Súd referendum zastavil, ale priamu demokraciu posilnil
Opozičný Hlas, Smer aj mimoparlamentná SNS rozhodnutie Ústavného súdu, že navrhované referendum o predčasných voľbách nebolo v súlade s ústavou, nazvali čiernym dňom pre demokraciu na Slovensku. Ústavný právnik Vincent Bujňák z Právnickej fakulty UK v Bratislave tvrdí opak.
"Súd síce zastavil aktuálne referendum, ale do budúcna ho výrazne posilnil," tvrdí.
Pre SME hovorí, v čom je verdikt ústavných sudcov prelomový, čo znamená pre ľudí do budúcna, ak budú chcieť parlamentu skrátiť volebné obdobie, a prečo sa opozícia mýli.
Rezníka zvrhnúť nechceme, manažérske zlyhania u neho nevidím
Éra Jaroslava Rezníka vo funkcii riaditeľa RTVS sa nemusí skončiť, ani keď mu budúci rok vyprší funkčné obdobie. Ministerstvo kultúry pripravuje nový model voľby šéfa telerozhlasu.
Zmenu malo OĽaNO aj vo volebnom programe. Cieľom je odpolitizovanie voľby. Riaditeľa už nebude vyberať parlament, ale Rada RTVS zložená tiež z nominantov Národnej rady.
Ministerka Natália Milanová pripúšťa aj možnosť opätovnej kandidatúry Rezníka. Či má výhrady voči jeho riadeniu RTVS, nechce povedať. Zásadný problém však s Rezníkom nemá, na rozdiel od šéfa parlamentného výboru za OĽaNO Kristiána Čekovského, ktorý musel z RTVS odísť ako jeden z jeho kritikov.
Milanová čelila výčitkám za meškajúcu pomoc umelcom počas pandémie koronavírusu. Teraz tvrdí, že na tretiu vlnu je pripravená. Chápe však aj emócie spojené s jej osobou.
Zažila šikanu: Do telefónu mi púšťali zvuk vlaku
Pred šikanou v škole sa dá ujsť zmenou prostredia, pred kyberšikanou sa však uteká ťažšie. V škole aj v online svete hovorili spolužiaci slovenskej raperke Aless Capparelli, že sa "má zabiť", teraz sa na ňu obracajú tisícky mladých s rovnakým problémom.
Šikana začína vždy ako zábava, hovorí v rozhovore pre SME. Od júla je však kyberšikana považovaná za trestný čin, za ktorý hrozí trest dva až šesť rokov odňatia slobody.
Slovensku doteraz chýbali štatistiky o počte prípadov kyberšikany, zákon však odteraz jasne definuje, čo možno považovať za elektronické obťažovanie.
Taliban sa blíži, ženy si kupujú burky
Po dvadsiatich rokoch odchádzajú z Afganistanu spojenecké vojská. Američania by sa mali stiahnuť z krajiny do septembra.
Experti aj mnohí miestni sa obávajú, že vládu nad štátom prevezme radikálne hnutie Taliban. To v posledných týždňoch obsadilo viacero provincií, cez víkend aj kľúčové hraničné priechody na západe krajiny a blíži sa ku Kábulu.
Slovenský cestovateľ a turistický sprievodca Martin Navrátil môže byť jedným z posledných cudzincov, ktorí dostali turistické víza do krajiny. Z Afganistanu pricestoval uplynulý víkend a ako tvrdí, územie štátu sa podľa neho čoskoro úplne uzavrie. "Mnohí miestni majú pocit, že ich Američania zradili," hovorí.
S dcérou si vedieme zoznam skvelých mužov. Už ich máme asi pätnásť
Bola to priam osudová výmena. Keď sa nádejný politik Dominik Feri po obvinení, že sexuálne obťažuje mladé ženy, musel vzdať poslaneckého mandátu, do snemovne namiesto neho nastúpila Olga Sommerová.
Legendárna režisérka bola v Českej republike prvá, ktorá otvorila tému postavenia žien, jej filmy a knihy koncom 90. rokov zapôsobili ako bomba a jej dcéru trápilo, ako o nej spoločnosť hovorila.
Najprv váhala, či do výkonu poslaneckej služby nastúpi. Nepočítala už s tým a práve nakrúca film o Michaelovi Kocábovi a odsune sovietskych vojsk. Nakoniec rozmýšľala iba deň.
Donútili ju k tomu čísla: za rok v Českej republike znásilnia sedemtisíc žien. Len dve percentá násilníkov sa dostanú pred súd, pričom dostanú bezvýznamné a často len podmienené tresty. Predstava, že niekto znásilní ženu, ju desí, a v snemovni chce dosiahnuť, aby si to vedeli predstaviť aj muži.
Výstavu starého umenia nám zo zahraničia nik nezapožičia
Do Galérie mesta Bratislavy nastúpila pred vyše rokom s ambíciou premeniť ju na modernú mestskú galériu. Riaditeľka Katarína Trnovská dnes vraví, že najväčšou prekážkou na tejto ceste sú samotné priestory galérie.
GMB sídli v historických palácoch v centre Bratislavy, ktoré sú vysoko bariérové, majú nevyhovujúce osvetlenie, kolíše vlhkosť vzduchu i teplota.
V rozhovore pre denník SME hovorí o tom, ako sa chce s podobnými výzvami vysporiadať, o svojich ďalších plánoch aj o tom, ako sa stalo, že galéria zrušila naplánovanú výstavu Milana Bočkaya.
Ak režiséri Shakespeara nenaplnia komikou, je zle
Shakespearove komédie sú pre režisérov výzvou, komikou ich totiž treba naplniť, hovorí skladateľ a dramaturg Róbert Mankovecký. Pre Letné shakespearovské slávnosti na Bratislavskom hrade tento rok režíroval obnovenú premiéru komédie Dvaja páni z Verony.
Veronskí páni sa vrátili na pódium Shakespearovských slávností po piatich rokoch, v takmer rovnakom zložení ako naposledy.
Róbert Mankovecký v rozhovore pre denník SME hovorí prečo Shakespeare vlastne nie je smiešny, prečo nás dnes nudí rozprávka spred pol storočia i v čom je podľa neho čaro Letných shakespearovských slávností.
Za posledné roky činohra ukázala, že vie prudko reagovať na súčasnú situáciu
Miriam Kičiňovú poveril vedením Činohry Slovenského národného divadla v septembri 2020 vtedajší generálny riaditeľ Peter Kováč. Od januára 2021 je súčasťou nového vedenia divadla ako riaditeľka činohry.
V rozhovore pre SME hovorí o dramaturgii, novej sezóne a ďalšom smerovaní Činohry SND.
Detským poslucháčom sa netreba prispôsobovať
"Keď sa vrátia na jeseň do škôl a sadnú si vedľa spolužiakov do lavíc, sú o krok ďalej. A oni chcú byť o krok ďalej. Aj toto je cesta ako sa stať novou elitou," hovorí riaditeľ divadla Aréna Juraj Kukura o motivácii študentov Detskej Univerzity Komenského, ktorá už devätnásty raz otvorila dvojmesačný prázdninový letný semester.
Po vlaňajšom ročníku, ktorý sa pre pandémiu konal len online, sa tento rok stretne obmedzený počet študentov opäť aj naživo. Absolvujú prednášky na rôzne témy v divadelnej sále, pardon, prednáškovej sále divadla Aréna. Súčasne sa dá študovať aj online.
Zakladateľ detskej univerzity v rozhovore vysvetľuje, čomu detská univerzita vďačí za svoj úspech, aj čím je tá slovenská iná ako európske detské univerzity.
Niektoré mamičky si robia selfíčka a nevšimnú si, že ich dieťa má hlavičku pod vodou
Synonymom leta je voda. A voda to je kúpanie. Obľúbená kratochvíľa detí, mladších aj starších. Na kúpaliskách sa spoznávajú prvé lásky, leňoší, športuje, ale aj zachraňujú životy. Preto sú tam plavčíci. A čoraz častejšie aj plavčíčky.
„Som vodný živel a chcem ľuďom pomáhať,“ hovorí jedna z nich, Mária Dávidová, ktorá ťahá piatu sezónu na bratislavskom Delfíne.
Rozhovory ZKH
- Jana Bittó Cigániková: Kollár mi povedal, že radšej zavrie celé okresy, ako dať výhody očkovaným
- Peter Kovařík: Neviem si predstaviť, že by vyšetrovatelia ovplyvňovali svedkov
- Miklós Haraszti: Matovič bol naivný, keď sa dohadoval s Orbánom o Sputniku
Podcasty SME
- Ľudskosť: Učiteľ kritického myslenia Ján Markoš vysvetľuje, ako hovoriť s ľuďmi, ktorí odmietajú očkovanie proti covidu.
- Dejiny: S historikom Oliverom Zajacom sme sa rozprávali o tom, ako sa zrodila Francúzska revolúcia.
- Medzi nami: S psychologičkou Katy Franekovou a IT konzultantkou Tinou Bednár sme sa rozprávali o tom, ako prežívajú vzťahy a sex ľudia z LGBTI komunity.
Chcete pravidelne dostávať Výber rozhovorov SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
