Prípad bývalého námestníka SIS Borisa Beňu okrem iného ukázal, že byť kajúcnikom sa nie vždy oplatí. Jeho dohoda o vine a treste je totiž menej výhodná než verdikt pre tých, ktorých usvedčil a sami vinu popierali.
Na maďarských pumpách už Slováci lacno nenatankujú. Podľa EÚ však ide o zásah do pravidiel voľného trhu tovarov a služieb. Nespokojný zákazník maďarskej čerpačky - aj zo Slovenska - môže, teoreticky, podať súkromnoprávnu žalobu na maďarskom súde.
Extrémne vzrástol počet Slovákov, ktorí by prijali autokratického vládcu. Naznačuje to najnovší prieskum organizácie Globsec, ktorý sledoval trendy vo viacerých krajinách strednej a východnej Európy. Čo hovorí nový prieskum o Slovensku a jeho budúcnosti? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete ráno vypočuť v mobilnej aplikácii SME.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Beňa sa priznal, súdy na neho aj tak hľadia prísnejšie ako na tých, ktorých usvedčil
- Nový komisár pre deti Mikloško: Jedna po zadku dieťaťu neublíži, nastavuje hranice
- Ruské jadrové sily opäť cvičia. V akom stave je nukleárny arzenál krajiny?
- Maďarsku hrozí pre dvojaké ceny palív súd, žalovať ho môžu aj ľudia
- Ďalší Slovák v NHL. Regenda podpísal zmluvu s kalifornským klubom
- Auto z Návratu do budúcnosti dostalo moderného nástupcu
Beňa sa priznal, súdy na neho aj tak hľadia prísnejšie ako na tých, ktorých usvedčil

Priznal sa, začal spolupracovať a usvedčil ďalších ľudí vrátane bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského. Napokon je však jeho dohoda o vine a treste menej výhodná než verdikt pre tých, ktorých usvedčil a sami vinu popierali.
Prípad bývalého námestníka Slovenskej informačnej služby Borisa Beňu je ojedinelým príbehom, aké sa na súdy nedostávajú často. Okrem iného ukázal, že byť kajúcnikom sa nie vždy oplatí.
V stredu sa Beňa snažil dosiahnuť obnovu konania vo svojom prípade, no neuspel. Sudca Miroslav Mazúch na to nenašiel zákonný dôvod, hoci sám pri vyhlasovaní rozhodnutia uznal, že ide o zaujímavú situáciu.
Na základe stredajšieho rozhodnutia špecializovaného súdu ostáva v platnosti Beňova dohoda z mája minulého roka. Za prijímanie úplatku dostal vtedy podmienečný trest na tri roky so skúšobnou lehotou päť rokov, čo je maximálna možná skúšobná lehota. Súčasťou dohody bol aj peňažný trest 14-tisíc eur.
Na porovnanie – dvaja ľudia, ktorých usvedčoval, dostali aj bez dohody tresty na 20 a 22 mesiacov väzenia a peňažné tresty.
Nový komisár pre deti Mikloško: Jedna po zadku dieťaťu neublíži, nastavuje hranice

Symbolicky na Medzinárodný deň detí si prevzal Jozef Mikloško funkciu nového komisára pre deti, v ktorej už polroka nadsluhovala bývalá detská ombudsmanka Viera Tomanová.
Myslí si, že na Slovensku sú deti zákonom dostatočne chránené pred ťažkými fyzickými trestmi.
"Niekedy treba rozlišovať, čo je fyzický trest a čo je určovanie hraníc dieťaťu. Hranice sú totiž extrémne dôležité," tvrdí. "Dôležité je povedať, že nastavenie hranice, ktorá súvisí s fyzickým dotykom alebo jedna po zadku určite dieťaťu neublíži. Ale keď ho niekto bije, ubližuje mu, to je samozrejme zlé."
V rozhovore odpovedal aj na otázky o tom, ako bude pristupovať k deťom z LGBTI menšiny, aj ako chce u detí viac zviditeľniť svoj úrad.
Agónia sa skončila, máme detského komisára: Prečo môžeme deťom popriať, aby radšej rýchlo vyrástli a nikdy nepotrebovali služby doktora Mikloška? Lebo je presne podľa gusta tvrdého krídla OĽaNO. Inú sexuálnu orientáciu pokladá za zranenie. Podporuje konverzné terapie. Presne dobráka, ktorý bude menšinám ubližovať takýmito vyhláseniami, bolo v tomto úrade treba, píše Nataša Holinová.
V krátkosti z domova:
- Po Aghovi má problémy aj jeho advokát: Kým pre Štefan Agha znamenalo nepodanie odvolania proti prvostupňovému rozhodnutiu súdu v kauze zmeniek televízie Markíza istú cestu za mreže, pre jeho obhajcu Štefana Neszméryho to dnes znamená opletačky pre podozrenie zo zanedbania advokátskych povinností. Mohol by pre ne prísť aj o advokátsku licenciu.
- Len peniaze rodinám nestačia: Komplexný model zvyšovania pôrodnosti by mal podľa odborných názorov obsahovať okrem finančnej podpory i ďalšie dôležité piliere ako dostupné bývanie, vyššiu flexibilitu na trhu práce pre návrat žien do zamestnania a tiež dostupnosť jaslí a škôlok. Odborníci sa zhodujú, že nastaviť takýto systém nie je prácou na jedno volebné obdobie.
- Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 142 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 1 266 testov. V nemocniciach aktuálne leží 174 pacientov, nepribudla žiadna obeť ochorenia Covid-19.
Ruské jadrové sily opäť cvičia. V akom stave je nukleárny arzenál krajiny?

Tisícka vojakov a približne sto kusov vojenskej techniky. V takýchto počtoch cvičia ruské jadrové sily v Ivanovskej oblasti severovýchodne od Moskvy. O manévroch informovalo ruské ministerstvo obrany. Súčasťou vojenskej techniky využitej na cvičení sú aj odpaľovacie zariadenia medzikontinentálnych balistických rakiet Jars.
Asociácia na kontrolu zbraní na svojom webe podotýka, že „hoci sa ruskí diplomati snažia zľahčovať pravdepodobnosť použitia jadrových zbraní na Ukrajine“, Rusko už počas májových cvičení v Kaliningradskej oblasti simulovalo odpálenie jadrových zbraní.
Ruské sily strategického určenia prešli v posledných dvoch dekádach modernizáciou. „Tieto sily, na rozdiel od konvenčnej armády, navyše Kremeľ vždy udržiaval vo veľmi dobrom stave, pričom netrpeli podfinancovaním, naopak, vždy sa tešili veľkej prestíži, z uchádzačov si mohli vyberať a vždy ich viedli profesionáli,“ hodnotí pre SME vojenský analytik a expert na jadrové zbrane Vlastislav Bříza.
„Ak už nič iné, naozaj by nás malo upokojovať, že tento arzenál nemajú pod kontrolou diletanti,“ uzatvára expert.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Ukrajinský spravodaj: Kým na nás Rusko nezaútočí, nebudeme proti nemu nasadzovať vojakov ani útočiť na ruské ciele, napísal v komentári americký prezident Joe Biden. Moskvu, ktorá už takmer sto dní vedie agresiu proti Ukrajine, tým neupokojil. Prečítajte si o najdôležitejších udalostiach z ruskej vojny na Ukrajine.
- USA a Nemecko zintenzívnia pomoc: USA a Nemecko oznámili dodanie ďalších obranných systémov, zbraní a vojenského materiálu na Ukrajinu. Pokročilejšie raketové systémy, ktoré Spojené štáty poskytnú Ukrajine, umožnia ukrajinskej armáde zasiahnuť ciele vzdialené zhruba 80 kilometrov.
- Riziko konfliktu s USA: Moskva vidí v nových dodávkach zbraní Kyjevu riziko rusko-amerického konfliktu. "Akékoľvek zásobovanie zbraňami, ktoré pokračuje a je na vzostupe, zvyšuje riziko takéhoto vývoja," povedal námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov.
- Ukrajinci strácajú Severodoneck: Už len dvadsať percent Severodonecka je v ukrajinských rukách, hovorí šéf mestskej administratívy Oleksandr Stryuk. Stále však podľa neho existuje nádej, že ukrajinské sily dokážu zabrániť Rusku v prevzatí plnej kontroly nad mestom.
- Maďarská blokáda sankcií: Maďarsko sa opäť postavilo proti prijatiu šiesteho balíka protiruských sankcií, ktorý dlhodobo blokovalo pre nesúhlas s podmienkami embarga na dovoz ruskej ropy. maďarský zástupca na rokovaní únijných veľvyslancov požadoval, aby EÚ nezaraďovala na sankčný zoznam ruského patriarchu Kirilla.
- Slovenský dar Ukrajine: Slovensko daruje Ukrajine vojenský materiál v hodnote 21 657 748 eur. Vyplýva to z materiálov, ktoré vláda schválila na svojom rokovaní. Vláda zároveň súhlasila s odstúpením slovenských húfnic Zuzana, tie však Ukrajina od Slovenska kúpi. Ako ďalšie sa spomínajú vrtuľníky Mi sovietskej výroby.
- Čaputová po návšteve Ukrajiny: Mier na Ukrajine je v bytostnom záujme Slovenska, uviedla po návrate z návštevy Ukrajiny prezidentka Zuzana Čaputová. Návštevou chcela podľa svojich slov opätovne vyjadriť podporu krajine, ktorá sa bráni. O návšteve hovorí ako o jednom z najemotívnejších dní svojho života.
Zo zahraničných webov:
- The Economist: Kolaboranti, demonštranti, vojaci, špióni: Život pod ruskou okupáciou
- Financial Times: Západ nesmie poľaviť v podpore Ukrajiny
- Meduza: „Nie je to len kúsok zeme.“ Virálne mapy ukazujú, akú veľkú časť ukrajinského územia už Rusko zabralo
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
⚔️ Ukrajinský spravodaj o dôležitých udalostiach vojny. Odoberať >
✍️ Výber šéfredaktorky Beaty Balogovej. Odoberať >
? Víkendový výber dobrého čítania. Odoberať >
? Výber rozhovorov raz týždenne. Odoberať >
? Denný newsletter Korzára. Odoberať >
Maďarsku hrozí pre dvojaké ceny palív súd, žalovať ho môžu aj ľudia

Výlety do Maďarska spojené s lacným tankovaním sú minulosťou. Postaralo sa o to nariadenie vlády Viktora Orbána, ktoré zaviedla v snahe zabrániť tankovacej turistike a problémom s nedostatkom pohonných látok na maďarských pumpách.
Palivá tak môžu za zastropované ceny v súčasnosti čerpať už len autá s maďarským evidenčným číslom a autá z krajín, kde takisto zafixovali ceny benzínu a nafty (Slovinsko či Srbsko). Ostatní motoristi zaplatia vyššie, "trhové" ceny.
Maďarská novinka neušla pozornosti Európskej komisie, ktorá už naznačila, že takéto opatrenie je v rozpore so smernicou Európskej únie o službách na vnútornom trhu. Okrem toho sa motoristi môžu na diskrimináciu sťažovať aj na individuálnej báze.
Členské štáty EÚ sú povinné zabezpečiť, aby firmy neznevýhodňovali zákazníkov z inej krajiny tým, že im odoprú ponúkané služby alebo na ne uplatnia vyššie ceny. V opačnom prípade ide o zásah do pravidiel voľného trhu tovarov a služieb.
V krátkosti z ekonomiky:
- Zostavenie štátneho rozpočtu: Ak by minister financií Igor Matovič nevedel zostaviť štátny rozpočet, je to znak jeho neschopnosti a mal by sa zamyslieť nad zmenou roboty, vyhlásil vicepremiér Richard Sulík. Slová o tom, že môže byť problém zostaviť štátny rozpočet na ďalší rok, považuje SaS za vydieranie.
- Financovanie protiinflačného balíčka: Protiinflačný balíček na pomoc rodinám za vyše miliardy eur je vykrytý, tvrdí minister financií Igor Matovič. Slová ministra hospodárstva Richarda Sulíka o tom, že by mohol zvážiť odchod, komentovať nechcel. Matovič tvrdí, že požiadavky kotlebovcov do rodinného balíčka nepresadzoval, no mali podobné návrhy, aké on plánoval.
- Výstavba nemocníc z plánu obnovy: Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský predloží na vládu do dvoch týždňov návrh, ktorý spustí výstavbu nemocníc zo zdrojov z plánu obnovy. Súčasťou plánu výstavby budú pravdepodobne aj univerzitné nemocnice na bratislavských Rázsochách a v Martine.
Ďalší Slovák v NHL. Regenda podpísal zmluvu s kalifornským klubom

Slovenský útočník Pavol Regenda sa mal pôvodne sťahovať do Mladej Boleslavi. Napokon ide oveľa vyššie. Ako informuje agent J.P. Barry, podpísal prvý kontrakt v NHL. Na dvojcestnom kontrakte sa dohodol s Anaheimom Ducks. Kalifornský klub si slovenského útočníka upísal na dva roky.
V prvej sezóne si v NHL môže zarobiť 750-tisíc dolárov, v AHL 80-tisíc. Dostane podpisový bonus 92 500 dolárov a ďalších 82 500 si môže zarobiť na výkonnostných bonusoch. V druhom ročníku dostane v NHL 775-tisíc, kým v AHL opäť 80-tisíc. Nezmenený zostane jeho podpisový bonus, výkonnostný klesne na 57 500 dolárov.
Dvadsaťdvaročný nedraftovaný útočník hrával v poslednej sezóne za extraligové Michalovce, kde v 43 dueloch pozbieral 39 (15+24) bodov a 55 trestných minút.
Zaujal predovšetkým v reprezentácii. Získal bronz na olympiáde v Pekingu, kde v siedmich stretnutiach nazbieral štyri body za gól a tri asistencie. Bol jedným z najlepších Slovákov na majstrovstvách sveta, kde strelil päť gólov a pridal asistenciu.
Ďalšie športové správy
⚽️ Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Auto z Návratu do budúcnosti dostalo moderného nástupcu

Ikonické auto z filmovej série Návrat do budúcnosti dostane nástupcu. Po viac ako štyroch dekádach prichádza nový model. S legendárnym predchodcom, športiakom DMC DeLorean, má však novinka Alpha 5 len málo spoločné.
Pokračovateľ spoločnosti DeLorean Motor Company so sídlom v americkom Texase vznikol v roku 1995, teda trinásť rokov po krachu pôvodného výrobcu. Jeho cieľom bolo zabezpečiť servis a výrobu náhradných dielcov, aby sa existujúce DeLoreany udržali v pojazdnom stave.
Teraz prišiel čas na úplne novú formu, s modernými tvarmi aj technológiou. Dizajn sa nesnaží pôsobiť retro, talianske štúdio Italdesign, ktoré robilo aj pôvodný DeLorean, sa rozhodlo pre oblé čisté línie. Opäť nechýbajú ani dohora otvárateľné dvere aj "žalúzie" na zadnom okne.
Výrobca upozorňuje, že stále ide o predprodukčnú verziu. Prvé autá pre zákazníkov by mali vzniknúť v roku 2024, najprv len v úvodnej limitovanej 88-kusovej sérii.
Auto novinky v skratke:
- Autom do Chorvátska: Koniec pandemických opatrení a tiež snaha ušetriť, robí toto leto z Chorvátska opäť lákavú dovolenkovú destináciu. Vybrali sme sa k Jadranskému moru v poslednej sezóne, keď je možné platiť kunami. Poradíme vám, ktorú cestu zvoliť, koľko vás bude stáť a na čo si dať pozor.
- Osemmiestne auto zo Slovenska: Osemmiestne autá na Slovensku vyrábali v trnavskom TAZ-e do roku 1999. Archaická dodávka TAZ 1500 je však už dávnou minulosťou. Čoskoro sa rovnaký počet osôb opäť odvezie v predĺženej verzii Land Roveru Defender 130. Jeho výrobu zabezpečí závod v Nitre.
- Prvé elektrické M: Stále existujú takí, ktorí k elektrickému pohonu pristupujú s nedôverou, najmä keď ide o športové autá. Mnohí totiž máme v mysliach, že poriadny výkon predsa musí sprevádzať aj riadny rachot motora. Jedným z áut, ktoré by mohli týmto pochybovačom zmeniť názor, je práve BMW i4 M50.
Rozhovory ZKH

Kde by mohol Igor Matovič zohnať viac ako dve miliardy, ktoré mu na budúci rok v rozpočte chýbajú? A čo by mu ako exminister poradil? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Ivanom Miklošom, exministrom financií, ekonómom a poradcom prezidentky.
Podcasty SME
- Zoom: Uhryznutie kliešťom môže spustiť alergiu na mäso
- Vedátorský podcast: Výskum mimozemských civilizácií priniesol varovanie pre ľudí
Karikatúra

Recept dňa

Polievky, nátierky, šaláty aj koláče. Vybrali sme pre vás desať receptov s hráškom.
Voľný čas
Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
