SME
Piatok, 24. september, 2021 | Meniny má Ľuboš, ĽuborKrížovkyKrížovky

Ranný brífing: Žilinkovi ľudia sa rozhádali, nemocnice sa opäť zaplnia

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Prokurátori v anonymnej analýze spochybnili prepustenie Vladimíra Pčolinského. Žilinkov postup sa nezdá ani osloveným odborníkom. Takto sa to nerobí, hovoria. A čo na to generálny prokurátor? Kauzy vysvetľoval iba vybraným médiám.

Žilinka situáciu neupokojil, práve naopak. Čo sa teda deje na generálnej prokuratúre, a čo to spraví s koalíciou? Odpovede nájdete v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:

 • Takto sa to nerobí, hodnotia odborníci z praxe prepustenie Pčolinského
 • Unikát, ktorý nemá obdobu. Na prokuratúre sa šíri analýza prípadu Pčolinský
 • Nad tisíc ľudí v nemocniciach, vrchol tretej vlny môže prísť v októbri
 • Otec, prečo si mi ublížil? Otvorenie Babišovej kampane narušil jeho syn
 • Malý muž už raz zmenil tvár Slovenska. Lobotka prežíva renesanciu
 • Francúzi vrátili na trh luxusnú limuzínu, DS 9 sa už predáva aj u nás

Historická revue: V septembrovom vydaní vás zavedieme do tudorovského Anglicka, v ktorom budete svedkami popráv manželiek kráľa Henricha VIII. Nové číslo magazínu Historická revue už nájdete v predaji.

Skryť Vypnúť reklamu

Takto sa to nerobí, hodnotia odborníci z praxe prepustenie Pčolinského

Prekvapivé rozhodnutie prvého námestníka generálneho prokurátora Jozefa Kanderu zrušiť obvinenie bývalému šéfovi SIS Vladimírovi Pčolinskému vyvolalo vlnu kritiky medzi prokurátormi aj v odbornej verejnosti.

Situácii nepomohla ani tlačová beseda šéfa prokurátorov Maroša Žilinku, ktorý sa Kanderu zastal. A to aj napriek tomu, že Kandera zrušil obvinenie len niekoľko dní pred tým, než bola podaná obžaloba na súd.

„Ani generálny prokurátor Maroš Žilinka, ani doktor Jozef Kandera nie sme alibisti. Nikdy nebudeme pristupovať k naplneniu zákona formálne ani alibisticky,“ povedal Žilinka na tlačovej besede. Jeho prejav v miestnosti sledovali novinári len zo štyroch televízií a dvoch agentúr.

Skryť Vypnúť reklamu

Celoslovenské médiá ako SME, Denník N či portál Aktuality.sk do miestnosti nepustili. „Odsudzujeme škandalózne kádrovanie novinárov zo strany Generálnej prokuratúry,“ reagovala najsilnejšia koaličná strana OĽaNO.

 • Mimoriadna koaličná rada: Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová iniciovala mimoriadnu koaličnú radu, ktorej témou bude paragraf 363 Trestného poriadku. Remišová uviedla, že existencia a hlavne využívanie sporného paragrafu tak, ako to urobila generálna prokuratúra, spôsobuje vážnu nerovnováhu v demokratickom systéme a v právnom štáte.
 • Unesená nádej: Oslobodenie Pčolinského po brutálnom lobingu vládnej strany, ktorá Žilinku presadzovala tak prudko, že bola pripravená aj rozbiť koalíciu, bude navždy zdrojom pochybností, či tie tisíce eur ozaj nevzal, píše Peter Schutz.
 • Vybavovač Kollár: Ak tu niekto dôsledne maril nádej, že by sme mohli na zatknutého exšéfa tajných nazrieť vľúdnym okom ako na spoluobčana, ktorý si zaslúži najmä spravodlivosť, tak to bol Boris Kollár, píše Zuzana Kepplová.
 • Potrebujeme verejnú kontrolu: Pčolinský bol najmä symbolom, a to symbolom nestrannosti vynovených prokuratúr a politiky „rozviazaných rúk“. Pre politiku sú symboly kľúčové, píše Michal Lipták.

Na prokuratúre sa šíri analýza prípadu Pčolinský

Nemá to logiku, výhrady sú formálne a nezohľadňujú bežnú prax vo vyšetrovaní. Tak hodnotí zrušenie obvinenia bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského a právnika Zoroslava Kollára z korupcie anonymná právna analýza, ktorá sa šíri v prostredí prokuratúry. Denník SME ju má k dispozícii.

V úvode analýzy sa autori pozastavujú nad tým, že námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera nezrušil len obvinenie, ale aj samotné začatie trestného stíhania.

Skryť Vypnúť reklamu

"Týmto postupom generálny prokurátor v podstate anuloval celé dokazovanie v tomto prípade. Týmto aktom sú všetky vykonané dôkazy (výsluchy a pod.) nulitné. Ide o absolútne ojedinelý prípad, ktorý vo väzobnej (zrejme ani v žiadnej inej) trestnej veci nemá obdobu," píše sa v analýze.

Kanderovo uznesenie podľa analýzy navyše ruší nielen rozhodnutie prokurátora o obvinení, ale ruší aj predchádzajúce konanie.

"Nie je známe, že by sa doteraz stalo, aby generálny prokurátor zrušil nie rozhodnutie, ale samotné konanie, a nie je zrejmé, čo takýto výrok implikuje, či sa celé konanie stalo neexistentným, alebo aké konkrétne závery treba z tohto výroku vyvodiť," píše sa v analýze, ktorá tento krok hodnotí ako zmätočný a nepochopiteľný.

Skryť Vypnúť reklamu

Analýza odporuje aj Kanderovmu názoru, že v tomto prípade nezákonne začali vyšetrovanie na základe úradného záznamu. Keď totiž Pčolinského námestník a kamarát Boris Beňa šiel proti šéfovi v januári 2021 vypovedať, vyšetrovateľ namiesto zápisnice o trestnom oznámení spísal len úradný záznam, na základe ktorého začal trestné stíhanie.

Nad tisíc ľudí v nemocniciach, vrchol tretej vlny môže prísť v októbri

Na Slovensku pribudlo ďalších 178 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá celkovo ukončili 3 468 PCR vyšetrení. Počet hospitalizovaných pacientov sa nezmenil, v nemocniciach tak leží 97 pacientov. Nepribudla ani žiadna obeť koronavírusu. Prvú dávku vakcíny dostalo 256 ľudí.

Od 300 do 600 nových prípadov covidu denne rovnako ako vlani očakáva do konca septembra analytik Národnej banky Slovensko Martin Šuster. Vrchol tretej vlny epidémie u nás uvidíme podľa prognóz analytikov v októbri či v novembri.

Skryť Vypnúť reklamu

Hoci je väčšina okresov na Slovensku stále v zelenej farbe covid automatu, už o pár týždňov oslovení experti očakávajú výrazný nárast prípadov, za čím bude nasledovať aj viac ľudí na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Spôsobí to najmä návrat 707-tisíc žiakov do škôl, z ktorých veľká väčšina nie je zaočkovaná. Vonku sa ochladilo, čo vírusom praje, a ľudia sa presúvajú do interiérov reštaurácií a kaviarní.

 • Nežiaduce účinky vakcín: Štátny ústav pre kontrolu liečiv eviduje v súvislosti s očkovaním proti koronavírusu 8384 hlásených podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení bolo 928 vyhodnotených ako závažných.

V skratke ďalšie správy zo Slovenska:

 • Rodičovský príspevok: Starí rodičia, ktorí sú poberateľmi starobného alebo predčasného starobného dôchodku, budú môcť od začiatku budúceho roka dostávať aj rodičovský príspevok. Vyplýva to z návrhu novely zákona o rodičovskom príspevku, ktorý do parlamentu predložila skupina koaličných poslancov.
 • Ubytovanie pápeža: Svätý Otec František bude počas septembrovej návštevy Slovenska ubytovaný v priestoroch Apoštolskej nunciatúry v Bratislave. Potvrdil to hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara s tým, že pôjde o jednoduchú izbu.
 • Skalnaté pleso sa prelieva: Po výdatných dažďoch nastala pod Lomnickým štítom neobvyklá situácia. Skalnaté pleso sa začalo vylievať. Pritom podľa riaditeľa Správy Tatranského národného parku Pavla Majka má pleso, naopak, skôr dlhodobo značný deficit zásoby vody.

Ranný brífing vzniká len vďaka predplatiteľom. Ďakujeme.

Staňte sa tiež podporovateľmi. Vyberte si z ponuky predplatného.

Skryť Vypnúť reklamu

Otec, prečo si mi ublížil? Otvorenie Babišovej kampane narušil jeho syn

Český premiér Andrej Babiš oficiálne otvoril predvolebnú kampaň hnutia ANO. Po sérii prejavov a predvolebných sľubov však stranícku akciu narušil premiérov syn Andrej Babiš mladší, ktorý sa na mieste nečakane objavil.

Jeho návšteva vyvolala v tíme premiéra obavy. Potom, ako na miesto dorazil, sa z tímu Babišových marketingových poradcov ozvalo: "A sme v prdeli." Na celom tíme bolo vidieť, že takto si veľkolepé začatie kampane nepredstavovali.

Andrej Babiš junior prišiel v sprievode dokumentaristu Víta Klusáka. Akcia vraj nebola pripravená, spoločne boli podľa tvrdenia režiséra u psychiatra v Ústí nad Labem a na zámok Větruše nad mestom sa prišli len najesť.

Skryť Vypnúť reklamu

Babiš mladší v dave novinárov prišiel až k svojmu otcovi a pýtal sa ho, prečo mu "aj s tým Rusom ublížil". Spomínaným Rusom myslel Petra Protopopova, ktorý ho vraj v roku 2017 proti jeho vôli odviezol na Krym.

Otcovi tiež povedal, že je psychicky v poriadku. "Práve som prišiel od psychológa a mám súdneho znalca, ktorý ma vyšetril," vyhlásil a pýtal sa otca, ako sa cíti, keď ho vidí. "Budem sa brániť a budem bojovať. Nielen za seba, ale aj za druhých ľudí okolo mňa," dodal.

V skratke ďalšie správy zo sveta:

 • Z novinárov robia v Rusku agentov: Sarah Rainsfordová sa ako jedna z prvých novinárok dostala do Beslanu v Severnom Osetsku, keď pri teroristickom útoku zahynulo vyše tristo ľudí. Teraz ju režim Vladimira Putina z krajiny po dvadsiatich rokoch vykázal a odmietol jej predĺžiť víza.
 • Pomáha utečencom z Bieloruska: Aljaksej Franckevič založil v ukrajinskom Ľvove Bieloruské krízové centrum na pomoc ľuďom, ktorí utekajú pred režimom Alexandra Lukašenka. Zháňa im psychológov, právnikov, ale aj jazykovú lektorku, ktorá ich bude učiť ukrajinčinu, aby sa mohli rýchlejšie aklimatizovať.
 • Brusel môže tlačiť na Taliban: Európska únia rokuje s Pakistanom a stredoázijskými krajinami, aby cez svoje územie do Európy pustili obmedzený počet utečencov do Európy. Cestou by mohla byť aj dohoda Turecka a Kataru s Talibanom, podľa ktorej by títo ľudia mohli krajinu opustiť z kábulského letiska.

Zo zahraničných webov:


Malý muž už raz zmenil tvár Slovenska. Lobotka prežíva renesanciu

Svižný, rýchly pri vedení lopty. Štíhlejší. Sebavedomejší. Istejší. Výbušnejší. Už na prvý pohľad to bol iný Stanislav Lobotka, ako na začiatku roka. Nie celkom nový, lebo taký tu už bol, keď trebárs začínal v národnom tíme. Zrejme najvhodnejší pojem súčasného stavu je reštartovaný.

Skryť Vypnúť reklamu

Futbalisti Slovenska v kvalifikačnom zápase o postup na majstrovstvá sveta 2022 remizovali v Slovinsku 1:1. Najlepším hráčom zápasu bol práve Lobotka. Aj keď aj on spravil na začiatku zápasu dve chyby, ktoré by nemal.

Lobotka prežíva v SSC Neapol renesanciu. Schudol, vylepšil si kondíciu a hráva pravidelne v základnej zostave. Pomohla mu výmena trénera. Zásadne. Prišiel zvrat.

"Ak by zostal tréner Gatusso, tak môžem schudnúť aj desať kilogramov, nehral by som. Na moje šťastie sa to vymenilo," priznal Lobotka.

 • Vystúpil z komfortnej zóny: Lobotka bol za posledný rok najkritizovanejším reprezentantom. Aj preto, že po príchode do národného tímu ukázal, že to vie, píše Juraj Berzedi.

V skratke ďalšie správy zo športu:

 • Saganovi pódium ušlo: Víťazom 4. etapy cyklistických pretekov Okolo Beneluxu 2021 sa stal belgický šprintér Tim Merlier z tímu Alpecin-Fenix. O víťazstvo bojoval aj Peter Sagan, ale šprint mu príliš nevyšiel. Dlho bol schovaný a ťažko si hľadal pozíciu.
 • Vážne zranenie Konráda: Brankár hokejového Olomouca Branislav Konrád utrpel v prípravnom zápase proti Hradcu Králové vážne zranenie. V 53. minúte stretnutia ho nešťastne a nekontrolovateľne zasiahla do oblasti krku korčuľa súperovho útočníka Petra Koukala. Nie je v ohrození života.
 • Schmiedlová na US Open končí: Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová neuspela v 2. kole dvojhry na záverečnom grandslamovom turnaji sezóny US Open. Prehrala so štrnástou nasadenou Ruskou Anastasiou Pavľučenkovovou po trojsetovom boji 2:6, 7:5 a 2:6.

Francúzi vrátili na trh luxusnú limuzínu, DS 9 sa už predáva aj u nás

Mimo prémiových značiek je dnes vo vyššej strednej triede áut mŕtvo. Časy, keď Citroën ponúkal luxusnú C6, Peugeot vlajkovú loď 607 či Renault podivný VelSatis, sú preč.

Skryť Vypnúť reklamu

Jeden avantgardný francúzsky počin sa však teraz predsa len objavil a je ním luxusný sedan DS 9. Pred tým, než sa v októbri objavia prvé kusy na slovenských cestách, sme sa pozreli koľko stojí a čo ponúka.

Značka DS, ako už názov napovedá, chce nadviazať na legendárny Citroën DS 19, ktorý na konci 50. rokov znamenal technologickú špičku a synonymum komfortu. Neskôr na ňu nadviazali aj ďalšie Citroëny s hydropneumatickým odpružením, ako SM, CX či XM.

Dnes si síce DS 9 musí vystačiť aj bez neho, komfort však sľubuje vďaka viacprvkovej zadnej náprave a tlmičmi s progresívnymi hydraulickými dorazmi.

V skratke ďalšie auto novinky:

 • Mercedes má elektrickú limuzínu: Mercedes posiela do predaja svoju prvú elektrickú limuzínu. Model EQS zatiaľ veľa konkurentov nemá, najsilnejším je Tesla Model S, Porsche Taycan a Audi e-tron GT. Slovenské zastúpenie zverejnilo podrobnosti výbavy a aj cenu novinky.
 • Nová Kia Sportage: Hoci sme už skôr mohli vidieť zábery dlhšej verzie pre ázijský trh, až teraz spoznávame kratšiu verziu, o ktorej Kia hovorí, že bola navrhnutá špeciálne pre európskych zákazníkov.
 • Rodinná Dacia: Mnohých fanúšikov rodinných Dacií nepotešilo, že modely Logan MCV, Lodgy aj Dokker končia. Ponúkali totiž veľmi dobrý pomer ceny a priestoru. Netreba však zúfať, dostanú náhradu v podobe dvoch rôznych modelov s veľkým kufrom.

Rozhovory ZKH

Mohli sa diať korupčné kauzy za Smeru o akých vypovedajú viacerí nominanti tejto strany? Loví Smer voličov medzi extrémistami? A ako by sa mala zachovať Európska únia k Maďarsku? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s europoslankyňou a zakladateľkou Smeru Monikou Beňovou.

Skryť Vypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Chutné aj trendové sú studené polievky. Brokolicový krém s kalerábom môžete jesť v teplej aj chladenej verzii.

Voľný čas

Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Schátrali tam kúpele, palác aj železnica. Ako kedysi vyzeralo Trnavské mýto?
 2. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 3. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
 4. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 5. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 6. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 7. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 9. Znalec slovenského brandy
 10. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 3. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 4. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 5. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 6. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále
 7. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 8. Spravte si zásoby zdravia
 9. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 10. Nevedomosť poslancov opäť zhorší podmienky pre zamestnancov
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 8 332
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 4 911
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 4 281
 4. Slovenský orloj – svetová atrakcia 4 128
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 614
 6. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 3 546
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 391
 8. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 155
 9. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 032
 10. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 587
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Poverený policajný prezident Štefan Hamran.

Bojuje sa o charakter štátu, tvrdí Hamran.


22 h
Johnny Depp na tlačovej konferencii v San Sebastiáne.

Odpovedal aj na otázku, pred ktorou ho chceli chrániť.


1 h
Minister vnútra SR Roman Mikulec a minister financií SR Igor Matovič.

Za odvolanie hlasovalo 52 poslancov.


4 h
Ľudovít Makó.

Priznávajú sa desiatky ľudí.


18 h

Neprehliadnite tiež

Logo pred budovou Národného ústavu detských chorôb

Pre nezaočkovaných zdravotníkov zabezpečili bezplatné antigénové testovanie každé tri dni.


TASR 15m
Na prešovskom zimnom štadióne už úspešne prebehla aj kolaudácia všetkých sedačiek.

Diváci môžu prísť v dvoch režimoch.


40m
Parlament rokuje o návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi.

Poslanci sa zídu na osobitnej schôdzi, ale musia schváliť jej program.


SITA 52m
Zľava minister vnútra SR Roman Mikulec a minister financií SR Igor Matovič (obaja OĽaNO) počas hlasovania o vyslovení nedôvery šéfovi rezortu vnútra na zasadnutí 40. schôdze Národnej rady SR.

Minister vnútra o nahrávkach, ktoré by ho mali diskreditovať, nič nevie.


SITA 57m
Skryť Zatvoriť reklamu