SME
Sobota, 4. december, 2021 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Štát pozve ľudí na posilňujúcu dávku (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 397-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 558 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sme sledovali online minútu po minúte:

20:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

19:56 SVET - Covidpasy by mali byť v Taliansku povinné pre zamestnancov vo verejnom i súkromnom sektore. Myslí si to taliansky minister pre verejnú správu Renato Brunetta.

"Covidpasy sú geniálne - zvyšujú psychickú i finančnú záťaž pre oportunistov, ktorí sú proti očkovaniu. V budúcnosti musia platiť pre zamestnanie aj vo verejnom i súkromnom sektore," povedal dnes minister.

18:16 SVET - Grécko zavádza prísne pokuty za falošné covid certifikáty. Minister zdravotníctva Thanos Plevris oznámil, že parlament schválil novelu zákona o uvalení pokút vo výške 5 000 eur za každý falošne vydaný certifikát potvrdzujúci očkovanie, zotavenie sa alebo negatívny test na covid.

Súkromné zdravotnícke zariadenia, ktorým zistia vydanie falošných dokumentov, by mohli čeliť pokutám do 50-tisíc eur.

Skryť Vypnúť reklamu

18:00 SVET - Pandémia koronavírusu SARS-CoV-2 celosvetovo spomalila už druhý týždeň za sebou, zaznamenaných bolo menej nových prípadov nákazy aj menej úmrtí.

Od polovice júna pritom čísla rástli, najmä v dôsledku šírenia nákazlivejšieho variantu delta. Informovala o tom v piatok agentúra AFP, odvolávajúc sa na údaje zo svojej databázy.

Počet denných prírastkov nákazy vo svete klesol za uplynulých sedem dní o osem percent na 589 900. Potvrdené prípady predstavujú iba zlomok skutočných prípadov infekcie, čo má súvis aj s rozličnou intenzitou testovania v jednotlivých krajinách, upozornila AFP.

17:00 SLOVENSKO - Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 bez nutnosti registrácie pokračuje. Stačí si so sebou priniesť občiansky preukaz a preukaz poistenca. Termíny pre deti sú v každom kraji.

Skryť Vypnúť reklamu

Dospelí si môžu vybrať očkovacie centrum aj podľa toho, akou vakcínou sa v ňom očkuje. Záujemcovia majú naďalej možnosť dať sa zaočkovať aj v ambulanciách lekárov.

Vakcínou od spoločnosti Pfizer/BioNTech sa očkuje vo všetkých samosprávnych krajoch, vakcínou od Moderny v siedmich. V Bratislave, v Martine a Banskej Bystrici je možnosť dať sa zaočkovať vakcínou od spoločnosti AstraZeneca.

Kompletný zoznam miest a časov, kedy môže verejnosť využiť očkovanie bez registrácie, nájdete webovej stránke ministerstva zdravotníctva.

16:45 SLOVENSKO - Polícia na svojom konte Hoaxy a podvody upozorňuje na príspevok na sociálnych sieťach, v ktorom český lekár tvrdí, že deti sa nemôžu nakaziť koronavírusom. Z tohto dôvodu je údajne zbytočné očkovať deti.

16:35 SLOVENSKO - Prevádzkovateľ kabínkových lanoviek v Tatranskej Lomnici, spoločnosť Tatry mountain resorts, obmedzí od pondelka 13. septembra počet osôb v kabínke na 50 percent alebo na členov jednej domácnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Preprava v lanovkách bude v režime kompletne zaočkovaní. Opatrenie sa netýka detí do 12 rokov.

Dôvodom je prechod okresu Poprad do červenej fázy varovania podľa COVID automatu.

„Splnenie tejto podmienky sa bude kontrolovať pri nákupe lístkov, ako aj pred nástupom do kabínkových lanoviek. Povinnosťou je tiež prekrytie dýchacích ciest počas cesty lanovkou, ako aj v interiéri respirátorom FFP2,“ informoval riaditeľ strediska Vysoké Tatry Dušan Slavkovský.

16:30 SVET - V rakúskych nemocniciach sa nachádza najviac pacientov s diagnózou Covid-19 od konca mája.

V nemocničnej opatere je 668 ľudí s ťažším priebehom, na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 183 pacientov, informovala o tom dnes agentúra APA s odvolaním sa na dáta ministerstiev zdravotníctva a vnútra.

Skryť Vypnúť reklamu

V Rakúsku, ktoré má necelých deväť miliónov obyvateľov, v poslednej dobe stúpa denná bilancia nových prípadov nákazy vírusom SARS-CoV-2.

Za posledných 24 hodín ich pribudlo 2 341, aktívnych prípadov je viac ako 20-tisíc. ľudí.

16:00 SVET - Česko od pondelka 13. septembra preradí do červenej kategórie s vysokým rizikom nákazy koronavírusom Rakúsko, Chorvátsko a Írsko.

Do oranžovej kategórie so stredným rizikom nákazy sa presunú viaceré krajiny vrátane Slovenska, Talianska či Rumunska, informoval portál Novinky.cz.

Pred návratom z krajín v zelenej a oranžovej kategórii je potrebné vyplniť príjazdový formulár a do piatich dní po návrate absolvovať test.

Návrat z červených krajín si vyžaduje vyplnenie cestovného formulára, ako aj povinnosť podstúpiť antigénový alebo PCR test v prípade príchodu hromadnou dopravou.

Skryť Vypnúť reklamu

Výnimka z testovania platí pre zaočkované osoby a pre ľudí, ktorí počas posledných 180 dní prekonali covid. Príjazdový formulár však musia vyplniť všetci bez ohľadu na očkovací status.

15:40 SVET - Poskytovanie posilňovacích dávok vakcíny proti ochoreniu COVID-19 úplne všetkým je zbytočné. Tvrdí to britská vedkyňa Sarah Gilbertová, ktorá skôr vyzýva na distribúciu očkovacích látok do krajín, ktoré ich potrebujú viac. Informoval o tom spravodajský portál BBC.

Gilbertová uviedla, že niektoré zraniteľné skupiny budú potrebovať posilňovacie dávky, ale vo väčšine prípadov sú ľudia stále imúnni.

Britský Spoločný výbor pre vakcináciu a imunizáciu už vyhlásil, že tretiu dávku ponúknu ľuďom s vážne oslabeným imunitným systémom, čo v Spojenom kráľovstve predstavuje až pol milióna ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

15:35 SVET - Nemecký stály výbor pre očkovanie odporúča, aby sa tehotné ženy dali zaočkovať proti ochoreniu COVID-19.

Výbor dnes uviedol, že po zhodnotení dostupných dôkazov vydáva návrh odporúčania pre očkovanie žien od druhého trimestra tehotenstva i dojčiacich matiek dvomi dávkami mRNA vakcín.

Výbor tiež odporúča, aby všetky ženy v plodnom veku, ktoré sa nedali očkovať, tak spravili, aby získali ochranu pred koronavírusom než otehotnejú.

Najmenej jednu dávku vakcíny proti COVID-19 dostali v Nemecku približne dve tretiny obyvateľov a plne zaočkovaných je 61,9 percenta.

15:30 SLOVENSKO - Mimoparlamentné strany Hlas-SD a SNS kritizujú ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského pre očkovanie detí vo veku od päť do 11 rokov vakcínou proti ochoreniu COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Podpredsedníčka Hlasu-SD Zuzana Dolinková šéfovi rezortu zdravotníctva vyčíta, že o tejto téme v stredu 6. septembra informoval nepresne a nejasne, čo spôsobilo chaos medzi rodičmi i pediatrami.

15:10 SVET - Riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu Hans Kluge pochybuje, či bude možné ukončiť pandémiu koronavírusu iba za pomoci očkovania, keďže nové varianty vírusu oslabujú nádej na vybudovanie kolektívnej imunity. Informovala o tom agentúra AFP.

Vzhľadom na možnosť, že koronavírus sa bude šíriť ešte niekoľko rokov, je podľa Klugeho teraz potrebné "postupne prispôsobiť našu očkovaciu stratégiu", a to najmä v súvislosti s podávaním tretích dávok protikoronavírusových vakcín.

V máji riaditeľ organizácie uviedol, že na ukončenie pandémie bude potrebné zaočkovať minimálne 70 percent populácie. Toto už však podľa Klugeho viac neplatí, kedže situácia sa pre nové a nákazlivejšie varianty medzičasom zmenila.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

15:00 SVET - Niektoré maďarské univerzity dovolia študentom zdravotných odborov začať štúdium, len ak budú zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19. K takémuto kroku pristúpili Semmelweisova univerzita v Budapešti či Debrecínska univerzita, informuje o tom spravodajský portál Hungary Today.

14:58 SVET - Chorvátsko je od štvrtka 9. septembra zaradené z pohľadu pandémie koronavírusu medzi červené krajiny. Rozhodlo o tom Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb, informovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Pri vstupe do krajiny sa okrem plnej zaočkovanosti akceptuje aj preukázanie sa negatívnym výsledkom PCR testu, ktorý nesmie byť starší ako 72 hodín.

Akceptuje sa aj negatívny výsledok antigénového testu, ten nesmie byť starší ako 48 hodín. Potvrdenie o očkovaní či testoch musí byť v anglickom či chorvátskom jazyku.

Skryť Vypnúť reklamu

Aktuálne podmienky vstupu a tranzitu platia minimálne do stredy 15. septembra, nevylučuje sa ale ich predĺženie.

14:55 SLOVENSKO - Od začiatku septembra sa v Trenčianskom samosprávnom kraji infikovalo novým koronavírusom 298 osôb. Vyplýva to z informácií Národného centra zdravotníckych informácií.

Najviac infikovaných pribudlo v septembri v Trenčianskom okrese, kde PCR testy odhalili 118 nových prípadov ochorenia na COVID-19.

Nasledovali okresy Prievidza (44), Bánovce nad Bebravou (34), Partizánske (28), Ilava (22), Nové Mesto nad Váhom (21), Považská Bystrica (14), Myjava (11) a Púchov (šesť).

V nemocniciach bolo k včerajšku hospitalizovaných 33 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19, 29 z nich bolo v Trenčianskom okrese, štyria v okrese Prievidza. Na umelú pľúcnu ventiláciu bol pripojený jeden pacient s COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

14:30 SVET - Vakcíny proti ochoreniu COVID-19 poskytujú silnú ochranu aj rok po podaní prvých dvoch dávok.

Krvné testy dobrovoľníkov, ktorí boli zaočkovaní pred viac ako rokom, potvrdili známky dostatočnej ochrany, informovala britská spravodajská stanica BBC.

"Vplyv na to má najmä prvá dávka vakcíny bez ohľadu na to, komu je podaná," povedala Sarah Gilbertová, vedúca tímu výskumníkov, ktorí vyvinuli vakcínu proti koronavírusu Oxford/AstraZeneca.

Druhá dávka mieru ochrany podľa jej slov ešte zvyšuje a treťou dávkou by sa táto imunita mala udržať, prípadne ešte mierne zlepšiť.

14:10 SLOVENSKO - Americký prezident Joe Biden ešte včera predstavil nové protipandemické opatrenia, ktoré od zamestnancov veľkých podnikov vyžadujú, aby sa nechali zaočkovať alebo aspoň raz za týždeň absolvovali test na koronavírus.

Skryť Vypnúť reklamu

V čase, keď nové infekcie pribúdajú rýchlym tempom, sa počíta aj s povinným očkovaním miliónov zamestnancov federálnej vlády.

Ako informuje spravodajský portál bbc.com, celkovo sa nové požiadavky týkajú asi 100 miliónov zamestnancov.

Načítavam video...

14:00 SVET - Rusko od 21. septembra zruší platnosť všetkých pandemických opatrení pre letecké spojenia s Bieloruskom, informovala v piatok agentúra TASS s odvolaním sa na ruský operačný štáb.

Ruský prezident Vladimir Putin včera na základe výsledkov rozhovorov s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom oznámil, že Moskva sa rozhodla tieto opatrenia zrušiť.

Putin pripomenul, že pred zavedením covidových opatrení bolo medzi krajinami viac ako 200 letov týždenne. V súčasnosti ich je 36.

13:50 SLOVENSKO - V očkovacom centre Detskej fakultnej nemocnice Košice dosiaľ zaočkovali proti ochoreniu COVID-19 takmer 300 detí vo veku od 12 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

V nemocnici v tomto období registrujú už aj prvé prípady hospitalizácie detí s týmto ochorením.

Očkovacie centrum otvorili 3. septembra, očkovanie prebieha každú stredu a piatok od 8.00 do 13.00 h. Prvé dva dni zaočkovali 193 detí, ďalšia zhruba stovka pribudla v piatok.

Nemocnica ponúka možnosť očkovania detí od 12 rokov pod dohľadom pediatrov vakcínou Comirnaty od spoločnosti Pfizer/BioNTech.

Rodičom detí odporúča registráciu na portáli www.nczisk.sk, možnosť prísť však majú aj neregistrovaní záujemcovia.

13:30 SLOVENSKO - Ľudia, ktorí budú patriť medzi úvodné priorizované skupiny ohľadom posilňovacej dávky vakcín proti ochoreniu Covid-19,, budú na možnosť zaočkovania upozornení SMS správou, aktívne sa hlásiť nemusia, oznámilo Ministerstvo zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

Plne zaočkovanej osobe môže byť aplikovaná tretia dávka mRNA vakcíny najskôr po 8 mesiacoch. Aplikáciu tretej dávky mRNA vakcíny možno podať plne zaočkovanej osobe ktoroukoľvek vakcínou (vektorová, mRNA) proti ochoreniu COVID-19.

13:25 SVET - Ako vyzerá laboratórium vo Wu-chane, ktoré podozrievajú z rozšírenia covidu? V laboratóriu boli smrtiacejšie vírusy.

Vzniklo za pomoci Francúzov. Išlo pritom o prvé laboratórium tohto typu v Číne, kým vo svete už fungovalo niekoľko desiatok podobných laboratórií na najvyššej úrovni zabezpečenia.

Číňania dúfali, že sa im podarí predísť podobnej katastrofe, akou bolo vypuknutie vírusu SARS v roku 2003. Epidémia zahanbila Peking a stála post vtedajšieho ministra zdravotníctva.

Súvisiaci článok Ako vyzerá najzabezpečenejšie laboratórium vo Wu-chane, ktoré podozrievajú z rozšírenia covidu? Čítajte 

12:55 SVET - Vysoká miera zaočkovanosti umožnila v piatok Dánsku zrušiť všetky protipandemické obmedzenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Opatrenia v krajine platili 548 dní a Dánsko sa stalo jednou z prvých krajín Európskej únie, ktorá pristúpila k zrušeniu všetkých opatrení, informovali agentúry AP a AFP.

Dánsko rušilo jednotlivé opatrenia postupne, avšak od piatka prestáva platiť aj posledné nariadenie, na základe ktorého sa návštevníci nočných klubov museli pri vstupe preukázať digitálnym covidpasom - preukazom o očkovaní proti koronavírusu.

12:05 SLOVENSKO - V nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 179 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň, väčšina z nich je nezaočkovaná, 12,33 percenta tvoria plne zaočkované osoby, oznámila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Z 377 osôb, ktoré mali včera pozitívny PCR test na ochorenie COVID-19, je 24,74 percenta plne zaočkovaných. Pozitívny antigénový test malo 125 osôb, z nich 26,09 percenta boli plne zaočkovaní ľudia.

12:00 SVET - Mestskú hromadnú dopravu v Prahe využíva denne asi o 200 000 až 300 000 cestujúcich menej ako pred pandémiou.

Najväčší pokles eviduje metro, ktoré využíva namiesto niekdajších asi 1,13 milióna v súčasnosti 814 000 ľudí denne.

Časť chýbajúcich cestujúcich sú turisti, ktorí do Prahy neprichádzajú, a časť ľudí presadla do áut. Vyplýva to z dokumentu, ktorý pre magistrát pripravila organizácie ROPID.

11:40 SVET - Nemecká spoločnosť BioNTech chce v najbližších týždňoch požiadať úrady o schválenie svojej vakcíny proti Covidu-19 pre deti od päť do jedenásť rokov.

Nemeckému týždenníka Der Spiegel to povedala Özlem Türeciová, spoluzakladateľka firmy BioNTech, ktorá očkovaciu látku nazvanú Comirnaty vyvinula spoločne s americkým farmaceutickým gigantom Pfizer .

"V najbližších týždňoch úradom na celom svete, aj tu v Európe, predložíme štúdiu o päť až jedenásťročných deťoch a požiadame o schválenie pre túto vekovú kategóriu," povedala Türeciová.

Spoločnosť podľa nej už pripravuje výrobu detskej vakcíny. Bude obsahovať rovnaké látky ako tá pre dospelých, bude ich ale o niečo menej.

11:10 SVET - Niekoľko popredných amerických leteckých spoločností upozornilo, že nárast prípadov ochorenia COVID-19 v dôsledku delta variantu koronavírusu negatívne vplýva na predaj leteniek a ďalej spomaľuje obnovu cestovného ruchu.

Uvádzajú, že po mesiacoch zlepšujúcej sa situácie predstavoval august z pohľadu počtu zájazdov sklamanie.

Generálny riaditeľ spoločnosti Delta Air Lines Ed Bastian včera uviedol, že ľudia síce stále cestujú, ale kľúčové segmenty, ktoré tvoria obchodné a medzinárodné lety, stále do značnej miery absentujú.

11:05 SLOVENSKO - Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv nahlásili v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu k 8. septembru 8471 podozrení na nežiaduce účinky.

Nežiadúce účinky hlásia pri všetkých vakcínach. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 958 ako závažných.

11:00 SLOVENSKO - Očkovanie pre deti od piatich rokov bude možné na základe povolenia ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO).

"Očkovanie bude môcť byť realizované na žiadosť rodičov pri vysoko individualizovanom prístupe zohľadňujúc riziko a benefit očkovania dieťaťa. Očkovanie sa odporúča u rizikových detí, u ktorých by prekonanie ochorenia COVID-19 mohlo viesť k vážnemu poškodeniu zdravia, prípadne zhoršeniu základného ochorenia," reagovalo Ministerstvo zdravotníctva.

Konkrétne má ísť o žiadosť o povolenie na používanie neregistrovaného lieku.

Povolenie na očkovanie má byť podľa hovorkyne rezortu Zuzany Eliášovej tiež na základe odborného stanoviska Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.

"Očkovanie v tejto vekovej skupine je nateraz možné podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv odporučiť len v individuálnych prípadoch, keď hrozí riziko vážneho priebehu ochorenia COVID-19. Pomer prínosov a rizík pre konkrétneho detského pacienta má posúdiť jeho ošetrujúci lekár," informovala hovorkyňa ústavu Magdaléna Jurkemíková.

10:40 SLOVENSKO - Podľa epidemiologičky Márie Pompovej z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Poprade v predchádzajúcom týždni do nedele 5. septembra v okrese zistili 59 nových prípadov. V porovnaní s posledným augustovým týždňom ide o stopercentný nárast.

Štyri triedy na školách v okrese sú už zatvorené. Od pondelka 13. septembra bude Popradský okres červený, teda v prvom stupni ohrozenia. V popradskej nemocnici platí až do odvolania všeobecný zákaz návštev.

10:35 SVET - Svetová zdravotnícka organizácia dnes vyzvala na rozsiahle reformy európskeho zdravotného systému, informovala agentúra DPA.

Aj napriek opakovaným varovaniam pred globálnou pandémiou nebol svet pripravený na nový druh koronavírusu, ktorý sa prvýkrát objavil na konci roku 2019, uviedol Hans Kluge, riaditeľ organizácie pre Európu.

"Vyzývame na opatrenia na všetkých úrovniach spoločnosti – na nápravu naštrbených spoločností, na ochranu zdravia planéty, na inovácie a investície do zdravotníckeho systému a na lepšie európske a globálne vedenie," uviedol Kluge.

10:20 SLOVENSKO - Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 86 vzoriek z celkového počtu 87 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 98,9-percentné zastúpenie.

10:15 SVET - Americkí lekári tvrdia, že na budúci mesiac by mohli byť zverejnené údaje z testov, ktoré by mohli pripraviť pôdu pre núdzové použitie vakcín proti koronavírusovému ochoreniu COVID-19 u detí mladších ako 12 rokov. Informoval o tom spravodajský portál NBC Chicago.

Jeden z lekárov dohliadajúci na klinickú štúdiu vakcíny od spoločnosti Moderna v chicagskej detskej nemocnici Lurie uviedol, že očkovacia látka by mohla už na jeseň dostať povolenie na použitie u detí vo veku od 5 do 11 rokov a do konca roka aj pre mladšie deti.

Klinické skúšky vakcín proti koronavírusu pre deti mladšie ako 12 rokov, ktoré okrem Moderny robí aj konzorcium Pfizer/BioNTech, trvajú už niekoľko mesiacov. Výsledky štúdií na oboch vakcínach boli "odbité", keď Úrad pre kontrolu potravín a liečiv požiadal oboch výrobcov, aby do nich zaradili viac detí.

10:10 SLOVENSKO Prvú dávku očkovacej látky proti koronavírusu v pribehu včerajšieho dňa dostalo 2 256 osôb, čím ich celkových počet presiahol 2,4 milióna. Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 202 040 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 4 146 ľudí.

10:00 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 377 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Laboratóriá vyhodnotili 6 552 vzoriek. Pozitivitu teda vykázalo 5,75 percenta vzoriek.

Koronavírus na Slovensku: Aktuálne grafy nájdete tu

Z 12 213 vzoriek odobratých prostredníctvom antigénového testovania bolo pozitívnych 125 (1,02 percenta).

Počet obetí v súvislosti s ochorením Covid-19 sa zvýšil o dve na celkových 12 558, informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií.Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (115), nasledujú Žilinský (56), Bratislavský (50), Banskobystrický (46), Trnavský (42), Prešovský (29), Trenčiansky (24) a Nitriansky (15). Je medzi nimi 197 mužov a 180 žien.

Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 189 912 a žien 207 847.

V nemocniciach sa v súvislosti s koronavírusom nachádza 177 pacientov, o dvoch menej ako v predchádzajúcom dni. Potvrdené ochorenie Covid-19 má 138 ľudí. Na JIS sú 23 pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 14 osôb, uviedlo Ministerstvo zdravotníctva.

Od začiatku pandémie vyhodnotili 3 441 686 PCR testov, z toho 397 759 s pozitívnym výsledkom. Celkový počet vykonaných antigénových testov je 37 890 821, z toho 386 091 vykázalo pozitivitu.

9:35 SLOVENSKO - Primár Jakub Hložník vedie 14 rokov oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny v nemocnici na Antolskej ulici v Petržalke. Vo videu hovorí o nevyspytateľnosti ochorenia Covid-19 a o tom, prečo sa nedá spoliehať na to, že zdravý človek s dobrou imunitou bude mať bezproblémový priebeh.

08:47 SVET - V Spojených štátoch sa od piatka zvyšuje pokuta pre cestujúcich, ktorí porušia nariadenie vyžadujúce nosenie rúšok v lietadlách, vlakoch a ďalších prostriedkoch hromadnej dopravy.

08:04 SVET - V Českej republike pribudlo za posledný deň 421 nových prípadov nákazy. V porovnaní s minulým štvrtkom je to o 116 viac.

07:37 SVET - Študenti v americkom meste Los Angeles, ktorí sú starší ako 12 rokov, musia byť očkovaní, pokiaľ sa chcú zúčastniť prezenčného vyučovania. Opatrenie sa dotkne asi 630-tisíc žiakov.

06:28 SVET - V Nemecku za posledný deň pribudlo 12 969 nových prípadov nákazy koronavírusom a 55 úmrtí súvisiacich s ochorením Covid-19.

00:30 SVET - Americký prezident Joe Biden predstavil nový plán federálnej vlády v boji proti ochoreniu Covid-19, podľa ktorého 100 miliónov Američanov musí byť zaočkovaných alebo pravidelne podstupovať testy na koronavírus. Cieľom je zvýšiť zaočkovanosť a zastaviť šírenie mutácie delta.

Vo svojom prejave z Bieleho domu Biden kritizoval asi 80 miliónov obyvateľov USA, ktorí nie sú zaočkovaní napriek tomu, že vakcíny sú už niekoľko mesiacov dostupné. "Boli sme trpezliví. Ale naša trpezlivosť slabne a na vaše odmietanie doplácame všetci," povedal. Neočkovaná menšina ľudí podľa neho môže "spôsobiť veľké škody a už ich spôsobuje".

Načítavam video...

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tento rok turizmu neprial
 2. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 5. Opäť sme na dobrej vlne
 6. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 7. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 8. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 9. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 10. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 1. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 2. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 5. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 6. Opäť sme na dobrej vlne
 7. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 8. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 1. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 17 138
 2. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 12 103
 3. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 798
 4. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 7 459
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 813
 6. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 5 627
 7. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 3 997
 8. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 3 765
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 3 247
 10. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 2 925
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister financií Igor Matovič predstavuje svoj návrh dávať 500-eurové poukazy ľuďom nad 60 rokov za to, že sa dajú zaočkovať proti ochoreniu Covid-19.

Ekonómovia odhadujú, že poukážka priláka len asi stotisíc ľudí.


9 h
Peter Schutz.

Zo slovenských verejných peňazí robí bankomat samotná žaba na prameni.


10 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


4 h
Obchod Pepco v Bratislave. (ilustračné foto)

Milan Drahoš o nejednoznačnosti lockdownu i útokoch na zamestnancov.


12 h

Neprehliadnite tiež

Spravodajský kvíz denníka SME, 4. december 2021.

Vybrali sme správy z posledných dní.


a 1 ďalší 4 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


4 h
Ilustračné foto.

Vo väzbe bol od augusta v súvislosti s kauzou Vata.


SME.sk 6 h
Skryť Zatvoriť reklamu