SME

Ranný brífing: Politici na vakcínach zbierajú body, Výbohovi hrozí zatykač

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Pichnutie čipu, reklama pre farmafirmy, ale aj videá o tom, že očkovanie otvára dvere všade. Parlamentné strany poňali tému očkovania proti Covidu-19 rôzne. Neraz však poznatky vedcov odsúvajú bokom a o očkovaní sa vyjadrujú zmätočne.

Protesty proti všeličomu sa zmenili na znepríjemňovanie života v Bratislave. Ako sa z protestov proti očkovaniu stali blokády hlavného mesta, ako na ne reagovala polícia a čo touto reakciou spôsobila, ale aj kam sa dostala naša krajina, keď extrémisti útočia na novinárov či na náhodných okoloidúcich? Odpovede nájdete v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:

  • Očkovanie a politici. Ako na vakcínach zbierajú body
  • Výbohovi hrozia medzinárodným zatykačom. Už nie je konzulom
  • Daňovú reformu treba, na nehnuteľnostiach vyberáme len tretinu
  • Nebudeme platiť za nemecké zločiny, odkazuje poľská vláda
  • Messiho éra v Barcelone sa končí, s klubom sa nedohodol
  • Oceánske prúdenie je nestabilné. Kolaps môže ovplyvniť počasie v Európe

Očkovanie a politici. Ako na vakcínach zbierajú body

Na Slovensku pribudlo 53 prípadov nákazy koronavírusom pri 5 837 vykonaných PCR testoch. Počet hospitalizovaných stúpol o jedného pacienta na 94. Prvou dávkou vakcíny zaočkovali 4 244 ľudí. Nepribudla žiadna obeť ochorenia Covid-19.

Politické strany zastúpené v parlamente poňali tému očkovania proti Covidu-19 rôzne. Od šírenia hoaxov a antivaxerských vyjadrení až po zvýhodňovanie očkovaných a úvahy o povinnom očkovaní pre niektoré skupiny ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko je v postoji k očkovaniu raritné v tom, že na rozdiel od okolitých krajín tu vakcíny spochybňujú aj strany, ktoré nepatria medzi extrémistické či krajne pravicové.

"Ak už časť politickej opozície iniciatívne nevyzýva ľudí na očkovanie, tak by aspoň nemala spoluobčanov od očkovania odrádzať," vyhlásila v júni prezidentka Zuzana Čaputová. Nie sú to však len predstavitelia opozície, kto sa k podpore očkovania nestaval vždy jasne.

Denník SME pripravil rebríček strán so zastúpením v Národnej rade od antivaxerských po tie, ktoré ho najzreteľnejšie podporujú.

  • Politici o očkovaní: Denník SME sa lídrov politických strán, ktorí vlastným postojom ovplyvňujú aj svojich voličov, pýtal, či ich pri nízkej miere zaočkovanosti na to viac vyzývajú. A tiež to, aké konkrétne informácie presvedčili ich samých, aby sa dali zaočkovať.
  • Vlk, ovca a plameniak: Mohli by sme sa deprimovať, že siedma najmenej zaočkovaná krajina v EÚ je zlý výsledok. S prihliadnutím na tiahly protiočkovací a spochybňujúci front naprieč politickým spektrom však takého skóre vôbec neznie zle, píše Zuzana Kepplová.
  • Šmolkovia sa vírusu neboja: Významná časť slovenskej spoločnosti sa rozhodla poraziť tretiu vlnu pandémie tak, že novú mutáciu vírusu „zošmolkuje“, píše Matúš Ritomský.

Výbohovi hrozia medzinárodným zatykačom

Dlhoročnému priateľovi bývalého premiéra Roberta Fica, podnikateľovi Miroslavovi Výbohovi nepomôže v jeho korupčnej kauze ani status honorárneho konzula Monaka. Funkciu mu po obvinení ministerstvo zahraničia pozastavilo. Je možné, že na Výboha vydajú medzinárodný zatykač.

SkryťVypnúť reklamu

Výboh je v zahraničí, preto ho polícia v stredu nezadržala. Do médií potom poslal vyjadrenie, že je dlhodobo mimo Slovenska „zo súkromných aj pracovných dôvodov“.

Neohlásil, že by sa chystal na polícii prihlásiť sám, ako to nedávno urobili podnikateľ Jozef Brhel či ešte predtým bývalý šéf polície Milan Lučanský. Naznačil, že by mal záujem vypovedať cez telemost.

„Som v kontakte s vyšetrovateľkou,“ napísal Výboh. Je vraj pripravený „na súčinnosť (...) v rámci zákonných a technických možností, ktoré ustanovuje trestný poriadok“.

Vypovedať cez telemost umožnili vyšetrovatelia v apríli stíhanému podnikateľovi Michalovi Suchobovi, ktorý bol v tom čase v Spojených arabských emirátoch. Spravili tak, keď sa Suchoba po obvinení nevrátil dobrovoľne a viazla aj žiadosť o jeho vydanie z emirátov.

SkryťVypnúť reklamu
  • Kažimíra Mýtnik obchádza: „Prichádzame s novinkou,“ oznamoval pred siedmimi rokmi minister financií Peter Kažimír s tým, že jeho rezort má v pláne zavádzať virtuálnu registračnú pokladnicu. Práve pre tento projekt je obvinený Miroslav Výboh. Polícia ho stíha pre úplatok 150-tisíc eur, ktorý si podľa uznesenia polície pýtal v roku 2014, presne vtedy, keď Kažimír hovoril o zavedení virtuálnej pokladnice.
  • Wittenbergerová sa priznala: Obvinená bývala šéfka finančnej správy Lenka Wittenbergerová po zadržaní políciou v rámci akcie Mýtnik III priznala prevzatie peňazí. Polícia ju prepustila na slobodu a zrejme nebude čeliť návrhu na väzbu.

V skratke ďalšie správy zo Slovenska:

  • Polícia blokádu nedovolila: Polícia sa na protest v Bratislave pripravila a mala celú situáciu pod kontrolou. Po predchádzajúcich protestoch tak išlo o zmenu. Dav ľudí sa vtedy rozpŕchol do ulíc a napádal tam okoloidúcich či novinárov. Tentoraz dav na námestí pred Prezidentským palácom obkolesili ťažkoodenci a odmietali ľudí pustiť na cestu.
  • Tornádo v Petkovciach: Obcou Petkovce v okrese Vranov nad Topľou sa prehnalo tornádo. Nahlásené bolo poškodenie viacerých rodinných domov, ktorým zobralo strechu. Polámané sú stromy, strhnuté je elektrické vedenie. Ku kontaktu vzdušného lievika so zemou malo dôjsť pritom len na niekoľko desiatok sekúnd.
  • Rozsiahla obžaloba v kauze Dobytkár: Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Špecializovaný trestný súd v Pezinku rozsiahlu obžalobu v kauze Dobytkár. Obžalovaných je osem fyzických osôb a päť právnických osôb, vrátane Norberta Bödöra a Martina Kvietika.

Ranný brífing vzniká len vďaka predplatiteľom. Ďakujeme.

Staňte sa tiež podporovateľmi. Vyberte si z ponuky predplatného.

SkryťVypnúť reklamu

Daňovú reformu treba, na nehnuteľnostiach vyberáme len tretinu

Bude začiatok budúceho roka v znamení daňovo-odvodovej reformy alebo s ňou už počítať nemáme?

Podľa posledných vyjadrení jej hlavného aktéra, ministra financií Igora Matoviča, sa nachádza v „spiacom režime“. Zdôvodňuje to odporom koaličnej SaS, ktorá podľa neho s ničím nesúhlasí a jej predstavitelia tak nepriamo vyhlasujú, že reformu nepodporia.

Liberáli však odmietajú predovšetkým Matovičovu interpretáciu. „Stále sme nevideli daňovo-odvodovú reformu, o ktorej rozpráva Igor Matovič. Preto sme ani nič nemohli blokovať či uspať,“ tvrdí hovorca strany Ondrej Šprlák.

Jediné, s čím SaS podľa neho zásadne nesúhlasí už od začiatku, je radikálne zvýšenie DPH.

O tom, aké dosahy má koaličné doťahovanie okolo reformy na ekonomický vývoj Slovenska, a či vláda o nej komunikuje aspoň s odborníkmi, sa INDEX rozprával s riaditeľom Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Petrom Goliašom.

SkryťVypnúť reklamu

V skratke ďalšie správy z ekonomiky:

  • Táto vlna covidu bude iná: Pandémia ukázala, akú silu má veda a akú dôležitosť zohráva v spoločnosti. Jej podpora je na Slovensku stále tragická a krajina stráca talenty, ktoré odchádzajú do zahraničia. Podpora vedy a výskumu pritom nie je len o peniazoch, hovorí špičkový slovenský vedec Peter Celec.
  • Pomoc cestovnému ruchu a gastru: Kompenzáciu postavenú na poklese tržieb na pomoc cestovnému ruchu a gastrosektoru počas pandémie nového koronavírusu chce ministerstvo dopravy spätne predĺžiť, plánuje otvoriť ďalšiu etapu pomoci za apríl a máj 2021.
  • Obedy zadarmo vs. daňový bonus: Ak sa deťom vo veku od šesť do 15 rokov poskytne dotácia na stravu namiesto zvýšeného daňového bonusu, pričom rodičia by naň mali nárok, zanikne im nárok na akýkoľvek daňový bonus úplne.

Nebudeme platiť za nemecké zločiny, odkazuje poľská vláda

Od pádu komunistického režimu zaviedla väčšina krajín v strednej a východnej Európe kompenzačné schémy na majetok, ktorý v minulosti nezákonne zhabal štát. Poľsko je jedna z mála krajín, ktorá takúto schému nemá.

Poľský Senát len nedávno prijal novelu zákona, ktorá môže majetkové nároky nielen preživších holokaust ešte viac skomplikovať. Zákon nateraz vyvoláva diplomatický boj najmä medzi Poľskom, Izraelom, ale aj Spojenými štátmi.

K odobratému majetku sa však nielen židovské obyvateľstvo môže dostať súdnou cestou, niektoré budovy presunuli pôvodným majiteľom administratívne. Kontroverzie však vzbudzuje zákon, ktorý stanovuje 30-ročnú premlčaciu lehotu, po uplynutí ktorej sa nebude dať odvolať proti súdnemu zamietnutiu reštitučných nárokov.

Poľská vláda sa chce tak vyhnúť podvodníkom, ktorí systém zisku skonfiškovaného majetku zneužívali. V praxi sa však môže dotknúť tisícok majetkových nárokov.

SkryťVypnúť reklamu

Izraelský minister zahraničných vecí Jair Lapid označil zákon za hanbu a „porušenie práv osôb, ktoré prežili holokaust a ich potomkov“. Do kritiky poľskej vlády sa pustilo aj dvanásť amerických senátorov, ktorí apelovali na prezidenta Andrzeja Dudu, aby zákon v prípade schválenia v Senáte vetoval.

V skratke ďalšie správy zo sveta:

  • Izraelu hrozí lockdown: Izrael bol na jar prvou krajinou, ktorá „dokáže vďaka očkovaniu kontrolovať pandémiu“. Hoci má plne zaočkovaných takmer 60 percent obyvateľov a 80 percent dospelých, krajina teraz opäť zavádza viaceré obmedzenia. Hovorí sa aj o hrozbe ďalšieho lockdownu. Za posledné dni pribúdalo denne okolo tritisíc nakazených.
  • Lukašenko zatvára hranice: Bieloruský prezident Alexander Lukašenko nariadil uzavrieť západné a južné hranice krajiny. Lukašenko tvrdí, že najnovšie udalosti na hraniciach Bieloruska, predovšetkým s Litvou a Poľskom, sú "prinajmenšom alarmujúce". Pohraničná stráž musí podľa neho hranicu chrániť a nedovoliť jej narušenie.
  • Zalesňovanie a ceny potravín: Zvýšená výsadba stromov môže zvýšiť do roku 2050 cenu potravín až o 80 percent, varuje humanitárna organizácia Oxfam. Výsadba stromov sa považuje za kľúčovú v riešení klimatickej krízy. Avšak plocha, na ktorú by bolo potrebné vysadiť dostatok stromov na kompenzáciu skleníkových plynov, ďaleko presahuje voľnú pôdu, ktorú krajiny majú.

Zo zahraničných webov:


Messiho éra v Barcelone sa končí, s klubom sa nedohodol

Argentínsky futbalista Lionel Messi sa s vedením FC Barcelona nedohodol na novej zmluve. Éra 34-ročného útočníka na Camp Nou sa tak skončila.

SkryťVypnúť reklamu

Messiho koniec v katalánskom klube, v ktorom strávil celú profesionálnu kariéru, je prekvapujúci. Pred pár dňami totiž špecializovaný web sport.es informoval, že Argentínčan sa s vedením Barcelony dohodol na novej päťročnej zmluve.

Podľa britského denníka Daily Mail súhlasil Messi s 50-percentnou redukciou platu v porovnaní so zmluvou, ktorú mal s Barcelonou do 30. júna.

"Klub a hráč sa dohodli a deklarovali vôľu podpísať nový kontrakt, k tomu však nepríde kvôli finančným a štrukturálnym prekážkam, konkrétne kvôli predpisom španielskej ligy. V dôsledku nich Messi nemôže zostať v FC Barcelona. Obe strany hlboko ľutujú túto situáciu, keďže prianie hráča zostať sa nesplní. FC Barcelona z celého srdca vyjadruje hráčovi vďaku za jeho prínos k zveľaďovaniu klubu a praje mu všetko len to najlepšie do budúcnosti v osobnom aj profesionálnom živote," uvádza sa v stanovisku FC Barcelona.

SkryťVypnúť reklamu

V skratke ďalšie správy zo športu:

  • Koniec chodeckého maratónu: Olympijská chodecká päťdesiatka v sapporskom parku Odori bola jubilejná – dvadsiata. Ale aj posledná. Tretiu desiatku na parížskych Hrách 2024 už nenačne. Úmrtný list pretekom na 50 km vystavila tvrdohlavá Bachova exekutíva Medzinárodného olympijského výboru za asistencie v ponižujúcom predklone sa hrbiacich členov chodeckej komisie Svetovej atletiky.
  • Dvojkajak nepostúpil: „Semifinále bude masaker,“ predpovedal háčik slovenskej lode Samuel Baláž už po rozjazdách a štvrťfinále dvojkajakov na tisíc metrov na OH v Tokiu. Jeho slová sa naplnili – slovenská dvojica Samuel Baláž a Adam Botek skončila v druhom semifinále na šiestom mieste s časom 3:20,917 a tak sa predstaví iba v B-finále. Do A-finále postúpili prvé štyri posádky.
  • Šprintéri USA pokazili štafetu: Pomalé odovzdávky aj nepresvedčivý bežec na poslednom úseku. Šprintérska štafeta USA v behu na 4x100 m nepostúpila na OH v Tokiu z rozbehov do finále. Vo svojom rozbehu finišovali Američania až na 6. mieste časom 38,10 s. Prestihli ich štafety Číny, Kanady, Talianska, Nemecka a dokonca aj Ghany.

Oceánske prúdenie je nestabilné. Kolaps môže ovplyvniť počasie v Európe

Významný prúd v Atlantickom oceáne zrejme stráca vplyvom klimatickej zmeny svoju rovnováhu. Môže ísť o varovný signál, že sa blíži ku kolapsu, čo by mohlo významne ovplyvniť počasie v Európe i na celom svete.

SkryťVypnúť reklamu

Naznačuje to analýza vedcov z Inštitútu pre výskum klimatických vplyvov v Postdame, ktorú publikovali vo vedeckom časopise Nature Climate Change.

Atlantická južná cirkulácia prenáša popri hladine oceánu masy teplej slanej vody smerom z trópov na sever a pri oceánskom dne zas ťahá chladné vody zo severu na juh.

Vďaka tomuto prúdeniu, ku ktorému patrí aj známy Golfský prúd, sú v Európe stále pomerne mierne teploty. Ovplyvňuje aj počasie na celom svete. Prúdenie je podľa dávnejších zistení najslabšie za posledných 1600 rokov. Strata stability vlastne znamená, že prúdenie by sa mohlo blížiť ku kolapsu a úplne oslabnúť.

V skratke ďalšie správy z vedy a techniky:

  • Metánová bomba: Vedci sa už dlho obávajú "metánovej bomby" - potenciálne katastrofického uvoľnenia metánu pri rozmŕzaní mokradí v sibírskom permafroste. No štúdia od troch geológov teraz ukazuje, že horúčavy v roku 2020 spôsobili nárast metánových emisií "zrejme v omnoho vyšších množstvách" z úplne iného zdroja: rozmrazených skalných útvarov v arktickom permafroste.
  • Pod marťanským ľadom: Sme blízko k objavu života na Marse? pýtali sa mnohí pred tromi rokmi. Vtedy vyšla štúdia, že pod južným pólom červenej planéty by sa mohlo ukrývať rozsiahle jazero tekutej vody. Zo Zeme vieme, že kde je voda, tam je život. No zdá sa, že pod marťanskou ľadovou čiapkou sa napokon neukrýva ani jedno.
  • Ľadom usmrtia mroža: Keď je medveď biely hladný, trúfne si aj na veľkú korisť. Viac ako tonového mroža však nedokáže zabiť len svojím telom. Pomôže si preto kusom ľadu, ktorý zhodí z útesu na nič netušiace zviera. Príbehy o medveďoch bielych, ktoré používajú nástroje na zabíjanie koristi, rozprávajú Inuiti, domorodí obyvatelia Arktídy, už viac ako dvesto rokov. Nová štúdia naznačuje, že nejde o mýty.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Hubová polievka nemusí vždy končiť iba pri slovách. Prekvapte svojich blízkych dobrým obedom!

SkryťVypnúť reklamu

Voľný čas

Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 762
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 210
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 099
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 120
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 386
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 256
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Justin Schütz (Nemecko) strieľa gól brankárovi Dávidovi Hrenákovi (Slovensko), vľavo ho bráni Mário Grman (Slovensko) počas prípravného hokejového zápasu.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Najlepším mužom na ihrisku bol kapitán Fiorentiny Cristiano Biraghi.

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Cadua.


Olivier Archambault (Spišská Nová Ves) a Filip Bajtek (Nitra)

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 19. apríla. Aký je program dňa?


Brankár Spartaku Trnava Dominik Takáč.

Dominik Takáč verí, že sa negatívna séria končí vo finále.


SkryťZatvoriť reklamu