Prezidenti z Česka, Maďarska, či Poľska môžu počas mandátu žiť v zabezpečených oficiálnych rezidenciách. Slovensko takú rezidenciu nemá a prezidentka Čaputová musela kvôli bezpečnostným hrozbám prespať už aj v hoteli.
Bieloruský líder Alexandr Lukašenko zbiera PR body za sprostredkovanie dohody medzi šéfom Wagnerovej skupiny Jevgenijom Prigožinom a Kremľom. Podľa odborníkov sa dá povedať, že je jediným víťazom neúspešného prevratu. O jeho úspechu pritom nehovorí iba propaganda, ktorá z neho robí štátnika.
Expartnerka Borisa Kollára tvrdí, že ju sleduje SIS. Nebolo by to prvý raz, čo politici zneužívajú tajnú službu na vybavovanie si vlastných účtov, SIS má tragickú históriu. Ako vlastne fungujú tajné služby? Dajú sa vôbec kontrolovať? A nevymkla sa SIS už úplne spod kontroly? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Čaputová opísala, ako musela prespať v hoteli. Štátnu rezidenciu má len Kollár, bývať v nej nechce
- Ústavný súd upozornil Žilinku, že neoprávnene zasiahol do vojny v polícii. Hrozí mu disciplinárka
- Po jeho slovách sa wagnerovci stiahli. Je Lukašenko jediný víťaz Prigožinovej vzbury?
- Diaľnica na Kysuciach a Šariši bude skôr než celá D1
- Osudy výnimočných. Milovali ho na Slovane i v Trnave, ďalší je právnik, iný hral v seriál
- Detská pornografia v priebehu niekoľkých sekúnd? Umelá inteligencia je novým nástrojom pedofilov
Ani odchádzajúca vláda nepriniesla citeľnú pomoc slovenskému rodinnému biznisu. Do toho prišla kombinácia hneď dvoch kríz za sebou v podobe covidu a vojny na Ukrajine. Čo to znamenalo pre rodinné podniky? Aj o týchto témach bola SME konferencia Rodinný biznis, ktorá sa konala v polovici júna v Bratislave.
Čaputová opísala, ako musela prespať v hoteli. Štátnu rezidenciu má len Kollár, bývať v nej nechce

Zuzana Čaputová jej jedinou prezidentkou v regióne, ktorej štát nevedel od nástupu do funkcie ponúknuť bývanie, primerane bezpečné a zároveň dostatočne reprezentatívne.
"Je štandardom, že rezidencia pre prezidenta by mala existovať," myslí si Čaputová. Dilema, či sa presťahuje do štátnej vily, však pred Čaputovou nikdy nestála. "Prezidentská vila nikdy nebola dokončená a vyžaduje si obrovské investície," povedala.
Bombové poplachy v jej rodinnom dome v Pezinku, nábojnice v obálke, vyhrážky deťom, protesty na verejne prístupnej ulici viedli k mimoriadnym opatreniam. Prezidentka musela prespať aj v hoteli.
Prezidenti, predsedovia vlád a parlamentov z Česka, Maďarska, či Poľska môžu počas mandátu žiť v zabezpečených oficiálnych rezidenciách. Napríklad český prezident Petr Pavel býva v Lumbeho vile v areáli Pražského hradu.
Na Slovensku má rezidenciu len predseda parlamentu, ktorým je dnes Boris Kollár. Premiéri Igor Matovič a Eduard Heger rezidenciu mohli mať, ale nechceli ju, Čaputová by sťahovanie do rezidencie zvažovala, ale žiadna nie je.
Ústavný súd upozornil Žilinku, že neoprávnene zasiahol do vojny v polícii. Hrozí mu disciplinárka

Znenie zákona je v poriadku, otázne zostáva, ako ho využíva generálny prokurátor Maroš Žilinka. Minulotýždňový nález Ústavného súdu, ktorý odobril paragraf 363 Trestného poriadku, sa ešte môže obrátiť proti šéfovi prokuratúry.
Ústavní sudcovia píšu, že spôsob, akým Žilinkova prokuratúra vstúpila napríklad do vojny v polícii, nie je prípustný. Prokuratúra koncom augusta 2021 zrušila uznesenie o začatí stíhania vo veci. Podozrenia sa týkali policajnej inšpekcie, najmä tímu pod vedením Diany Santusovej.
Prezidentka Zuzana Čaputová cez víkend ohlásila, že zvažuje disciplinárny návrh na Žilinku. Dôvodom je práve spôsob, akým využíva paragraf 363. Pomohol ním napríklad už Robertovi Ficovi, Robertovi Kaliňákovi, Petrovi Kažimírovi či Vladimírovi Pčolinskému a Jaroslavovi Haščákovi.
Vysvetlila to tým, že odpoveď na otázku o spôsobe používania paragrafu 363 Žilinkom môže dať až Najvyšší správny súd. Ten je disciplinárnym súdom aj pre generálneho prokurátora.
Okrem prezidentky môže návrh na disciplinárne konanie so Žilinkom podať aj 90 poslancov. Hoci sa o návrhu hovorilo pri viacerých príležitostiach, nikdy sa takýto počet v parlamente nenašiel.
V krátkosti z domova:
- Sabaka vs Republika: Na Okresnom súde v Nitre sa opäť stretol šéf extrémisickej Republiky Milan Uhrík s infektológom Petrom Sabakom, ktorý jeho stranu žaluje pre antivaxerské statusy, ktoré jej predstavitelia šírili v čase pandémie. Statusy nie sú oficiálnym stanoviskom strany, obhajoval sa Uhrík.
- Kollárove kauzy: Podnikanie s mafiánmi v začiatkoch, kauza diničovci, dovolenka s Piťom, kauza Čistý deň, podnikanie so schránkami či podvodné tituly. Denník SME pripravil súhrn dvanástich káuz šéfa hnutia Sme rodina Borisa Kollára.
- Pozor na prehriatie: Extrémne horúčavy, ktoré sprevádzajú slovenské letá, majú dokázateľný vplyv na naše zdravie. Teplo už teraz zabíja a môže zhoršovať kardiovaskulárne, respiračne a mozgovo-cievne ochorenia, ako aj ochorenia súvisiace s cukrovkou. Keď nárazové teplá nezvláda naše "dospelácke" telo, nie je prekvapením, že prejavy vidno aj na deťoch.
Po jeho slovách sa wagnerovci stiahli. Je Lukašenko jediný víťaz Prigožinovej vzbury?

Ešte v sobotu večer sa zdalo, že tanky wagnerovcov vojdú do Moskvy. Vtom zasiahol bieloruský líder Alexandr Lukašenko a šéf žoldnierov Jevgenij Prigožin vzburu odvolal.
Lukašenko, ktorý podľa oficiálnych informácií sprostredkoval dohodu o stiahnutí wagnerovcov, je tak podľa niektorých pozorovateľov jediný, ktorý má z víkendových udalostí v Rusku prospech. Žiadne rokovanie by však nemohol viesť bez Putinovho súhlasu, upozorňujú.
Propagandistické médiá okamžite využili situáciu: dohoda podľa nich vznikla vďaka Lukašenkovým štátnickým kvalitám. „Putin bol skeptický ohľadom možnosti rokovaní a pochyboval, či Prigožin zdvihne telefón, keďže v tom čase s nikým nehovoril,“ povedal pre prokremeľské médiá v nedeľu bieloruský propagandista Vadim Gigin.
O úspechu Lukašenka však nehovorí len propaganda. „Medzinárodný vyvrheľ Lukašenko, sa teraz snaží o PR víťazstvo, aby si zlepšil svoje renomé dôveryhodného štátnika, sprostredkovateľa, no predovšetkým lojálneho spojenca Putina,“ napísala korešpondentka New York Times v Moskve Valerie Hopkins.
Prigožin vyzliekol Rusko donaha: Hoci Prigožin dielo nedoviedol do konca, odviedol kus dobrej roboty, keď ukázal, že Rusko je v každom smere oveľa slabšie, ako sme si mysleli. A okrem nás to videli aj najrôznejší aktéri v domácom centre, ale aj v priestore od Novorossijska po Vladivostok, píše Peter Tkačenko.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Wagnerovci by bez Kremľa neprežili: Víkendová vzbura Jevgenijia Prigožina vyvoláva diskusiu aj o tom, či jej potlačenie neprinesie koniec pôsobenia žoldnierov v Afrike, kde držia pri živote autoritatívne režimy v Mali, v Stredoafrickej republike. Vojny zas vedú v Sudáne alebo v Líbyi.
- Čo bude s wagnerovcami: Žoldniersku skupinu čaká nejasný osud. Vzbúrencov by mohli rozpustiť, Moskva by však prišla o efektívnu vojenskú silu na Ukrajine. Ani sľúbená amnestia však platiť nemusí.
- Prigožin prehovoril: Zakladateľ wagnerovcov v pondelok, prvýkrát po takmer 48 hodinách, zverejnil viac ako desať minút trvajúcu hlasovú správu na kanáli Telegram. Tvrdí v ňom, že pochod jeho mužov na Moskvu bol protestom, nie pokusom o prevzatie moci.
- Ukrajinská ofenzíva: Straty na strane nepriateľa sú za posledný týždeň osemkrát vyššie, informovala hovorkyňa ukrajinského generálneho štábu Hanna Maľarová s tým, že Ukrajina počas minulého týždňa rozvinula útočnú operáciu v smere Melitopoľ a Berďansk.
- Diskusia Vyšehradskej štvorky: Predsedovia vlád štátov Vyšehradskej štvorky diskutovali o viacerých strategických otázkach, najmä o konflikte na Ukrajine. „Slovenská vláda drží kurz v tejto otázke“, uviedol na spoločnej tlačovej besede premiér Ľudovít Ódor.
- Putinov príhovor: Ruský prezident Putin v prejave k národu vyzval wagnerovcov, aby vstúpili do armády, alebo odišli do Bieloruska. V prednahratom videoprejave uviedol, že drvivá väčšina wagnerovcov sú praví ruskí vlastenci.
V krátkosti zo sveta:
- Severná Kórea proti USA: Severná Kórea zorganizovala hromadné demonštrácie v Pchjongjangu, na ktorých ľudia volali heslá sľubujúce "odvetnú vojnu" s cieľom zničiť Spojené štáty. Krajina si takto pripomenula 73. výročie začiatku kórejskej vojny.
- V Poľsku vybuchla munícia: Nedeľňajší výbuch neznámeho pôvodu v lese pri obci Gozd zrejme zapríčinili výbušniny z druhej svetovej vojny, oznámila poľská polícia.
- Nešťastie v Texase: V Texase zahynul zamestnanec letiska po tom, ako ho nasal motor osobného lietadla spoločnosti Delta, ktoré rolovalo k bráne so zapnutým jedným motorom, uviedli úrady. Podľa jeho zamestnávateľov počiatočné vyšetrovanie ukazuje, že incident nesúvisel s bezpečnostnými postupmi.
Zo zahraničných webov:
- The Guardian: Môžu ľudia niekedy pochopiť, ako myslia zvieratá?
- The Economist: Je hlavná propagandistka Severnej Kórey budúcou diktátorkou?
- Foreign affairs: Nedocenená odolnosť dnešných autokracií
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Diaľnica na Kysuciach a Šariši bude skôr než celá D1

Medzi nové diaľničné priority patrí dobudovanie D1 až po hranice s Ukrajinou a dokončenie rýchlostnej cesty R4 a kysuckej D3 do Poľska. Vyplýva to z harmonogramu, ktorý minulý týždeň zverejnili Národná diaľničná spoločnosť a ministerstvo dopravy.
Rezort dopravy a diaľničiari zdôvodňujú nové priority napojením na transeurópsku sieť diaľnic, možnosťou financovania z eurofondov, ale aj rozvojom obchodu a regiónov na východnom Slovensku. Na pozadí sú tiež geopolitické dôvody súvisiace s vojnou na Ukrajine. Východné Slovensko na diaľnicu na Zemplíne čaká už viac ako dve dekády.
Investičný riaditeľ NDS Stanislav Beňo hovorí, že máme poslednú šancu čerpať financie na dokončenie D3 od Čadce po hranicu s Poľskom z európskych peňazí. EÚ totiž po skončení súčasného programového obdobia (2021 až 2027) nebude štedro financovať cesty, ale peniaze presmeruje na zelenšiu železničnú dopravu.
V krátkosti z ekonomiky:
- Ceny plynu rastú: Veľkoobchodné ceny zemného plynu v Európe v pondelok vzrástli, keďže nervozita z krátkotrvajúcej rebélie v Rusku prispela k obavám o dodávky na už aj tak nestabilnom trhu. Ceny plynu tento mesiac vzrástli o viac ako 30 percent pre dlhotrvajúce výpadky produkcie v Nórsku.
- Kaprové povolenie zdražie: Slovenskí rybári si za výsadu uplatňovať si v budúcom roku rybárske právo priplatia. Vyplýva to z uznesenia o výške poplatkov v roku 2024, ktoré na júnovom zasadnutí schválila Rada Slovenského rybárskeho zväzu.
- Inflácia ovplyvnila dovolenky: Letnú dovolenku si tento rok neužije vyše 30 percent Slovákov, ďalší sa ešte rozhodujú. Je za tým aj zdražovanie a vysoká inflácia.
Osudy výnimočných. Milovali ho na Slovane i v Trnave, ďalší je právnik, iný hral v seriáli

V roku 1992 sa skončil spoločný štát Čechov a Slovákov a spoločne s ním končila aj éra slovenského a českého futbalu. Poslednou vážnou spoločnou akciou bola kvalifikácia o postup na svetový šampionát 1994 v USA.
Začala ju trénerská dvojica Milan Máčala a Milan Lešický a skončila trojica Václav Ježek, Jozef Adamec a Verner Lička. Posledné zápasy výberu pod hlavičkou Reprezentácie Českej a Slovenskej republiky – RČS sa odohrali v roku 1993, odvtedy ubehlo tridsať rokov.
Súčasťou posledného spoločného výberu boli deviati Slováci. Takmer polovica z nich si zahrala v najlepších ligách sveta. Jeden tragicky zahynul, ďalší robí právnika, iný jazdil na valníku, ďalšieho vyhlásili za druhého najlepšieho trénera na svete a jeden si zahral aj v seriáli. Čo dnes robia?
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Detská pornografia v priebehu niekoľkých sekúnd? Umelá inteligencia je novým nástrojom pedofilov

Revolučný pokrok umelej inteligencie vyvolal explóziu znepokojivo realistických obrázkov zobrazujúcich sexuálne zneužívanie detí. Vyšetrovatelia v oblasti bezpečnosti detí neskrývajú svoje obavy. Obrázky totiž môžu oslabiť úsilie o nájdenie obetí a boj proti skutočnému zneužívaniu.
Na fórach na dark webe, vrstve internetu viditeľnej len pomocou špeciálnych prehliadačov, sa našli tisíce obrázkov detského sexu, ktoré vytvorila umelá inteligencia, pričom niektorí účastníci poskytujú podrobné návody, ako môžu ostatní pedofili vytvoriť svoje vlastné výtvory.
Záplava obrázkov by mohla zmiasť centrálny sledovací systém vybudovaný na blokovanie takéhoto materiálu na internete, pretože je navrhnutý len na zachytávanie známych obrázkov zneužívania, nie na odhaľovanie novo vytvorených.
Hrozí tiež, že zavalí pracovníkov orgánov činných v trestnom konaní, ktorí pracujú na identifikácii detí, ktoré sa stali obeťami, a budú nútení stráviť čas zisťovaním, či sú obrázky skutočné, alebo falošné.
Obrázky tiež podnietili diskusiu o tom, či vôbec porušujú federálne zákony na ochranu detí, pretože často zobrazujú neexistujúce deti. Predstavitelia ministerstva spravodlivosti, ktorí bojujú proti zneužívaniu detí, tvrdia, že takéto obrázky sú nezákonné, aj keď je zobrazené dieťa vytvorené umelou inteligenciou, ale nevedeli uviesť žiadny prípad, v ktorom by bol podozrivý obvinený za jeho vytvorenie.
V krátkosti z vedy a techniky:
- Posúvanie pólu Zeme: Ľudia svojou činnosťou posúvajú zemepisný pól Zeme. Ide o miesto, cez ktoré na planéte prechádza pomyselná os rotácie. Každý rok k posúvaniu prispejeme tým, ako narábame s podzemnou vodou.
- Najstaršie rytiny neandertálcov: Prstami sa dotkli steny. Nebola tvrdá ako skala, ale mäkká ako krieda a brušká prstov na nej zanechávali plytké preliačiny. Nevedno, aký bol ich úmysel. No pravekí obyvatelia francúzskej jaskyne kreslili na steny zámerne. Kruhy, čiarky a bodky v nich zostali vyryté až dodnes.
- 25-ročná stávka: Jedna z najdlhších vedeckých stávok sa začala v zafajčenom bare v Brémach pred 25 rokmi. Neurovedec Christof Koch a filozof David Chalmers tu nad pohárikom rozoberali jednu zo svojich najobľúbenejších tém - ľudské vedomie. Ten prvý veril, že v roku 2023 už určite budeme vedieť, ako vedomie vzniká. Keď stávku navrhol, mal dôvod na optimizmus.
Rozhovory ZKH

Sledovali Kollárovu expriateľku autá SIS? Stretol sa už s novým premiérom Ódorom? V akej fáze je podanie obžaloby na Vladimíra Pčolinského? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s policajným prezidentom Štefanom Hamranom.
Podcasty SME
- Svet medzi riadkami: Ľudia odmietajú vnímať dopady klimatickej krízy, pretože im rúcajú ilúziu o bezpečnom svete
- Na Slovensku aj po anglicky: Cudzinecká polícia je pre väčšinu cudzincov nočná mora. Hodiny čakania a neochota
Karikatúra

Recept dňa

Špagety, penne či fliačky na rôzne spôsoby. Pripravte si rýchle a chutné cestoviny so zeleninou a omáčkou.
Voľný čas
Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
