SME
Štvrtok, 28. október, 2021 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: NCZI pripravuje prihlasovanie na tretiu dávku vakcíny (minúta po minúte)

Pandémia si vyžiadala 12 536 obetí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

19:41 SLOVENSKO - Priebeh dnešných zhromaždení v Bratislave bol pokojný. Polícia doposiaľ nezaznamenala prípady narušenia poriadku. Situáciu v hlavnom meste aj naďalej monitoruje.

18:27 SLOVENSKO - Na zhromaždení za očkovanie, ktoré organizuje mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko, už zaočkovali vyše 40 ľudí.

Mobilná očkovacia jednotka ponúka jednodávkovú vakcínu Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson.

17:54 SLOVENSKO - Na boj s pandémiou bude podľa epidemiológa potrebná aj tretia dávka vakcíny.

Uviedol to epidemiológ ministerstva zdravotníctva Martin Pavelka. Doplnil však, že očkovať teraz považuje za predčasné.

Pavelka zároveň skonštatoval, že tretia vlna bude epidémiou neočkovaných. „Bude sa šíriť ako veterná smršť. Vírus je nebezpečnejší, riziko sa zvyšuje dvojnásobne pre každú vekovú kategóriu. Viac ľudí bude umierať na delta variant v kategórii neočkovaných,“ zdôraznil.

Skryť Vypnúť reklamu

17:35 SLOVENSKO - Podujatie strany Progresívne Slovensko na podporu očkovania pokojný priebeh.

Na Namestí slobody v Bratislave polícia vytvorila ochranný perimeter a na samotné podujatie sa dostanu len zaočkovaní alebo ľudia s testom.

Predsedníčka strany Irena Bihariová aj ďalší predstavitelia poďakovali ľuďom, že sa neboja vakcinácie. Na mieste sa dá zaočkovať jednodávkovou vakcínou od Johnson & Johnson.

Niekoľko odporcov očkovania celú akciu sleduje zdiaľky, ale podujatie nijako nenarúšajú.

Šimečka na podujatí zdôraznil, že nezaočkovaní nie sú nepriatelia očkovaných. Podľa europoslanca Martina Hojsíka kontrolné orgány v Európe nepovoľovali vakcíny na základe vôle politikov, aj keď tí na to tlačili, ale až keď verili, že sú dostatočne účinné a bezpečné.

Skryť Vypnúť reklamu

17:25 SVET - Nemecko od nedele sprísňuje podmienky pre vstup do krajiny.

Osoby staršie ako dvanásť rokov sa budú musieť preukázať negatívnym testom na ochorenie COVID-19, potvrdením o absolvovaní očkovania alebo o nedávnom prekonaní ochorenia.

16:14 SVET - Európska únia podporuje členské štáty v preprave nevyhnutných dodávok.

Pomoc v hodnote viac ako 14 miliónov eur slúži na prepravu terapeutík proti ochoreniu COVID-19 a vybavenia potrebného na očkovanie. Financované zásielky zahŕňajú napríklad prepravu liekov potrebných pre intenzívnu starostlivosť do Belgicka a injekčných striekačiek a ihiel do Talianska.

Ďalšími príjemcami finančných prostriedkov sú Rakúsko, Česko, Rumunsko a Slovinsko. Dodatočná suma navýši už existujúci rozpočet vo výške 150 miliónov eur, z ktorého bolo financovaných viac ako 1 000 letov a 500 dodávok.

Skryť Vypnúť reklamu

16:04 SLOVENSKO - Portugalsko začne uvoľňovať protipandemické opatrenia.

Premiér Costa ohlásil tri fázy postupného uvoľňovania obmedzení, ktoré sú naplánované na nasledujúce tri mesiace.

„Toto je chvíľa... keď môžeme spraviť ďalší krok vpred,“ uviedol Costa v televíznom prejave s tým, že sa pokúsia postupne, v súlade s postupujúcim očkovaním znovu rozhýbať ekonomiku.

15:47 SLOVENSKO - Nie je pravda, že sa pri proteste v Bratislave polícia len prizerala, tvrdí Mikulec.

Deklaruje, že štáb Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave celý priebeh podujatia monitoroval a zaznamenával. "Aby tí, ktorí sa nevedeli zmestiť do kože, mohli byť v najbližšej dobe riešení príslušnými orgánmi," vyhlásil minister.

Mikulec tvrdí, že nemožno jedny protesty odobrovať a druhé rušiť hneď v zárodku len preto, že s nimi niekto nesúhlasí. "Opakujem však a zdôrazňujem, že všetko musí byť v súlade so zákonom a dobrými mravmi," poznamenal. Rovnako, ako majú občania v demokratickej spoločnosti právo protestovať, nesmú podľa Mikulca zabúdať ani na to, že v každej demokratickej spoločnosti platia aj zákony a platia pre všetkých.

Skryť Vypnúť reklamu

"Polícia, samozrejme, vie odlíšiť demonštrujúcich, ale nemôžeme chcieť, aby riešila na masovom podujatí jedincov prostredníctvom riskantného zákroku, keď na to má aj iné možnosti. Občania sa môžu cítiť bezpečne práve preto, lebo pri podujatiach takéhoto charakteru neeskalujeme napätie neprimeranou silou, ktorá by mohla mať v konečnom dôsledku opačný efekt," uviedol minister.

15:13 SLOVENSKO - NCZI sa pripravuje na zabezpečenie prihlasovania na tretiu dávku vakcíny.

Súvisiaci článok NCZI sa už technicky pripravuje na prihlasovanie na tretiu dávku vakcíny Čítajte 

NCZI sa pripravujú nielen na plánovanie, ale aj na certifikáty. Krajina je na začiatku tretej vlny pandémie nového koronavírusu. Najvyšší nárast infikovaných sa očakáva po začiatku školského roka a po otvorení internátov.

V tretej vlne bude dominovať delta variant a týkať sa bude najmä nezaočkovaných. Dnes na to upozornil Martin Pavelka, epidemiológ Ministerstva zdravotníctva s tým, že v budúcnosti bude potrebná aj tretia dávka vakcíny.

Skryť Vypnúť reklamu

15:08 SLOVENSKO - Polícia žiada verejnosť, aby jej zaslala videá zo včerajších protestov.

Polícia sa sústredí najmä na protiprávne konania, akými sú fyzické napadnutie či výtržnosti. Zábery možno polícii poskytnúť osobne na rôznych typoch pamäťových médií, e-mailom či správou na sociálnej sieti.

15:04 SLOVENSKO - Posledné termíny na 1. dávku Sputnika by mali byť pridelené budúci týždeň.

„Keby chýbali nejaké vakcíny, tak si myslím, že by ich bolo potrebné nejako organizačne zabezpečiť,“ povedal generálny riaditeľ NCZI Pavol Capek s tým, že je jednoduchšie alokovať ľudí ako vakcíny.

15:00 SLOVENSKO - Organizovať počas tretej vlny akciu pre 350-tisíc ľudí je zlé, tvrdí epidemiológ.

Súvisiaci článok Epidemiológ Pavelka o návšteve pápeža: Organizovať počas pandémie akciu pre 350-tisíc ľudí je zlé Čítajte 

Epidemiológ Martin Pavelka tým reagoval na septembrovú návštevu pápeža Františka na Slovensku. Ako Pavelka uviedol, takúto veľkú účasť na jednej udalosti nemali ani vo Veľkej Británii, keď robili experiment s veľkými podujatiami.

Skryť Vypnúť reklamu

Epidemiológ je však na druhej strane rád, že podmienkou účasti je plná zaočkovanosť osôb. Opakovane tiež zdôraznil, že práve očkovanie je jedinou zbraňou, pomocou ktorej je možné pandémiu poraziť.

14:43 SLOVENSKO - Náklady spojené so včerajším protestom ráta Dopravný podnik Bratislava v tisícoch eur.

Súvisiaci článok Bratislavský dopravný podnik ráta po protestoch nezaočkovaných tisícové škody Čítajte 

Dav demonštrantov včera na niekoľko hodín zablokoval cesty v okolí Hodžovho námestia a obmedzil tak aj MHD. Protestné zhromaždenie na Hodžovom námestí sa dotklo výpravy MHD naprieč celým hlavným mestom. V úseku bola prerušená premávka 11 autobusových a trolejbusových liniek. Niektoré vozidlá ostali takmer desať hodín stáť priamo na námestí, vrátane vodičov.

Trinásti dispečeri DPB situáciu nepretržite monitorovali a v súčinnosti so štátnou políciou usmerňovali vozidlá. Do premávky zaradil DPB desať záložných autobusov, štyri záložné električky a dva záložné trolejbusy.

Skryť Vypnúť reklamu

14:36 SLOVENSKO - Dostál kritizuje políciu, že mohla zakročiť voči agresívnym protestujúcim.

Súvisiaci článok Polícia mohla zakročiť voči agresívnym demonštrantom, tvrdí Dostál Čítajte 

Štát má chrániť občanov a verejný poriadok, ak to nerobí, zlyháva, tvrdí poslanec za SaS.

Demonštranti niekoľko hodín blokovali dopravu v centre mesta, opľúvali okoloidúcich, slovne na nich útočili.

14:21 SLOVENSKO - Vyjadrenie názoru nemôže prerásť do agresívnych výziev alebo fyzických konfliktov, hovorí prezidentka o protestoch v Bratislave.

Občania majú právo protestovať proti opatreniam, ktoré majú chrániť ich zdravie a životy. S nástupom tretej vlny sa ukáže opodstatnenie prijatých opatrení.

"Nikto nenúti nikoho očkovať sa, nesmieme ale zabúdať, že tu nejde len o slobodné rozhodnutie nezaočkovať sa, ale zároveň ide aj o právo ostatných na ochranu svojho zdravia," poznamenala Čaputová.

Skryť Vypnúť reklamu

Dodala, že nezaočkovaní nemajú pred vírusom ochranu a preťažený zdravotnícky systém nezvládne naplno pomáhať ľuďom s ochorením COVID-19 aj ľuďom s inými diagnózami. "Preto potrebujeme najmä solidaritu a pokojný a vecný tón diskusie," tvrdí.

13:45 SVET - V Chorvátsku pribudlo 170 prípadov.

Súvisiaci článok Koronavírus v Chorvátsku: Koľko pribudlo prípadov? Čítajte 

Počet aktívnych prípadov je už viac ako tisíc. V nemocniciach je hospitalizovaných 154 pacientov. Pre vstup do Chorvátska je od 1. júla nutný platný Digitálny COVID preukaz EÚ, potvrdenie o prekonaní ochorenia Covid-19 alebo negatívny PCR test (nie starší ako 72 hodín) alebo antigénový test (nie starší ako 48 hodín).

13:40 SVET - Riziko vzniku odolných variantov je najvyššie, keď je väčšina ľudí zaočkovaná.

Súvisiaci článok Riziko vzniku odolných variantov je najvyššie, keď je väčšina ľudí zaočkovaná Čítajte 

Vzniku odolného variantu môže zabrániť rýchle zaočkovanie populácie.

Skryť Vypnúť reklamu

V piatok to ukázal nový výskum, zverejnený v časopise Nature Scientific Reports.

V čase, keď takmer 60 percent Európanov dostalo najmenej jednu dávku vakcíny, je nutné zachovať opatrenia z obdobia neočkovania, a to až dovtedy, kým nebude úplne zaočkovaný každý – ukázala to modelová štúdia, ako uviedli jej autori.

13:38 SLOVENSKO - Registrácií do čakárne aktuálne nepribúda veľa, na prvý termín očkovania čaká aktuálne približne 10-tisíc ľudí.

Súvisiaci článok Na prvý termín očkovania čaká približne 10-tisíc ľudí Čítajte 

Jedným z dôvodov môže byť to, že vakcinačné centrá umožnili očkovanie bez registrácie. Generálny riaditeľ NCZI Pavol Capek konštatoval, že registrácií bolo pred časom výrazne viac, týždenne sa očkovalo 200 až 250-tisíc ľudí.

NCZI sa podľa jeho generálneho riaditeľa aktuálne technicky pripravuje na možnú tretiu dávku vakcíny. Budú tak musieť zabezpečiť plánovanie aj certifikáty. „Teraz sa čaká na rozhodnutie, či je toto vôbec potrebné,“ povedal Capek.

Skryť Vypnúť reklamu

13:24 SLOVENSKO - Call centrum NCZI posilnilo 30 ľudí v operačnom stredisku.

Operačné stredisko sa od začiatku leta stretáva s mnohými podnetmi od občanov, ktoré sa týkajú digitálnych COVID preukazov. Zoznam čakajúcich na ich spracovanie bol po posilnení call centra vyriešený v priebehu 10 dní.

Operačné stredisko ide teraz riešiť ďalšie zoznamy podnetov, ktoré eviduje Ministerstvo zdravotníctva. Posilní sa aj samotná linka národného centra, v pondelok sa začne spolupráca s externou firmou, ktorá bude zbierať požiadavky a podnety.

13:20 SLOVENSKO - Podujatím Za očkované Slovensko chce hnutie PS podporiť mlčiacu väčšinu.

Očkovanie podľa predsedníčky progresívcov Ireny Bihariovej nie je vec kultúrno-hodnotového zamerania.

„Naším zámerom je pokojne a nenásilne, bez akýchkoľvek hrotivých odkazov a politických tanečkov sa postaviť za ľudí, ktorí už absolvovali očkovanie," povedala Bihariová s tým, že očkovaní tak urobili nie len pre ochranu samých seba, ale aj k odolnosti ostatných. Doplnila, že očkovanie nie je vec kultúrno-hodnotového zamerania. „Toto je téma, ktorá sa týka zdravia a života všetkých z nás," dodala.

Skryť Vypnúť reklamu

13:01 SLOVENSKO - Situácia zo štvrtkového protestu v Bratislave sa už nesmie opakovať, hovorí premiér.

"K takému niečomu nesmie dochádzať a je úlohou polície, aby takéto zhromaždenia zvládla," vyhlásil Heger.

Výdobytok demokracie podľa predsedu vlády je v tom, že ľudia môžu prejaviť svoj názor. Mali by to však robiť, ako tvrdí, slušne a bez toho, aby obmedzovali slobodu druhých.

"Polícia by mala takéto zhromaždenia regulovať, aby mohli vyjadriť svoj názor, ale v žiadnom prípade neohrozovali ostatných ľudí. Vrátane novinárov, ktorí si robia len svoju prácu," skonštatoval Heger.

12:55 SLOVENSKO - Na eHranici denne zaevidujú približne 50-tisíc registrácií.

Súvisiaci článok Na eHranici sa denne zaeviduje približne 50-tisíc ľudí Čítajte 

Ako v piatok pripomenula riaditeľka úseku stratégie a rozvoja NCZI Barbora Mareková, pri plne zaočkovaných občanoch platí, že im stačí jedna registrácia na šesť mesiacov.

Skryť Vypnúť reklamu

„Údaje, ktoré ľudia zapisujú pri registrácii do eHranice, sa ukladajú do databázy Moje eZdravie, ktorá slúži primárne pre Úrad verejného zdravotníctva SR,“ uviedla s tým, že práve tieto údaje následne využíva pri monitorovaní pohybu alebo dohľadávaní kontaktov. Databáza slúži aj na prihlasovanie sa na testovanie na zistenie prítomnosti nového koronavírusu.

12:46 SLOVENSKO - Mládežnícke tábory pre nejasné COVID pravidlá fungujú na polovičný výkon.

Súvisiaci článok Nejednotné opatrenia skomplikovali účasť dobrovoľníkov v táboroch Čítajte 

Časť detí a animátorov potrebuje na účasť na letnom mládežníckom tábore PCR test, časť nepotrebuje, záleží len na mieste konania. Nie všetci animátori majú testovanie zadarmo, hoci pôsobia ako dobrovoľníci.

Toto sú hlavné dôvody, prečo mládežnícke organizácie v tomto roku zrušili asi stovku z vyše 600 táborov. Rada mládeže Slovenska, ktorá mládežnícke organizácie zastrešuje, tvrdí, že by stačilo, keby štát zjednotil a ujasnil pravidlá konania sa letných táborov.

Skryť Vypnúť reklamu

12:39 SLOVENSKO - O sile tretej vlny pandémie rozhodne podľa premiéra miera zaočkovanosti v regiónoch.

"COVID automat je pripravený tak, že sa bude zapínať regionálne a miera zaočkovanosti bude mať veľký podiel aj na opatreniach v danom regióne," povedal ďalej Eduard Heger.

Premiér podľa svojich slov navštívil bojnickú nemocnicu, aby zistil, ako je pripravená na tretiu vlnu pandémie.

"V tomto kraji je miera zaočkovanosti prvou dávkou vakcíny na úrovni 39 percent, čo je stále výrazne nižšie, ako by sme potrebovali na kolektívnu imunitu, preto musíme mať nachystané nemocnice. Zaočkovanosť najrizikovejšej kategórie vo veku 50 rokov a viac je v kraji necelých 53 percent, čo je taktiež stále pomerne málo," ozrejmil Heger.

Skryť Vypnúť reklamu

12:27 SLOVENSKO - NCZI bude overovať zaočkovanosť ľudí prihlásených na stretnutie s pápežom.

Súvisiaci článok Zaočkovanosť prihlásených na podujatia s pápežom preveria Čítajte 

Predbežne sa uvažuje, že sa občania zaregistrujú. Musia splniť podmienku, ktorou je plná zaočkovanosť. NCZI dostane v nejakej forme identifikátory osôb, pravdivosť zaočkovania zvalidujú a následne túto informáciu zašlú späť organizátorovi.

NCZI nebude samotnému záujemcovi o stretnutie nič zasielať. V národnom centre očakávajú, že registrácia na podujatie sa začne už v najbližších dňoch. Validácia by sa mala vykonávať na týždňovej báze. Pripomenula, že pápež má plánované štyri veľké stretnutia. Najväčšie z nich, v Šaštíne-Strážach, by malo mať kapacitu 350-tisíc ľudí. Pápež František navštívi Slovensko medzi 12. až 15. septembrom.

11:55 SLOVENSKO - ŠÚKL eviduje 7752 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín.

Súvisiaci článok Doteraz je ohlásených 7 752 podozrení na nežiaduce účinky vakcín Čítajte 

Z celkového počtu hlásení je 46 závažných, čo predstavuje 9,6 percenta hlásení. O týždennej štatistike hlásení podozrení na nežiaduce účinky vakcín na prevenciu ochorenia COVID-19 informoval ústav na svojom webe.

Do štvrtka evidoval ústav spolu štyri úmrtia v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri troch prípadoch bol súvis stanovený ako možný (po vakcínach od konzorcia Pfizer/BioNTech, od spoločnosti Moderna a od spoločnosti AstraZeneca) a v jednom ako pravdepodobný (po vakcíne od spoločnosti AstraZeneca). Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený.

11:24 SVET - V Sydney budú vojaci dohliadať na dodržiavanie lockdownu.

Súvisiaci článok V Sydney nasadili vojakov. Budú dohliadať na dodržiavanie lockdownu Čítajte 

Delta variant už má v krajine na svedomí viac než tritisíc infikovaných a deväť úmrtí. Napriek piatim týždňom lockdownu sa vírus v krajine šíri ďalej. Oficiálne čísla hovoria o 170 nových prípadoch iba v piatok.

Lockdown by mal platiť do 28. augusta. Ľudia majú zakázané odísť z domu okrem výnimiek ako napríklad cvičenie, nákupy či starostlivosť o príbuzných.

11:16 SLOVENSKO - SAS vyzýva políciu, aby sa pri dnešných protestoch nezopakovala situácia zo štvrtka.

„Napriek tomu, že kričia hoaxy o tom, ako sa im zasahuje do ľudských práv očkovaním, zasiahli oni svojím konaním do práv všetkých slušných ľudí. Bolo zahanbujúce vidieť, ako sa títo ľudia neštítili preniesť svoje agresívne správanie zo sociálnych sietí aj na ulicu a na novinárov," priblížila SaS.

Poslanci za stranu preto vyzvali políciu, aby zabezpečila poriadok a priechodnosť dopravy a aby neboli obmedzovaní ľudia, „ktorí chodia normálne do práce".

„Ak by sa podobná situácia zo štvrtka zopakovala aj dnes, považovali by sme to za závažné zlyhanie policajného vedenia," dodala strana.

11:12 SLOVENSKO - Tretiu vlnu zvládneme tak, ako sme zvládli blokádu Bratislavy.

Súvisiaci článok Tretiu vlnu zvládneme tak, ako sme zvládli blokádu Bratislavy Čítajte 

Ak tisíc až tisícpäťsto ľudí dokázalo ochromiť centrum hlavného mesta, pričom polícia sa prestala prizerať až po ôsmej večer, môžeme to vnímať ako správu o stave inštitúcií, ako aj o pripravenosti krajiny na tretiu vlnu, ktorá je už tu, či už tisíc ľudí verí, alebo neverí. Píše komentátorka SME Nataša Holinová.


11:01 SLOVENSKO - Protest odporcov očkovania pred Prezidentským palácom v centre Bratislavy pokračuje aj dnes.

Od rána sa na mieste postupne schádzajú ľudia. Polícia podľa vlastných slov prijala adekvátne opatrenia a v prípade narušenia verejného poriadku či páchania inej trestnej činnosti je pripravená zasiahnuť.

"V súvislosti s verejnými zhromaždeniami, ktoré sa počas dnešného dňa uskutočnia na území Bratislavy, prijala bratislavská polícia adekvátne opatrenia. Bezpečnostnú situáciu priebežne vyhodnocujeme s dôrazom na ochranu života, zdravia a majetku občanov," uviedla polícia na sociálnej sieti.
Na 17-tu je dnes na Námestí Slobody avizovaná aj verejná manifestácia Za očkované Slovensko.

10:42 - SLOVENSKO - V súvislosti s protestami avizovanými na dnes prijali opatrenia.

Súvisiaci článok Blíži sa ďalší protest, polícia avizuje udržanie poriadku Čítajte 

Bezpečnostnú situáciu priebežne vyhodnocujú s dôrazom na ochranu života, zdravia a majetku občanov.

„V prípade, ak by došlo k narušeniu verejného poriadku alebo k páchaniu inej protiprávnej činnosti, polícia v zmysle zákona o Policajnom zbore využije všetky zákonné možnosti na zjednanie nápravy a obnovenie verejného poriadku," uvádza polícia.

10:17 SVET - Izraelský prezident Herzog dostal tretiu dávku vakcíny od Pfizer/BioNTech.

Začal sa tak "doplnkový očkovací program" štátu zameraný na obyvateľov starších ako 60 rokov, informovala agentúra AFP.

"Začíname s doplnkovou vakcináciou", aby sa tak život v krajine mohol vrátiť čím skôr do "normálu", uviedol Herzog po tom, ako v Šebovom zdravotnom stredisku (Tel ha-Šomer) pri Tel Avive dostal tretiu dávku vakcíny.

Izraelský premiér Naftali Bennett vo štvrtok oznámil, že Izrael spustí "doplnkový očkovací program", v rámci ktorého začne podávať tretiu dávku proticovidovej vakcíny osobám starším ako 60 rokov. Izrael tak urobil v súvislosti s obavami spojenými s rýchlo sa šíriacim variantom delta.

10:10 SVET - V Maďarsko sa koronavírusom nakazilo 64 ľudí; zomrel jeden pacient s covidom.

Doterajšia bilancia koronavírusovej pandémie je 809 491 infikovaných a 30 026 obetí na životoch. Aktuálne je vírusom nakazených 31 308 ľudí. V nemocničnom ošetrení je 78 chorých s covidom, z nich 11 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

10:00 SLOVENSKO - PCR testy zachytili 44 nových prípadov koronavírusu, nepribudli žiadne obete. Laboratória spravili 7 288 PCR testov.

Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 112 vzoriek z celkového počtu 181 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 61,9% zastúpenie.

Antigénové testy odhalili 16 pozitívnych, v laboratóriách bolo vykonaných 6 087 testov tohto druhu.

Zdravotníci zaočkovali za štvrtok prvou dávkou 4 189 ľudí. Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 257 609. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 962 189 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 8 189 ľudí.

Dnes nepribudla žiadna obeť na covid. Celkovo podľahlo ochoreniu 12 536 ľudí.

V nemocniciach je hospitalizovaných 81 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 46 ľudí. Na JIS sú 6 pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 4 osôb.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Bratislavskom kraji (19), nasleduje Košický (7), Prešovský (6), Trenčiansky (5), Nitriansky (3), Banskobystrický (2), Trnavský (1) a Žilinský (1).

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 135 516 pričom takto bolo pozitívne testovaných 392 581 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 37 481 979 z čoho bolo pozitívne testovaných 387 581 osôb.

Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

9:45 SLOVENSKO - Druhá vlna pandémie menila názvy nových slovenských domén.

V roku 2020 sa nové domény venovali predovšetkým informovanosti o covide, druhá vlna pandémie koncom vlaňajška a začiatkom tohto roka však priniesla zmenu. V doménach prevládali skôr slová, ktoré súviseli s prísnejšími opatreniami, testovaním či vakcináciou. Informovala o tom spoločnosť SK-NIC, ktorá je správcom domén s koncovkou .sk.

V prvej polovici vlaňajška vzniklo zhruba 1300 domén súvisiacich s ochorením COVID-19. Najčastejšie obsahovali slová ako corona, COVID-19, antibakterial, anticovid, antikoronavírus, ako sa nenakaziť či dezinfekcia. Okrem toho sa vyskytovali aj výrazy ako výroba rúšok, ochrana tváre, respirátory, corona test, donáška jedla, rozvoz tovarov a nákupov, pomoc rodičom, dôchodcom či virtuálne učenie.

O rok neskôr už bol záujem o registráciu menší. Najčastejšie sa vyskytovali výrazy ako FFP, maska, očkovanie, vakcína či PCR.

8:13 SVET Zaočkovaní štátni zamestnanci v Česku budú mať platené dva dni voľna navyše. Premiér Andrej Babiš podpísal dodatok ku kolektívnej zmluve s odbormi.

V krajine pribudlo včera 203 prípadov infekcie, hospitalizovaných je 51 pacientov.

7:50 SVET Japonské hlavné mesto Tokio zostane v núdzovom stave do konca augusta a rovnaké opatrenia sa chystajú zaviesť aj v susedných prefektúrach a meste Osaka na západe krajiny.

Súvisiaci článok V Tokiu rekordne pribudlo nakazených, v nemocniciach a izolácii sú tisíce ľudí Čítajte 

To všetko v dôsledku rekordného nárastu prípadov v čase, keď sa v hlavnom meste konajú olympijské hry. Hostiteľské mesto olympijských hier hlásilo rekordný nárast pozitívnych tri dni po sebe, vrátane štvrtkových 3 865 vzoriek.

6:00 SVET Delta variant nového koronavírusu viedol na Blízkom východe k prudkému vzostupu nákazy a vyvolal tam "štvrtú vlnu" pandémie. Oznámila to WHO.

Vysokonákazlivý variant vírusu, ktorý najprv zaznamenali v Indii, sa už objavil v 15 z 22 krajín a teritórií blízkovýchodného regiónu - od Maroka až po Pakistan.

"Cirkulácia variantu delta spôsobuje v čoraz viac krajinách (spadajúcich do) regiónu WHO východného Stredomoria nárast v počte prípadov ochorenia Covid-19 a úmrtí," uvádza sa vo vyhlásení WHO.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 2. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 3. Koniec Bratislavy? Pre túto firmu môžete pracovať aj cez polovicu republiky
 4. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 5. Ako by ste chceli bývať? Zapojte sa do prieskumu o bývaní
 6. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 7. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 8. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 9. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
 10. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie
 1. 365.bank prináša digitálnu hypotéku s možnosťou podania žiadosti
 2. EUBA udelila čestné vedecké hodnosti „doctor honoris causa“
 3. Miška ochrnula z minúty na minútu, teraz pre ňu svitá nová nádej
 4. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 7. Chcete dočasné tetovanie, používajte Hennu
 8. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 9. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 10. Spoľahlivá energia a úspora technológiami
 1. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova 10 430
 2. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 9 902
 3. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 9 517
 4. Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť! 6 563
 5. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 5 281
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 709
 7. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna 3 332
 8. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 2 853
 9. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite 2 539
 10. Nechajte kryptomeny na Fumbi 1 999
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Šieste poschodie stavby na rohu ulíci Vajnorskej a Odbojárov využíval Norbert Bödör na pracovné schôdzky.

Odborníci označili bytovku za zlý výber, keď chce niekto schôdzku utajiť.


8 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Od pondelka bude v čiernej farbe až 24 okresov.


a 1 ďalší 6 h
Obezitologička Adela Penesová.

Obezita je epidémiou 21. storočia.


13 h

Neprehliadnite tiež

V utorok spustilo ministerstvo zdravotníctva očkovanie treťou dávkou proti covidu ľudí nad 55 rokov, pacientov so zníženou imunitou a zdravotníkov. Ilustračné foto

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 465-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 957 obetí.


a 1 ďalší 5 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


5 h
Skryť Zatvoriť reklamu