SME

Ranný brífing: Šimko možno nevie, že je ministrom, sudcovia určili časový limit obťažovania

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Minister vnútra Šimko v statusoch na Facebooku spochybnil prácu polície, a potom napísal, že nemôže byť nezávislá, ale pod kontrolou politikov. Policajný prezident aj šéf NAKA preto pohrozili odchodom. S ministrom sa kvôli kauze stretla aj prezidentka. Ak by ho odvolala, bol by prvým ministrom úradníckej vlády na Slovensku aj v Čechách, ktorý nedokončil mandát.

Súdy v Taliansku oslobodili spod obžaloby muža, ktorý bol obvinený zo sexuálneho obťažovania. Hoci sudcovia hovoria, že výpovedi dievčaťa veria, nejde podľa nich o trestný čin, keďže obťažovanie trvalo menej ako desať sekúnd.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes si v Dobrom ráne môžete vypočuť podcastovú minisériu My sa vám ozveme. Popri epizódach o ľuďoch s autizmom, abstinujúcich alkoholikoch či ľuďoch s telesným znevýhodnením sa venuje aj jednorodičom, špeciálne matkám s deťmi, ktoré sa na pracovných pohovoroch alebo aj v práci samotnej často stretávajú so zamietavým postojom. Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.

Načítavam... Osamelí rodičia narábajú s časom mimoriadne efektívne, nemajú ho nazvyš (My sa vám ozveme v Dobrom ráne)
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Šimko hovoril s prezidentkou. Zostane ministrom?

Môže byť minister vnútra Ivan Šimko prvým ministrom úradníckej vlády, nielen na Slovensku, ale aj v Česku, ktorý nedokázal dokončiť svoj dočasný mandát?

SkryťVypnúť reklamu

Šimko svojimi statusmi na Facebooku najskôr spochybnil prácu polície v prípade prenasledovania 39-ročnej matky z Dubnice nad Váhom, ktorú v júni prenasledovateľ po prepustení z psychiatrie zavraždil. Neskôr napísal, že polícia nemôže byť nezávislá, ale musia ju kontrolovať politici.

Policajný prezident Štefan Hamran aj širšie vedenie polície vrátane riaditeľa NAKA v reakcii pohrozili svojím odchodom. Prezidentka Zuzana Čaputová sa so Šimkom stretla v piatok, neoznámila však žiadne závery. "Podrobnejšie sa k svojim stretnutiam vyjadrí začiatkom budúceho týždňa," informoval Jozef Matej z kancelárie prezidentky.

Denník SME zanalyzoval mesiace "súkromnej literárnej tvorby" ministra, ako nazval svoje komentáre na internete, a výsledky zahrnul do odpovedí na hlavné otázky kauzy.

SkryťVypnúť reklamu
  • Spor sa mal upratať: Keby sa minister vnútra Ivan Šimko bol zdržal „súkromnej literárnej činnosti“ na verejnom priestranstve šírošíreho Facebooku. Keby sa prezident Policajného zboru Štefan Hamran bol trikrát nadýchol. Keby bol Ľudovít Ódor celý spor upratal aspoň do víkendu. Keby bolo keby, obidva Smery by dnes nemali malé Vianoce.

Sú vážne chorí a potrebujú drahý liek. Stanú sa pacienti s liekom na výnimku obeťou šetrenia VšZP?

Sú vážne chorí, niektorí aj nevyliečiteľne. Potrebujú liek, ktorý sa u nás neprepláca z verejného zdravotného poistenia. A väčšina z nich si ho nemôže dovoliť, lebo je príliš drahý. Nezriedka zaň ani nie je náhrada, ktorú by preplatili zdravotné poisťovne.

Pacienti preto žiadajú zdravotné poisťovne, aby im liek preplatili na výnimku. Pre niektorých je to otázka života a smrti. Napríklad pre Mariana Petráša z Liptova. Keby mu vlani po článkoch SME súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera neschválila na výnimku liek ofev na idiopatickú fibrózu pľúc, dnes by už zrejme nebol medzi živými.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšia a štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa však musí šetriť, lebo do konca roka jej hrozí strata až 240 miliónov eur. Ušetriť má vyše 51 miliónov eur.

Aj preto minister zdravotníctva Michal Palkovič odvolal v pondelok šéfa VšZP Richarda Strapka. Strapko v reakcii na svoje odvolanie poodhalil, že obeťou šetrenia, ktoré od neho chcelo ministerstvo, majú byť aj pacienti s liekmi na výnimku.

V krátkosti z domova:

  • Dúhový Pride: Pride v Bratislave sa uskutoční v sobotu 22. júla na novom mieste, Námestí slobody. Špeciálnu pozornosť venovali jeho organizátori nielen vytvoreniu čo najbezpečnejšieho prostredia, ale aj tomu, kto vystúpi s príhovormi.
  • Manželstvá na ústupe: V manželstve žije len niečo cez 48 percent populácie Slovenska, vyplýva to zo Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021. Ide tak o historicky najnižšou hodnotu osôb žijúcich v manželstve.
  • Smrteľná nehoda: K tragickej dopravnej nehode osobného auta s dvomi cyklistami z Maďarska došlo v nedeľu popoludní v Ábelovej v okrese Lučenec. Obidvaja cyklisti na mieste zomreli.

Sexuálne obťažovanie má podľa súdu časový limit. Nahnevaní Taliani reagujú videami obchytávania

Pravidlo niekoľkých sekúnd väčšinou ľudia využívajú, keď im na zem padne jedlo, ktoré chcú ešte zjesť. Nie je síce podložené, no nikomu neublíži. V Taliansku sa však zaoberajú prípadom muža oslobodeného spod obžaloby zo sexuálneho obťažovania. Súd tak rozhodol, pretože nevyžiadaný kontakt s maloletou podľa neho netrval dlho.

SkryťVypnúť reklamu

Ide o prípad správcu strednej školy v Ríme, ktorý sa stal vlani v apríli. Vtedy 17-ročná študentka ho obvinila, že ju chytil za zadok, keď išla s kamarátkou po schodoch.

Hoci sudcovia hovoria, že výpovedi dievčaťa veria, nejde podľa nich o trestný čin, keďže obťažovanie trvalo menej ako desať sekúnd. V rozsudku súd konanie muža nazval "nepríjemným manévrom bez túžby".

Nemenovaná študentka si cestou do triedy chcela napraviť padajúce nohavice, keď ucítila stisk cudzích rúk. "Zlatko, vieš, že som žartoval," povedal jej podľa nej školník, keď sa naňho otočila, aby sa ohradila.

Mnohí najmä mladí Taliani svoje pobúrenie vyjadrujú na sociálnych sieťach videami, kde sa tvária, že ich niekto obchytáva, kým stopky na obrazovke odpočítavajú desať sekúnd. Pozerajú pri tom priamo do objektívu, čo v divákovi vyvolá nepríjemný pocit - presne o to im ide.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti zo sveta:

  • Najväčšia výletná loď: Predstavenie najväčšej výletnej lode sveta Icon of the Seas vyvolalo zmiešané reakcie. Gigantické žiarivými farbami hýriace plavidlo spoločnosti Royal Caribbean International niektorí označili za monštrózne a pripomenuli stroskotanie Titaniku.
  • Francúzsko proti rýchlej móde: Odlomený podpätok, roztrhnuté nohavice alebo chýbajúce gombíky na košeli? Ak žijete vo Francúzsku, nevyhadzujte takéto oblečenie, pretože od októbra vláda začne vyplácať bonus na opravy v rámci novej schémy, ako znížiť množstvo odpadu.
  • Požiare v Kanade: Lesné požiare, ktoré už niekoľko mesiacov vyčíňajú v Kanade, zničili dosiaľ celkovo 100-tisíc štvorcových kilometrov lesa a ďalších porastov. Pre severoamerickú krajinu ide o rekordnú veľkosť plochy spálenej požiarmi, ktorá zodpovedá približne rozlohe Islandu.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Propaganda nekončí: Jevgenij Prigožin síce rozpustil svoje mediálne impérium, ale viacerí pozorovatelia sa zhodujú, že to nezastaví šírenie proruských dezinformácií.
  • Ukrajinci zmenili taktiku: Ukrajinská armáda zmenila taktiku vedenia protiofenzívy, čo jej pomohlo znížiť straty vojenskej techniky. Zároveň to ale viedlo k tomu, že oslobodzovanie okupovaných území sa spomalilo.
  • Božena je žiadaná: Výrobca odmínovacích systémov Božena, Way Industries, avizuje zvyšovanie produkcie, v súčasnosti dokončuje reorganizáciu výrobných kapacít.
  • Ukrajina útočí: Vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl generál Valerij Zalužnyj priznal útoky na ruskom území. V interview povedal, že na časté útoky cez hranicu využíva zbrane vyrobené na Ukrajine.
  • Situácia pri Kupjansku: Ukrajinské sily sa pri Kupjansku na severovýchode krajiny bránia postupu ruských jednotiek, uviedla námestníčka ukrajinského ministerstva obrany Hanna Maľarová. Pri Bachmute podľa nej ale ukrajinskí vojaci čiastočne postupujú.
  • Útoky na Charkov a Záporožie: Jeden civilista zahynul a ďalší utrpel zranenia pri ruskom ostreľovaní ukrajinskej Charkovskej oblasti. Sedem ľudí bolo v sobotu popoludní zranených aj v dedine v Záporožskej oblasti.

Zo zahraničných webov:



Tromfli aj Rytmusa, no Youtube už nestačí. Ako zarábajú speváci pre deti?

Hudobná tvorba pre deti nie je pre bežné publikum obzvlášť zaujímavá. V priebehu uplynulej pol druha dekády sa však popri hip-hope stala jedným z najväčších trhov v slovenskom hudobnom priemysle.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavným zdrojom príjmov hŕstky interpretov, ktorí ovládajú túto scénu, sú koncerty, často organizované aj rok dopredu. Okrajovo dokáže ich tržby zlepšiť sponzoring firiem, milióny vzhliadnutí na youtube, predaje cédečiek a dévedéčok či reklamných predmetov, ako sú tričká a hračky.

Priekopníkom tohto žánru bol spevák Peter Nagy. Od polovice 80. rokov sa podieľal na produkcii detských albumov. Vytvoril ich šesť (napríklad Hrajme sa na Petra a Peter Nagy a deti) a dal v nich priestor aj talentom ako Michaela Pašteková a Martin Madej.

Jeho projekty sa skončili v roku 1999 a istý čas trvalo, kým sa na trh objavili jeho nasledovníci. INDEX sa pozrel na najväčších hráčov v brandži produkcie hudby pre deti. Zo všetkých interpretov v segmente zábavy pre deti sa najlepšie darí Smejkovi a Tanculienke. Tržby firmy Motte rastú a projekt na youtube prekonal métu jednej miliardy prehratých videí.

SkryťVypnúť reklamu

Za projektom stoja manželia Petra a Marek Kováčovci, ktorí začínali ako herci a speváci v divadle Maska vo Zvolene. Zastrešuje ho firma Motte filmového a divadelného režiséra Jaroslava Mottla, ktorý je aj mozgom projektu.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Ceny v Chorvátsku: Chorvátsko nie je predražené, tvrdí Miodrag Mlačić z Chorvátskeho turistického združenia na margo toho, že v posledných týždňoch sa v niektorých slovenských médiách objavila vlna článkov o dramatickom náraste cien v Chorvátsku. K nárastu cien podľa neho prispela inflácia a rast cien energií, ktoré postihujú nielen Chorvátsko, ale všetky európske krajiny.
  • Zdravotné pripoistenie: Na Slovensku sa treba pokúsiť zaviesť zdravotné pripoistenie. Poukázal na to Inštitút ekonomických a spoločenských analýz v novej publikácii.
  • Rating Slovenska: Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings zverejnila vyhlásenie o úverovom ratingu Slovenska na úrovni A s negatívnym výhľadom.

Podpísal skôr ako Bedard. Dvorský môže zarobiť až 5 miliónov, čo musí splniť?

Zatiaľ čo slovenskí fanúšikovia čakajú na nové zmluvy Tomáša Tatara či Jaroslava Haláka sa po prvýkrát zmluvne zaviazal svojmu klubu v NHL Dalibor Dvorský. St. Louis Blues sa netaja tým, že so Slovákom majú veľké plány. „Vraveli sme vám, že sa nám tento mladík páči,“ napísali na sociálne siete k správe, že mu dali nováčikovský kontrakt.

SkryťVypnúť reklamu

Udialo sa tak šestnásť dní po drafte. „Bluesmani“ si slovenského centra zvolili ako svoj prvý výber na celkovej desiatej pozícii. Zároveň sa stal desiatym hráčom, ktorý po drafte 2023 podpísal kontrakt. Predbehol aj jednotku Connora Bedarda.

Plat Dalibora Dvorského vyzerá veľmi slušne – dokopy si za istých okolností môže zarobiť až 5,2 milióna dolárov pred zdanením. Stále je to však oveľa menej ako v prípade Juraja Slafkovského, ktorý vlani ako jednotka podpísal zmluvu s najvyšším možným platom 13 350 000 dolárov a stále drží rekord medzi hráčmi, ktorí podpísali bezprostredne po drafte.


Našli na dne oceánu úlomky mimozemskej lode? Nemajú žiadne dôkazy, vraví astronóm Vereš

Profesor z Harvardu Avi Loeb je presvedčený, že Slnečnú sústavu už navštívili mimozemšťania. Kus ich lode dokonca mohol podľa teoretického fyzika dopadnúť do Tichého oceánu v januári 2014.

SkryťVypnúť reklamu

Vojenské senzory vtedy zaznamenali veľmi jasný meteor CNEOS 2014-01-08. Zvyšky telesa, ktoré vletelo do atmosféry, mohli dopadnúť neďaleko ostrova Manus v Papui Novej Guinei.

Podľa Loeba šlo o medzihviezdny objekt, ktorý priletel z miest mimo Slnečnej sústavy. Teraz tvrdí, že z neho našiel úlomky a ich zloženie nevylučuje aj umelý pôvod, povedal pre britský bulvárny denník Daily Mail.

Nie všetci s jeho kontroverznými vyhláseniami súhlasia. „Šanca, že kovové guľôčky menšie ako jeden milimeter sú z medzihviezdneho objektu, je skoro nulová,“ hovorí pre SME astronóm Peter Vereš, ktorý s Avim Loebom pracuje v Astrofyzikálnom centre Harvard-Smithsonian v Cambridge.

Tvrdenia o tom, že fragmenty môžu pochádzať z mimozemskej lode, sú podľa Vereša ešte viac nereálne. Loeb sa podobnými prejavmi preslávil už v roku 2018 pri telese 'Oumuamua, prvom medzihviezdnom objekte, ktorý navštívil našu sústavu. Tvrdil, že išlo o medzihviezdnu plachetnicu.

SkryťVypnúť reklamu

„Pomôžem si citátom od Carla Sagana: Mimoriadne tvrdenia si vyžadujú mimoriadne dôkazy. V tomto prípade tu máme extra-mimoriadne tvrdenia a absolútne žiadne dôkazy, iba hypotézy a domnienky,“ hovorí Vereš.

V krátkosti z vedy a techniky:

  • Starlink ohrozuje pozorovanie vesmíru: Odkedy začala firma SpaceX vypúšťať na obežnú dráhu svoje internetové satelity Starlink, astronómovia varujú, že môžu prekážať pri pozorovaní vesmíru. Vysielajú aj rádiové žiarenie, ktoré malo byť vyhradené iba pre rádioastronómiu.
  • Nová geologická éra: Jazero na kanadskom predmestí sa možno čoskoro stane symbolickým východiskovým bodom novej radikálnej kapitoly dejín Zeme – antropocénu, čiže veku človeka.
  • Oceán mení farby: V rokoch 2002 až 2022 sa zmenila farba 56 percent svetového oceánu - územia väčšieho ako celková rozloha pevniny na Zemi. Hoci výskumníci neurčili celkový vzorec, zdá sa, že tropické oceánske oblasti v blízkosti rovníka sa časom neustále viac zelenali.

Rozhovory ZKH

Aký je rozdiel medzi SaS a Progresívnym Slovenskom? Ako by zmenili systém právneho štátu po voľbách? Dekriminalizovali by marihuanu? Pozrite si záznam prvej predvolebnej debaty Denníka SME v Banskej Bystrici, kde diskutovali Zuzana Kovačič Hanzelová s poslankyňou za SaS Máriou Kolíkovou a predsedom Progresívneho Slovenska Michalom Šimečkom.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra


Recept dňa

Máte chuť počas leta chuť na ľahké jedlá? Pripravte si papriky plnené čiernou šošovicou.

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 837
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 306
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 966
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 048
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 486
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 346
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 470
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 455
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu