SME

Ranný brífing: Vláda na hraniciach obíde súd, opatrenia budú tvrdšie

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Vláda aktualizuje pravidlá tak, aby odstránila pripomienky Ústavného súdu. Minister zdravotníctva chce podľa vlastných slov ľuďom skomplikovať život čo najmenej. Opatrenia však budú ešte trochu tvrdšie a neočkovaných bude štát naďalej posielať do karantény.

Príbeh Dušana Kováčika sa začal nečinnosťou a skončil policajnými putami. Kto to bol, kým sa stal, prečo je vo väzbe, ako sa z neho stal mafiánsky komplic a prečo mu to prechádzalo? Odpovede nájdete v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:

  • Všetko je inak. Očkovaní o výhody na hraniciach neprídu
  • Kováčik ako politický väzeň? Proces ukazuje opak
  • Putin nahneval Kyjev: Rusko a Ukrajina sú ako Kain a Ábel
  • Prvý dres z troch má Pogačar istý. Je to pre mňa ako hra, vraví
  • Zistilo sa, prečo niektorých ľudí privádza prežúvanie či mľaskanie druhých do šialenstva

Všetko je inak. Očkovaní o výhody na hraniciach neprídu

Na Slovensku pribudlo 29 nakazených koronavírusom. Laboratóriá vykonali 5 909 PCR testov. Počet hospitalizovaných sa nezmenil, v nemocniciach leží 105 pacientov. Pribudla aj jedna obeť ochorenia Covid-19. Prvú dávku vakcíny dostalo 7 805 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Neočkovaných pri návrate zo zahraničia bude Slovensko aj naďalej posielať automaticky do karantény, očkovaní sa jej vyhnú. Stane sa tak napriek rozhodnutiu Ústavného súdu, ktorý platnosť týchto opatrení pozastavil.

„Opatrenia na hraniciach sa nemenia,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Verdikt súdu mal začať platiť hneď po tom, ako bude uverejnený v Zbierke zákonov, teda najneskôr o niekoľko dní. Vláda chce však rozhodnutie súdu „obísť“.

Súd totiž pravidlá pozastavil, lebo na jednej strane umožňovali vyhnúť sa karanténe ľuďom hneď po prvej dávke, hoci ešte nemajú v tele protilátky, zatiaľ čo neočkovaní sa jej vyhnúť nevedeli.

Opatrenia budú podľa Lengvarského slov "trošku tvrdšie", lebo nebudú rozlišovať medzi osobou s prvou dávkou vakcíny a nezaočkovanými. Nová vyhláška by mala byť pripravená k dňu zverejnenia rozhodnutia Ústavného súdu v Zbierke zákonov a nové pravidlá na hraniciach by tak mali platiť od pondelka.

SkryťVypnúť reklamu
  • Povinné očkovanie: Slovensko potrebuje zvýšiť počty zaočkovaných proti Covidu-19, najmä v rizikovej skupine seniorov. Nad hranicou 50 rokov je nechránených 850-tisíc ľudí. Povinné očkovanie je však na Slovensku politicky nepriechodné.
  • Vyhrážanie sa lekárom: Polícia bude v prípade protiprávneho konania „antivaxerov“ pred obydliami lekárov konať. Protesty proti očkovaniu pred obydliami lekárov monitoruje a nebude tolerovať prípadné porušenie zákonov zo strany protestujúcich.
  • Poďte, pán Matovič, budeme sa hrať: Otázka je, za čo má Matovič občanov, keď predpokladá, že z rozumných dôvodov sa zaočkovať nedajú, ale zato sa rozbehnú za vidinou, že na hracom automate zasvietia tri srdiečka alebo štvorlístky, píše Nataša Holinová.

Kováčik ako politický väzeň? Proces ukazuje opak

Bolo to tri mesiace po zadržaní bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, keď sa pred médiá postavil expremiér a šéf Smeru Robert Fico a podal vlastnú interpretáciu toho, „ako to celé je“.

SkryťVypnúť reklamu

„Padlo rozhodnutie politicky zlikvidovať Dušana Kováčika. Je to typický politický väzeň, je uväznený z čisto politických dôvodov,“ vyhlásil Fico. Pohoršoval sa nad tým, že „Kováčik išiel do väzby za nič“ a „dokonca na základe výpovede kajúcnika“.

Už prvých šesť pojednávacích dní v procese s Kováčikom však ukázalo, že rozloženie síl v prípade je úplne iné, než expremiér tvrdil.

Hneď niekoľko svedectiev potvrdilo, že podozrenia proti bývalému špeciálnemu prokurátorovi sú vážne. Ani zďaleka totiž nevychádzajú len z výpovede hlavného kajúcnika Ľudovíta Makóa, v ktorej sa, navyše, zatiaľ neukázali výraznejšie trhliny.

  • Kto je Kováčik: Keď zanikla Vojenská prokuratúra, opustený areál pezinských kasární štát zrekonštruoval a zriadil tam sídlo novovzniknutého Špeciálneho súdu a Úradu špeciálnej prokuratúry. Kováčik sa tak vrátil na miesto, odkiaľ ako vojak vyšiel, neskôr tam roky pôsobil ako špeciálny prokurátor a ako obžalovaný pred špeciálnym súdom tam teraz aj skončil.
  • Detektor lži: Počas svojej previerky si vtedajší špeciálny prokurátor Dušan Kováčik štyrikrát našiel výhovorku, prečo sa nedostaviť na test detektorom lží. Bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó sa rozhovoril, čo sa v tom čase dialo.
  • Zostáva vo väzbe: Kováčik sa snažil presvedčiť súd, že kolúzne a preventívne dôvody väzby v jeho prípade pominuli. Navrhol ju nahradiť tzv. elektronickým monitorovacím zariadením či dostupnými nástrojmi. Bývalý špeciálny prokurátor ponúkol aj peňažnú záruku vo výške 70-tisíc eur, ak by mu na to uvoľnili zaistený majetok. Súd jeho žiadosť zamietol.
  • Prečo nie je politický väzeň: Dušan Kováčik nebol bezvýznamný úradník zašitý niekde v malej miestnosti na prízemí. Rozhodoval o osudoch ľudí a o viere občana v právny štát. Podozrenie, že mu platili ľudia, ktorých mal nadobro izolovať od zvyšku spoločnosti, je natoľko závažné, že hovoriť o ňom ako obeti systému naznačuje inú motiváciu než túžbu po spravodlivosti, píše šéfredaktorka Beata Balogová.

V skratke ďalšie správy zo Slovenska:

  • Čínska práčka za éry Smeru: Bývalí príslušníci SIS, ktorí teraz figurujú v závažných kauzách, zrejme zarábali na podvodných prevodoch státisícov eur cez čínsko-slovenské fiktívne firmy. V rámci vyšetrovania aktuálnych káuz vypovedal o obchodoch s Čínou okrem dnes už nebohého Františka Böhma aj podnikateľ v IT biznise Michal Suchoba. Obaja boli obvinení z korumpovania vysokopostavených predstaviteľov štátu za éry Smeru.
  • Zomrel Jaroslav Paška: Vo veku 67 rokov zomrel politik Jaroslav Paška. V minulosti pôsobil ako poslanec Národnej rady, zastával funkciu ministra školstva. Bol tiež podpredsedom SNS a pôsobil aj ako europoslanec.
  • Energetická kalamita: Búrky zapríčinili energetickú kalamitu na území stredného Slovenska. Vyše 30-tisíc odberných miest malo prerušenú distribúciu elektriny na viac ako tri minúty. Najviac zasiahnuté sú okresy Rimavská Sobota, Poltár, tiež regióny Liptov a Považie.

Ranný brífing vzniká len vďaka predplatiteľom. Ďakujeme.

Staňte sa tiež podporovateľmi. Vyberte si z ponuky predplatného.

SkryťVypnúť reklamu

Putin nahneval Kyjev: Rusko a Ukrajina sú ako Kain a Ábel

Rusko a Ukrajina sú jeden národ a jeden celok. Ešte počas výročnej konferencie to povedal ruský prezident Vladimir Putin a prisľúbil, že v najbližších týždňoch svoje tvrdenie bližšie vysvetlí.

Kremeľ zverejnil 24-stranovú Putinovu esej o „historickej jednote Rusov a Ukrajincov“. Píše v nej nielen o mongolských inváziách a rozpade Sovietskeho zväzu, ale najmä o tom, že skutočná suverenita Ukrajiny nie je možná bez partnerstva s Ruskom.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už Putinovi odkázal, že napriek rečiam o „bratstve“ medzi Ukrajinou a Ruskom je ruské konanie všetkým iným, len nie bratským. "Vyzerá to skôr ako bratstvo Kaina a Ábela," podotkol v tejto súvislosti Zelenskyj.

SkryťVypnúť reklamu

Článok vyvolal veľké vášne nielen na Ukrajine, ale aj v samotnom Rusku. Komentátor denníka Moskovskij komsomolec Michail Rostovskyj ho označil za „Putinovo posledné ultimátum Ukrajine“ a začiatok „niečoho veľkého“ či signálu Západu a Ukrajine, že Rusko je pripravené podniknúť výrazné kroky.

V skratke ďalšie správy zo sveta:

  • Záplavy v Nemecku: Západ Nemecka zasiahol vytrvalý dážď a následné ničivé záplavy. Tamojšie úrady hlásia najmenej 58 obetí. Len v obci Schuld v Porýní-Falcku sa pre povodne zrútilo šesť domov. Kolaps však hrozí desiatkam ďalších budov a podľa miestnej polície sú stále nezvestné desiatky ľudí.
  • Právny polexit: Právny spor medzi Európskou komisiou, Súdnym dvorom EÚ a poľskou vládou tento týždeň vyvrcholil – kým súd v Luxemburgu tvrdí, že poľská reforma justície je protiprávna, poľský ústavný súd zase rozhodol, že rozsudky súdneho dvora môže ignorovať.
  • De Vries podľahol zraneniam: Známy holandský investigatívny novinár Peter R. de Vries, ktorému 6. júla v Amsterdame spôsobili strelné zranenia, zomrel. Holandská polícia zatkla v súvislosti s týmto prípadom dvoch mužov.

Zo zahraničných webov:


Prvý dres z troch má Pogačar istý. Je to pre mňa ako hra, vraví

Viacerí pretekári sa v horských etapách snažili chodiť do únikov, aby bojovali v stúpaniach o body do súťaže o najlepšieho vrchára.

SkryťVypnúť reklamu

V poslednom týždni sa boj sústredil na trojicu – Wout Poels, Michael Woods a Nairo Quinatana. Ani jeden z nich si nedokázal získať výrazný náskok. Všetka ich snaha však vyšla nadarmo. Dvomi etapovými víťazstvami po sebe ich hravo preskočil najlepší cyklista tohtoročnej Tour Tadej Pogačar.

V cieli totiž po oba dni získal 40 bodov. To je takmer toľko, koľko Poels získal za všetky predchádzajúce etapy. Dvadsaťdvaročný Slovinec berie na Tour útokom všetko, čo môže. Vedie celkové poradie (žltý dres), poradie cyklistov do 25 rokov (biely dres) aj poradie vrchárov (bodkovaný dres).

Všetky tri dresy vyhral navlas rovnako aj vlani. Obhajobou ukazuje, akú veľkú prevahu nad súpermi má.

V skratke ďalšie správy zo športu:

  • Doping na Tour: Francúzska polícia pred 18. etapou na Tour de France uskutočnila raziu v hoteli tímu Bahrain Victorious. Podľa vyjadrenia vedenia tímu dôvody neuviedla. Bezpečnostné zložky prehľadali hotel v meste Pau na juhozápade Francúzska, vrátane izieb jazdcov, no nikoho nezadržali.
  • Jendrišek o Nitre: Pôsobil v Nemecku, Poľsku či Grécku, no najhoršiu skúsenosť v kariére zažil nedávno doma na Slovensku. Keď sa bývalý reprezentant Erik Jendrišek rozhodol ukončiť zmluvu s FC Nitra po tom, čo mu klub ani na základe predžalobnej výzvy v lehote desiatich dní neuhradil tri chýbajúce výplaty, čakalo ho nepríjemné prekvapenie.
  • Dúbravku čaká operácia: Angličan Karl Darlow sa opäť môže stať brankárskou jednotkou Newcastle United. Slovák Martin Dúbravka má zranené chodidlo a jeho štart na začiatku novej sezóny Premier League je ohrozený.

Prečo vás prežúvanie či mľaskanie druhých privádza do šialenstva

Patríte do skupiny ľudí, ktorí sa nedokážu sústrediť na film, ak niekto pri nich chrúme zemiakové lupienky či nahlas sŕka nápoj? Pri žuvaní alebo mľaskaní iného človeka pociťujete návaly úzkosti, hnevu až zúrivosti natoľko, že vstanete a odídete od stola? Váš stav má svoju príčinu.

SkryťVypnúť reklamu

Mizofónia je relatívne neprebádaná neurofyziologická porucha, ktorú prvýkrát pomenovali v roku 2001 manželia Jastreboffci. Tí si neznášanlivosť k opakujúcim sa zvukom všimli pri inom výskume. Úplne náhodou.

Dovtedy sa mizofónia nesprávne diagnostikovala a označovala sa za fóbiu, prípadne ju lekári spájali s nenávisťou ľudí celkovo.

Nedávna štúdia publikovaná v časopise Journal of Neuroscience je jednou z prvých, ktoré vysvetľujú, prečo u niektorých ľudí takáto precitlivenosť na isté druhy zvukov vzniká. Zároveň by sa mohla stať odrazovým mostíkom na účinnú liečbu, ktorá zatiaľ chýba.

V skratke ďalšie správy o zdraví:

  • Vedecky o čučoriedkach: Istotne ste už počuli o superpotravinách. Týmto pojmom sa označujú potraviny bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré majú len minimálny obsah kalórií. Patria k nim aj čučoriedky. Čo o ich zdravotných benefitoch potvrdzujú doterajšie vedecké výskumy a prečo by ste ich mali zaradiť do svojho jedálneho lístka?
  • Kurie oko: Je jedným z najčastejších kožných ochorení, ktoré postihuje najmä oblasť nôh. Aj keď nejde o závažný prejav, z estetického, ako aj pocitového hľadiska dokáže človeku poriadne znepríjemniť život. Ako odlíšiť kurie oko od bradavice? Aké prípravky, zákroky či domáca liečba sú proti nemu účinné?
  • Preč od obrazoviek: Deti vo veku od troch do piatich rokov by mali sledovať obrazovky len hodinu denne, deti v školskom veku maximálne dve hodiny denne. Ako dostať deti od obrazoviek? Zmena sa musí týkať aj rodiča.

Rozhovory ZKH

Mstí sa Igor Matovič Lengvarskému za Sputnik? A mal by Roman Mikulec odstúpiť pri podozreniach z korupcie? Ako sa pozerá na debatu o povinnom očkovaní na vláde? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s ministrom obrany Jaroslavom Naďom.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

  • Ľudskosť: Vo vzťahoch potrebujeme hranice. Povedať nie je ťažké najmä pre ženy

Karikatúra

Recept dňa

Špagety, penne či fliačky na rôzne spôsoby. Pripravte si rýchle a chutné cestoviny.

Voľný čas

Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 244
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 569
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 649
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 155
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 899
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 441
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 275
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 171
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Extrémistu Bombica predvádzajú na súd.

Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor sa proti nemu odvolal.


a 1 ďalší 36

V južnej polovici územia napršalo plošne výrazne viacej ako na severe.


TASR 1
Predseda KDH Milan Majerský.

Majerský upozorňuje, že Slovensko sa vracia do doby cashu.


SITA 5
Breh jazera sa stráca. Kedysi tu bol svah. Pod vodou zmizli aj ostrovčeky, už z nich vytŕčajú len stromy.

Vodný systém po oprave umožní regulovať hladinu.


Sportnet

Lucia Halušková (vpravo) a kapitánka Janka Hlinková v zápase Slovensko - Holandsko na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2025.

Slovensko obsadilo na turnaji 1-A divízie nepostupové tretie miesto.


Slovensko U20 - Česko U20: ONLINE prenos zo zápasu na Turnaji piatich krajín vo fínskom meste Rovaniemi.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu na Turnaji piatich krajín vo fínskom meste Rovaniemi: Slovensko U20 - Česko U20.


Róbert Pich po strelení gólu číslo 100.

Róbert Pich je čerstvým členom Klubu ligových kanonierov.


Slovenskí hokejisti počas testovania NHL Combine pred MS v hokeji do 18 rokov 2025.

Tento typ testovania je známy najmä z obdobia pred draftom do NHL.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu