SME
Štvrtok, 2. február, 2023 | Meniny má Erik, Erika

Koronavírus na Slovensku: Pribudlo 25 obetí, testy zachytili takmer dvetisíc nakazených (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 433-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 816 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sme sledovali online minútu po minúte:

19:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu

18:30 SLOVENSKO Ministerstvo zdravotníctva ukázalo jesennú fázu kampane na podporu očkovania.

Koncept novej kampane podľa ministerstva reflektuje na nálady v spoločnosti, ktorá je polarizovaná. Cieľom spotov a grafík je poukázať na skutočnosť, že spoločnosť má len jedného skutočného nepriateľa a tým je koronavírus. Jediným účinným riešením, ako nad covidom zvíťaziť, je očkovanie.

18:05 SVET - Spoločnosti Pfizer a BioNTech požiadali Európsku liekovú agentúru o schválenie ich vakcíny proti koronavírusu pre deti vo veku od 5 do 11 rokov. Konzorcium o tom informovalo v spoločnom vyhlásení.

16:05 SLOVENSKO - Nitrianska fakultná nemocnica zvláda tretiu vlnu pandémie bez väčších problémov. Uviedla to hovorkyňa Tatiana Kubinec, podľa ktorej nemocnica využíva svoje rozsiahle skúsenosti z priebehu druhej vlny.

SkryťVypnúť reklamu

Momentálne je v nemocnici hospitalizovaných 11 pacientov S ochorením Covid-19, pričom stav jedného z pacientov si vyžaduje pripojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. Ani jeden z pacientov nie je zaočkovaný.

16:00 SVET - V Taliansku vypukli protesty proti jedným z najprísnejších opatrení na zastavenie šírenia koronavírusu v Európe. Pre Talianov začala platiť povinnosť preukázať sa covidpasom na pracovisku. Toto nariadenie má platiť do konca roka.

Pre obavy z vypuknutia nepokojov, ako to bolo počas minulotýždňových demonštrácií v Ríme, posilnili v uliciach viacerých miest policajnú prítomnosť. Z bezpečnostných dôvodov sa taktiež skončilo skôr vyučovanie na školách.

Covidpas budú po novom musieť ukázať všetci pracovníci v súkromnom aj verejnom sektore. Vo veľkých inštitúciách, ako je napríklad sídlo štátnej železničnej spoločnosti Trenitalia, budú covidpasy pracovníkov kontrolovať špeciálnymi skenermi, schopnými čítať QR kód v mobilnom telefóne. V menších prevádzkach, ako sú napríklad reštaurácie, si zamestnávatelia musia stiahnuť aplikáciu na skenovanie kódov.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Žiadne očkovanie, žiadna práca. Taliansko zavádza najprísnejšie opatrenia Čítajte 

15:55 SLOVENSKO - Celkovo 204 aktívnych prípadov eviduje aktuálne Regionálny úrad verejného zdravotníctva v okrese Stará Ľubovňa.

Ako uviedla regionálna hygienička Mária Mancalová, počas uplynulých týždňov v porovnaní s predchádzajúcimi evidovali postupný nárast pozitívne testovaných osôb.

15:38 SVET - Plne zaočkovaní zahraniční cestujúci budú môcť od 8. novembra pricestovať do Spojených štátov. Oznámil to Biely dom, z ktorého vyhlásenia citovala spravodajská stanica CNN.

15:35 SVET - Denný počet nových potvrdených infekcií aj úmrtí v Rusku dosiahli ďalší rekord. Vládny úrad pre boj proti pandémii za uplynulých 24 hodín nahlásil 32 196 nových potvrdených nákaz a 999 úmrtí.

15:10 SVET - Starosta Budapešti vyzval maďarského ministra vnútra Sándora Pintéra, aby v interiéroch, na masových podujatiach a v prostriedkoch hromadnej dopravy bola v hlavnom meste opäť zavedená povinnosť nosenia rúška, ako to bolo v celej krajine do 3. júla.

SkryťVypnúť reklamu

Starosta to v mene budapeštianskej samosprávy žiadal z dôvodu štvrtej vlny koronavírusovej pandémie a aktuálnych údajov o náraste nakazených.

Samospráva žiada vládu, aby v prípade, že takýto krok nepovažuje celoštátne za opodstatnený, delegoval samospráve hlavného mesta právomoc nariadiť povinnosť nosenia rúšok.

14:15 SVET - India sa oficiálne opäť otvorila pre zahraničných cestovateľov. Stalo sa tak 19 mesiacov po tom, ako krajina po vypuknutí pandémie koronavírusu zatvorila svoje hranice pre turistov.

Podľa indického ministerstva vnútra budú turistické víza najskôr udelené iba tým, ktorí cestujú do Indie charterovými letmi. Od 15. novembra by sa výnimka mala rozšíriť aj na pravidelné letecké spoje.

Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ všetky podrobnosti nezverejnilo, indické médiá však informovali o tom, že turisti musia byť pred vstupom do krajiny úplne zaočkovaní a musia mať negatívny test nie starší ako 72 hodín.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok India sa po 19 mesiacoch otvára pre turistov Čítajte 

14:05 SLOVENSKO - Počet obyvateľov Trenčína, ktorí sa rozhodli pre vakcináciu, sa blíži k 30-tisícovej hranici. K 14. októbru bolo plne zaočkovaných 28 652 ľudí žijúcich v Trenčíne.

14:00 SLOVENSKO - Národný ústav detských chorôb sa stal jedným z troch pracovísk pre očkovanie vysoko rizikových detí vo veku od päť do 11 rokov proti ochoreniu Covid-19.

Ako pre TASR pripomenula jeho hovorkyňa Dana Kamenická, potrebu očkovania vysokorizikového dieťaťa musí posúdiť lekár - špecialista, u ktorého je dieťa liečené a očkovanie indikuje.

Kamenická poukázala na to, že o samotné očkovanie už môžu požiadať rodičia alebo zákonní zástupcovia vysokorizikových detí prostredníctvom žiadosti o očkovanie dieťaťa, ktorá je zverejnená na stránke Ministerstva zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

13:51 SLOVENSKO - Vo Fakultnej nemocnici v Trnave je aktuálne hospitalizovaných 33 pacientov s ochorením Covid-19, v porovnaní s minulým týždňom ich je o 17 viac. Šesť z nich potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie.

13:50 SLOVENSKO - V Nemocnici s poliklinikou sv. Jakuba v Bardejove je aktuálne hospitalizovaných 21 pacientov. Dvaja z nich sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu, štyria pacienti sú na vysokofrekvenčnej kyslíkovej liečbe a ostatní sú na kyslíkovej liečbe.

13:20 SLOVENSKO - Celkovo 22 pacientov s ochorením Covid-19 je aktuálne hospitalizovaných v Nemocnici Svet zdravia vo Svidníku. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebujú dvaja pacienti.

12:55 SVET - Pravdepodobne až 43-tisíc ľudí v Británii mohlo dostať v priebehu uplynulých dvoch mesiacov falošne negatívny výsledok testu na covid. Oznámili to miestne úrady. Ako dôvod uviedli problémy v súkromnom laboratóriu, ktoré spracovávalo odobrané vzorky.

SkryťVypnúť reklamu

Britský Úrad pre zdravotnú bezpečnosť uviedol, že laboratórium v meste Wolverhampton dostalo dočasný zákaz analyzovať stery. Stalo sa tak pre zlé vyhodnocovanie PCR testov.

Problém bol odhalený po tom, ako ľudom s pozitívnym výsledkom rýchlotestov vyšli v laboratóriu vo Wolverhamptone PCR testy s negatívnymi výsledkami.

12:50 SLOVENSKO - Na sociálnej sieti sa šíri hoax o tom, že očkovaným rodičom sa narodilo dieťa s chvostom. Upozorňuje na to polícia vo svojom profile Hoaxy a podvody - Polícia SR na sociálnej sieti.

Falošnú správu zverejnil účet "Alexandra Kovacicova Purlantov", na ktorý policajti upozorňovali už v minulosti. Status má aktuálne 238 zdieľaní. Používateľ v ňom píše, že v Turecku traja lekári ukázali fotografie detí zaočkovaných rodičov. Mali mať chvostík, zvieraciu srsť či tri ruky. Vakcína proti ochoreniu Covid-19 podľa hoaxu spôsobuje genetické mutácie.

SkryťVypnúť reklamu

12:00 SLOVENSKO -Väčšina ľudí si myslí, že sa v najbližších mesiacoch koronavírusom nenakazia. Najviac sú o tom presvedčení respondenti, ktorí sa nechcú dať zaočkovať. Najčastejšie očakáva nakazenie sa skupina respondentov, ktorí sa ešte len plánujú dať zaočkovať. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Mnforce.

Súvisiaci článok Väčšina nezaočkovaných verí, že sa koronavírusom nenakazí Čítajte 

11:50 SLOVENSKO - Policajti trenčianskeho oddelenia sa zaoberajú prípadom falšovania dokladov o zaočkovaní proti ochoreniu Covid-19.

Pri preverovaní policajti zistili, že osoba, na ktorú bol očkovací preukaz vystavený, sa nenachádza v záznamoch o očkovaných pacientoch. Informovala o tom trenčianska krajská polícia na sociálnej sieti.

Očkovací preukaz potvrdzoval podanie dvoch dávok vakcíny. Preverovaním sa však zistilo aj to, že lekári, ktorých pečiatky sú uvedené na očkovacom preukaze, v príslušných dňoch nepracovali vo vakcinačnom centre.

SkryťVypnúť reklamu

11:15 SLOVENSKO - Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bardejove eviduje aktuálne v okrese 678 aktívnych prípadov ochorenia Covid-19. Ako pre TASR uviedla regionálna hygienička Ivana Klobušovská, ohnisko nákazy zatiaľ na základe epidemiologických šetrení nezaznamenali, ide o komunitné šírenie.

Obyvatelia by si mali uvedomiť vážnosť situácie a hlavne znížiť mobilitu.

Ivana Klobušovská, regionálna hygienička

"Pracovníci RÚVZ v Bardejove aj napriek vyšším číslam pozitívne testovaných stíhajú vykonať šetrenie v ohnisku nákazy do 24 hodín. Obyvatelia v našom okrese by si mali uvedomiť vážnosť situácie a hlavne znížiť mobilitu, aby nedochádzalo k prenosu ochorenia z osoby na osobu. Tým by sme aj radi chránili systém poskytovania zdravotnej starostlivosti," uviedla Klobušovská.

10:45 SVET - Poľsko zvažuje, že ponúkne posilňovaciu tretiu dávky vakcíny pre všetky osoby staršie ako 18 rokov. Povedal to námestník poľského ministra zdravotníctva Waldemar Kraska.

SkryťVypnúť reklamu

Tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu dostalo v Poľsku už viac ako 350-tisíc ľudí. V súčasnosti je určená pre osoby staršie ako 50 rokov a pre zdravotníckych pracovníkov.

10:14 SVET - Austrálske hlavné mesto Canberra ukončilo lockdown. Úrady mesta informovali, že viac ako 99 percent populácie vo veku nad 12 rokov už totiž dostalo aspoň jednu dávku očkovacej látky proti ochoreniu Covid-19.

V Canberre bolo do piatka úplne vakcinovaných 76 percent obyvateľstva vo veku nad 12 rokov. Vzhľadom na vysokú mieru zaočkovanosti majú voľný pohyb všetci obyvatelia austrálskeho hlavného mesta.

10:01 SLOVENSKO – Za včerajšok pribudlo 1 952 pozitívne testovaných formou PCR testov, z nich viac ako 72 percent nebolo očkovaných.

Laboratóriá otestovali 11 518 vzoriek.

SkryťVypnúť reklamu

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (506), nasledujú Žilinský kraj (419), Košický (327), Banskobystrický (198), Bratislavský (173), Trnavský (131), Trenčiansky (103) a Nitriansky (95).

Je medzi nimi 906 mužov a 1 046 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 206 788 a žien 226 921.

Pozitívny antigénový test malo 293 ľudí, z nich zaočkovaných nebolo viac ako 74 percent.

Koronavírusu podľahlo 25 ľudí. Na Slovensku už na covid zomrelo 12 816 obetí. Celkový počet úmrtí "s Covidom" je 2 508.

V nemocniciach je 943 pacientov s potvrdeným covidom alebo s podozrením naň, z nich nie je úplne zaočkovaných takmer 83 percent. Včera pribudlo 58 pacientov. Na JIS je 106 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 105 ľudí. Viac ako tri štvrtiny z nich nie sú zaočkovaní.

SkryťVypnúť reklamu

10:00 SLOVENSKO - Za uplynulý deň sa prvou dávkou zaočkovalo 1465 ľudí, dokopy to sú 2 477 106.

Druhú dávku vakcíny dostalo 1 568 osôb, spolu ju má aplikovanú 2 278 170 ľudí.

9:54 SVET - V Maďarsku potvrdili 1 249 prípadov nákazy a desať súvisiacich úmrtí. Počet infikovaných v súčasnosti v krajine rýchlo stúpa, denný prírastok je v porovnaní s piatkom minulého týždňa vyšší o 61 percent.

9:45 SLOVENSKO - Národný projekt COVID MRK, ktorý prostredníctvom terénnych asistentov pomáha v marginalizovaných rómskych komunitách zvládať epidemiologickú situáciu, bude pokračovať až do konca januára 2022.

"Okrem nárastu počtu zaočkovaných obyvateľov MRK vnímame aj zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu. Nesmieme a nechceme prestať s intenzívnou prácou a šírením osvety v týchto lokalitách. Aj z tohto dôvodu sme požiadali o predĺženie národného projektu v zapojených obciach," vysvetlila splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Andrea Bučková.

SkryťVypnúť reklamu

9:22 SLOVENSKO - Treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu Covid-19 sa doposiaľ zaočkovalo 149 osôb. Vyplýva to z informácie, ktorú zverejnil na svojej stránke Štátny ústav pre kontrolu liečiv .

Rezort zdravotníctva sprístupnil možnosť registrácie na podanie tretej dávky vakcíny proti covidu oficiálne v stredu podvečer. Očkovanie treťou dávkou je dobrovoľné, určené je pre pacientov s oslabenou imunitou.

Súvisiaci článok Ministerstvo spustilo registráciu na tretiu dávku aj na očkovanie detí od päť rokov Čítajte 

9:18 SLOVENSKO - Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nahlásili v súvislosti s očkovaním proti koronavírusu k strede 8 733 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1 041 z nich ako závažné. Ústav o tom informuje na svojom webe.

Pri vakcíne od konzorcia Pfizer/BioNTech išlo o 568 závažných hlásení, z toho jedno úmrtie. Pri vakcíne od spoločnosti Moderna išlo o 115 závažných účinkov, z toho jedno úmrtie. Pri vakcíne AstraZeneca hlásili 314 závažných účinkov, z toho dve úmrtia.

SkryťVypnúť reklamu

Nežiaduce účinky nahlásili aj pri vakcíne od spoločnosti Johnson & Johnson, z toho 35 závažných. Pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V zaznamenali tri závažné hlásenia.

9:00 SVET - Premiér austrálskeho štátu Nový Južný Wales Dominic Perrottet v piatok oznámil, že od 1. novembra sa ruší karanténa pre plne zaočkované osoby prichádzajúce zo zahraničia.

Ako priblížil na tlačovej konferencii, od budúceho mesiaca sa zruší dosiaľ povinná karanténa v hoteloch, pričom nebude nahradená ani domácou izoláciou, ako sa pôvodne avizovalo. Všetci cestujúci sa budú musieť preukázať negatívnym testom na covid a zároveň potvrdením o kompletnom zaočkovaní niektorou zo schválených vakcín.

Pre ľudí zaočkovaných dvoma dávkami na celom svete je Sydney a Nový Južný Wales otvorený pre biznis.

Dominic Perrottet, premiér austrálskeho štátu Nový Južný Wales

"Pre ľudí zaočkovaných dvoma dávkami na celom svete je Sydney a Nový Južný Wales otvorený pre biznis," uviedol Perrottet. Ľudia, ktorí ešte nedostali obe dávky vakcíny proti koronavírusu, budú musieť naďalej ísť do 14-dňovej karantény v hoteli. Ich počet je obmedzený na 210 za týždeň.

SkryťVypnúť reklamu

8:36 SLOVENSKO - Občania Slovenska, ktorí boli zaočkovaní v zahraničí a majú záujem o vystavenie digitálneho COVID preukazu Európskej únie, by mali kontaktovať slovenské ministerstvo zdravotníctva na špeciálne zriadenej emailovej adrese. Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií Alžbeta Sivá.

"Občania Slovenskej republiky, ktorí sú očkovaní aspoň jednou dávkou v zahraničí a majú záujem o vystavenie digitálneho COVID preukazu Európskej únie, by mali zaslať žiadosť spolu s dokladmi o očkovaní na emailovú adresu ockovanie.zahranicie@health.gov.sk," informovala Sivá.

8:20 SVET - V Česku za včera pribudlo 1 534 infikovaných. Je to podobná hodnota ako v ostatných pracovných dňoch tohto týždňa. Zároveň je to až o vyše 500 viac ako pred siedmimi dňami.

7:38 SVET - V Nemecku za uplynulý deň odhalili 11 518 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je zhruba o tisíc viac ako pred týždňom.

Vzrástla aj sedemdňová incidencia, ktorá udáva počet nakazených na 100-tisíc obyvateľov za posledný týždeň: zo 67,0 na 68,7. Pred siedmimi dňami bol tento údaj 63,8.

7:15 SVET - Odborní poradcovia amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) vo štvrtkovom hlasovaní jednohlasne odporučili tretiu dávku vakcíny od spoločnosti Moderna pre Američanov vo veku 65 rokov a starších i pre ľudí, u ktorých je vysoké riziko vážnych chorôb.

V prípade, že FDA odporúčanie expertov potvrdí, Americké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) vydá špecifické odporúčania o tom, kto túto dodatočnú dávku dostane.

6:50 SVET - Testy na koronavírus pre nezaočkované dospelé osoby už vo Francúzsku oddnes nie sú bezplatné. Výnimku majú ľudia, ktorí sú nezaočkovaní zo zdravotných dôvodov.

Cieľom tohto opatrenia je povzbudiť ľudí, aby sa dali zaočkovať. To podľa vlády ponúka najlepšiu ochranu a zaistí trvalú cestu von z pandémie. Navyše, testy sa podľa vlády zneužívajú ako náhrada za očkovanie. Verejnosť to preto už nebude musieť financovať.

6:10 SVET - Rusko od 9. novembra zruší obmedzenia charterových i pravidelných letov z ruských letísk na letiská v egyptských letoviskách Hurgada a Šarm aš-Šajch. Toto rozhodnutie prijal vo štvrtok operačný štáb na základe epidemiologickej situácie v krajinách.

Operačný štáb občanom pred odletom do zahraničných krajín odporúča absolvovať očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

Rusko už od 9. augusta do týchto egyptských letovísk obnovilo pravidelné lety, ktoré boli takmer šesť rokov pozastavené. Zo začiatku boli k dispozícii len lety z Moskvy, neskôr pridali spojenia i z ďalších ruských miest.

6:00 SLOVENSKO - Dĺžka karantény po vstupe na územie Slovenska sa pri jej bezpríznakovom priebehu skracuje zo 14 na desať dní. Ukončiť sa dá aj negatívnym výsledkom PCR testu vykonaného najskôr v piaty deň.

Karanténa sa netýka plne zaočkovaných osôb. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva k režimu na hraniciach, ktorá je účinná od piatka.

Registrácia cez eHranicu je pri vstupe na Slovensko povinná pre osoby nad 12 rokov a dvoch mesiacov veku.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 2. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu
 4. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 5. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 6. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 7. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 8. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 1. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 2. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu
 4. Trh s nehnuteľnosťami praje prenájmom
 5. Wüstenrot rástol v segmente životného aj neživotného poistenia
 6. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 7. O najlepšie komunikujúcich značkách rozhodne aj verejnosť
 8. Ako možno získať prídavky na dieťa v Nemecku?
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 11 943
 2. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 9 807
 3. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 5 516
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 213
 5. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 2 148
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 491
 7. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 1 293
 8. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 1 213
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová.

Vraj chýbali inštrukcie od vedenia rezortu, a tak záujemcovia márne čakajú.


6 h
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Najlepšie je na tom Dánsko.


5 h
Peter Schutz

Keby sme neboli na Slovensku, tak zmenšovať bordel – minimalizovať je silné slovo – by sa aj dalo.


8 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


1 h
SkryťZatvoriť reklamu