Môj výrok o homosexuálnych pároch nebol nenávistný
Na októbrovú schôdzu predložila poslankyňa Anna Záborská (Kresťanská únia, na kandidátke OĽANO) ďalší návrh zákona o pomoci tehotným ženám.
Proti niektorým bodom v jej návrhu, týkajúcich sa interrupcií, sa znova ozývajú námietky. Poslankyňa s kolegami napríklad chcú, aby ženy pri žiadosti o interrupciu vypĺňali dotazník s otázkami, prečo sa ju rozhodli podstúpiť a tiež akú ochranu pred otehotnením používali.
Návrh tiež určuje, že povinná 48-hodinová čakacia lehota pred vykonaním zákroku, ktorá sa v súčasnosti vzťahuje len na interrupcie bez zdravotných indikácií, má platiť aj pri zákrokoch zo zdravotných dôvodov.
Redakcia robila rozhovor s Annou Záborskou v utorok 11. októbra. Po udalostiach z nasledujúceho dňa, keď v Bratislave útočník zastrelil dve osoby z LGBT+ menšiny, sme poslankyni poslali doplňujúce otázky ohľadom reakcie na túto tragédiu. Odpovedala na ne písomne.
Nálepka mu ostala. Hudobník hovorí, čo prežívajú rodiny páchateľov
„Po udalosti s mojím bratom ako keby odrazu všetko malo iný kontext,“ hovorí hudobník Marián Čurko, známy zo slovenskej aj českej verzie relácie Partička.
Pred jedenástimi rokmi postrelili pri policajnom zásahu jeho brata Mateja, ktorý neskôr zomrel v nemocnici. Polícia Mateja Čurka podozrievala z prípravy úkladnej vraždy Švajčiara Markusa Dubacha, s ktorým si o vražde písal v e-mailoch.
Polícia pracovala s verziou, že Matej Čurko je kanibal. Vyšetrovaním zistili, že Čurko zavraždil dve mladé ženy, ktorých telá našli pri Kysaku. Kanibalizmus znalci kriminalistickej biológie na obetiach nedokázali, hoci Čurko o ňom v e-mailoch písal.
Jeho brat Marián po rokoch opisuje, ako on sám a jeho rodina prežívali, keď sa dozvedeli o činoch jeho brata a ako ich ovplyvnil obrovský záujem verejnosti a médií. Podobnú pozornosť vyvoláva aj nehoda na Zochovej ulici v Bratislave.
Marián Čurko vraví, že už aj jeho prezliekanie sa do rôznych masiek v šou Partička si po udalostiach s jeho bratom niektorí začali vykladať tak, že je on sám „bizarný maniak“.
Signály, ako rozhodnú o Ficovej 363, nemáme. Chyby sme napravili
Od polovice februára bol povereným zástupcom špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Začiatkom októbra ho ešte čakalo výberové konanie, no cez to napokon prokurátor Ladislav Masár neprešiel.
Získal totiž len tri z piatich hlasov. Neodporučili ho pravdepodobne zástupcovia Generálnej prokuratúry, ktorá mala v komisii práve dva hlasy. Upozornil na to Denník N.
Po Petrovi Kyselovi je už druhým povereným zástupcom, ktorého si Lipšic vybral, no generálny prokurátor Maroš Žilinka ho napokon nevymenoval. Vo funkcii zástupcu tak skončí ku koncu mesiaca.
Neprišiel by som ani na ďalšie hlasovania k odvolávaniu Matoviča
Podpredseda SaS Martin Klus si chce s vedením strany dohodnúť špeciálne podmienky pre svoje fungovanie v poslaneckom klube dnes už opozičnej strany. Konkrétne tak, aby nemusel vždy hlasovať rovnako ako zvyšok klubu. Inak je vraj v hre aj možnosť, že odíde povedal v pondelok pre HN televíziu.
"Ak budú tolerovať niektoré moje odlišné hlasovania, tak prečo by sme nemohli fungovať aj takto. V opačnom prípade by asi bolo lepšie sa rozísť," hovorí v utorok pre SME.
Nezúčastnil by sa vraj ani na ďalších hlasovaniach o odvolaní Igora Matoviča, ak by prišli. Nadšený nebol ani ultimátom SaS z leta, keď žiadali Matovičov odchod z vlády. Nehlasoval by ani za odvolanie ministra vnútra za OĽaNO Romana Mikulca.
Klus kritizuje, že bol parlament aj pričinením SaS na týždeň zablokovaný, aj on sa však svojím hlasovaním pridal k postupu SaS a ďalšej opozície.
Prečo je to najhorší návrh rozpočtu? Zdravotníctvo bude ako v Rumunsku a poisťovne budú živoriť
Ministerstvo financií zverejnilo návrh štátneho rozpočtu, ktorý ostro kritizujú aj odborníci na zdravotníctvo. Analytik a expert na zdravotníctvo Martin Smatana na svojom profile na facebooku napísal, že taký strašný návrh ešte nevidel.
V rozhovore pre INDEX tvrdí, že ak rozpočet v pôvodnom návrhu prejde a ministerstvo financií nerozpustí rezervy alebo bude provizórium, ľudia môžu čakať predlžovanie čakacích lehôt na operácie, ďalšie štrajky zdravotníkov i nárast odvrátiteľných úmrtí.
Otvorene hovorí, že rozpočet môže dostať Slovensko pri poskytovanej zdravotnej starostlivosti na úroveň Rumunska.
Zmluvy s Rusmi? Radšej plyn spália
Európa v posledných mesiacoch zažíva veľké výkyvy na trhu s energiami. Cena elektriny v posledných augustových dňoch vystúpila nad tisíc eur za megawatthodinu, o pár dní neskôr klesla pod dvesto eur.
Viacerí európski a slovenskí politici to zdôvodňovali chýbajúcou reguláciou trhu s energiami, z čoho ťažia špekulanti.
Európska komisárka pre energetiku Kadri Simson pripomína, že trh s energiami je regulovaný už od roku 1996. Ceny podľa nej ťahajú nahor trhové princípy, najmä hľadanie rovnováhy medzi ponukou a dopytom.
Reforma trhu podľa eurokomisárky preto nemôže prísť zo dňa na deň. "Ak by trh nefungoval, mohlo by v časoch najväčšej špičky dochádzať k výpadkom či elektrina by bola na prídel," vysvetľuje Kadri Simson v rozhovore pre INDEX.
Česi vďaka nemu kúpili tank pre Ukrajinu: Zamestnanci mi posielajú videá z frontu
„Na začiatku som si to nevedel ani predstaviť, časom som však pochopil, že ak chceme, aby vyzbierané peniaze a humanitárna pomoc mali zmysel, musíme ukrajinskú armádu vyzbrojiť,“ hovorí pre SME český podnikateľ a zakladateľ iniciatívy Dárek pro Putina Dalibor Dědek.
Vojaci, ktorí v jeho firme kedysi pracovali, dnes bojujú na Ukrajine, posielajú mu fotografie a delia sa s ním o úspechy, ktoré majú aj vďaka vybaveniu z e-shopu Zbrane pro Ukrajinu.
„Na stránke nájdu záujemcovia zbrane s reálnymi technickými parametrami. Ľudí to baví a je len na nich, koľko sa rozhodnú prispieť. Skutočné zbrane nakúpi ministerstvo,“ dodáva.
Odseknúť si prsty, keď je vám smutno? Nie je to drsné, je to úplne normálne
Niekde si ženy po smrti manžela odsekávajú prsty, niekde ženy koja aj osemročné deti. Pre niektoré kultúry je normálne potetovať a odrezať hlavu a v niektorých kultúrach najprv ženám spočítajú zuby, kým sa pozrú na to, ako vyzerajú. Niektoré civilizácie nepotrebujú mať veľa, iné zase veľa pracovať.
Je presne spočítané, ktoré činnosti robíme všade na svete: dávame si mená, uzatvárame zväzky, zdobíme sa, trúchlime za blízkymi, veštíme si, vykladáme sny. Ale všetci to robíme trochu inak.
"A nemožno pritom povedať, že to niekto robí správne a ten druhý nie. Najmä je omyl myslieť si, že my sme pupkom sveta," hovorí etnológ a vedecký novinár Martin Rychlík, ktorý sa venuje kultúrnej antropológii.
O kultúrnych rozdieloch najprv pravidelne písal pre Lidové noviny v sekcii Orientace, potom mu o nich vyšla kniha Dejiny ľudí. Ešte donedávna bola v Česku beznádejne vypredaná.
Režisérka, ktorá podstúpila interrupciu: Keď ste z dediny, intelektuáli vám nepomôžu
Len dva týždne po tom, ako Nobelovu cenu za literatúru získala francúzska spisovateľka Annie Ernaux, prichádza do našich kín film Udalosť, ktorý vznikol podľa jej knihy.
Je autentickým a ničím nezjemneným záznamom toho, ako blízko sa dostala k smrti, keď v roku 1963 podstúpila nelegálnu interrupciu.
Jej príbeh vzala do rúk francúzska režisérka Audrey Diwan. Trúfla si naň, pretože sama sa pre interrupciu rozhodla, hoci v čase, keď jej už žiadny trest nehrozil.
Keď vlani prichádzala na svetovú premiéru na festival v Benátkach, kde nakoniec jej film získal hlavnú cenu, ešte nebola rozhodnutá, či sa novinárom k umelému prerušeniu tehotenstva prizná. Nebude bezpečnejšie skryť sa za príbeh slávnej spisovateľky? uvažovala.
Nie, bola by to chyba. Išlo predsa o to narušiť to ohlušujúce ticho, ktoré interrupcie obklopovalo a vrhalo ženy do izolácie aj v akademickom prostredí, ktoré sa považovalo za pokrokové. V čom spočívala krutosť ich situácie, hovorí v rozhovore pre SME.
Odborníčka na kyberútoky: Načo potrebujete, aby facebook poznal vašu lokáciu?
V informatike je málo žien, pretože dievčatá sa už mladom veku málo zaujímajú o programovanie či hranie počítačových hier, myslí si výskumníčka Xiaolu Hou z Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity.
Skúma možné útoky a protiopatrenia pre implementáciu umelej inteligencie vo vstavaných zariadeniach.
Xiaolu je jednou z laureátok programu L'Oréal - UNESCO Pre ženy vo vede za rok 2022, ktorý oceňuje slovenské vedkyne a výskumníčky.
Rozhovory ZKH
- Majiteľ Teplárne Roman Samotný: Matúš a Juraj len sedeli a pili limonádu. Bola to chladnokrvná poprava
- Šéf organizácie Inakosť Martin Macko: Ak ani táto tragédia nič nezmení, môžeme to s touto krajinou zabaliť
- Moderátor Rastislav Iliev: Ľudia by boli šokovaní, koľko je medzi nami gejov a lesieb. V politike aj na vrcholových pozíciách
Podcasty SME
- Ľudskosť: Psychiater Peter Breier: Psychiatrické ochorenie ovplyvňuje život celej rodiny
- Zblízka: Režisér Peter Kerekes: Neviem robiť klasické dokumentárne filmy
- Gyncast: Primár Peter Kaščák: Rakovina vaječníkov je tichý zabijak žien

Beata
Balogová
