- Národná rada schválila obrannú dohodu s USA.
- Prezidentka Čaputová je pripravená podpísať dohodu s USA.
- Mimoriadnu schôdzu o obrannej dohode ukončili predčasne.
- Žiadne základne ani strata suverenity. Otázky a odpovede o dohode
- O čom je dohoda s USA o obrannej spolupráci?
Hlasovanie o obrannej dohode s USA sledujeme minútu po minúte:
15:17 Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť.
14:53 Odsúhlasenie obrannej dohody s USA je krehkým víťazstvom, povedala koaličná poslankyňa Vladimíra Marcinková (SaS). „Chcem vyzvať verejnosť z tohto miesta, aby naozaj dôkladne rozlišovala, kto to myslí so Slovenskom dobre, zodpovedne a komu naozaj ide o to, aby sme boli suverénny štát, ktorý bude brániť svojich občanov," uviedla Marcinková.
Šéfka klubu SaS Anna Zemanová kritizovala generálneho prokurátora Žilinku za jeho postoj k dohode. „Jeho vystupovanie a politizovanie je neprípustné a nemalo by to tak byť," dodala.
14:31 Prezidentka Zuzana Čaputová rešpektuje rozhodnutie poslancov a dohodu o obrannej spolupráci s USA je pripravená ratifikovať po tom, ako jej bude doručená, povedal hovorca prezidentky Martin Strižinec. Ratifikácia prezidentkou je potrebná na to, aby zmluva platila.
14:27 Vyhlásenie generálneho prokurátora Maroša Žilinku k obrannej dohode s USA bolo podľa ministerky Márie Kolíkovej prejavom politika. Zdôraznila, že prejav Žilinku, ktorý čítal v pléne Národnej rady Juraj Blanár (Smer), bol nevhodný a nesúhlasí s jeho obsahom. „Toto bol bez debaty politický prejav,“ doplnila.
14:21 Schválenie obrannej dohody s USA sa podľa predsedníčky Za ľudí Veroniky Remišovej stalo súčasťou boja o budúcnosť a charakter Slovenska. Podľa Remišovej ide o zmluvu, ktorú iniciovali politici a nominanti Smeru a Hlasu.
„Sú to tí istí ľudia, ktorí dnes neváhajú dohodu zneužívať na klamstvá a rozoštvávanie občanov, pretože sa veľmi boja trestného vyšetrovania ich káuz a nominantov. To je skutočný dôvod, pre ktorý sme boli svedkami nedôstojného cirkusu za asistencie fašistov a generálneho prokurátora. Z témy uzatvorenia obrannej dohody sa tak stala súčasť boja o demokratický a právny štát,“ tvrdí.
14:08 Pravda a odvaha postaviť sa za bezpečnosť krajiny vyhrali nad nechutným divadlom, lžami a politikárčením, reagoval na schválenie dohody s USA štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS).
13:43 Minister obrany Jaroslav Naď odmietol odpovedať na otázku denníka Hlavne správy. "Médiám, ktoré sú platené ruskou ambasádou, nebudem odpovedať na ich otázky a pokiaľ chcete tvrdiť, že to nie je pravda, veľmi rád vám to preukážem," povedal Naď.
13:41 "Ak by nechcel kandidovať na prezidenta, nesprával by sa inak," povedal šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš k rečiam o možnej kandidatúre Žilinku na prezidenta. "Ten cieľ bol úplne iný, ako vstúpiť do diskusie právnickým spôsobom," povedal zasa poslanec Za ľudí Šeliga s tým, že je to úplne zrejme.
13:36 Minister obrany Jaroslav Naď zopakoval, že generálny prokurátor začal svoju politickú kampaň a že do Moskvy si išiel pre svoj prejav k obrannej dohode s USA. Žilinkov 25-stranový prejav nazval bludmi.
Minister Naď tvrdí, že v živote urobil niekoľko chýb a voľbu Žilinku považuje za jednu z nich.
13:22 Poslanec Za ľudí Juraj Šeliga obhajuje predsedu Národnej rady Borisa Kollára voči kritike opozície, že nezvládol vedenie schôdze k obrannej dohode. Kollár nechal v utorok hlasovať o predčasnom ukončení schôdze po opakovaných obštrukciách. Šeliga tvrdí, že Kollár nemal inú možnosť.
13:17 Predseda brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa (OĽaNO) hovorí, že schválenie zmluvy je historický krok pre krajinu. "Je to moment, ktorým sme podčiarkli našu zahraničnopolitickú a bezpečnostnú orientáciu," uviedol Krúpa.
13:15 Hlasovanie v parlamente podľa šéfa poslaneckého klubu OĽaNO Michala Šipoša ukázalo, kto stojí na strane slobody a mieru. "Som rád, že sa Slovensko pridalo k 23 krajinám, ktoré majú takúto zmluvu s NATO," povedal. O protestoch pred parlamentom Šipoš povedal, že boli zásnubami Fica a Kotlebu.
13:09 Minister obrany Jaroslav Naď hovorí, že Slovensko bolo na križovatke, či sa vyberie cestou demokracie alebo diktatúry. "Som extrémne hrdý na to, že poslanci koalície napriek tlaku trollov, vymyslenému tlaku na sociálnych sieťach, napriek zorganizovaniu protestov, napriek tomu všetkému si uvedomili, čo je dôležité pre Slovenskú republiku a ďalšie generácie," povedal Naď.
Zmluva s USA je podľa ministra obrany dôležitá pre budúcnosť Slovenska.
13:05 Premiér Eduard Heger sa poďakoval všetkým, ktorí podporili obrannú dohodu s USA. Zdôraznil, že dohoda neznamená stratu suverenity krajiny.
"Nikto nám tu nejde navoziť jadrové zbrane a ani tu neprídu tisíce vojakov za účelom napadnutia Ruska," hovorí premiér.
12:48 Schválenie dohody o obrannej spolupráci Slovenska s USA poslancami Národnej rady považuje mimoparlamentná Slovenská národná strana za zradu národných záujmov.
“Chcel by som tlmočiť našim priateľom a bratom v Ruskej federácii, že v prípade, že sa naša politická strana SNS dostane k moci, urobíme všetko pre to, aby táto zmluva bola zrušená.” povedal predseda SNS Andrej Danko.
12:40 Pellegrini tvrdí, že schválenie dohody s USA je fatálnym zlyhaním troch najvyšších ústavných činiteľov. Šéf Hlasu kritizuje premiéra Eduarda Hegera, že neprišiel do parlamentu počas rozpravy k obrannej dohode vyvracať obavy ľudí a objaví sa až vtedy, keď už je po všetkom. "A bude tu tárať tie svoje kazateľské reči," kritizuje Pellegrini.
Čaputovú zasa vyzýva, aby zmluvu nepodpísala a počkala na výsledky prípadného referenda.
12:33 Spôsob, akým parlament schválil obrannú dohodu s USA, prekonal podľa šéfa Hlasu Petra Pellegriniho tie najhoršie očakávania. Kritizuje predsedu Národnej rady Borisa Kollára za to, že nedokázal vyriešiť obštrukcie rokovaním, alebo preruším a presunutím schôdze. "Nie sa tu vyhrážať parlamentnou strážou," povedal Pellegrini. "Ak nemá predseda parlamentu a jeho vedenie autoritu, nepomôže tomu ani zriadenie parlamentnej stráže," dodal.
12:25 Minister zahraničia Ivan Korčok sa poďakoval všetkým, ktorí podporili obrannú dohodu v parlamente.
"Podpora dohody v parlamente je síce dobrou správou, ale to, čo sa okolo nej odohralo, je mementom pre celú demokratickú politickú scénu. Je precitnutím z ilúzie o tom, že naše miesto vo svete je vybavená vec. Nie je. Veľká časť spoločnosti je zmätená, nevie sa zorientovať, nevie, prečo patríme do NATO a EÚ," vraví šéf diplomacie.
12:21 Pred parlamentom je niekoľko desiatok protestujúcich proti dohode s USA. Púšťajú si ruský rap.

12:10 Fico pri otázke redaktora portálu aktuality.sk na vzťahy s nitrianskym oligarchom Bödörom reagoval, že novinári aktuality.sk, denníka SME a Denníka N sú vlastizradcovia a odišiel z tlačovky. "A nezabudnite napísať, že sme utiekli z tlačovky," povedal pri odchode.
12:03 Smer ďalej pokračuje v petícii za referendum o dohode s USA, povedal Fico na tlačovke. Strana spustí v najbližšej dobe petičnú akciu za vyhlásenie referenda s tromi otázkami. Jednou z nich bude aj otázka týkajúca sa zmluvy s USA.
Referendum by malo obsahovať aj otázku týkajúcu sa predčasných volieb. Tretia otázka sa bude podľa Fica pravdepodobne týkať zastropovania dôchodku.
Fico nepodporuje nápad na zavedenie parlamentnej stráže po výtržnostiach počas rozpravy k dohode. „Predseda parlamentu to mal vyriešiť rokovaním, ale to by nesmel byť taký posero," doplnil Fico.
11:56 Fico po hlasovaní kritizuje predsedu Národnej rady Kollára za to, že sa v utorok večer predčasne skončila rozprava. Podľa neho ide o hrubé porušenie slovenského parlamentarizmu. Šéf Smeru tvrdí, že Kollár nemá čo robiť na čele Národnej rady.
Rovnako zopakoval, že obranná zmluva je "zradcovská" a "nevýhodná".

11:41 Národná rada schválila obrannú dohodu s USA. Za zmluvu hlasovalo 79 poslancov, proti bolo 60, jeden sa zdržal. Obrannú dohodu musí ešte ratifikovať prezidentka Zuzana Čaputová.
Jediným, ktorý sa zdržal hlasovania bol predseda Národnej rady a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár, proti bolo šesť poslancov hnutia. Zmluvu nepodporili ani poslanci OĽaNO Romana Tabák a Milan Kuriak.

11:37 Poslanci neschválili procedurálny návrh poslanca Smeru Suska, aby Národná rada nepokračovala v rokovaní o návrhu o obrannej dohode. Rovnako neprešiel ani jeho návrh na odloženie hlasovania o obrannej dohode až po prípadnom referende.
11:35 Poslanecký klub OĽaNO bude hlasovať za dohodu s USA, povedal šéf klubu Michal Šipoš.
11:30 Poslancov pobavil najmä krátky prejav šéfa ĽSNS Mariana Kotlebu, ktorý v stredu prišiel do parlamentu oproti predošlému dňu už oholený a učesaný.
„Nervozita, ktorá sprevádzala rokovanie o tomto bode, svedčí o tom, že koalícia koná na základe objednávky Ameriky,“ vyhlásil Kotleba, na čo sa prítomní poslanci začali smiať, keďže to boli práve Kotlebovci, ktorí v utorok vystrájali.
11:28 Pred hlasovaním dostali poslanecké kluby priestor na krátke vyjadrenie stanoviska k hlasovaniu o obrannej dohode. Možnosť využil Smer, ĽSNS, SaS i OĽaNO.
11:25 Smer navrhol odložiť hlasovanie o obrannej dohode. Poslanci budú o tom hlasovať.
11:03 Rokovanie Národnej rady prerušili, poslancov čaká hlasovanie o obrannej dohode. Ešte pred hlasovaní Robert Fico so štandardným respirátorom na tvári, čo nemá vo zvyku, požiadal o možnosť na poradu v poslaneckých kluboch o tom, ako budú hlasovať. Predsedajúci mu vyhovel, takže sa viacerí poslanci išli poradiť. Hlasovať by sa malo po 11.15 hod.
10:54 Poslanec extrémistickej strany ĽSNS Stanislav Mizík má na svojom mieste v pléne pripravené reproduktory, v utorok večer z nich púšťal v rokovacej sále zvuk sirén. Extrémisti narušili rozpravu k obrannej dohode viackrát, šéf parlamentu Boris Kollár ich varoval, že ak budú v obštrukciách pokračovať, nechá odhlasovať predčasné ukončenie schôdze. Tú ukončili po tom, ako Mizík hodinu púšťal v sále zvuk sirény.

10:45 Obranná dohoda s USA je podľa slovenskej armády opatrením, ktoré má posilniť bezpečnosť Slovenska ako člena Severoatlantickej aliancie. Dohody o obrannej spolupráci medzi jej členmi sú podľa armády krokom, ktorý prispieva k zvyšovaniu interoperability ozbrojených síl jednotlivých členov.
„Sme pripravení využiť každú príležitosť na posilnenie našej pripravenosti splniť hlavnú úlohu ktorá je pred Ozbrojené sily postavená v zmysle platnej legislatívy, takouto príležitosťou je pre nás aj dohoda o obrannej spolupráci s našim strategickým partnerom , so Spojenými štátmi americkými,“ uviedol náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl generál Daniel Zmeko.
10:35 Predseda vlády Eduard Heger verí, že parlament schváli obrannú dohodu a že ju následne podpíše aj prezidentka Zuzana Čaputová. Heger to povedal pred dnešným rokovaním vlády.
"Verím, že ľudia pochopili, akí politici sú v opozícii a že sú schopní hazardovať s bezpečnosťou vlastných občanov len preto, aby získali politické body," reagoval premiér.

10:00 Americká základňa na Slovensku? Beztrestní americkí vojaci či strata suverenity? V prípade dohody o vojenskej spolupráci s USA odborníci odkazujú dezinformačnej scéne, aby prestala prekrúcať fakty, a generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi, aby si poriadne naštudoval podobné zmluvy v zahraničí.
Prečítajte si sériu otázok a odpovedí o tom, čo je a čo nie je v dohode so Spojenými štátmi a ako vyzerá v porovnaní s inými krajinami.

9:25 Ministerka Veronika Remišová (Za ľudí) chce v koalícii otvoriť diskusiu o disciplinárnom stíhaní generálneho prokurátora Maroša Žilinku, návrh na stíhanie by podľa nej mali podať poslanci parlamentu alebo prezidentka Zuzana Čaputová.
Proti vyhláseniam generálneho prokurátora na adresu obrannej zmluvy s USA by sa podľa Remišovej mali ohradiť samotní prokurátori a Rada prokurátorov.
„Vyhlásiť, že zmluva s vládou ZSSR o podmienkach sovietskych vojsk na území bývalého ČSSR bola výhodnejšia ako súčasná obranná zmluva, je nepríčetné, mimo historickej reality, ale hlavne je to zneuctenie pamiatky obetí invázie v roku 1968. Zmluva so ZSSR bola podpísaná pred hlavňami tankov a invázia si v Československu vyžiadala viac ako 100 nevinných obetí," zdôraznila Remišová.
9:00 Hoci sa chystá za dohodu nehlasovať aj niekoľko koaličných poslancov, koalícia by mala mať dostatok hlasov na jej schválenie. Potrebuje ich 76, nestačí iba nadpolovičná väčšina prítomných.
Dohodu by malo podporiť všetkých 19 poslancov SaS a štyria poslanci Za ľudí. Voľnú ruku pre členov svojich klubov avizovali Michal Šipoš z OĽaNO a Boris Kollár zo Sme rodina. Podľa Šipoša boli ešte v utorok v ich 50-člennom klube traja poslanci, ktorí sa dohodu nechystali podporiť. V Sme rodina ich je dlhodobo viac, zo sedemnástich by ju nemuseli podporiť piati až siedmi.
Zároveň sa však za dohodu chystajú zahlasovať odídenci z klubu Za ľudí Tomáš Valášek a Miroslav Kollár či nezaradení poslanci Ján Krošlák a Ján Mičovský, ktorí odišli z klubu OĽaNO.
Ovplyvniť hlasovanie by ešte mohol koronavírusový variant omikron - v prípade, že sa nie všetci koaliční poslanci môcť dostaviť do pléna.

8:30 Poslanci Národnej rady by mali o 11:00 hlasovať o obrannej dohode s USA. Rozprava k nej prebiehala do neskorého večera. Napokon ju ukončili predčasne, keďže poslanci extrémistickej ĽSNS svojim správaním opakovane narúšali jej priebeh. Plénum tak odhlasovalo ukončenie rozpravy.

Beata
Balogová
