SME
Sobota, 16. október, 2021 | Meniny má VladimíraKrížovkyKrížovky

Spomedzi nakazených bolo 98 percent nezaočkovaných ľudí (minúta po minúte)

Nepribudla ani jedna obeť.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

20:30 Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj vo štvrtok.

Skryť Vypnúť reklamu

20:07 SVET Nákazlivejší variant delta už tvorí v Poľsku 80 percent prípadov nákazy vírusom SARS-CoV-2, informoval minister zdravotníctva Adam Niedzielski.

"Čierny scenár sa stal skutočnosťou. Variant delta, ktorý je skutočnou hrozbou z hľadiska nových infekcií, sa stáva v Poľsku dominantným," povedal Niedzielski.

19:40 SVET Eurokomisia schválila predbežnú dohodu o nákupe 200 miliónov dávok vakcíny americkej farmaceutickej spoločnosti Novavax, ktorá ma zaistiť krajinám EÚ prístup k potencionálnej vakcíne proti koronavírusu.

Po tom, ako vakcínu od spoločnosti Novavax preskúma a schváli Európskou agentúrou pre lieky (EMA), budú môcť členské štáty EÚ nakúpiť na základe tejto dohody 100 miliónov dávok tejto očkovacej látky a prikúpiť ďalších 100 miliónov dávok v priebehu rokov 2021 až 2023.

Skryť Vypnúť reklamu

19:06 SVET Zamestnanci firmy Microsoft v USA musia byť od budúceho mesiaca plne zaočkovaní proti koronavírusu, aby mohli vstupovať do jej kancelárií a na ďalšie pracoviská. Doklad o zaočkovaní bude firma požadovať aj od všetkých dodávateľov a hostí, ktorí vstupujú do jej priestorov v USA. Spoločnosť uviedla, že bude prihliadať na potreby ľudí, ktorým zdravotné problémy alebo iné relevantné dôvody vrátane náboženstva bránia v očkovaní. Ošetrovatelia osôb s oslabenou imunitou alebo rodičia detí, ktoré sú príliš malé na to, aby boli zaočkované, môžu pracovať z domu do januára.

Nová očkovacia politika spoločnosti Microsoft nasleduje po podobných opatreniach, k akým už v USA pristúpili iní zamestnávatelia vrátane firiem Google, Facebook, Disney a Walmart.

Skryť Vypnúť reklamu

18:25 SVET Poľské regióny s nízkou zaočkovanosťou sa vrátia k pandemickým obmedzeniam, keď denný počet infekcií koronavírusom v krajine dosiahne tisíc. V stredu to oznámil minister zdravotníctva Adam Niedzielski. Denný počet nových prípadov nákazy koronavírusom sa v súčasnosti pohybuje okolo 160. Viac ako 80 percent infekcií je podľa ministra v dôsledku delta variantu koronavírusu.

Niedzielski očakáva prudký nárast prípadov koncom augusta a v septembri. Obmedzenia najprv zavedú v regiónoch s najnižším počtom zaočkovaných ľudí.

17:55 SVET Za posledných 24 hodín pribudlo v Chorvátku podľa údajov ministerstva zdravotníctva 271 prípadov koronavírusu. Počet aktívnych prípadov je 1 147, v nemocniciach je hospitalizovaných 153 pacientov.

17:29 SVET Polícia pri kontrole dodržiavania protipandemických opatrení zaevidovala v uplynulom týždni celkovo 34 prípadov porušenia lekárom stanovenej karantény a 192 prípadov porušenia povinnosti nosenia rúšok.

Skryť Vypnúť reklamu

17:11 SVET Globálne minulý týždeň pribudli viac ako štyri milióny prípadov ochorenia Covid-19

Najviac sa koronavírus šíril na Blízkom východe a v Ázii. WHO tiež konštatovala, že počet infekcií vo svete stúpa už viac ako mesiac, ale globálny počet úmrtí klesol o približne osem percent.

16:51 SVET Tri júlové hudobné festivaly v Katalánsku viedli k nárastu šírenia covidu.

Nakazilo sa 2 279 účastníkov, čo je o 58 percent viac, ako úrady predpokladali, informoval v stredu na svojej webovej stránke denník El País s odvolaním sa na výsledky štúdie katalánskej vlády.

16:42 SVET Riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus vyzval na odloženie podávania tretích dávok vakcín proti koronavírusu, aby boli očkovacie látky dostupné aj pre chudobné krajiny, v ktorých veľa ľudí dostalo ešte len prvú dávku.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok WHO žiada počkať s podávaním tretích dávok vakcín Čítajte 

"WHO žiada moratórium na (tretiu dávku) vakcíny aspoň do konca septembra, aby bolo možné zaočkovať najmenej desať percent populácie každej krajiny," vyhlásil Tedros Adhanom Ghebreyesus.

16:03 SVET Čína sprísnila pre svojich občanov pravidlá pri cestovaní v rámci krajiny i do zahraničia. Je to súčasť úsilia zastaviť nárast počtu nových prípadov koronavírusu.

15:16 SLOVENSKO Bez registrácie na počkanie sa môžu aj najbližšiu nedeľu zaočkovať záujemcovia v prešovskom obchodnom centre na sídlisku Sekčov a popradskom obchodnom centre na Dlhých Honoch. Stačí, ak si so sebou vezmú občiansky a zdravotný preukaz.

14:55 SVET - V dejisku olympiády v metropole Tokio zaznamenali v stredu 4166 nových prípadov ochorenia COVID-19. Uvedené číslo predstavuje najvyšší denný prírastok od vlaňajšieho vypuknutie pandémie koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

14:44 SLOVENSKO - Národné centrum zdravotníckych informácií zverejnilo elektronický formulár, prostredníctvom ktorého môžu ľudia kontaktovať jeho operačné stredisko.

Dostupný je na webovej stránke www.nczisk.sk.

14:33 SVET - Nemecká vláda plánuje od jesene rozsiahle obmedzenia pre nezaočkovaných ľudí. Od polovice októbra by sa mali zrušiť i bezplatné testy na koronavírus, ako vyplýva zo správy ministra zdravotníctva Jensa Spahna.

14:31 SVET - Belgicko by po ukončení očkovania malo postupne zrušiť povinnosť používať ochranné rúška. Tvrdia to členovia Expertnej skupiny pre stratégiu boja proti COVID-19, poradného orgánu vlády.

14:30 SLOVENSKO - Dopravný podnik Bratislava sa pre avizované štvrtkové protesty v hlavnom meste pripravuje na odklon minimálne 11 autobusových a trolejbusových liniek MHD.

Skryť Vypnúť reklamu

Tie budú v prípade zablokovaných ulíc a križovatiek premávať po obchádzkových trasách.

14:18 SLOVENSKO - Žilinský kraj utlmí od pondelka činnosť veľkokapacitného očkovacieho centra na Rosinskej ceste v Žiline.

Podľa hovorkyne Lucie Lašovej bude ďalej fungovať druhé očkovacie centrum Epidemiologická ambulancia na Sasinkovej ulici v Žiline.

14:15 SLOVENSKO - Mesto Bratislava požiadalo v súvislosti s avizovanými štvrtkovými protestmi štátnu políciu o ochranu Bratislavy.

Uviedol to primátor hlavného mesta Matúš Vallo s tým, že sleduje otvorene výzvy, aby v najbližších dňoch prišli ľudia z celého Slovenska do Bratislavy blokovať dopravu.

14:10 SLOVENSKO - Informáciou o tom, aký je podiel očkovaných a nezaočkovaných medzi hospitalizovanými v nemocniciach, ministerstvo zdravotníctva nedisponuje. Reagovalo tak na otázku agentúry SITA.

Skryť Vypnúť reklamu

"Aktuálne však pracujeme na úprave výkazov zo strany nemocníc," dodal komunikačný odbor rezortu.

13:40 SVET - V Maďarsku od júna dosiaľ zaregistrovali 189-tisíc záujemcov o očkovanie proti ochoreniu COVID-19 vo vekovej kategórii nad 12 rokov.

13:12 SLOVENSKO - Do zlosovania o očkovaciu prémiu sa zaregistrovalo k strede 12:00 už 362 133 ľudí. Na sociálnej sieti o tom informoval minister financií Igor Matovič.

13:11 SVET - Macao nariadilo povinné testovanie všetkých svojich obyvateľov po tom, čo úrady zistili, že koronavírusovým variantom delta sa nakazili štyria členovia jednej rodiny.

Mesto tak hlási prvé prípady nákazy po vyše 16 mesiacoch

13:10 SVET - Na vstup do Rakúska už nebude stačiť zaočkovanie prvou dávkou. Preukázať sa bude treba potvrdením o zaočkovaní oboma dávkami. Zmena platí od 15. augusta.

Skryť Vypnúť reklamu

12:55 SLOVENSKO - Od 1. januára 2021, kedy sa začalo očkovať proti ochoreniu COVID-19, do konca júla ochorelo a bolo pozitívnych celkom 464 475 osôb. Z tohto počtu malo v anamnéze očkovanie celkom 9 181, čiže 1,95 percenta.

Prvou dávkou bolo očkovaných 6 953 osôb, t.j. 1,5 percenta, druhou dávkou 2 084 pozitívnych, t.j. 0,45 percenta. Pri 144 prípadoch (0,03 %) bol počet dávok nezistený.

Druhou dávkou bolo očkovaných 1 970 254 osôb, u ktorých sa zaznamenalo celkom 2 084 ochorení, čiže u 0,11 percenta.

Deväť osôb bolo pozitívnych po podaní jednodávkovej vakcíny.

Súvisiaci článok Medzi pozitívnymi prípadmi na covid boli takmer dve percentá zaočkovaných Čítajte 

12:30 SLOVENSKO - Polícia sa aj naďalej zaoberá objasňovaním okolností a možnými trestnoprávnymi dôsledkami voči osobám v súvislosti s minulotýždňovými protestami v hlavnom meste.

Súvisiaci článok Polícia sa naďalej zaoberá možnými trestnoprávnymi dôsledkami počas protestov Čítajte 

12:08 SLOVENSKO - Rada RTVS na mimoriadnom rokovaní prerokovala a zobrala na vedomie zvýšenie rozpočtových zdrojov v rámci zmluvy so štátom o 1,8 milióna eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Príspevok je určený na výrobu série žrebovaní očkovacej prémie s názvom Byť zdravý je výhra, ktorá odštartuje 15. augusta.

11:57 SLOVENSKO - Prezidentská záhrada bude pre plánované protesty zatvorená aj najbližšie dni. Jeden z avizovaných protestov by sa mal začať o ôsmej ráno na Hodžovom námestí pred Grasalkovičovým palácom, druhý protest by sa mal konať vo štvrtok ráno pred Úradom vlády na Námestí slobody v Bratislave.

11:45 SLOVENSKO - Zatiaľ čo niektoré členské štáty EÚ už v tomto týždni prvé peniaze na realizáciu plánu obnovy a odolnosti dostali, Slovensko bude na prvú tranžu vo výške približne osemsto miliónov eur čakať ešte minimálne niekoľko týždňov.

11:40 SLOVENSKO - Minulý rok dosiahli výdavky zo štátneho rozpočtu v dôsledku pandémie výšku 108,43 milióna eur. V roku 2021 boli zatiaľ tieto výdavky vo výške 269,43 milióna eur.

Skryť Vypnúť reklamu

11:30 SLOVENSKO -Bratislavská polícia vyzýva ľudí, ktorí sa neplánujú zúčastniť na verejných zhromaždeniach vo štvrtok v Bratislave, aby sa vyhli miestam ich konania.

Apelujú aj na vodičov, aby sa tiež vyhli týmto miestam a rešpektovali pokyny polície.

11:20 SVET - V uplynulých 24 hodinách potvrdili v Maďarsku 59 prípadov nákazy. V súvislosti s ochorením COVID-19 zaznamenali tri úmrtia.

11:10 SVET - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyzvala Spojené štáty, aby zrušili zákaz vstupu na svoje územie pre cestujúcich z Európy zavadený v súvislosti s pandémiou.

11:05 SLOVENSKO - Zdravotníci uplynulý víkend podali vakcínu vo veľkokapacitných očkovacích centrách v Prievidzi a Trenčíne bez predošlej registrácie takmer 650 ľudom.

V oboch centrách očkovali vakcínou Comirnaty od Pfizer/BioNTech.

Skryť Vypnúť reklamu

10:22 SLOVENSKO - Očkovaciu lotériu neschvaľuje 64,1 percenta respondentov, za dobrý nápad ju považuje 24,3 percenta. Na očkovaciu lotériu nemá názor 11,6 percenta opýtaných.

Vyplýva to z prieskumu "Ako sa máte, Slovensko?".

Súvisiaci článok Očkovaciu lotériu považuje za dobrý nápad iba štvrtina opýtaných Čítajte 

10:02 SVET -V Číne zaznamenali v stredu najvyšší denný počet lokálnych prípadov nákazy spôsobených variantom delta za uplynulých niekoľko mesiacov.

Dopomohlo k tomu masové testovanie a dohľadávanie blízkych kontaktov.

Zdravotnícke úrady v stredu hlásili 71 prípadov lokálnej nákazy, čo je najviac od januára tohto roka. Od polovice júla bolo odhalených takmer päťsto lokálnych prípadov nákazy.

10:01 SLOVENSKO - Druhú dávku vakcíny včera dostalo 7 079 ľudí. Úplne zaočkované sú už 2 043 088 ľudí.

Za uplynulý deň dostalo prvú dávku vakcíny 3 793 ľudí, doteraz ňou zaočkovali 2 282 533 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

10:00 SLOVENSKO – Laboratóriá za včerajšok otestovali 6 918 vzoriek PCR testov. Odhalili 94 infikovaných, čo je najviac od 9. júna.

Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 74 vzoriek z celkového počtu 87 sekvenovaných vzoriek.

Predstavuje to 85,1 percentné zastúpenie.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (33), nasleduje Trnavský (13), Bratislavský (11), Žilinský (11), Trenčiansky (9), Prešovský (8), Nitriansky (5) a Banskobystrický (4).

Je medzi nimi 41 mužov a 53 žien.

Vykonalo sa tiež 4 689 antigénových testov, ktoré odhalili desať pozitívnych prípadov.

Koronavírusu nepodľahla žiadna ďalšia obeť.

Počet ľudí, ktorí potrebujú hospitalizáciu, sa zvýšil o jedného. V nemocniciach je momentálne 93 ľudí, potvrdené ochorenie má 48 z nich.

Skryť Vypnúť reklamu

Na JIS sú piati pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebujú traja.

9:36 SLOVENSKO - Košický kraj nateraz neplánuje zatvárať veľkokapacitné očkovacie centrá, ktoré tak naďalej ostávajú v prevádzke.

Centrá sú v prevádzke prevažne cez víkend a očkujú všetkými vakcínami, teda Pfizerom, AstraZenecou, Modernou, Sputnikom V aj Janssenom.

8:30 SVET - Testy v Česku včera odhalili 237 nakazených. Je to síce o vyše 80 viac ako deň predtým, ale o niečo menej ako v utorok pred týždňom.

Zároveň však práve utorok bol jediným pracovným dňom minulého týždňa, kedy pribudlo viac nakazených ako dnešných 237.

8:18 SVET - Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) by mal začiatkom septembra vydať definitívny súhlas na používanie vakcíny vyvinutej konzorciom Pfizer/BioNtech.

Skryť Vypnúť reklamu

Táto vakcína sa v súčasnosti podáva na základe povolenia na núdzové použitie, ktoré jej bolo udelené vlani v decembri. FDA minulý týždeň vo svojom vyhlásení uviedol, že jej konečné schválenie je jednou z jeho najvyšších priorít. Ako "oficiálny termín" si stanovil najneskôr 6. september.

8:00 SVET - Hoci americký štát Florida hlási rekordné čísla, republikánsky guvernér Ron DeSantis naďalej odmieta nariadiť ľuďom nosiť na verejnosti rúška a nazavedie ani obmedzenia pre podniky.

Florida dnes evidovala 11 515 hospitalizovaných s Covidom-19. Podľa agentúry AP je tento údaj už tri dni na rekordných hodnotách a od polovice júna narástol na viac než desaťnásobok. Niektoré nemocnice v snahe zvládnuť nápor pacientov pristupujú k mimoriadnym opatreniam, DeSantis však nárast počtu nakazených a hospitalizovaných podľa AP zľahčuje.

Súvisiaci článok Čo nové vieme o delta variante a kedy sa začne tretia vlna? Čítajte 

7:10 SLOVENSKO - Delta variant koronavírusu, ktorý od konca júla už dominuje aj na Slovensku, sa šíri rýchlo. Nezaočkovaní ľudia ho môžu v najhoršom prípade rozšíriť až na deviatich ďalších ľudí.

Podľa najnovších informácií môže spôsobiť aj vážnejší priebeh nákazy oproti verzii vírusu, ktorá sa šírila na začiatku minulého roka.

“Kľúčová informácia je, že delta vírus je ešte agresívnejší, ako sme si mysleli,“ hovorí pre SME zdravotnícky analytik Martin Smatana.

Zhrnuli sme, čo nové o delta variante vieme >>>>

6:47 SVET - Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) vydalo nové federálne moratórium na vysťahovanie ľudí z niektorých prenajímaných nehnuteľností. Takéto opatrenie vláda USA zaviedla prvýkrát vlani v marci, na začiatku pandémie vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2.

Ako v noci informovala agentúra AFP, "limitovaný" zákaz vysťahovania sa zameria na oblasti s vysokým počtom koronavírusových infekcií.

Pôvodné moratórium prestalo platiť v sobotu a odvtedy bola administratíva prezidenta Joea Bidena pod tlakom, aby hľadala riešenie tejto situácie a zabránila tak aj sociálnym tragédiám, ale najmä šíreniu nového koronavírusu. Výsledky jedného z výskumov totiž ukázali, že vysťahovanie ľudí z ich prenajímaných domovov vedie k nárastu počtu nakazených i úmrtí.

6:15 SVET - Nemecko za posledných 24 hodín hlási 3571 nových prípadov a 25 obetí. Počet nakazených je výrazne vyšší ako pred týždňom, kedy ich bolo 2768. Zároveň ide o najvyšší prírastok od 3. júna (4640).

Sedemdňová incidencia, ktorá udáva, koľko ľudí sa za týždeň v priemere nakazilo na 100-tisíc obyvateľov, od 6. júla stúpla zo 4,9 na dnešných 18,5. Včera bol tento ukazovateľ na hodnote 17,9.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať
 2. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 3. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 4. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 5. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 6. Ľudia v núdzi potrebujú pomoc, nakúpte potraviny aj pre nich
 7. K online predplatnému získate 30€ na nákup v sieti Intersport
 8. ŠFRB:Výstavbu a kúpu nájomných bytov podporujeme reálnymi krokmi
 9. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma
 10. Bratislavu bude sprevádzať luxus
 1. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 2. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 3. Wüstenrot rástol v predaji životného i neživotného poistenia
 4. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 6. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 7. S deťmi za zdravím do Vysokých Tatier
 8. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 9. Šetrenie energie v domácnosti: Diaľkové meranie pomáha sporiť
 10. Projekt „Zdravé oči už v škôlke“ pomáha zachrániť zrak deťom
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 10 050
 2. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 9 434
 3. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 5 892
 4. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 5 501
 5. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 4 677
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 4 222
 7. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 700
 8. Bratislavu bude sprevádzať luxus 3 650
 9. Chceš sa podieľať na tvorbe novín? Pridaj sa k nám 3 361
 10. Z takmer päťsto pláží v Mexiku vyberáme tie najkrajšie 3 039
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu