SME
Štvrtok, 24. jún, 2021 | Meniny má JánKrížovkyKrížovky

Koronavírus: Brazílski vedci potvrdili výskyt nového variantu (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 389-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 312 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

18:52 SVET - Brazílski vedci potvrdili výskyt nového miestneho variantu koronavírusu, informoval v stredu na svojej webovej stránke denník Rio Times.

Podľa Brazílskej virologickej spoločnosti nový variant obsahuje mutáciu L452R tzv. spike proteínu koronavírusu. Tento variant, ktorý dostal označenie P4, zaznamenali vo viacerých mestách v brazílskom štáte Sao Paolo vrátane miest Mococa, Caconde či Porto Ferreira.

Súvisiaci článok Vývoj pandémie je mimoriadne priaznivý, tempo poklesu sa zrýchlilo Čítajte 

17:47 SLOVENSKO - Ústavný súd posúdi ústavnosť zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia v časti, ktorá sa týka právnej úpravy vydávania vyhlášok Úradom verejného zdravotníctva. Súd prijal na ďalšie konanie návrh generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Zároveň súd nevyhovel jeho návrhu na pozastavenie účinnosti napadnutých ustanovení.

Skryť Vypnúť reklamu

Návrh generálneho prokurátora v časti o výluke práva na náhradu škody a ušlého zisku z dôvodu vykonávania opatrení, ktoré sa týkajú neurčitého počtu osôb, súd odmietol. Hovorkyňa Ústavného súdu Martina Ferencová vysvetlila, že súd už koná vo veci o tomto ustanovení, ktoré napadla aj prezidentka Čaputová.

17:32 SVET - Francúzsko plánuje zaviesť povinnú karanténu pre všetkých cestujúcich z Británie. Dôvodom sú obavy zo šírenia vysoko nákazlivej mutácie koronavírusu, ktorá sa prvýkrát objavila v Indii.

16:49 SVET - Čínska vláda skritizovala USA za snahu o opätovné prešetrenie tvrdení, že nákaza koronavírusom sa do sveta rozšírila z laboratória v čínskom meste Wu-chan.

Viaceré krajiny pod vedením USA vyvíjajú v poslednom čase tlak na Čínu, aby umožnila opätovné prešetrenie pôvodu nákazy koronavírusom. Priamo mesto Wu-chan navštívil vo februári tím expertov WHO, ktorý po svojej návšteve nevyvodil žiadne konkrétne závery, približuje AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

16:21 SVET - V Bruseli sa začal očakávaný súd medzi Úniou a farmafirmou AstraZeneca. Únia na úvodnom pojednávaní obvinila výrobcu liekov, že konal v zlej viere a poskytol vakcíny proti koronavírusu iným štátom napriek tomu, že prisľúbil ich dodanie členským krajinám Únie.

15:27 SLOVENSKO - Minister Lengvarský povedal, že by sa nedal očkovať ruskou vakcínou Sputnik V, ani by ju neodporúčal.

15:24 SLOVENSKO - S lovensko nemusí zakúpiť všetky objednané vakcíny Sputnik, povedal minister Lengvarský. Zatiaľ zaplatíme za 200-tisíc vakcíny, ktoré boli už dovezené, ďalšie až po schválení Európskou liekovou agentúrou.

Očkovať Sputnikom by sa malo začať skôr ako 7. júna.

15:18 SLOVENSKO - Na východe je veľmi nízky záujem o očkovanie. Minister Lengvarský povedal, že málo nahlásených je aj preto, že starší ľudia čakajú na mobilné očkovacie tímy a na to, že sa začne očkovať v ambulanciách.

Skryť Vypnúť reklamu

15:08 SLOVENSKO - Epidemická situácia sa aj naďalej zlepšuje, zhodnotil na tlačovke šéf Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík s tým, že počet ľudí hospitalizovaných už klesol pod šesťsto. Do nemocníc prijímajú denne asi 30 pacientov, čo je desatina z toho, ako na vrchole druhej vlny.

Súvisiaci článok Očkovali už aj v Medzilaborciach. Nemajú nemocnicu ani vakcinačné centrum Čítajte 

14:33 SLOVENSKO - Minister financií Igor Matovič blokuje podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka pomoc, ktorú jeho ministerstvo vypláca v rámci dotácií na nájmy pre kreatívny priemysel, nepravidelnú autobusovú dopravu a športovcov. Sulík to vyhlásil po rokovaní vlády. „Bezdôvodne to spája s navýšením rozpočtu,” dodal.

Sulík zároveň pripomenul, že o financie žiadali expremiéra ešte pred tým, ako sa začalo rokovať o rozpočte. Posledná žiadosť je na rezorte asi mesiac. Vyplatenie ďalších zdrojov teda podľa Sulíka nie je v ich rukách, akonáhle ministerstvo financií prostriedky uvoľní, budú vyplatené.

Skryť Vypnúť reklamu

14:27 SLOVENSKO - Práce na novom COVID automate finalizujú, povedal po rokovaní vlády minister hospodárstva Richard Sulík s tým, že by mal platiť čo najskôr a Slovensko by sa ním malo riadiť aj počas prípadnej tretej vlny.

„Vyzerá to, že sa dohodneme na všetkých bodoch. Budeme informovať, keď to bude finálne. Speje to dobrou cestou," uviedol Sulík. Zároveň zdôraznil, že v nasledujúcom období bude nesmierna dôležitá kontrola hraníc. Je podľa neho nutné zriadiť na hraničných priechodoch mobilné odberové miesta a zároveň sfunkčniť ekaranténu.

13:56 SLOVENSKO - Vláda odobrila používanie ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensku. Ministerstvo zdravotníctva má do 7. júna umožniť očkovanie neregistrovanou vakcínou Sputnik V. Ministrovi Vladimírovi Lengvarskému (nom. OĽANO) to uložila vláda. Zároveň má vydať záväzné usmernenie, ktoré má zabezpečiť, že všetci, ktorým bola podaná táto vakcína, budú v prípade výskytu potenciálnych vedľajších účinkov okamžite riešení lekárom v súlade s odbornými odporúčaniami.

Skryť Vypnúť reklamu

13:11 SVET - Britský premiér Boris Johnson katastrofálne zlyhal v krízovej situácii okolo Covid-19, povedal v britskom parlamente bývalý premiérov poradca Dominic Cummings, ktorý čelil otázkam k reakcii vlády na epidémiu. Cummings povedal, že pre opakované klamstvá mal byť vyhodený minister zdravotníctva Matt Hancock.

12:50 SVET - Americký minister zdravotníctva vyzval WHO, aby zabezpečila transparentnosť ďalšej fázy vyšetrovania pôvodu koronavírusu spôsobujúceho ochorenie Covid-19. Xavier Becerra na stretnutí ministrov WHO povedal, že medzinárodní experti by mali mať povolené vyhodnotiť zdroj koronavírusu.

Súvisiaci článok Zelené, červené a čierne. Vláda schválila cestovateľský semafor Čítajte 

12:16 SLOVENSKO - Od pondelka nebude žiadny okres v bordovej farbe. Väčšina z nich bude mať oranžovú a žltú farbu. Pozrite si nové rozdelenie okresov podľa COVID automatu.

Skryť Vypnúť reklamu

11:44 SLOVENSKO - Od štvrtka začína platiť cestovateľský semafor. Krajiny sú rozdelené z hľadiska rizikovosti na zelené, medzi ktoré patria krajiny Únie a štáty s dobrou epidemickou situáciou, červené, teda krajiny s nepriaznivou epidemickou situáciou, a čierne, do ktorých sa cesty neodporúčajú.

10:59 SVET - Pandemická situácia sa v Maďarsku naďalej zlepšuje, pričom za posledný deň tam pribudlo 213 nakazených a v súvislosti s Covid-19 zomrelo 41 ľudí.

10:00 SLOVENSKO - PCR testy odhalili 190 nových prípadov nákazy, preverili 6 155 vzoriek.

Najviac pozitívne testovaných PCR testami bolo v Prešovskom kraji, testy tu odhalili 38 nakazených, v Košickom kraji 33, v Banskobystrickom 27, v Žilinskom 21, v Bratislavskom 19, v Trnavskom 19, v Trenčianskom 18 a v Nitriansky 15. Je medzi nimi 89 mužov a 101 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 185 791 a žien 203 385.

Skryť Vypnúť reklamu

V mobilných odborových miestach vykonali 53 894 Ag testov, z nich 196 bolo pozitívnych.

Počet obetí stúpol o 11, od začiatku pandémie podľahlo ochoreniu Covid-19 celkovo 12 312 pacientov.

Celkový počet hospitalizovaných klesol o 53 na 570 z nich potvrdené ochorenie má 469 ľudí. Na JIS je 54 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 63 osôb.

Zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 636 436 ľudí, za predchádzajúci deň pribudlo 22 314 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny dostalo 774 928 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 4 808 ľudí.

9:00 SLOVENSKO - Hoci vo viacerých okresoch už stačí nosiť rúško namiesto respirátora, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková odporúča, aby v dopravných prostriedkoch nosili ľudia naďalej respirátor.

Skryť Vypnúť reklamu

"Cestujúcim vo vlakoch a autobusoch, ktoré prechádzajú z lepších (zelená, žltá, oranžová farba) cez horšie okresy (ružová farba a horšie farby), dôrazne odporúčame v záujme ochrany ich zdravia mať na tvári nasadený respirátor počas celej dĺžky cesty," uviedla Račková s tým, že v týchto prostriedkoch je veľký pohyb cudzích osôb, ktorých zdravotný stav je neznámy.

Súvisiaci článok Rómska splnomocnenkyňa chce ľudí z osád presvedčiť na očkovanie youtube videami Čítajte 

8:50 SLOVENSKO - Veľká časť obyvateľov nelegálnych osád na území Košíc nemá o očkovaní proti koronavírusu ani elementárne informácie. Vyplýva to z rozhovorov denníka Korzár s miestnymi ľuďmi.

Ukázalo sa, že mnohí ani len netušia, že vakcinácia prebieha už niekoľko mesiacov a je možné sa na ňu prihlásiť.

Tí, ktorí o očkovaní vedeli, sa však vakcín obávajú. Sami priznávajú, že majú málo informácií.

Skryť Vypnúť reklamu

8:45 SLOVENSKO - V ôsmich očkovacích centrách, ktorých zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj, dostalo v priebehu minulého týždňa vakcínu proti ochoreniu Covid-19 celkovo 14 435 ľudí.

Ako informuje samosprávny kraj v tlačovej správe, záujem je aj o služby mobilného očkovania, ktoré v kraji využilo už viac ako 4 000 ľudí.

8:32 SVET - Južná Kórea oznámila, že ľudia zaočkovaní aspoň jednou dávkou vakcíny proti koronavírusu nebudú musieť od júla vo vonkajších priestoroch nosiť rúška. Ide o snahu povzbudiť starších obyvateľov, aby sa dali zaočkovať, keďže cieľom je do septembra podať vakcínu aspoň 70 percentám z celkových 52 miliónov osôb žijúcich v krajine. Aktuálne je prvou dávkou zaočkovaných len 7,7 percenta populácie.

Zaočkovaní ľudia sa navyše budú môcť od júna stretávať vo väčších skupinách, uviedol juhokórejský premiér Kim Pu-gjom na zasadnutí vlády, ktoré sa týkalo boja proti pandémii.

Skryť Vypnúť reklamu

8:15 SVET - Testy v Česku odhalili včera 658 nových prípadov, čo je o niečo menej ako deň predtým. Potvrdením zlepšujúceho trendu je tiež fakt, že aktuálne číslo je nižšie, než aké bolo minulý týždeň v ktorýkoľvek pracovný deň.

8:00 SVET - Tzv. indický variant koronavírusu oficiálne potvrdili v 53 krajinách a územných celkov sveta. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na správu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

WHO na základe neoficiálnych zdrojov uvádza, že variant B.1.617, ktorý po prvý raz zaznamenali v Indii, nahlásili z ďalších siedmich teritórií.

7:44 SLOVENSKO - Dnes by sa malo definitívne rozhodnúť, či sa na Slovensku bude očkovať aj ruskou vakcínou Sputnik V.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský povedal, že povolenie podpíše, pokiaľ tento krok podporí viac ako polovica ministrov.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Očkovací certifikát otvorí dvere do Európy. Ktoré krajiny ho plánujú uznať? (otázky a odpovede) Čítajte 

7:32 SLOVENSKO - Ako jedna z posledných krajín v regióne začalo Slovensko vydávať jednotný očkovací certifikát na cesty do zahraničia.

Ktoré krajiny sú pripravené certifikát uznať, kam sa bude dať cestovať už po prvej dávke, ako certifikát pomôže pri ceste do Česka, Poľska alebo Rakúska?

Séria otázok odpovedá, aké sú pravidlá cestovania pre očkovaných aj neočkovaných a čo vláda pripravuje vrátane plánovaných regulácií na leto.

7:15 SVET - V Indii od začiatku pandémie potvrdili koronavírus 27 miliónom ľudí. Za posledný deň úrady zaznamenali 209-tisíc nových prípadov, v súvislosti s Covidom-19 zomrelo ďalších 4 157 osôb.

Hoci štatisticky je epidémia v Indii mierne na ústupe, krajina naďalej hlási ďaleko najvyššie čísla nakazených aj obetí zo všetkých krajín sveta.

Skryť Vypnúť reklamu

7:00 SVET - V Nemecku sa za posledných sedem dní objavilo v priemere menej ako 50 nakazených koronavírusom na 100-tisíc obyvateľov. Pod túto hranicu klesol údaj známy ako incidencia prvýkrát od októbra 2020, píše agentúra DPA s odkazom na nové čísla zverejnené Inštitútom Roberta Kocha.

Včera testy v 83 miliónovom Nemecku odhalili 2 626 nakazených, čo je výrazne menej ako pred týždňom: vtedy ich bolo 11 040. Nízke počty však možno podľa DPA odôvodniť pondelňajším štátnym sviatkom, kedy ľudia nechodia k lekárom a laboratóriá tiež nespracovávajú toľko vzoriek ako obvykle.

Sedemdňová incidencia bola v Nemecku blízko čísla 50 už vo februári (vtedy sa pohybovala tesne nad touto hranicou), potom však krajinu zasiahla tretia vlna pandémie a čísla narástli. Ešte minulý týždeň bola na hodnote 72,8.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 2. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 3. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 4. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 5. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 6. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 7. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 8. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 9. Vážení poslanci, to naozaj?
 10. Česi vynašli revolučné tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 1. Úspešná budúcnosť začína štúdiom na FMMR TUKE
 2. Vážení poslanci, to naozaj?
 3. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 4. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 5. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 6. Vážení poslanci, to naozaj?
 7. Koniec čakania na kuriéra
 8. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 9. Prvé mesiace 2021 vzrástol počet susedských sporov
 10. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 1. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 9 962
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 647
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 6 566
 4. Stiahnite si stovky e-kníh 5 921
 5. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 4 256
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 3 462
 7. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 3 095
 8. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 2 993
 9. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou 2 838
 10. Crème de la crème po slovensky 2 735
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Poľský premiér Mateusz Morawiecki, slovenský premiér Peter Pellegrini, maďarský premiér Viktor Orbán a český premiér Andrej Babiš počas neformálneho stretnutia premiérov Vyšehradskej štvorky.

Očkovanie na Slovensku spochybňujú aj neradikálne strany.


12 h
Kľúčovou zbraňou proti delta variantu koronavírusu je zaočkovanie obidvoma dávkami vakcíny.

Aktuálne je na Slovensku zaočkovaných 26 percent obyvateľstva.


14 h
Milan Škriniar.

Hodnotíme výkony slovenských futbalistov na EURO 2020.


Juraj Berzedi 4 h

Neprehliadnite tiež

Diaľničný úsek D1 v úseku Triblavina

Obmedzenie bude v čase od 23.00 do 6.00 h počas posledného júnového a prvého júlového vvíkendu.


TASR 11m
Ilustračné foto.

Zoskupenie 12+ podporuje kurikulárnu reformu, zmenu potrebujú hlavne deti.


TASR 30m
Dom po požiari.

Horelo v rodinnom dome. Polícia zisťuje príčinu tragédie.


a 1 ďalší 40m
Koronavírus na Slovensku: Mapa a grafy

Ako sa vyvíja nákaza na Slovensku?


a 1 ďalší 40m