SME

Ranný brífing: Vláde nezostali lepšie možnosti ako rakúsky scenár

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Štát už môže rozhodovať len o tom, aké tvrdé budú nové opatrenia. Koalícii nezostali lepšie možnosti ako rakúsky scenár povinného očkovania a lockdownu. Zatvoriť krajinu treba podľa odborníkov hneď, inak sa efekt do sviatkov neprejaví. Bez povinného očkovania je však po Novom roku nanič.

Správy plnia príbehy o preplnených nemocniciach, odkladaní operácií a vyčerpaných zdravotníkoch. Dnes vám v podcaste Dobré ráno prinášame príbeh mladého muža, ktorý má normálnu prácu, ale rozhodol sa už počas druhej vlny chodiť po večeroch do nemocnice a pomáhať tam ako dobrovoľník.

SkryťVypnúť reklamu

V dnešnom vydaní sa dočítate:

  • Vláde došiel čas. Čo navrhuje konzílium a čo zvažuje vláda?
  • Lockdown bez povinného očkovania pre niektoré skupiny zachráni len Vianoce
  • Matovič ide po živnostníkoch, chce im vziať paušálne výdavky
  • Pytliactvo vstupuje do ruskej politiky. Doplatí naň kritický komunista
  • Opitý Sagan v Monaku napadol policajta. Mal obavy, že ho chcú očkovať
  • Vedci idú na alzheimera cez nos. Spustili testovanie prevratnej vakcíny

Vláde došiel čas. Čo navrhuje konzílium a čo zvažuje vláda?

PCR testy odhalili ďalších 4 544 nakazených koronavírusom, laboratóriá celkovo vyhodnotili 13 025 odberov. Počet hospitalizovaných stúpol o 17, v nemocniciach tak aktuálne leží 3 021 pacientov. Pribudlo aj 58 obetí ochorenia Covid-19. Prvú dávku vakcíny dostalo 2 630 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Katastrofickému scenáru s nedostupnou zdravotnou starostlivosťou sa už Slovensko nevyhne. Od kritického množstva 3200 covidových pacientov nemocnice delí už len 179 hospitalizovaných.

Celoslovenskému lockdownu sa už vláda zrejme nevyhne a podľa odborníkov sa už môže rozhodovať len o tom, aké tvrdé nové opatrenia budú a či sa budú týkať všetkých, alebo len neočkovaných.

"S vysokou pravdepodobnosťou sa lockdownu alebo všeobecne prísnejším opatreniam nevyhneme. Budeme žiadať vládu, aby vyhlásila núdzový stav, vďaka ktorému bude možné obmedziť pohyb očkovaných aj neočkovaných bez ohľadu na farbu okresu," hovorí epidemiologička Zuzana Krištúfková, členka poradného konzília ministra zdravotníctva.

Situácii, aby chorí nezahltili nemocnice, ale ich príjem sa rozložil v čase, môže podľa odborníkov zabrániť už len tvrdý niekoľkotýždňový lockdown so zákazom vychádzania a cestovania pre celú krajinu vrátane zrušenia vyučovania v školách.

SkryťVypnúť reklamu

Akékoľvek slabšie opatrenie bude znamenať vyšší počet obetí v decembri.

  • Koaliční lídri o lockdowne: Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský opäť navrhne zavedenie lockdownu pre všetkých na tri týždne. Denník SME sa na lockdown a na to, akú by mal mať podobu, pýtal ministrov aj poslancov koalície.
  • Pľúcnym ventilátorom chýba obsluha: V nedeľu bolo na pľúcnych ventiláciách podľa štatistík NCZI 259 pacientov. Na vrchole druhej vlny ich bolo 394. Vyše 130 lôžok chýba. Pľúcne ventilátory sú v nemocniciach stále, no nemá ich kto obsluhovať. Najväčším problémom je nedostatok sestier, zo zdravotníctva ich tento rok odišlo zhruba 850.
  • Odhoďte všetku nádej: Môže sa nepáčiť, ako chce, ale fakt je, že nič onakvejšie než umŕtvenie mobility na predídenie preťaženosti nemocníc nikde na svete nevymysleli. Rozhliadnite sa pokojne. Aha – očkovanie. Áno, samozrejme. Akurát ďalší fakt je, že Slovákovi je milšie domáce väzenie (navyše poriadne štrbavé – pozri výnimky) než ihla v ramene, píše Peter Schutz.
  • Odvahu. Na lockdown aj povinné očkovanie: Covid nenapadol len jednotlivcov. Nechal hnisajúce rany aj na spoločnosti. Každým dňom, keď necháme túto ranu otvorenú a dokonca sa časť politického suterénu v nej špárať, strácame nádej, že sa nám ju podarí niekedy úplne vyliečiť. Spoločnosť sa zahojí, až keď covid prestane byť témou, píše Jakub Filo.

Lockdown bez povinného očkovania pre niektoré skupiny zachráni len Vianoce

Ak chceme mať tento rok pekné Vianoce, cez ktoré sa budeme stretávať v rodinách, potrebujeme lockdown. Hneď a pre všetkých. Aj pre zaočkovaných. Analytici Richard Kollár a Martin Šuster sa zhodujú, že na to, aby sa znížilo šírenie infekcie covidu, by mal trvať aspoň tri týždne.

SkryťVypnúť reklamu

Keby sa zaviedol od pondelka 29. novembra, tri týždne by sa skončili 20. decembra. Kollár pripúšťa, že by nemusel platiť pre niektoré okresy na severe a východe Slovenska, kde už tretia vlna koronavírusu smeruje k poklesu, ale v Bratislave áno.

Šuster zas predpokladá, že po 20. decembri by sa mohol uvoľniť pre zaočkovaných a tých, ktorí prekonali covid. „Myslím si, že keby sme vyhlásili tvrdý lockdown hneď, zachránil by Vianoce,“ hovorí aj epidemiologička Mária Avdičová z Banskej Bystrice. Iba čistý lockdown Slovensko pred jeho opakovaním v novom roku 2022 nezachráni.

Aby sme ho už nemuseli opakovať, je potrebné, aby sme zaviedli aj povinné očkovanie aspoň pre niektoré rizikové skupiny, hovoria odborníci. Šuster vraví, že nemocnice najviac plnia ľudia nad 65 rokov. Medzi nimi je až okolo 400-tisíc nezaočkovaných. Tí by mali mať ako prví povinnosť očkovania. Koaličné strany nie sú však jednotné v lockdowne a väčšina je proti povinnému očkovaniu.

SkryťVypnúť reklamu
  • S lockdownom majú prísť aj peniaze: Boli by sme radi, keby bol lockdown trojtýždňový, ale máme skúsenosť s druhou vlnou. Vtedy boli potrebné celé mesiace, kým sa nemocnice dostali z najhoršieho. To by pre mnohých znamenalo ďalšie zabité Vianoce a podnikateľskú smrť. Vláda je pri zatváraní povinná schváliť aj odškodňovanie, ktoré si pred pol rokom „vzal pod seba“ Igor Matovič. Tak nech sa realizuje, píše Peter Tkačenko.
  • Vláda nemá čo stratiť: Nízka popularita dáva Hegerovej vláde slobodu v tom, že sa príliš nemusí obávať straty popularity. A tak môžu urobiť aj čosi správne. Či už sa rozhodnú pre očkovanie seniorov a/alebo niektorých skupín zamestnancov. Jedine, že by ich prekáračka s Ficom a presviedčanie Pellegriniho vážne bavili, píše Zuzana Kepplová.

V skratke ďalšie správy zo Slovenska:

  • Slovak Lines chce pomôcť: Spoločnosť Slovak Lines je podľa vlastných slov pripravená poskytnúť samosprávnemu kraju pomoc a hľadať spôsob, ako vyriešiť situáciu s regionálnou dopravou v Bratislavskom kraji. Riešení je podľa Slovak Lines niekoľko a sú veľmi zložité.
  • Kandidáti na komisára pre deti: Parlamentný výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny na budúci týždeň 30. novembra rozhodne o tom, kto z uchádzačov splnil zákonné podmienky a môže kandidovať za komisárku alebo komisára pre deti. Pred výborom sa prezentovalo osem záujemcov.
  • Zlá právna kvalifikácia odposluchov: Vznik medializovaných odposluchov z poľovníckej chaty mala umožniť nesprávna právna kvalifikácia. Vyplýva to z uznesenia o zastavení trestného stíhania pre jeho nezákonnosť.


Matovič ide po živnostníkoch, chce im vziať paušálne výdavky

Minister financií Igor si pri predstavovaní daňovo-odvodovej reformy nechal na záver „špeciálnu koncovku“. Ide o zmeny v zdaňovaní SŽČO. Živnostníci sú najväčšou podnikateľskou skupinou. Ich počet bol na konci minulého roka 312-tisíc, hoci Matovič hovoril pri výpočte o 400-tisícoch.

SkryťVypnúť reklamu

Matovič sa tejto témy podľa jeho vlastných slov obával najviac. Asi oprávnene. Už v máji tohto roku avizoval, že si na živnostníkov chce posvietiť. Prekážalo mu, že neplatia férové dane a odvody.

Až tri štvrtiny živnostníkov (približne 250-tisíc ľudí) totiž využíva takzvané paušálne výdavky. Vďaka nim si môžu v daňovom priznaní odčítať 60 percent príjmov (najviac 20-tisíc eur), ktoré nezdaňujú.

Matovič im chce možnosť paušálnych výdavkov vziať a nahradiť ich paušálnou daňou. Otvorene povedal, čo si o živnostníkoch, ktorí si uplatňujú paušálne výdavky myslí: „Nevidím dôvod, aby niekto, kto ťuká v kaviarni do klávesnice platil iné odvody ako ten, čo ide na smenu do Volkswagenu.“

  • O nevyhnutnosti daňovej reformy nik nepochybuje: Otázna je len hĺbka a rozsah zmien. Najhoršie, čo sa môže reforme privodiť, budú nekoncentrovanosť a populizmus. Hrozí oboje, píše Eduard Žitňanský.

V skratke ďalšie správy z ekonomiky:

  • Vyrába oceňovaný olivový olej: Istrijský polostrov je pre domácich Slovincov, Talianov a Chorvátov pre svoju priaznivú klímu a úrodnú pôdu - červenicu - doslova darom. Mimoriadne sa tam darí olivám. Jeden z najlepších olivových olejov nielen v Slovinsku, ale aj celosvetovo, na Istrii už takmer tridsať rokov vyrába rodinná firma Lisjak.
  • Hotelieri chcú zachrániť časť zimnej sezóny: Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska v súvislosti s novými protipandemickými opatreniami žiada, aby prevádzky v tomto odvetví mohli fungovať aj v čiernych okresoch podľa Covid automatu. Chcú tak zachrániť časť zimnej sezóny a ekonomicky prežiť tretiu vlnu pandémie koronavírusu.
  • Salvádor plánuje Bitcoin City: Stredoamerický štát Salvádor plánuje vybudovať mesto nazvané Bitcoin City. Malo by sa nachádzať na juhovýchodnom pobreží pri úpätí sopky Conchagua. Geotermálnu energiu chce krajina využiť pri ťažbe bitcoinu. Projekt plánuje financovať rovnakou kryptomenou.

Pytliactvo vstupuje do ruskej politiky. Doplatí naň kritický komunista

Chytili ho, ako v noci v lete reže mŕtveho losa. Pre lídra komunistov v Moskve to môže znamenať trestné stíhanie za pytliactvo, ale aj hrozbu straty kresla v parlamente a politickej kariéry. Jeho spojenci však tvrdia, že ide o odvetu Kremľa.

SkryťVypnúť reklamu

Šesťdesiatšesťročného Valerija Raškina zatkli v noci 29. októbra za nelegálne zastrelenie samice losa. O poslaneckú imunitu môže prísť už vo štvrtok. S ruskými úradmi sa dostal do sporu po tom, ako spochybnil septembrové výsledky parlamentných volieb a kritizoval obľúbené opatrenia Kremľa – hlasovanie online, ktoré sa podľa kritikov dá ľahko zneužiť na volebný podvod.

Komunistická poslankyňa Nina Ostaninová obvinenia označila za „ špeciálnu politickú operáciu, ktorá má zastrašiť všetkých vlastencov“, ktorí ponúkajú alternatívu k podvodníkom z okruhu prezidenta Vladimira Putina. „Je to také jasné a neohrabané, až to zaráža,“ povedala.

V skratke ďalšie správy zo zahraničia:

  • Česká hlavná hygienička je za povinné očkovanie: Povinné očkovanie je témou aj v Česku. Odborníci ho považujú za hlavný nástroj boja s epidémiou. Česká hlavná hygienička Pavla Svrčinová by sa vydala práve touto cestou, keď očkovanie označila za jedinú možnosť a osobne by šla cestou povinného očkovania.
  • Ukrajinská vláda za očkovanie ľuďom zaplatí: Pandémia zabila za posledné štyri mesiace na Ukrajine viac ľudí ako sedem rokov trvajúci konflikt v Donbase. Aj keď krajina je už zrejme z najhoršieho vonku, nedôvera k očkovaniu ju môže ochromiť ešte na niekoľko mesiacov. Vláda preto pritvrdila s rétorikou, povinným očkovaním aj zákazmi. Ľudí ide motivovať na očkovanie aj hotovosťou.
  • Barcelona bojuje s nájomcami z Wall Street: V Katalánsku vyhostia 24 rodín denne. Viedlo to až k tomu, že v Barcelone vznikla skupina aktivistov s názvom Vojna proti Cerberusu, ktorá sa zastáva nájomníkov, ktorým nepredĺžili zmluvu alebo ktorí počas pandémie prišli o príjem a nájomca im odmieta prispôsobiť výšku platieb.

Zo zahraničných webov:


Opitý Sagan v Monaku napadol policajta. Mal obavy, že ho chcú očkovať

Peter Sagan v apríli počas dopravnej kontroly napadol policajta v Monaku. Za tento incident dostal pokutu päťtisícsto eur.

SkryťVypnúť reklamu

Policajti zastavili auto s bratmi Saganovcami 25. apríla krátko po polnoci, keďže v krajine vtedy platil zákaz vychádzania. Auto šoféroval starší z bratov Juraj. Polícia vyzvala Saganovcov, aby vystúpili z auta. Peter vtedy prepadol panike. Z auta odmietol vystúpiť a napadol policajta. Podľa policajnej správy bol pod vplyvom alkoholu.

Neskôr svoje konanie vysvetľoval tým, že mal obavy, že by ho chceli očkovať proti Covidu-19 proti jeho vôli. Trojnásobný majster sveta prekonal covid tento rok vo februári. Podľa odporúčaní lekárov sa takto krátko po prekonaní ochorenia neodporúča očkovanie. Najskôr až šesť mesiacov po prekonaní ochorenia.

Slovenského cyklistu policajti zadržali. Z incidentu si vraj nič nepamätal. Za svoje konanie sa ospravedlnil. Policajt utrpel zranenia pravej ruky. Teraz sa prostredníctvom statusu na sociálnych sieťach za svoje správanie ospravedlnil opätovne.

SkryťVypnúť reklamu

Vedci idú na alzheimera cez nos. Spustili testovanie prevratnej vakcíny

Svetová zdravotnícka organizácia zaraďuje Alzheimerovu chorobu medzi desať hlavných smrteľných ochorení ľudstva. Podľa Slovenskej Alzheimerovej asociácie ňou na Slovensku trpí 50- až 60-tisíc ľudí, o ktorých sa stará približne 150-tisíc rodinných príslušníkov a opatrovateľov.

S novou nádejou pre pacientov s Alzheimerovou chorobou a ich rodiny prichádzajú americkí vedci. Spustili totiž oficiálne klinické testovanie nazálnej vakcíny.

Odborníci hovoria, že ak klinické testovanie potvrdí účinnosť a bezpečnosť vakcíny, môže pre pacientov predstavovať netoxickú liečbu. Okrem toho, ak by ju lekári podali včas, mohla by u rizikových pacientov dokonca predchádzať Alzheimerovej chorobe.

SkryťVypnúť reklamu

V skratke ďalšie správy zo zdravia:

  • Boj so sezónnou depresiou: S chladnejším počasím a kratšími dňami si možno všímate, že máte menej energie. Nemáte takú dobrú náladu ako obvykle a úplne strácate záujem o veci, ktoré vás inokedy tešili. Existuje veľa vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste so sezónnou depresiou zatočili. Ako najúčinnejšia sa javí terapia svetlom, začať s ňou treba hneď ráno.
  • Vianočná klasika má aj zdravotné výhody: Pre 99 ľudí zo sto platí nasledovné: keď si olúpem mandarínku, mám Vianoce. Žiadne iné ovocie vari nemá rovnakú moc preniesť človeka uprostred sychravej jesene priamo do sviatočnej atmosféry. Okrem lahodnej chuti má ich konzumácia aj množstvo zdravotných výhod.
  • V údeninách škodia, v zelenine nie: Výskumy ukázali, že bezpečná dávka spracovaných mäsových výrobkov je iba 16 gramov týždenne. Jedným z dôvodov, prečo odborníci neodporúčajú konzumáciu spracovaného mäsa, je, že obsahuje veľké množstvo dusitanov a dusičnanov. Avšak tieto látky sa v značnom množstve nachádzajú aj v zelenine, no štúdie ukazujú, že jej konzumácia nezvyšuje riziko rakoviny. Naopak, znižuje ho.

Rozhovory ZKH

Aké spôsobuje covid neurologické zmeny u ľudí? Aký bude mať dopad na odvrátiteľné úmrtia situácia, keď všetky nemocnice na Slovensku odkladajú operácie? A ako sa pozerá na celoštátny lockdown? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s neurochirurgom Andrejom Šteňom.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Teplá polievka je základ. Skúste naše tri výdatné recepty.

Voľný čas

Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 457
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 566
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 710
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 633
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 130
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 576
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 261
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu