SME
Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Matovič chce od Lengvarského plán, ako naložiť s nevyužitými vakcínami (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili takmer 390-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 366 obetí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sme sledovali online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

20:40 SVET - Na Cypre sa od piatka uľahčí cestovanie medzi gréckou a tureckou časťou ostrova po tom, ako obe strany súhlasili s uvoľnením protipandemických opatrení a otvorením všetkých hraničných priechodov.

Predstavitelia mierovej misie OSN (UNFICYP) na Cypre oznámili, že pri vstupe do ktorejkoľvek časti ostrova už nebude potrebné absolvovať povinnú karanténu a stačiť bude iba negatívny výsledok antigénového alebo PCR testu nie starší ako sedem dní.

19:31 SVET - Tri štvrtiny dospelej populácie Veľkej Británie už dostalo aspoň jednu dávku vakcíny proti koronavírusu.

Podľa údajov, ktoré v stredu zverejnili predstavitelia britského zdravotníctva, až 75,2 percenta Britov vo veku nad 18 rokov dostalo jednu dávku očkovacej látky. Obe dávky vakcíny dostalo 49,5 percenta dospelých obyvateľov krajiny.

Skryť Vypnúť reklamu

19:00 SVET - Holandská vláda rozhodla, že vakcína Janssen, vyvinutá spoločnosťou Johnson & Johnson v holandskom meste Leiden, bude vyňatá z národného očkovacieho programu. Spravodajský server DutchNews.nl spresnil, že došlo k tomu kvôli obavám, že vakcína Janssen môže spôsobiť veľmi zriedkavé krvné zrazeniny.

Holandská rada pre zdravotníctvo tento krok odporučila aj napriek tomu, že v Holandsku zatiaľ neboli hlásené žiadne správy o komplikáciách spojených s tvorbou krvných zrazenín po očkovaní touto vakcínou.

18:52 SVET - Izrael plánuje na budúci týždeň začať očkovať už aj deti vo veku 12 - 15 rokov. Oznámilo to tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

Ako píše agentúra DPA, rezort po zdĺhavých konzultáciách dospel k záveru, že nebezpečenstvo možnej infekcie koronavírusom prevažuje nad rizikom možných vedľajších účinkov vakcíny. "Prípady myokarditídy (zápalového ochorenia srdcového svalu) sa u 16 až 19-ročných (očkovaných) vyskytli veľmi zriedkavo a väčšinou prebehli bez komplikácií," uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Za prvý deň sa na očkovanie Sputnikom V neprihlásilo ani tritisíc ľudí Čítajte 

18:45 SLOVENSKO - Mala to byť vakcína, ktorou sa zaočkuje milión ľudí. Tak prezentoval Sputnik V vtedajší premiér Igor Matovič, keď koncom februára tajne kúpil dva milióny dávok tejto ruskej neregistrovanej látky.

Za prvý deň, odkedy sa možno prihlásiť na očkovanie Sputnikom V, to však urobilo len 2604 ľudí. Ukazujú to údaje z Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

Matovič teraz tvrdí, že takmer tritisíc prihlásených za jeden deň je úspech. Upozorňuje, že títo ľudia prejavili o Sputnik V záujem napriek antikampani. Matovičov stranícky kolega György Gyimesi, ktorý s Matovičom vybavoval posudzovanie ruskej vakcíny v maďarských laboratóriách a sám sa na očkovanie Sputnikom V prihlásil, považuje necelých tritisíc prihlásených za veľké fiasko.

Skryť Vypnúť reklamu

18:10 SVET - Britský premiér Boris Johnson vyhlásil, že v dátach o vývoji pandemickej situácie nevidí nič, čo by mohlo spôsobiť odklad ukončenia karanténnych opatrení naplánované na 21. júna. Poznamenal však, že na konečné rozhodnutie je potrebné počkať "o niečo dlhšie".

"Musíme byť obozretní, pretože údaje ONS (britského štatistického úradu) ukazujú nárast počtu nakazených," varoval. Podľa neho je to však očakávaný vývoj: "Vedeli sme, že sa to stane. Nezabúdajte, že sme vždy tvrdili, že kroky na otváranie (krajiny), ktoré podnikneme, povedú k nárastu infikovaných."

17:58 SVET - Členské krajiny EÚ sa dnes v Bruseli na úrovni veľvyslancov dohodli, že pridajú Japonsko na zoznam tretích krajín, z ktorých môžu cestujúci, aj nezaočkovaní, vstúpiť na územie Európskej únie. Uviedla tlačová agentúra Belga.

Skryť Vypnúť reklamu

Zoznam "bezpečných" krajín z pohľadu protipandemických opatrení je pravidelne aktualizovaný a momentálne sa na ňom nachádza osem krajín.

Okrem Japonska sa ňom ocitla aj Austrália, Izrael, Južná Kórea, Nový Zéland, Rwanda, Singapur a Thajsko. Týždenník Politico v tejto súvislosti upozornil, že na "zelenom zozname" EÚ ani tento raz nefiguruje Spojené kráľovstvo.

17:33 SLOVENSKO - Minister školstva Branislav Gröhling neočakáva plošné zatváranie škôl v prípade tretej vlny pandémie.

Ako uviedol počas regionálneho výjazdu vo Veľkom Krtíši, rezort školstva chce v prípade opätovného nárastu prípadov využiť iné opatrenia.

„Budeme fungovať podľa regionálneho semafora, takže tam, kde niektorý okres bude spadať do horšej situácie, bude nejakým spôsobom obmedzované vyučovanie,“ vysvetlil Gröhling. Dodal však, že všetko bude závisieť od vývoja pandemickej situácie.

Skryť Vypnúť reklamu

17:27 SLOVENSKO - Slovensko by sa malo na cestovateľskej mape Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb zobrazovať podľa správnych dát od štvrtka.

V reakcii na medializované problémy s nahlasovaním dát o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.

"Všetky potrebné kroky sme prijali ešte pred medializáciou vzniknutého stavu. Už niekoľko dní intenzívne komunikujeme s ECDC. Včera vo večerných hodinách nám potvrdili, že mapu na základe správnych dát, ktoré sme im zaslali 31. mája, aktualizujú zajtra," povedala Račková.

Ozrejmila, že úrad kontaktoval aj české zdravotnícke autority a situáciu im objasnil. Slovensko je pre Česko na základe nesprávnej cestovnej mapy v súčasnosti červené, čo znamená, že sa považuje za krajinu s vysokým rizikom nákazy.

Skryť Vypnúť reklamu

16:40 SVET - Japonsko poskytne iniciatíve COVAX podporovanej Organizáciou Spojených národov ďalších 800 miliónov dolárov.

Táto čiastka znamená, že „krajina vychádzajúceho slnka“ o štvornásobok zvýši svoju doterajšiu finančnú podporu programu zameraného na dodávania vakcín proti koronavírusu do chudobnejších štátov sveta.

Predstavitelia spomenutého programu stále zháňajú asi 2 miliardy dolárov na dosiahnutie cieľa - vyzbierať 8,3 miliardy dolárov na bezplatné financovanie očkovacích látok pre krajiny s nízkym a stredným príjmom.

16:27 SVET - Svetová zdravotnícka organizácia zjednodušila názvy variantov koronavírusu.

Vedecké označenie variantov, ktoré pozostáva z kombinácie číslic a písmen, bolo nepraktické pri komunikácii s verejnosťou a aj v mediálnej praxi.

Skryť Vypnúť reklamu

Do popredia sa preto dostali pomenovania variantov odkazujúce na krajinu, v ktorej sa jednotlivé varianty podarilo prvýkrát zdokumentovať.

„Názvy ako napríklad ‚britský’ variant či ‚indický’ variant však vytvárajú skreslené predstavy o výskyte variantov a rozšírení jednotlivých variantov vo svete, zároveň sú stigmatizujúce pre obyvateľstvo daných krajín,“ vysvetľuje Alexandra Kušnyérová, ktorá na Úrade verejného zdravotníctva SR zodpovedá za implementáciu Medzinárodných zdravotných predpisov WHO.

16:19 SVET - Egypt chce do konca tohto roka zaočkovať 40 percent svojej populácie. Podľa agentúry Reuters to dnes oznámil premiér Mustafa Madbúlí. Severoafrická krajina má zhruba sto miliónov obyvateľov.

Do dnešnej polnoci bude podľa premiéra zaočkovaných 2,5 milióna zo šiestich miliónov ľudí, ktorí sa registrovali prostredníctvom vládneho systému. Madbúlí doplnil, že krajina by mala mať v júli pripravené prvé šarže vakcín domácej výroby.

Skryť Vypnúť reklamu

16:03 SLOVENSKO - Polícia za uplynulý týždeň od 24. do 30. mája zistila 16 prípadov porušenia lekárom stanovenej karantény, 73 prípadov porušenia povinnosti nosenia rúšok a tri prípady porušenia zákazu otvorenia prevádzok.

Uložila pokuty za 5140 eur. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

15:43 SLOVENSKO - Matovič považuje takmer tritisíc prihlásených osôb na očkovanie Sputnikom "po obrovskej trojmesačnej antikampani za obrovský úspech".

Na margo vekového obmedzenia na očkovanie poznamenal, že v 60 krajinách svete nie je vekové obmedzenie pre Sputnik. Na Slovensku sa ním môžu očkovať ľudia vo veku od 18 do 60 rokov.

"Skôr to je otázka na ministerstvo zdravotníctva, prečo je na Slovensku obmedzenie a prečo v 60 krajinách nie je," skonštatoval.

Skryť Vypnúť reklamu

15:39 SLOVENSKO - Minister Lengvarský by mal vypracovať plán, ako Slovensko naloží s nevyužitými vakcínami. Požiadal ho o to minister financií Igor Matovič.

Slovensku podľa Matoviča môže hroziť, že mu ostanú milióny vakcín proti ochoreniu COVID-19.

"Pred dvoma týždňami som žiadal ministra zdravotníctva, aby predložil jasný písomný plán, akým spôsobom bude Slovensko nakladať s vakcínami, ktoré by nám potenciálne mohli ostať, komu ich chceme predať," uviedol Matovič po stredajšom rokovaní vlády. Nechce, aby sa stalo, že sa nenájdu kupcovia a v chladničkách ostanú preexspirované vakcíny.

Matovič požiadal Lengvarského aj o plán v prípade mobilných odberových miest. Chce vedieť, prečo ešte nie sú zrušené, ako sú vyťažené, prečo bolo zrušených 120 MOM, pretože v nich ide o desiatky miliónov eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerstvo už skôr avizovalo, že mobilné odberové miesta na antigénové testovanie majú zmluvy platné do konca júna. Plánuje vyhlásiť výberové konania s tým, že počet MOM bude reflektovať aktuálnu epidemiologickú situáciu.

15:13 SVET - Najmenej 540 ľudí sa ocitlo v karanténe po prepuknutí koronavírusu v nórskej metropole Oslo. Udialo sa tak po oslavách študentov končiacich ročníkov stredných škôl, ktorí jazdili v autobusoch a popíjali.

Tieto oslavy stredoškolákov sú významným kultúrnym fenoménom v celej škandinávskej krajine.

Účastníci majú na sebe farebné oblečenie a niektorí si dokonca na túto akciu zvyknú zadovážiť vlastné ojazdené vozidlá - autobusy, dodávky alebo autá. Oslavy sú často spojené s množstvom opitých mladých ľudí a nepokojmi na verejnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Väčšina spomenutých prípadov ochorenia COVID-19 sa podľa zdravotníckych predstaviteľov týka piatich autobusov, v ktorých sa zabávali študenti. V Nórsku zatiaľ nezačali očkovať ľudí vo veku 18 - 44 rokov, no malo by sa tak stať v najbližšom období.

15:07 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva zavádza možnosť hromadného očkovania vo veľkých firmách, ak o to požiadajú.

Motivovať ľudí na očkovanie chce aj aktívnejšou činnosťou mobilných očkovacích tímov, rezort rieši aj možnosť očkovania všeobecnými lekármi.

14:59 SLOVENSKO - V nitrianskej fakultnej nemocnici majú aktuálne hospitalizovaných len štyroch pacientov s covidom. Ani jeden nepotrebuje pomoc umelej pľúcnej ventilácie.

Pacientov s postcovidovým syndrómom majú deväť, hospitalizovaní sú v pavilóne chirurgických disciplín. V máji zomrelo na covid osem pacientov, v apríli ich bolo deväť, v marci 39. Najviac mŕtvych evidujú za január, až 268.

Skryť Vypnúť reklamu

14:14 SLOVENSKO - Zdravotníkom treba dať podľa ministra Lengvarského po pandémii priestor na vydýchnutie. Predpokladá, že počas júna porastú výkony štandardnej medicíny veľmi rýchlo.

Nemocnice zameškané operácie podľa šéfa rezortu doháňajú, biela medicína sa rozbieha stále viac. Pandémia sa z medicínskeho hľadiska podľa slov šéfa rezortu zvládla, za čo zdravotníkom opakovane poďakoval.

„Myslím si, že v tretej vlne nám už takýto scenár nehrozí,“ povedal. Očakáva, že počas leta sa budú čerpať dovolenky či náhradné voľno.

14:08 SVET - Prokuratúra vyšetrujúca vypuknutie nákazy v rakúskom lyžiarskom stredisku v tirolskej obci Ischgl na jar 2020 identifikovala päť osôb, ktoré čelia obžalobe zo zanedbania protipandemických opatrení, ktoré viedlo k tomu, že sa nákaza rozšírila do viacerých európskych krajín.

Skryť Vypnúť reklamu

Prokuratúra v meste Innsbruck v stredu oznámila, že predbežné vyšetrovanie v tejto záležitosti ukončila, informovala stanica ORF.

Či voči piatim nemenovaným osobám vznesú obžalobu, však zatiaľ nespresnila. Uviedla len, že dospela k "záveru".

13:54 SLOVENSKO - To, či Slovensko v rámci očkovania využije aj čínsku vakcínu od spoločnosti Sinovac Biotech, záleží od jej schválenia Európskou liekovou agentúrou. Po rokovaní vlády to povedal minister Lengvarský.

Hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Magdaléna Jurkemíková pre TASR uviedla, že vakcína sa nachádza v procese priebežného posudzovania, tzv. rolling review zo strany EMA od 4. mája.

Priblížila, že ide zatiaľ o poslednú vakcínu zaradenú do rolling review. "Okrem nej sa v procese nachádzajú vakcíny od spoločností CureVac, Novavax a vakcína Sputnik V," uviedla.

Skryť Vypnúť reklamu

13:47 SVET - Do Chorvátska môžu turisti z krajín Európskej únie a schengenského priestoru pricestovať od stredy 2. júna bez následnej povinnosti podstúpiť karanténu či preukázať sa negatívnym testom už 22 dní po zaočkovaní prvou dávkou vakcíny.

Súvisiaci článok Kam sa dá ísť na dovolenku bez karantény? Čítajte 

O jednoduchších podmienkach vstupu do krajiny informovalo tamojšie ministerstvo pre cestovný ruch, píše agentúra APA.

Dosiaľ sa povinnosť absolvovať karanténu alebo negatívny test pri príchode do Chorvátska nevyžadovala len od osôb, ktorým boli podané už obe dávky očkovacej látky.

Pricestovať tak po novom môžu do krajiny ľudia zaočkovaní vakcínami Pfizer/BioNTech, Moderna a Sputnik v období od 22 do najviac 42 dní po podaní prvej dávky, pričom v prípade vakcíny od spoločnosti AstraZeneca je to 22 – 84 dní po prvej dávke.

13:25 SLOVENSKO - Lengvarský považuje v boji s pandémiou za kľúčové dostať vakcínu bližšie k ľuďom. V súvislosti s tým zdôraznil úlohu mobilných očkovacích jednotiek a očkovania v ambulanciách všeobecných lekárov a pediatrov.

"Tam, kde ľudia nechcú ísť za vakcínou, musíme ísť s vakcínou za nimi," povedal Lengvarský.

13:18 SLOVENSKO - Lengvarský informoval, že na očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V sa zatiaľ prihlásilo približne tritisíc ľudí. Podľa dát Národneho centra zdravotníckych informácií je k 14:00 prihlásených 2604 osôb.

Minister zároveň vylúčil, že by sa Sputnikom mohli očkovať ľudia nad 60 rokov. Túto možnosť podľa ministra neumožňuje výrobca.

Lengvarský potvrdil, že Slovensko už zaplatilo za 200-tisíc dávok tejto vakcíny, ktorými aktuálne disponujeme.

Minister nebude podpisovať nové povolenie použitia Sputnika V. Upraví sa len pôvodná verzia, ktorú ešte podpisoval vtedajší minister zdravotníctva Marek Krajčí.

13:15 SLOVENSKO - Minister Lengvarský pripustil, že by mohol vyvodiť zodpovednosť za posielanie neúplných údajov o testovaní Európskemu centru pre kontrolu a prevenciu chorôb. Dnes sa kvôli tomu stretne s hlavným hygienikom Jánom Mikasom.

13:13 SLOVENSKO - Situácia sa podľa Mišíka zlepšuje ešte rýchlejšie ako minulý týžden. Sedemdňový priemer nových prípadov klesol oproti minulému týždňu o 33 percent.

Počet hospitalizovaných klesol o 28 percent. Situácia sa zlepšuje aj v okolitých krajinách.

V čakárni je aktuálne zaregistrovaných okolo 100-tisíc ľudí, naďalej s veľkými regionálnymi rozdielmi. Väčšina z čakateľov je na severozápade Slovenska, pričom na východe dostane osoba termín na očkovanie v podstate okamžite.

"V priebehu najbližšieho týždňa, možno pár dní, dosiahneme milión osôb, ktoré budú plne vakcinované," oznámil Mišík.

Načítavam video...

13:11 SLOVENSKO - Začala sa tlačová konferencia ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského a riaditeľa Inštitútu zdravotných analýz Mateja Mišíka o aktuálnej epidemiologickej situácii.

12:46 SVET - Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn zdôraznil potrebu včasnej prípravy na možnú štvrtú vlnu pandémie.

Počas tohtoročného leta chce na rozdiel od vlaňajška o možných rizikách a stratégiách, ako zabrániť vypuknutiu ďalšej zdravotnej krízy, hovoriť vo výraznom predstihu. Informovala o tom agentúra DPA.

"Rozhovory s odborníkmi z Inštitútu Roberta Kocha som už začal," povedal Spahn v relácii Morgenmagazin stanice ZDF.

12:43 SLOVENSKO - Vakcínou od spoločnosti Johnson & Johnson sa na Slovensku zatiaľ neočkuje, hoci ministerstvo zdravotníctva avizovalo, že sa má začať ešte v máji.

Súvisiaci článok Vakcína od Johnson & Johnson je iná. Čo by ste o nej mali vedieť? (otázky) Čítajte 

Ako potvrdila hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová, aktuálne je na sklade približne 19-tisíc dávok týchto očkovacích látok.

"Najväčšie dodávky tejto vakcíny očakávame v treťom a štvrtom kvartáli tohto roka," povedala s tým, že touto jednodávkovou vakcínou sa primárne bude očkovať prostredníctvom výjazdových očkovacích tímov.

Ministerstvo plánuje o jej použití informovať v predstihu predtým, ako bude táto vakcína nasadená do terénu.

12:38 SVET - Izraelské ministerstvo zdravotníctva v utorok uviedlo, že malý počet prípadov zápalového ochorenia srdcového svalu, ktoré v krajine zaznamenali prevažne u mladých mužov zaočkovaných vakcínou od konzorcia Pfizer a BioNTech, pravdepodobne súvisí s vakcináciou. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters.

Od decembra 2020 do mája 2021 evidovali v Izraeli 275 prípadov tohto ochorenia, a to spomedzi viac než piatich miliónov zaočkovaných, uviedol rezort zdravotníctva s odvolaním sa na výsledky štúdie troch odborných tímov, ktorú dal vypracovať.

Väčšina z pacientov s problémom zápalu srdca strávila v nemocnici najviac štyri dni a 95 percent z nich bolo označených za ľahké prípady.

Štúdia odhalila, že "existuje možná spojitosť medzi podaním druhej dávky vakcíny (Pfizer) a objavením sa myokarditídy u mužov vo veku 16 – 30 rokov", uvádza sa vo vyhlásení. V uvedenej skupine ľudí sa totiž zápal srdcového svalu objavoval častejšie než u iných skupín

12:26 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva vydalo nové usmernenie pre návštevy hospitalizovaných pacientov s covidom počas pandémie. Informovala o tom iniciatíva Skutočné obete. Celé znenie usmernenia nájdete na tomto odkaze.

12:17 SVET - Najvyšší správny súd Českej republiky dnes rozhodol, že plošné uzatvorenie materských a základných škôl, ku ktorému došlo v apríli na základe pokynu ministerstva zdravotníctva, bolo nezákonné, informoval portál Novinky.cz.

"Oba senáty správneho súdu vydali dňa 2. 6. 2021 rozsudky, v ktorých konštatovali nezákonnosť napadnutých ustanovení oboch mimoriadnych opatrení," oznámil súd a dodal, že opatrenia nie je potrebné rušiť, keďže ich platnosť medzičasom vypršala.

Súd pritom poukázal na pandemický zákon, ktorý "upravil iba omedzenie výučby a inej prevádzky vysokých škôl", zatiaľ čo o obmedzení výučby a prevádzky materských, základných a stredných škôl sa zákon nezmieňuje.

12:08 SVET - Takmer polovica obyvateľov Nemecka chce rúško nosiť aj po pandémii. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu inštitútu Civey pre regionálny denník Augsburger Allgemeine.

Nosenie ochrany dýchacích ciest aj po pandémii podporilo 44,7 percenta opýtaných, zatiaľ čo 41,9 percenta by najradšej túto ochrannú pomôcku navždy odložilo. Zvyšok respondentov na otázku nemal jasnú odpoveď.

11:58 SLOVENSKO - Od budúceho pondelka nebude podľa COVID automatu ani jeden okres v čiernej fáze.

V druhom stupni varovania budú tri okresy, v prvom stupni varovania ich bude šesť, v druhom stupni ostražitosti ich bude 29 a v prvom stupni ostražitosti ich bude 39.

V stupni monitoringu budú dva okresy. Vláda SR na svojom stredajšom rokovaní schválila v rámci COVID automatu rozdelenie okresov podľa aktuálnej rizikovosti.

V druhom stupni varovania budú okresy Banská Štiavnica, Kysucké Nové Mesto a Myjava.

Od pondelka budú v prvom stupni varovania okresy Bardejov, Nové Mesto nad Váhom, Ružomberok, Skalica, Sobrance a Trenčín.

V druhom stupni ostražitosti budú zaradené okresy Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Bytča, Čadca, Gelnica, Humenné, Ilava, Krupina, Levice, Liptovský Mikuláš, Medzilaborce, Námestovo, Piešťany, Poprad, Považská Bystrica, Rimavská Sobota, Rožňava, Senica, Snina, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Svidník, Trnava, Tvrdošín, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina a Zvolen.

Do prvého stupňa ostražitosti budú zaradené okresy Bratislava I.-V., Brezno, Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Kežmarok, Komárno, Košice I.-IV., Košice-okolie, Levoča, Lučenec, Malacky, Martin, Michalovce, Nitra, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Poltár, Prešov, Prievidza, Púchov, Revúca, Sabinov, Senec, Stropkov, Topoľčany, Trebišov, Veľký Krtíš a Zlaté Moravce.

V monitoringu sú okresy Šaľa a Turčianske Teplice.

11:16 SVET - V Poľsku je plne zaočkovaných už viac ako sedem miliónov ľudí. Pre zlepšujúcu sa situáciu dnes vláda oznámila ďalšie uvoľňovanie opatrení, informovala agentúra PAP.

Súvisiaci článok Poľsko začne očkovať deti vo veku 12 až 15 rokov na budúci týždeň Čítajte 

Od nedele 6. júna sa na svadbách bude môcť zúčastniť až 150 ľudí, pričom plne zaočkovaní ľudia sa do tohto počtu nebudú rátať. Vláda tiež povolila organizovanie konferencií, výstav a obchodných veľtrhov.

Od soboty 5. júna sa znovu otvoria aj detské ihriská, pričom platí obmedzenie 15 metrov štvorcových na jednu osobu.

Za plne zaočkovaných sa považujú tí, čo dostali buď obe dávky vakcín spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca, alebo jednodávkovú vakcínu Janssen od firmy Johnson & Johnson.

V 38-miliónovom Poľsku spustili očkovanie proti koronavírusu v decembri minulého roka. Krajina získala 23,6 milióna dávok vakcín od rôznych výrobcov. Od pondelka 7. júna začína Poľsko očkovať aj deti vo veku od 12 do 15 rokov.

11:13 SLOVENSKO - Mesto Vráble pripravuje výjazdové očkovanie. Určené je seniorom a ťažko zdravotne postihnutým ľuďom, ktorí nemôžu cestovať do veľkokapacitných vakcinačných centier v kraji.

Radnica očkovanie organizuje v spolupráci so záchrannou zdravotnou službou. „Zabezpečená bude vakcína od Pfizer/BioNTech. Očkovanie sa uskutoční v budove mestského úradu 19. júna od 9. hodiny,“ informoval magistrát.

Ako pripomenul, záujemcovia sa môžu telefonicky hlásiť na čísle 0915 571 068 do 10. júna. „Poradie prihlásených ľudí bude určené podľa ich veku,“ oznámil mestský úrad.

11:08 SVET - Belgické cestovné osvedčenie o COVID-19, ktoré občanom krajiny umožní využívať systém Európskej únie na uľahčenie voľného pohybu počas pandémie, bude k dispozícii najskôr od 17. júna, uviedol denník The Brussels Times.

Belgičania cez aplikáciu Covidsafe.be získajú QR kód, ktorý úradom ostatných členských krajín potvrdí, či bol niekto zaočkovaný schválenou vakcínou proti COVID-19, či má negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín alebo či počas predošlých šiestich mesiacov prekonal koronavírusové ochorenie.

Občania Belgicka tým získajú digitálne osvedčenia EÚ o COVID-19, takzvaný COVID pas. Využívať ho budú môcť od 1. júla a to na obdobie 12 mesiacov.

10:55 SVET - Mesto Serrana na juhovýchode Brazílie zaznamenalo 95-percentný pokles počtu úmrtí v súvislosti s covidom a výrazný pokles počtu prípadov nákazy po tom, ako zaočkovalo 75 percent dospelých obyvateľov. Píše o tom v stredu stanica BBC.

Vakcinačnú kampaň organizoval biomedcínsky inštitút Butantan v období od februára do apríla 2020. Ľudí očkovali vakcínou CoronaVac od čínskej spoločnosti Sinovac Biotech.

V meste po ukončení experimentu zaznamenali pokles úmrtí o 95 percent, zníženie počtu hospitalizácií o 86 percent a redukciu počtu prípadov s príznakmi o 80 percent.

Výsledky štúdie podľa expertov potvrdzujú, že pandémiu je možné kontrolovať po úplnom zaočkovaní 75 percent obyvateľov, píše BBC.

10:52 SVET - Ruské ministerstvo zdravotníctva dnes zaregistrovalo nový liek určený na liečbu a prevenciu zápalu pľúc.

Agentúra TASS uvádza, že Leitragin je prvým liekom na prevenciu a potlačenie cytokínovej búrky, ktorú spôsobuje ochorenie COVID-19.

"Ministerstvo zdravotníctva Ruskej federácie zaregistrovalo 25. mája inhalačný liek "Leitragin" vyvinutý Federálnou medicínsko-biologickou agentúrou. Nový liek je určený na liečbu a prevenciu pneumónie, ktorá sťažuje priebeh novej koronavírusovej infekcie," píše sa vo vyhlásení agentúry, ktorá liek vyvinula.

10:49 SVET - Indická mutácia koronavírusu je už prítomná prakticky v celej Európe vrátane Maďarska, povedal v dnešnom rozhovore pre komerčnú televíziu TV2 primár Ústavu hematológie a infektológie Juhopeštianskej nemocnice Centrum János Szlávik.

Podľa jeho slov sa táto mutácia koronavírusu medzi ľuďmi šíri rýchlejšie ako klasické vírusy, avšak nie je nebezpečnejšia. "Zdá sa, že trocha viac ohrozuje deti, aj keď nespôsobuje vážnejšie ochorenie," dodal Szlávik.

10:31 SLOVENSKO - Minister Lengvarský a riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík budú dnes o 12.00 h po rokovaní vlády informovať o aktuálnej epidemiologickej situácii.

10:01 SLOVENSKO - Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 771 728 za predchádzajúci deň pribudlo 15 916 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 881 936 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 7 816 ľudí.

9:59 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 124 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 118 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 2,36 % z 5 256 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,28 % z 41 840 antigénnych testov.

Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (38), nasleduje Trenčiansky (22), Trnavský (18), Prešovský (15), Košický (13), Banskobystrický (12), Bratislavský (3) a Nitriansky (3).

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 13 osôb. Celkový počet úmrtí "na covid" je 12 366 a celkový počet úmrtí "s covidom" je 2 417.

V nemocniciach je hospitalizovaných 412 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 329 ľudí. Na JIS je 38 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 34 osôb.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 843 402 pričom takto bolo pozitívne testovaných 389 990 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 35 697 418, z čoho bolo pozitívne testovaných 385 214 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 701 056. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

9:51 SLOVENSKO - Obyvatelia púchovských miestnych častí Vieska-Bezdedov, Ihrište a Hoštiná a susednej obce Dohňany sa musia pripraviť na štvrtkovú odstávku elektrickej energie. V čase odstávky zostane bez prúdu približne 1 200 odberných miest.

Hovorca spoločnosti Stredoslovenská distribučná Miroslav Gejdoš informoval, že vo štvrtok 3. júna energetici prerušia dodávku elektrickej energie od 8:00 do 19:00.

Dôvodom obmedzení bude montáž diaľkovo ovládaného zariadenia na riadenie distribučnej sústavy na úrovni vysokého napätia.

9:21 SVET - Situácia v Česku sa naďalej zlepšuje. Za včerajšok v krajine evidujú 475 nových prípadov koronavírusu, čo je asi o štvrtinu menej než minulý utorok. Reprodukčné číslo podľa idnes.cz kleslo na 0,78.

9:00 SLOVENSKO - Okres Rožňava patrí k najmenej zaočkovaným okresom na Slovensku. Zo 62-tisíc obyvateľov je zaočkovaných 15-tisíc ľudí, čo predstavuje necelých 25 percent.

Denne môže dostať vakcínu proti covid-19 v Nemocnici s poliklinikou sv. Barbory v Rožňave 450 ľudí, čo je v porovnaní s okolitými zariadeniami v okrese nadpriemer. O chvíľu však možno nebude koho očkovať.

8:41 SVET - India za posledných 24 hodín zaznamenala ďalších 132 788 nových prípadov koronavírusu. Je to o niečo viac, než juhoázijská krajina oznámila v utorok, keď bol denný prírastok najnižšií od 8. apríla. V súvislosti s covidom zomrelo ďalších 3 207 pacientov, informovala agentúra Reuters.

7:07 SVET - Spoločné opatrenia pri cestovaní medzi krajinami Európskej únie majú prísť na prelome júna a júla. Dovtedy platia pre vstup do krajín rôzne pravidlá.

Denník SME pripravil aktuálny prehľad pravidiel a povinností, ktoré musia ľudia splniť, aby ich pustili na dovolenky a do susedných štátov vôbec.

Vybrané sú len krajiny, z ktorých sa dá na Slovensko vrátiť, ak je človek zaočkovaný alebo prekonal covid-19, bez povinnej karantény po návrate.

6:05 SVET - Brazílsky regulačný úrad pre lieky (Anvisa) opäť zváži povolenie dovozu ruskej vakcíny Sputnik V, informovala agentúra TASS. "Predstavenstvo spoločnosti Anvisa bude mať v piatok (4. júna) mimoriadne otvorené zasadanie.

Vedenie zváži žiadosti o dovoz a distribúciu vakcín Covaxin a Sputnik V na núdzové použitie," uviedol brazílsky regulačný úrad vo vyhlásení, z ktorého citoval TASS. Úrad Anvisa v apríli zamietol žiadosť niekoľkých federálnych štátov o umožnenie dovozu ruskej vakcíny.

Podľa úradu by použitie vakcíny mohlo viesť k zdravotným ťažkostiam. Ruský tvorca vakcíny Sputnik V následne oznámil, že zažaluje brazílsky regulačný úrad za očierňovanie.

Súvisiaci článok Koľko štátov, toľko pravidiel. Čo treba pri ceste do letovísk? Čítajte 

0:00 SLOVENSKO - Spoločné opatrenia pri cestovaní medzi krajinami Európskej únie majú prísť na prelome júna a júla. Dovtedy platia pre vstup do krajín rôzne pravidlá.

Denník SME pripravil aktuálny prehľad pravidiel a povinností, ktoré musia ľudia splniť, aby ich pustili na dovolenky a do susedných štátov vôbec.

23:30 SVET - Británia v utorok - prvýkrát od vlaňajšieho 30. júla - nehlásila žiadne úmrtie na Covid-19.

Minister zdravotníctva Matt Hancock podľa rozhlasovej stanice BBC vyjadril presvedčenie, že správa o nulovom počte obetí covidu poteší celú krajinu.

Dodal, že "vakcíny zjavne fungujú - chránia vás, vaše okolie a vašich blízkych". Upozornil však, že "aj napriek týmto, nepochybne dobrým, správam vieme, že sme tento vírus ešte neporazili".

V krajine totiž v posledných dňoch rastú obavy z možnej tretej vlny pandémie, a to vzhľadom na nárast počtu nakazených koronavírusom.

23:00 SVET - Nemecký Inštitút Roberta Kocha v utorok znížil riziko nákazy koronavírusom v krajine z "veľmi vysokého" na "vysoké". Na tlačovej konferencii v Berlíne to oznámil nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn.

"Situácia sa výrazne zlepšuje, ale sme stále uprostred tejto pandémie," varoval Spahn.

"Tretiu vlnu sme spoločne zvládli, je to veľký úspech," doplnil riaditeľ Inštitútu Roberta Kocha Lothar Wieler s tým, že ide o "posledné metre maratónu", čo sa týka zvládnutia tejto zdravotnej krízy.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 2. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 3. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 4. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 5. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 6. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 8. Recyklovať PET fľaše a plechovky môžu už aj obyvatelia Krupiny
 9. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 10. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 1. Recyklovať PET fľaše a plechovky môžu už aj obyvatelia Krupiny
 2. V centre Bratislavy vznikajú apartmány určené na predaj
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. 3 veci, s ktorými zvládnete horúčavy v byte
 5. Spoločnosť ASBIS uvádza na európske trhy novinku
 6. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 7. V BILLA pokračuje Doba slovenská
 8. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 9. Legislative intention - recodification of the corporate law
 10. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 9 205
 2. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 9 009
 3. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 470
 4. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 8 247
 5. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 6 866
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 6 123
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 3 948
 8. Po Slovensku na motorke 3 733
 9. Crème de la crème po slovensky 3 240
 10. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania 2 321
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jozef Oravkin v minulosti vystupoval na verejnosti častejšie, v posledných rokoch sa médiám vyhýbal.

Z finančnej skupiny odchádza.


20. jún
Rozhovory ZKH: Beata Balogová, Arpád Soltész, Zoltán Szalay a Márk Finta.

Podľa IPI existuje v Maďarsku koordinovaný systém cenzúry.


a 2 ďalší 22 h

Záchvat svedomia predstieral už pred dvoma týždňami, ale reálne chcel byť potichu poslancom do konca júna.


Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Generálna prokuratúra bude hodnotiť stav trestného stíhania pod vplyvom návykových látok.


TASR 1 h
Prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Konanie sa viedlo na podnet Martina Daňa.


SITA 1 h
Ilustračné foto

Možný je prieskum súdu, ktorý bude vykonávať Najvyšší správny súd.


TASR 2 h
Kontrola na hraničnom priechode Čunovo-Rajka.

Riešenie vidí v zavedení povinnej karantény do času negatívneho výsledku PCR testu.


TASR 2 h