Zuzana Čaputová exkluzívne pre SME: Prečo som sa rozhodla nekandidovať
Časť spoločnosti si nevedela predstaviť, že Zuzana Čaputová sa nebude uchádzať o dôveru voliča na ďalších päť rokov v prezidentskom úrade.
Jej doterajšie pôsobenie posilnilo obraz rozvážnej prozápadnej političky, ktorá drží ochranu nad ústavnosťou a odoláva úskaliam populizmu. Očakávalo sa od nej, že bude protiváhou populistom a dezinformátorom aj ďalšie roky.
Zuzana Čaputová sa však rozhodla, že nebude opäť kandidovať, oznámila, že sa aj po skončení jej mandátu bude snažiť slúžiť verejnosti, ale už nie ako prezidentka Slovenska.
Prezidentka Zuzana Čaputová poskytla denníku SME exkluzívny rozhovor, v ktorom vysvetľuje, ako sa rodilo jej rozhodnutie, čo všetko zvažovala a ako vyzeral jej vnútorný boj. Odchádza pre útoky Roberta Fica? Odhadla správne čas svojho odchodu? Ako si predstavuje svojho nástupcu?
Najlepšie zateplený panelák sa už ťažko zopakuje, chýba odhodlanie vlastníkov
"Štyridsať rokov som bývala s rodinou v panelovom dome. Bola som presvedčená, že musím bývať v panelovom dome, aby som si vedela vyskúšať podmienky na vlastných skúsenostiach a len vtedy môžem pôsobiť v procese ich obnovy. Keby som bývala v rodinnom dome, nemôžem sa porovnávať s obyvateľmi bytových domov, mať ich pocity a pri obnove budov zohľadniť názory týchto ľudí," hovorí profesorka Zuzana Sternová.
Odborne sa venuje najmä obnove existujúcich budov, tepelnej ochrane a energetickej hospodárnosti budov. Na tieto témy je aj autorkou knižných publikácií. Hovorí, že ju volajú aj "matka zatepľovania".
Je riaditeľkou Technického a skúšobného ústavu stavebného, n. o., ktorý s účinnou spoluprácou vlastníkov bytov v paneláku na bratislavskom sídlisku v Devínskej Novej Vsi realizoval holistický projekt obnovy až na budovu s takmer nulovou potrebou energie. V rozhovore hovorí o tomto projekte aj o tom, prečo sa podľa nej už na Slovensku nezopakuje.
Majk Spirit vyhlasuje, že klimatická kríza je hoax. Aktivistke tvrdil, že médiá tému nafukujú
„Viete, čo je ďalší obrovitánsky hoax používaný na manipuláciu nás všetkých? Klimatická kríza!“ napísal tento týždeň na svoj instagram slovenský raper Majk Spirit. Vzápätí odporúčal knihu klimatického popierača Bjørna Lomborga, podľa ktorého médiá či aktivisti okolo klimatickej krízy vytvárajú až priveľa paniky a manipulácie.
Jedna zo známych slovenských klimatických aktivistiek, Marta Fandlová, sa so Spiritom rozhodla o téme komunikovať.
„Títo ľudia, či už sú to herci, hudobníčky, ľudia s veľkým dosahom na sociálnych sieťach, určujú kurz. Namiesto toho, aby verejnosť verila vedcom, odborníkom a tým, ktorí majú dáta, informácie a expertízu, verí niekomu, kto len tak napíše nejaký status. Tí, ktorí ten vplyv majú, by sa preto mali zamyslieť skôr, než niečo dajú von,“ vraví.
Prečo chcú ľudia autoritárskeho vodcu? Mať mantinely je pre mnohých menej bolestné ako sloboda
"Bytostne si uvedomujem, aký tu nastal za tridsať rokov prerod. Ľudia, ktorí si pred rokom '89 neželali nič iné ako zmenu, sa akoby v kruhu navracajú k hodnotám, ktorými predtým opovrhovali alebo ktorých sa obávali. Podľa mňa je na to jednoduché vysvetlenie - sloboda môže bolieť a mať na výber nie je pre každého človeka želateľná voľba," tvrdí sociologička a riaditeľka Slovenského národného strediska pre ľudské práva Silvia Porubänová.
Reaguje tak na preferencie časti ľudí, ktorí sa odkláňajú od demokratických a ľudskoprávnych hodnôt. Na to, že spoločnosť unavujú témy, ako sú práva LGBTI+ ľudí, riešenie problémov marginalizovaných rómskych komunít či pomoc utečencom z Ukrajiny, majú podľa nej vplyv aj politici.
"Ryba smrdí od hlavy a práve 'zhora', od politických činiteľov, nám bol podsúvaný naratív, že už stačilo pomoci, solidarity, sústreďme sa na iné veci. A ten naratív prišiel veľmi skoro."
Stredisko nedávno vydalo každoročnú správu, v ktorej analyzuje dodržiavanie ľudských práv na Slovensku. Okrem iného v nej napríklad konštatovalo, že štát nezaznamenal žiadny pokrok v oblasti podpory a ochrany ľudských práv, základných slobôd a zásady rovnakého zaobchádzania v legislatívnych procesoch.
Slováci dotujú málo, v Česku vám zaplatia polovicu nákladov na fotovoltiku
Kým Slovensko sa do boomu fotovoltiky pre domácnosti ešte len dostáva, Poľsko ho už má za sebou a Česko sa na jeho vlne už dlhšie vezie. Rozlišovacím faktorom medzi jednotlivými krajinami je rozdielna podpora štátu.
„V Česku sú dotácie nastavené na základe investičných nákladov. Získať sa dá až 50 percent investície, čo ľudí motivuje siahať po vhodnejších, aj keď drahších inštaláciách,“ hovorí Jiří Koudela, šéf spoločnosti Columbus Energy pre Slovensko, ktorá patrí k najväčším dodávateľom inštalácií fotovoltiky v Poľsku a minulý rok vstúpila aj na český trh. Za sebou má 70-tisíc inštalácií.
Na porovnanie, na Slovensku možno na fotovoltiku získať v závislosti od výkonu systému dotáciu najviac 1 500 eur.
Dotácie však nie sú všetko. Pre väčší rozmach domácej výroby energie o slnka budú potrebné aj pomerne veľké investície do distribučných a prenosových elektrických sietí.
„Na južnej Morave, kde svieti najviac slnka, už existujú miesta, kde distribútor do siete nepripája. Kapacita siete na to skrátka nepostačuje,“ vysvetľuje Koudela v rozhovore pre INDEX.
Niektorí lídri na Západe by na začiatku boli spokojní s prehrou Ukrajiny
Na začiatku vojny by niektorých západných lídrov prehra Ukrajiny bola uspokojila, pretože by sa už viac nemuseli starať o ‚ukrajinský problém‘. Dnes si však politici uvedomujú, ako ich Putin klamal.
Francúzsky analytik Nicolas Tenzer tiež tvrdí, že ruský prezident sa snaží rehabilitovať Stalina, aby mohol zľahčovať aj vlastné zločiny. Západ musí podľa neho Rusom ukázať, že ich krajina sa aj napriek takmer storočiu totality dá zreformovať.
Meniť sa bude Ukrajina aj Únia, maďarský odpor nás nemôže odradiť
Prímerie na spôsob minského už Európskej únii stačiť nebude, keďže ruskej invázii na Ukrajinu nepredišlo, hovorí v rozhovore pre SME riaditeľka think-tanku Carnegie Europe Rosa Balfourová.
Cieľom je dosiahnuť stav, keď už Rusko nebude hrozbou pre susedov, čo nemusí nutne znamenať jeho odzbrojenie, tvrdí. Pripomína, že pred rozšírením si reformou musí okrem Ukrajiny prejsť aj Európska únia, a opisuje, ako by sa to mohlo odohrať aj napriek súčasnému nesúhlasu z Maďarska.
Píše knihu o živote s Dušanom Mitanom: Pomáha mi to odľahčiť zúfalstvo, že už tu nie je
Jeho prózy vedeli vždy prekvapiť, či už to bolo nečakanými koncami, tajomnou atmosférou, alebo zmesou všednosti a absurdity. Dušan Mitana bol známym bohémom, patril k najoriginálnejším slovenským spisovateľom. Život ukončil v máji 2019 skokom z okna. Jeho dielo je uzavreté.
Napriek tomu teraz vzniká ďalšie, ktoré sa ho takisto dotýka. Píše ho jeho manželka Eva Kristová-Mitanová. Ponúka vlastnú verziu ich životného príbehu aj neštandardný pohľad na život s umelcom.
"Obzerám sa späť za naším spoločným životom. Dušan skrátka vybočoval z normy, vyčnieval, boli sme mimo väčšiny. Myslím si, že sme sa našli," hovorí.
Možno aj nám zlým bude niekto držať palce
Na stretnutí zo základnej školy jej raz spolužiačky povedali, že na obrazovke pôsobí presne tak, ako si ju pamätajú, ako dobrú žiačku. Nepovažovala to za bohvieaký kompliment jej hereckej práci.
Aj preto je herečka Gabriela Marcinková vďačná za zápornú úlohu v novej minisérii Vedma. V takej polohe si zahrala prvýkrát a hoci mala aj isté obavy, ako to vyznie, nové herecké výzvy má rada.
Po Let’s Dance, kde jej víťazstvo uniklo len o vlások, si teraz užíva viac času s rodinou, knihami a dokonca i so športom, no na dovolenku sa tak skoro nechystá.
Minulosť zmeniť nevieme. No môžeme zmeniť reakciu človeka na traumatickú udalosť
Opakujúce sa živé spomienky, nočné mory aj úzkosť. Aj tieto prejavy trápia ľudí, u ktorých sa rozvinula posttraumatická stresová porucha. Asi najviac ju poznáme z amerických seriálov, kde ňou trpia najmä bývalí vojaci. Odštartovať ju môže aj iná udalosť.
"Môžu ňou trpieť aj ľudia, ktorí podstúpili nejaký zdravotný zákrok, najmä v detstve. Počas operácie nastali komplikácie alebo boli dlho odlúčení od rodičov. Medzi moje klientky patria aj ženy, u ktorých sa rozvinula posttraumatická stresová porucha po tom, čo prežili zložitejší pôrod," hovorí pre SME klinický psychológ Tomáš Holcner.
V súkromnej praxi sa venuje najmä takzvanej EMDR terapii, teda desenzitizácii (zníženiu citlivosti, pozn. red.) pomocou očných pohybov, ktorá aktuálne patrí k najsľubnejším novým terapeutickým prístupom.
Rozhovory ZKH
- Prezident IT asociácie Slovenska Emil Fitoš: Dokola kontrolujeme a kontrolujeme, ale podstata eurofondov nám uniká
- Poslanec za Hlas Matúš Šutaj Eštok: Radšej dajme zámok na parlament, nech tam do volieb nikto nechodí
- Lýdia Šuchová, ktorá stála pri Rómoch z Moldavy nad Bodvou: Z nového vyšetrovania razie v Moldave nemám dobrý pocit
Podcasty SME
- Ľudskosť: Kamila Magálová o detstve, o materstve, o smrti a o single živote po sedemdesiatke
- Index: Cyklotrasa na poli či za mestom. Míňame milióny na výstavbu bez dát, tvrdí prezident Cyklokoalície Dano Kollár
- Vizita: Migréna je často začarovaný kruh. Spustiť ju môže plesňový syr, čokoláda aj červené víno, hovorí neurologička Anetta Kováčiková

Beata
Balogová
