SME
Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Konzílium varuje pred delta variantom, pripravilo cestovné odporúčania (minúta po minúte)

Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 478 obetí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

20:23 SVET - Delta variant koronavírusu, ktorý prvýkrát objavili v Indii, sa už stáva najrozšírenejším na svete.

Uviedla to Soumya Swaminathanová, hlavná vedecká pracovníčka Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorú citovala agentúra Reuters.

Súvisiaci článok V moskovských nemocniciach neposkytnú preventívnu starostlivosť nezaočkovaným Čítajte 

"Variant delta je na najlepšej ceste stať sa globálne dominantným variantom z dôvodu svojej zvýšenej prenosnosti," uviedla Swaminathanová na tlačovej konferencii.

Prudký nárast tzv. variantu delta zaznamenáva aktuálne Británia. Obavy z neho silnejú aj v Nemecku, kde by sa podľa Inštitútu Roberta Kocha mal už na jeseň stať dominantným, a to aj napriek rastúcej miere zaočkovanosti tamojšej populácie.

Nárast infikovaných a obavy z tretej vlny nákazy zažíva aj Rusko, pričom v Moskve je najviac z rekordného počtu nakazených infikovaných práve variantom delta. Kremeľ z nárastu prípadov obviňuje neochotu občanov dať sa zaočkovať, uvádza Reuters.

Skryť Vypnúť reklamu

20:20 SVET- Palestínska samospráva odvolala dohodu s Izraelom o výmene milióna dávok vakcíny proti covidu.

Obe strany sa pôvodne dohodli, že Izrael poskytne Palestínčanom zhruba milión dávok vakcín od spoločnosti Pfizer, ktorým sa čoskoro skončí doba exspirácie, výmenou za podobný počet dávok, ktoré Palestínčania dostanú koncom tohto kalendárneho roka.

Podľa samosprávy však dávky, ktoré Izrael už v piatok začal dodávať okupovanému Západnému brehu Jordánu, sú až príliš blízko exspirácii a nespĺňajú ich normy.

20:11 SVET - Poprední predstavitelia Svetovej zdravotníckej organizácie varovali pred rastúcim počtom prípadov ochorenia COVID-19 a súvisiacich úmrtí v Afrike.

Ako ďalej upozornili, veľký počet krajín na kontinente musel pozastaviť očkovanie druhou dávkou vakcíny proti koronavírusu, pretože nemalo dostatok zásob.

Skryť Vypnúť reklamu

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus poukázal na to, že minulý týždeň prípady koronavírusu v Afrike vzrástli o 52 percent a úmrtia súvisiace s pandémiou o 32 percent. „Očakávame, že sa situácia ešte zhorší,“ skonštatoval.

19:19 SVET - Rakúsko daruje krajinám západného Balkánu milión vakcín proti covidu.

Oznámil to rakúsky kancelár Sebastian Kurz, ktorý zároveň podporil oživenie prístupového procesu západobalkánskych štátov do EÚ.

"Od augusta do konca roka dodáme z Rakúska na západný Balkán milión vakcín," povedal Kurz novinárom po stretnutí s premiérmi Bosny a Hercegoviny, Kosova, Čiernej Hory, Severného Macedónska a Srbska. Albánsko bolo zastúpené ministerkou pre infraštruktúru.

Malo by ísť prevažne o vakcíny od spoločnosti AstraZeneca.

Skryť Vypnúť reklamu

18:02 SLOVENSKO - Konzílium odborníkov upozorňuje na variant delta, pripravilo cestovné odporúčania.

Konzílium odporúča pred cestou oboznámiť sa s epidemiologickou situáciou v cieľovej destinácii. Dôsledne tiež radia zvážiť cestu do rizikových krajín. Pri zhoršení situácie v krajine podľa nich treba počítať s prípadnými obmedzeniami v súvislosti s návratom na Slovensko.

Ak je to možné, občania by podľa konzília mali pri ceste do zahraničia uprednostniť individuálnu dopravu pred hromadnou. "Najbezpečnejšie je cestovať do zahraničia, ak sme kompletne zaočkovaní," poznamenali odborníci.

17:31 SVET - V Moskve neposkytnú preventívnu zdravotnú starostlivosť nezaočkovaným ľudom.

Neodkladná zdravotná starostlivosť bude poskytovaná naďalej všetkým občanom bez ohľadu na to, či boli zaočkovaní alebo nie. Nové pravidlá sa netýkajú plánovanej hospitalizácie pacientov s onkologickými a hematologickými ochoreniami, ako aj pacientov s kontraindikáciami pre očkovanie a poskytovania paliatívnej starostlivosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Naopak, počkať si budú musieť ľudia s chorobami a stavmi, ktoré nie sú život ohrozujúce, nevyžadujú neodkladnú starostlivosť a odklad jej poskytnutia na určitý čas nebude mať za následok zhoršenie stavu pacienta, prípadne ohrozenie jeho života a zdravia.

16:30 SVET - Milióny ľudí museli vlani opustiť svoje domovy aj napriek pandémii.

Vo svojej najnovšej správe o globálnych trendoch to uvádza Úrad vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre utečencov, podľa ktorého svetový kumulatívny počet vysídlených osôb stúpol na 82,4 milióna. To je zhruba toľko, čo populácia Nemecka, a je to nový rekord v období po druhej svetovej vojne.

Z viac ako 160 krajín, ktoré pre pandémiu zatvorili hranice, 99 nerobilo výnimky ani pre ľudí hľadajúcich ochranu ako utečenci alebo žiadatelia o azyl.

Skryť Vypnúť reklamu

15:37 SVET - Belgický súd nariadil firme AstraZeneca dodať vakcíny Európskej únii.

Farmaceutická spoločnosť by mala dodať 15 miliónov dávok do 26. júla, 20 miliónov do 23. augusta a ďalších 15 miliónov do 27. septembra. V prípade nedodržania stanoveného harmonogramu, bude musieť AstraZeneca uhradiť pokutu 10 eur za každú nedodanú dávku.

14:32 SVET - Kremeľ viní zo zlej epidemiologickej situácie občanov a nízku zaočkovanosť.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok uviedol, že dôvodom zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie v Rusku je "totálny nihilizmus, nízka miera zaočkovanosti a zákernosť samotného vírusu".

Súvisiaci článok Rusko viní zo zlej epidemiologickej situácie občanov a nízku zaočkovanosť Čítajte 

Podľa Peskova Kremeľ"súhlasí s tvrdením hlavnej hygieničky Anny Popovovej, ktorá prednedávnom vyhlásila, že za stúpajúci počet nových prípadov nákazy koronavírusom v krajine môžu občania, ktorí nedodržiavajú hygienické opatrenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Peskov tiež označil za "hlúposť" tvrdenia o tom, že ruská vláda zlyhala a nezvládla pandémiu koronavírusu. Zároveň však priznal, že Rusko zaostáva v miere zaočkovanosti za inými krajinami. Kampaň, ktorá mala ľudí motivovať, aby sa dali zaočkovať, nebola podľa neho "taká úspešná, ako by sme chceli".

13:53 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva avizoval zmenu vekovej hranice pri mobilnom očkovaní.

„Pre Košický samosprávny kraj znamená toto obmedzenie náročnejšiu logistiku. Do jednej obce alebo mesta musíme prísť s očkovacím tímom viackrát, vždy pri znížení vekovej hranice. Sme preto radi, že minister prisľúbil, že sa týmto problémom bude zaoberať a v najbližších dňoch už budeme môcť v teréne očkovať aj tých neskôr narodených, v závislosti od aktuálnej očkovacej stratégie,“ uviedol Trnka.

Skryť Vypnúť reklamu

Košický samosprávny kraj zaočkoval v priebehu dvoch mesiacov prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby 11 500 obyvateľov. Pri zrušení obmedzenia veku by sa tak malo tempo očkovania v teréne zrýchliť.

13:21 SLOVENSKO - O nevyužitý Sputnik majú záujem balkánske krajiny.

Súvisiaci článok Záujem o nevyužitý Sputnik prejavili balkánske krajiny Čítajte 

Lengvarský chce na vláde predložiť uznesenie o predaji či darovaní nevyužitých dávok. "Dostali sme otázku na počet dávok, to, samozrejme, ešte presne nevieme, keďže registrácia na Sputnik sa končí 30. júna. Ale záujem tu je," uviedol minister zdravotníctva.

Očkovanie Sputnikom V na Slovensku začalo v pondelok. Krajina má k dispozícii dávky pre 100-tisíc ľudí. Ako vyplýva z dát Inštitútu zdravotných analýz, dostupných na webe cakaren.vercel.app/projekt, na Sputnik V aktuálne čaká 4947 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

13:13 SLOVENSKO - Očkovanie v ambulanciách nebude povinné, veľkokapacitné očkovacie centrá budú ďalej fungovať, povedal Lengvarský.

Súvisiaci článok Ambulancie nebudú povinné očkovať proti covidu Čítajte 

Lengvarský zároveň ľudí vyzval, aby sa prihlásili na očkovanie. Podľa neho iba to pomôže zvládnuť tretiu vlnu pandémie.

Avizovaný termín spustenia očkovania v ambulanciách všeobecných lekárov a pediatrov, ktorým je 1. júl, by podľa neho mal byť dodržaný. O tom, či má byť očkovanie pre ľudí povinné alebo nie, sa podľa jeho slov nediskutovalo. Uviedol, že to, aby bolo povinné pre vybrané vekové skupiny, je iba jednou z možností.

13:09 SVET - Izrael poskytne palestínskej samospráve milión dávok vakcín.

Súvisiaci článok Izrael poskytne milión dávok vakcín Palestínčanom, na jeseň ich vrátia Čítajte 

Zhruba milión dávok protikoronavírusovej vakcíny dodá Izrael palestínskej samospráve výmenou za približne rovnaký počet vakcín, ktoré majú Palestínčania dostať neskôr v priebehu roka.

Skryť Vypnúť reklamu

V dohode, ktorú oznámila nová izraelská vláda, sa uvádza, že dodá palestínskej samospráve vakcíny od spoločnosti Pfizer, ktorým čoskoro vyprší exspirácia.

12:59 SLOVENSKO - OĽANO vyzvalo lídrov opozície, aby voličom odporučili očkovanie.

Súvisiaci článok OĽANO vyzvalo lídrov opozície, aby voličom odporučili očkovanie Čítajte 

Očkovanie je podľa poslancov strany jedinou cestou z pandémie. Upozorňujú, že sa treba pripraviť na prípadnú tretiu vlnu.

Poslanec Kristián Čekovský hovorí, že by očakával od opozičných strán iný postup. Myslí si, že šéf Smeru-SD Robert Fico a líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini naskočili na vlnu konšpirátorov a rozhodli sa "vytĺcť" z témy očkovania politické body.

12:28 SVET - Polovica obyvateľov Nemecka už dostala aspoň jednu dávku vakcíny proti covidu.

Súvisiaci článok Nemecko dosiahlo métu v boji proti covidu. Zaočkovala sa už polovica obyvateľstva Čítajte 

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn uviedol, že prvou dávkou vakcíny bolo zaočkovaných už približne 41,5 milióna obyvateľov Nemecka, čo predstavuje 50,1 percenta celkovej populácie krajiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Oboma dávkami vakcíny zaočkovali doteraz takmer 30 percent obyvateľov.

12:10 SVET - V Moskve otvoria bezcovidové reštaurácie.

Súvisiaci článok V Moskve spúšťajú experiment, otvoria bezcovidové reštaurácie Čítajte 

Súčasťou experimentu bude desať až 15 reštaurácií, v ktorých budú všetci zamestnanci zaočkovaní proti koronavírusu a vstup bude umožnený len tým hosťom, ktorí budú buď zaočkovaní, alebo v blízkej minulosti prekonali covid a majú dostatočné množstvo protilátok. Vedenie mesta experiment spustí na podnet samotných reštaurácií.

12:04 SVET - V Kanade odporúčajú po AstraZenece podať ako druhú dávku Pfizer alebo Modernu.

Spomenutý orgán pred dvomi týždňami vyhlásil, že príjemcovia vakcíny AstraZeneca budú mať pred druhou dávkou na výber, no vo štvrtok vydal odporúčanie s tým, že preferuje vakcíny založené na novšej technológii mRNA, teda Pfizer/BioNTech alebo Moderna.

Podľa výsledkov viacerých štúdií, ktoré v ostatnom čase zverejnili, zaočkovanie kombináciou AstraZeneca a vakcíny mRNA vytvára silnejšiu imunitnú reakciu. Kanaďania však upozorňujú, že ľudia budú dobre chránení aj v prípade, že dostanú dve dávky vakcíny AstraZeneca.

Skryť Vypnúť reklamu

11:41 SVET - Orbána znepokojuje, že sa tri milióny Maďarov nechcú nechať zaočkovať.

Maďarsko má oproti iným európskym krajinám z hľadiska zaočkovanosti zhruba dvojmesačný náskok, pretože vakcíny získalo skôr a rýchlejšie očkovalo. Zaočkovaných prvou dávkou vakcíny je 5 389 058 ľudí, obe dávky očkovacej látky v tejto desaťmiliónovej krajine dostalo 4 360 313 osôb.

10:54 SVET - Tretina nemeckých rodín s nízkymi príjmami pociťuje kvôli pandémii nedostatok financií.

„Osobitne postihnuté sú rodiny pod hranicou chudoby, tie, v ktorých pracuje iba jeden rodič a tie, v ktorých rodičia nemôžu pracovať z domu," uviedol výskumník Benjamin Arold v správe, ktorú inštitút Ifo zverejnil v piatok.

10:00 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 38 pozitívne testovaných ľudí formou PCR testov. Laboratória vykonali 3 794 PCR testov.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet pozitívne testovaných antigénnymi testami stúpol o 37 . Včera bolo vykonaných 34 147 antigénnych testov.

Počet potvrdených obetí na ochorenie COVID-19 vzrástol o 14 prípadov. Celkový počet úmrtí na covid je 12 478.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (10), nasleduje Prešovský kraj (9), Košický (6), Nitriansky (5), Bratislavský (3), Trnavský (3), Banskobystrický (2) a Trenčiansky (-).

V nemocniciach je hospitalizovaných 229 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 163 ľudí. Na JIS je 16 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 20 osôb.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 927 554 za predchádzajúci deň pribudlo 5 723 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 238 271 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 21 829 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

9:47 SLOVENSKO - Maďarsko má 106 nových prípadov a dve obete na covid.

V nemocniciach ošetrujú 289 pacientov s covidom, z ktorých 43 potrebuje umelú pľúcnu ventiláciu. Zaočkovaných prvou dávkou vakcíny je 5 389 058 ľudí, obe dávky očkovacej látky dostalo 4360 313 z nich.

09:06 SLOVENSKO - Polícia upozorňuje občanov, aby si vybavovanie pasov nenechali na poslednú chvíľu. Poukázala pritom na aktuálny veľký nápor zo strany dovolenkárov.

Za jediný deň, 9. júna, bolo požiadaných metódou expresne o vydanie 750 pasov, čím bol podľa polície prekonaný šesťročný rekord. V rovnaký deň bolo požiadaných o vydanie 5318 pasov. "Ide o tohtoročný denný rekord," uviedla polícia.

08:30 SVET - Prudký nárast počtu infikovaných v hlavnom meste Ruska podľa starostu Sergeja Sobianina spôsobili zrejme nové varianty tejto nákazy, píše o tom agentúra AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

"Pravdepodobne čelíme novým, agresívnejším variantom, ktoré sa šíria rýchlejšie," uviedol vo štvrtok Sobianin počas videohovoru s vládnymi predstaviteľmi poverenými zvládaním pandémie.

Sobianin uviedol, že denné prírastky infikovaných v hlavnom meste sa v priebehu niekoľkých dní zvýšili z 3 000 na 7 000 a podľa očakávania by mali v piatok prekročiť 9 000. "Ide o trojnásobok, sme svedkami obrovskej dynamiky, ktorú sme počas predchádzajúcich vĺn nevideli," dodal Sobianin.

07:49 SVET - Počet obetí pandémie prekročil hranicu štyroch miliónov, vyplýva to z prepočtov agentúry Reuters. Ochorenie spôsobené vírusom SARS-CoV-2 sa prvýkrát preukázalo na konci roku 2019 v Číne, od tej doby sa vírus potvrdil u viac ako 177 miliónov ľudí po celom svete.

Trvalo viac ako rok, než si Covid-19 vyžiadal prvé dva milióny obetí. Ďalšie dva milióny zaznamenali za 166 dní, vyplýva z analýzy Reuters.

07:16 SVET - V Nemecku naďalej ubúda nových prípadov nákazy, za posledný deň pribudlo 1 067 nakazených. Pred týždňom zaznamenali v krajine 2 440 nových prípadov.

06:10 SVET - Vo viacerých oblastiach Ruska plánujú zaviesť povinné očkovanie zamestnancov proti ochoreniu Covid-19 vo firmách, prevádzkach a službách, pretože počty prípadov nákazy stúpajú. Takéto nariadenie zaviedla už metropola Moskva.

22:00 SVET - Rakúska Národná rada schválila jednorazový príspevok vo výške zhruba 500 eur pre zamestnancov nemocníc a ošetrovateľských zariadení, ktorým chce takto vyjadriť uznanie za ich úsilie a nasadenie v boji s pandémiou nového koronavírusu.

O presnej výške bonusu budú môcť rozhodnúť jednotlivé spolkové krajiny a inštitúcie v závislosti od stupňa vyťaženia tamojších pracovníkov počas koronakrízy. Vyšší príspevok tak budú môcť udeliť napríklad zdravotníkom na covidových oddeleniach a jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 2. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 3. Nová certifikovaná káva na vašich obľúbených čerpacích staniciac
 4. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 5. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 6. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
 7. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 9. K online predplatnému teraz získate DIGI GO na 6 mesiacov zdarma
 10. Znalec slovenského brandy
 1. Spravte si zásoby zdravia
 2. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 3. Nevedomosť poslancov opäť zhorší podmienky pre zamestnancov
 4. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 5. Na ropnej plošine sa len pracuje a spí
 6. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 7. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 8. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 9. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 10. K online predplatnému teraz získate DIGI GO na 6 mesiacov zdarma
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 191
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 5 338
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 4 337
 4. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 681
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 616
 6. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 107
 7. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 657
 8. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 329
 9. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 281
 10. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 2 223
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Podnikateľ František Hodorovský.

Ako oligarcha sa nevnímam, vraví v prvom rozhovore, ktorý poskytol.


22 h
Kritický pohľad Michala Havrana.

Policajti si idú filmové triky.


22. sep
Slovenský vedec Pavol Čekan zo spoločnosti MultiplexDX.

Vystúpi na Európskej noci výskumníkov.


23 h
Zľava minister financií Matovič a poslanec Fico.

Matovič ukázal Ficovi plagát, podľa Kollára rokovací poriadok neporušil.


TASR a 1 ďalší 4 h

Pokryteckí politici radi burcujú rečami o návrate k tradičným hodnotám. Kollár nie je výnimka.


Neprehliadnite tiež

Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák.

Témou spolupráce je aj návrh novej súdnej mapy. Sudcovia potrebujú študovať aj cudzie jazyky.


SITA 24m
Richard Raši v radoch na antigénové testy nestál. Potvrdenie na modrom papieri by policajtom ukázať nemohol.

Ide o Národný inštitút pre hodnotu a technológie v zdravotníctve.


TASR 35m
Testovanie metódou real time PCR s reverznou transkripciou.

Príznaky delta variantu sa dajú ľahko pomýliť s nádchou alebo chrípkou.


58m
Ilustračné foto.

Slovensko má dva mesiace na to, aby odpovedalo na výzvu a prijalo potrebné opatrenia.


TASR 1 h
Skryť Zatvoriť reklamu