SME
Štvrtok, 27. január, 2022 | Meniny má Bohuš

Koronavírus na Slovensku: Od pondelka spustia ďalšiu fázu očkovania treťou dávkou (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 446-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 883 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sme sledovali online minútu po minúte:

22:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

21:40 SVET - Thajský premiér Prajut Čanóčchá oznámil, že zaočkovaní turisti z viac ako 40 krajín budú môcť od 1. novembra pricestovať do tohto kráľovstva v juhovýchodnej Ázii bez toho, aby museli následne podstúpiť karanténu.

Minulý týždeň, keď Čanóčchá predstavil plány na znovuotvorenie krajiny, označil za nízkorizikové iba desať krajín. Premiér teraz hovorí o naliehavej potrebe "stimulovať cestovný ruch a ďalšie súvisiace sektory".

"Musíme postupovať rýchlejšie, a to hneď," napísal premiér v príspevku na svojom oficiálnom účte na Facebooku. Dodal, že "musíme podstúpiť" aj riziko nárastu počtu infekcií.

21:35 SVET - Ruský fond priamych investícií (RFPI), ktorý zodpovedá za marketing a predaj proticovidovej vakcíny Sputnik V v zahraničí, vyzval výrobcov mRNA vakcín, aby prestali s mediálnymi útokmi na očkovaciu látku Sputnik V. Namiesto toho by mali zvážiť, že by jednozložkovú vakcínu známu ako Sputnik Lajt (Sputnik Light) používali ako tzv. booster, teda tretiu, posilňovaciu dávku vakcíny proti covidu.

Skryť Vypnúť reklamu

21:15 SVET - Posilňujúca dávka proticovidovej vakcíny od spoločností Pfizer a BioNTech je účinná na 95,6 percenta. Vyplýva to z údajov zatiaľ nerecenzovanej štúdie, ktoré tieto farmaceutické firmy zverejnili vo štvrtok, informujú agentúry AFP a Reuters.

Tretia fáza klinických testov, na ktorej sa zúčastnilo zhruba 10-tisíc dobrovoľníkov starších ako 16 rokov, ukázala podľa vedcov "relatívnu účinnosť vakcíny na úrovni 95,6 percenta proti ochoreniu Covid-19 počas obdobia, keď bol dominantným koronavírusový variant delta", uviedli spoločnosti vo vyhlásení.

Načítavam video...

20:45 SVET - Združenie britských lekárov (BMA) obvinilo britskú vládu z "úmyselnej nedbanlivosti" pri riešení prebiehajúcej vlny pandémie koronavírusu. Odborníci poukázali na prudký nárast počtu infikovaných a rastúci tlak na nemocnice. Vláda však aj napriek tomu odmietla zaviesť protipandemické opatrenia.

Skryť Vypnúť reklamu

"Vláda vytvorila dojem, že pandémia je za nami a život sa vrátil úplne do normálu," uviedlo BMA. Denný prírastok infikovaných je pritom v Británii trikrát väčší než napríklad vo Francúzsku, Španielsku či Nemecku.

"Mali by sme sa poučiť z minulosti a začať rýchlo konať. Inak budeme neskôr čeliť oveľa prísnejším opatreniam," dodalo združenie.

20:30 SVET - Liek proti covidu, ktorý vyvíjajú maďarskí vedci, už testujú na zvieratách, povedal dekan Prírodovedeckej fakulty Univerzity Loránda Eötvösa Imre Kacskovics pre spravodajskú rozhlasovú stanicu InfoRádió.

Po toxikologických testoch môžu začiatkom roka 2023 začať aj klinické skúšky, dodal dekan. Ďalej spresnil, že vedcom sa podarilo identifikovať účinnú látku, ktorá dokáže zabrániť infikovaniu buniek koronavírusom. Potvrdili to v lete laboratórne testy.

Skryť Vypnúť reklamu

"Liek bude podobný protilátke, bude ho možné použiť aj preventívne... Môže poskytnúť ochranu aj osobám, u ktorých očkovanie nie je účinné," podotkol Kacskovics, podľa ktorého bude liek vyrábaný vo forme injekcie a prípadne aj nosového spreja. Vhodný bude najmä ako doplnkový spôsob ochrany popri vakcíne pre ľudí so slabšou imunitou, uzavrel dekan.

20:03 SVET - Maroko pozastavilo pre obavy zo šírenia koronavírusu lety do a z Nemecka, Británie a Holandska.

Marocká národná letecká spoločnosť Royal Air Maroc oznámila, že lety do spomínaných krajín boli pozastavené v stredu večer na základe rozhodnutia marockých úradov a zhodnotenia pandemickej situácie. Aerolínie ďalej na Twitteri uviedli, že sa rozhodli počas tohto obdobia prejaviť cestujúcim podporu tak, že im umožnia "bezplatne až do 15. decembra 2021 vykonať neobmedzené zmeny v termíne letu aj vo výbere cieľovej destinácie".

Skryť Vypnúť reklamu

19:50 SVET - Svetová zdravotnícka organizácia monitoruje novú mutáciu variantu delta, oficiálne označovanú ako AY4.2. Informovala o tom agentúra DPA.

Odborníci nedávno hlásili menšie ohnisko nákazy týmto novým podtypom variantu delta v Británii. Prvé prípady zaznamenalo aj Rusko, ale i USA, Dánsko, Holandsko či Izrael.

Vedci sa zatiaľ nedomnievajú, že by nová vetva variantu delta mohla byť výrazne infekčnejšia ako pôvodný variant. Ruskí odborníci však podľa agentúry TASS zistili, že AY4.2 má vyššiu infekčnosť: jeden nakazený môže infikovať deväť ľudí (pri pôvodnej delte je to päť až osem ľudí). Charakteristickým znakom novej mutácie je aj to, že symptómy ochorenia sa objavujú rýchlejšie.

19:40 SVET - Guvernér Floridy Ron DeSantis vyzval štátnych zákonodarcov, aby urýchlene schválili legislatívu, ktorá zakáže podnikom vyžadovať od zamestnancov potvrdenia o zaočkovaní sa proti koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Za týmto účelom zvolá na november mimoriadne zasadnutia miestneho parlamentu, kde majú väčšinu jeho republikáni. Presný dátum neuviedol.

DeSantis už týždne kritizuje plány Bieleho domu na zavedenie povinného očkovania a sľúbil, že bude proti takýmto pravidlám bojovať súdnou cestou. Jeho administratíva už pokutovala miestne školské rady, ktoré sa vzopreli štátnemu zákazu povinného nosenia rúšok v triedach. Obmedzil tiež finančné transfery okresom, ktoré dostávajú od federálnej vlády granty určené na zmiernenie dopadov štátnych pokút.

19:20 SLOVENSKO - Hoci činnosť vakcinačného centra Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici je pre verejnosť dočasne pozastavená, zabezpečuje očkovanie zdravotníkov banskobystrických zdravotníckych zariadení treťou dávkou vakcíny Comirnaty od výrobcu Pfizer.

Skryť Vypnúť reklamu

V stredu a vo štvrtok si prišlo po tretiu dávku 450 zdravotníkov. Informuje o tom nemocnica na sociálnej sieti s tým, že ďalší dostanú vakcínu na budúci týždeň.

19:05 SVET - Jednotlivci prichádzajúci zo zahraničia, ktorí sú zaočkovaní proti covidu, budú môcť od budúceho mesiaca opäť vstúpiť na územie Izraela. Ako uvádza agentúra Reuters, ide o ďalšie uvoľňovanie reštrikcií pre prichádzajúcich cudzincov, ktoré úrady v Izraeli zaviedli vlani v čase vypuknutia pandémie.

Plán vypracovaný ministerstvom cestovného ruchu, rezortom zdravotníctva a premiérom Naftalim Bennettom umožní od 1. novembra pricestovať do Izraela cudzincom zaočkovaným počas posledných šiestich mesiacov proticovidovými vakcínami od spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson, Sinovac a Sinopharm. Podľa tohto plánu môžu do Izraela vstúpiť aj tí, ktorí toto ochorenie prekonali.

Skryť Vypnúť reklamu

18:55 SVET - Rakúska metropola Viedeň napriek stabilnej situácii v súvislosti s pandémiou predĺži aj po 31. októbri zavedené sprísnené opatrenia. Platiť budú do konca novembra. Oznámil to na tlačovej konferencii po porade s odborníkmi viedenský starosta Michael Ludwig.

Na rozdiel od iných spolkových krajín, platí vo Viedni v baroch, nočných kluboch či na zhromaždeniach s účasťou viac ako 500 ľudí pravidlo 2G, to znamená, že tam majú prístup iba zaočkovaní a osoby vyliečené z covidu. Povinné je tiež nosenie respirátorov typu FFP2 vo všetkých obchodoch.

V gastronómii, pri využívaní služieb (napríklad kaderníctva) či v hoteloch sa treba preukazovať dokladom o očkovaní, prekonaní covidu alebo negatívnym výsledkom PCR testu (pravidlo 3G) - antigénové testy sa neuznávajú.

Skryť Vypnúť reklamu

18:24 SVET - Školáci v Českej republike napokon nebudú musieť mať nasadené respirátory počas vyučovania, u neočkovaných učiteľov však budú povinné. Dohodli sa na tom minister zdravotníctva Adam Vojtěch a minister školstva Robert Plaga.

Vojtěch pôvodne navrhoval, aby deti nad 12 rokov vrátane zaočkovaných mali počas vyučovania povinne respirátory. Dýchacie cesty však budú musieť naďalej mať prekryté mimo učební.

17:30 SLOVENSKO V posledných dňoch zaznamenali hygienici v okrese Michalovce prudký nárast infekcií spojených s vysokou pozitivitou PCR testov.

Práve Michalovský okres sa od pondelka preradí z aktuálnej bordovej do čiernej farby.

„Zaznamenali sme aj vysoký počet ochorení u detí predškolského a školského veku a študentov stredných škôl,“ informovala michalovská hygiena.

Skryť Vypnúť reklamu

Kvôli vysokej chorobnosti školákov a učiteľov sa v okrese zatvárajú jednotlivé triedy. V stredu si nesadli do lavíc školáci zo 73 tried.

Súvisiaci článok Deti nosia covid zo školy domov. Ohnisko je už aj v domove dôchodcov Čítajte 

17:24 SVET Moskva v blízkej budúcnosti dosiahne historické maximá ľudí nakazených Covid-19. Informoval o tom moskovský primátor Sergej Sobianin, keď konštatoval, že situácia v ruskej metropole „sa aj naďalej vyvíja podľa najhoršieho scenára".

Za posledných 24 hodín pribudlo v Moskve 7897 prípadov nákazy novým koronavírusom, pričom doterajšie maximá - viac ako 9000 prípadov – sú z júna tohto roku.

Súvisiaci článok Moskva ruší bezplatnú MHD pre seniorov, ktorí sú neočkovaní a neprekonali covid Čítajte 

Na základe vývoja epidemickej situácie v ruskej metropole Sobianin rozhodol, že v Moskve sa obdobie "dní pracovného pokoja" začne už 28. októbra, nie 30. Októbra, ako to stanovoval výnos prezidenta Vladimira Putina, a potrvá do 7. novembra.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetky podniky a organizácie v Moskve v dané dni nebudú pracovať. Výnimku budú mať inštitúcie, ktoré zabezpečujú fungovanie mestskej infraštruktúry, podniky s nepretržitou prevádzkou a niektoré ďalšie, o ktorých sa zmieňuje nedávny výnos ruského prezidenta.

17:16 SVET Svetová zdravotnícka organizácia uviedla, že pandémia „bude trvať o rok dlhšie, než je potrebné“, pretože chudobnejšie krajiny nedostávajú potrebné vakcíny.

Súvisiaci článok WHO predpovedá pokračovanie pandémie aj v budúcom roku Čítajte 

16:53 SVET Lotyšsko na začiatku mesačného lockdownu ohlásilo rekordný denný prírastok novo potvrdených prípadov nákazy koronavírusom – 2 935. Za uplynulý deň pribudlo aj 23 úmrtí pacientov s covidom.

16:33 SLOVENSKO Trnavský kraj otvorí v sobotu dve veľkokapacitné očkovacie centrá, kde sa bude podávať prvá, druhá aj tretia dávka vakcíny od Pfizer/BioNTech.

Skryť Vypnúť reklamu

Centrum v Dunajskej Strede sa bude opäť nachádzať na Strednej odbornej škole rozvoja vidieka na Námestí sv. Štefana, v Trnave bude na novej adrese, na Strednej odbornej škole elektrotechnickej na Sibírskej ulici.

16:11 SLOVENSKO Keďže sa okres Trnava bude podľa covidového automatu do 31. októbra nachádzať stále v oranžovej farbe, nepripravuje mesto Trnava na cintorínoch k Dušičkám žiadne mimoriadne opatrenia.

15:55 SLOVENSKO Prešovský okres sa môže vyhnúť prípadnému prechodu do čiernej farby, a teda najprísnejším obmedzeniam.

"Stačí, ak sa v rámci Prešovského okresu dá zaočkovať ešte približne 150 ľudí vo veku nad 50 rokov,“ informoval vo štvrtok hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek.

14:57 SVET Za uplynulých 24 hodín pribudlo na Ukrajine 22 415 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najviac od začiatku pandémie.

Skryť Vypnúť reklamu

V krajine tiež vo štvrtok opäť zaregistrovali rekordný denný počet úmrtí, a to 546.

Už druhý deň v poradí však zároveň evidujú aj rekordný počet ľudí, ktorý sa dali za uplynulých 24 hodín zaočkovať.

Súvisiaci článok Na Ukrajine pribudol rekordný denný počet nakazených i úmrtí Čítajte 

14:23 SLOVENSKO Konzílium odborníkov si nemyslí, že je nateraz potrebné upraviť covidový automat a ani to, že by bolo potrebné v súvislosti s nadchádzajúcimi sviatkami prijímať reštrikčné opatrenia.

Odborníci odporúčajú ľuďom počas budúceho víkendu zvážiť cestovanie na hroby alebo návštevu príbuzných najmä v bordových a čiernych okresoch. Otázku covid automatu a zjemnenia reštrikcií pre zaočkovaných otvoria zrejme po sviatkoch.

Konzílium odborníkov radí ľuďom, aby mali rúška aj v exteriéri, ak na danom mieste bude veľa ľudí. Taktiež odporúčajú cestovať individuálnou dopravou. Ľuďom odporúčajú vyhýbať sa napríklad aj preplneným obchodným centrám.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Koronavírus roznášajú najmä študenti Čítajte 

14:22 SLOVENSKO Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre primárnu pediatriu Elena Prokopová zopakovala pravidlá dodržiavania desaťdňovej
karantény v prípade nakazenia sa niektorého člena domácnosti, napríklad dieťaťa.

"Domácnosť je s ním v karanténe, a to päť plus 10 dní z toho dôvodu, že takéto dieťa v domácnosti môže spolubývajúcich nakaziť počas piatich dní. Čiže týchto ľudí nemôžeme testovať hneď na druhý deň," vysvetlila Prokopová.

Dodala tiež, že zaočkovaní členovia domácnosti, v ktorej je niekto nakazený, majú výnimku z karantény. Mali by však dodržiavať zvýšené protiepidemické opatrenia. Takisto majú možnosť sa dať na piaty deň od posledného kontaktu z nakazeným otestovať, pričom test je dôležitý najmä vtedy, ak na sebe spozorujú nejaké klinické príznaky ochorenia.

Skryť Vypnúť reklamu

14:20 SLOVENSKO Treťou dávkou už zaočkovali 6 400 ľudí, prihlásilo sa 23-tisíc záujemcov.

Od budúceho pondelka sa spustí registrácia na tretiu dávku pre ľudí nad 55 rokov, ale aj pre pacientov s chronickým ochorením či osôb s rizikovou prácou.

"Keď sa zaočkuje 80 percent rizikovej skupiny, potom sa očkovanie otvorí ostatnej verejnosti," spresnila členka konzília.

14:15 SLOVENSKO Koronavírus sa v súčasnosti šíri najmä medzi mladšími ľuďmi, konkrétne stredoškolákmi, ktorí ďalej šíria nákazu v domácnostiach.

Denne pribudne 2 750 nakazených. Vzrástol aj počet hospitalizovaných. Kým minulý týždeň ich bolo v súvislosti s koronavírusom hospitalizovaných 818, tento týždeň je ich 997. Taktiež stúpol aj počet ventilovaných pacientov, a to z 88 na 125. Informoval šéf Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

14:07 SLOVENSKO Dnes rokovalo konzílium odborníkov. Pozrite si brífing.

13:33 SLOVENSKO Do 65-percentnej zaočkovanosti ľudí nad 50 rokov chýba v Trenčianskom okrese približne 200 osôb.

13:10 SVET Čínske úrady zrušili tisíce letov, uzatvorili školy a posilnili masové testovanie obyvateľov na koronavírus v pokuse potlačiť nové ohnisko.

To je spojené s párom starších ľudí, ktorí sa nachádzali v skupine spolu s ďalšími turistami. Odchádzali zo Šanghaja, následne odleteli do provincie Kan-su a autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko.

S ich cestou sú odvtedy spojené desiatky prípadov nákazy s blízkymi kontaktmi v najmenej piatich provinciách a regiónoch vrátane metropoly Peking.

12:55 SVET Belgická vláda dnes upozornila, že krajina sa napriek vysokej miere zaočkovanosti obyvateľstva môže ocitnúť na prahu ďalšieho veľkého nárastu prípadov.

Aj keď vláda v Bruseli nedávno zrušila povinnosť nosiť rúška, opätovne začína povzbudzovať obyvateľstvo na ich používanie v záujme potlačiť nárast počtu prípadov nákazy.

12:27 SVET Na novej mape Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb je od štvrtka stredné a východné Slovensko v tmavočervenej farbe - tá signalizuje najvyššie riziko nákazy.

12:00 SLOVENSKO Za uplynulý týždeň pribudlo v trenčianskom kraji 1 023 ľudí s pozitívnym PCR testom. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom ich počet stúpol o 26 percent.

Najviac prípadov - 305, odhalili testy v Trenčianskom okrese. Nasledovali okresy Prievidza (184), Nové Mesto nad Váhom (163), Považská Bystrica (117), Púchov (81), Ilava (61), Bánovce nad Bebravou (52), Myjava (34) a Partizánske (26).

11:27 SVET Rusko v stredu zaznamenalo najvyšší počet novo potvrdených prípadov nákazy koronavírusom aj úmrtí spojených s covidom od začiatku pandémie.

Za uplynulých 24 hodín sa nakazilo 36 339 ľudí a zomrelo 1 036 chorých s covidom. Informoval o tom vládny krízový štáb.

Súvisiaci článok Kremeľ doplatil na vlastnú taktiku. Rusi neveria domácim vakcínam Čítajte 

11:00 SLOVENSKO Aká je situácia v okresoch? Porovnajte si vývoj sedemdňovej incidencie.

10:30 SVET V uplynulých 24 hodinách zaznamenali v Maďarsku 2 361 nových prípadov koronavírusu a v súvislosti s covido, zomrelo 20 pacientov.

Počet hospitalizovaných stúpol na 1105, z nich 155 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

10:15 SLOVENSKO Prvú dávku proticovidovej vakcíny dostalo 2 487 216 ľudí. Za uplynulý deň pribudlo 1 127 prvoočkovaných.

Druhou dávkou preočkovali 2 368 865 ľudí. Za včera pribudlo 1 827 kompletne zaočkovaných.

10:00 SLOVENSKO V stredu malo pozitívny výsledok PCR testu 3 091 ľudí, laboratóriá pritom vykonali 14 273 vyšetrení, nezaočkovaných bolo 72 percent. Pozitivita dosiahla 21,66 percenta.

Pribudlo aj 612 pozitívnych prípadov z 19 618 vyhodnotených antigénových testov. Viac ako 67 percent z nich sa doteraz nezaočkovalo.

Ochoreniu Covid-19 podľahlo ďalších 11 pacientov. Celkový počet úmrtí "na covid" je 12 883 a celkový počet úmrtí "s covidom" je 2 510.

Počet hospitalizovaných sa zvýšil o 12, v nemocniciach je celkovo 1 052 pacientov - potvrdený covid má 997 ľudí. Pomoc pľúcnej ventilácie potrebuje 125 pacientov, na JIS leží 107 ľudí.

Najviac pozitívne testovaných PCR testami bolo v Prešovskom kraji (833), nasledujú Žilinský (479), Košický (398), Banskobystrický (387), Trenčiansky (302), Bratislavský (262), Nitriansky (218) a Trnavský (212).

9:42 SVET V Indii podali obyvateľom už jednu miliardu vakcín domácej výroby proti koronavírusu. Tento míľnik dosiahla krajina pol roka po tom, ako tam zaznamenali rapídny nárast počtu prípadov nákazy, ktorý viedol takmer ku kolapsu zdravotného systému.

Viac dávok proticovidových vakcín ako India aplikovala svojim obyvateľom iba Čína, a to 2,3 miliardy.

Podľa indickej vlády dostali už takmer tri štvrtiny indickej dospelej populácie aspoň prvú dávku vakcíny a plne zaočkovaných je 30 percent obyvateľov krajiny, v ktorej žije približne 1,3 miliardy ľudí.

Indické médiá minulý týždeň informovali, že indický regulačný úrad odporučil použitie domácej vakcíny Covaxin, ktorá je jednou zo siedmych vakcín schválených v Indii, na očkovanie osôb mladších ako 18 rokov.

9:20 SVET Európska agentúra pre lieky pravdepodobne nerozhodne o ruskej vakcíne Sputnik V skôr než v prvom štvrťroku budúceho roka.

S odvolaním sa na svoj zdroj oboznámený so situáciou o tom dnes informovala agentúra Reuters. Regulátor totiž stále nedostal niektoré dôležité dáta.

"Je absolútne nemožné, aby EMA rozhodla do konca tohto roka," povedal agentúre nemenovaný zdroj.

Súvisiaci článok EMA rozhodne Sputniku najskôr začiatkom budúceho roka Čítajte 

"V súčasnosti pracovné tímy dokončujú prípravu dodatočne vyžiadaných dokumentov nevyhnutných na dokončenie procesu certifikovania vakcíny Európskou agentúrou pre lieky," reagoval poradca ruského ministra zdravotníctva Alexej Kuznecov.

8:51 SVET - Poliaci od 18 rokov, ktorí sú zaočkovaní proti koronavírusu, budú môcť dostať odporúčanú tretiu dávku očkovacej látky už o niekoľko týždňov.

"Spolu s ministerstvom zdravotníctva sme sa rozhodli, že očkovanie bude k dispozícii už o niekoľko týždňov. Tretiu dávku vakcíny budú môcť dostať všetky osoby staršie ako 18 rokov, ktorým uplynulo minimálne šesť mesiacov od ukončenia pôvodného očkovacieho plánu," napísal tamojší premiér Mateusz Morawiecki v príspevku na sociálnej sieti.

Na tretiu dávku mali doteraz v Poľsku nárok iba ľudia starší ako 50 rokov a zdravotnícki pracovníci, pripomenula PAP.

8:28 SVET - Nový Zéland dnes po prvýkrát od začiatku pandémie zaznamenal trojciferný počet nových prípadov za jeden deň.

V priebehu posledných 24 hodín nahlásili úradom 102 nových infikovaných, potvrdil vicepremiér Grant Robertson.

Krajina s piatimi miliónmi obyvateľov dosiaľ zaregistrovala zhruba 5000 infekcií. V súvislosti s covidom tam zomrelo 28 ľudí.

8:14 SVET - V Česku pribudlo za uplynulý deň 3 276 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Oproti dátam z minulej stredy sa denný prírastok infikovaných viac ako zdvojnásobil. Hospitalizovaných je 726 ľudí, čo je najviac od konca mája.

6:10 SVET - Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) v stredu schválil používanie stratégie "mix and match" pre určené skupiny ľudí, ktorí po absolvovaní základnej série očkovania potrebujú posilňovaciu dávku vakcíny.

Agentúra vysvetlila, že v USA sú povolené vakcíny od spoločností Pfizer, Moderna a Johnson & Johnson. Jednu dávku od ktorejkoľvek z nich je teraz možné dostať po dokončení základného očkovania inou vakcínou proti covidu.

Súvisiaci článok Slovensko spustilo očkovanie proti covidu treťou dávkou (otázky a odpovede) Čítajte 

Ľudia, ktorí na začiatku dostali dve dávky od Moderny a majú 65 a viac rokov alebo sú starší ako 18 rokov, ale s vysokým rizikom nakazenia sa covidom, môžu teraz dostať posilňovaciu dávku.

Všetci dospelí, ktorí dostali jednodávkovú vakcínu od Johnson & Johnson pred viac ako dvoma mesiacmi, majú tiež nárok na preočkovanie.

00:00 SLOVENSKO - Od pondelka bude na covid automate v čiernej farbe už desať okresov. V druhom stupni ohrozenia (bordová) ich bude tridsať.

23:30 SVET - Najväčšie litovské spravodajské portály oznámili, že v snahe obmedziť šírenie konšpiračných teórií rušia možnosť pridávania príspevkov v diskusiách pod článkami na tému koronavírusovej pandémie.

"Prejavujeme solidaritu so štátom a občanmi spoločným úsilím zabrániť šíreniu nepodložených dezinformácií šírených antivaxermi," uviedol pre AFP šéf litovskej asociácie on-line médií Arnas Marcinkus.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 2. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 3. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 4. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 5. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 6. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 7. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 8. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 10. Mecom ide na zelenú
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 3. Vianočné dovolenky sa vrátili na čísla pred pandémiou
 4. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 5. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 6. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 7. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 8. Vedeli ste, že šport a podnikanie majú veľa spoločného?
 9. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 10. Developer Mint Investments získal prvenstvo v CIJ Awards 2021
 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 9 323
 2. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 4 763
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 3 831
 4. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní 3 604
 5. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 3 519
 6. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 2 990
 7. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť 2 866
 8. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať 2 606
 9. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 2 465
 10. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 220
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pavel Macko, generálporučík vo výslužbe.

NATO zvažuje vyslať tisíc vojakov aj na Slovensko.


2 h
Ukrajina žije vo vojne od roku 2014.

Diplomacia zatiaľ neuspela, Rusko môže zaútočiť kedykoľvek.


4 h
Skúška predstavenia

Pre menej ľudí hrajú divadlá lacnejšie predstavenia.


26. jan
Janne Ahonen.

Počas ZOH v Pekingu bude pôsobiť ako televízny expert.


SITA 26. jan

Neprehliadnite tiež

Premiér Eduard Heger a jeho holandský náprotivok Mark Rutte.

Rutte zdôraznil potrebu vysielať do Moskvy jednotný signál.


TASR 12m
Minister Korčok

Dnes už deklarácie o tom, že sme súčasťou NATO nestačia, tvrdí minister.


Ivan Korčok 2 h
Na opravený prešovský zimný štadión sa po dlhých rokoch vrátila aj hokejová extraliga.

Podmienky mesta Prešov rešpektuje.


2 h
Pavel Macko, generálporučík vo výslužbe.

NATO zvažuje vyslať tisíc vojakov aj na Slovensko.


2 h
Skryť Zatvoriť reklamu