Slovensko môže zablokovať príchod vojakov NATO pre celú východnú Európu
Slovensko by mohlo vyslanie vojakov NATO na Slovensko, ale aj do ostatných krajín úplne zablokovať, aj keď to nie je pravdepodobné. V reakcii na uvažovaný plán NATO o vyslaní spoločných bojových skupín do východných štátov aliancie to povedal generálporučík vo výslužbe Pavel Macko.
Prípravu vyslania tisícčlenných kontingentov NATO na Slovensko, do Maďarska, Bulharska a Rumunska ako jednu z možností potvrdil minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Severoatlantická aliancia o tom začala uvažovať v reakcii na rozmiestnenie 130-tisíc vojakov Ruska v pohraničí s Ukrajinou.
"Vyslanie vojakov sa dostalo na stôl len v posledných hodinách," povedal Korčok vo štvrtok. Aliancia sa vyslaním jednotiek bude zaoberať podľa ministra v najbližších dňoch a týždňoch a vláda k tomu ešte nemá žiadny postoj, vysvetľoval.
Kabinet premiéra Eduarda Hegera už teraz čelí silnej dezinformačnej kampani pre obrannú dohodu so Spojenými štátmi. Opozícia vedená Robertom Ficom zo Smeru mobilizuje voličov do ulíc, aby zabránili zriadeniu vojenských základní Spojených štátov na území Slovenska. Nič také však dohoda neumožňuje.
Prečo NATO uvažuje o vyslaní vojakov a prečo aj na Slovensko? Čo by sa stalo, ak by opozícia dokázala donútiť vládu zablokovať plán NATO? Kam na Slovensko by vojaci prišli a bolo by ich možné stretnúť aj v potravinách? Odpovedá generálporučík vo výslužbe Pavel Macko.
Napadnutie Ukrajiny by bolo pre Rusko ekonomickou samovraždou
NATO posilňuje svoju vojenskú prítomnosť vo východných štátoch a uvádza do pohotovosti svoje bojové jednotky. Spojené štáty sťahujú z Ukrajiny rodiny diplomatov a neodporúčajú k nášmu susedovi cestovať.
Rusko tvrdí, že žiadnu inváziu neplánuje, no vyzerá to tak, že všetci už len čakajú, kedy vypukne konflikt. Pandémia sa ešte neskončila a nachádzame sa zrejme v najnapätejšom okamihu od konca studenej vojny.
Prečo? Čo sa môže stať? Vypukne na Ukrajine vojna? Aj na tieto otázky odpovedá v rozhovore pre SME seniorný výskumník Matúš Halás z Ústavu medzinárodných vzťahov v Prahe.
Putin neobnovuje Sovietsky zväz, vzhliada k cárskemu Rusku
Ak Putin na Ukrajinu zaútočí, bude to len preto, že sme jej dostatočne nepomohli, hovorí pre SME bývalý poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski, v súčasnosti europoslanec za Občiansku platformu.
V rozhovore argumentuje, že Rusko nemá dôvod cítiť sa ohrozené, naopak ono ohrozuje svojich susedov. Podľa neho prezident Vladimir Putin preberá lži z cárskej éry Ruska, za nebezpečné považuje Sikorski aj lživé tvrdenie o ozbrojenom prevrate na majdane.
Ak by sme sa všetci chceli vrátiť k hraniciam z minulej éry, viedli by všetky európske štáty medzi sebou vojnu, varuje.
Vyrastal v domove: Zneužívanie bolo bežné, po Herákovi to celé prasklo

Zoltán Sztojka je 26-ročný odchovanec detského domova a v týchto dňoch spolupracuje s políciou na odkrývaní ďalšieho prípadu zneužívania detí. Takéto situácie sú v domovoch podľa neho časté a roky sa vedelo aj o bývalom poslancovi za OĽaNO Jánovi Herákovi.
Najväčším problémom však je, že medzi deťmi aj vychovávateľmi panuje strach a len málokto sa odváži ozvať.
Nórka pátrala po starej mame zo Slovenska a zistila, že bola prostitútkou, ktorú zabili fašisti

Život jej starej mamy zaujímal Ninu Grünfeldovú odmalička. Nikdy ju nepoznala a mala o nej len minimum informácií. Samotný Grünfeldovej otec vedel o svojej matke málo, keďže ho ako malého opustila.
Nina sa teda rozhodla vypátrať životný príbeh svojej starej mamy Fridy, ktorá sa narodila v obci Leles na východnom Slovensku.
Bola večne na úteku pred autoritami. Raz ju podozrievali zo špionáže, inokedy obviňovali z ohrozenia verejného zdravia. Životom sa predierala ako prostitútka. Jej dramatický osud zavŕšila druhá svetová vojna.
Preto, že bola Židovka, ju zavraždili v nemeckom koncentračnom tábore Ravensbrück.
Fridinu životnú niť rozpletá jej vnučka Nina Grünfeld, dnes 55-ročná úspešná nórska dokumentaristka a spisovateľka, v knihe Frida – Vojna mojej slovenskej starej mamy. Rozpráva v nej o strate, hľadaní aj o zverstvách nacistického Nemecka, pričom všetky čriepky skladala dlhé roky. Medzi nimi aj v Bratislave, kde jej pomohla Slovenka zo štátneho archívu.
„Môj otec bol traumatizovaný vojnou a ja som sa ho snažila týmto spôsobom vyliečiť. Dokonca som sa takto snažila zachrániť aj svoju starú mamu, hoci to nie je možné. Mentálne som sa však o to pokúšala – oslobodiť ju od toho náročného života, ktorý mala,“ hovorí Nina Grünfeld v rozhovore pre SME.
Dávne Panónske jazero malo na Slovensku hĺbku stoviek metrov
Pred miliónmi rokov boli nížiny na území Slovenska pod vodou. Od Viedne po Záhreb a Belehrad sa vtedy rozprestieralo veľké slané jazero. Vytŕčali z neho rôzne ostrovy, ktoré sú dnes známymi pohoriami nielen na Slovensku.
"Jazero u nás dosahovalo hĺbku približne do päťsto metrov v oblasti medzi Dunajskou stredou a Komárnom," hovorí pre SME geológ Michal Šujan, ktorý skúmal usadeniny z Panónskeho jazera, uložené v podloží Bratislavy.
Porozprával nám, ako dávne jazero vyzeralo a či na Slovensku kedysi plávali veľryby.
Keď idú po ulici nevybúrení blbci, čo nemali dlho rande, mám po chlebe
Tí, ktorých dráždi, ho volajú košický idiot alebo zradca národa. Ohrozujú ho na ulici a verbálne posielajú do plynu. Už dostal facku i bitku a prvú pomoc mu odmietli podať aj lekári, ktorí stáli na blízku, napríklad poslanec Raši.
Peter Kalmus je jediným výtvarníkom na Slovensku, ktorý vyvoláva také vášne. Obdiv aj odpor. Je umelcom gesta, nepohodlným občanom, ktorý siaha ľuďom na modly a demaskuje ich nešikovne skrývanú náklonnosť k zločinným režimom.
Zvyčajne pri tom končí na polícii, už ho však museli brať aj do nemocnice.
Po tom, ako sa v miestnom zastupiteľstve vo Varíne na konci roka nepodarilo presadiť premenovanie Ulice Dr. Jozefa Tisa, o čo sa dlhodobo snaží, prišiel tabuľku ručne odmontovať. A opäť raz vyvolal nenávistnú reakciu.
Za umelcom - provokatérom sa pritom skrýva citlivý človek. Keď sme mu volali, už mal za sebou iný zážitok. Bol sa pozrieť na dom, ktorý zostal po Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej. Po návrate domov nemohol spať a na istý čas prišiel o pamäť.
Osud si ľudia vymysleli, aby prežili
Pre novú rolu sa Lucia Hurajová dokázala naučiť kaskadérske kúsky aj vyrábať vázy, len plávať s otvorenými očami pod vodou už na ňu bolo priveľa.
No väčšou hereckou výzvou bolo zahrať v komediálnom seriáli Šťastní vs. Šťastní matku, ktorej oznámili, že šestnásť rokov vychovávala cudzie dieťa. A jej dieťa vychovával niekto cudzí. Takú tragédiu si totiž ani nedokáže predstaviť.
Ako každá matka má strach o svoje deti. Strach však považuje za zdravý a vyrovnáva sa s ním otázkou: čo najhoršie sa môže stať?
Vrcholom olympiády bude Vlhová. Hokejisti na medailu nedosiahnu
Zostať ticho v priamom prenose už pre Marcela Merčiaka nie je také strašidelné, ako keď začínal. Za svojím snom – byť športovým komentátorom - ide systematicky od puberty a nikdy o tom nezapochyboval.
Encyklopedická pamäť na množstvo športových informácií, pre ktorú ho mnohí obdivujú a iní zas zatracujú, mu stále slúži, hoci toho už nesleduje toľko, ako pred dvadsiatimi rokmi.
Prezradil nám svoje tipy na slovenské olympijské trofeje, vysvetlil, čo obnáša jeho práca intendanta športového kanála RTVS aj to, ako nepremyslené protipandemické opatrenia systematicky likvidujú mládežnícky šport, kvôli čomu o desať rokov nebudeme mať koho postaviť do reprezentácie.
Rozhovory ZKH
- Bývalý minister financií Ivan Mikloš: Náš postoj k Ukrajine? Nemáme štátnikov, je to politický alibizmus
- Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský: Tvrdo potrestáme lekárov antivaxerov, ktorí falšujú očkovacie preukazy
- Bývalý veľvyslanec pri NATO Tomáš Valášek: Odmietnuť jednotky NATO by bolo hlúpe
Podcasty SME
- Všesvet: Pes je delikatesa a obezita príťažlivá. Ako vyzerala Tonga pred erupciou, zistíte z rozhovoru s cestovateľom Alešom Tvrdým.
- Index: Za NFT sa v roku 2021 platili miliardy. Je to iba ďalšia bublina? Pýtali sme sa Borisa Haška a Martina Hergoviča zo spoločnosti Fumbi.
- Dejiny: O tom, ako slovenská medicína prebudila Ondráša Machuľu, sme sa rozprávali s Tomášom Jahelkom a Romanom Jančigom, zostavovateľmi knihy Prečo zmizli Ťapákovci.

Beata
Balogová
