SME

Výber rozhovorov: O stave nemocnice Bory, dominovom efekte pádu či vyčerpanej ruskej ofenzíve

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.

Výber rozhovorov (newsletter SME).Výber rozhovorov (newsletter SME). (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

Nedá sa vylúčiť, že OĽaNO nás chce cez VšZP vytrestať

Generálny riaditeľ Nemocnice Bory Ľuboš Lopatka. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)Generálny riaditeľ Nemocnice Bory Ľuboš Lopatka. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Finančná skupina Penta na jar budúceho roka otvorí svoju novú nemocnicu Bory na severozápade Bratislavy. Šéf nemocnice Ľuboš Lopatka v rozhovore pre SME hovorí, v akom stave príprav je zdravotnícke zariadenie dnes.

Výrobcovia ustupujú reťazcom, aby sa dostali na ich poličky

Reklamný stratég Pavol Minár. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)Reklamný stratég Pavol Minár. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Prečo ľudia z nákupov často odídu s plnším nákupným vozíkom, ako pôvodne plánovali, vysvetľuje reklamný stratég Pavol Minár.

Objasňuje, čo robia značky a obchody preto, aby zákazníci nakupovali viac, kedy sú reklamné kampane autentické a čo dokáže presvedčiť ľudí utrácať peniaze aj pri kríze.

SkryťVypnúť reklamu

Vedomosti Slovákov o klimatickej kríze sú katastrofálne

Psychologička Patrícia Gajdošociová (zdroj: archív P.G.)Psychologička Patrícia Gajdošociová (zdroj: archív P.G.)

"Ľuďom sa môžu zdať niektoré činy klimatických aktivistov prehnané, napríklad keď sa idú priviazať k nejakému stromu alebo keď podávajú žalobu na štáty za nedodržiavanie klimatických dohôd. Ja to však vnímam tak, že každý reflektuje svoje strachy z tejto situácie po svojom a keď už udrie najväčšie zúfalstvo a úzkosť, každý sa správa tak, ako vie," hovorí psychologička Patrícia Gajdošociová.

Pred dvoma rokmi spoluzaložila iniciatívu Psychológia za klímu, ktorá spája odborníčky a odborníkov na ekopsychológiu. Tento smer pracuje s novými pojmami ako klimatický žiaľ, klimatická úzkosť, aktívna nádej či solastalgia.

Zodpovední musia pristúpiť k účinným zásahom, inak hrozí dominový efekt pádu

Hospodársky historik Ľudovít Hallon z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)Hospodársky historik Ľudovít Hallon z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Takmer sto rokov uplynulo odvtedy, ako svet zasiahla najväčšia hospodárska kríza. Bezstarostné časy v rytme swingu a džezu ukončil krach na newyorskej burze.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes sa slovo kríza skloňuje opäť a ľudí napĺňajú obavy. Situácia sa prirovnáva k tej spred sto rokov. Do akej miery je však toto porovnanie opodstatnené?

Hospodársky historik Ľudovít Hallon hovorí, že situácia je vážna, ale rozhodne sa nedá porovnávať s pomermi z čias veľkej krízy.

Rusi melú z posledného, ukrajinská ofenzíva môže byť začiatkom konca

Bezpečnostný analytik Josef Kraus. (zdroj: SME/Miloslava Némová)Bezpečnostný analytik Josef Kraus. (zdroj: SME/Miloslava Némová)

Úspech Ukrajiny je fenomenálny a problém Ruska obrovský, hovorí pre SME Josef Kraus, bezpečnostný analytik a politológ z brnianskej Masarykovej univerzity. Z údajne druhej najsilnejšej armády na svete to vyzerá na druhú najsilnejšiu na Ukrajine, mieni Kraus na margo ruských neúspechov.

V rozhovore rozoberá dôležitosť ukrajinskej ofenzívy, pochybenia ruských vojakov a akú úlohu v tom celom zohrali západné zbrane a podpora. Ukrajinci by podľa neho boli hlúpi, keby prijali ruský návrh o prímerí, a mali by naplno využiť moment prekvapenia a ísť, pokiaľ to len pôjde.

SkryťVypnúť reklamu

„Keď bude Rusom veľmi tiecť do topánok, môžu siahnuť po jadrových zbraniach. Kremeľ je nevyspytateľný,“ myslí si odborník na bezpečnosť.

Obnova bude trvať roky, peniaze budeme žiadať aj od Rusov

Ukrajinský ekonóm a bývalý minister ekonomického rozvoja a obchodu Pavlo Šeremeta. (zdroj: WIKIMEDIA COMMONS/Reactor691)Ukrajinský ekonóm a bývalý minister ekonomického rozvoja a obchodu Pavlo Šeremeta. (zdroj: WIKIMEDIA COMMONS/Reactor691)

S Vladimirom Putinom už zrejme Ukrajinci nebudú vedieť rokovať, ale peniaze na obnovu budú od Moskvy vyžadovať, hovorí pre SME Pavlo Šeremeta, ukrajinský ekonóm a bývalý minister ekonomického rozvoja a obchodu. Po tom, ako spustili genocídnu agresiu, na to máme právo, vysvetľuje.

Po majdane sa nepodarila očista spoločnosti, no teraz by už krajina podľa neho nemala premeškať príležitosť. Kľúčovú úlohu pri európskej integrácii podľa neho zohrá aj Slovensko.

Z vojenského hľadiska bude podľa neho dôležité, ako dopadne zima, ale obnova zničených miest bude trvať roky.

SkryťVypnúť reklamu

Politickú stranu som sponzoroval, ale už to viac neurobím

Peter Lukeš začínal ako ITčkár, dnes sa cíti viac ako developer. (zdroj: Archív P. L.)Peter Lukeš začínal ako ITčkár, dnes sa cíti viac ako developer. (zdroj: Archív P. L.)

Patrí medzi najbohatších Slovákov. Biznisovo vyrástol síce v IT segmente, postupne však čoraz viac rozširoval svoje aktivity v developerstve, aj preto sa dnes viac cíti ako developer ako ítečkár. Napriek tomu jeho firma Ditec patrí medzi najväčšie v sektore.

A to aj vďaka štátnym zákazkám, ktoré spoločnosť získava už desaťročia. Aj o nich porozprával pre INDEX Peter Lukeš. Okrem iného po rokoch priznal, že financoval jednu z politických strán.

Elektrárňam treba siahnuť na zisky. Nemajú ich vďaka šikovnosti

Energetický analytik spoločnosti JPX Ján Pišta. (zdroj: Archív J. P.)Energetický analytik spoločnosti JPX Ján Pišta. (zdroj: Archív J. P.)

Vláda Eduarda Hegera stále hľadá riešenia vysokých cien plynu a elektriny pre domácnosti aj podniky. Definitívnu podobu zatiaľ nemá ani jedno z navrhovaných opatrení.

Tím okolo bývalého ministra hospodárstva Richarda Sulíka sa do veľkej miery spoliehal na celoeurópske riešenia, ktoré pred pár dňami predstavila Európska komisia.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem zdanenia neočakávaných ziskov výrobcov elektrickej energie sa spomína aj oddelenie cien plynu od elektriny. Analytik spoločnosti JPX Ján Pišta si myslí, že je to dobrý návrh.

"Systém ešte v júni zaviedli Španieli a Portugalci. V súčasnosti majú najnižšie ceny elektriny v Európe," vysvetľuje v rozhovore pre INDEX.

Aj v tomto storočí zabil muž ženu, lebo veril, že je bosorka

Režisérka filmu Svetlonoc Tereza Nvotová (zdroj: Ladislav Babuščák)Režisérka filmu Svetlonoc Tereza Nvotová (zdroj: Ladislav Babuščák)

Na festivale vo švajčiarskom Locarne zvíťazil jej film Svetlonoc v sekcii Súčasná kinematografia. Onedlho sa predstaví aj slovenským divákom a diváčkam. Vo filme o bosorkách otvára režisérka Tereza Nvotová viaceré citlivé témy, ako sú násilie v rodine, dobrovoľná bezdetnosť aj konšpirácie.

"Keď niekto zmení názor - pokojne aj preto, lebo v živote na niečo príde - stáva sa v očiach druhých nekonzistentným, dobre že nie debilom. Je to hrozná chyba. Keď si nedovolíme meniť sa a vyvíjať sa, uzatvárame možnosť aj tým, ktorých síce už máme zaškatuľkovaných ako idiotov, ale ktorí by sa možno ešte mohli zmeniť a rásť dobrým smerom," vraví.

SkryťVypnúť reklamu

Tréner z Extrémnych premien: Nekvalifikovaný tréner môže obéznym uškodiť

Tréner Maroš Molnár.  (zdroj: TV Markíza)Tréner Maroš Molnár. (zdroj: TV Markíza)

Keď začal trénovať Danielu Hantuchovú, pochopil, že majster sveta z neho nebude a že športovanie mu život nezabezpečí. Zo dňa na deň prestal robiť atletiku a rozhodol sa, že bude trénerom.

Druhý obrat v jeho živote prišiel, keď začal dávať druhú šancu na lepší život obéznym ľuďom v šou Extrémne premeny.

Tréner Maroš Molnár hovorí, že na šťastie treba byť pripravený a že všetko treba robiť na sto percent, potom sa úspech, skôr alebo neskôr, dostaví. Hnevá ho, keď mu niekto vyčíta pizzu a pivo, potešenie nachádza v spotení sa, prechádzkach so psom a krasopise.

Rozhovory ZKH

  • Prezidentka Zuzana Čaputová: Fico je inteligentný človek. Vie, že klame
  • Violončelista Jozef Lupták: Niekedy už vypínam správy, sme v stave polorozpadu
  • Lektorka sexuálnej výchovy Radka Mikšík: Deti vedia o sexe väčšinou len z porna

Podcasty SME

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 636
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 117
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 170
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 641
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 216
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 284
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 153
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 776
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu