Michala Šimečku zvolili za podpredsedu Európskeho parlamentu. Liberálny poslanec je vôbec prvým Slovákom na tak vysokom európskom poste. Začal sa súdny proces s vedúcim detského tábora Chachaland Romanom Paulínym. Obvinenia zo sexuálneho zneužívania zverenkyne odmieta, bráni sa aj tým, že Katarína Danová je súčasťou sprisahania.
Kauzu Chachaland pomáhal rozkrývať aj denník SME. Čo sa v detskom tábore dialo, ako prebiehal súd s Romanom Paulínym a ako môže celý prípad skončiť? Dozviete sa v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Paulíny na súde vypovedal k Chachalandu, zneužívanie odmieta
- Pichanie ihlou sa blíži ku koncu. Väčšina expertov už štvrtú dávku neodporúča
- Si boss alebo Boh? Nahrávka hovorí o delení úplatkov v štátnych lesoch
- Šimečku, ako prvého Slováka, zvolili za podpredsedu europarlamentu
- Nominácia Slovenska na ZOH je známa. Sú tam mená, ktoré prekvapia
- Slovenské auto roka 2022 má sedem finalistov, kto by mal vyhrať?
Posledná šanca pre čitateľov SME: Oslávte s nami narodeniny a kúpte si digitálne predplatné SME.sk len za 29 eur. Vybrať si môžete spomedzi troch typov predplatného – Štandard na 12 mesiacov, Prémium na 9 mesiacov a Prémium bez reklamy na 7 mesiacov. Akcia platí už len dnes.
Paulíny na súde vypovedal k Chachalandu, zneužívanie odmieta

Roman Paulíny kedysi tvrdil, že obvinenia zo zneužívania v jeho detskom tábore Chachaland sú nezmyslom a niekto chce len uškodiť táboru, ktorý funguje roky. Po troch rokoch prišiel na súdne pojednávanie na poslednú chvíľu, s novinármi sa nerozprával a tvár si zakrýval papiermi.
Paulíny je obvinený zo sexuálneho zneužitia svojej vtedajšej chovankyne tábora Kataríny Danovej, ktorá proti nemu vypovedá a hrozí mu do desať rokov väzenia. Obžaloba tvrdí, že v roku 2004 s Danovou nadviazal milenecký vzťah, hoci mu bola zverená a nemala ani 15 rokov.
„Po tom, ako mu bola matkou odovzdaná do tábora, zneužijúc jej odovzdanosť, neskúsenosť a vek si tento vytvoril bližší vzťah neprináležiaci jeho postaveniu v tábore, po čom následne zneužil takto vytvorený vzťah s maloletou, ktorú na rôznych miestach v Bratislave rôznym spôsobom zneužíval,“ píše sa v obžalobe, ktorú čítala prokurátorka.
Paulíny vinu počas celého pojednávania popieral. Bráni sa aj tým, že Danová je vraj súčasťou sprisahania. „Ja osobne si myslím, že je to komplot proti Chachalandu. My sme totiž pili krv mnohým ľuďom,“ povedal počas výsluchu.
- Kvalitné vyšetrenie zneužívania: Pravidelne vidíme schému: niekto podal trestné oznámenie, nič sa nezistilo, po nejakom čase nasleduje medializácia a škandál, znovu sa vyšetruje a nakoniec orgány napodiv dospejú k opačnému výsledku. Azda najhoršou správou o tejto spoločnosti je fakt, koľko ľudí videlo štyridsiatnika v neštandardnom vzťahu s trinásťročnou a nezdalo sa im na tom nič mimoriadne, píše Nataša Holinová.
Pichanie ihlou sa blíži ku koncu. Väčšina expertov už štvrtú dávku neodporúča

PCR testy odhalili ďalších 3 933 nakazených, laboratóriá celkovo vyhodnotili 15 955 odberov. V nemocniciach aktuálne leží 1 709 pacientov, pribudlo aj 49 obetí ochorenia Covid-19. Prvou dávkou vakcíny zaočkovali 3 962 ľudí.
Štvrtú dávku vakcíny proti covidu väčšina odborníkov nepovažuje za potrebnú. Možno už na jeseň bude k dispozícii nová vakcína, ktorou sa bude očkovať proti covidu ako proti sezónnej chrípke raz za rok a nepovinne.
Ďalšie kolo vakcinácie neodporúčajú nielen slovenskí experti na očkovacie látky, ale ani Európska lieková agentúra a Svetová zdravotnícka organizácia. Napriek tomu niektoré štáty, ako napríklad Izrael, očkujú aj štvrtou dávkou.
Na Slovensku je plne zaočkovaných vyše 48 percent ľudí. Posilňovaciu tretiu dávku má však len necelých 22 percent. Práve tretia dávka je podľa odborníkov účinnou ochranou proti prichádzajúcemu variantu omikron. Na Slovensku by sa mal stať dominantným možno už v priebehu pár dní.
- Hygienici zasiahli do opatrení: Hygienici spresnili pravidlá proti šíreniu koronavírusu, ktoré začali platiť oddnes. V porovnaní s tým, ako opatrenia pôvodne komunikovalo ministerstvo zdravotníctva, sa zmenili viaceré. Pozrite si prehľad najdôležitejších zmien.
- Režim bude pre deti voľnejší: Nové pravidlá vychádzajú viac v ústrety rodičom detí. Deti od dvoch rokov mali pôvodne potrebovať antigénový alebo PCR test, aby mohli ísť do akvaparkov či s rodičmi na dovolenku do hotela. Pravidlo sa však oproti pôvodnému plánu zmenilo. Denník SME zhrnul, za akých podmienok sa rodičia dostanú s dieťaťom do prevádzok alebo na rôzne podujatia.
- Sulík o povinnom očkovaní: Predseda SaS Richard Sulík si nemyslí, že Slovákov čaká povinné očkovanie. Na druhej strane si vie predstaviť, že by sa neočkovaní v prípade nakazenia koronavírusom podieľali na úhrade zdravotnej starostlivosti.
- Získaný čas vypršal: Dni a týždne navyše pred nástupom omikronu, ktoré nám dopriali relatívne prísne opatrenia pred vianočnými sviatkami a počas nich, sa definitívne vyčerpali. Pre riadenie pandémie na Slovensku je príznačné, že skutočný štart vlny uvidíme práve v čase ďalšieho otvárania krajiny, píše Jakub Filo.
V krátkosti z domova:
- Policajti zatýkali medzi vlastnými: NAKA obvinila 12 ľudí z prostredia polície či finančnej správy z trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a korupcie. Figurujú medzi nimi aj expolicajti Bernard Slobodník a Vladimír Bisták. Okrem iných zadržala aj bývalého vysokého funkcionára u daňových kriminalistov Martina Zmeka.
- V Kiskovej kauze chce NAKA obžalobu: Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry navrhuje podať obžalobu v daňovej kauze exprezidenta Andreja Kisku. Trestný čin exprezident dlhodobo odmieta a vidí za ním pomstu predsedu opozičného Smeru Roberta Fica. O ďalšom postupe rozhodne prokurátor, ktorého žiadal Kiska vymeniť, generálna prokuratúra mu nevyhovela.
- Prezidentka kritizovala Žilinku: Prezidentka Zuzana Čaputová považuje cestu generálneho prokurátora Maroša Žilinku do Ruska za nevhodnú, keďže absolvoval aj stretnutie s ruským generálnym prokurátorom Igorom Krasnovom, ktorý je na sankčnom zozname EÚ. O podaní disciplinárneho návrhu však neuvažuje.
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
✍️ Výber šéfredaktorky Beaty Balogovej. Odoberať >
? Víkendový výber dobrého čítania. Odoberať >
? Výber rozhovorov raz týždenne. Odoberať >
? Denný newsletter Korzára. Odoberať >
Si boss alebo Boh? Nahrávka hovorí o delení úplatkov v štátnych lesoch

Štátne Lesy v posledných týždňoch čelia otázkam o sporných personálnych nomináciách. Na vedúce pozície sa vracajú viacerí ľudia z éry SNS. Jedným z nich je Jozef Staško, na ktorého prešľapy koncom roka upozornila Nadácia Zastavme korupciu. Šéf Lesov SR Tibor Köszeghy si za svojimi nomináciami stojí. Podozrenia ale pribúdajú.
Nadácia má k dispozícii nahrávku z roku 2017, ktorej prepis nedávno zverejnil poľnohospodár Patrik Magdoško vo svojom blogu. Zachytávať má rozhovor medzi jedným z bývalých šéfov lesných podnikov Jozefom Staškom a lesníkom.
Vykresľuje, ako malo fungovať delenie úplatkov v Lesoch SR za éry SNS. Autenticita nahrávky nie je potvrdená. V lesníckych kruhoch na východe sa o nej vraj vie už niekoľko rokov. Na prokuratúru sa však dostala až koncom minulého roka.
Jozef Staško pôsobil ako riaditeľ odštepného závodu Sobrance opakovane. Bol ním počas vlády Smeru, bol odvolaný pre podpísanie zmlúv so svojou manželkou. V novembri 2021 sa však do funkcie vrátil, keď mu dôveru vyjadril nový riaditeľ Lesov Tibor Köszeghy. Predtým bez uvedenia dôvodu odvolal bývalú riaditeľku, ktorá vzišla z výberového konania.
Po medializovaných pochybnostiach spojených so Staškom a reorganizácii ho na pozícii riaditeľa od januára vystriedal Jozef Sisák, jeho doterajšia pravá ruka. Staško však zostal v manažérskej pozícii, stal sa vedúcim obchodného úseku.
V krátkosti z ekonomiky:
- Top daňovníci na Slovensku: Výsledky prieskumu medzi top daňovníkmi ukazujú, že pandémia koronavírusu už nie je pre nich tým najdôležitejším faktorom pri plánovaní ich ďalšieho fungovania. Napriek pokračujúcej pandémii väčšina z nich očakáva nárast tržieb, zisku, zamestnanosti, ako aj investícií.
- Riešenia problémov sociálnych sietí: Slovák Tomáš Halgaš vlani predal sociálnej sieti Twitter četovaciu aplikáciu Sphere, ktorú v roku 2015 založil v Londýne s kamarátom Nickom D'Aloisiom. Čo ho presvedčilo predať firmu nadnárodnej spoločnosti a ako môžu sociálne siete efektívnejšie potláčať dezinformácie šíriace sa v komunitách, sa dozviete v rozhovore.
- Microsoft kupuje Activision: Americká softvérová spoločnosť Microsoft kúpi za 68,7 miliardy dolárov vývojárov hier a vydavateľa interaktívneho zábavného obsahu Activision Blizzard. Tá okrem iného vlastní hry ako je Call of Duty alebo Candy Crush. Akvizícia má urýchliť rast hernej divízie Microsoftu, výrobca Xbox sa stane treťou najväčšou hernou spoločnosťou podľa výšky príjmov.
Šimečku, ako prvého Slováka, zvolili za podpredsedu europarlamentu

Jedným zo štrnástich podpredsedov Európskeho parlamentu sa stal slovenský europoslanec Michal Šimečka. Nominanta liberálnej frakcie Obnovme Európu zvolili poslanci v druhom kole hlasovania na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu 494 hlasmi. Tridsaťsedemročný poslanec za Progresívne Slovensko je vôbec prvým Slovákom na tomto poste.
Podpredsedovia parlamentu si delia úlohy aj podľa politickej sily. Podpredseda môže mať napríklad na starosť občianske petície, komunikáciu navonok alebo rokovania parlamentu s komisiou a radou. Okrem toho aj predsedá plenárnym schôdzam.
Šimečka je v Európskom parlamente len prvé funkčné obdobie, no patrí medzi pomerne aktívnych poslancov, pred rokom ho zvolili za podpredsedu liberálnej frakcie.
Stal sa spravodajcom dôležitého návrhu na nový mechanizmus ochrany právneho štátu, ktorý mu prešiel. Išlo o politicky citlivú tému, najmä vo vzťahu voči Poľsku či Maďarsku, ktorým by sa za porušovanie princípov právneho štátu mali odoberať eurofondy.
Europoslanci rozhodli aj o novej predsedníčke Európskeho parlamentu, stala sa ňou doterajšia podpredsedníčka Roberta Metsolová, kandidátka frakcie ľudovcov z Malty. Na poste vystrieda Davida Sassoliho, kandidáta európskych socialistov, ktorý minulý týždeň zomrel.
V krátkosti zo sveta:
- Breivik sa pýta na slobodu: Nórsky terorista Anders Breivik, ktorý má na svedomí 77 ľudských životov a viackrát zopakoval, že by bol rád, keby ich bolo viac, sa pokúša dostať z väzenia na podmienku. Tvrdí, že po desiatich rokoch strávených za mrežami už nie je nebezpečný pre spoločnosť. Súd pozdravil nacistickým gestom. Vypočúvanie na súdnom pojednávaní by malo trvať približne tri dni, verdikt bude známy najskôr o týždeň.
- Čína sa vyhráža aj unáša: Čínsky režim tlačí nelegálnymi taktikami na tisíce ľudí, ktorí v posledných rokoch utiekli z krajiny. Sú medzi nimi kritici režimu, biznismeni obvinení z korupcie, štátni zamestnanci aj aktivisti. Za posledné roky sa nedobrovoľne vrátilo do Číny vyše 10-tisíc takýchto ľudí. Čína využíva tlak na rodiny, návštevy agentov v zahraničí alebo dokonca únosy.
- Macron štve neočkovaných: Emmanuel Macron v apríli obhajuje francúzske prezidentské kreslo. Pridal sa k západným politikom, ktorí sa nesnažia za každú cenu zapáčiť nezaočkovaným, ale cielia na väčšinu spoločnosti. Voličom začiatkom roka odkázal, že neočkovaných bude štvať, až kým ich nedotlačí k vakcín. Už tento týždeň začínajú platiť v krajine prísnejšie pravidlá.
Zo zahraničných webov:
- MIT Technology Review: Výbuch sopky odrezal Tongu od sveta. Čo bude potrebné na jej opätovné pripojenie?
- The Guardian: Ako zabiť boha: Mýtus o kapitánovi Cookovi ukazuje, ako padnú hrdinovia impéria
- Foreign Affairs: Je načase, aby NATO zatvorilo svoje dvere
Nominácia Slovenska na ZOH je známa. Sú tam mená, ktoré prekvapia

Niektorí hráči zostali sklamaní, iní prijímali gratulácie. Tréner Craig Ramsay a generálny manažér hokejovej reprezentácie Miroslav Šatan zverejnili záverečnú nomináciu Slovenska na zimné olympijské hry v Pekingu 2022.
V nominácii sú traja mladíci, ktorí sa predstavili aj na minuloročných MS v Rige - útočník Juraj Slafkovský a obrancovia Šimon Nemec a Samuel Kňažko. Vo výbere figurujú aj piati hokejisti zo slovenskej Tipos extraligy. Okrem Nemca aj Samuel Takáč, Pavol Regenda, Adrián Holešinský a Peter Zuzin.
"V nominácii sú určite mená, ktoré novinárov prekvapenia. Hráčov sme vyberali kolektívne a podľa ich vlastností do systému, ktorý chceme hrať. Berieme na olympiádu hráčov, ktorým veríme, že budú hrať nátlakový hokej, ktorým sa chceme prezentovať," povedal generálny manažér slovenskej hokejovej reprezentácie Miroslav Šatan.
"Samozrejme, mali sme pri tvorbe nominácie rozdielne názory. Niektoré bitky som vyhral, iné nie. Napokon sme sa však zhodli na finálnom zozname. Stále sa môže stať, že ešte nejakých hráčov vymeníme, pretože sa môžu zraniť," doplnil reprezentačný tréner Craig Ramsay.
Ďalšie športové správy
⚽️ Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Slovenské auto roka 2022 má sedem finalistov, kto by mal vyhrať?

Aj tento rok sa koná nekomerčný výber Slovenského auta roka. Do finále sa dostalo sedem nových áut, ktoré prišli v uplynulom roku na trh.
Porota 15 automobilových novinárov tentokrát vybrala zaujímavý mix. Nájdeme v ňom najdostupnejšie nové auto - Daciu Sandero, ale aj bestseller v podobe Škody Fabia, v Žiline vyrábané SUV Kia Sportage a fanúšikov elektromobilov poteší Hyundai Ioniq 5.
Okrem toho klasický hatchback C segmentu zastupuje nový Peugeot 308, malé SUV zase Toyota Yaris Cross. Na svoje si príde aj zástanca boxer motorov a schopností v teréne, keďže do finále sa dostalo aj Subaru Outback.
Víťaz bude známy vo februári. Každý z 15 porotcov má k dispozícii 25 bodov. Tie môže ľubovoľne rozdeliť medzi siedmich finalistov, no musí ich dať minimálne trom autám.
V krátkosti ďalšie autonovinky:
- Lákavá budúcnosť elektrických limuzín: Dnes aj mainstreamové značky vedia ponúknuť veľmi zaujímavé elektromobily. Presvedčivo pôsobia napríklad Hyundai Ioniq 5, Kia EV6, ale aj Volkswagen ID.4 či Škoda Enyaq iV. Lenže prémia sa logicky nechce nechať zahanbiť. Boli sme preto zvedaví na novú elektrickú vlajkovú loď Mercedesu v podobe limuzíny EQS.
- Rana pre sedany strednej triedy: Stredná trieda, ako ju motoristi roky poznali, postupne zaniká. Najnovšie ju v karosárskej verzii sedan opúšťa aj jej dlhoročný líder Volkswagen Passat. Nebude však zďaleka posledný. Európska produkcia sedanu sa má zastaviť tento rok v lete, v ponuke ďalej ostáva aspoň kombi Variant s cenou od 32 090 eur. Sedan už nefiguruje ani v slovenských cenníkoch.
- Najlacnejšia Toyota sa vracia: Oproti predchodcovi malý crossover Aygo X zdražel o 3-tisíc eur. Stále však ide o jeden z najdostupnejších nových modelov na trhu, lacnejších sa v najbližšom roku ani nedočkáme. Aygo X dostalo novú podvozkovú platformu, podobnú väčšiemu Yarisu. Na rozdiel od neho sa však nedočkalo hybridu.
Rozhovory ZKH

Prečo si nevážime kvalitnú modernú architektúru? Ako by ideálne vyzerala modernizácia Istropolisu? Dá sa ešte zachrániť? A ako sa správame k ostatným moderným pamiatkam na Slovensku? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Andreou Londákovou, slovenskou architektkou v švédskom ateliéri LLP.
Podcasty SME
- Všesvet: Slovák cestoval do najnebezpečnejšej krajiny: Pirátov už je menej, teroristov nie
- Pravidelná dávka: V Matrixe nie je žiadny Boh ani hriech
Karikatúra

Recept dňa

Ako variť nenáročne? Vybrali sme pre vás trinásť receptov na jednoduché hlavné jedlá.
Voľný čas
Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
