Som presvedčený, že Fica a Kaliňáka obvinili na základe riadnych dôkazov
Minister vnútra Roman Mikulec ja najčastejšie odvolávaným členom súčasnej vlády. O jeho práci pochybujú okrem opozície aj predstavitelia Sme rodina a kritické hlasy počúva aj zvnútra OĽaNO, ktorá ho do funkcie nominovala.
Šéf brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa (OĽaNO) dokonca vyhlásil, že ho pri marcovom odvolávaní podporil naposledy a bolo to posledné memento z jeho strany.
Schyľuje sa pritom k ďalšiemu, v poradí už šiestemu odvolávaniu. Avizuje ho Smer po tom, čo polícia obvinila jeho šéfa Roberta Fica a exministra vnútra Roberta Kaliňáka.
Trestné oznámenie na Fica nepodám. Nedám sa zatiahnuť do týchto diskusií
Žiadnu inú sudkyňu či sudcu nespomína expremiér Robert Fico a jeho spolustraníci tak často ako Pamelu Záleskú. Označujú ju hanlivými prezývkami a podali už aj podnet na jej disciplinárne stíhanie, na základe ktorého by vraj mala odísť zo Špecializovaného trestného súdu.
Útoky vystupňoval Smer najmä po tom, ako Záleská zatiaľ neprávoplatne odsúdila bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na 14 rokov väzenia. V rozhovore pre SME Záleská opisuje, ako vníma tieto ataky aj prečo sa neozýva častejšie.
Progresívci už nechcú hovoriť len o klíme a LGBTI. Nový šéf Šimečka chce viac hlasov
Štvrtého straníckeho predsedu za päť rokov existencie nemala dosiaľ žiadna politická strana. Progresívne Slovensko sa po dvoch rokoch od prehratých parlamentných volieb pokúsi o reparát s ďalším lídrom, Michalom Šimečkom.
Predsedom sa má stať začiatkom mája bez boja, keďže doterajšia líderka Irena Bihariová sa za nevysvetlených okolností kandidatúry vopred vzdala.
Hoci stranu dokázala dlhodobo udržať nad hranicou zvoliteľnosti, príležitosť, aby hnutie s niekdajšími 18 percentami preferencií (jún 2019 v koalícii so Spolu) previedla aspoň najbližšími komunálnymi a krajskými voľbami, na jeseň nedostane.
Končí sa teda éra autentickej progresívnej strany, ktorú predstavovala Bihariová? Bude z Progresívneho Slovenska pravicová strana? Pôjdu progresívne témy do úzadia, aby sa strana neobmedzovala iba na najvernejších fanúšikov? A prečo ide ženu Rómku strana so silným citom k menšinám nahradiť mužom z majority?
Michal Šimečka krátko pred snemom strany 7. mája odpovedá na otázky denníka SME.
V Rumunsku sme stíhali mocných a vyhodili ma
Laura Codruța Kövesiová spôsobila medzinárodnú senzáciu, keď ako šéfka rumunského protikorupčného riaditeľstva za päť rokov stíhala desiatky starostov, poslancov, niekoľkých ministrov a dokonca aj bývalého premiéra. Väčšina z nich skončila s právoplatnými trestmi.
Čelila za to množstvu mediálnych aj trestnoprávnych útokov a napokon sa jej vládna moc zbavila na základe pochybných obvinení.
Kövesiová bola v týchto dňoch na Slovensku už ako prvá európska prokurátorka, ktorá pracuje na vzniku špecializovaných vyšetrovacích tímov v krajinách Únie.
Pre denník SME opísala, ako prebieha stíhanie politikov a o čom diskutovala s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom.
Firmy budú musieť zvyšovať platy. Nie každá si bude môcť dovoliť pridať rovnako
"Na Slovensku chýbajú ľudia na zhruba 80-tisíc pozíciách. Niektoré miesta môžu zaplniť prichádzajúci Ukrajinci. Nedostatok ľudí bude firmy tlačiť ku zvyšovaniu miezd, očakávanú dvojcifernú infláciu však plne nepokryje," hovorí v rozhovore pre INDEX Zuzana Rumiz, generálna manažérka v personálnej spoločnosti ManpowerGroup.
Keď na smrť ubili kňaza, padlo v spoločnosti posledné tabu
Bola to akcia, akú by si možno netrúfli vymyslieť ani odviazaní scenáristi hororových alebo dystopických filmov. Komunisti boli len chvíľu pri moci, a už sa chystali eliminovať svojho úhlavného nepriateľa - cirkev.
Za niekoľko mesiacov zosnovali monštruózny a zverský plán a zakomponovali doň aj použitie brutálnej sily. V jednu aprílovú noc potom zaútočili na kláštory v Československu a vyhnali z nich všetkých mníchov. Po likvidačnej Akcii K nasledovala v auguste Akcia R a tak rovnaký osud postihol aj rehoľníčky.
Slováci a Česi si uvedomili, čo sa stalo a na viacerých miestach vyvolali vzbury. Nepomohlo. Charakter našej krajiny sa radikálne a navždy zmenil.
"Posmešky a dešpekt bol len jedným z mnohých dôsledkov," hovorí historik Patrik Dubovský. O osudnej noci prvýkrát počul už doma, medzi internovanými mužmi bol aj jeho otec.
Rodina, v ktorej sú hudba a divadlo na dennom poriadku
Štefan Bučko je slovenský herec a recitátor. Absolvoval štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení a hneď po škole sa stal členom Činohry Slovenského národného divadla, kde dodnes pôsobí ako člen hereckého súboru.
Od roku 2008 do roku 2011 bol tiež riaditeľom Činohry SND. Na VŠMU pôsobí ako pedagóg umeleckého prednesu. Jeho nezabudnuteľný hlas môžete poznať napríklad aj z dabingu, televízie alebo rozhlasu.
S manželkou, džezovou speváčkou Adrienou Bartošovou, má dcéru Andreu. Tá na VŠMU vyštudovala divadelnú réžiu, v súčasnosti sa však venuje najmä spevu, komponovaniu a písaniu hudby. Okrem toho ju v SND môžete vidieť v inscenáciách Milada a Morena.
V Morene účinkuje spolu so svojou kolegyňou a kamarátkou Dominikou Kavaschovou, s ktorou na základe tejto inscenácie vytvorili aj rovnomennú kapelu a vydali CD.
Videla som všetky adaptácie Búrlivých výšin

Šokovala ju Bergmanova Siedma pečať, najmilšia jej je slovenská kinematografia a hoci ju nikdy neomrzia Búrlivé výšiny, radšej nakrúti podobný príbeh zo Slovenska. Režisérka Mariana Čengel Solčanská.
Mrchy sa nedajú hrať donekonečna
Diana Mórová veľmi zvažovala, či má do Let's Dance vôbec ísť, pretože nechať o sebe rozhodovať ľudí a počúvať kritiku je ťažké a bolí to.
Vie však, že táto šou však nie je olympiáda a dôležitejšie ako umiestnenie je to, aký z toho má sama pocit a čo všetko sa naučila. Napríklad, že musí dôverovať mužovi a nechať sa ním viesť. Že nemusí stále ukazovať smery a že sa vie otočiť bez toho, aby vyvinula silu.
A sily si naozaj potrebovala šetriť, pretože počas súťaženia musela každý večer hrať v divadle aj skúšať novú hru Salemské bosorky. Aktuálne ju môžeme v televízii vidieť v seriáli Ultimátum.
Ženy si v materstve často nenastavia hranice a potom trpia
Hoci sa budúci rodičia dnes už často pripravujú na pôrod, už menej sa však zameriavajú na to, čo príde po ňom, ak nerátame nákup výbavičky pre dieťa. Potom neraz nastáva nepríjemná konfrontácia s realitou.
„Spoločnosť bola nastavená tak, že ženy išli rodiť do pôrodnice, aby sa zabezpečila kontrola nad tým, či sú matka aj dieťa zdravé. Ale keď žena z pôrodnice odišla, systém už neriešil, ako to zvládne ďalej. Nehovorilo sa o tom, že sa napríklad doma trápi alebo môže mať popôrodnú depresiu. A to nám do veľkej miery z minulosti zostalo,“ tvrdí Andrea Borková, ktorá sa ako popôrodná dula venuje ženám v šestonedelí.
Na svojom profile 600nedelie vzdeláva o tom, čo ženy v materstve čaká, a otvára aj kontroverzné a citlivé témy.
Rozhovory ZKH
- Sociológ a šéf agentúry Focus Martin Slosiarik: Čaputovej klesla podpora, lebo na ňu pálila koalícia aj opozícia
- Advokát Peter Kubina: Kisku sedem rokov stíhajú za nič, dáme za tým bodku
- Predsedníčka zdravotníckeho výboru a poslankyňa za SaS Jana Bittó Cigániková: Zvýšenie platov sestier a lekárov stojí len na ministrovi financií
Podcasty SME
- Gyncast: Primár Peter Kaščák: Väčšine spontánnych potratov sa predísť nedá
- Ľudskosť: Novinárka Iva Mrvová po návrate z Kyjeva rozpráva o živote ľudí vo vojne
- Zblízka: Filmová vedkyňa Jelena Paštéková: Film vám povie o histórii spoločnosti viac než učebnica

Beata
Balogová
