SME
Nedeľa, 1. august, 2021 | Meniny má BožidaraKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Odborníci odporučili kombinovanie vakcín len v niektorých prípadoch (minúta po minúte)

Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 527 obetí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

21:07 SVET - Šesťdesiat percent ľudí, ktorí sú momentálne v britských nemocniciach s covidom, dostalo predtým dve dávky vakcíny.

Podľa televízie Sky News o tom dnes informoval hlavný vedecký poradca britskej vlády Patrick Vallance.

Počas brífingu na Downing Street v Londýne Vallance uviedol, že podľa očakávaní bude denne hospitalizovaných s covidom viac ako 1000 ľudí. Vakcíny sú, ako poznamenal, "veľmi, veľmi účinné, ale nie na 100 percent".

Vallance povedal, že Spojené kráľovstvo je celkom blízko k predchádzajúcej "zimnej vlne" infekcií. "Počas zimnej vlny sme mali denne pozitívne testovaných až približne 60 000 ľudí... Teraz sme niekde na hranici 50 000. Takže sme dosť blízko k veľkosti zimnej vlny infekcií a bude to narastať," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

20:57 SVET - Plne zaočkovaní Američania obyvatelia s trvalým pobytom v USA budú môcť od 9. augusta prejsť cez pozemné hranice do Kanady bez akýchkoľvek karanténnych opatrení aj v rámci cestovania, ktoré nie je nevyhnutné, oznámila kanadská vláda. Informuje o tom agentúry AFP a AP.

Pozemné hranice medzi Spojenými štátmi a Kanadou, ktoré sú najdlhšie na svete, boli pre cestovanie, ktoré nie je nevyhnutné, uzatvorené od polovice marca minulého roka.

20:01 SVET - Britská vláda sa rozhodla nezaočkovať väčšinu detí a dospievajúcich, kým nebudú k dispozícii ďalšie údaje o dostupných vakcínach.

Podľa agentúry AP vláda uviedla, že na očkovanie budú mať nárok deti od 12 rokov s ťažkým neurologickým postihnutím, Downovým syndrómom, imunosupresiou a mnohopočetnými alebo ťažkými poruchami učenia, ako aj tie, ktoré sú v kontakte s ľuďmi s imunosupresiou.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozhodnutie pozastaviť očkovanie väčšiny osôb od 12 do 18 rokov bolo založené na odporúčaní Spoločného výboru pre očkovanie a imunizáciu. Ten uviedol, že zdravotné výhody univerzálneho očkovania neprevažujú nad rizikami pre väčšinu mladých ľudí, ktorí zvyčajne trpia iba miernymi príznakmi vírusu.

Deti a dospievajúci, ktorí majú nárok na očkovanie, tak dostanú vakcínu od konzorcia Pfizer-BioNTech - je jediná, ktorú v Británii povolili pre túto vekovú skupinu.

19:22 SVET - Od záveru septembra budú vo Veľkej Británii pre vstup do nočných klubov vyžadovať doklad o zaočkovaní. Oznámil to v pondelok britský minister zodpovedný za vakcináciu Nadhim Zahawi.

Doklad o úplnej vakcinácii podľa jeho slov bude potrebný aj pre vstup na iné „preplnené miesta". Informuje o tom portál news.sky.com.

Skryť Vypnúť reklamu

„Každý vo veku 18 rokov a viac bude do konca septembra mať možnosť úplne sa zaočkovať a k dispozícii bude mať aj dodatočné dva týždne, aby sa ochrana naozaj vyvinula," povedal minister Zahawi v pondelok popoludní v dolnej snemovni britského parlamentu.

„Takže od tohto dátumu plánujeme uplatňovať úplnú vakcináciu ako podmienku pre vstup do nočných klubov a na iné miesta, na ktorých sa stretávajú veľké davy," uviedol minister. „Dôkaz o negatívnom teste už nebude stačiť," dodal.

18:28 SVET - Česká vláda definitívne schválila, že od 1. septembra nebudú zdravotné poisťovne krajiny uhrádzať preventívne testy.

Dôvodom je to, že očkovanie je už podľa vlády ľahko dostupné. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Súvisiaci článok V Česku už dominuje delta, objavili ho v 80 percentách vzoriek Čítajte 

Ministerstvo zdravotníctva ČR však ráta s tým, že každý sa zatiaľ očkovať nemôže.

Skryť Vypnúť reklamu

Výnimku pri uhrádzaní testov preto budú mať deti vo veku do 12 rokov, ľudia, ktorí sa nemôžu očkovať zo zdravotných dôvodov, a ľudia, ktorých očkovanie ešte nie je úplné.

Podľa ministra zdravotníctva Adama Vojtěcha ide o ľudí po prvej dávke vakcíny ale aj o tých, ktorým ešte neuplynula 14-dňová lehota po druhej dávke. V prípade očkovacej látky Janssen ide o tých, u ktorých ešte neuplynulo 14 dní od prvej dávky.

18:10 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva vyzýva odporcov očkovania, aby nezneužívali úmrtie Milana Lasicu.

Patológ Michal Palkovič, riaditeľ sekcie súdneho lekárstva a patologickej anatómie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou uviedol, že akýkoľvek súvis s očkovaním môžeme jednoznačne vylúčiť.

Informuje o tom rezort zdravotníctva na sociálnej sieti.

Skryť Vypnúť reklamu

17:18 SVET - Dočasný holandský premiér Mark Rutte vyzýva obyvateľov krajiny, aby opäť pracovali z domu. Dôvodom je najnovší rast počtu prípadov infekcií koronavírusom v Holandsku.

Počet nákaz prudko stúpol po tom, ako vláda minulý mesiac uvoľnila takmer všetky protipandemické reštrikcie vrátane toho, že povolila opätovné otvorenie nočných klubov.

17:10 SVET - V Česku zaznamenali prvý výskyt variantu koronavírusu delta plus. Informuje o tom spravodajský portál Novinky.cz.

Nakazená je tridsaťročná žena z Juhomoravského kraja.

16:40 SLOVENSKO - Odborníci odporučili očkovanie dvomi odlišnými dávkami vakcín len v presne špecifikovaných prípadoch. Rezort zdravotníctva si dal vypracovať odbornú analýzu.

16:12 SVET - Najnovšia vlna nákazy koronavírusom v Rusku je na ústupe, vyhlásil Fiodor Lisicyn, špecialista Virologického ústavu Národného výskumného centra pre epidemiológiu a mikrobiológiu akademika Nikolaja Gamaleju.

Skryť Vypnúť reklamu

16:10 SVET - V Severnom Macedónsku začali očkovať proti koronavírusu deti vo veku od dvanásť rokov. Balkánska krajina, ktorá plánuje na jeseň úplne otvoriť školy, chce zabrániť prudkému nárastu infekcií.

16:07 SVET - Britskí experti odporučili zaočkovanie obmedzenej skupiny detí proti ochoreniu COVID-19, aby boli pred najbližšou zimou chránené pred pandémiou.

Pre BBC to povedal britský minister zodpovedný za vakcináciu Nadhim Zahawi. Podľa jeho slov by malo ísť o deti tesne pred dosiahnutím veku 18 rokov, ktoré by ochorenie COVID-19 mohlo ohroziť, alebo ktoré žijú s klinicky zraniteľnými ľuďmi.

16:05 SLOVENSKO - Vo veľkokapacitných očkovacích centrách Košického kraja bude možné dať sa zaočkovať aj kombináciou vakcín.

Pripravení sú tak urobiť hneď, ako Ministerstvo zdravotníctva vydá príslušné povolenie a spresní informácie k očkovaniu dvoma druhmi vakcín.

Skryť Vypnúť reklamu

16:00 SLOVENSKO - NCZI odporúča ľuďom registrovať sa do eHranice až vtedy, keď je termín ich príchodu na Slovensko jasný.

"Ak sa z nejakých dôvodov príchod posunie, občan musí kontaktovať príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva a požiadať o uzavretie žiadosti. Až potom sa môže opätovne registrovať," reagovala za národné centrum Diana Dúhová.

15:55 SLOVENSKO - Pilotné očkovanie Prešovského kraja v jednom z obchodných centier v Prešove bez nutnosti registrácie prekonalo očakávania. Počas jedného dňa tam vakcínou Janssen zaočkovali 308 ľudí.

Počas uplynulého víkendu podal kraj spolu 4 380 vakcín. Doteraz podal celkovo 181 251 vakcín.

15:35 SLOVENSKO - Viac ako 1 100 ľudí zaočkovali bez predchádzajúcej registrácie v očkovacích centrách Banskobystrického kraja od štvrtka do dnešného poludnia.

Skryť Vypnúť reklamu

14:55 SVET - Iránske úrady zaviedli v Teheráne a okolitom regióne týždeň trvajúci lockdown a sprísnili protipandemické opatrenia v rámci boja s ďalšou vlnou pandémie.

V poradí piaty lockdown od začiatku pandémie sa začne v utorok a potrvá do budúceho pondelka. V oboch iránskych provinciách i susednej provincii Alborz budú zavreté všetky trhy, kiná, reštaurácie, úrady či fitnescentrá.

Irán v pondelok zaznamenal 25 441 nových prípadov nákazy a 213 úmrtí. Od začiatku pandémie tam evidujú 87 374 úmrtí a vyše 3,5 milióna prípadov nákazy.

Iránske úrady nedávno varovali pred novými ohniskami nákazy v dôsledku šírenia nákazlivejšieho delta varantu. V Iráne doteraz zaočkovali oboma dávkami menej než dve percentá z 84-miliónovej populácie. Väčšina zo zaočkovaných dostala ruské a čínske vakcíny, pripomína AP.

Skryť Vypnúť reklamu

14:45 SLOVENSKO - Lepšou a transparentnejšou komunikáciou o pandémii a vakcínach mohla byť na Slovensku dosiahnutá vyššia miera zaočkovanosti už na konci júna. Analytici Národnej banky Slovenska Miroslav Gavura a Michal Marenčák to uviedli vo svojom blogu na webe NBS.

Pri väčšej transparentnosti by miera zaočkovania mohla byť namiesto 37 percent z konca júna na úrovni 45 až 49 percent.

Súvisiaci článok V Česku dominuje variant Delta Čítajte 

14:35 SVET - V Česku už dominuje Delta variant. Je zodpovedný za 70 až 80 percent všetkých pozitívnych testov.

Ako uvádza spravodajská stanica ČT24, experti už skôr predpokladali, že tento variant, objavený najprv v Indii, bude v krajine čoskoro prevládať, tieto údaje však definitívne potvrdzujú, že situácia už nastala.

14:00 SVET Delta mutácia, ktorá sa rýchlo stala dominantným variantom koronavírusu vo veľkej časti sveta, si vyberá tvrdú daň v rozvojových krajinách.

Skryť Vypnúť reklamu

Miera zaočkovanosti je v nich príliš nízka na to, aby sa predišlo vlne úmrtí v súvislosti s nárastom potvrdených prípadov Covid-19. Zatiaľ čo v Európe a USA sa zvýšené počty infekcií nepremietajú tak výrazne do štatistík o úmrtiach, chudobnejšie krajiny v niektorých prípadoch vstupujú do najhoršej fázy pandémie, píše denník Financial Times.

13:42 SVET - Od dnes dochádza k úprave pravidiel pre vstup do Českej republiky. Po novom majú povinnosť vyplniť príjazdový formulár občania všetkých krajín, teda aj tých, ktoré sa z pandemického hľadiska nachádzajú na českom zelenom zozname.

13:40 SLOVENSKO - Skutočnosť o prekonaní ochorenia COVID-19 pri príchode na Slovensko je možné okrem predloženia GreenPassu dokladovať aj potvrdením od lekára o prekonaní covidu, vrátane jeho skenu.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa hygienikov má lekár disponovať informáciou o pozitivite pacienta a prekonanom ochorení nielen v prípade RT-PCR, ale aj antigénového testovania. "Potvrdenie o prekonaní covidu tak možno vystaviť aj v prípade, že pozitivita bola u osoby potvrdená antigénovým testom," uviedli.

13:30 SVET - Írska republika sa od pondelka s niekoľkotýždňovým oneskorením pridala k európskemu systému covidpasov, čím výrazne zmiernila obmedzenia v oblasti medzinárodného cestovania.

13:20 SVET - Nočné kluby po celom Anglicku otvorili o polnoci po tom, čo vláda zrušila väčšinu protipandemických opatrení. Kluby otvorili svoje prevádzky po prvý raz od marca 2020.

Ako informoval bulvárny denník Daily Mail, pred diskotékami vo veľkých mestách sa tvorili dlhé rady už pred polnocou. "Je to ako na Nový rok," citoval denník niektorých prítomných, ktorí takto oslavovali tzv. Deň slobody.

Skryť Vypnúť reklamu

Obchodné reťazce medzitým varovali pred možnými problémami s dodávkami potravín a skracovaním otváracích hodín v súvislosti s karanténou ľudí, ktorých trasovacia aplikácia odhalila ako kontakty pozitívne testovaných osôb.

Podľa BBC za uplynulý týždeň dostalo upozornenie na povinnosť domácej karantény v Anglicku a Walese pol milióna ľudí. Išlo o 46-percentný nárast oproti predchádzajúcemu týždňu.

Načítavam video...

13:05 SLOVENSKO - "Novela, ktorá hovorí o očkovaní a testovaní ako podmienkach pre vstup do podnikov, nemá nikoho trestať, má len pomôcť prevádzkam," povedal premiér Eduard Heger.

Novela by podľa premiéra mala počas prípadnej tretej vlny pandémie pomôcť ekonomike tým, že prevádzky nebudú obmedzené počtom ľudí na metre štvorcové, ale umožní sa do nich vstup zaočkovaným.

Skryť Vypnúť reklamu

"Podmienka, koľko ľudí môže byť na meter štvorcový v prevádzke, znižuje kúpnu silu prevádzky. Ak tam môže byť plus 20 percent zaočkovaných, ktorí nie sú hrozbou, vieme tak pomôcť ekonomike a neohrozujeme pandemickú situáciu," poznamenal Heger.

Súvisiaci článok EMA posudzuje použitie Kineretu u dospelých pacientov s covidom Čítajte 

12:45 SVET - Európska lieková agentúra začala posudzovať použitie Kineretu pri liečbe ochorenia COVID-19 u dospelých pacientov s pneumóniou, u ktorých je riziko vzniku závažného respiračného zlyhania, čiže neschopnosti pľúc správne pracovať.

Kineret je liek znižujúci aktivitu imunitného systému, ktorý je v súčasnosti povolený na liečbu mnohých zápalových stavov.

Obsahuje látku anakinra, u ktorej sa predpokladá, že môže pomôcť znížiť zápal a poškodenie tkaniva vyvolané ochorením COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

12:40 SLOVENSKO - Úrad vylúčil súvislosť medzi očkovaním a úmrtím ženy z Nitry.

„Smrť nastala v dôsledku iných chorobných zmien, ktorých pôvod vznikol dlhší čas pred úmrtím,“ konštatuje úrad.

12:15 SLOVENSKO - Oživenie ekonomickej aktivity sa na Slovensku v tomto roku prejavilo nevídanou explóziou podaní prihlášok ochranných známok. Uviedla to Lucia Spišiaková z oddelenia medzinárodných vzťahov Úradu priemyselného vlastníctva.

Spišiaková priblížila, že ÚPV prijal v prvom polroku 2021 o vyše 21 percent viac prihlášok ochranných známok v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2020. Zaujímavý je podľa nej pritom fakt, že ani v pandemickom roku 2020 nedošlo k poklesu prihlášok a oproti roku 2019 úrad zaznamenal štvorpercentný nárast podaní.

12:05 SLOVENSKO - Spolu 120 obyvateľov sa prihlásilo na prvé očkovanie proti covidu v košickej mestskej časti Luník IX.

Výjazdová očkovacia služba Košického kraja bude na toto sídlisko chodiť očkovať každý týždeň. Ako na brífingu uviedol starosta mestskej časti Marcel Šaňa, ľudí chcú motivovať aj darmi.

Predseda kraja Rastislav Trnka pripomenul, že miera zaočkovanosti v marginalizovaných rómskych komunitách je výrazne nižšia oproti iným skupinám obyvateľstva.

12:00 SLOVENSKO - V Trenčianskom kraji pribudlo v minulom týždni 27 osôb s pozitívnym PCR testom.

Najviac pozitívnych osôb odhalili PCR testy v okrese Trenčín, a to 17. Nasledovali okresy Nové Mesto nad Váhom a Púchov, kde boli traja infikovaní. Zhodne po jednom pozitívnom evidovali v okresoch Bánovce nad Bebravou, Ilava, Partizánske a Považská Bystrica.

V Prievidzi a Myjave sa minulý týždeň neobjavil ani jeden pozitívny prípad.

11:50 SVET - Európska komisia schválila národný plán obnovy a odolnosti Českej republiky v hodnote sedem miliárd eur.

Exekutíva EÚ zdôraznila, že financovanie podporí implementáciu zásadných opatrení a bude zohrávať kľúčovú úlohu pri prekonávaní dôsledkov pandémie ochorenia COVID-19.

11:35 SLOVENSKO - Spolu 1 400 záujemcov sa počas víkendu prišlo v Trnavskom kraji zaočkovať bez predchádzajúcej registrácie.

Aj s registrovanými zaočkovali dokopy 6 900 ľudí prvou a druhou dávkou vakcín od Pfizeru, Moderny a AstraZenecy.

Súvisiaci článok Pandémia koronavírusu v Nemecku zrýchlila trend odchodu z veľkých miest Čítajte 

11:13 SVET - Pandémia koronavírusu v Nemecku zrýchlila trend odchodu z veľkých miest do prímestských oblastí.

Vyplýva to zo štúdie, ktorú zverejnil v pondelok ekonomický inštitút Ifo. Z miest s viac ako 500-tisíc obyvateľmi sa počas najbližších dvanástich mesiacov plánuje vysťahovať 13 percent respondentov. Takmer polovica z nich sa vyjadrila, že rozhodnutie k odchodu ovplyvnila pandémia koronavírusu.

Z väčších aglomerácií sa chcú ľudia sťahovať najmä do miest so 100 až 500-tisíc obyvateľmi alebo do prímestských oblastí. Dopyt po presťahovaní sa na vidiek je, naopak, nízky.

10:01 SLOVENSKO - Za uplynulý deň sa dalo zaočkovať 1 720 ľudí. Celkový počet zaočkovaných, ktorí dostali prvú dávku vakcíny je 2 204 467.

Kompletne zaočkovaných je 1 866 295 Slovákov, uplynulý deň dostalo vakcínu 5 703 ľudí.

10:00 SLOVENSKO - Za včerajšok na Slovensku pribudli štyria infikovaní z PCR testov. Laboratória otestovali 1 168 vzoriek.

V Bratislavskom kraji boli dve osoby pozitívne testované RT-PCR testami, jedna osoba pribudla v Nitrianskom a Prešovskom kraji.

Sú medzi mini dvaja muži a dve ženy. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 187 215 a žien 204 889.

Vykonalo sa tiež 4 544 antigénových testov. Odhalili šiestich pozitívnych.

Koronavírusu podľahli traja ľudia.

Počet ľudí, ktorí potrebujú hospitalizáciu sa nezvýšil. V nemocniciach je stále 95 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 46 ľudí. Na JIS sú traja pacienti, umelú pľúcnu ventiláciu potrebuje šesť osôb.

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o tri osoby. Celkový počet úmrtí "na Covid" je 12 527 a celkový počet úmrtí "s Covidom" je 2 456.

9:52 SVET - Španielsky región Katalánsko sa dostáva pod silnejúci tlak v súvislosti so šírením covidu. Ako v nedeľu uviedla tamojšia zdravotnícka predstaviteľka Gemma Craywinckelová, katalánske nemocnice by sa koncom mesiaca mohli ocitnúť v problémoch.

V čase, keď si mnoho zdravotníkov čerpá letnú dovolenku, by podľa nej do dvoch týždňov mohol stúpnuť počet hospitalizovaných na jednotkách intenzívnej starostlivosti na päťsto osôb. V súčasnosti tam leží tristo pacientov.

09:10 SVET - Dve očkovacie centrá vo Francúzsku sa stali terčom útoku vandalov. Ako uviedol spravodajský portál BBC, udialo sa tak uprostred protestov proti najnovším vládnym opatreniam, ktoré majú podnietiť občanov k očkovaniu.

V piatok v noci neznámi páchatelia pomocou požiarnych hadíc vytopili očkovacie centrum na juhozápade Francúzska. O deň neskôr čiastočne zničili kliniku v tej istej oblasti. Miestne médiá to opísali ako podpaľačský útok. Viac ako 100-tisíc ľudí, zväčša podporovatelia krajnej pravice a ľavice, vyšlo v sobotu do ulíc francúzskych miest.

Zhromaždenia sa konali v Paríži, Štrasburgu, Lille, Montpellieri a iných mestách. Protestujúci neďaleko parížskeho múza Louvre skandovali "Sloboda", heslá namierené proti prezidentovi Emmanuelovi Macronovi a búchali kovovými lyžicami do hrncov.

07:56 SVET - Austrálska vláda zrušila víza britskej novinárke Katie Hopkinsovej, známej svojimi krajne pravicovými názormi. Urobila tak po tom, ako sa reportérka pochválila, že nebude dodržiavať karanténne podmienky hotela, v ktorom býva, uviedol v pondelok denník The Guardian.

Hopkinsová priletela do Austrálie ako účastníčka reality šou Big Brother televízie Seven Network. V sobotu ráno vysielala prostredníctvom Instagramu videoprenos ako tvrdila zo svojej hotelovej izby v Sydney, v ktorom označila lockdown zavedený z dôvodu šírenia ochorenia COVID-19 za "najväčší podvod v dejinách ľudstva" a robila si žarty z karanténnych obmedzení. Vo videu ďalej povedala, že personál, ktorý jej prinesie jedlo, "vystraší" tým, že mu otvorí dvere nahá a bez rúška.

Všetci ľudia prichádzajúci do Austrálie musia ísť na dva týždne do hotelovej karantény. Pred doručením jedla si musia dať rúško a potom počkať 30 sekúnd, aby sa zabránilo prenosu vírusu, vysvetľuje agentúra Reuters.

06:54 SVET - Protestujúci proti koronavírusovým opatreniam a očkovaniu zaútočili v nedeľu večer na sídlo televíznej stanice Sigma v cyperskej metropole Nikózia a podpálili autá zaparkované pred budovou.

Polícia uviedla, že približne 2 500 protestujúcich sa vydalo k sídlu televízie po väčšom proteste pred prezidentským palácom proti covidovým pasom a vynútenému očkovaniu. Televízia oznámila, že na jej sídlo zaútočili davy, ktoré "hádzali petardy a poškodzovali naše autá".

06:13 SVET - Napriek opätovne sa zvyšujúcemu počtu infekcií novým koronavírusom prestali v Anglicku od polnoci miestneho času (01.00 h SELČ) platiť takmer všetky zvyšné protipandemické opatrenia. Uviedla to agentúra AFP.

Povinné už nie je nosenie rúšok ani dodržiavanie rozstupov. Znovu sa môžu na plnú kapacitu otvoriť diskotéky, divadlá a štadióny. Zrušené bolo aj odporúčanie pre prácu z domu.

Nosenie rúšok zostáva povinné iba v hromadnej doprave v Londýne. Najväčšie siete supermarketov v Británii však avizovali, že budú svojich zamestnancov i zákazníkov vyzývať, aby v predajniach naďalej nosili rúška.

Britský premiér Boris Johnson vo videoposolstve zverejnenom v nedeľu občanov vyzval, aby boli naďalej obozretní a zodpovední. Zrušenie väčšiny opatrení, ktoré bolo odložené o mesiac, už skôr zdôvodnil rozsahom zaočkovanosti obyvateľstva, prejavujúcim sa poklesom počtu prípadov vážneho priebehu ochorenia COVID-19 alebo úmrtí naň.

00:00 SLOVENSKO - Od dnes sa opäť menia aj pravidlá na hraniciach – za posledný mesiac už niekoľkýkrát.

Súvisiaci článok Karanténe sa dovolenkári vyhnú od pondelka ťažšie (otázky a odpovede) Čítajte 

Neúplne očkovaní dovolenkári, ktorí sa stihli vrátiť domov do nedele, môžu ísť od dnešného dňa normálne do práce či na nákup a karanténa im nehrozí.

Nedeľa však bola posledným dňom v starom režime s voľnejšími pravidlami. Ak sa „rozočkovaní“ ľudia z dovolenky vrátiť nestihli, karanténe sa už zväčša nevyhnú.

Pozrite si prehľad pravidiel, ktoré platia na hraniciach od pondelka.

23:30 SLOVENSKO - Mapa okresov sa opäť mení. Prvýkrát od zavedenia covid automatu je celé Slovensko v zelenej farbe. Znamená to, že vo všetkých okresoch platia najmiernejšie opatrenia.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 2. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 3. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 4. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 5. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 7. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 8. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 10. Lenivý brunch s Muchom
 1. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 2. Košická štvrť je súčasťou odpadového experimentu.
 3. Kúpa vozidla cez inzerát či od malého predajcu je rizikovejšia
 4. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 5. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 6. Nepodceňujte rozmiestnenie zásuviek a vypínačov
 7. Hrotka: Sporiteľne ťahajú za kratší koniec. Musíme reagovať
 8. Slováci čoraz viac nakupujú pivo vo vratných fľašiach
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 5 026
 2. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 4 208
 3. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 4 067
 4. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 3 917
 5. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 467
 6. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 333
 7. Jeden deň na Bratislavu nestačí 3 274
 8. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 267
 9. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 3 149
 10. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 3 143
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rory Sabbatini so svojou manželkou Martinou, ktorá je aj jeho caddy.

Nemôžem tomu uveriť, je to úžasné, vravel slovenský golfista.


Pavol Spál 55m
České tenisky Barbora Krejčíková (vľavo) a Kateřina Siniaková ovládli štvorhru na OH 2020.

Sledujte 9. deň olympiády minútu po minúte.


Sportnet a 1 ďalší 14 h
Covid: Počet prípadov za dnes

Počet ľudí v nemocniciach zostáva na čísle 81.


a 1 ďalší 3 h
Rory Sabbatini so striebornou medailou.

Slovensko získalo v Tokiu tretiu medailu.


Sportnet a 1 ďalší 5 h

Neprehliadnite tiež

Zásah proti larvám komárom larvicídom BTI aplikáciou dronom sa uskutočnil 21. júla 2021 na jazere v Devínskej Novej Vsi.

Zásahmi sa podľa mesta podarilo zničiť miliardy lariev komárov.


TASR 1 h

Ako sa vyvíja nákaza Covid-19 na Slovensku?


a 1 ďalší 2 h
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Zriadenie úradu vychádza zo zákona, ktorý presadila Kolíková.


TASR 2 h
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Jedným z predpokladov úspechu reformy sú financie.


SITA 2 h