SME
Streda, 1. február, 2023 | Meniny má Tatiana

Koronavírus na Slovensku: Lengvarský nevylučuje výhody pre očkovaných v covid automate (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili takmer 440-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 864 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

20:12 SVET - Covidpasom sa v Bulharsku bude od štvrtka pre nepriaznivú epidemiologickú situáciu nutné preukazovať pri vstupe do vnútorných priestorov reštaurácií, kaviarní, hotelov, koncertných siení, ale aj kín, fitnescentier, múzeí, nákupných centier či plavární.

Uviedol to bulharský minister zdravotníctva Stojčo Kacarov.

"Počet nových prípadov nákazy a úmrtí stúpa. To nás núti zavádzať ďalšie opatrenia. Všetky činnosti v interiéri by mali byť vykonávané s digitálnym covidovým certifikátom," povedal Kacarov, pričom vyzval Bulharov skeptických voči vakcinácii, aby sa dali zaočkovať.

19:15 SVET - Český premiér Andrej Babiš zvolal na stredajšie popoludnie mimoriadne rokovanie vlády.

Ako uviedol web TV Nova, kabinet sa bude zaoberať aktuálnou epidemickou situáciou a údajne môže nastať i sprísnenie protiepidemických opatrení.

SkryťVypnúť reklamu

V ostatnom období v Česku stúpa počet prípadov ochorenia COVID-19. V pondelok zaznamenali 2521 nových prípadov, čo bolo najviac od apríla. V nemocniciach leží 544 pacientov s koronavírusom. Toľko hospitalizovaných nebolo od mája.

Podľa ministerstva zdravotníctva spôsobujú rapídny nárast infekcií predovšetkým nezaočkovaní obyvatelia, ktorí tvoria až 71 percent nových prípadov.

Súvisiaci článok Česká vláda bude mimoriadne rokovať o sprísnení opatrení Čítajte 

18:34 SVET - Britská vláda pozorne sleduje novú mutáciu koronavírusového variantu delta, ktorú v krajine detegujú čoraz častejšie.

Úrad premiéra však v pondelok zároveň informoval, že neexistujú dôkazy o tom, že by sa mutácia s označením AY4.2 šírila rýchlejšie než pôvodný variant delta.

Variant AY4.2 má podľa vedcov dve charakteristické zmeny na hrotoch, ktoré však boli zistené u viacerých variantov – po prvý raz už v apríli 2020, avšak doteraz sa výraznejšie nerozšírili.

SkryťVypnúť reklamu

"Mutácia s označením A222V sa našla vo variante B.1.177, ktorý sa prehnal Európou v lete 2020. Avšak následné analýzy ukázali, že tento variant ako taký nemal vyššiu nákazlivosť a jeho rozšírenie bolo pravdepodobne dôsledkom demografických procesov," uviedol profesor Francois Balloux z University College London.

18:20 SVET - Moskovský primátor Sergej Sobianin nariadil v ruskom hlavnom meste zavedenie nových epidemiologických obmedzení, prvých od tohtoročného leta.

K takýmto opatreniam Moskva pristúpila v čase, keď Rusko zaznamenáva rekordné denné prírastky úmrtí na covid, proti ktorému stále nie je zaočkovaná väčšina tamojšieho obyvateľstva.

Súvisiaci článok Kremeľ doplatil na vlastnú taktiku. Rusi neveria domácim vakcínam, denne ich umiera tisícka Čítajte 

Sobianin nariadil nezaočkovaným ľuďom nad 60 rokov, aby pracovali z domu. Opätovne tiež zaviedol kvóty na tzv. prácu z domu a povinné očkovanie rozšíril na zamestnancov v sektore služieb.

SkryťVypnúť reklamu

Opatrenia budú v platnosti od 25. októbra do 25. februára 2022.

18:17 SLOVENSKO - Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Starej Ľubovni eviduje v okrese, ktorý bol od pondelka zaradený medzi čierne okresy podľa COVID automatu, 529 aktívnych prípadov ochorenia COVID-19. V piatok 15. októbra evidovali 204 aktívnych prípadov.

Ako uviedla regionálna hygienička Mária Mancalová, ide predovšetkým o rodinné šírenie a šírenie nákazy v zariadeniach pre deti a mládež. Ojedinele evidujú prípady importovaných nákaz či nákazy z pracovísk.

17:30 SVET - Rumunsko zaznamenalo denné rekordy v počte nakazených koronavírusom aj súvisiacich úmrtí. Krajina potvrdila rekordný počet 18 863 nových infekcií a 574 úmrtí. Hranicu 500 úmrtí za jeden deň 19-miliónová krajina prekročila po prvý raz od začiatku pandémie.

SkryťVypnúť reklamu

K akútnemu zhoršovaniu pandemickej situácie prispieva nízka miera zaočkovanosti. Rumunsko má v rámci Európskej únie druhú najnižšiu mieru zaočkovanosti po Bulharsku. Plne zaočkovaných je 34 percent dospelej populácie, kým priemer za celý blok je 74 percent.

17:03 SLOVENSKO - Očkovanie treťou dávkou vakcíny spúšťa aj Prešovský samosprávny kraj. Pilotne ňou začne očkovať vo veľkokapacitnom očkovacom centre v SOŠ technickej na Volgogradskej ulici v Prešove, a to ľudí s poruchou imunity.

Ako TASR informovala hovorkyňa kraja Daša Jeleňová, očkovať sa bude od 8:00 do 18:00.

Súvisiaci článok Slovensko spustilo očkovanie proti covidu treťou dávkou (otázky a odpovede) Čítajte 

16:25 SLOVENSKO - Regionálny úrad verejného zdravotníctva vo Vranove nad Topľou požiadal intervenčný tím ministerstva zdravotníctva o otestovanie obyvateľov v osade obce Prosačov. Dôvodom je pozitívny prípad, ktorý sa tam vyskytol. Pre TASR to uviedla vedúca oddelenia hygieny epidemiológie RÚVZ Mária Husárová.

SkryťVypnúť reklamu

"V rámci okresu evidujeme prevažne sporadický výskyt ochorenia Covid-19, ďalej sú zaznamenané rodinné epidémie a v jednom prípade sme zaznamenali epidemický výskyt ochorenia v osade obce Prosačov," ozrejmila vedúca oddelenia hygieny epidemiológie regionálneho úradu Mária Husárová.

15:32 SLOVENSKO - V meste Humenné je aktuálne v súvislosti s výskytom ochorenia Covid-19 zatvorených 12 tried na štyroch základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.

Na základnej škole Hrnčiarska platia karanténne opatrenia v troch triedach, na Základnej škole Pugačevova a na Základnej škole Dargovských hrdinov v štyroch triedach. Oproti minulému týždňu pribudla jedna zatvorená trieda aj v Základnej škole Jána Švermu.

15:00 SLOVENSKO - Ochota dodržiavať opatrenia je na minime, miera obmedzovania kontaktov je najnižšia od začiatku epidémie. Vyplýva to z prieskumu Ako sa máte, Slovensko?

SkryťVypnúť reklamu

Nižšiu mieru ochoty dodržiavať protipandemické opatrenia v priebehu celého sledovaného obdobia deklarovali respondenti, ktorí zároveň uviedli, že sa neplánujú dať zaočkovať proti ochoreniu Covid-19.

Ochota dodržiavať protipandemické opatrenia však od mája klesala v podobnej miere medzi nezaočkovanými, ako aj vo zvyšku populácie.

14:32 SVET - Americká farmaceutická spoločnosť Johnson & Johnson dosiahla v treťom kvartáli za predaj vakcín proti koronavírusu tržby v objeme 502 miliónov dolárov.

Spoločnosť v súvislosti so zverejnením kvartálnych výsledkov zároveň uviedla, že za celý tento rok očakáva tržby za predaj očkovacej látky proti covidu v
objeme 2,5 miliardy dolárov.

14:10 SLOVENSKO - Národné centrum zdravotníckych informácií eviduje 17 893 osôb zaregistrovaných na očkovanie treťou dávkou vakcíny, uviedla hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá.

SkryťVypnúť reklamu

13:50 SVET - Egypt chce posilniť vakcinačnú kampaň očkovaním v svätyniach. Občania budú môcť dostať vakcínu každý piatok v mešitách a každú sobotu v kostoloch v celej krajine, rozhodol egyptský výbor určený na boj s koronavírusovou pandémiou.

Vo verejnom živote sa však opatrenia súvisiace s koronavírusom v Egypte sprísnia. Od 15. novembra môžu zamestnanci v krajine prísť na pracovisko, len ak sa najmenej raz do týždňa podrobia PCR testu. Od decembra budú mať do vládnych inštitúcií prístup len zaočkované osoby.

13:45 SVET - Lotyšsko tento týždeň zavedie na takmer mesiac lockdown vrátane zákazu vychádzania. Krok je reakciou na zhoršujúcu sa pandemickú situáciu v krajine, ktorá má jednu z najnižších mier vakcinácie proti koronavírusu v rámci Európskej únie-

SkryťVypnúť reklamu

Lotyšský premiér Krišjanis Karinš po mimoriadnom zasadnutí vlády v pondelok večer oznámil, že lockdown bude platiť od štvrtka 21. októbra do 15. novembra. Prísne opatrenia sú podľa neho potrebné, keďže nemocničné oddelenia sa rýchlo zapĺňajú pacientmi s covidom a zdravotníctvo čelí nedostatku zdrojov.

13:40 SVET - Okrem Ruska pribudol rekordný počet obetí aj na Ukrajine, ktorá ich zaznamenala za posledný deň 538. Predchádzajúce maximum zo 7. apríla bolo 481 obetí za 24 hodín.

13:37 SLOVENSKO - Treťou dávkou vakcíny začala očkovať aj Nemocnica Agel Levice. Dostupná je očkovacia látka od konzorcia Pfizer/BioNTech.

Okrem podávania tretej dávky vakcíny pokračuje nemocnica aj s očkovaním prvej a druhej dávky.

13:02 SLOVENSKO - Univerzitná nemocnica Bratislava pristúpi k odkladu plánovaných výkonov vo výnimočných prípadoch, oznámila médiám hovorkyňa nemocnice Eva Kliská.

SkryťVypnúť reklamu

"Univerzitná nemocnica Bratislava od štvrtka plánuje z dôvodu pribúdajúcich pacientov na COVID - oddeleniach pristúpiť k preloženiu niektorých plánovaných operačných výkonov, pričom uvedené opatrenie je realizované v záujme ochrany zdravia pacientov aj samotného personálu a tak, aby odsun nemal vplyv na zhoršenie zdravotného stavu pacienta ani ohrozenie jeho zdravia," napísala Kliská.

Opatrenie sa nedotkne onkologických pacientov, pôrodov a akútnych pacientov vyžadujúcich si neodkladný operačný výkon.

12:53 SLOVENSKO - Detská fakultná nemocnica Košice je pripravená na očkovanie detí vo veku od päť do 11 rokov. S ich vakcináciou začne vo štvrtok. Na tlačovej konferencii o tom informovalo vedenie nemocnice.

Ide o jedno z troch vyhradených centier na očkovanie detí v uvedenom veku, ďalšie sú v Bratislave a v Martine.

SkryťVypnúť reklamu

12:48 SVET - Rusko dosiahlo nový rekord v dennom počte úmrtí súvisiacich s covidom, keď ich v utorok zaregistrovalo 1 015. Ide o najväčší počet úmrtí od začiatku pandémie.

Od začiatku pandémie zaznamenali v Rusku už 225 325 úmrtí, čo je najviac spomedzi všetkých európskych krajín. Skutočný počet obetí však môže byť oveľa vyšší. Ruské úrady do štatistky totiž rátajú iba prípady, pri ktorých sa potvrdilo, že bol koronavírus hlavnou príčinou úmrtia. V rámci širšej definície úmrtí spájaných s nákazou koronavírusom zomrelo s covidom do konca augusta podľa ruského štatistického úradu Rosstat viac ako 400-tisíc ľudí.

12:40 SLOVENSKO - V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice je aktuálne hospitalizovaných 85 pacientov s covidom, z nich 88 percent nie je očkovaných. Informuje o tom hovorkyňa nemocnice Monika Krišková.

SkryťVypnúť reklamu

V nemocnici je obsadených 68 percent lôžok pre covidových pacientov, k hromadnému zastaveniu plánovaných operácií zatiaľ nepristúpili.

12:26 SLOVENSKO - Stará Ľubovňa eviduje jeden prípad covidu u zamestnancov mestského úradu. Úrad funguje po konzultácii s hygienikmi podobne ako v bordovej farbe.

12:18 SLOVENSKO- Hygienici evidujú v okrese Svidník, ktorý je od pondelka zaradený medzi čierne okresy, celkovo 385 aktívnych prípadov. V piatok ich bolo 400.

"Regionálny úrad verejného zdravotníctva Svidník neprijal zatiaľ žiadne opatrenia nad rámec platných opatrení. Svadby, oslavy, fitnes a wellness sú zakázané. V reštauráciách je povolený okienkový predaj, hromadné podujatia sú iba pre maximálne 100 zaočkovaných. Opatrenia sú sprísnené aj v obchodoch a službách. Je veľmi dôležité ich dodržiavať. Dôrazne odporúčame očkovanie proti covidu," povedala regionálna hygienička Helena Hrebeňaková.

SkryťVypnúť reklamu

12:15 SLOVENSKO - Na základe nariadenia hygienikov v Humennom sú aktuálne v domácej izolácii žiaci 12 tried základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Humenné.

11:35 SVET - Talianski demonštranti, búriaci sa proti povinnosti preukazovať sa covidpasom na pracovisku, pokračovali aj dnes v protestoch už piaty deň. Po tom, čo ich v pondelok polícia v meste Terst rozohnala pri vstupe do prístavu, strávili desiatky demonštrantov noc na hlavnom námestí Piazza dell'Unita.

Zástupcovia pracovníkov prístavu, ktorý štrajk odštartovali v piatok, medzitým oznámili, že sa v sobotu stretnú s talianskym ministrom poľnohospodárstva Stefanom Patuanellim, ktorý pochádza z Terstu.

11:18 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský nevylučuje zmenu covid automatu, ani výhody pre očkovaných. "Nevylučujem to, ale ani nesľubujem," povedal minister po tlačovej konferencii Slovenskej psychiatrickej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Reagoval tak na vyjadrenia zaočkovaných občanov, ktorí žijú v čiernych okresoch, no napriek vakcinácii nemôžu využívať rôzne služby.

Minister zdôraznil, že o tejto téme budú rozhodovať odborníci. Lengvarský sa preto dnes stretol s hlavným hygienikom Jánom Mikasom. O možnej zmene covid automatu sa bude podľa ministrových slov hovoriť aj v rámci zasadnutia konzília odborníkov.

10:45 SVET - Pasažieri využívajúci londýnske letisko Heathrow by mohli na budúci rok pocítiť rast letiskových poplatkov o viac ako 50 percent.

Britský Úrad pre civilné letectvo (CAA) uviedol, že najväčšie britské letisko, ktoré počas pandémie utrpelo dramatický pokles príjmov, môže zvýšiť letiskové poplatky na 24,50 (29 eur) až 34,40 libry (40,70 eur) na cestujúceho. Výška budúcich letiskových poplatkov navrhovaná Úradom pre civilné letectvo je pritom nižšia, ako letisko Heathrow žiadalo, keďže chcelo, aby poplatky boli v pásme 32 (37,86 eur) až 43 libier (50,87 eur).

SkryťVypnúť reklamu

10:10 SLOVENSKO - Za včerajšok pribudlo 1 202 zaočkovaných prvou dávkou vakcíny, spolu ju má na Slovensku 2 484 406 ľudí.

Druhú dávku vakcíny dostalo včera 1 688 osôb, spolu je plne zaočkovaných 2 364 953 osôb.

10:00 SLOVENSKO - PCR testy na Slovensku odhalili včera 1 797 nových prípadov nákazy koronavírusom, z nich viac ako 71 percent nebolo zaočkovaných. Laboratóriá vyšetrili 12 160 vzoriek.

Pozitivita testovaných PCR vzoriek bola 14,78 percenta.

Najviac pozitívnych našli PCR testy v Prešovskom (454) a Žilinskom kraji (432), nasledujú Bratislavský (250), Košický (180), Banskobystrický (162), Trenčiansky (143), Trnavský (95) a Nitriansky kraj (81).

Okrem toho na Slovensku v pondelok vykonali aj 27 436 antigénových testov, z nich až 903 malo pozitívny výsledok. Celkovo tak včera z PCR a antigénových testov pribudlo 2 700 pozitívne testovaných.

S ochorením Covid-19 zomrelo ďalších 10 ľudí, celkovo si pandémia koronavírusu na Slovensku vyžiadala 12 864 obetí.

Počet hospitalizovaných s ochorením Covid-19 alebo s podozrením naň prekročil tisíc – v nemocniciach je celkovo 1056 pacientov, z nich je plne zaočkovaných len 18 percent. Ostatní buď zaočkovaní nie sú, alebo len prvou dávkou očkovacej látky v dvojdávkovej schéme.

9:40 SLOVENSKO Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici sa zhoršila epidemická situácia, preto v nej musia čiastočne obmedziť plánované operácie. Nemocnica o tom informuje na sociálnej sieti.

Ako pre agentúru SITA povedala hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje, k dnešnému dňu majú hospitalizovaných 31 pacientov s covidom, z ktorých piati sú na umelej pľúcnej ventilácii. V nemocnici opäť postupne rastie aj počet personálu pozitívneho na koronavírus, pričom aktuálne ide o 11 zamestnancov.

9:35 SLOVENSKO Košický samosprávny kraj začína očkovať treťou dávku vakcíny proti covidu. Už v nedeľu 24. októbra by ju malo dostať vo Veľkokapacitnom krajskom očkovacom centre na Ostrovského ulici 1 v Košiciach prvých 1 100 ľudí. Informovala o tom hovorkyňa predsedu samosprávneho kraja Anna Terezková.

V závislosti od záujmu obyvateľov je župa pripravená vyhradiť na očkovanie treťou dávkou aj ďalšie termíny a rozšíriť službu do ďalších miest kraja.

8:55 SLOVENSKO Fakultná nemocnica Agel Skalica začala s očkovaním treťou dávkou vakcíny proti novému koronavírusu. Zatiaľ sa to týka len imunokompromitovaných pacientov.

Okres Skalica je zaradený naďalej do prvého stupňa ostražitosti. Podmienky vstupu a zotrvania v priestoroch nemocnice zostávajú zachované.

Súvisiaci článok V skalickej nemocnici očkujú treťou dávkou Čítajte 

8:12 SVET Česko hlási vysoký skok v počte denných prírastkov koronavírusu. Za pondelok zachytili 2 521 prípadov, čo je najviac od konca apríla.

Hospitalizovaných je 544 pacientov, 95 je vo vážnom stave.

6:46 SVET Nový Zéland zaznamenal za posledný deň 94 infikovaných, čo je najvyšší denný prírastok v tejto krajine od vypuknutia pandémie.

Koronavírus sa šíri najmä v Aucklande a okolí. A to aj napriek tvrdému lockdownu a uzatvoreniu hraníc, podotkol Reuters. Toto najväčšie novozélandské mesto je v karanténe už dva mesiace a premiérka Jacinda Ardernová v pondelok oznámila, že v nej zostane ďalšie dva týždne.

6:15 SVET Nemecko zaznamenalo za uplynulý deň ďalších 6 771 prípadov koronavírusovej nákazy a 88 úmrtí v súvislosti s Covidom-19. Vyplýva to z dnešných údajov Inštitútu Roberta Kocha.

Už šiesty deň v rade rástla sedemdňová incidencia, ktorá udáva, koľko ľudí sa v priemere nakazilo na 100-tisíc obyvateľov.

00:00 SLOVENSKO - V piatich okresoch Slovenska platia od pondelka najtvrdšie opatrenia. Bardejov, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Svidník a Stará Ľubovňa sa na covid automate presunuli do čiernej farby.

Pre zväčšenie kliknite sem

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. O najlepšie komunikujúcich značkách rozhodne aj verejnosť
 2. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 3. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 4. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 5. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 6. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 7. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 8. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 1. Trh s nehnuteľnosťami praje prenájmom
 2. Wüstenrot rástol v segmente životného aj neživotného poistenia
 3. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 4. O najlepšie komunikujúcich značkách rozhodne aj verejnosť
 5. Ako možno získať prídavky na dieťa v Nemecku?
 6. Kupujete balenú vodu? Vypočítajte si, koľko za ňu ročne miniete!
 7. Táto váha berie vaše chudnutie vážne: Kalórie počíta za vás!
 8. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 11 943
 2. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 9 756
 3. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 5 543
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 213
 5. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 2 147
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 490
 7. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 1 296
 8. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 1 215
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu