SME
Pondelok, 6. február, 2023 | Meniny má Dorota

Koronavírus na Slovensku: Bratislava dosiahla dôležité číslo v zaočkovanosti nad 50 rokov (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili takmer 406-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 592 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sme sledovali online minútu po minúte:

20:30 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

18:15 SVET - Pandémia nového koronavírusu sa skončí o rok, vyhlásil v rozhovore pre švajčiarsky denník Neue Zürcher Zeitung riaditeľ amerického výrobcu vakcín Moderna Stéphane Bancel.

Do polovice budúceho roka bude vyrobených dostatok vakcín, aby mohol byť proti covidu zaočkovaný každý človek na svete, povedal Bancel švajčiarskym novinám. Očkovanie by sa onedlho mohlo rozšíriť aj na deti od piatich rokov a neskôr už od šiestich mesiacov, uviedol šéf Moderny.

"Tí, ktorí sa nezaočkujú, budú imunizovaní prirodzene, pretože variant delta je veľmi nákazlivý. Celé to dopadne podobne ako s chrípkou: môžete sa dať zaočkovať a prejsť zimou v poriadku, alebo tak neurobiť a riskovať, že ochoriete alebo dokonca skončíte v nemocnici," citovala z rozhovoru agentúra ANSA.

SkryťVypnúť reklamu

Na otázku, či to znamená možný návrat spoločnosti do normálu v druhej polovici budúceho roka, Bancel odpovedal: "Odteraz o rok, predpokladám."

17:00 SVET - Rada EÚ pridala Čile, Kuvajt a Rwandu na európsky zoznam krajín, z ktorých je obmedzené cestovanie v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Zo zoznamu naopak vyškrtla Bosnu a Moldavsko.

Rozhodnutie Rady EÚ bolo prijaté po zhodnotení aktuálnej situácie v týchto krajinách. Zoznam sa bude naďalej prehodnocovať každé dva týždne.

16:50 SVET - Európska agentúra pre lieky má rozhodnúť začiatkom októbra o prípadnom schválení tretej dávky vakcíny proti covidu od konzorcia spoločností Pfizer/BioNTech pre osoby staršie ako 16 rokov.

EMA bude zároveň rozhodovať aj o tretej dávke očkovacej látky od Pfizer/BioNTech a tiež od firmy Moderna pre ľudí s oslabenou imunitou, oznámil to vedúci pracovnej skupiny EMA pre očkovacie stratégie Marco Cavaleri.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok EMA rozhodne o tretej dávke vakcíny Pfizer od veku 16 rokov Čítajte 

16:40 SLOVENSKO - Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová je presvedčená, že v aktuálnej situácii neexistuje v okresoch v II. stupni epidemického ohrozenia žiadny právny základ pre nariadenie zákazu vychádzania, a to až do momentu, kým bude opätovne zavedený núdzový stav.

16:25 SLOVENSKO - Lekárske vyšetrenia, ale napríklad aj rehabilitácie a ďalšia následná zdravotná starostlivosť by mali byť indikáciou na bezplatný PCR test rovnako, ako je ňou v súčasnosti operačný zákrok.

V reakcii na usmernenie Ministerstva zdravotníctva k testovaniu pacientov aj zamestnancov v nemocniciach a ambulanciách to povedala predsedníčka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS).

"Rozumieme, že práve zdravotnícke zariadenia musia robiť všetky opatrenia, aby neohrozovali tých najzraniteľnejších z nás," povedala v mene koaličnej SaS Dodala, že s ministerstvom zdravotníctva rokujú o takých riešeniach, ktoré nezaťažia ešte viac všeobecných lekárov a zároveň nebudú plytvať cennými zdrojmi z verejného zdravotného poistenia.

SkryťVypnúť reklamu

16:00 SLOVENSKO - Mesto Stará Ľubovňa ruší od piatka 24. septembra až do odvolania všetky svoje pripravované kultúrne a spoločenské podujatia. Dôvodom je zhoršujúca sa pandemická situácia v regióne. Samospráva o tom informovala na sociálnej sieti.

15:55 SLOVENSKO - Prešovský samosprávny kraj pokračuje tento víkend v očkovaní pred zimným štadiónom v Humennom. Jednodávkovú vakcínu bude podávať záujemcom bez registrácie priamo z ulice.

15:40 SVET - Izraelské ministerstvo zdravotníctva nariadilo riaditeľom škôl, aby od 3. októbra zakázali vstup do areálu školy všetkým učiteľom, ktorí nemajú takzvaný zelený preukaz.

Pedagógom, ktorí z tohto dôvodu nebudú môcť učiť, hrozí, že nedostanú ani mzdu, pretože ich neprítomnosť v práci sa bude považovať za neoprávnenú absenciu, uviedlo ministerstvo školstva podľa agentúry DPA.

SkryťVypnúť reklamu

Učitelia, ktorí nemajú covidpas, nebudú môcť učiť ani dištančne, dodal web The Times of Israel.

15:30 SVET - Slávnostné udeľovanie Nobelových cien sa bude aj tento rok pre pandémiu konať v obmedzenej podobe. Nobelova nadácia, ktorá organizuje udeľovanie prestížnych cien, informovala, že decembrové oslavy v Štokholme a Osle budú "mixom digitálnych a fyzických podujatí".

15:25 SVET - Očakáva sa, že Európska lieková agentúra (EMA) začiatkom októbra zverejní svoje rozhodnutie týkajúce sa možného použitia tzv. posilňujúcej dávky vakcíny proti koronavírusu od konzorcia Pfizer-BioNTech.

Pôjde o prvé rozhodnutie tohto európskeho regulačného úradu vo veci aplikovania tretích dávok proticovidových vakcín.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv v stredu odobril podávanie tretej dávky vakcíny od spoločnosti Pfizer pre ľudí starších ako 65 rokov, rizikové skupiny a osoby najviac vystavené nákaze koronavírusom.

SkryťVypnúť reklamu

14:40 SVET - Všetky regióny Chorvátska sú v aktualizovanej covid mape, vydanej vo štvrtok Európskym centrom pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC), červené.

Situácia súvisiaca s ochorením Covid-19 zostáva v Chorvátsku rovnaká v porovnaní s minulým týždňom. Horšia situácia je u západného suseda Chorvátska, v Slovinsku, ktoré je na mape ECDC tmavočervené.

13:52 SLOVENSKO - Bratislava dosiahla plnú zaočkovať v kategórii nad 50 rokov, vakcínu už teda dostalo 75 percent obyvateľov hlavného mesta nad 50 rokov.

Pri prepínaní covid semafora sa farba hlavného mesta bude podľa Valla znižovať o dva stupne. Primátor zároveň poďakoval všetkým obyvateľom za zodpovedné správanie, vďaka ktorému by sa mali bezpečnostné opatrenia v meste zmierniť.

13:45 SVET - Britskí experti uviedli, že ochorenie Covid-19 do jari budúceho roka zoslabne a bude pripomínať bežné prechladnutie. Informovala o tom vo štvrtok na svojej webovej stránke stanica Sky News.

SkryťVypnúť reklamu

Profesor medicíny na Oxfordskej univerzite John Bell povedal, že vírus by na budúcu jar mohol byť podobný ako bežné prechladnutie. Imunita ľudí voči vírusu sa podľa neho posilňuje očkovaním a vystavovaním sa vírusu. Británia je podľa Bella "von z najhoršieho" a veci by sa mali zlepšiť, keď sa skončí zima.

13:10 SVET - V Rusku opäť stúpa denný počet úmrtí a prípadov nákazy koronavírusom, vrátili sa k rekordným číslam z augusta.

Za posledných 24 hodín tam zaznamenali 820 úmrtí, čo je najvyšší denný počet úmrtí od začiatku pandémie, informovala agentúra TASS.

12:40 SVET - Európska únia a Spojené štáty nadviazali partnerstvo, pomocou ktorého chcú dosiahnuť zaočkovať 70 percent svetovej populácie.

V rámci neho chcú zintenzívniť zdieľanie vakcín aj zrýchliť ich výrobu.

SkryťVypnúť reklamu

12:30 SLOVENSKO - Nezaočkovaní zamestnanci nemocníc a ambulancií, ktorí neprekonali za ostatných 180 dní ochorenie Covid-19, by mali mať negatívny test.

Vyplýva to z usmernenia Ministerstva zdravotníctva k testovaniu pacientov aj zamestnancov v nemocniciach a ambulanciách.

Súvisiaci článok Zamestnanci nemocníc musia byť zaočkovaní alebo sa preukázať negatívnym testom Čítajte 

12:20 SLOVENSKO - Vedieť rýchlo a efektívne reagovať na vzniknutú krízovú situáciu v súčasnom pandemickom období. S týmto cieľom pripravilo Ministerstvo práce spoločne s odborníkmi Metodiku krízového riadenia pandemickej situácie v sociálnych službách.

Dokument na viac ako 30-tich stranách prináša odporúčania a zároveň postupy pre všetkých poskytovateľov v oblasti sociálnych služieb, aby sa vedeli čo najlepšie zorientovať v prípade vyhlásenia pandémie, epidémie alebo karantény v zariadeniach.

SkryťVypnúť reklamu

12:10 SLOVENSKO - Gastroprevádzky v Bardejove nie sú spokojné s tým, že sa okres dostal do bordovej fázy podľa covid automatu skôr. Spôsobilo im to viaceré problémy.

"Mali sme počas víkendu rezervované dve podujatia, svadbu a oslavu. Svadbu sme ponechali, keďže hostia boli všetci očkovaní a aj počet hostí nebol prekročený. Druhé podujatie sme na základe dohovoru s hosťami zmenili na catering, čiže z nášho pohľadu sme prišli o príjmy z nápojov," uviedol riaditeľ hotela Bellevue Kamil Boháč.

Pripomenul, že doteraz boli zmeny k pondelkom. "Akým spôsobom majú podnikatelia alebo objednávatelia napríklad pri svadbe reagovať na takúto extrémnu požiadavku Úradu verejného zdravotníctva? Majú nakúpený tovar, prichystaný personál, respektíve z opačnej strany uhradené zálohy za priestor, stravu, diskdžokeja, fotografa, koláče a podobne," skonštatoval Boháč.

SkryťVypnúť reklamu

11:45 SVET - Starší ľudia, ktorí sa nedali zaočkovať proti koronavírusu, tvoria v Maďarsku väčšinu pacientov hospitalizovaných v štvrtej vlne pandémie.

Vyhlásil to hlavný infektológ Juhopeštianskej nemocnice Centrum János Szlávik, ktorého citovala maďarská tlačová agentúra MTI.

"Polovica z nezaočkovaných ľudí číta a šíri mylné názory, že vakcíny škodia", a je nemožné presvedčiť ich o opaku, povedal Szlávik pre verejnoprávnu spravodajskú stanicu M1. Skupiny ľudí, ktoré sa snažia mať dosah na starších občanov obvykle žijúcich osamote vo vidieckych oblastiach, "pracujú na tom, aby ovplyvnili tých zvyšných 50 percent", dodal infektológ.

11:20 SVET - Poľsko zaznamenalo za posledných 24 hodín, teda do štvrtka rána, 974 nových potvrdených prípadov nákazy koronavírusom a 14 úmrtí.

SkryťVypnúť reklamu

Hospitalizovaných je aktuálne 1209 pacientov, čo je nárast oproti 1179 pacientom z predchádzajúceho dňa. Na umelú pľúcnu ventiláciu je napojených 133 ľudí.

Súvisiaci článok Portugalsko má najvyššiu mieru zaočkovanosti na svete, viac ako 84 percent Čítajte 

11:16 SVET - Portugalsko má najvyššiu mieru zaočkovanosti proti ochoreniu Covid-19 na svete.

V súčasnosti je v Portugalsku úplne zaočkovaných 84,2 percenta z približne 10,3 miliónovej populácie. Na druhom mieste sú Spojené arabské emiráty (80,8 percenta) a trio najlepších dopĺňa Singapur so 77,3 percenta úplne zaočkovaných.

11:15 SVET - Na Ukrajine pribudlo za posledných 24 hodín takmer 8-tisíc nových prípadov nákazy koronavírusom, zomrelo 123 ľudí.

Celá krajina prechádza do žltej zóny epidemiologického nebezpečenstva, s čím súvisí sprísnenie niektorých protipandemických opatrení. Reštaurácie a ďalšie služby si musia vybrať, v ktorom z dvoch režimov budú fungovať.

SkryťVypnúť reklamu

11:10 SVET - Rakúska polícia začala prísnejšie kontrolovať pravosť takzvaných "3G-dokladov" v gastronomických prevádzkach.

Policajti kontrolujú pravosť certifikátov o očkovaní, o negatívnom teste, alebo o prekonaní covidu. Rakúsky minister vnútra Karl Nehammer varoval, že previnilcom hrozia pokuty, ale aj väzenie.

"Pravdepodobnosť odhalenia klamárov je vysoká," povedal Nehammer ešte v stredu na tlačovej konferencii. Len za uplynulých šesť mesiacov ich odhalili okolo štyristo.

Súvisiaci článok Rakúsko začalo prísnejšie kontrolovať pravosť covidpasov Čítajte 

10:50 SLOVENSKO - Regionálne úrady verejného zdravotníctva odobrali k 13.9.2021 v rámci monitoringu odpadových vôd celkovo 174 vzoriek, ktoré boli vyšetrené kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou.

Z nich bolo pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami 153 vzoriek, teda 87,93 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

"V ostatných kalendárnych týždňoch pozorujeme nárast počtu pozitívnych vzoriek. V 36. týždni bol vírus SARS-CoV-2 zistený vo všetkých odobratých vzorkách," vyjadril sa hlavný hygienik Ján Mikas.

10:38 SLOVENSKO - Po roku a pol s pandémiou chce z domu pracovať len osem percent Slovákov. Potvrdil to prieskum pracovného portálu Profesia.sk, iniciatívy Open HR fórum a ďalších partnerských firiem, na ktorom sa zúčastnilo viac než tritisíc respondentov.

Po skončení pandémie by 54 percent Slovákov uprednostnilo kombináciu práce z domu a z pracoviska. Osem percent by chcelo pracovať len z domu a zvyšných 38 percent by uprednostnilo prácu len na pracovisku.

10:35 SVET - V stredu pribudlo v Česku 526 nových prípadov nákazy, čo je o päť viac než minulú stredu.

SkryťVypnúť reklamu

Číslo R je rovnaké ako v utorok, teda 1,05. V nemocniciach sa aktuálne nachádza 165 ľudí, z nich 24 je v kritickom stave.

Zdravotníci podali v stredu 8 162 dávok vakcín. Rýchlosť očkovania proti koronavírusu rýchlo klesá, ešte v auguste sa denne vpichlo aj 40-tisíc dávok.

10:11 SVET - USA urobili krok smerom k ponúkaniu posilňujúcej dávky vakcíny Pfizer pre starších občanov a ďalších ľudí, ktorých koronavírus ohrozuje.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov odsúhlasil cielené podávanie tretej dávky. FDA schválil posilňujúcu dávku pre Američanov vo veku nad 65 rokov, mladších ľudí so zdravotnými problémami a ľudí, ktorí by sa ochorením Covid-19 mohli nakaziť v práci.

10:01 SLOVENSKO - Za uplynulý deň sa dalo zaočkovať 2 280 ľudí, pričom prvú dávku očkovacej látky má na Slovensku aplikovanú 2 428 855 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Kompletne očkovaných oboma dávkami vakcíny je 2 237 323 osôb, včera sa zaočkovalo 2707 z nich.

10:00 SLOVENSKO – Laboratóriá za včerajšok otestovali 9 925 vzoriek PCR testov. Odhalili 949 infikovaných, z nich až viac ako 78 percent nebolo zaočkovaných.

Vykonalo sa tiež 15 392 antigénových testov. Pozitívny test malo 422 ľudí, z ktorých viac ako 72 percent doteraz neabsolvovalo očkovanie.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (185), nasleduje Prešovský (177), Košický (151), Trnavský (119), Trenčiansky (90), Bratislavský (84), Banskobystrický (75) a Nitriansky (68).

Delta variant vírusu má v sekvenovaných vzorkách za uplynulý týždeň stopercentné zastúpenie.

Koronavírusu podľahli traja ľudia. Celkový počet úmrtí "na Covid" je 12 592 a celkový počet úmrtí "s Covidom" je 2 461.

Počet ľudí, ktorí hospitalizovaných sa zvýšil o piatich. V nemocniciach je momentálne 442 ľudí, potvrdené ochorenie má 332. Zaočkovaných nie je viac ako 83 percent z nich.

Na JIS je 44 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 35 osôb.

9:55 SVET - Predstavitelia americkej leteckej spoločnosti United Airlines oznámili, že 97 percent jej pracovníkov je už úplne zaočkovaných. Firma o tom informovala necelý týždeň predtým, ako uplynie lehota, ktorú dala zamestnancom na zaočkovanie.

9:50 SLOVENSKO - V spoločných priestoroch bytoviek je potrebné pohybovať sa s riadne nasadeným rúškom alebo respirátorom. Používanie výťahu je lepšie obmedziť, ideálne sa mu úplne vyhnúť.

Odporúča to Úrad verejného zdravotníctva.

"V spoločných priestoroch bytoviek sa pohybujte s riadne nasadeným respirátorom, ktorý prilieha na pokožku tváre a prekrýva nos a ústa. Chránite tým seba aj svojich susedov, ktorí môžu patriť do rizikovej skupiny," spresnila hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

9:42 SVET - V Maďarsku potvrdili v uplynulých 24 hodinách nákazu koronavírusom 526 ľuďom. V súvislosti s ochorením zomreli v tomto čase dvaja pacienti.

Aktuálne je infikovaných 7 960 ľudí. Počet hospitalizovaných s covidom je 411, z nich 48 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Zaočkovaných vakcínou proti covidu je takmer 5,9 milióna osôb, pričom dve dávky dostalo vyše 5,6 milióna z nich. Očkovanie treťou dávkou absolvovalo 667-tisíc ľudí.

Doterajšou bilanciou koronavírusovej pandémie v Maďarsku je 819.547 nakazených a 30.145 úmrtí s covidom.

9:24 SLOVENSKO - Počet pacientov s covidom sa vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J.A. Reimana v Prešove každým dňom zvyšuje. V stredu bolo na oddelení infektológie hospitalizovaných 31 pacientov.

„Po skúsenostiach s predchádzajúcimi vlnami sme v spolupráci s ministerstvom pripravili také opatrenia, aby sme boli pripravení zvládnuť tretiu vlnu pandémie,“ skonštatoval riaditeľ nemocnice Ľubomír Šarník.

Zároveň dodal, že nemocnica zatiaľ nezaznamenala výrazné výpadky zdravotníckeho personálu.

9:06 SVET - Ruské cestovné kancelárie predávajú zájazdy s balíkom služieb pre Rusov, ktorí si chcú dať vpichnúť zahraničné vakcíny.

Niektorí Rusi sú totiž frustrovaní z toho, že ich vakcíny domácej výroby nie sú schválené medzinárodne.

Rusko nezaregistrovalo na použitie žiadnu vakcínu zahraničnej výroby. Schválilo štyri vakcíny domácej výroby vrátane dvojdávkového Sputnika V.

Žiadnu z ruských očkovacích látok však neschválila Svetová zdravotnícka organizácia ani Európska únia.

9:04 SLOVENSKO - Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach od budúceho týždňa opätovne otvorí samostatné oddelenie pre pacientov s covidom.

Reaguje tak na epidemiologickú situáciu. V nemocnici od začiatku tretej vlny hospitalizovali osem pacientov, všetci boli bez očkovania.

7:47 SVET - Americkí vedci skúmajú možnosť premeny jedlých rastlín - vrátane napríklad šalátu - na "továrne" na mRNA vakcíny.

V budúcnosti by sa tak mohli takéto očkovacie látky dostať do ľudského organizmu konzumáciou určitých druhov rastlín, informovala na svojom webe Kalifornská univerzita v Riverside (UCR).

"V ideálnom prípade by jedna rastlina produkovala dostatok mRNA na zaočkovanie jednej osoby," uviedol Juan Pablo Giraldo z Ústavu botaniky a rastlinných vied UCR, ktorý vedie výskum v spolupráci s vedcami z Kalifornskej univerzity v San Diegu (UCSD) a Carnegie Mellon University (CMU) v Pittsburghu v štáte Pensylvánia.

Giraldo dodal, že túto metódu jeho tím testuje na špenáte a hlávkovom šaláte. Ich dlhodobým cieľom je, aby "ľudia takéto modifikované rastliny mohli vypestovať aj vo vlastných záhradách".

6:01 SVET - Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) odobril v stredu podávanie tretej dávky vakcíny proti covidu od konzorcia Pfizer/BioNTech pre ľudí vo veku 65 a viac rokov.

Podpornú dávku vakcíny schválil aj pre dospelé osoby, u ktorých je vysoké riziko, že by mali závažný priebeh covidu, či tých ľudí, ktorí sú tomuto ochoreniu viac vystavení vzhľadom na svoju prácu. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Tretia dávka sa má podávať najskôr po šiestich mesiacoch od podania druhej dávky vakcíny. Nárok na ňu tak po uplynutí tejto doby budú mať desiatky miliónov Američanov, uvádza AFP.

00:00 SLOVENSKO Od najbližšieho pondelka bude v zelenej farbe už iba jeden okres. Vyplýva to z návrhu rozdelenia okresov v rámci covid automatu, ktorý v stredu schválila vláda.

Na covid automate pribudne červenej, v prvom stupni ohrozenia bude už 39 okresov. V stupni ostražitosti (oranžová) bude 34 okresov, päť bude v II. stupni ohrozenia (bordová).

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. UNYP rozširuje svoj BA program o tri nové zamerania
 2. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 3. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 4. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 5. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Dodajte vašej pokožke šťavu
 1. Nadácia COOP Jednota podporila Nemocnicu s poliklinikou Brezno
 2. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 3. UNYP rozširuje svoj BA program o tri nové zamerania
 4. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 5. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 6. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 7. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 8. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 14 103
 2. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 188
 3. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 2 396
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 194
 5. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 825
 6. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 136
 7. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 1 081
 8. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 1 011
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu