SME
Pondelok, 29. november, 2021 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Po zhoršení situácie sa nemocnice budú reprofilizovať v troch fázach (minúta po minúte)

PCR testy odhalili 902 nakazených.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

16:20 SVET - Všetci štátni zamestnanci v Slovinsku sa musia povinne dať zaočkovať. Pri vstupe na pracoviská, ktoré financuje vláda, vrátane štátnych nemocníc, už nebude stačiť PCR test.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetci štátni zamestnanci sa budú musieť dať zaočkovať prvou dávkou vakcíny do 1. októbra. Ak nebudú očkovaní látkou spoločnosti Johnson & Johnson, ktorá sa aplikuje v jednej dávke, do mesiaca sa budú musieť dať zaočkovať aj druhou dávkou.

15:35 SVET - Pandémia bola pre Európsku úniu veľkou skúškou, ale v mnohom ju posunula vpred. Jej zvládnutie je dôkazom, že ak sa členské štáty spoja, dokážu reagovať rýchlo a efektívne, zhodli sa na tom slovenskí poslanci Európskeho parlamentu v piatok v Bratislave v rámci diskusie o výročnej rozprave o stave Európskej únie, kde Ursula von der Leyenová hovorila o najakútnejších výzvach, ktoré pred Úniou v súčasnosti stoja.

Podpredseda EK pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroš Šefčovič poukázal na to, že cieľ dosiahnuť do konca septembra 70-percentnú zaočkovanosť u populácie sa podarilo splniť už koncom augusta.

Skryť Vypnúť reklamu

15:25 SLOVENSKO Zhoršenú epidemickú situáciu pociťujú už aj stredné školy v Žilinskom samosprávnom kraji. Dištančnú formu vzdelávania zaviedla už tretina stredných škôl.

„Na stredných školách Žilinského kraja aktuálne evidujeme už 904 žiakov z 39 tried, ktorí sa vyučujú dištančne. Dôvodom je pozitívne testovaný spolužiak alebo pedagóg. Celkový počet žiakov na dištančnom vzdelávaní sa tak v priebehu jedného týždňa zvýšil o 176 percent,“ uviedol riaditeľ odboru školstva ŽSK Ľuboš Berešík.

15:10 SVET - V ázijskej Kambodži chcú zabezpečiť bezpečný návrat školákov do tried, preto začali očkovať deti vo veku od 6 do 11 rokov.

Tamojší premiér Hun Sen v piatok sám dohliadol na spustenie očkovacej kampane v tejto vekovej kategórii, pričom vakcínu podali i jeho vnúčatám a deťom ďalších vysokých štátnych predstaviteľov.

Skryť Vypnúť reklamu

Kambodža už predtým očkovala staršie deti a Hun Sen požiadal zdravotnícke orgány, aby preskúmali možnosť zahrnúť do vakcinácie aj deti vo veku od 3 do 5 rokov.

Od februárového spustenia vakcinácie v približne 17-miliónovej Kambodži dostalo najmenej jednu dávku 72 percent ľudí, ktorých očkujú predovšetkým čínskymi látkami Sinovac a Sinopharm.

13:50 SLOVENSKO - Takmer polovica obyvateľov Trenčína je plne zaočkovaná, informovala hovorkyňa mesta Erika Ságová.

„Naše mesto je zo všetkých slovenských miest a obcí na 196. mieste v zaočkovanosti. Po prvej dávke vakcíny je v Trenčíne 29 006 ľudí, plne zaočkovaných je 27 568 Trenčanov, čo je 49,14 percenta z celkového počtu obyvateľov," uviedla Ságová.

Druhý týždeň po sebe je okres Trenčín zaradený do skupiny okresov v červenej fáze. „K dnešnému dňu bolo vo Fakultnej nemocnici Trenčín hospitalizovaných 40 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 a ďalších 23 hospitalizovaných pacientov čakalo na výsledky testov," doplnila Ságová.

Skryť Vypnúť reklamu

13:15 SLOVENSKO - Cieľom rezortu zdravotníctva je čo najdlhšie, ako to bude epidemiologická situácia umožňovať, udržať nemocnice v štandardnom režime poskytovania zdravotnej starostlivosti, píšu v tlačovej správe.

Reprofilizácia lôžok bude rozdelená do troch fáz. Tretia fáza by predstavovala maximálne kapacity zdravotníckych zariadení. Verím, že k tomu nepríde a aj vďaka očkovaniu sa dokážeme najhoršiemu krízovému scenáru v našich nemocniciach vyhnúť,“ povedal šéf rezortu zdravotníctva V. Lengvarský.

Súvisiaci článok Nemocnice sú na pacientov s covidom pripravené, informuje rezort zdravotníctva Čítajte 

13:10 SVET - Sedemdesiat percent obyvateľov Francúzska je už plne zaočkovaných, pričom aspoň prvú dávku vakcíny prijalo 73,9 percenta ľudí. Situácia sa v súvislosti s infekciou v krajine už štvrtý týždeň po sebe zmierňuje, uviedli v piatok predstavitelia rezortu zdravotníctva v Paríži. Informuje o tom agentúra DPA.

Skryť Vypnúť reklamu

Počas uplynulých troch týždňov klesol aj počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19. Kým prieskumy preukazujú, že počet prívržencov očkovania proti koronavírusu aj pre deti naďalej rastie, klesá miera dodržiavania hygienických opatrení.

Iba 58 percent opýtaných uviedlo, že pri pozdrave upustí od podania ruky či bozku na líce a pravidelne si umýva ruky. Šesťdesiatosem percent Francúzov sa striktne drží predpisov v súvislosti s nosením rúšok, píše DPA.

12:35 SLOVENSKO - Ministerstvo zverejnilo zoznam miest, kde bude možné sa nechať zaočkovať bez registrácie.

Pre záujemcov o očkovanie jednodávkovou vakcínou od spoločnosti Janssen sú pripravené voľné termíny v Bratislave, Komárne, Banskej Bystrici, Žiline, Poprade, Prešove, Humennom a v Košiciach.

Skryť Vypnúť reklamu

Vakcínou Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech a očkovacou látkou Spikevax od spoločnosti Moderna sa bez registrácie bude očkovať vo všetkých krajoch.

Súvisiaci článok Zverejnili ďalšie miesta a termíny na očkovanie bez registrácie Čítajte 

Pre záujemcov o druhú dávku vakcíny Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca a Oxfordskej univerzity budú k dispozícii dva termíny v Banskej Bystrici a jeden v Bratislave. Deti od 12 rokov sa budú môcť dať zaočkovať v 39 vakcinačných centrách, ktoré sú rovnomerne rozložené po celom Slovensku.

12:20 SVET - Maďarsko nezavedie povinné očkovanie proti covidu. Orbánov kabinet podľa jeho slov predĺži aktuálnu epidemiologickú pohotovosť a súčasne aj stav zdravotnej núdze až do konca tohto roka. Orbánove vyjadrenia zazneli v pravidelnom rozhovore pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu Kossuth Rádió.

Premiér poznamenal, že riešenie štvrtej vlny pandémie nevidí v nosení rúšok, od ktorých ale nechce nikoho odhovárať. Obyvateľov Maďarska vyzval, aby sa dali zaočkovať vakcínou proti ochoreniu COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

11:11 SLOVENSKO - Prvých asi 30 žiakov stredných škôl zo Zvolena zaočkovali v priestoroch tamojšieho Gymnázia Ľudovíta Štúra. Ide o iniciatívu Banskobystrického samosprávneho kraja, prvú svojho druhu na Slovensku.

"Zatiaľ máme prihlásených na 59 stredných školách kraja približne 400 žiakov, ktorí sa chcú dať zaočkovať. Očkovanie budeme realizovať postupne, podľa záujmu jednotlivých škôl, nie len v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK," uviedol podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Ako dodal, sú školy, kde záujem o očkovanie prejavila väčšina žiakov, ale sú aj také, kde sa neprihlásil nikto.

Ministerstvo školstva iniciatívu BBSK víta. "Ak sa osvedčí, prenesieme ju aj do ostatných krajov," povedal Gröhling na brífingu počas návštevy zvolenského gymnázia.

Skryť Vypnúť reklamu

10:50 SLOVENSKO - Podmienky nároku na pandemickú OČR sa od začiatku školského roka nemenili, stále platia pravidlá, ktoré boli zavedené od 12. marca 2020.

Pandemickú OČR môžu zo Sociálnej poisťovne naďalej poberať rodičia detí do 11 rokov, resp. 18 rokov veku, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, ktoré sa pre uzatvorenie triedy alebo školy učia online.

Súvisiaci článok Tretia vlna naberá na sile. Aké pravidlá platia pre pandemickú OČR? Čítajte 

Nárok na dávku majú aj v prípade, že hygienik nariadil dieťaťu karanténne opatrenie. Možnosť poberať dávku neovplyvňuje to, či dieťa bolo alebo nebolo zaočkované. V prípade starších detí do 16 roku veku si rodičia nárok môžu uplatniť vtedy, ak je dieťa choré a lekár potvrdí potrebu ich osobného a celodenného ošetrovania. Ak dieťa do školy nechodí z obavy pred koronavírusom, rodičovi nárok na dávku nevznikne. V tlačovej správe o tom informovala Sociálna poisťovňa.

Skryť Vypnúť reklamu

10:36 SVET - NHL hlási 98-percentnú zaočkovanosť hráčov. Z približne 700 hráčov pôsobiacich v 32 tímoch NHL zostáva nezaočkovaných posledných desať až pätnásť.

Prvý hokejista, ktorý verejne podstúpil vakcináciou proti novému koronavírusu, bol obranca New York Rangers Jacob Trouba. Podľa vlastných slov to urobil aj preto, lebo jeho manželka v tom čase ako zamestnankyňa na pohotovosti jednej z floridských nemocníc nevedela, kam skôr skočiť. "Je správne nechať rozhodnutie na ľudí, či sa chcú zaočkovať alebo nie. Podľa mňa je však správne podstúpiť to," uviedol Jacob Trouba.

10:34 SVET - V Maďarsku v uplynulých 24 hodinách potvrdili 479 prípadov nákazy novým koronavírusom a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo ďalších päť pacientov. Informoval o tom v piatok operačný štáb na svojej stránke koronavirus.gov.hu.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet hospitalizovaných stúpol za deň o desať na 353. Podporu umelej pľúcnej ventilácie si vyžaduje stav 41 z nich, vo štvrtok ich bolo 40.

Aktuálne je v krajine nakazených 7259 osôb. Počet zaočkovaných prekročil 5,8 milióna, dve dávky vakcíny proti covidu dostalo takmer 5,6 milióna a tretiu dávku podali 590-tisíc ľuďom.

10:00 SLOVENSKO- Za posledných 24 hodín pribudlo 902 nových prípadov nákazy koronavírusom. Laboratória vyhodnotili 8 999 PCR testov, informuje Národné centrum zdravotníckych informácií.

Ďalších 253 pozitívnych odhalilo antigénové testovanie. Vo štvrtok sa formou AG-testov nechalo otestovať 15 199 ľudí.

Pozitivita testov je 10,2 percent pri RT-PCR testoch a 1,66 percenta pri antigénnych testoch.

U nezaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných osôb je percento pozitívnych PCR testov 80,61 percent a percento pozitívnych Ag testov 81,71 percent.

Skryť Vypnúť reklamu

Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 185 vzoriek z celkového počtu 185 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 100-percentné zastúpenie.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (228), nasledujú Žilinský kraj (164), Prešovský (146), Trnavský (105), Banskobystrický (95), Bratislavský (57), Nitriansky (55) a Trenčiansky (52).

Je medzi nimi 469 mužov a 433 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 191 631 a žien 209 619.

Pribudli aj tri obete. Počet osôb, ktoré podľahli vírusu od začiatku pandémie stúpol na 12 569.

Počet hospitalizácií prudko stúpol, za včera hospitalizovali ďalších 139 pacientov. V nemocniciach tak aktuálne leží 393 Slovákov.

Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných až 85,16 percenta ľudí. Na JIS je 26 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 28 osôb.

Skryť Vypnúť reklamu

Prvé očkovanie v priebehu štvrtka absolvovalo 2 565 osôb, čím sa ich počet zvýšil na 2 415 044.

9:10 SVET - Letecká spoločnosť Southwest Airlines je posledná z veľkých amerických aerolínií, ktorá sa snaží svojich zamestnancov motivovať k očkovaniu proti Covidu-19.

Tým, ktorí sa zaočkujú, zaplatí bonus. Neočkovaným, ktorí budú musieť ísť pre koronavírus do karantény, nebude platiť nemocenskú dávku.

8:45 SVET - Ruského filmového režiséra Andreja Zvjaginceva museli počas liečby covidu v Nemecku uviesť do umelého spánku, informoval ruský denník Kommersant.

Päťdesiatsedemročný režisér ochorel už v júli, ale týždeň po prepustení z ruskej nemocnice ho museli znovu hospitalizovať. Stalo sa tak po tom, ako boli jeho pľúca ochromené na 92 percent, a keďže nestačil pľúcny ventilátor, pacienta museli napojiť na umelé pľúca.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzitým sa stav režiséra podľa serveru The Bell zlepšil, mohol byť odpojený od prístrojov podporujúcich životné funkcie a lekári sa ho čoskoro chystajú prebrať z umelého spánku.

8:05 SVET - Testy v Česku včera odhalili 550 nových nakazených. Je to o niečo viac ako deň predtým a zhruba o 130 viac ako pred týždňom.

7:52 SVET - V Nemecku včera pribudlo 11 022 nových prípadov nákazy, čo je zhruba o 1 950 menej ako pred týždňom. S ochorením Covid-19 zomrelo ďalších 20 ľudí.

V prepočte na 100-tisíc obyvateľov za posledných sedem dní (incidencia) pripadá v Nemecku 74,7 nakazených. Tento údaj klesá už štvrtý deň za sebou, pred týždňom bola jeho hodnota 83,8.

Podľa odborníkov počty nových nakazených klesajú, lebo pomaly ustávajú návraty ľudí z dovoleniek, a s tým aj prípady importu infekcie. Okrem toho vo viacerých spolkových krajinách testy po začiatku školského roka odhalili koronavírus u mnohých žiakov, ale vďaka karanténam a pokračujúcemu testovaniu sa počty nakazených v tejto vekovej skupine stabilizovali, alebo dokonca klesli.

Skryť Vypnúť reklamu

Agentúra DPA však pripomína, že aj pred rokom sa sedemdňová incidencia približne o takomto čase o niečo znížila, koncom septembra ale prudko stúpla.

7:15 SLOVENSKO - Očkovacia lotéria sú vyhodené peniaze, ktoré mali byť použité inak, uviedla to vo štvrtok predsedníčka Výboru Národnej rady pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková v politicko-diskusnej relácii Na hrane televízie Joj.

Očkovacia lotéria sú vyhodené peniaze, ktoré mali byť použité inak.

Jana Bittó Cigániková, poslankyňa

Cigániková priznala, že lotéria zvýšeniu zaočkovanosti vôbec nepomohla, počet očkovaných naďalej klesá. „Ukázalo sa presne to, čoho sme sa báli, že ten efekt bude žiadny,” dodala.

7:10 SVET - Taliansko sa stane prvou európskou krajinou, ktorá bude od všetkých zamestnancov požadovať, aby sa preukazovali covidovými certifikátmi.

Povinné covid pasy na všetkých pracoviskách odhlasovala vláda talianskeho premiéra Maria Draghiho jednomyseľne vo štvrtok.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Prvé v Európe. Taliansko schválilo povinné covid pasy na pracoviskách Čítajte 

6:30 SVET - Škótska vláda plánuje požiadať armádu, aby jej zdravotnej záchrannej službe pomáhala pri zvládaní náročnej situácie spôsobenej pandémiou.

Škótska premiérka Nicola Sturgenonová parlamentu oznámila, že jej vláda na možnom povolaní ozbrojených zložiek pracuje. Pripomenula, že "takúto pomoc v súčasnosti armáda poskytuje v Anglicku".

Hovorca škótskej vlády neskôr potvrdil, že vláda plánuje požiadať armádu o pomoc v oblasti naliehavých služieb. Vojaci by tiež mali pomáhať aj na mobilných odberových miestach.

0:00 SLOVENSKO - Od dnes je okres Bardejov zaradený v druhom stupni ohrozenia, teda v bordovej farbe.

„Svadby, ktoré sú plánované ešte tento víkend, by nám urobili niekoľkonásobné zvýšenie počtu pozitívnych v ďalšom týždni,“ napísali regionálni hygienici z Bardejova ministerstvu zdravotníctva.

Práve z tohto dôvodu sú opatrenia pre Bardejov prijaté už dnes. Ich súčasťou je aj napríklad úplný zákaz svadieb, karov či osláv v režime OTP >>>>

Pre zväčšenie kliknite sem

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Proxenta oficiálne potvrdila záujem o ďalšie investície na Kube
 2. Vytvor si svoju budúcnosť podľa vlastných predstáv!
 3. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom
 4. Dávajú osemročnú záruku. Batérie vyvíjajú už desať rokov
 5. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 6. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 7. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 8. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 9. Získaj náskok pred štartom
 10. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 1. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 2. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 3. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 4. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 5. Tipy na darčeky, ktoré potešia každú ženu
 6. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 7. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 8. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 9. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 10. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 389
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 639
 3. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 6 353
 4. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 033
 5. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 134
 6. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 672
 7. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 410
 8. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 316
 9. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 870
 10. Ako predísť intímnym problémom? Vyvolať ich môže aj bežná vložka 1 808
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu