Predčasné voľby sa od revolúcie konali už trikrát, vždy ich odhlasovali poslanci. Ústavný súd však teraz odmieta predčasné voľby aj vtedy, ak ich odhlasuje parlament. Aj v tomto prípade treba najskôr zmeniť ústavu.
Pápež František sa na Slovensku stretne aj s odvolaným arcibiskupom Robertom Bezákom. Čo tým pápež sleduje? Čo prinesie jeho návšteva pre rôzne názorové tábory a je vôbec bezpečné, aby celebroval omšu na Šaštíne v čase pandémie? Odpovede nájdete v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Ak by padla vláda, predčasné voľby by už nemohli byť tak, ako v minulosti
- Koľko ľudí u nás zomrelo po očkovaní? ŠÚKL vedie dve štatistiky úmrtí
- Milanová: Rezníka zvrhnúť nechceme, manažérske zlyhania u neho nevidím
- Chceli pomôcť, prišli o život. Česko stále zažíva extrémy počasia
- Taliani sú majstri Európy, rozhodli pokutové kopy
- Nie sme iba stroje. Islanďania skúšali štvordňový pracovný týždeň
Kniha plná ľudí: Príbehy sú všade naokolo. Niekedy čakajú na svojho rozprávača roky a len máloktoré sa dostanú do kníh alebo do novín. Šéfredaktorka denníka SME ich pre Knihu plnú ľudí nachádza na rôznych miestach. Stiahnite si e-knihu Beaty Balogovej Kniha plná ľudí.
Ak by padla vláda, predčasné voľby by už nemohli byť tak, ako v minulosti

Ak by sa v najbližšom čase rozpadla vláda Eduarda Hegera, parlament by nemohol vyvolať predčasné voľby tak, ako v minulosti. Postup, ktorý zvolila napríklad v roku 2011 koalícia Ivety Radičovej, sa totiž už viac nemôže opakovať.
Upozornil na to Ústavný súd, ktorý popri rozhodovaní o otázke ústavnosti referenda dospel aj k inému dôležitému záveru. Skonštatoval, že jednorazové skracovanie volebného obdobia formou ústavného zákona nie je v súlade s ústavou.
Dosiaľ pritom šlo o bežný postup, ktorým politici riešili rozpad vlády či spomínanú situáciu, keď parlament vyslovil nedôveru vláde Ivety Radičovej.
Postupnosť bola taká, že parlament následne prijal ústavný zákon, ktorým aspoň 90 poslancov odsúhlasilo predčasné voľby. Tento postup poslanci využili aj v rokoch 1994 a 2006, no Ústavný súd až dosiaľ nikdy neposudzoval, či je to tak správne.
- Zmätený výrok súdu: Jedinou cestou z prípadnej krízy zostáva rozpustenie Národnej rady prezidentkou po troch mesiacoch uznášanianeschopnosti, píše Peter Schutz.
Smrť po očkovaní má nejasnosti. ŠÚKL vedie dve štatistiky

Na Slovensku pribudlo 25 nových prípadov nákazy novým koronavírusom. Laboratóriá vykonali 4 699 PCR testov. Nepribudlo žiadne úmrtie. Počet hospitalizovaných sa nezmenil, v nemocniciach stále zostáva 101 pacientov. Prvou dávkou vakcíny zaočkovali 5 360 ľudí.
Učiteľka Antónia z Vranova nad Topľou, známy moderátor Julo Viršík či sedemnásťročné dievča zo Serede sú len tri v poslednom čase medializované prípady, v ktorých sa úmrtia dávali do súvisu s očkovaním proti Covidu-19.
Štátny ústav pre kontrolu liečiv a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vylúčili vo všetkých troch prípadoch súvis s vakcináciou.
Najmä na sociálnych sieťach sa však šíri presvedčenie, že štátni kontrolóri liečiv zamlčiavajú skutočný počet obetí očkovania, ktorý je vraj v skutočnosti vyšší, ako oficiálne priznaný.
Štátni kontrolóri liečiv priznali, že skutočne vykazujú dve štatistiky úmrtí po očkovaní s rôznymi počtami.
- Cena za antigén: Aká je férová cena za antigénový test? Táto otázka sa stala aktuálnou po tom, čo k prvému júlu štát neobnovil zmluvy s mobilnými odberovými miestami a v podstate zrušil dotované testovanie.
- Pravidlá na hraniciach: Prečo človeka na hraniciach považujú za zaočkovaného, ale v akvaparku nie? Pravidlá na hraniciach písali pre delta variant. O ich zjednotení sa bude rokovať.
- Pendleri vs. právny štát: Zle sa žije, ak sa človek musí podrobovať nekvalitne pripraveným, neustále sa meniacim pravidlám, šitými horúcou ihlou, ktoré sa až v reakcii na protest zas narýchlo prepisujú, píše Nataša Holinová.
- Národniarski eurohujeri: Existencia hraníc a schopnosť kontrolovať ich prekračovanie patrí k základným atribútom štátu. Tie vstupom do Schengenu nezanikli a nie je sila, ktorá by im zakázala podmienky pohybu sprísniť – to by totiž neboli štátmi, píše Peter Tkačenko.
Milanová: Rezníka zvrhnúť nechceme

Éra Jaroslava Rezníka vo funkcii riaditeľa RTVS sa nemusí skončiť, ani keď mu budúci rok vyprší funkčné obdobie. Ministerstvo kultúry pripravuje nový model voľby šéfa telerozhlasu.
Zmenu malo OĽaNO aj vo volebnom programe, cieľom je odpolitizovanie voľby. Riaditeľa už nebude vyberať parlament, ale Rada RTVS zložená tiež z nominantov Národnej rady.
Ministerka Natália Milanová pripúšťa aj možnosť opätovnej kandidatúry Rezníka. Či má výhrady voči jeho riadeniu RTVS, nechce povedať. Zásadný problém však s Rezníkom nemá, na rozdiel od šéfa parlamentného výboru za OĽaNO Kristiána Čekovského, ktorý musel z RTVS odísť ako jeden z jeho kritikov.
Milanová čelila výčitkam za meškajúcu pomoc umelcom počas pandémie koronavírusu. Teraz tvrdí, že na tretiu vlnu je pripravená. Chápe však aj emócie spojené s jej osobou.
V skratke ďalšie správy zo Slovenska:
- Fico dával Makóovi úlohy: Predseda strany Smer Robert Fico sa stretával s exriaditeľom Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovítom Makóom, aj keď už bol v opozícii a zadával mu podľa Makóovej výpovede rôzne úlohy.
- Naď je Homofób roka: Anticenu Homofób roka získal minister obrany Jaroslav Naď. Anticenu získal šéf rezortu obrany za svoj výrok o tom, že podporuje registrované partnerstvá, no nie v prípade homosexuálov.
- Podvodníci sa vydávajú za Microsoft: Polícia upozorňuje na podvodníkov, ktorí prostredníctvom telefonátu ponúkajú na diaľku pomoc s opravou počítača. Zneužívajú pritom meno známej počítačovej firmy. Po získaní prístupu k počítaču okrádajú svoje obete o tisíce eur.
Vďaka vašej podpore môžeme robiť kvalitnú žurnalistiku.
Pomôžte nám v tom pokračovať. Pridajte sa k predplatiteľom.
Chceli pomôcť, prišli o život. Česko stále zažíva extrémy počasia

Kým južná Morava sa pomaly spamätáva z následkov tornáda a desiatky domácností sú stále bez elektriny či plynu, Česko zažíva ďalšie extrémy počasia.
Najnovšie zostalo od elektrického prúdu odrezaných ďalších 24-tisíc domácností, 18-tisíc z nich na východe Čiech, kde bola situácia najhoršia.
Búrky a intenzívne dažde navyše v noci zo štvrtka na piatok zdvihli hladiny viacerých riek, takže meteorológovia vydali varovanie pred záplavami.
Silné búrky s výdatnými zrážkami si ešte vo štvrtok vyžiadali aj dve obete na životoch. Muž a žena zahynuli po tom, čo na ich auto spadol strom vyvrátený silným vetrom.
V skratke ďalšie správy zo sveta:
- Haiti sa prepadá do chaosu: Šokujúci atentát na hlavu štátu uvrhol karibský ostrovný štát do ďalšieho chaosu. Na Haiti sa však okrem mocenského boja teraz rieši to, či môže nestabilitu vyriešiť zahraničná vojenská intervencia.
- Hľadá sa pacient nula: Nepredával morské plody, nepracoval ako lovec netopierov ani ako vedec v laboratóriu. Išlo o účtovníka s priezviskom Čchen, ktorý nakupoval vo veľkom nákupnom centre. Napriek tomu sa pátranie po pôvode pandémie nateraz skončilo pri ňom, pacientovi S01, prvým potvrdeným prípadom Covidu-19 v Číne.
- Súvislosť medzi ochoreniami srdca a vakcínami: Výbor pre hodnotenie rizík liekov Európskej agentúry pre lieky po preskúmaní všetkých dostupných údajov dospel k záveru, že existuje možná súvislosť medzi veľmi zriedkavými prípadmi myokarditídy a perikarditídy a vakcínami od Pfizeru a Moderny.
Zo zahraničných webov:
- Foreign Policy: Vraždiace lietajúce roboty sú tu. Čo budeme robiť?
- The Guardian: Pandy veľké už nie sú ohrozeným duhom, hlási Čína
- BBC: Nevyriešená záhada Jazera kostier
Taliani sú majstri Európy, rozhodli pokutové kopy

Talianski futbalisti sa druhýkrát v histórii stali majstrami Európy. Vo finále EURO 2020 triumfovali v londýnskom Wembley nad Angličanmi 3:2 v jedenástkovom rozstrele po tom, ako sa duel v riadnom hracom čase i predĺžení skončil nerozhodne 1:1.
Skóre otvoril Luke Shaw, ktorý už v 2. minúte strelil najrýchlejší gól finálových zápasov ME. Po vyše hodine hry vyrovnal Leonardo Bonucci.
Rozhodujúcu penaltu premenil Bernardeschi. Okrem neho brankára Pickforda prekonali Berardi a Bonucci. Anglické penalty premenili Kane a Maguire. V rozstrele bol hrdinom taliansky brankár Gianluigi Donnarumma, ktorý chytil anglické penalty vo štvrtej i piatej sérii. Taliani natiahli sériu bez prehry už na 34 duelov.
Taliansko si zopakovalo úspech z roku 1968, keď v opakovanom finálovom stretnutí zdolalo Juhosláviu 2:0. V súboji o európsky titul neuspelo v rokoch 2000 a 2012. Anglicko si zahralo svoje premiérové finále na európskych šampionátoch, neukončilo však čakanie na druhú veľkú trofej po triumfe na majstrovstvách sveta v roku 1966.
V skratke ďalšie správy zo športu:
- Djokovič vyhral Wimbledon: Srbský tenista a svetová jednotka Novak Djokovič vyhral po šiesty raz v kariére Wimbledon. Vo finále porazil Taliana Mattea Berrettiniho v štyroch setoch. Zároveň vyhral už svoj tretí wimbledonský titul za sebou.
- McGregor opäť padol: Írsky MMA bojovník Conor McGregor prehral tretí zápas s Američanom Dustinom Poirierom technickým KO, keď v závere 1. kola zle došliapol a zlomil si holennú kosť. Z ringu tak smeroval rovno do nemocnice, kde podstúpil operáciu. Trilógiu vzájomných súbojov v ľahkej váhe tak vyhral jeho súper 2:1.
- Argentína je hore nohami: Argentínski futbalisti sa stali pätnástykrát víťazmi Copa America a v historických tabuľkách sa dotiahli na Uruguaj. Vo finále na Maracane v brazílskom Riu de Janeiro zdolali Brazíliu 1:0 gólom Angela Di Mariu z 22. minúty. Pre Argentínu je to prvý titul na Cope od roku 1993.
Islanďania skúšali štvordňový pracovný týždeň

Pracujú menej hodín, ale dostávajú rovnaký plat. Ich produktivita sa vôbec neznížila, no zároveň sú šťastnejší. Jeden z najväčších pokusov so štvordňovým pracovným týždňom na Islande mal "obrovský úspech". Podľa niektorých zástancov skráteného pracovného času môže mať takáto zmena vplyv aj na klímu.
No hoci je predstava trojdňového víkendu lákavá, kratší pracovný čas nemusí byť výhodné pre každého.
Pokus na Islande sa konal medzi rokmi 2015 a 2019 medzi zamestnancami mestskej správy v Reykjavíku a niektorými štátnymi zamestnancami. Za toto obdobie malo takmer 2500 ľudí skrátený pracovný čas zo 40 hodín týždenne na 35 alebo 36 hodín. Ich plat sa nijako nezmenil.
Táto zmena neviedla k zníženiu produktivity zamestnancov, ktorí si prácu dokázali lepšie rozložiť do kratších pracovných hodín.
V skratke ďalšie správy z vedy a techniky:
- Branson na okraji vesmíru: Britský miliardár Richard Branson letel v raketopláne VSS Unity svojej spoločnosti Virgin Galactic s päťčlennou posádkou na hranicu vesmíru (asi do výšky 90kilometrov), kam chce časom lietať komerčne.
- Slnko sa prebúdza: Na Slnku zaznamenali najsilnejšiu erupciu za posledné štyri roky. Zdá sa, že najnovší slnečný cyklus sa postupne dostáva do svojej aktívnejšej fázy. Erupcia dosiahla vrchnú atmosféru Zeme a spôsobila dočasný výpadok krátkych rádiových vĺn nad Atlantickým oceánom.
- Najväčšia kométa: Kométa Bernardinelli-Bernstein (C/2014 UN271 ) je zrejme najväčšia kométa, akú sme kedy videli v slnečnej sústave. Najbližšie k Slnku sa dostane až o desať rokov, no už teraz sa na ňu zameriavajú svetoví astronómovia.
Rozhovory ZKH

Aký je skutočný stav demokracie v Maďarsku? Zmenia niečo nadchádzajúce parlamentné voľby alebo sa Viktor Orbán zabetónoval v jednotlivých inštitúciách? A ako Orbán využíva pandémiu na presadzovanie domácej propagandy? Viac sa dozviete v rozhovore Zuzany Kovačič Hanzelovej s maďarským disidentom Miklósom Harasztim.
Podcasty SME
- Dejiny: Od dobytia Bastily uplynulo 232 rokov. Ako sa zrodila Francúzska revolúcia?
- Klik: Facebook je štát, tvrdí Trump v novej žalobe
Karikatúra

Recept dňa

Sezóna marhúľ sa začína. Prinášame vám desať receptov na marhuľové koláče.
Voľný čas
Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
