SME
Nedeľa, 26. september, 2021 | Meniny má EditaKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: NCZI začne od soboty posielať ľuďom covid pasy (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 391-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 505 obetí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sme sledovali online minútu po minúte:

20:30 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

19:08 SVET - Ruská vakcína Sputnik V nemusí byť nikdy schválená Európskou úniou. Uviedol to taliansky premiér Mario Draghi, ktorý spochybnil aj čínsku očkovaciu látku Sinovac.

"Sputniku... sa zatiaľ nepodarilo získať a možno ani nikdy nebude mať súhlas Európskej agentúry pre lieky," povedal Draghi v Bruseli. Zatiaľ čo "čínska vakcína... sa ukázala ako nedostatočná", dodal, pričom poukázal na skúsenosti s touto vakcínu v Čile. Čile sa v rámci svojej imunizačnej kampane v značnej miere spolieha na Sinovac a v súčasnosti uvažuje o očkovaní treťou dávkou na zvýšenie ochrany pred novými variantmi koronavírusu.

18:37 SLOVENSKO - Absolvovanie PCR testu pre deti pred pobytovým táborom bude bezplatné. Rodičia ich budú môcť prihlásiť štandardnou formou cez stránku korona.gov.sk.

Skryť Vypnúť reklamu

Nárok na dva bezplatné testy za mesiac sa týka detí vo veku od desiatich rokov. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

18:22 SLOVENSKO - Od soboty policajti mali začať do krajiny púšťať už len ľudí, ktorí vedia svoje očkovanie alebo test na covid-19 doložiť dokladmi s QR-kódom.

Súvisiaci článok Štát chcel od soboty spustiť európsky covid pass. Zmena príde neskôr Čítajte 

Čítačkami v mobiloch mali snímať kódy na certifikátoch a overiť tak, že sú pravé. Napokon sa na hraniciach od soboty zatiaľ nič nemení.

17:30 SVET - Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 66 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo osem starších chronicky chorých pacientov, informoval v piatok operačný štáb na svojej stránke koronavirus.gov.hu.

Doterajšou bilanciou koronavírusovej pandémie v krajine je 807.910 infikovaných a 29 980 úmrtí. Aktuálne je nakazených 40 697 osôb. Hospitalizovaných je 182 pacientov s covidom, z ktorých 22 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Skryť Vypnúť reklamu

17:25 SVET - Chorvátsko zaznamenalo 23 prípadov delta variantu koronavírusu, známeho aj ako indický, v piatich svojich župách a ak sa začne šíriť, zavedú sa prísnejšie epidemiologické opatrenia. V piatok to oznámil riaditeľ Chorvátskeho ústavu verejného zdravia a člen národného krízového štábu Krunoslav Capak, ktorého citovala tlačová agentúra HINA.

"Indický variant bol zistený v Medzimurskej, Šibenicko-kninskej, Varaždinskej a Splitsko-dalmatínskej župe a v Záhrebe. Prirodzene, sme znepokojení," dodal Capak na pravidelnej tlačovej konferencii o ochorení COVID-19.

"Indický variant sa šíri 30- až 40-krát rýchlejšie než klasický alebo britský variant, ktoré prevládali v poslednom čase. Sú náznaky, že nákaza je vážnejšia a postihuje mladších ľudí, a ak sa začne medzi nami šíriť, budeme musieť zaviesť prísnejšie opatrenia," upozornil Capak.

Skryť Vypnúť reklamu

16:55 SVET - Európska lieková agentúra schválila nový výrobný závod na produkciu vakcín americkej spoločnosti Johnson & Johnson . Nový závod v talianskom meste Anagni bude finalizovať výrobu vakcín firmy J&J. EMA očkovaciu látku tejto spoločnosti pre dospelých schválila v marci.

Distribúciu vakcíny J&J v Európskej únii v posledných mesiacoch spomalili výrobné problémy, keďže milióny dávok vyrobených v USA sa museli zlikvidovať pre kontamináciu. EÚ si objednala 200 miliónov dávok vakcíny J&J, pričom do konca júna mala obdržať 55 miliónov dávok. Zatiaľ však do EÚ prišlo len o trochu viac ako 14 miliónov dávok tejto očkovacej látky.

16:02 SVET - Až 12 percent hospitalizovaných v Rusku sa nachádza vo vážnom stave. Kým v prvej vlne pandémie koronavírusu boli najčastejšie chorí občania starší ako 40 rokov, teraz sa zvyšuje výskyt predovšetkým u ľudí vo veku od 26 do 40 rokov, pričom v Rusku evidujú nárast v tejto kategórii o viac ako 26 percent.

Skryť Vypnúť reklamu

Čísla v Rusku sú najhoršie od konca januára. Infekcie pribúdajú rýchlym tempom v čase, keď úrady mobilizujú obyvateľov, aby sa nechali zaočkovať. V krajine so 146 miliónmi obyvateľov dostalo aspoň jednu vakcínu proti koronavírusu iba 14 % populácie. Plne zaočkovaných je približne 17 miliónov ľudí.

15:15 SLOVENSKO - Národné centrum zdravotníckych informácií začína dnes s generovaním Digitálnych COVID preukazov EÚ. Tie budú od soboty priebežne a automaticky posielané na mailové adresy ľudí, ktorí si za uplynulé týždne požiadali o dočasný očkovací certifikát.

Od pondelka bude na stránke korona.gov.sk dostupný formulár, prostredníctvom ktorého si budú môcť ľudia požiadať o jednotný Digitálny COVID preukaz EÚ s potvrdením o očkovaní.

Od 1.júla si budú môcť ľudia požiadať aj o digitálne potvrdenie o testovaní a prekonaní ochorenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Na základe dohody členských štátov EÚ by mal byť systém certifikátov plne funkčný po uplynutí 6 týždňov dlhého prechodného obdobia, ktoré sa končí 12. augusta 2021.

14:58 SLOVENSKO - V nedeľu v Trnave prebehne očkovanie hráčov a členov realizačného tímu Spartaka Trnava. Vakcínu dostanú vo veľkokapacitnom očkovacom centre trnavskej župy.

14:51 SLOVENSKO - Do letného tábora bude potrebné mať negatívny test, nie starším ako 72 hodín od doručenia výsledku. Táto povinnosť neplatí pre tábory, ktoré sú kratši než štyri dni, pre deti do desiatich rokov, zaočkované osoby a pre tých, ktorí prekonali koronavírus.

Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, informovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

14:36 SVET - Najvyšší iránsky vodca ajatolláh Alí Chameneí sa dal v piatok zaočkovať prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu domácej výroby. Informovala o tom agentúra AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

Video zo zaočkovania 81-ročného šiitského duchovného zverejnili na jeho twitterovom účte. Podľa sprievodného komentára Chameneí dostal "prvú dávku iránskej proticovidovej vakcíny, ktorú vyvinuli mladí iránski vedci".

Na zázname vidno, ako ajatolláh v tradičnom čiernom turbane a rúšku dostáva injekciu s vakcínou do ľavého ramena, pričom mu asistujú dvaja zdravotníci. Počas úkonu sedel pod obrazom svojho predchodcu, zakladateľa Iránskej islamskej republiky Rúholláha Chomejního. Názov očkovacej látky sa vo videu neuvádza.

13:58 SLOVENSKO - Od soboty 26. júna očkujú v žilinskej nemocnici aj deti. Na očkovanie je momentálne objednaných takmer 800 detí vo veku od 12 do 16 rokov. Deťom s platným termínom vakcinácie vyhradili samostatný režim v čase od 14:00 do 18:00 za prítomnosti pediatra.

Skryť Vypnúť reklamu

Vedúca vakcinačného centra FNsP Žilina Viera Květoňová upozorňuje, že pacientov mladších ako 18 rokov musí sprevádzať zákonný zástupca. „Dieťaťu je potrebné priniesť preukaz poistenca a vypísať informovaný súhlas spolu s anamnestickým dotazníkom pacienta. Oba dokumenty potvrdí podpisom jeho zákonný zástupca. Pre urýchlenie registrácie si rodičia môžu tlačivá stiahnuť z nemocničnej webstránky, vytlačiť, dôkladne prečítať a vypísať v pohodlí domova," informovala Květoňová s upozornením, že pre dospelých a detských pacientov sú dokumenty rozdielne.

13:45 SVET - Nemeckého ministra zdravotníctva hnevá, že sa EÚ nedohodla na pravidlách pre cestujúcich z krajín s novými variantmi. Nemecko aj u vakcinovaných ľudí z krajín s novými variantmi vyžaduje 14 dní karantény, iné štáty únie uplatňujú kratšiu izoláciu alebo žiadnu.

Skryť Vypnúť reklamu

Šéf nemeckého rezortu zdravotníctva Jens Spahn v piatok v Berlíne pred novinármi vyslovil ľútosť nad tým, že nebola možná lepšia koordinácia medzi 27 členskými štátmi EÚ. „Bolo by lepšie, keby sa pre to našli jednotné pravidlá," povedal. „Ak nie, budeme musieť naďalej tvoriť naše vlastné, aby sme sa chránili," dodal.

Podľa nemeckých predstaviteľov nákazlivejší delta variant koronavírusu teraz tvorí najmenej 15 percent všetkých prípadov v krajine. V Británii sa už pritom stal dominantným. Lothar Wieler, riaditeľ Inštitútu Roberta Kocha, ktorý v Nemecku zodpovedá za kontrolu a prevenciu chorôb, očakáva, že delta variant bude v krajine tiež nakoniec dominantný. Vyzval preto ľudí, aby sa dali čo najskôr zaočkovať.

13:25 SLOVENSKO - Rodičia budú mať na pandemickú OČR nárok aj počas letných prázdnin. Môže sa tak stať v prípade detí v materských školách, ktoré budú počas prázdnin príslušným orgánom uzatvorené alebo ak takéto dieťa ochorie a potvrdí to lekár. Podobne nárok na dávku vznikne aj v prípade školopovinných detí do 16 rokov veku, ktoré ochorejú a potrebu ošetrovania im potvrdí lekár.

Skryť Vypnúť reklamu

S dávkou tiež môžu rátať poistenci detí do 11 rokov veku, ktorým lekár nariadi karanténu či izoláciu. V tlačovej správe o tom informovala Sociálna poisťovňa.

13:04 SVET - Izrael, ktorý je svetovým lídrom vo vakcinácii, opäť zaviedol povinné nosenie rúšok v interiérových priestoroch. Dôvodom je šírenie nového variantu. Izrael zaočkoval približne 85 percent dospelej populácie a v uplynulých mesiacoch zrušil takmer všetky obmedzenia, keďže počet aktívnych prípadov nákazy sa prudko zmenšil.

Súvisiaci článok Druhú dávku dostalo už viac ako 1,44 milióna ľudí. Pozrite si grafy Čítajte 

V posledných dňoch sa počet infekcií začal rýchlo zvyšovať. Tento vývoj nastal po tom, ako niekoľko týždňov potvrdzovali len jednotlivé prípady alebo len niekoľko desiatok prípadov denne. Šéf tímu na boj proti koronavírusu Nachman Aš podľa izraelských médií informoval, že vo štvrtok v krajine pribudlo 227 infekcií koronavírusom. Izraelské ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že rúška sú povinné od piatkového poludnia.

Skryť Vypnúť reklamu

12:46 SVET - Epidémia koronavírusu vypukla vo východnej Ázii už pred viac než 20-tisíc rokmi, zistili vedci. Stopy tejto pravekej epidémie sú podľa nich zreteľné v genetickej skladbe tamojšieho obyvateľstva.

"Moderný ľudský genóm obsahuje vývojové informácie siahajúce desaťtisíce rokov do minulosti," uviedol člen vedeckého tímu Kirill Alexandrov z Queenslandskej technologickej univerzity (QUT). Bádatelia použili údaje z projektu 1000 Genomes Project, ktorý predstavuje najväčší verejný katalóg všeobecných ľudských genetických variácií, a sústredili sa na zmeny v kódovaní ľudských génov pre SARS-CoV-2 interagujúcich s proteínmi.

12:29 SLOVENSKO - Pred letom sa cíti prezidentka Zuzana Čaputová bezpečnejšie než pred rokom. Je to najmä preto, lebo je zaočkovaná proti koronavírusu. Očkovacia kampaň by mala byť efektívnejšia. Podľa Čaputovej by mali do kampane zapojiť lekárov, prípadne zvážiť deň plateného voľna po očkovaní, považuje to za lepší nápad ako lotériu.

Skryť Vypnúť reklamu

Na dovolenku s prezidentka chystá, plánuje cestovať do zelenej krajiny.

Prístup nového ministra k pandémii je podľa Čaputovej odlišný. "Je to minister, ktorý má najvyššiu dôveru vo vláde, jeho spôsob komunikácie, ktorá je vecná, pragmatická, úsporná, je o to viac efektívna." O opatreniach infomuje sám, čo považuje prezidentka za dobrý znak.

12:13 SLOVENSKO - Štát podľa prezidentky nevyčerpal možnosti, ako očkovanie ľudom sprístupniť a zjednodušiť prístup ku vakcíne. Súčasťou zodpovednosti je otvorená podpora vakcinácie, povedala v relácii Braňo Závodský naživo. Nemyslí si však, žeby mohol politik prehovoriť v niektorej z politických relácii presvedčiť ľudí, ktorý sa nechcú zaočkovať. Štát podľa nej nevyčerpal možnosti, ako očkovanie ľudom sprístupniť a zjednodušiť prístup k vakcíne.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ak riešim medicínsky problém, spoľahnem sa na lekárov," povedala Čaputová. Očkovaniu prezidentka dôveruje. Jej rodina je už zaočkovaná, vrátane jej mladšej dcéry.

Očkovanie je podľa Čaputovej je očkovanie cesta von z pandémie. "Nebude to štát, ani spoločnosť, čo bude deliť ľudí na chránených alebo nechránených. Bude to vírus". Prezidentku mrzí, zdržanlivý prístup niektorých politických lídrov k očkovaniu.

12:05 SLOVENSKO - V Starej Ľubovni začnú od pondelka očkovať deti od 12 rokov veku. Denne zaočkujú približne sto detí. Registrácia na očkovanie je možná prostredníctvom internetovej stránky korona.gov.sk. Deti musia prísť na očkovanie v sprievode zákonného zástupcu.

11:00 SLOVENSKO - Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 985 388 za predchádzajúci deň pribudlo 5 004 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 447 641 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 23 201 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

9:59 SLOVENSKO- Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 34 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 29 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 3 359 RT-PCR vyšetrení a 32 181 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (10), nasleduje Banskobystrický kraj (6), Žilinský (6), Trnavský (4), Bratislavský (3), Trenčiansky (3), Košický (1) a Nitriansky (1). Je medzi nimi 15 mužov a 19 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 186 913 a žien 204 577.

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 3 ľudí. Celkový počet úmrtí "na covid" je 12 505 a celkový počet úmrtí "s covidom" je 2 451.

V nemocniciach je hospitalizovaných 200 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 135 ľudí. Na JIS je 17 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 13 osôb.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 938 855 pričom takto bolo pozitívne testovaných 391 490 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 36 876 515, z čoho bolo pozitívne testovaných 386 634 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 708 118. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

9:38 SLOVENSKO - Koronavírus v máji klesol medzi príčinami úmrtí na tretiu priečku. V máji zomrelo takmer 4,5 tisíca osôb, čo je najmenej za posledných osem mesiacov.

Celková nadúmrtnosť sa v spomínanom mesiaci na Slovensku znížila na šesť percent. Naďalej však zostala výrazne vyššia v skupine mladších seniorov (od 65 do 74 rokov).

09:15 SVET - Rumuni budú musieť vyhodiť desiatky tisíc dávok vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca, o pár dní im končí záruka.

„30. júna exspiruje 35-tisíc dávok vakcíny AstraZeneca. Pravdepodobne ich už nebudeme môcť použiť a zlikvidujeme ich,“ povedal šéf rumunského národného vakcinačného výboru Valeriu Gheorghitana.

AstraZeneca je jednou zo štyroch povolených vakcín, ktorými sa momentálne očkuje na území Rumunska. O očkovacie látky je však pomerne slabý záujem.

08:52 SVET - V Česku pribudlo 99 nových prípadov nákazy koronavírusom. Pred týždňom to bolo 157. Ministerstvo vnútra tiež revidovalo počet nových prípadov za stredu na 109. Pôvodne štatistiky uvádzali 161.

08:12 SVET - V niektorých častiach austrálskeho mesta Sydney od piatku zaviedli lockdown po tom, ako sa počet prípadov nákazy novým koronavírusom v ohnisku na jednom z predmestí zvýšil na 65. Opatrenia zostanú v platnosti najmenej jeden týždeň.

Súvisiaci článok Fínsko hlási po návrate fanúšikov z Ruska nárast prípadov Čítajte 

07:56 SVET - Portugalsko zavádza prísnejšie pandemické opatrenia, narastajúci počet prípadov ohrozuje cestovný ruch počas leta.

Prísnejšie pravidlá budú v platiť v metropolitnej oblasti hlavného mesta Lisabon a v meste Albufeira regióne Algarve, ktoré patrí medzi vyhľadávané turistické destinácie. Úrady sa usilujú dostať pod kontrolu nárast v počte prípadov, ktorý ohrozuje letnú dovolenkovú sezónu.

Viac než polovicu prípadov v Lisabone tvorí nákazlivejší variant koronavírusu – variant delta –, ktorý po prvý raz zaznamenali v Indii.

6:24 SVET - Veľká Británia zaradila na zoznam bezpečných krajín aj Barbados, Madeiru, Maltu a španielske Baleárske ostrovy, informovala BBC s odvolaním sa na britského ministra dopravy Granta Shappsa.

Od stredy 30. júna od 4.00 h miestneho času (5.00 h SELČ) podľa Shappsa nebudú musieť karanténu po príchode do Británie absolvovať cestujúci z celkovo 16 krajín.

Minister dopravy takisto oznámil, že vláda neskôr v lete plánuje úplne zrušiť povinnosť karantény i pre plne zaočkované osoby vracajúce sa z krajín z tzv. jantárového zoznamu.

Spojené kráľovstvo zahraničné krajiny rozdelilo do troch kategórii - zelené, jantárové a červené - podľa rizika v súvislosti s koronavírusom.

00:00 SVET Fínski futbaloví fanúšikovia, vracajúci sa z Ruska po zápasoch v rámci majstrovstiev Európy, spôsobili vo svojej krajine prudký nárast v počte denných prípadov nákazy koronavírusom.

Fínsky inštitút zdravia uviedol, že medzi Fínmi, ktorí cestovali do ruského Petrohradu, zistili takmer 100 infikovaných a tento počet bude pravdepodobne rásť.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 2. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 3. Znalec slovenského brandy
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 5. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 6. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 7. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 8. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 2. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 3. Samočistiace vypínače chránia pred infekciami
 4. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 5. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 6. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 7. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 8. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 9. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 10. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 935
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 871
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 617
 4. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 4 016
 5. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 3 912
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 554
 7. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 424
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 3 415
 9. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 3 331
 10. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 3 004
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

V Hurbanove a Gabčíkove teplota prekročila 25 stupňov.


TASR 5m
Koronavírus mapa a grafy

Ako sa vyvíja nákaza na Slovensku?


a 1 ďalší 25. sep
Očkovanie proti covidu na Slovensku

Za uplynulý deň pribudlo 330 prvoočkovaných.


a 2 ďalší 1 h
Skryť Zatvoriť reklamu