SME

Ranný brífing: Poslať, a či neposlať migy Ukrajine - kto vláde odpovie?

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Brániaca sa Ukrajina žiada Slovensko o vyradené a uzemnené stíhačky MiG-29. Vláda má obmedzenú moc, ústavní právnici majú na jej práva protichodné názory. Čaká sa tak na právnu analýzu, ktorú chystajú na rezorte spravodlivosti. Opozičný poslanec Robert Fico by rozhodnutie o migoch nechal na Ústavnom súde, keď tam však prezidentka poslala jeho referendové otázky, bol proti.

Najskôr to bol čínsky balón nad Severnou Amerikou, ukázalo sa však, že mohol byť špionážny. Odvtedy Spojené štáty zostrelili ďalšie tri neznáme objekty, a tie vyzerali inak. Nik zatiaľ netuší, čím boli, trosky sa dosiaľ nepodarilo nájsť. Čo sa to teda nad USA a Kanadou deje? Ide naozaj o medzinárodnú špionáž? A čo s tým všetkým má UFO? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Fico volá po ústavnosti pri migoch, pri vlastnom referende ho netrápila. Aké má Heger možnosti?

Predsedu Smeru Roberta Fica pri vlastnom referende k predčasným voľbám ústavnosť otázok pripravených Smerom netrápila. Keď sa prezidentka obrátila na Ústavný súd, aby posúdil ich ústavnosť, o prezidentke vyhlasoval, že referendum „zmarila“.

SkryťVypnúť reklamu

Pri posielaní migov Ukrajine však Smer inicioval na dnes mimoriadnu schôdzu parlamentu a argumentuje aj „hrubým rozporom s ústavou“.

„Naše vyradené migy dnes nevieme použiť, sú mesiace uzemnené, nemáme na ne náhradné dielce,“ hovorí dočasne poverený premiér Eduard Heger. V decembri, keď parlament vyslovil nedôveru jeho vláde, prišla o časť právomocí. Rozhodovať tak nemôže o zásadných otázkach zahraničnej politiky.

Šiesti ústavní právnici, ktorých denník SME oslovil, nemajú jednotný názor, či poslanie stíhačiek Ukrajine takou otázkou je. „Prípustné sú obe výkladové alternatívy,“ myslí si Kamil Baraník z Právnickej fakulty Univerzity M. Bela.

Odpoveď by mohol dať Ústavný súd, rozhodnutie vlády by však nezvrátil. Denník SME sa pozrel na možnosti, aké teraz Hegerovej vláde s obmedzenými oprávneniami ostávajú.

SkryťVypnúť reklamu
  • Čo by mohlo byť s migmi: Denník SME zmapoval, či by Fico v prípade, ak by sa po predčasných voľbách v septembri vrátil k moci, mohol obnoviť prevádzku migov, ako sa štát zbavoval vojenskej techniky počas jeho vlád a aké má vláda možnosti naložiť s migmi, ktoré od augusta 2022 prestali chrániť slovenský vzdušný priestor.
  • Namiesto pomoci kšeftovanie: Predstava zarábať na pomoci Ukrajine sa ministerstvu obrany zjavne zapáčila a tak po vyradení našich MiG-29 z výzbroje zverejnilo, že ich chce odpredať – očakáva však adekvátnu protihodnotu – 27 miliónov za kus. Je to absurdná suma. Trhová hodnota našich migov sa rovná tak hodnote náhradných dielcov z nich, píše Martin Kugla.
  • Na čom viaznu migy: Všemožne pomáhať Ukrajine je vec aj pudu sebazáchovy. A keďže národná bezpečnosť nebude prvé ani druhé rezultatívne hľadisko ústavných právnikov, na spadnutie je už opäť slovensky špecifické riešenie. Konkrétne zrušiť nešťastný paragraf o odňatí kompetencií poverenej vlády 90 hlasmi, píše Peter Schutz.
  • Pellegrini má pri migoch šancu: Ak chce Hlas niečím kryť slová o modernom a napredujúcom Slovensku, všade samej profesionalite a rozvoji, ktoré trúsi v telke, prvý krok vedie cez to, aby sme nesusedili s putinovským Ruskom, a preto načim betónovať zhodu, že posielať zbrane je najmä v našom záujme, píše Zuzana Kepplová.
  • Keby nešlo o Ukrajinu: Mohli by sme predstierať, že to od Fica nie je služba cudzej moci, ale prejav lásky k ústavnej čistote, a on s vládou by sa mohli zaviazať, že budú rešpektovať aj nález, ktorý im nebude politicky vyhovovať. A všetci by sme nakoniec boli o niečo múdrejší. Škoda, že to dopadne inak, píše Peter Tkačenko.

Vaši ľudia pretláčajú neodborníkov, píše projektant nemocnice Rázsochy Lengvarskému

Blokujú odborníkov a na ich miesta pretláčajú nekompetentných ľudí. Zdržujú tak projektovanie nemocnice Rázsochy, ktorá je už teraz v omeškaní. V liste ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému sa takto o jeho manažéroch výstavby novej nemocnice na bratislavských Rázsochách vyjadruje jeden z projektantov.

SkryťVypnúť reklamu

Je ním firma CED Consulting z Bratislavy. List, ktorý má SME k dispozícii, poslala minulú stredu. Za problémových manažérov sú v ňom označení zástupcovia ministerstva Jana Kišková a Roman Guderna.

Ministerstvo však výhrady odmieta. Oponuje, že CED Consulting nehovorí pravdu. Omeškanie príprav na výstavbu nemocnice je podľa neho spôsobené spormi tejto firmy s druhou projektantskou spoločnosťou Amberg Engineering Slovakia.

Najavo tak vyšiel ďalší problém, ktorý môže Rázsochy zabrzdiť. O výstavbu nemocnice sa pritom štát snaží už desaťročia.

V krátkosti z domova:

  • Petruš úplatok neprijal: Priamo z porady v nemocnici ho odviezla NAKA a zakrátko ho obvinila, že zobral úplatok pri príprave vianočného večierka. Bývalého šéfa popradskej nemocnice Petra Petruša NAKA zadržala pred vyše troma rokmi v akcii Špitál. Prokurátor špeciálnej prokuratúry Matej Izakovič však na začiatku januára zastavil trestné stíhanie v tejto veci.
  • Unikátne slovenské elektrárne: Pol roka chodili po slovenských elektrárňach a zbierali príbehy a dáta, aby vydali o nich knihu. Architektky a historičky industriálu Eva Belláková a Veronika Chládeková ich napokon spolu s fotografom Matejom Hakárom prešli dvadsaťjeden. Malé vodné aj jadrové, fungujúce sto rokov aj postavené len nedávno.
  • Nezákonná segregácia Rómov: Čisto rómska škola v Starej Ľubovni predstavuje segregáciu a je nezákonná, rozhodol Najvyšší súd v prelomovom rozsudku. Zodpovednými sú štát aj zriaďovateľ, informovala Poradňa pre občianske a ľudské práva, ktorá žalobu podala.

Tisíc mŕtvych denne. Na Ukrajine nikdy nezomieralo viac Rusov ako teraz

Môže to byť najmä propagandistický, no aj strategický úspech Ruska. Pred pár mesiacmi bolo mesto Bachmut na východe Ukrajiny pre svet takmer neznáme. Dnes je dejiskom jednej z najväčších a aj najdlhšie sa ťahajúcich bitiek od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

SkryťVypnúť reklamu

Po ústupe ruskej armády z časti Chersonskej oblasti sa už viac ako päť mesiacov Kremeľ sústreďuje na dobytie kedysi 70-tisícového mesta na Donbase. Web Grid označuje bitku o Bachmut za jednu z najdôležitejších v tejto vojne, ktorá pripomína scény z prvej svetovej vojny – vojakov v zamrznutých zákopoch či umierajúcich na poliach medzi nimi.

Pre obe strany je to však aj najkrvavejšia bitka tejto vojny. Rusi tam podľa odhadov západných tajných služieb prichádzajú o štyrikrát viac vojakov denne ako v júni či v júli. Niektoré dni to môže byť aj tisíc obetí.

Rátanie strát je však zložité a ťažko sa overuje. Aj slovenský dobrovoľník na mieste však hovorí, že v Bachmute už neexistuje bezpečná časť a o veľa vojakov prichádzajú aj Ukrajinci.

  • Ako pri Verdune: Bitka o Bachmut, ktorá trvá už siedmy mesiac, pripomína boje na západnom fronte v roku 1916. Je krvavá a dlhá. Dobytie Bachmutu bude mať ale pre Rusko už len čisto symbolickú hodnotu, pretože z neho prakticky nič nezostalo.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Pár minút pravdy: Na internetovej stránke najpopulárnejšieho ruského denníka Komsomolskaja pravda sa na chvíľu objavili príspevky, ktoré odmietali vojnu, zobrazili údaje o stratách ruskej armády a zabitých civilistoch. Súčasťou obsahu bola aj výzva, aby Rusko vrátilo Ukrajine anektovaný Krym. Bolo tam aj varovanie, že vojna sa skončí až vtedy, keď "diktátor Putin príde o moc". Onedlho všetky texty zo stránky zmizli.
  • Tajná zásielka iránskych dronov: Irán dodal Rusku nové, technologicky vyspelejšie drony dlhého doletu, ruská armáda ich už nasadzuje na Ukrajine. Väčšinu z dronov poslaných do Ruska tajne vyzdvihlo iránske plavidlo na základni na pobreží Kaspického mora, a potom odovzdalo lodi ruského vojenského námorníctva.
  • Súťaž v logistike: Vladimir Putin sa nepripravuje na mier, ale na novú ofenzívu, povedal šéf NATO Jens Stoltenberg. Všetci spojenci podľa neho súťažia s Ruskom v logistike. Dodal, že NATO bude stáť pri Ukrajine tak dlho, ako to bude potrebné.
  • Rusi vystužujú obranu: Rusko posilňuje svoje obranné pozície v obsadených regiónoch Ukrajiny, najmä v Záporožskej oblasti na juhu. Napriek tomu, že Rusko momentálne zameriava svoje vojenské operácie na strednú časť Donbasu, nestráca zo zreteľa ani ochranu okrajových častí predĺženej frontovej línie.
  • Osem brigád dobrovoľníkov: Do útočnej gardy pre oslobodenie Donbasu a Krymu sa už na Ukrajine prihlásilo viac ako 15-tisíc dobrovoľníkov. Sitom prešlo osemtisíc záujemcov. Ministerstvo vnútra plánuje vytvoriť osem brigád.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Vyvážajú úspory, autá nekupujú a čakajú ich škrty. Sedem pohľadov na ekonomiku Ruska

Ruská ekonomika prežíva aj napriek sankciám. Pomáha jej najmä to, že ich dodržiava len polovica sveta. Turecko, Kazachstan, Arménsko, ale predovšetkým "spriatelená" India a Čína na ne v zásade kašlú.

Putinov režim sa tak v prvom roku jeho agresie na Ukrajine vyhol ekonomickej katastrofe. HDP Ruska klesol vlani o 2,2 percenta, čo je výrazne menej, ako sa pôvodne očakávalo. Nezamestnanosť je nízka, ceny nehnuteľností sa stabilizovali, sociálne dávky občanom tečú a export komodít beží (hoci s výraznými zľavami).

Podľa Medzinárodného menového fondu by ruská ekonomika v ďalších rokoch mohla opäť rásť, o 0,3 percenta v tomto a o dve percentá v nasledujúcom, čo je viac, než prognózuje Nemecku alebo Spojenému kráľovstvu.

SkryťVypnúť reklamu

Štatistiky, ktoré ukazujú, že v Rusku je všetko v poriadku, však nedávajú úplný obraz. Časť ekonomických údajov, napríklad o devízových rezervách a vývoze, Rusi v zmysle informačnej vojny, ktorá má zmariť snahy Západu, utajujú. Zmätok vytvárajú aj dáta, ktoré sú technicky správne, ale maskujú realitu.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Strop pre digitálne noviny je vysoko: Má zmysel platiť za správy na internete? A je možné porovnávať americký trh s New York Times a Washington Post so Slovenskom? Odpovedá Tomáš Bella, ktorý pôsobil v SME a neskôr stál aj za konceptom zdieľaného predplatného Piano.
  • Krach Eiffel Optic: Česká sieť optík Eiffel Optic skrachovala. Na Slovensku má 21 pobočiek po celej krajine, takmer výlučne v nákupných centrách. Návrh na konkurz na seba podala sama firma. Obchodným partnerom dlhuje približne 86 miliónov českých korún (3,5 milióna eur). Peniaze nemá ani na januárové výplaty.
  • Dobrý rast slovenského HDP: Slovensko bude mať najbližšie dva roky lepší rast HDP ako EÚ a eurozóna. Ekonomický rast Slovenska by mal byť na úrovni 1,5 percenta v roku 2023 a dvoch percent v roku 2024. Vyplýva to z ekonomických prognóz eurokomisie. Rast hrubého domáceho produktu Únie sa na tento rok odhaduje na 0,8 percenta a na 0,9 percenta v eurozóne.

Rusi majú silného obhajcu. Za ich vylúčenie by som sa hanbil, vraví Fourcade

„História ukáže, kto chce urobiť pre mier viac,“ odkázal prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach kritikom.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf olympijského hnutia zopakoval, že zdieľa utrpenie ukrajinských športovcov a MOV je plne solidárny s Ukrajinou, no na svojom postoji účasti ruských a bieloruských športovcov (pod neutrálnym statusom) na olympijských hrách nič nezmenil.

Tridsaťpäť krajín chce vytvoriť tlak na olympijské hnutie, aby od snahy vrátiť Rusov a Bielorusov do športu upustila. Pokiaľ potrvá barbarská vojna na Ukrajine, olympijské hnutie by malo od toho upustiť. Za týmto stanoviskom stoja zástupcovia vlád USA, Veľkej Británie, Nemecka, Poľska a ďalších krajín.

Spomedzi globálnych osobností športu je názor, že Rusi by mali na hrách v Paríži štartovať, ojedinelý. Jeho zástancov je buď menej, alebo sú skôr opatrní pri jeho prezentovaní. Rusko má však nového silného obhajcu. Dokonca z Francúzska. Olympijského víťaza a jedného z najlepších biatlonistov histórie Martina Fourcada.

SkryťVypnúť reklamu


Zánik ríše Chetitov mohli odštartovať dlhé suchá. Nepomohli im ani obrovské sýpky

Na hlinenej tabuľke nájdenej v roku 1906 stálo: Nu ninda-an ezzateni, watar ma ekuteni. Klinové písmo, v ktorom bola veta zapísaná, poznali vedci už takmer desať rokov, no nad zvláštnym jazykom si lámali hlavy.

Keď sa na vetu zadíval český odborník na klinové písmo a orientalista Bedřich Hrozný, niektoré slová sa mu začali zdať veľmi povedomé z indoeurópskych jazykov. Ezzatani pripomínalo nemecké essen a watar anglické water.

Zakrátko rozlúštil prvú vetu v chetitčine, jazyku jednej z najvýznamnejších ríš z obdobia pred naším letopočtom. Znela: chlieb budete jesť a vodu piť.

Táto jednoduchá veta zrejme nemala hlbší význam ako opis bežných činností Chetitov. No v kontexte nového výskumu, ktorý hovorí o možnej príčine zániku silnej ríše, pôsobí priam ironicky.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z vedy a techniky:

  • Zvláštny prstenec pri trpaslíkovi: Astronómovia objavili prstenec v okolí trpasličej planéty Quaoar. Na tom nie je nič nezvyčajné, nejde o prvú planétu, pri ktorej sa takýto objav podaril. Prstenec je však zvláštny tým, že jeho poloha odporuje zaužívanej teórii.
  • Poplatky za spoločné heslo: Používatelia Netflixu v dvoch európskych krajinách sa už nebudú môcť deliť o heslo. Ak chcú mať Španieli a Portugalci s niekým spoločné konto, budú si musieť priplatiť. V nasledujúcich mesiacoch chce rovnaký prístup firma predstaviť aj vo zvyšku sveta.
  • Staronový Dead Space je vynikajúci: Herná séria Dead Space milovníkov strachu po prvý krát vydesila už v roku 2008. Teraz prichádza na monitory a televízory vylepšená a prepracovaná verzia úplne prvého dielu, ktorý aj po dlhých rokoch patrí k tomu najlepšiemu vo svojej kategórii.

Rozhovory ZKH

Aká bola reakcia na otvorený list vedcov? Ako sa majú ženy vo vede na Slovensku? Ako nájsť lexikálny priestor pre ženy v jazyku a zároveň ho nekomplikovať? Ako do diskusie o rodovej rovnosti zapojiť aj mužov? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s vedkyňou Sofiou Tommlerovou, členkou novovznikajúcej Slovenskej Asociácie výskumníčok a inovátoriek.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Aj v zime si môžete pochutiť na chrumkavých marinovaných krídelkách. Stačí ich obklopiť sviežou zeleninou alebo omáčkou.

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.

Ak vás to však ťahá na svah, máme pre vás aj aktuálne snehové správy.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 088
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 075
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 861
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 976
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 653
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 308
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 992
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 535
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Extrémista Daniel Bombic na Slavíne.

Zabudnime na falošné príbehy o sovietskych hrdinoch a slovenských zbabelcoch.


13
Americký prezident Donald Trump.

Na zákulisných informáciách mohli zarobiť ľudia z okolia prezidenta.


19
Útoky na mesto Sumy sa zintenzívnili.

Rusko je na väčšie akcie príliš vyčerpané.


Robert Fico.

Fico mal so Zemanom diskutovať o politike.


32

Sportnet

ONLINE: Rebecca Šramková - Johanne Svendsenová, Billie Jean King Cup 2025 (2. dvojhra).

Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Viktória Hrunčáková - Rebecca Munková Mortensenová.


Zľava v súboji o loptu Samuel Gidi (MŠK Žilina) a Matúš Vojtko (Slovan Bratislava).

Od pätnástich rokov pôsobí v Žiline.


SITA
Incident jazdcov Williamsu

Tím za incident dostal pokutu.


Reuters
 Viktória Hrunčáková

Na podaní si pomohla 11 esami.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu