Dôvera v Matoviča je na dne, v OĽaNO sa musia rozhodnúť čo s ním
Predseda Hlasu Peter Pellegrini od parlamentných volieb v roku 2020 po prvýkrát v prieskume dôveryhodnosti preskočil prezidentku Zuzanu Čaputovú.
Naopak líder OĽaNO Igor Matovič znovu prekonal rekord v nedôvere oslovených.
Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre reláciu Na telo televízie Markíza na vzorke 889 respondentov.
Pellegrini rastie, pretože sa vo verejnej debate nevyhraňuje a stavia sa niekde do stredu hoci je to alibizmus, tvrdí sociológ Michal Vašečka v rozhovore pre SME.
"Pritom Pellegrini nerobí nič iné, len zosumarizuje to, čo povedali iní a potom vyhlási, že on je niekde v strede. Intelektuálne je to nedostatočné až nepoctivé, ale na ľudí to funguje," povedal Vašečka.
V hnutí diskutujú o premene na konzervatívnu stranu
Medzi poslancami OĽaNO sa schyľuje k najväčšej revolte proti predsedovi hnutia Igorovi Matovičovi od volieb. Viacerí z nich zvažujú, že podporia výhrady prezidentky Zuzany Čaputovej k Matovičovmu zákonu, ktorý má zvyšovať dávky pre rodiny s deťmi. Niektorým prekáža aj to, že budú nútení hlasovať s extrémistami.
Podľa informácií SME z viacerých zdrojov by mohlo ísť o dvojciferný počet poslancov zo 48-členného klubu hnutia. Medzi nimi je aj jeden z najmladších poslancov parlamentu Andrej Stančík. "Ak by to malo prejsť len prispením hlasov fašistov, návrh nepodporím vôbec," tvrdí.
Matovič pritom svoj balíček týždne pretláča, vyhrocuje vzťahy v koalícii a odporcov nazýva protirodinnými politikmi.
Najväčšou potupou pre Matoviča by bolo, ak by parlament nedokázal zákon znova schváliť v žiadnej podobe. O rovnakom návrhu by mohol rokovať až za pol roka.
Časť Kováčikovho spisu sme museli utajiť, aby nevedel, že ho vyšetrujeme
Koncom mája dosiahol na Najvyššom súde právoplatné odsúdenie bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Ide zatiaľ o najvyššie postaveného funkcionára, ktorý sa spreneveril svojmu povolaniu.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek v rozhovore opisuje, ako prebiehalo vyšetrovanie vlastného nadriadeného a aké dojmy mal zo súdu s ním.
Vzťah média a zákazníka sa otočil na hlavu
Do súboja o pozíciu generálneho riaditeľa RTVS sa nezapája ako kandidát znútra telerozhlasu. Ivan Golian dlhé roky pôsobil predovšetkým ako topmanažér v spoločnosti Orange Slovensko.
„Mám pocit, že v súčasnosti viac ako hocikedy predtým potrebuje RTVS vrcholového manažéra,“ hovorí.
Považuje za výhodu, že nie je priamo z mediálneho prostredia, pretože takto vraj nie je zaťažený osobnými vzťahmi. „Môžem robiť rozhodnutia, ktoré sú dobré pre inštitúciu, bez osobných nánosov,“ myslí si.
Hovorí, že v RTVS treba čím skôr začať s revolučnými zmenami, aby verejnoprávne médium neprichádzalo o divákov a poslucháčov.
Na to, aby sa stal telerozhlas dôveryhodnou, nespochybniteľnou, fungujúcou a stabilnou inštitúciou, treba zlepšiť spravodajstvo a treba ho „budovať na pilieri hodnoty informácií a na pilieri profesionality“.
No a keď bude zrejmé, že sa veci vyvíjajú smerom k zvyšovaniu kvality, môže sa podľa neho dostať do RTVS aj viac peňazí.
Slovensko je krajina, ktorá môže fungovať aj bez RTVS
Na rozdiel od svojich protikandidátov tvrdí, že RTVS nie je finančne poddimenzovaná.
Kandidát na riaditeľa RTVS Vladimír Seman hovorí, že 147 miliónov eur, ktorými RTVS disponuje, sa rozdeľuje neefektívne. „V RTVS sme na jednej strane svedkami absolútneho podhodnotenia umeleckých výkonov, na druhej strane vidíme neuveriteľné preplácanie na základe politických a záujmových indícií. Takže peňazí nie je málo, len sú nesprávne rozdeľované,“ myslí si.
Kritizuje tiež centralizáciu telerozhlasu a navrhuje zriadenie ôsmich regionálnych štúdií. Patrí zároveň k odporcom koncesionárskych poplatkov.
Putin napadnutím Ukrajiny stratil možnosť blafovať, že je mocný
Od začiatku vojny na Ukrajine sa šíria reči o tom, že ruský prezident Vladimir Putin vydal rozkaz na napadnutie preto, lebo je smrteľne chorý alebo sa pomiatol.
„Putin je posadnutý tým, aké bude jeho miesto v dejinách. Možno to bolo aj tým, že priestor na to urobiť niečo dramatické, sa uzatváral,“ myslí si o jeho zámeroch britský odborník na Rusko Mark Galeotti, ktorý sa krajine profesijne venuje roky a o Putinovi napísal knihu.
O Západe hovorí, že okrem sankcií na Rusko a ekonomickej a vojenskej pomoci Ukrajine sa musí zamerať aj na obyčajných Rusov. „Nemôžeme zmeniť fakt, že sankcie im sťažia život. Ale mali by sme im povedať, že s nimi nemáme problém a nie sme k nim nepriateľskí. Na tom, čo hovoria naši politici, stále záleží.“
Nesmieme cúvnuť, lebo dražejú energie. Pomoc Slovenska je obdivuhodná

Z armády odchádzal s hodnosťou majora, po vojenských skúsenostiach z afganského Kábulu či Helmandu vstúpil do politiky a stal sa z neho britský minister pre ozbrojené zložky.
"Vaša pomoc Ukrajine je obdivuhodná, znova a znova robíte správnu vec," hovorí James Heappey pre SME.
V rozhovore opisuje, ako by Spojené kráľovstvo reagovalo, ak by Slovensko zasiahla ruská raketa, aké zbrane Briti Kyjevu nedodajú a akú najväčšiu chybu urobil Putin na Ukrajine.
Neprekvapilo by ma, ak by sa Rusko rozpadlo na desať štátov
Putinovo vládnutie s tvrdou domácou diktatúrou mohlo pokračovať desaťročia, ale útokom na Ukrajinu sám rozhodol o konci režimu, hovorí pre SME Natalia Arnová, šéfka mimovládnej organizácie Nadácia za slobodné Rusko.
V rozhovore, ktorý vznikol na konferencii Globsec v Bratislave, vysvetľuje, prečo je jej snom, aby aktivisti ako ona nemuseli existovať, ako odchádzala pred desiatimi rokmi z krajiny a to, prečo napriek prieskumom o rastúcej Putinovej popularite verí, že slobodné Rusko je možné.
Alexej Navaľnyj je možno vo väzení, ale v skutočnosti je tou najslobodnejšou osobou v Rusku, hovorí o súčasnom lídrovi ruskej opozície.
Zelené vdovy žijú aj v predmestiach Bratislavy
V ideálnom svete ľudia z okrajovej štvrte nemusia prechádzať cez celé mesto do centra, aby si vybavili všetky potrebné veci. Budúcnosť našich miest je výstavba štvrtí s plnou vybavenosťou a rôznymi spôsobmi dopravy.
„Bolo by dobré, keby Bratislava, ale vlastne každé metropolitné mesto, plánovala miestne centrá. Centrá, v ktorých je dostatok služieb na to, aby človek nemusel chodiť do jadra mesta,“ hovorí urbanistka Milota Sidorová.
Spravodlivé mesto by podľa nej malo slúžiť ženám aj mužom rovnako. Podľa Sidorovej to však nie je otázka väčšej účasti ženských architektiek na plánovaní mesta.
"Treba upriamiť pozornosť na každú vekovú skupinu a premýšľať, s čím sa stretáva, kadiaľ sa pohybuje a aké problémy rieši. To je cesta."
Piaty element je vizuálne a koncepčne nádherný film

Dokáže oceniť filmovú reč súčasných tvorcov aj vizuálnu nádheru Piateho elementu. Teší ju, že filmové médium je stále silné a neustupuje digitálnemu.
Kameramanka oceňovanej Piatej lode aj držiteľka ocenenia Kamera za film Ostrým nožom Denisa Buranová dokončila animovaný stopmotion film a chystá sa zas na hraný.
Rozhovory ZKH
- Župan Trnavského kraja Jozef Viskupič: Opustil som komfortnú zónu a kritizoval som Matovičov balíček
- Poslankyňa Vladimíra Marcinková: Heger nie je slabý. Každý, kto to zatiaľ v koalícii nepoložil, má veľa sily
- Minister dopravy Andrej Doležal: Toto je moja prvá a posledná vláda, mám toho plné zuby
Podcasty SME
- Ľudskosť: Súdny lekár Norbert Moravanský po návrate z Ukrajiny: Bolo to ako v dokumente o druhej svetovej vojne
- Pravidelná dávka: Rusko vedie proti Ukrajine kultúrnu vojnu, hovorí filozof a aktivista Fedor Blaščák
- Dejiny: Nemecko-ruské vzťahy formoval pocit viny aj tradícia imperialistickej diplomacie, hovorí historik a germanista Miloslav Szabó

Beata
Balogová
