SME
Piatok, 24. marec, 2023 | Meniny má Gabriel

Koronavírus na Slovensku: Reštaurácie zatiaľ zostanú zatvorené, pre očkovaných a prekonaných sa otvoria služby (minúta po minúte)

PCR testy odhalili viac ako 781-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 15 516 obetí. Na Slovensku je lockdown, ale pre zaočkovaných a tých, ktorí covid prekonali, sa uvoľnili viaceré opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus: Na Slovensku platí lockdown s výnimkami (minúta po minúte)

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

18:52 SVET - Variant omikron sa šíri bezprecedentne rýchlo a už sa pravdepodobne nachádza vo väčšine krajín sveta, upozornila Svetová zdravotnícka organizácia.

"Prípady nákazy variantom omikron hlásilo už 77 krajín a realita je taká, že je pravdepodobne vo väčšine krajín, aj keď tam ešte nebol detegovaný," povedal novinárom šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

"Omikron sa šíri rýchlosťou, akú sme dosiaľ pri žiadnom predchádzajúcom variante nevideli," dodal.

WHO ešte v nedeľu uviedla, že omikron je infekčnejší než variant delta a znižuje účinnosť vakcín pri ochrane pred nákazou a šírením vírusu. Na druhej strane podľa predbežných údajov spôsobuje menej závažný priebeh ochorenia.

Súvisiaci článok Nová štúdia z Južnej Afriky prináša dobré aj zlé správy o omikrone. Je smrteľnejší? Čítajte 

18:15 SVET - Pfizer oznámil, že jeho experimentálna tableta na liečbu covidu je účinná aj proti variantu omikron.

SkryťVypnúť reklamu

Firma uviedla, že úplné výsledky jej štúdie na vzorke 2 250 ľudí potvrdili sľubné prvotné výsledky.

Liek medzi vysoko ohrozenými dospelými ľuďmi znížil počet hospitalizácií a úmrtí o zhruba 89 percent, ak ho podali krátko po objavení sa prvých príznakov ochorenia.

Súvisiaci článok Tableta firmy Pfizer znižuje hospitalizácie a úmrtia na covid o 89 percent Čítajte 

17:58 SVET Francúzsko zvažuje sprísnenie cestovných obmedzení pre Britániu.

V Británii sa šíri omikron. Aktuálne sa treba pri vstupe do Francúzska preukázať negatívnym výsledkom testu nie starším ako 48 hodín.

17:40 SLOVENSKO Na proteste zatkli dvoch zdravotníkov, polícia obhajuje postup podozrením zo spáchania trestného činu.

Účastníci porušili zákaz zhromažďovania sa. "Opakované výzvy policajtov osoby nerešpektovali a nakoľko na mieste odmietli zaplatiť blokovú pokutu, budú oznámené príslušnému Úradu verejného zdravotníctva," oznámila polícia na sociálnej sieti Facebook.

SkryťVypnúť reklamu

17:20 SLOVENSKO V nemocniciach končí 5 až 7 percent ľudí infikovaných variantom delta, pri omikrone to môže byť 10 percent.

Odborníci nevedia presne určiť, či sa v nemocniciach kvôli omikronu ocitne väčšie percento ľudí. Informovali však o výsledkoch šírenia variantu omikron v Dánsku, kde končilo v nemocnici 10 percent nakazených. Uviedol to šéf Inštitútu zdravotných analýz Mišík.

17:09 SLOVENSKO Epidemiológ Pavelka potvrdil, že ľudia budú pri tretej dávke zaočkovaní vakcínami od firiem Moderna a Pfizer. "Vyvolávajú mimoriadne silnú imunitnú odpoveď," oznámil Pavelka.

17:06 SLOVENSKO "Očakávame, že sa krivka zlomí naspäť, aj keby boli opatrenia veľmi prísne", povedal šéf Inštitútu zdravotníckych analýz Mišík.

SkryťVypnúť reklamu

17:04 SLOVENSKO Máme stále veľa ľudí, ktorí nie sú zaočkovaní a ani neprekonali covid, oznámil epidemiológ Pavelka.

Tieto osoby sú ohrozené ťažším priebehom covidu, ich hospitalizácia môže následne zaťažiť nemocnice.

16:57 SLOVENSKO Tretia dávka vakcíny zabezpečuje lepšiu ochranu pred variantom omikron. Pavelka tiež poukázal na skutočnosť, že očkovanie je menej riziková možnosť k získaniu imunity ako prekonanie covidu a z tohto dôvodu by ľudia nemali váhať s vakcináciou.

16:54 SLOVENSKO "Veda nám ponúka riešenia," hovorí Pavelka. "Vieme zvládnuť omikron variant," epidemiológ zdôrazňuje, že týmto riešením je očkovanie.

16:50 SLOVENSKO Nemôžeme sa spoliehať na ľahký priebeh, ktoré ukazujú štúdie z Afriky, upozorňuje epidemiológ Martin Pavelka. V tomto regióne totiž 70 percent osôb prekonalo ochorenie covid.

SkryťVypnúť reklamu

16:48 SLOVENSKO Epidemiológ Martin Pavelka varuje pred novým variantom omikron a zdôrazňuje dôležitosť očkovania.

Pavelka upozorňuje, že je omikron výrazne infekčnejší ako iné varianty. V potenciálnej štvrtej vlne bude dominovať práve tento variant.

16:46 SLOVENSKO Záujem o prvé dávky vakcíny je pod hranicou 20-tisíc za týždeň, oznámil Mišík pokles záujmu.

16:45 SLOVENSKO Počty pacientov v nemocniciach klesajú, ale stále sú tesne od naplnenia kapacít, informoval riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva Matej Mišík.

Súvisiaci článok Nemocnice sú stále tesne od naplnenia kapacít Čítajte 

16:42 SLOVENSKO Ľudia sa cez deň od piatka budú môcť prechádzať za akýmkoľvek účelom , oznámil Lengvarský.

Zaočkovaní a tie osoby, ktoré prekonali covid, môžu ísť aj do neesenciálnych prevádzok, neočkovaných pustia len do základných. Knižnice, múzeá a galérie budú otvorené v režime OP.

SkryťVypnúť reklamu

16:39 SLOVENSKO Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský predstavuje nové opatrenia na Vianoce.

16:33 SVET Taliansko bude vyžadovať negatívny test od ľudí, ktorí pricestovali z členských štátov Európskej únie.

16:14 SLOVENSKO Vianočné trhy v Košiciach sa neuskutočnia.

Uskutočniť sa nemôžu ani sprievodné kultúrne podujatia na pódiu pri súsoší Immaculata, ktoré mali trhy sprevádzať.

16:05 SLOVENSKO Vláda ponecháva režim OTP v IC vlakoch, v rýchlikoch a diaľkových linkách autobusov , potvrdil minister dopravy a výstavby Andrej Doležal.

16:55 SVET Rakúska vláda očakáva nástup ďalšej vlny pandémie už v januári.

Príčinou má byť variant omikron. Dosiaľ potvrdili 59 prípadov nákazy novým variantom.

Súvisiaci článok Rakúska vláda očakáva nástup ďalšej vlny pandémie už v januári Čítajte 

15:44 SLOVENSKO Reštaurácie ostávajú na Slovensku i naďalej zatvorené.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Sulíka dnes ministri o tejto téme rokovali, no nenašli zhodu. „Budeme to pravidelne prehodnocovať, dnes to ešte nevydalo, ja dúfam, že ich čím skôr otvoríme," skonštatoval minister hospodárstva.

15:39 SLOVENSKO Všetky prevádzky starostlivosti o ľudské telo môžu byť pre očkovaných a prekonaných otvorené, hovorí Sulík.

„Všetko môžu otvoriť, vyhláška nie je písmo sväté," vyhlásil Sulík a zdôraznil, že uznesenie vlády má vyššiu právnu silu ako vyhláška hygienika.

Všetky prevádzky starostlivosti o ľudské telo, teda aj solária, masážne či kozmetické salóny môžu byť otvorené. Ako vysvetlil, niektoré prevádzky sa síce neuvádzajú vo vyhláške hlavného hygienika, ide ale o chybu, keďže podľa uznesenia vlády sa ich otvorenie týkalo tiež.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Od 17. decembra by sa mali stretávať maximálne šiesti ľudia Čítajte 

14:57 SLOVENSKO Vláda uvoľnila opatrenia, zákaz vychádzania bude platiť v noci.

Od piatka 17. decembra do 9. januára bude zákaz vychádzania platiť len v čase od 20:00 do 5:00. Výnimkami z nočného zákazu vychádzania bude napríklad cesta do a zo zamestnania, zdravotná starostlivosť či cesta do obchodov. Rovnako výnimka platí aj na cestu na účel starostlivosti o blízku osobu alebo príbuzného či na vycestovanie do zahraničia. Dnes o tom rozhodla vláda.

Súvisiaci článok Vláda dala ľuďom na Vianoce voľnú ruku. Zákazy budú už len v noci Čítajte 

14:48 SVET Holandské školy sa pred Vianocami zatvoria.

Očakáva sa, že premiér Mark Rutte toto opatrenie oznámi na tlačovej konferencii o 18:00. Pravdepodobne tiež predĺži obmedzenia, ktoré platia od 28. novembra, vrátane zatvárania reštaurácií, barov, obchodov od 17:00 do piatej hodiny rannej, zákaz vstupu všetkých divákov na športové podujatia.

SkryťVypnúť reklamu

14:41 SLOVENSKO Záchranári upozorňujú na neriešenie ich postavenia a situácie zdravotníkov.

Popoludní sa záchranári prišli pred parlamentom "poďakovať" poslancom i vláde za "neriešenie postavenia záchranárov a všetkých zdravotníkov, najmä za nenaplnené sľuby o skokovitom zvyšovaní miezd zdravotníkov v roku 2022, ktoré mali stabilizovať personál po pandémii a vyrovnať sa okolitým krajinám".

Avizovali, že počas dňa budú sanitky označené čiernymi stužkami.

Súvisiaci článok Záchranári pripomenuli poslancom nenaplnené sľuby Čítajte 

14:14 SVET Rusko priznalo, že ešte nedalo WHO všetky údaje nutné na schválenie Sputnika V.

"Stále sme neposkytli určité informácie, ktoré sú potrebné na získanie osvedčenia, pretože sme odlišne chápali, aké informácie by to mali byť a ako by mali byť poskytnuté," povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

SkryťVypnúť reklamu

"Máme odlišné normy," dodal. Ako však Peskov vyhlásil, "postupne sa, povedzme, prispôsobujeme týmto požiadavkám".

Súvisiaci článok Rusko ešte nedalo WHO všetky údaje nutné na schválenie Sputnika V Čítajte 

14:09 SVET Maďarský parlament rozhodol o predĺžení stavu núdze do 1. júna 2022.

Štátny tajomník úradu vlády István György v rozprave zdôraznil, že tento krok neovplyvní aprílové či májové parlamentné voľby a nebráni ani celoštátnym ľudovým hlasovaniam.

14:04 SLOVENSKO Reštaurácie sa zatiaľ otvárať nebudú. Povedal to predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár po tom, ako sa zúčastnil rokovania vlády k podobe pandemických opatrení počas Vianoc.

„Bol som lobovať za mladých športovcov, ktorí teraz musia chodiť trénovať do Maďarska,“ povedal. Všeobecne skonštatoval, že s výsledkom rokovaní je spokojný. Informovať podrobnejšie by po rokovaní vlády mal premiér Eduard Heger (OĽaNO).

SkryťVypnúť reklamu

13:56 SLOVENSKO Polícia vyvracia hoax o tom, že krv neočkovaných je v Rakúsku žiadaná.

Hoax hovorí o tom, že neočkovaný darca krvi môže za jej darovanie dostať finančnú odmenu od tisíc do 1 400 eur.

Policajti oslovili aj rakúsky Červený kríž, ktorý im potvrdil, že v krajine platia rovnaké pravidlá ako na Slovensku. „Rakúšania nerozlišujú pri darcovstve krvi, či je človek neočkovaný, alebo očkovaný. Vírus sa transfúziou neprenáša, kvalita odobratej krvi sa skúma štandardne ako vždy. Darca nemusí dokonca ani prísť s testom, akurát so sebou musí mať rúško,“ informuje polícia.

13:50 SLOVENSKO Záujemcovia o tretiu dávku sa môžu dať zaočkovať aj bez registrácie.

Stačí, ak sa vo vakcinačnom centre, ktoré očkuje bez registrácie, preukážu platným digitálnym COVID preukazom EÚ o absolvovaní očkovania druhou dávkou.

SkryťVypnúť reklamu

13:36 SLOVENSKO V nemocnici Košice - Šaca majú hospitalizovaných 21 pacientov s covidom.

"Z hospitalizovaných je 19 napojených na kyslík a dvaja na high flowe. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebujú traja pacienti, štatisticky hovoríme o 100 percent nezaočkovaných na UPV a 75 percent na bežnom lôžku," uviedol riaditeľ nemocnice Pavol Rusnák.

Súvisiaci článok V nemocnici v Šaci leží 21 covidových pacientov, traja sú napojení na ventiláciu Čítajte 

13:13 SVET Štúdia potvrdila, že liek na covid od Pfizeru pomáha predchádzať závažnému priebehu ochorenia.

Liek by mohol chrániť pred rizikom ťažkého priebehu covidu a pred hospitalizáciou až s 89 percentnou účinnosťou.

Spoločnosť Pfizer uviedla, že jej tabletka fungovala aj proti variantu omikron, ktorý sa rozmáha v Juhoafrickej republike a Európe a očakáva sa, že v nasledujúcich týždňoch bude dominovať v USA.

SkryťVypnúť reklamu

Výkonný riaditeľ spoločnosti Pfizer Albert Bourla verí, že ich liek bude kritickým nástrojom na potláčanie pandémie. Minulý mesiac požiadal Pfizer americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv, aby povolil tabletku známu ako Paxlovid na základe predbežných údajov.

12:58 SVET Vakcíny Pfizer chránia v prípade variantu omikron pred hospitalizáciou na 70 %, tvrdí štúdia.

Juhoafrická štúdia ukazuje, že ochrana pred hospitalizáciou je vo všetkých vekových skupinách, teda u ľudí vo veku od 18 do 79 rokov, i keď u starších ľudí je mierne nižší stupeň ochrany.

12:51 SLOVENSKO NCZI odošle takmer 1,5 milióna pozývacích SMS správ na očkovanie treťou dávkou.

SMS budú obsahovať PIN kód potrebný pri registrácii na stránke korona.gov.sk.

Súvisiaci článok NCZI odošle takmer 1,5 milióna pozývacích SMS správ na očkovanie treťou dávkou Čítajte 

12:47 SLOVENSKO V Staroľubovnianskom okrese sa pandemická situácia zlepšuje.

SkryťVypnúť reklamu

Pribúda menej pozitívne testovaných aj hospitalizovaných.

Súvisiaci článok V okrese Stará Ľubovňa klesajú počty pozitívnych. Zaočkovanosť sa takmer nezmenila Čítajte 

12:35 SVET Maďarsko prevzalo prvé vakcíny pre deti nad päť rokov.

V prvom kole zaočkujú vakcínou od Pfizeru 69 000 detí, očkovanie sa začne v stredu. Rodičia mohli svoje deti zaregistrovať od 8. decembra. Očkovacie látky im budú podávať ambulancie detských a všeobecných lekárov, ale aj očkovacie centrá.

12:31 SLOVENSKO Výjazdový tím kežmarskej nemocnice zaočkoval v piatich obciach takmer 450 ľudí.

Vo vakcinačnom centre zároveň minulý týždeň podali ďalších 750 dávok vakcíny proti covidu.

Súvisiaci článok V kežmarskej nemocnici majú 29 pacientov s covidom, len štyria sú zaočkovaní Čítajte 

12:24 SLOVENSKO Remišová sa zapojí do očkovacej kampane Darujme si Vianoce.

Ministerka pre investície a regionálny rozvoj Veronika Remišová navštívi očkovacie miesto v nákupnom centre Aupark. Akcie sa zúčastní aj Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja. Cieľom kampane je podporiť rastúci záujem o očkovanie a prispieť k väčšej zaočkovanosti Slovenska. Informovala hvorkyňa kraja Lucia Forman.

SkryťVypnúť reklamu

12:20 SLOVENSKO V Žilinskom kraji je obsadených 55 lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou.

V siedmich nemocniciach na území kraja je hospitalizovaných 429 ľudí s covidom.

12:08 SVET Nórsko sprísňuje opatrenia, zakázalo podávať alkohol v krčmách a reštauráciách.

Zákaz bude platiť štyri týždne. Cieľom tohto opatrenia je obmedziť spoločenské stretnutia a v konečnom dôsledku tak spomaliť šírenie nového infekčnejšieho variantu omikron.

11:54 SLOVENSKO Žiadostí o psychologickú pomoc pribúda, IPčko preto žiada o finančnú pomoc.

Občianske združenie IPčko dokáže momentálne kapacitne zvládnuť len jedného spomedzi šiestich volajúcich. Je medzi nimi aj čoraz viac zdravotníkov, ktorí čoraz horšie zvládajú pandemickú situáciu.

11:48 SLOVENSKO Pomôcť cestovnému ruchu bude možné aj budúci rok, prezidentka podpísala novelu.

Ministerstvo dopravy a výstavby bude môcť tvoriť schémy štátnej pomoci a pomoci "de minimis" pre subjekty podnikajúce v cestovnom ruchu do 31. decembra 2022.

11:27 SVET Prvým človekom nakazeným variantom omikron v Číne je Poľka.

Čínsky denník The Global Time informoval, že ide o ženu, ktorá priletela do mesta Tchien-ťin z Varšavy. Infikovaná zatiaľ nijaké príznaky ochorenia a u žiadneho ďalšieho pasažiera letu, na ktorom pricestovala do Číny, sa nepotvrdila nákaza.

Súvisiaci článok Prvým človekom nakazeným variantom omikron v Číne je Poľka, ktorá priletela z Varšavy Čítajte 

11:06 SLOVENSKO Vakcinačné centrum v Senici bude otvorené štyri dni v týždni.

V poliklinike je možné sa dať zaočkovať vakcínami od spoločností Moderna a Pfizer/BioNTech.

Súvisiaci článok Vakcinačné centrum v Senici očkuje štyri dni v týždni Čítajte 

11:03 SVET V Maďarsku pribudlo 3575 nakazených a na covid zomrelo 195 ľudí.

Počet úmrtí za týždeň mierne klesol, minulý utorok zomrelo 224 covidových chorých. Mierne klesá aj počet hospitalizovaných, ktorých je v súčasnosti 6507.

10:41 SLOVENSKO Bratislava nebude organizovať silvestrovské oslavy ani novoročný ohňostroj.

"Prvoradou úlohou mesta v tejto situácii je chrániť zdravie obyvateľov. Vítanie nového roka býva udalosťou, pri ktorej sa na rôznych miestach zhromažďuje veľký počet ľudí a mesto by takýto dav nemalo možnosti a kapacitu usmerniť podľa platných pravidiel COVID semaforu," spresnila hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.

Usporiadanie polnočného ohňostroja by si podľa magistrátu zároveň vyžiadalo vysoké náklady, ktoré by neboli vynaložené hospodárne.

10:26 SLOVENSKO Lengvarský na zasadnutí predstaví nový návrh opatrení upravujúcich stretávanie ľudí na Vianoce.

„Dohodli sme sa v nedeľu, že pán minister Lengvarský príde s návrhom, ako by mali byť tie pravidlá,” potvrdil informáciu aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Súvisiaci článok Konzílium zákaz nenavrhovalo. Koalícia chce povoliť návštevy cez Vianoce Čítajte 

10:19 SLOVENSKO Registrácia na očkovanie treťou dávkou je otvorená.

Vakcínu môžu Slováci dostať už po troch mesiacoch od druhej dávky. PIN kód nájdu ľudia v mailoch alebo sms správach, ktoré im prišli po registrácii na prvú dávku.

Súvisiaci článok Urýchlenie tretích dávok vakcíny zamiešalo aj odmenami. Čo sa mení? Čítajte 

10:16 SVET Nepôjdeme na olympiádu v Pekingu, ale nejde o protest, povedal rakúsky kancelár Nehammer.

Nehammer oznámil, že na zimnej olympiáde sa nezúčastnia žiadni vysokopostavení politici jeho krajiny, ale ako dodal, je to len z dôvodu protipandemických obmedzení v Číne, nie je to diplomatický protest.

"Pre pandémiu covidu sa politici nemôžu v Číne stretávať osobne so športovcami zo svojej krajiny. Preto nemá zmysel, aby politici či diplomati z Rakúska cestovali do Číny a rozprávali sa tam s našimi športovcami cez videokonferenciu - v takom prípade dávam prednosť stretnutiu s našimi športovcami osobne vo Viedni," vysvetlil Nehammar.

Súvisiaci článok Rakúski predstavitelia sa nezúčastnia olympiády v Pekingu. Nejde o protest, tvrdia Čítajte 

10:11 SVET Dodatočná dávka je od stredy dostupná pre všetkých dospelých v Anglicku, oznámil Johnson.

Pred niektorými očkovacími strediskami sa už počas pondelka tvorili dlhé rady. Johnson na Twitteri napísal, že na dodatočnú dávku sa počas pondelka prihlásilo viac ako pol milióna osôb.

"Robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme v najbližších týždňoch poskytli milióny ďalších posilňujúcich dávok," napísal.

10:04 SLOVENSKO Zdravotníci zaočkovali prvou dávkou 3392 ľudí.

Celkovo ju má 2 702 165 osôb. Druhú dávku vakcíny dostalo 2662 ľudí na Slovensku, spolu ju má 2 505 581 osôb. Pribudlo 21 438 ľudí s treťou dávkou očkovacej látky, spolu ju má 629 102 osôb.

10:00 PCR testy odhalili na Slovensku 4 762 nových prípadov nákazy, takmer 71 percent z nich nebolo zaočkovaných. Laboratóriá spravili 18 079 PCR testov.

Pozitívny výsledok antigénového testu malo včera 1327 ľudí, viac ako 74 percent z nich nebolo zaočkovaných.

Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Žilinskom kraji, naopak najmenej v Banskobystrickom.

V nemocniciach je hospitalizovaných 3 343 pacientov. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 299 osôb. Na JIS je 593 pacientov. Viac ako 84 percent z pacientov nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

Počet potvrdených obetí na covid vzrástol o 101 osôb. Celkový počet úmrtí je 15 516.

9:33 SLOVENSKO Košický kraj zaznamenal zvýšený záujem o očkovanie.

Kým v októbri zaočkovali 6 400 ľudí, v novembri to bolo už 30 600 záujemcov.

8:30 SVET Počet potvrdených prípadov infekcie novým druhom koronavírusu na Ukrajine sa za uplynulých 24 hodín zvýšil o 7 283 na celkových 3 570 448.

Covidu podľahlo za tento čas ďalších 387 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie stúpol na 91 602.

7:48 SVET Epidémia v Česku stále spomaľuje. Testy odhalili v pondelok 11 896 pozitívnych prípadov, čo je najmenej vo všedný deň za posledné štyri týždne

Pribudli však hospitalizovaní pacienti. V nemocniciach leží s covidom 5 908 pacientov, v ťažkom stave je 996 z nich.

7:17 SLOVENSKO OTP režim pre cestovanie vlakom a autobusom, ktorý v stredu schválila vláda, nie je istý ani po víkende.

Stále nie je jasné, kto a či vôbec pravidlá na kontrolu očkovania a testovania vydá. Hygienici nemajú právomoc vydať vyhlášku, ktorá by umožnila zamestnancom železníc a autobusových dopravcov kontrolovať covidové cetrifikáty cestujúcich.

Súvisiaci článok Do vlaku aj do autobusu bude stačiť týždňový antigénny test. Ak opatrenia začnú platiť Čítajte 

7:15 SVET Administratíva kalifornského guvernéra Gavina Newsoma vydala nariadenie prikazujúce obyvateľom tohto štátu znova nosiť rúška vo všetkých verejných vnútorných priestoroch. Nariadenie, ktoré bude platiť od stredy do 15. januára, sa vzťahuje aj na zaočkované osoby.

7:00 SVET V Nemecku zaznamenali za posledný deň viac ako 30 800 novo nakazených koronavírusom, oznámil to Inštitút Roberta Kocha. Naďalej tam mierne klesá sedemdňová incidencia. Počet nakazených v poslednom týždni na 100-tisíc obyvateľov je 375, pred týždňom to bolo 432,2.

6:40 SLOVENSKO Ministerstvo zdravotníctva v pondelok povolilo doočkovanie treťou dávkou vakcíny už po troch mesiacoch od podania druhej dávky. Nové pravidlá výrazne ovplyvňujú aj počty seniorov nad 60 rokov, ktorí budú mať nárok na odmenu za očkovanie. Prečítajte si, čo sa zmení >>>

6:00 SLOVENSKO Imunológ a pediater Miloš Jeseňák z Univerzitnej nemocnice Martin sa takmer 18 rokov venuje očkovaniu rizikových pacientov.

Je na pokraji síl z nenávistných správ aj z toho, že k očkovaniu sa dookola vyjadrujú ľudia, ktorí s očkovaním nikdy nepracovali.

Prehovoril o reálnych skúsenostiach s nežiaducimi účinkami, ale aj o tom, aké to je, keď musia lekári diskutovať o liečbe a čeliť vulgarizmom a nenávisti >>>

Opatrenia platné od 10. decembra

Nové opatrenia platné od 10. decembra (koronavírus) Nové opatrenia platné od 10. decembra (koronavírus) (zdroj: SME/DC)

Pre zväčšenie kliknite sem

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 3. Ako sa vás dotknú nasledujúce mesiace? Predpovedajú traja odborníci
 4. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 5. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 6. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 7. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 8. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 1. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 2. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
 3. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
 4. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
 5. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
 6. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
 7. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
 8. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
 1. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 176
 2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 038
 3. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 5 491
 4. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 4 743
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 756
 6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 791
 7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 447
 8. Tipuj dedinský futbal online a vyhraj zájazd na Ligu majstrov 1 167
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu