa odvolal na výsledky štúdie, ktoré však ešte neboli odborne posúdené. Na ich základe sú protilátky, ktoré sa v tele po podaní tejto vakcíny vytvoria, schopné bojovať s tzv. indickým variantom vírusu.

"Doteraz sme mali možnosť otestovať našu vakcínu voči viac ako 30 variantom vírusu. Zatiaľ sa voči mutáciám ukazuje ako účinná," citovala Sahina britská spravodajská stanica Sky news.

10:30 SLOVENSKO - Krajiny by mali byť v pripravovanom cestovateľskom semafore rozdelené na tri farby, od čoho sa budú odvíjať aj podmienky pri návrate z danej krajiny. Najjednoduchšie cestovanie by malo byť do krajín Európskej únie.

Nové pravidlá cestovania schválilo včera konzílium odborníkov, musí ich ešte odobriť vláda.

Na sociálnej sieti to uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS).

10:28 SLOVENSKO - Po rekordnom nápore vo veľkokapacitných očkovacích centrách Prešovského samosprávneho kraja počas uplynulých dní sa najbližší víkend bude vakcinovať už len v troch strediskách v Prešove, Poprade a Humennom.

Súvisiaci článok V Prešovskom kraji je málo záujemcov o očkovanie, dve centrá preto neotvoria Čítajte 

Kraj pre nedostatok záujemcov neotvorí centrum v Bardejove a Starej Ľubovni. Naopak, zintenzívňuje mobilné výjazdy do obcí regiónov, informovala hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

Zakontrahovaných je spolu 11 680 vakcín. Z toho je 5180 vakcín od konzorcia Pfizer/BioNTech a 6500 od spoločnosti AstraZeneca, ktoré sú určené na preočkovanie druhou dávkou.

10:22 SVET - Koncom tohto týždňa Maďarsko zrejme dosiahne v počte zaočkovaných proti novému druhu koronavírusu päť miliónov, preto operačný štáb rozhodol o ďalšom zmiernení karanténnych opatrení , oznámil dnes predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, podľa ktorého sa však mnohé úľavy budú týkať iba už zaočkovaných.

"Ak dosiahneme päť miliónov zaočkovaných, prídu ďalšie uvoľnenia. Teraz sme pri 4,9 miliónoch, cez víkend dosiahneme päť," konštatoval premiér, podľa ktorého Maďarsko už prekonalo tretiu vlnu koronavírusovej pandémie, pričom polovica obyvateľstva je už zaočkovaná.

10:17 SLOVENSKO - Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina pozastavuje činnosť oboch mobilných odberových miest na antigénové testovanie na ochorenie COVID-19. Dnešný deň je posledným dňom ich prevádzky.

Od pondelka môžu záujemcovia o antigénové testovanie využiť iné dostupné mobilné odberové miesta, ktorých zoznam je zverejnený na webstránke Ministerstva zdravotníctva SR, uviedla hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

Veľkokapacitné odberové miesto na PCR testy ostáva aj po tomto dátume zachované a plne k dispozícii pre objednaných pacientov.

10:15 SLOVENSKO - Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny sa zvýšil na 1 504 390. Za predchádzajúci deň pribudlo 20 650 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 722 087 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 12 693 ľudí, informovalo Ministerstvo zdravotníctva.

10:00 SLOVENSKO - Za predchádzajúci deň pribudlo ďalších 138 nakazených koronavírusom po 4 004 vykonaných PCR testoch (pozitivita 3,45 percenta). Vyhodnotili aj 54 523 antigénových testov, z toho 137 s pozitívnym výsledkom (0,25 percenta).

Počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 sa zvýšil o ďalších 8 na celkových 12 280, informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (30), nasledujú Trenčiansky kraj (23), Košický (20), Bratislavský (15), Trnavský (15), Banskobystrický (14), Prešovský (13) a Nitriansky (8).

Je medzi nimi 71 mužov a 67 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 185 474 a žien 203 055.

V nemocniciach sa nachádza 666 pacientov, o 61 menej ako v predchádzajúcom dni. Potvrdené ochorenie má 576 ľudí. Na JIS je 68 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 83 osôb, informovalo Ministerstvo zdravotníctva.

Prvú dávku vakcíny včera dostalo 20 650 osôb, čím sa ich celkový počet zvýšil na 1 504 390. Druhú dávku vakcíny už dostalo 722 087 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 12 693 ľudí.

Od začiatku pandémie vyhodnotili 2 788 281 PCR testov, z toho 388 529 s pozitívnym výsledkom. Celkový počet vykonaných antigénových testov je 34 715 453, z čoho bolo pozitívne testovaných bolo 383 052 osôb.

9:45 SLOVENSKO - V dvoch veľkokapacitných očkovacích centrách chce Trenčiansky samosprávny kraj zaočkovať počas najbližšieho víkendu viac ako 7 000 ľudí.

„Na zimnom štadióne v Prievidzi sa bude obidva víkendové dni očkovať vakcínou od spoločnosti Pfizer/BioNTech s kapacitou 1500 miest v sobotu a 1500 miest v nedeľu. Na trenčianskom výstavisku Expo Center budú ľudí preočkovávať vakcínou od spoločnosti AstraZeneca, otvorených je 2000 miest v sobotu a rovnaký počet aj v nedeľu,“ uviedla hovorkyňa kraja Lenka Kukučková.

9:40 SVET - Medzinárodná federácia Červeného kríža a Červeného polmesiaca upozornila, že Ázia sa v súvislosti s nedostatkom vakcín proti ochoreniu COVID-19 dostala do krízovej situácie.

Vakcíny sa minuli v Nepále a Bangladéši a väčšina krajín v regióne bojuje s ich nedostatkom. Nemocnice v Indii, Nepále, Malajzii a na Filipínach sú preplnené pacientmi s covidom.

Riaditeľ tejto humanitárnej organizácie pre Áziu a Tichomorie Alexander Matheou, uviedol, že jediným východiskom je zdieľanie dávok vakcín medzi krajinami a prostredníctvom medzinárodného vakcinačného programu COVAX.

9:30 SVET - Do Mexika dnes zo Spojených štátov dorazilo najmenej 1,2 milióna dávok vakcíny proti Covidu-19 od spoločnosti AstraZeneca. S odvolaním sa na mexického ministra zahraničia Marcela Ebrarda o tom informovala agentúra Reuters.

Americký prezident Joe Biden tento týždeň oznámil, že má v pláne iným štátom poskytnúť 60 miliónov dávok vakcíny AstraZeneca. Táto vakcína zatiaľ nie je v krajine schválená, a USA tak dostávajú dávky, ktoré nemôžu využívať, zatiaľ čo v susedných krajinách alebo v Európe by mohli byť aplikované.

Súvisiaci článok Pandémia bola poslednou kvapkou, zo zdravotníctva odchádzajú stovky sestier Čítajte 

9:10 SLOVENSKO - Kolaps v zdravotníctve nebude vyzerať ako krach firmy alebo reštaurácie. Neuvidíte zrazu zatvorené nemocnice. Ale na chodbách, v ordináciách či na operačných sálach zrazu začne chýbať personál.

"Už teraz pre ich nedostatok zbytočne umierajú v nemocniciach pacienti," hovorí šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. A situácia sa bude zhoršovať. Rok 2021 tak nebude bezprecedentný iba pre tisíce obetí covidu-19.

Slovenskému zdravotníctvu chýbajú zdravotníci dlhodobo, ale najväčšia personálna kríza sa v skutočnosti rozbieha až teraz, po skončení pandémie. Viac si prečítajte v texte Michala Katušku >>>>

8:56 SLOVENSKO - Trenčiansky samosprávny kraj počas víkendu otvorí obidve svoje veľkokapacitné krajské očkovacie centrá. Ako informovala Lenka Kukučková z tlačového oddelenia Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja, celkovo by počas víkendu mali zaočkovať 7-tisíc ľudí.

Na Zimnom štadióne v Prievidzi budú obidva víkendové dni očkovať vakcínou od spoločností Pfizer/BioNTech, v pláne majú zaočkovať 1 500 ľudí v sobotu a 1 500 v nedeľu. Na trenčianskom výstavisku budú preočkovávať vakcínou od spoločnosti AstraZeneca, pripravených je 2 000 dávok v sobotu a rovnaký počet aj v nedeľu, prezradila Kukučková.

8:10 SVET - V Nemecku včera pribudlo 8 769 nových prípadov nákazy, čo je lepšia štatistika ako pred týždňom. Vtedy ich bolo 11 336. Podľa Inštitútu Roberta Kocha je pandémia v Nemecku na ústupe, o čom svedčia počty nových nakazených aj ďalšie sledované údaje.

V Berlíne sa dnes otvoria terasy reštaurácií a kaviarní.

7:58 SVET - Pandémia v Česku je na ústupe, naďalej to potvrdzujú aj čísla. Druhý deň za sebou je počet nových prípadov nižší ako tisíc, testy odhalili 672 nakazených. Počas pracovných dní je to rarita, ak v poslednom období pribudlo menej ako tisíc nakazených, bývalo to iba cez víkend, kedy sa testuje menej.

V porovnaní so štvrtkom minulého týždňa ide o pokles takmer o polovicu.

7:05 SVET - Hlavná parížska turistická atrakcia - Eiffelova veža - sa po niekoľkých mesiacoch 16. júla znova otvorí pre návštevníkov.

On-line rezervácie sa spustia 1. júna. Počet návštevníkov bude obmedzený na 10-tisíc za deň, aby bolo možné dodržať platné predpisy. Pôjde o menej než polovičný počet ľudí v porovnaní s číslami spred pandémie. Turistom budú sprístupnené všetky poschodia okrem niektorých častí, kde prebiehajú renovačné práce. Vo výťahoch bude povolená 50-percentná kapacita.

6:41 SVET - Brazília eviduje prvé prípady indického variantu koronavírusu, ktoré sa objavili medzi členmi posádky nákladnej lode plaviacej sa pod vlajkou Hongkongu.

Podľa rezortu zdravotníctva v brazílskom štáte Maranhao na severovýchode krajiny testy odhalili šesť prípadov indického variantu B.1.617.2 vo vzorkách odobratých členom posádky nákladnej lode MV Šan-tung Ta Č', ktorá priplávala do Brazílie z Juhoafrickej republiky. Podľa ministerstva bolo pozitívne testovaných dokopy 15 členov posádky.

Loď dlhá 360 metrov, ktorá kotví pri pobreží Brazílie, sa momentálne nachádza v karanténe. Troch členov posádky s vážnymi príznakmi previezli na pevninu, pričom dvaja z nich sa už vrátili späť na loď. Tretí je hospitalizovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti v meste Sao Luis.

6:20 SVET - V Japonsku vo štvrtok predbežne schválili použitie vakcín proti koronavírusu od americkej firmy Moderna a švédsko-britskej spoločnosti AstraZeneca. Stalo sa tak v čase, keď sa táto ázijská krajina pred júlovými letnými olympijskými hrami snaží zvýšiť zaočkovanosť, informovala spravodajská televízia SkyNews.

Predbežný súhlas na použitie vakcín Moderna a AstraZeneca dal poradný výbor japonského ministerstva zdravotníctva posudzujúci bezpečnosť liekov. Riadne schválenie vakcín sa očakáva v piatok. Doteraz japonský regulačný úrad schválil na núdzové použitie len vakcínu od americko-nemeckého konzorcia Pfizer/BioNTech.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 2. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 3. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 4. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 5. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 6. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 7. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 8. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 9. Vážení poslanci, to naozaj?
 10. Česi vynašli revolučné tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 1. Úspešná budúcnosť začína štúdiom na FMMR TUKE
 2. Vážení poslanci, to naozaj?
 3. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 4. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 5. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 6. Vážení poslanci, to naozaj?
 7. Koniec čakania na kuriéra
 8. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 9. Prvé mesiace 2021 vzrástol počet susedských sporov
 10. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 1. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 9 850
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 647
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 6 547
 4. Stiahnite si stovky e-kníh 5 925
 5. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 4 203
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 3 444
 7. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 3 104
 8. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 2 994
 9. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou 2 851
 10. Crème de la crème po slovensky 2 716
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Poľský premiér Mateusz Morawiecki, slovenský premiér Peter Pellegrini, maďarský premiér Viktor Orbán a český premiér Andrej Babiš počas neformálneho stretnutia premiérov Vyšehradskej štvorky.

Očkovanie na Slovensku spochybňujú aj neradikálne strany.


12 h
Kľúčovou zbraňou proti delta variantu koronavírusu je zaočkovanie obidvoma dávkami vakcíny.

Aktuálne je na Slovensku zaočkovaných 26 percent obyvateľstva.


14 h
Milan Škriniar.

Hodnotíme výkony slovenských futbalistov na EURO 2020.


Juraj Berzedi 4 h

Neprehliadnite tiež

Diaľničný úsek D1 v úseku Triblavina

Obmedzenie bude v čase od 23.00 do 6.00 h počas posledného júnového a prvého júlového vvíkendu.


TASR 22m
Ilustračné foto.

Zoskupenie 12+ podporuje kurikulárnu reformu, zmenu potrebujú hlavne deti.


TASR 40m
Dom po požiari.

Horelo v rodinnom dome. Polícia zisťuje príčinu tragédie.


a 1 ďalší 50m
Koronavírus na Slovensku: Mapa a grafy

Ako sa vyvíja nákaza na Slovensku?


a 1 ďalší 50m