Uznesenia o obvinení tímu Očistec nepotvrdzujú Ficove reči o skupinke v NAKA, ktorá vie dostať do väzby koho chce. Bödörovi či Gašparovi tak zatiaľ inšpekcia putá nesníme. Koalícia v reakcii vytvorí odbornú pracovnú skupinu, riešiť má "obnovu dôvery v právny štát".
Je situácia v polícii čierna a biela, tak ako ju obe strany prezentujú? Alebo je tam viac šedej a hra na dobrých a zlých v tomto prípade nesedí? A ako sa vyznať v tom, čo sa posledné mesiace deje v polícii? Odpovede nájdete v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Inšpekcia v obvineniach odkryla karty, manipuláciu káuz neodhalila
- Mikulec sa v krízovej situácii neukázal. Bráni ho Heger aj Matovič
- Autá s pečiatkou VSŽ? Rezeš chcel na východe stavať automobilku
- Proti rozpínavosti Číny. Pakt s USA a Britániou zabezpečí Austrálii jadrové ponorky
- Sagan bojoval o triumf, v Košiciach ho zdolal iba Hodeg
- Postupné ukrajovanie z reprodukčných práv. Slovensku hrozí scenár ako v Texase
Inšpekcia manipuláciu káuz neodhalila, Zeman usvedčuje Kováčika

Kauza zadržaných vyšetrovateľov NAKA síce pôsobí neprehľadne, no v skutočnosti nijako nepotvrdzuje reči o tom, že by bol na Slovensku systém na vyrábanie kajúcnikov.
V podstate sa týka len káuz okolo takáčovcov a pokusov tímu Očistec začať stíhať takzvaný antitím z Úradu inšpekčnej služby, ktorý kauzu kajúcnikov riešil. Veľké kauzy by tým nemali byť dotknuté.
Z odpočutých rozhovorov navyše vyplýva, že ľudia z tímu Očistec už v júli predpokladali, že ich antitím pod vedením Diany Santusovej príde zatknúť, a obávali sa, že to bude koniec veľkých káuz.
S výnimkou zdržanlivej Sme rodina sa celá koalícia za vyšetrovateľov NAKA postavila a včera zriadila odbornú pracovnú skupinu, ktorá sa má touto situáciou zaoberať. „Máme chyby v systéme, ktoré musíme rýchlo identifikovať,“ vyhlásil šéf OĽaNO Igor Matovič.
Pokračovalo aj pojednávanie s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom, proti ktorému vypovedá takáčovec Matej Zeman.
Ten na pojednávaní potvrdil, že zmanipulovaná výpoveď jeho podriadeného Csabu Dömötöra, okolo ktorej sa kauza kajúcnikov točí, bola v podstate pravdivá. Dömötör si domyslel len to, ako na vlastné oči videl odovzdávanie úplatku.
- Analýza činnosti inšpekcie: Posledný polrok inšpekcia stíha ako na bežiacom páse. A to najmä vyšetrovateľov NAKA, ktorí idú po krku vysokým štátnym exfunkcionárom. Nadácia Zastavme korupciu preto zanalyzovala, ako inšpekcia funguje a prečo je posledné mesiace nadštandardne aktívna.
- Nestačí urobiť reštart: Ak teraz bojujú o prežitie niektoré mocenské skupiny, tak to robia na úkor demokratických inštitúcií. Ak tie rozložia, tak dôveru verejnosti už ťažko navrátia, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
Mikulec sa v krízovej situácii neukázal. Bráni ho Heger aj Matovič

Inšpekcia ministerstva vnútra pri vyšetrovaní kauzy kajúcnikov nasadila na vyšetrovateľov NAKA agenta. Na ich kolegu, bývalého šéfa bratislavských operatívcov Jána Kaľavského, pripevnila mikrofón a on svojich kolegov nahrával.
Z uznesenia, ktoré má usvedčovať vyšetrovateľov NAKA aj prepismi ich rozhovorov, však nevyplýva, že by im Mikulec dával akékoľvek pokyny.
Sám Mikulec považuje také tvrdenie za zarážajúce. „Minister sa nikdy nenecháva informovať o trestných konaniach a nemá vedomosť ani o tých pripravovaných,“ odkázal.
Mikulec tvrdí, že o začatí trestného stíhania NAKA podozrení na inšpekcii sa dozvedel až medializáciou zrušenia predmetného uznesenia námestníkom generálneho prokurátora. A ani následne sa o obsah uznesenia nezaujímal.
Počas vojny v bezpečnostných zložkách, keď tím inšpekcie ministerstva vnútra zadržal štyroch vyšetrovateľov NAKA, ale aj svojho nadriadeného a dočasného šéfa inšpekcie Petra Scholtza, väčšina vládnej koalície ministrovi vnútra verí.
V skratke ďalšie správy zo Slovenska:
- Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili ďalších 370 nakazených, celkovo ich laboratóriá vyhodnotili 4 067. Počet hospitalizovaných sa nezmenil, v nemocniciach aktuálne leží 254 ľudí. Nepribudli žiadne obete ochorenia Covid-19. Prvou dávkou vakcíny zaočkovali 173 ľudí. Situácia v okresoch sa naďalej zhoršuje, štyri už budú v Covid automate bordové.
- Tritisíc prípadov denne: Koncom septembra by mohlo denne pribudnúť 1500 až 3000 infikovaných novým koronavírusom. Denné príjmy do nemocníc by sa mohli pohybovať medzi 75 až 100 prípadmi. Vyplýva to z odhadov ministerstva zdravotníctva, o ktorých po rokovaní vlády informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.
- Matovič tlačí na SaS: Strana SaS má dve možnosti, buď rešpektovať koaličnú zmluvu, alebo ju vypovedať. Po rokovaní vlády to v súvislosti s možným prerozdelením postov vo vláde povedal líder OĽANO Igor Matovič. Ak by sa mala koaličná zmluva vypovedať a posty vo vláde rozdeliť nanovo, Matovič trvá na tom, aby sa to urobilo podľa výsledkov volieb a počtu získaných mandátov v parlamente.
Ak vás baví čítať tento newsletter, skúste aj ďalšie od SME
✍️ Výber šéfredaktorky: Šéfredaktorka Beata Balogová každý týždeň odporúča články, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. Odoberať >
? Víkendový výber: Zaujímavé rozhovory, príbehy či výlety do histórie. To najlepšie z víkendového čítania priamo na váš e-mail. Odoberať >
? Výber rozhovorov: Raz týždenne vyberieme najzaujímavejšie rozhovory, ktoré spravili naši kolegovia. Odoberať >
Ako chcel Rezeš na východe stavať automobilku

Alexander Rezeš bol v roku 1997 vo forme. Skončil síce na pozícii ministra dopravy, ale oddychovať sa nechystal. Prevzal napríklad funkciu prezidenta futbalového klubu Sparta Praha, ktorý rodina veľkopodnikateľa a privatizéra kúpila v roku 1996.
S futbalovým klubom mal vysoké ambície: „Kým nebudeme držať nad hlavou pohár Ligy majstrov, dovtedy nebudeme spokojní.“
Sebavedomie Rezešovi dodávala situácia v biznise. Politika, ktorej opraty držal Vladimír Mečiar, mu hrala do karát. Rezešovcom sa podarilo získať väčšinu akcií v košických železiarňach a svoje bohatstvo ukazovali, kde sa dalo.
Aj preto Rezeš v roku 1997 vyrukoval s projektom, ktorý mal zmeniť pomery jeho impéria na dlhé desaťročia dopredu. „Košické železiarne chcú vyrábať aj automobily,“ vyhlásil vtedy.
Ako sa to skončilo, je dnes jasné. Plány zostali len na papieri. INDEX sa k nim vracia v ďalšej časti seriálu Megalomanské projekty.
V skratke ďalšie správy z ekonomiky:
- Pravidlá pre pandemickú OČR: Tretia vlna pandémie sa už rozbehla a s otvorením škôl sa hneď aj niektoré triedy zatvorili. Z domu sa opäť učia tisícky detí, v karanténe sú aj škôlkari. Kedy môžu rodičia čerpať pandemickú OČR, v akej výške a ako o ňu požiadať?
- Boom e-shopov môže naraziť: Segment logistiky zažíva turbulentný rok a pol. Prvotný šok z pandémie vystriedal najprv hlad po nových skladoch, potom zmena nálad na trhu, neskôr však nastúpili obavy, čo s trhom spraví enormný rast cien.
- Nárast cien energií: Domácnosti by si mali od začiatku budúceho roku priplatiť za elektrinu v priemere o 3 až 4 eurá mesačne. Myslí si to minister hospodárstva Richard Sulík. Aj pri plyne podľa ministra platí, že si domácnosti v budúcom roku priplatia. Podľa Sulíka je za tým výrazný nárast trhových cien plynu.
Austrália, USA a Británia sa spojili proti rozpínavosti Číny

Spojené štáty, Veľká Británia a Austrália uzatvorili nový bezpečnostný pakt, ktorý má posilniť bezpečnosť v indo-pacifickom regióne. Cieľom je tiež utužiť bezpečnostnú spoluprácu medzi krajinami.
Trojica štátov sa bude deliť o pokročilé technológie, vrátane tých na výrobu jadrových ponoriek. Pre Austráliu ide o najvýznamnejšiu zmenu v jej obrannom a strategickom smerovaní za posledné desaťročia. Doteraz ponorky na jadrový pohon nemala.
Pre Austráliu ide o najvýznamnejšiu zmenu v jej obrannom a strategickom smerovaní za posledné desaťročia. Krajina totiž ponorkami na jadrový pohon doteraz nedisponovala. Pakt, ktorý dostal názov Aukus, už skritizovala Čína aj Francúzsko.
V skratke ďalšie správy zo sveta:
- Prepustia nezaočkovaných zdravotníkov: Pracovníkov v maďarskom zdravotníctve, ktorí sa nedali zaočkovať proti koronavírusu, prepustia zo zamestnania. Bude sa to zrejme týkať niekoľkých stoviek zdravotníkov odmietajúcich vakcináciu.
- Účinnosť Moderny časom klesá: Nové dáta z rozsiahlej klinickej štúdie spoločnosti Moderna týkajúce sa jej očkovacej látky proti koronavírusu ukazujú, že účinnosť vakcíny s narastajúcim časom klesá. Podľa výrobcu to znamená, že potrebná je i tretia, podporná dávka.
- Rasové násilnosti v Južnej Afrike: Najmenej 36 ľudí prišlo o život pri konfliktoch medzi černošskou a indickou komunitou v juhoafrickej provincii KwaZulu-Natal. K násiliu došlo po tom, čo protesty proti zatknutiu exprezidenta Jacoba Zumu eskalovali až do etnického násilia.
Zo zahraničných webov:
- The New Yorker: Ako sýrsky vojnový zločinec a dvojitý agent zmizol v Európe
- The Guardian: Potravinové podvody a falošná bavlna: detektívi rozpletajú globálny dodávateľský reťazec
- Vice: Na objekty na okraji slnečnej sústavy vplýva niečo záhadné
Sagan bojoval o triumf, v Košiciach ho zdolal iba Hodeg

Peter Sagan obsadil v 1. etape na Okolo Slovenska 2021 2. miesto. Etapu so štartom a cieľom v Košiciach vyhral Álvaro José Hodeg z tímu Deceuninck - Quick-Step. O víťazovi rozhodol záverečný špurt. Tretí skončil Reinardt Janse van Rensburg z tímu Qhubeka NextHash.
Na Okolo Slovenska to bude do poslednej etapy hra sekúnd. O celkovom víťazovi môže rozhodnúť aj jedna. Rozdiely budú minimálne. Napríklad vlani bol rozdiel medzi víťazom Jannikom Steimlem a druhým Nicom Denzom v poradí ešte menší. Na celé sekundy dosiahli zhodný čas.
Je takmer isté, že tento rok to môže byť veľmi podobné. Kľúčom k triumfu budú bonifikácie v cieli etáp. Víťaz každej etapy ich získa 10, druhý v poradí 6, tretí 4 sekundy.
Alváro Hodeg sa ako víťaz etapy dostal aj na čelo priebežného poradia. Kolumbijčanovi vytvorili tímoví kolegovia ideálnu pozíciu. Na cieľovej rovinke v Košiciach nemal problém vybojovať si viťazstvo.
Ďalšie športové správy:
⚽️ Športový prehľad: Kolegovia zo Sportnet.sk denne pripravujú newsletter Športový prehľad, v ktorom nájdete tie najdôležitejšie športové správy. Aktivujte si jeho odber jedným klikom.
Reprodukčné práva: Slovensku hrozí scenár ako v Texase

Hoci prelomové rozhodnutie Roe vs. Wade práve na texaskom území ako prvom v USA zlegalizovalo interrupcie, tento štát stále patrí k najkonzervatívnejším z federácie a začiatkom septembra v ňom prešiel zákon, ktorý výrazne obmedzil reprodukčné práva žien.
Ani pokusy obmedziť prístup žien na Slovensku k bezpečným a legálnym interrupciám nie sú témou posledných troch rokov. Môžeme ich sledovať už od obdobia vzniku samostatnej republiky.
„Tieto snahy prichádzali pravidelne a opakovane,“ hovorí politologička Adriana Mesochoritisová z ľudskoprávnej organizácie Možnosť voľby.
Myslí si, že aj Slovensku hrozí scenár ako v Texase, a to práve preto, že ľudia, ktorí stoja proti možnosti voľby, sa rozhodli ísť cestou pomalého a nenápadného okliešťovania práv.
„Je to veľmi premyslené a ubližujúce práve preto, že to vyzerá nevinne a často sa skutočné snahy skrývajú za slovíčka ako pomoc ženám,“ hovorí.
V skratke ďalšie správy o rodine a vzťahoch:
- Mačky a psy majú konkurenciu: Vášeň pre izbové rastliny vzplanula minulý rok počas obmedzených možností sociálneho vyžitia u množstva ľudí. Pestovanie zaujímavých izbových rastlín je síce novodobým trendom, no vedci už dlho poukazujú na to, že táto záľuba má množstvo výhod.
- Menštruačné nohavičky: V niektorých krajinách sveta sú už bežne dostupné v drogériách a obchodoch, ako o revolúcii sa o nich píše v lifestylových magazínoch a človek sa nevyhne ani masívnej reklame na sociálnych sieťach. Využívajú sa pritom nielen pri menštruácii, ale napríklad aj pri inkontinencii.
- Ako v deťoch podnietiť fantáziu: Ako nás náš mozog dokáže preniesť do iných svetov? Existujú spôsoby, ako pomôcť dieťaťu naučiť sa vizualizovať a vytvárať si vlastný bohatý vnútorný svet pomocou slov? A prečo je táto zručnosť dôležitá? Peter Mendelsund sa rozhodol dešifrovať, ako si ľudia abstraktne vizualizujú literatúru.
Rozhovory ZKH

Aké vysvetlenie má pre odposluchy vyšetrovateľov tímu Očistec? Čo to znamená pre vyšetrovanie a vyšetrovací tím? A aký vzťah má s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej so špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom.
Podcasty SME
- Ľudskosť: Život s narcistickým partnerom je utrpenie. Vysaje z vás pokoj a sebadôveru
- Svet medzi riadkami: V škole nás učili o peniazoch mýtus. Ako naozaj vznikli?
Karikatúra

Recept dňa

Dodajte na prvý pohľad jednoduchej štrúdli výnimočnosť mandľami a upečte si luxusnú jablkovú štrúdľu.
Voľný čas
Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
