SME
Utorok, 30. máj, 2023 | Meniny má Ferdinand

Koronavírus na Slovensku: Na kultúru bez občerstvenia bude môcť prísť polovica kapacity (minúta po minúte)

PCR testy odhalili viac ako 866-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 17 039 obetí. Žiaci sa vrátili do škôl, skončil sa aj lockdown pre kultúru.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku sme sledovali minútu po minúte:

21:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

20:47 SVET - V Spojených štátoch zaznamenali v pondelok 1,34 milióna nových prípadov infekcie koronavírusom. Ide o nový svetový rekord.

Predchádzajúci rekord dosiahli taktiež USA, a to presne pred týždňom. Najnovšie maximum je o 300-tisíc prípadov vyššie než predchádzajúca hodnota. TASR získala túto informáciu z údajov zverejnených televíziou NBC.

Televízia zároveň pripomína, že denné prírastky nakazených bývajú v USA obzvlášť vysoké najmä v pondelok, keďže viacero štátov nezverejňuje aktuálne údaje počas víkendov. Toto vysoké číslo však naznačuje šírenie vysokonákazlivého variantu omikron, dodáva NBC.

19:30 SLOVENSKO - Protipandemické opatrenia sa zatiaľ na Slovensku nebudú nastavovať podľa epidemickej situácie v jednotlivých okresoch. Koaličná rada v pondelok večer neodobrila návrh covid automatu.

SkryťVypnúť reklamu

Denníku SME to potvrdila šéfka Za ľudí Veronika Remišová a predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

Koalícia tak vyhovela názoru expertov z iniciatívy Veda pomáha a konzília odborníkov, ktorí neodporúčali zavedenie covid automatu pre nepredvídateľnosť variantu omikron. Na Slovensku by mal pre svoju vysokú infekčnosť dominovať v nasledujúcich dňoch až týždňoch.

Súvisiaci článok Koalícia ustúpila odborníkom. Covid automat nebude Čítajte 

18:45 SLOVENSKO - Kým pred týždňom sľubovalo ministerstvo kultúry 50 divákov v hľadisku, dnes sa už hovorí o 50-percentnej kapacite. Úrad verejného zdravotníctva vydal vyhlášku s novými pravidlami pre hromadné podujatia. Tá platí aj pre divadelné predstavenia, návštevu kina či koncertu.

Prečo sú hľadiská prázdne a obchodné centrá plné? Denník SME pripravil sériu otázok a odpovedí k novým opatreniam.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok V najväčších divadlách sa do sály dostane aj 450 ľudí, aké sú nové pravidlá pre kultúru (odpovede) Čítajte 

17:32 SVET - V roku 2021 prišlo do Európskej únie takmer 200-tisíc nelegálnych migrantov, čo je najviac od roku 2017. TASR získala túto informáciu z utorkovej správy Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex).

Počet nelegálnych vstupov na územie EÚ bol o 57 percent vyšší ako v roku 2020, keď obmedzenia súvisiace s pandémiou ochorenia COVID-19 drasticky znížili počet prichádzajúcich migrantov.

Migrantov prichádzajúcich nelegálne do EÚ bolo však vlani viac aj v porovnaní s rokom 2019, a to o 36 percent, uviedla agentúra Frontex v tlačovej správe.

Frontex naznačuje, že za nárastom migračného tlaku stoja aj iné faktory ako iba zrušenie pandemických obmedzení globálnej mobility. V roku 2021 bol novým faktorom prílev migrantov väčšinou z Blízkeho východu cez Bielorusko. Európska únia túto situáciu vn

SkryťVypnúť reklamu

16:50 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva vydal vyhlášku, podľa ktorej sa hromadné podujatia delia do troch skupín podľa rizikovosti. V závislosti od rizikovosti sú následne určené maximálne limity účastníkov.

16:20 SVET - Americká letecká spoločnosť United Airlines okresáva svoj cestovný poriadok, čím rieši prudký rast počtu nahlásených práceneschopností v rámci jej zamestnancov. Uviedol to generálny riaditeľ spoločnosti Scott Kirby.

Približne 3-tisíc zamestnancov tohto leteckého prepravcu totiž nie je v práci pre to, že sa nakazili ochorením COVID-19. Práceneschopnosť v dôsledku koronavírusu tak postihla zhruba 4 percentá pracovnej sily firmy.

16:05 SLOVENSKO - Predstavitelia vlády majú so zástupcami kultúrnej obce hovoriť o systémovom nastavení pravidiel pre organizovanie kultúrnych podujatí a ďalších krokoch pre kultúru vo štvrtok popoludní. Na sociálnej sieti o tom informuje ministerstvo kultúry.

Vláda v pondelok uvoľnila podmienky pre organizovanie kultúrnych podujatí, podľa stupňa rizikovosti podujatia umožňujú realizovať ich s naplnením 25- až 50-percentnej kapacity. Pravidlá má spresniť vyhláška Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá má vyjsť v utorok popoludní.

SkryťVypnúť reklamu

Zástupcovia kultúry a kreatívneho priemyslu zastúpení iniciatívou Otvorme kultúru a Hudobnou úniou Slovenska vítajú uvoľnenie podmienok, zároveň však upozorňujú, že potrebujú nastavenie jasných a zrozumiteľných pravidiel, ktoré budú reagovať na vývoj pandémie, no zachovajú možnosť realizovať kultúrne podujatia.

Lumír Mati za iniciatívu Otvorme kultúru upozorňuje, že naďalej ostávajú otázky, kedy bude zavedený hlavný COVID automat a COVID semafor pre kultúru a aký budú mať vzťah k pondelkovému rozhodnutiu vlády.

15:31 SVET - Vo Francúzsku pribudlo rekordných viac ako 350-tisíc nakazených v priebehu 24 hodín. Uviedol minister zdravotníctva Olivier Veran, píše agentúra Reuters.

Predchádzajúci rekord 332 252 nových prípadov denne bol prekonaný 5. januára. Odvtedy Francúzsko zaznamenalo ďalšie dva dni s viac ako 300-tisíc novými prípadmi v priebehu 24 hodín, keďže dominantným variantom sa stal vysoko nákazlivý Omicron.

SkryťVypnúť reklamu

Sedemdňový kĺzavý priemer nových prípadov sa v pondelok zvýšil na takmer 270-tisíc.

15:04 SVET - Bulharský premiér Kiril Petkov, spolu s prezidentom Rumenom Radevom a ďalšími členmi bulharskej vlády sa od utorka nachádzajú v karanténe, pretože boli v kontakte s predsedom bulharského parlamentu Nikolom Minčevom, ktorý mal pozitívny test na koronavírus. Informovala o tom agentúra AFP.

Minčenovi vyšiel pozitívny test na COVID-19 po tom, ako sa zúčastnil päťhodinového zasadnutia bulharskej Bezpečnostnej rady, ktoré v pondelok usporiadal Radev. Na stretnutí sa okrem prezidenta a premiéra zúčastnili aj viacerí ministri vrátane ministra vnútra, obrany, či financií, ako aj niektorí poslanci a zamestnanci bezpečnostných úradov.

Súvisiaci článok Lídri Bulharska sú v karanténe. Rokovali s nakazeným šéfom parlamentu Čítajte 

14:53 SLOVENSKO - Počas tretej vlny pandémie iba štvrtina reštaurácií kontrolovala COVID pass alebo test pri OTP režime. Vyplýva to z výsledkov prieskumu Ako sa máte Slovensko? Informuje o tom komunikačná agentúra Seesame v tlačovej správe.

SkryťVypnúť reklamu

Prieskum bol realizovaný v období od 12. decembra 2021 do 16. decembra 2021 počas lockdownu spojeného s núdzovým stavom a zákazom vychádzania. Prieskum bol vykonaný na vzorke 1 000 respondentov. Autormi projektu je Sociologický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV), Ústav výskumu sociálnej komunikácie SAV, prieskumná agentúra MNFORCE a komunikačná agentúra Seesame.

Zhruba 30 percent ľudí navštívilo reštaurácie alebo pohostinstvá v čase, keď platil režim OTP. Zhruba polovica nezaočkovaných návštevníkov a to 47,4 percenta tvrdí, že ich pri vstupe do gastroprevádzok neskontrolovali. Skúsenosť bez kontrol COVID pasov alebo testov mala zhruba štvrtina návštevníkov a to 27,4 percenta zaočkovaných.

14:40 SLOVENSKO - Na vysokorizikové podujatia, ako sú svadby či oslavy, by sa mal od 19. januára vzťahovať nový režim OP plus. Podujatia by sa tak mohla zúčastniť len osoba s tromi dávkami očkovania proti ochoreniu COVID-19, osoba, ktorá ochorenie prekonala alebo človek s dvoma dávkami vakcíny a s testom. Uviedol Lengvarský .

SkryťVypnúť reklamu

"Niekde budú stačiť dve dávky očkovania, pri vysokorizikových aktivitách už bude potrebný aj test. Tretia dávka alebo test k očkovaniu bude potrebný v prípade účasti na svadbách, karoch, oslavách, plesoch," vymenoval minister.

Režim OP plus by sa mal vzťahovať aj na prevádzku hotelov či organizáciu niektorých športových podujatí. Pre deti by mal postačovať test, ktorý absolvujú v školách. Zrušiť by sa mali aj farby v súčasnom COVID automate.

"Pri dnešnom rýchlom vývoji by sme zo zelenej do čiernej farby okresov prešprintovali za dva týždne," vysvetlil Lengvarský.

Zmeny by sa mohla podľa jeho slov dočkať aj karanténa, ktorá v súčasnosti trvá desať dní.

"Ak by hrozili vysoké výpadky zamestnancov, budeme dĺžku karantény prehodnocovať. Tá sa však bude odvíjať od očkovacieho statusu," naznačil šéf rezortu. Najkratšia karanténa, zrejme trojdňová, by sa týkala osôb s troma dávkami vakcíny.

SkryťVypnúť reklamu

14:30 SLOVENSKO - O povinnom očkovaní sa nerozhodne ešte najbližšie tri týždne. Podľa Lengvarského sa to nestihne pred vlnou omikronu. Analýza o povinnom očkovaní mala byť vypracovaná už včera, ale termín sa posunul o desať dní.

14:20 SLOVENSKO - Očkovaní nepocítia počas vlny omikronu výrazne obmedzenia. Oznámil to minister zdravotníctva Vladimir Lengvarsky v relácii Na telo PLUS.

Nové opatrenia by mala vláda schvaľovať v stredu. Medzi nimi by mal byť prístup do prevádzok v nezmenenom režime a s obmedzenými kapacitami aj prístup ku kultúre, športu a welnness.

Ak vláda na stredajšom rokovaní schváli zmeny, ktoré Lengvarský navrhuje, COVID automat sa po novom bude volať COVID manuál. Dôvodom je, že slovo automat evokuje určité stupne, ktoré sa dajú dosiahnuť, avšak nový manuál má
stanoviť celkové pravidlá, ktorými sa budú regionálni hygienici riadiť.

SkryťVypnúť reklamu

V novom návrhu je zadefinovaný aj pojem režim OP+, ktorý budú mať tí ľudia, ktorí sú zaočkovaní troma dávkami vakcíny, respektíve dvoma dávkami a v určitom časovom horizonte prekonali ochorenie COVID-19.

Hlavným kritériom nového COVID automatu bude preplnenosť nemocníc, povedal Lengvarský.

Ministerstvo zdravotníctva v súvislosti s nastupujúcou vlnou pripravuje takzvané núdzové zdravotnícke opatrenia. Minister vysvetlil, že variant omikron sa správa inak. Rezort sleduje rýchly nárast infekcií, avšak infikovaní ľudia neplnia nemocnice. Preto bude jedným z hlavných sledovaných faktorov práve obsadenosť nemocníc.

13:17 SVET - Spojené arabské emiráty (SAE) pohrozili väzením ľuďom, ktorí si robia žarty z tamojších opatrení proti šíreniu nákazy koronavírusom po tom, ako sa na internete objavili zosmiešňujúce fotografie a videá. Informovala o tom v utorok agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu

Federálna prokuratúra uviedla, že používateľom sociálnych sietí podľa nových sauskoarabských zákonov hrozí za zdieľanie zavádzajúcich informácií počas pandémie trest odňatia slobody na najmenej dva roky a pokuta zhruba 48-tisíc eur.

Spojené arabské emiráty zaviedli množstvo opatrení proti šíreniu vysoko nákazlivého variantu omikron. Krajina hlási najvyššie denné počty prípadov infekcie od marca minulého roka, predovšetkým v dôsledku nového variantu.

12:47 SVET - Variantom koronavírusu omikron sa v nasledujúcich dvoch mesiacoch nakazí viac ako polovica ľudí v Európe v prípade, ak budú prípady tejto infekcie pokračovať súčasným tempom.

V utorok to vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), na ktorú sa v správe odvolala tlačová agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa WHO celkom 26 z 53 krajín hlásilo, že k 10. januáru "sa každý týždeň covidom nakazilo vyše jedno percento ich obyvateľstva", a región len počas prvého týždňa roka 2022 nahlásil viac ako sedem miliónov nových prípadov infekcie.

Potvrdilo sa, že variant omikron je nákazlivejší a "má mutácie, ktoré mu umožňujú ľahšie sa prichytiť na ľudské bunky, a môže infikovať dokonca aj tých ľudí, ktorí predtým nákazu prekonali alebo sa dali zaočkovať", uviedol Kluge s odvolaním sa na údaje zhromaždené za posledné týždne.

Kluge však takisto zdôraznil, že "schválené vakcíny naďalej poskytujú dobrú ochranu pred ťažkým priebehom ochorenia COVID-19 a pred úmrtím, a platí to aj pre omikron".

Súvisiaci článok Musíme pre omikron aktualizovať vakcíny? V čom by bola iná? (otázky a odpovede) Čítajte 

12:44 SVET - Taliansko sa rozhodlo sprísniť opatrenia voči obyvateľom nezaočkovaným proti ochoreniu COVID-19. Z dôvodu veľkého množstva nových prípadov koronavírusu budú môcť vstúpiť do prostriedkov verejnej dopravy, kaviarní či hotelov iba osoby, ktoré sú buď zaočkované alebo nedávno prekonali ochorenie COVID-19.

Po Vianociach a Novom roku v Taliansku denne pribúda približne 100-tisíc nakazených. Tamojšia vláda chce prijatím nových obmedzení podporiť vakcinačnú kampaň.

SkryťVypnúť reklamu

Taliansko, kde vo februári 2020 prvýkrát prepuklo šírenie koronavírusu, má plne zaočkovaných 86 percent populácie vo veku od 12 rokov. Takmer 75 percent oprávnených osôb už dostalo posilňovaciu dávku. Zo 60-miliónovej populácie Talianska sú momentálne nakazené koronavírusom asi dva milióny ľudí.

12:41 SVET - Pandemické opatrenia vlády premiéra Viktora Orbána zlyhali, čoho dôkazom je skutočnosť, že počet obetí ochorenia COVID-19 už prekročil hranicu 40-tisíc. Uviedlo to v utorok na Facebooku zomknutie V jednote za Maďarsko, ktoré združuje šesť opozičných strán.

Opozícia žiada intenzívnejšiu očkovaciu kampaň, rozhodnutie o možnosti očkovania štvrtou dávkou vakcíny, rozšírenie testovacích kapacít, ale aj posilnenie oslabeného zdravotníctva odbornými pracovníkmi.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Počet obetí v Maďarsku prekročil 40-tisíc, opozícia kritizovala vládu Čítajte 

12:37 SLOVENSKO - Trend klesajúceho počtu hospitalizovaných pacientov s diagnózou COVID-19 v nemocnici Košice - Šaca naďalej pokračuje.

Predpokladá sa, že ide o prechodné zlepšenie situácie pred očakávaným nárastom prípadov súvisiacich s mutáciou omikron. Všetky zavedené epidemické opatrenia preto zostávajú v platnosti. Informovala o tom hovorkyňa skupiny AGEL SK Martina Pavliková.

"V tejto chvíli poskytujeme zdravotnú starostlivosť deviatim COVID-19 pozitívnym pacientom, pričom ani jeden z nich si aktuálne nevyžaduje podporu umelej pľúcnej ventilácie alebo high-flow. Štyria pacienti sú zaočkovaní, pričom dvaja z nich aj posilňujúcou treťou dávkou," uviedol riaditeľ Nemocnice AGEL Košice - Šaca Pavol Rusnák, podľa ktorého sa začína napĺňať predpokladaný scenár nárastu pacientov s nepľúcnou formou ochorenia.

SkryťVypnúť reklamu

"Obaja plne zaočkovaní pozitívni pacienti sú hospitalizovaní z dôvodu iných diagnóz," dodal Rusnák. V tejto súvislosti pripomenul, že najúčinnejšiu ochranu voči ochoreniu poskytuje očkovanie.

11:53 SVET - Slovinsko hlásilo v utorok rekordných 5 164 nových prípadov covidu, čo je o 52 percent viac ako týždeň predtým. V krajine sa šíri variant omikron.

Slovinsko podľa Národného ústavu verejného zdravia doteraz zaočkovalo 67,3 percent svojej populácie najmenej dvoma dávkami.

11:05 SVET - Od začiatku pandémie zomrelo v Poľsku v súvislosti s koronavírusom už vyše 100-tisíc ľudí. Oznámil to v utorok poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski, ktorého citovala agentúra AFP.

Niedzielski zároveň oznámil, že za uplynulých 24 hodín zaznamenali v Poľsku 493 úmrtí súvisiacich s koronavírusom. Celkový počet úmrtí tak stúpol na hodnotu 100 254. Šéf rezortu zdravotníctva zároveň upozornil, že s covidom je v súčasnosti v Poľsku hospitalizovaných približne 18-tisíc ľudí.

Za uplynulých 24 hodín v Poľsku pribudlo 11 400 nových prípadov nákazy. V krajine však stúpa podiel prípadov nového koronavírusového variant omikron. Ten v piatok tvoril tri percentá všetkých prípadov, no v pondelok to bolo už sedem percent, cituje Niedzielskeho agentúra PAP.

10:53 SLOVENSKO - V Žilinskom kraji začala s očkovaním detí vo veku od piatich rokov približne od polovice októbra nemocnica v Martine.

Martinská nemocnica bola jednou z troch nemocníc na Slovensku, kde mohli rodičia nechať zaočkovať svoje deti s vážnymi diagnózami, ktoré sú ohrozené vážnym priebehom ochorenia.

Liptov je jediným regiónom v Žilinskom kraji, kde sa deti od piatich do 11 rokov zatiaľ neočkujú. Rodičia musia s deťmi za očkovaním cestovať.

Súvisiaci článok Rodičia najmenších detí z Liptova budú musieť za očkovaním cestovať Čítajte 

10:30 SVET - Európska únia zrušila zákaz letov z južnej Afriky. Tento krok urobila v pondelok viac ako mesiac po zavedení cestovných reštrikcií, ktorých cieľom bolo zastavenie šírenia variantu koronavírusu omikron.

Vysoko nákazlivý variant prvýkrát odhalili na juhu afrického kontinentu v závere novembra a 27-členný blok obmedzil cestovanie z tohto regiónu, v ktorom nový variant viedol k náhlemu prudkému rastu počtu infekcií.

Omikron sa však stal dominantným variantom koronavírusu aj v krajinách Európskej únie a ďalších štátoch a spôsobil rast nákaz. Zákaz leteckého spojenia s juhom afrického kontinentu sa tak stal diskutabilný.

Francúzske predsedníctvo EÚ v pondelok oznámilo, že členské krajiny sa zhodli na „povolení obnovenia leteckej dopravy zo štátov na juhu Afriky".

10:28 SVET - V Maďarsku za uplynulých 24 hodín potvrdili nákazu novým druhom koronavírusu 3382 ľuďom. Na komplikácie spôsobené ochorením COVID-19 zomrelo za to isté časové obdobie 69 pacientov, informoval v utorok operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

Aktuálne je infikovaných 113 160 osôb. Z 2932 pacientov s covidom v nemocniciach je 274 napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Doterajšou bilanciou koronavírusovej pandémie v Maďarsku je 1 300 994 potvrdených prípadov nákazy a už 40 016 obetí.

Vakcínou proti covidu zaočkovali takmer 6,3 milióna ľudí. Viac ako šesť miliónov dostalo dostalo dve dávky a 3 292 175 aj tretiu dávku očkovacej látky. Zo 71-tisíc zaregistrovaných detí zaočkovali doposiaľ 56-tisíc.

Očkovacia kampaň pokračuje tento týždeň vo štvrtok, v piatok a v sobotu, kedy sa môžu dať občania zaočkovať bez predchádzajúcej registrácie.

10:15 SLOVENSKO - Prvú dávku očkovania dostalo na Slovensku včera 2141 ľudí, celkovo 2 761 680. Druhú dávku 2 474 780 ľudí, z toho 4873 včera. Tretiu dávka bola podaná 1 142 208 krát, včera ju dostalo 25 298.

10:00 SLOVENSKO - PCR testy ukázali 2 595 pozitívnych. Takmer 61 percent z nich nebolo zaočkovaných. Pozitívny antigénový test malo 576 osôb, takmer 65 percent nebolo zaočkovaných.

Bolo vykonaných 13 746 PCR a 39 681 antigénových testov.

Covidu podľahlo 50 ľudí, celkový počet obetí pandémie je 17 039.

Najviac pozitívnych bolo v Prešovskom kraji (469). Nasleduje Žilinský (436), Bratislavský (413), Nitriansky (292), Košický (290), Trnavský (258) a Banskobystrický kraj (219). Najmenej pozitívnych bolo v Trenčianskom kraji (218).

V nemocniciach je 2053 pacientov s COVID-19, na JIS a OAIM je 416 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 202 osôb. Viac ako 82 percent z pacientov nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

9:52 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva upozorňuje na dezinterpretáciu staršieho rozhodnutia Ústavného súdu z decembra minulého roka, ktoré sa šíri sociálnymi sieťami.

Ústavný súd vo svojom rozhodnutí (sp. zn. PL. ÚS 4/2021) označil za protiústavné iba špecifické časti zákona o ochrane verejného zdravia. Niektoré z chýb, ktoré vytkol Ústavný súd, boli už napravené novelou zákona.

Rúška, karantény, covid pasy aj režim OTP/OP zostávajú v platnosti, Ústavný súd tieto veci svojim rozhodnutím nijakým spôsobom "nezrušil".

9:31 SVET - Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador oznámil, že má druhýkrát covid a postihli ho mierne príznaky.

Samotné Mexiko je pandémiou koronavírusu ťažko zasiahnuté a bojuje s ďalšou vlnou prípadov nákazy.

"Informujem vás, že som infikovaný covidom a hoci príznaky mám mierne, zostanem v izolácii a budem robiť iba administratívnu prácu a komunikovať cez internet, kým sa z toho nedostanem," napísal prezident na Twitteri.

9:07 SLOVENSKO - Situácia na covidových oddeleniach levočskej nemocnice sa výrazne zlepšila.

Po niekoľkých mesiacoch tam majú už len nízku obsadenosť lôžok určených pre hospitalizovaných s covidom. Na internom oddelení sa v pondelok starali o dvoch takýchto pacientov.

V mesiaci november tam pritom mali podľa jej slov hospitalizovaných priemerne 25 až 28 pacientov, čo presahovalo kapacitu reprofilizovaných lôžok.

7:50 SVET - Spojené štáty zaznamenali rekordných 1,13 milióna nových prípadov nákazy koronavirom. Ide o vôbec najvyšší denný prírastok na svete, uviedla agentúra Reuters.

Predchádzajúci rekord predstavoval 1,03 milióna prípadov a pochádzal z pondelka 3. januára; na pondelky pripadajú vysoké čísla aj preto, že mnoho amerických štátov nehlási nové čísla počas víkendu.

Všetky štáty však o nových prípadoch v pondelok neinformovali, a tak konečné číslo zrejme bude ešte vyššie.

Sedemdňový priemer nových prípadov sa v priebehu dvoch týždňov strojnásobil na viac ako 700 000 novonakazených za deň.

7:09 SVET - Úrady vo východočínskom meste An-jang v provincii Che-nan zaviedli pre obavy z koronavírusu lockdown pre približne 5,5 milióna miestnych obyvateľov.

Ide v poradí o tretie čínske veľkomesto, v ktorom sa úrady pokúšajú takýmto spôsobom obmedziť šírenie nákazy medzi ľuďmi. Informovala o tom v utorok agentúra AP.

Bezprostredne podľa agentúry AP nebolo jasné, ako dlho bude lockdown v An-jangu trvať, keďže podľa úradov je cieľom toho opatrenia uľahčenie masového testovania ľudí na covid. To, či sa lockdown po testovaní obyvateľov mesta skončí, úrady neuviedli, píše AP.

Okrem mesta An-jang v súčasnosti platí zákaz vychádzania aj pre zhruba milión obyvateľov stredočínskeho mesta Jü-čou a v 13-miliónovom Si-ane, v ktorom platí lockdown už takmer tri týždne.

6:59 SVET - V Česku pribudlo za uplynulý deň 7 336 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je o viac ako dvetisíc prípadov menej ako za minulý pondelok. V nemocniciach je s covidom 2 353 pacientov, 416 z nich je v ťažkom stave.

00:00 SLOVENSKO - Návrh nového covid automatu je pripravený. O návrhu by mohla v stredu rokovať vláda, ak by ho schválila, platiť by zrejme začal od pondelka 17. januára.

Proti jeho zavedeniu sa postavili experti z iniciatívy Veda pomáha aj konzílium odborníkov, ktorí ho pripomienkovali. Hlavným dôvodom ich nesúhlasu je nepredvídateľnosť variantu omikron. Ako vyzerá návrh?

Súvisiaci článok Návrh nového covid automatu zvýhodňuje očkovaných, aj v čiernych okresoch Čítajte 

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
 4. V Bratislave sa koná Globsec
 5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 6. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 7. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 1. Content agency mení svoje meno na Contedy
 2. Ako správne napúšťať bazén
 3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 4. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 5. Život je moc krátky, aby ste ho prekosili
 6. Kto stretne legendárneho Ronalda?
 7. Modrovlasý gamer Michal: Tu sú moje tipy pre Digitálneho žiaka
 8. V Bratislave sa koná Globsec
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 10 226
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 918
 3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 358
 4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 102
 5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 4 307
 6. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 498
 7. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 421
 8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 1 978
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Štyrom firmám hrozia pokuty.


SITA 20m
Pátracia akcia trvala niekoľko dní.

Polícia vedie trestné stíhanie.


1 h
Tomáš Valášek.

Šéf strany Šimečka sa stretol s premiérom.


TASR 52m
Ilustračné foto.

Od začiatku sezóny obnovili 15 značkovaných trás.


TASR 1 h
SkryťZatvoriť reklamu