SME
Sobota, 21. máj, 2022 | Meniny má Zina

Koronavírus na Slovensku: Režim OTP na pracoviskách sa od pondelka nespustí (minúta po minúte)

Pandémia si vyžiadala už 13 791 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

19:16 SLOVENSKO - Neočkovaní budú mať od pondelka zákaz vstupu do nákupných centier, na hromadné podujatia, na tribúny športovísk, do hotelov aj do reštaurácií.

SkryťVypnúť reklamu

Nedostanú sa do prevádzok a služieb, ktoré nepatria do zoznamu vybraných základných obchodov. Na vstup do nich nebude stačiť ani negatívny test na covid.

Sľubované výraznejšie uvoľnenie pre zaočkovaných sa však odkladá minimálne do 12. decembra. Denník SME pripravil k novým opatreniam sériu otázok a odpovedí.

Súvisiaci článok Ktoré prevádzky budú pre očkovaných a pustia ma tam s neočkovaným dieťaťom? (otázky a odpovede) Čítajte 

18:29 SVET - Kanada schválila použitie proticovidovej vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech pre deti vo veku 5-11 rokov.

Rezort zdravotníctva vydal príslušné povolenie "po dôkladnom a nezávislom vedeckom preskúmaní" dostupných údajov. Prínosy vakcíny pre túto vekovú kategóriu podľa ministerstva prevyšovali nad potenciálnymi rizikami.

18:00 SLOVENSKO - Bratislavský magistrát sa rozhodol neusporiadať Vianočné trhy na Hlavnom námestí vzhľadom na aktuálny vývoj situácie a nový Covid automat, ktorý včera schválila vláda. Nájomcovia stánkov vyhodnotili obmedzenia (maximálne 200 ľudí s Covid pasom) ako likvidačné.

SkryťVypnúť reklamu

17:50 SLOVENSKO - Asociácia priemyselných zväzov a dopravy vyhlásila, že vzhľadom na rozličné podmienky vo firmách by testovanie na koronavírus malo byť na dobrovoľnom princípe a samotná realizácia testovania by mala byť ponechaná na posúdenie samotných firiem.

Zároveň asociácia žiada odpovede na otázky v súvislosti s pripravovaným povinným testovaním. Zaujíma ju, akým spôsobom bude štát prispievať na úhradu nákladov pri vlastnom testovaní zamestnancov aj kto má prevziať zodpovednosť za kontrolu.

17:10 SVET - Európska agentúra pre lieky schválila liečbu Covidu-19 niektorých pacientov pilulkou vyvinutou farmaceutickou spoločnosťou Merck.

Liek s názvom molnupiravir zatiaľ nedostal od agentúry plnohodnotné povolenie, ale lekári ním môžu liečiť dospelých, ktorí po nákaze koronavírusom zvládajú sami dýchať, ale existuje u nich predpoklad zhoršenia zdravotného stavu.

SkryťVypnúť reklamu

Európska agentúra pre lieky tiež ohlásila, že vyhodnocuje obdobnú pilulku od spoločnosti Pfizer s názvom paxlovid.

16:35 SLOVENSKO - Režim OP (očkovaní, prekonaní) pri vstupe do obchodného domu, ktorý bude od pondelka pre obchodné domy povinný v červenej až čiernej farbe, neplatí pre prípady návštevy očkovacieho centra alebo zdravotníckeho zariadenia v obchodnom dome.

Režim OP ďalej neplatí pre obchodné domy v červenej až čiernej farbe, ak sú v nich otvorené len prevádzky a služby esenciálneho charakteru, píše sa vo vyhláške Úradu verejného zdravotníctva uverejnenej vo vestníku Vlády SR.

16:30 SLOVENSKO - V reakcii na nový COVID automat a výrazné sprísnenie opatrení sa mesto Prešov v spolupráci s Parkom kultúry a oddychu rozhodlo, že tradičné vianočné stánky tento rok neotvorí.

SkryťVypnúť reklamu

Alternatívou však bude Mapa Vianoc , ktorá opäť ponúkne obľúbené vianočné nápoje či špeciality pred reštauráciami a kaviarňami.

16:20 SVET - Rakúšania sa budú ako prví v Únii očkovať povinne. Vláda sprísňovala postupne. Od 8. novembra sa pri vstupe do reštaurácií či kaviarní prestali uznávať testy.

Súvisiaci článok Plošný lockdown aj povinné očkovanie pre všetkých. Rakúsko bude prvé v Únii Čítajte 

V Rakúsku je dnes kompletne zaočkovaných približne 65 percent obyvateľov. Kancelár Schallenberg s ohľadom na toto číslo už pred pár dňami hovoril o „hanebne nízkej zaočkovanosti“ a rozhodol sa konať.

16:10 SLOVENSKO - V nemocnici s poliklinikou Myjava pribúda pacientov so závažným priebehom covidu.

"Nemocnica má momentálne reprofilizovaných 25 kyslíkových lôžok, jedno lôžko high flow a štyri lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou. Aktuálne sú vyťažené všetky lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou, lôžko high flow a reprofilizovaných lôžok je obsadených 19," uviedla Elena Štefíková, ktorá je poverená riadením nemocnice.

SkryťVypnúť reklamu

16:05 SLOVENSKO - Vo veľkokapacitných očkovacích centrách v Nitrianskom samosprávnom kraji zaočkovali zdravotníci od začiatku očkovania viac ako 165 000 osôb. Len v Nitre podali vakcínu viac ako 70 000 osobám, informoval o tom lekár kraja Ľubomír Ševčík.

V celkovej zaočkovanosti je podľa jeho slov kraja na treťom mieste v rámci celej krajiny. V rámci COVID semafora sa Nitriansky samosprávny kraj zaraďuje medzi najmenej postihnuté regióny spolu s Bratislavským a Trnavským samosprávnym krajom.

15:53 SVET - Česká vláda zaviedla povinné testovanie neočkovaných zamestnancov a plošné každotýždenné testovanie žiakov a študentov základných a stredných škôl a odporučila prácu z domu pre zamestnancov štátnych úradov.

Premiér Andrej Babiš však zároveň vylúčil zavedenie lockdownu alebo povinného očkovania po vzore susedného Rakúska.

SkryťVypnúť reklamu

Predpokladá, že novozavedené opatrenia zostanú v platnosti až do konca februára budúceho roka, informoval spravodajský server Novinky.cz.

15:50 SLOVENSKO - Národné centrum zdravotníckych informácií eviduje štvrtku 18. novembru 3 441 registrácií na očkovanie prvou dávkou vakcíny. Najvyšší záujem bol v Banskobystrickom kraji, uviedla hovorkyňa centra Alžbeta Sivá.

"Najvyšší počet registrácií v čakárni na očkovanie prvou dávkou vakcíny vidíme v Banskobystrickom kraji (1 227 registrácií), kde je veľký záujem o jednodávkovú vakcínu Janssen, nasleduje Trenčiansky (852), Trnavský (716), Prešovský (333), Bratislavský (174), Nitriansky (72), Žilinský (43), Košický kraj (24)," vymenovala Sivá.

15:48 SVET - Poslanci Európskeho parlamentu sa budú môcť od budúceho týždňa opäť zúčastňovať diskusií a hlasovaní v pléne na diaľku. Oznámil to dnes predseda David Sassoli s odkazom na rastúci počet prípadov koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

15:45 SLOVENSKO - Nemocnice v Nitrianskom kraji z ostatných krajov prijali trinásť pacientov, ktorých stav si vyžaduje pripojenie k umelej pľúcnej ventilácií.

Vedenia nemocníc sa zhodli v tom, že aj napriek obmedzeniu tzv. bielej medicíny je snahou jej maximálne možné udržanie pre akútnych a onkologických pacientov. Iné operácie sú už prakticky zastavené.

Súvisiaci článok Do obchodného centra vás nepustia ani s testom. Vianočné trhy v Nitre nerušia Čítajte 

15:30 SVET - Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv dnes schválil možnosť posilňovacích dávok vakcín od firiem Pfizer/BioNTech a Moderna pre všetkých dospelých Američanov.

Miliónom obyvateľov USA sa tým otvára možnosť doočkovania. Doteraz bola v krajine posilňovacia dávka povolená len pre rizikové skupiny, zdravotníkov a ľudí starších ako 65 rokov.

Definitívnu zelenú tomuto rozhodnutiu ešte musí udeliť Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb, čo sa podľa medializovaných správ stane ešte dnes večer.

SkryťVypnúť reklamu

15:20 SLOVENSKO - Zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 sú trestaní aj pri športových podujatiach, myslí si poslanec parlamentu Radovan Sloboda (SaS).

Pre zaočkovaných nemá byť podľa neho obmedzený vstup na štadióny. Kritizuje OĽANO, že má vo svojich radoch športovcov, no koná proti slovenskému športu.

15:10 SVET - Do 1. decembra budú musieť byť všetci príslušníci maďarskej armády zaočkovaní aspoň prvou dávkou vakcíny proti covidu, vyhlásil dnes minister obrany Tibor Benkő.

"Výnimku budú tvoriť tí, ktorí zo zdravotných dôvodov nemôžu byť zaočkovaní, avšak takých v armáde nemôže byť veľa," dodal šéf rezortu, ktorý spresnil, že doposiaľ podiel zaočkovaných vojakov dosiahol už vyše 95 percent.

15:00 SVET - Nórsko od budúceho týždňa sprísni pravidlá pre vstup do krajiny s cieľom obmedziť šírenie koronavirusu.

SkryťVypnúť reklamu

Všetci návštevníci sa budú musieť pred príchodom zaregistrovať na stránkach nórskej vlády a počkať, či im úrady cestu povolia.

Bezpečnostné zložky na hraničných priechodoch môžu potom od cestujúcich vydané povolenie vyžadovať.

14:50 SLOVENSKO - Povinné zavedenie režimu OTP na pracoviskách sa od pondelka 22. novembra nenariadi, keďže medzi rezortmi stále prebiehajú rokovania o pravidlách.

Rieši sa zabezpečovanie logistiky a ďalšie potrebné procesy, informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva.

14:45 SVET - V Bavorsku uzavrú bary a kluby minimálne na tri týždne. Adventné trhy sa opäť konať nebudú, oznámil dnes bavorský premiér Markus Söder

V najpostihnutejších regiónoch uzavrú aj hotely, reštaurácie, kultúrne aj voľnočasové inštitúcie.

Nové opatrenia, na ktorých sa krajinská vláda dohodla, Söder v utorok predstaví v krajinskom sneme, ktorý ich formálne schváli.

SkryťVypnúť reklamu

14:33 SLOVENSKO - Z doteraz odobratých 320 vzoriek odpadových vôd bolo 310 vzoriek laboratórne vyšetrených na prítomnosť SARS-CoV-2. Prítomnosť vírusu sa potvrdila v 285 vzorkách, čo predstavuje 92,25 percenta.

Najvyššia proporcia pozitívnych z celkového počtu vyšetrených vzoriek odpadových vôd bola v Bratislavskom kraji a najnižšia v Nitrianskom kraji, oznámil Úrad verejného zdravotníctva.

14:30 SLOVENSKO - V 46. kalendárnom týždni bolo hlásených spolu 46 190 pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19 vyšetrených metódou RT-PCR, čo je o 14,7 percenta viac ako v predchádzajúcom týždni.

Týždenná bilancia antigénového testovania je 18 600 pozitívnych vzoriek, o 13,1 percenta viac, informoval Úrad verejného zdravotníctva.

14:15 SVET - Nemecko sa v dôsledku zvýšeného šírenia koronavírusu dostalo do „celonárodného núdzového stavu“. Konštatoval to dnes Lothar Wieler, šéf Inštitútu Roberta Kocha, ktorý je národným centrom pre kontrolu a prevenciu chorôb.

SkryťVypnúť reklamu

V niektorých častiach krajiny už nie je garantovaná bežná zdravotná starostlivosť, pretože nemocnice a jednotky intenzívnej starostlivosti sú preťažené. Letectvo sa pripravuje na pomoc s transferom pacientov do nemocníc s voľnými lôžkami.

„Celé Nemecko je jedna veľká epidémia,“ povedal Wieler a dodal, že je to „celonárodný núdzový stav“ a preto je potrebné „zatiahnuť núdzovú brzdu“.

13:55 SLOVENSKO - Mesto Považská Bystrica a štyri obce z okresu boli vybraté na séroepidemiologickú štúdiu na prítomnosť protilátok proti vírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19.

Súvisiaci článok V okrese Považská Bystrica prebehne testovanie na protilátky Čítajte 

Za jeden deň sa na výzvu považskobystrickej radnice nahlásil plný počet dobrovoľníkov, ako je kapacita odberov určená pre Považskú Bystricu.

Podmienkou je, aby dobrovoľník nepodstúpil očkovanie proti Covid-19. Mnohí argumentujú, že sa nedali zaočkovať práve kvôli dostatku protilátok proti tomuto ochoreniu.

SkryťVypnúť reklamu

13:45 SLOVENSKO - V oboch hriňovských základných školách v okrese Detva poslal regionálny úrad verejného zdravotníctva do karantény po jednej triede v tretích ročníkoch.

13:30 SVET - Prvou krajinou na svete, ktorá zaviedla povinné očkovanie proti Covidu-19, sa stala vo februári Indonézia, informovala agentúra Reuters.

Každý dospelý občan, ktorý odmietne očkovanie, môže dostať pokutu vo výške 313 eur.

Od júla je povinné očkovanie pre obyvateľov ostrovnej Mikronézie a tiež stredoázijského Turkménska, kde však miestna autokratická vláda výskyt koronaviru dlhodobo popiera a už na začiatku pandémie zakázala slovo koronavírus používať.

13:20 SLOVENSKO - Na taxislužby sa od pondelka 22. novembra vzťahujú nové obmedzenia. V oranžových, červených a bordových okresoch môžu sedieť najviac dve osoby v jednom rade vrátane vodiča.

SkryťVypnúť reklamu

V čiernom okrese môžu byť vo vozidle maximálne dvaja klienti, sedieť musia na zadných sedadlách. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva.

V zelených, oranžových a červených okresoch sa vyžaduje rúško, v bordových a čiernych treba respirátor. Povinné je aj pravidelné vetranie.

Od červeného okresu musia taxikári po každom zákazníkovi vydezinfikovať priestory vozidla dezinfekčným prostriedkom s virucídnym účinkom.

13:15 SLOVENSKO Zavedeniu povinného očkovania proti covidu-19 na bráni len nevôľa strán vládnej koalície.

Súvisiaci článok Povinnému očkovaniu na Slovensku bránia len politici, nie zákony Čítajte 

"Faktom je, že ministerstvo spravodlivosti vypracovalo analýzu, z ktorej jasne vyplýva, že povinné očkovanie je z právneho hľadiska možné zaviesť," tvrdí ministerstvo zdravotníctva.

13:10 SLOVENSKO - Nemocnica vo Veľkom Krtíši má hospitalizovaných 14 pacientov s ochorením COVID-19.

SkryťVypnúť reklamu

V karanténe je päť zdravotníckych pracovníkov a návštevy pacientov sú aj naďalej zakázané. "Máme dostatočný počet neobsadených lôžok pre pacientov s novým koronavírusom, čo sa však môže zmeniť v priebehu pár minút," povedala riaditeľka Všeobecnej nemocnice s poliklinikou Veľký Krtíš Marcela Dekrétová.

12:50 SLOVENSKO - Bratislavská mestská časť Staré mesto zrušila plánované Vianočné trhy na Hviezdoslavovom námestí. Pripravuje sa séria malých koncertov v rôznych častiach Starého Mesta.

12:38 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský vyzval občanov, aby dodržiavali súčasné opatrenia a dali sa zaočkovať proti covidu. Ak nezačne šírenie nákazy slabnúť, môže nastať núdzový stav a celoplošný lockdown, uviedol Lengvarský v rozhovore pre rádio Expres.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Lengvarský varuje pred humanitárnou krízou, pacientov budeme posielať do zahraničia Čítajte 

Dôvodom prípadného obmedzenia aj očkovaných je nízka zaočkovanosť. Lengvarský by však plošne školy neuzatváral.

Od súčasných opatrení šéf rozortu zdravotníctva očakáva vyšší záujem o očkovanie. Uviedol, že tretiu dávku očkovania môžu absolvovať aj ľudia mladší ako 55 rokov, ak od uplynulého očkovania ubehlo minimálne pol roka. Záujemcom odporučil registrovať sa na očkovanie cez vládny web korona.gov.

Minister priznal, že mal na tohtotýždňovom rokovaní vlády aj pripravené uznesenie na vyhlásenie plošnej uzávery, ale nepredložil ho.

12:30 SLOVENSKO - Polícia bude od pondelka 22. novembra intenzívne kontrolovať opatrenia v priestoroch, kde sa vyžaduje potvrdenie o očkovaní alebo prekonaní ochorenia COVID-19. Upozorňuje na to na sociálnej sieti.

Avizuje, že pri kontrolách bude tiež poskytovať súčinnosť regionálnym úradom verejného zdravotníctva.

"Situácia je naozaj zlá a prosíme vás, aby ste si na seba dávali pozor," odkazuje polícia.

12:28 SVET - Horná komora nemeckého parlamentu, Spolková rada (Bundesrat), v piatok schválila novú legislatívu zameranú na potlačenie štvrtej vlny pandémie koronavírusu.

Opatrenia nariaďujú dodržiavať takzvané pravidlo 3G – uzdravení, očkovaní alebo nedávno testovaní – pre dochádzku na pracovisko a pre cestovanie verejnou dopravou. Opatrenia však vylučujú zatváranie škôl či podnikov. Okrem iného zavádzajú aj prísnejšie tresty pre každého, kto sfalšuje očkovací preukaz.

12:25 SLOVENSKO - Vo väzniciach sa aktuálne nachádza 62 obvinených a odsúdených osôb pozitívne testovaných na nový koronavírus.

"Od začiatku pandémie do dnešného dňa evidujeme päť úmrtí väznených osôb, ktorých prvotnou príčinou úmrtia bolo ochorenie COVID-19," uviedla Anna Ragasová z Úseku koordinácie a styku s verejnosťou Zboru väzenskej a justičnej stráž.

Testovanie sa vykonáva pri eskortovaní väznených osôb mimo ústav, pred prepustením z ústavu vrátane podmienečného prepustenia, ďalej v prípade výskytu prvotných príznakov ochorenia a podobne.

12:18 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v rádiu Expres uviedol, že pravdepodobne nastane prenos pacientov s covidom do zahraničia.

12:00 SVET - Poľsko vo štvrtok zaznamenalo 24 912 novo infikovaných. Ide o rekord štvrtej vlny pandémie a najvyšší prírastok nakazených od apríla.

Poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski pred časom avizoval, že pri prekročení hranice 7 000 infekcií za deň budú úrady zvažovať sprísnenie karanténnych opatrení. Zatiaľ sa tak ale nestalo.

V súčasnej dobe v krajine platia určité obmedzenia okrem iného pre vstup do múzeí, galérií, kín či divadiel, a to v podobe limitu ľudí. Ľudia v nich musia mať prekryté dýchacie cesty. Túto povinnosť ale často porušujú.

11:30 SLOVENSKO - Dezinformácie, ale aj nepríjemné poznámky pacientov na covidových oddeleniach neodradia lekárov, práve naopak. Primár z Univerzitnej nemocnice na Antolskej ulici v bratislavskej Petržalke Jakub Hložník pre policajné konto Hoaxy a podvody - Polícia SR uviedol, že z medicínskeho hľadiska ide o zaujímavé prípady a lekári tak získavajú nové skúsenosti.

11:15 SVET - Portál badatel.net znova straší vakcínami proti ochoreniu COVID-19. Tentokrát tvrdí, že vraj spôsobujú akútne zlyhanie orgánov. Upozornila na to mimovládna organizácia Infosecurity.sk na svojej internetovej stránke.

Stránka Bádateľ uvádza v článku neoverené informácie o tom, že plne zaočkovaní Američania hromadne chorejú.

11:10 SLOVENSKO - Po úspešnej minulovíkendovej premiére očkovania proti ochoreniu COVID-19 sa vakcinačné tímy z trenčianskej fakultnej nemocnice vracajú do obchodného centra Laugarício aj počas nadchádzajúceho víkendu. Očkovať tu budú bez registrácie vakcínou Comirnaty od Pfizer/BioNTech.

Minulý víkend zaočkovali v obchodnom centre viac ako 600 ľudí, pričom dve tretiny z nich si prišli po tretiu dávku vakcíny.

„Počas víkendu 20. a 21. novembra očkujeme na prvom poschodí obchodného centra v čase od 9:30 do 17:30 s obednou prestávkou od 12:30 do 13:30," informovala nemocnica na svojej internetovej stránke.

11:00 SVET - V Rusku na tretí deň v rade zaznamenali rekordný prírastok úmrtí spojených s covidom. Vládny krízový štáb dnes oznámil, že vo štvrtok zomrelo 1 254 pacientov. V stredu zomrelo 1 251 pacientov a v utorok 1247.

Pribudlo 37 156 nakazených koronavírusom.

Od začiatku pandémie krízový štáb eviduje 261 589 úmrtí v súvislosti s Covidom-19, štatistický úrad Rosstat však uvádza okolo 460 000 obetí koronavírusovej infekcie, pretože započítava aj prípady, keď sa koronavírus preukáže prostredníctvom pitvy.

10:55 SLOVENSKO - Mesto Nitra otvára viacero mobilných očkovacích miest. Magistrát tak chce maximálne sprístupniť ľuďom vakcináciu proti covidu, aby okres nepadol do čiernej farby. Tým by sa život v okrese výrazne skomplikoval, uvádza vedenie Nitry v tlačovej správe.

Jedno z mobilných očkovacích centier funguje už tretí týždeň v Obchodnom centre Mlyny. Tu sa očkuje v piatok a v sobotu. Dnes je v OC Mlyny k dispozícii aj pediater, ktorý v sprievode zákonného zástupcu očkuje vakcínou Pfizer aj deti vo veku od 12 rokov.

Ďalšie mobilné očkovacie miesta otvorilo mesto aj v oboch svojich poliklinikách.

Očkovacie tímy postupne vyslali aj do mestských častí Zobor, Dražovce a Janíkovce.

V najbližších dňoch budeme očkovať aj v mestských častiach Kynek a Krškany. Túto nedeľu od 8. do 13. h. sa bude očkovať v Kultúrnom dome na Kyneku a v pondelok od 13.30 do 18. h. aj v Kultúrnom dome v Krškanoch.

10:40 SVET - V uplynulých 24 hodinách pribudlo v Maďarsku 11 289 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, od vypuknutia koronavírusovej pandémie sa infikovalo celkovo 998 488 osôb.

S ochorením COVID-19 za deň zomrelo ďalších 135 pacientov, celkový počet úmrtí tejto pandémie dosiahol 32 780, uvádza vládny web koronavirus.gov.hu.

Aktuálne má potvrdenú nákazu 128.124 osôb. V nemocniciach ošetrujú 6122 covidových chorých, z nich 613 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Počet zaočkovaných proti covidu tento týždeň prekročil hranicu šiestich miliónov.

10:32 SVET - V Rakúsku od pondelka 22. novembra nastane celoštátny lockdown. Má trvať maximálne 20ť dní. V polovici trvania sa situácia môže prehodnotiť, oznámil dnes kancelár Alexander Schallenberg, oznámila spravodajská stanica Deutsche Welle. Zároveň sa od februára bude vyžadovať povinné očkovanie proti covidu.

10:20 SLOVENSKO - Trnavská radnica musela na tohtoročné vianočné trhy skresať kapacitu stánkov na polovicu.

Na Trojičnom námestí ich postaví postaví iba 21, ohradené trhovisko medzi poštou a súsoším Najsvätejšej trojice bude iba pre zaočkovaných alebo po prekonaní ochorenia COVID-19, vstup naň bude podľa vedúcej odboru komunálnych služieb mesta Zuzany Bodišovej kontrolovaný. Trhy sa uskutočnia sa v termíne od 1. do 22. decembra.

10:05 SLOVENSKO - V priebehu včerajšieho dňa absolvovalo prvé očkovanie proti covidu 4 794 osôb, ich počet sa tak zvýšil na 2 564 688. Plne zaočkovaných je 2 331 006 osôb, za včerajší deň ich pribudlo 1 643. Treťou dávkou sa včera zaočkovalo 13 739 ľudí, dohromady 250 524, informovalo Ministerstvo zdravotníctva.

10:00 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 7 418 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Laboratóriá vyhodnotili 23 440 testov (pozitivita 31,64 percenta). Z pozitívnych osôb nebolo zaočkovaných takmer 71 percent.

Koronavírus na Slovensku: Aktuálne grafy nájdete tu

Z 35 970 vzoriek odobratých prostredníctvom antigénového testovania vykázalo pozitivitu 2 711 (7,53 percenta). Z nich takmer 73 percent nebolo zaočkovaných.

Počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 sa zvýšil o ďalších 56 na celkových 13 781 , uviedlo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Najviac nových prípadov odhalili PCR testy v Žilinskom kraji (1 220), nasledujú Košický (1 061), Bratislavský (1 052), Banskobystrický (979), Prešovský (823), Trenčiansky (810), Trnavský (796) a Nitriansky (677).

V nemocniciach sa nachádza 2 945 pacientov, o 41 viac ako v predchádzajúcom dni. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti sa nachádza 259 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 256 osôb.

Takmer 82 percent z pacientov v nemocniciach nie je zaočkovaných alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

Od začiatku pandémie vyhodnotili 4 328 673 PCR testov, z toho 593 242 s pozitívnym výsledkom. Celkový počet vykonaných antigénových testov je 39 732 011, z toho 458 503 vykázalo pozitivitu.

9:43 SVET - Prvým známym prípadom COVID-19 bol predajca na trhu v čínskom meste Wu-chan, nie účtovník, ktorý zrejme nemal žiadne spojenie s trhoviskom, ale ktorého prípad prispel k špekuláciám, že vírus mohol uniknúť z laboratória, uvádza americká štúdia, o ktorej informovala agentúra Reuters.

Pôvod vírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje COVID-19, však zostáva neobjasnený a stále spôsobuje napätie medzi Čínou a Spojenými štátmi.

Súvisiaci článok Prvá sa nakazila koronavírusom predavačka z trhu vo Wu-chane, nie účtovník Čítajte 

Účtovník, ktorý bol všeobecne považovaný za prvého človeka s COVID-19, povedal, že jeho prvé príznaky sa objavili 16. decembra. Jeho symptómy sa objavili až po viacerých prípadoch predavačov z trhu, ktorí symptómy pociťovali už 11. decembra," , oznámil v štúdii vedec Michael Worobey z University of Arizona. Štúdiu zverejnil časopis Science.

Väčšina prvých zaznamenaných symptomatických prípadov súvisela s trhom, konkrétne so západnou časťou, kde sa v klietkach nachádzali psy mývalovité .

Svetová zdravotnícka minulý mesiac navrhla nový tím odborníkov, ktorý by preskúmal zdroj koronavírusu.

9:25 SVET Ľudia, ktorí nie sú zaočkovaní proti covidu, sú v ohrození života , varoval dnes v pravidelnom rozhovore pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu Kossuth Rádió predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

"Dostávame správy o zlej situácii celých rodín," dodal premiér.

8:40 SLOVENSKO Ministerstvo práce vyplatilo k 15. novembru na prvej pomoci vyše 2,2 miliardy eur. Podporilo tak okolo päť miliónov mesačných príjmov zamestnancov vrátane samostatne zárobkovo činných osôb.

7:54 SVET - Laboratóriá v Česku odhalili vo štvrtok 13 374 prípadov koronavírusovej infekcie. Je to bezmála o tritisíc viac ako pred týždňom. Počet ľudí, ktorí s covidom skončili v nemocniciach, stúpol na 4 750.

6:55 SVET - Nemecko za posledných 24 hodín zaznamenalo 52 970 novo potvrdených prípadov koronavírusovej nákazy a 201 s ňou spojených úmrtí. Presne pred týždňom krajina hlásila 48 640 infikovaných a 191 úmrtí.

Naďalej stúpa sedemdňová incidencia, ktorá je teraz na úrovni 340,7 nakazených na 100-tisíc obyvateľov, pred týždňom to bolo 263,7.

6:00 SVET - Saská vláda bude dnes rozhodovať o zavedení výrazných obmedzení zhruba na dobu troch týždňov. Očakáva sa, že kvôli krajne nepriaznivej epidemickej situácii sprísnia opatrenia pre neočkovaných proti Covid-19.

V Rakúsku budú zástupcovia spolkových krajín rokovať s kancelárom Alexanderom Schallenbergom o plošnom lockdowne.

0:01 SVET - Grécko sa pridalo k európskym krajinám, ktoré sa rozhodli v dôsledku nárastu počtu nakazených v ostatných týždňoch zaviesť ďalšie obmedzenia pre ľudí nezaočkovaných proti covidu.

Premiér Kyriakos Mitsotakis v televíznom príhovore oznámil, že od budúceho pondelka budú mať nezaočkovaní bez ohľadu na prípadný negatívny výsledok testu zákaz vstupu do interiérov vrátane reštaurácií, kín, múzeí či posilňovní.

V 11-miliónovom Grécku je dosiaľ plne zaočkovaných približne 62 percent populácie, pričom tamojšie úrady dúfajú, že do konca jesene sa tento ukazovateľ zvýši na zhruba 70 percent.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 3. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 4. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 5. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 6. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 7. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 8. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 1. Prečo potrebujeme udržateľné riešenia v oblasti mobility?
 2. Gestačný diabetes mellitus
 3. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 5. Do finále McDonald´s Cupu sa prebojovalo mužstvo z Víťaza
 6. Garmin vyrobil cykloradar Varia RCT715 s bezpečnostnou kamerou
 7. Obľúbená pracovná agentúra Work Service nezmizla
 8. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov. Už zajtra
 1. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 6 408
 2. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 5 789
 3. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 4 989
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 2 943
 5. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 1 726
 6. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 411
 7. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza 1 035
 8. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 992
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vladimír Baláž

Jednorazová pomoc by nestačila. Inflácia bude trvať.


19. máj
Kristián Pospíšil.

Slováci si po dráme posilnili šance na štvrťfinále.


10 h
Pásku strihá trojica Pellegrini, Kollár, Obický a primátor Ragan.

Vranovská športová hala stála 1,6 milióna eur.


14 h
Ilustračné foto

Vojna na Ukrajine pokračuje 87. deň.


a 4 ďalší 11 h

Neprehliadnite tiež

Koronavírus na Slovensku

Ako sa vyvíja pandémia koronavírusu na Slovensku? Pozrite si aktuálny vývoj ochorenia Covid-19 na Slovensku.


a 1 ďalší 42m
Práve sa stalo.

V nemocniciach je aktuálne 258 pacientov.


1 h
Pásku strihá trojica Pellegrini, Kollár, Obický a primátor Ragan.

Vranovská športová hala stála 1,6 milióna eur.


14 h
Exminister spravodlivosti Gábor Gál.

Gálovi hrozí tri až osem rokov.


15 h
SkryťZatvoriť reklamu